Autor Tema: Knjige vs filmovi  (Posjeta: 4805 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maddox

  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • What Would Vic Mackey Do?
Knjige vs filmovi
« : 28.11.2011. 20:34:04 »
Nakon sto sam procitao knjigu Andjeli i demoni pokusao sam da pogledam istoimeni film, i slobodno mogu reci da sam zgrozen koliko je film osakacen. Ko je citao i gledao zna na sta mislim.

Hteo sam da malo prodiskutujemo o tome, da vidim koja vam se ekranizacija najvise odnosno najmanje dopala, postoji li neki film koji je po vama bolji od knjige itd.


Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #1 : 28.11.2011. 20:38:39 »
Nikad film ne može biti bolji od knjige, zato ja uvijek prvo pročitam knjige, pa tek onda (ako sam izrazito zagrijan) pogledam film/seriju nastalu po istoimenom događaju. U 95% slučajeva ne bude ni približno dobro.


Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #2 : 28.11.2011. 20:46:42 »
Već sam ovo negde rekao, ali ću ponoviti: NIKADA ne čitajte prvo knjigu. Uvek ćete biti razočarani. Nekada je to objektivno zato što je mnogo toga moralo biti izbačeno, a nekada zato što se vi već zamislili sve likove, mesta, događaje... Rediteljevo viđenje će se retko poklopiti s onim što ste vi zamislili.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline NamelessOne

  • What can change the nature of a man?
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 966
  • Spol: Muški
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #3 : 28.11.2011. 20:51:17 »
Darabontovi filmovi su odlične adaptacije Kingovih djela, dok su ostale većinom smeće. Gotove sve adaptacije Ludlamovih knjiga nemaju veze sa njima i veće su smeće, osim onog Bourneovog identiteta iz 1988. koji se prilično drži knjige. Walking Dead je katastrofalna adaptacija (doduše stripa, ali i to je knjiga sa slikama  ;D) Conan (svi dijelovi) su kita od adaptacije. Shutter Island je odlična adaptacija knjige koja je minimalno promijenjena, ali se slažem sa ignissom. Mnogo je bolje pročitati knjigu jer ipak ti to doživiš nekako drugačije.

Offline Parazit

  • MasterBlaster
  • Član
  • ***
  • Postova: 709
  • Spol: Muški
  • Živio!
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #4 : 28.11.2011. 21:27:35 »
Već sam ovo negde rekao, ali ću ponoviti: NIKADA ne čitajte prvo knjigu. Uvek ćete biti razočarani. Nekada je to objektivno zato što je mnogo toga moralo biti izbačeno, a nekada zato što se vi već zamislili sve likove, mesta, događaje... Rediteljevo viđenje će se retko poklopiti s onim što ste vi zamislili.

BLASPHEMY!!!!
UVIJEK PRVO I JEDINO ČITAJTE KNJIGU!!!!!

ako je knjiga ono što vrijedi i da sate čitanja upropastiš sa sat i po igrane gluposti...

Nakon što sam pročitao knjigu i uživao u 500ak strana u neizvjesnosti i priči i likovima i neznam što u čemu još, nikakav glupi film mi ne može upropastiti knjigu. Ali da prvo pogledam film i da mi knjiga kasnije nema tu neizvjesnost i očekivanje kao da neznam o čemu  se radi ne vrijedi nimalo.

Sorry, ali KNJIGA, pa film pa kakav god da film bude ne može upropastiti dobru knjigu.
Mogu ti nabrojat primjera koliko hoćeš: Grof od Montecrista , Kum, Gospodari prstenova
Zamisli da čitaš grofa od monte krista,  a da znaš šta je na kraju, nema smisla.

Ovo sve šta govorim je uz premisu da je knjiga bolja od filma, a uvijek je bolja. Ko misli drugačije ne mora se složiti sa mnom


   


« Zadnja izmjena: 28.11.2011. 21:31:01 Parazit »

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #5 : 28.11.2011. 21:33:33 »
Niko nije rekao da film može da upropasti knjigu, ne čitaš pažljivo.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Parazit

  • MasterBlaster
  • Član
  • ***
  • Postova: 709
  • Spol: Muški
  • Živio!
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #6 : 28.11.2011. 21:36:41 »
Ako prvo pogledam film pa pročitam knjigu mislim da sam upropastio knjigu,
jer nisam knjigu doživio kroz pisca nego kroz redatelja filma.

A i znam radnju pa to nije to. Ma koliko dobar film bio, ne može dočarat knjigu.


Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #7 : 28.11.2011. 23:40:26 »
Glas i uvek glas za knjigu.
Imao sam prilike i gledati film a zatim knjigu čitati, ali ako je neke mogućnosti(finansijske, vremena u životu i društvene, jer ne živimo svi u mestima, ma koliko bilo na Dnevniku 2 da je to mesto i grad budućnosti a nema knjižare  u_jeeeeeeeeee) uvek uzimam knjigu, u zadnjem periodu imam dosta primera gde sam čitao knjige i da nisam ekranizacije gledao. A sa druge strane ima iskustva da sam film pogledao jer je bio u naše (ne)sretno vreme na TV(kako je došla demokratija i ova era Net piraterije ne možeš pogledati film na TV, a onda Politika, Palma, Pink..) a tek posle knjigu čitao, čak šta, bez obzira što znam kraj filma, knjigu sam uvek doživljavao, lepšom, boljom i realnijom. Doživim je drugačije uprkos tome što sam gledao film.
Evo zadnji primer u mom slučaju ekranizacije, jeste GoT, jedva na jedvite jade pogledao 3 epizode i ne ide mi, uz svu moju volju, ne mogu, nastaviti.. Knjiga mi je štivo koje mi HBO ne može dočarati uz ma koliki budžet i saradnju sa "debelim".
iShare, noProfit


Offline Omar_Little

  • Forza Milan!!!
  • Prevoditelj početnik
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1759
  • Spol: Muški
  • The game's out there and it's play or get played.
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #8 : 29.11.2011. 00:22:10 »
Ja obozavam filmove,ali...

Uvek na 1. mesto knjigasmileyNO1
Taj osecaj kad procitas dobru knjigu, neku koja te ostavi bez daha, to je neprocenjivo!
Kao i to kad ne mozes da pustis knjigu iz ruku koliko ti se svidi!
Uvek je bolje kad ti zamislis ono sto procitas, nego kad ti neko nesto "namece"...  :)

E sad, ja kad gledam neku ekranizaciju knjige koju sam procitao, trudim se da posmatram to samo kao film...da ne uporedjujem, inace mi se nista ne bi svidelo...ima dosta filmova koji su sjajno ispratili knjigu po kojoj su radjeni, ali nazalost sve cesce se desavaju gluposti, ili jednostavno lose ekranizacije...ali ono sto me iznervira je kad se toliko udalje od knjige po kojoj se radi film, da prosto ispadne nesto potpuno novo...  :facepalm
HE WHO MAKES A BEAST OUT OF HIMSELF, GETS RID OF THE PAIN OF BEING A MAN!!!


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #9 : 29.11.2011. 00:30:32 »
Filmove naravno više volim makar i knjige obožavam. No, gledajući kao nekakav sukob, knjige su skoro pa uvijek bolje. Nameless je napisao da je jedini Darabont uspio napraviti bolji film nego knjigu, i tu se slažem. Pogotovo za Iskupljenje. Knjiga je isto odlična (godišnja doba), ali film ubija koliko je vješto napravljen. Jedino se ne bi složio za ostale Kingove ekranizacije. Naravno, nisu bolji od Kingovih knjiga, ali su više manje dobri filmovi.

Offline Johny

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 259
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #10 : 29.11.2011. 00:53:34 »
Uvek prvo knjiga pa film, kada čitate knjigu sami ste reditelji "filma" u vašoj glavi i to je sigurno bolji način za doživljavanje dela barem približno kako ga je autor zamislio, ovako ako se prvo gleda film, onda se utisak o delu dobija preko posrednika.

Još jedan glas za Darabontove ekranizacije Kinga. Izmaglica, Zelena milja i Bekstvo iz Šošenka su mi čak i bolji od pisane verzije, pogotovo The Mist.

Offline tejma

  • All day, every day...
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1587
  • Spol: Muški
  • Rukavica je bačena...
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #11 : 29.11.2011. 14:51:38 »
Zadnje što sam pročitao pa naknadno gledao film je Parfem - Povijest jednog ubojice, knjiga mi je stvarno super i pročitao sam je u dahu, gledajući film dosta je toga izmjenjeno ali prikaz tog doba i života ljudi mi je bio više nego realan, redatelj je neke djelove knjige toliko dobro prenio na ekran da sam prosto uživao, tako da je sve u svemu dobra ekranizacija knjige.

Pogledao sam valjda na tisuće filmova ali ni jedan jedini film makar ih stvarno ima odličnih se ne može mijeriti s dobrom knjigom...

Tako da definitivno knjiga.....

Offline Maddox

  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • What Would Vic Mackey Do?
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #12 : 29.11.2011. 16:12:06 »
I ja sam za varijantu, prvo citanje knjige pa tek onda, kad dosta vremena prodje i malo se zaboravi radnja, gledanje filma.

Uhvatio sam se Andjela i demona, jer mi je to najsvezije. U filmu uopste ne postoji Koler, koji je jedan od bitnijih likova u knjizi, koji je uostalom i spojio Vetru i Lengdona. Onaj Silvieti ili kako vec nije Vitorijin kolega, vec je u knjizi njen otac i zove se Leonardo Vetra. Uzas zivi. I ti posle nakon toliko osakacenih stvari koje uocis na samom pocetku filma, treba da razvijas neku sliku i da ocekujes da ce ti film biti ok.

 :no-no


Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #13 : 29.11.2011. 16:14:44 »
Naravno da se prvo mora pročitati knjiga....

Offline delbajsi

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 176
  • nisam ja odavde
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #14 : 29.11.2011. 16:26:20 »
Uvek prvo knjiga pa film, kada čitate knjigu sami ste reditelji "filma" u vašoj glavi i to je sigurno bolji način za doživljavanje dela barem približno kako ga je autor zamislio, ovako ako se prvo gleda film, onda se utisak o delu dobija preko posrednika.

Još jedan glas za Darabontove ekranizacije Kinga. Izmaglica, Zelena milja i Bekstvo iz Šošenka su mi čak i bolji od pisane verzije, pogotovo The Mist.

U potpunosti potpisujem ovo, a seznamu filmova dodajem Formanov Let iznad kukavičjeg gnijezda. Odlična knjiga i po meni još bolji film.
Inače kod filmova pravljenim po knjigama nije mi najbitnije, da redatelj u potpunosti prati priču knjige. Ponekad je čak bolje ako pridoda nešto svoje, pa umjesto jednog umjetničkog djela dobijemo dva.  ;D     


Nemam kuću ... nemam brod ... nemam milione ... nemam avion ...   Ma ljudi, nema što nemam!

Offline Zlatkohmmm

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 87
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #15 : 29.11.2011. 21:09:59 »
uglavnom je knjiga bolja od filma mada...na moju veliku zacudjenost, (nisam ni znao da ima knjiga dok slucajno nisam naleteo u biblioteci na nju) forrest gump je u odnosu na film SRANJE, znaci u ovom slucaju mi je drago da sam odgledao film inace da sam procitao knjigu mislim da film u zivotu ne bih pustio....da li ste mozda imali neko takvo iskustvo da je film bio bolji od knjige ?

Offline NamelessOne

  • What can change the nature of a man?
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 966
  • Spol: Muški
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #16 : 29.11.2011. 21:26:33 »
Forresta Gumpa ne možeš posmatrati na taj način. Knjiga je satiričan prikaz američkog društva i tadašnjeg političkog sistema. Pisac se dotiče i Vijetnamskog rata, obzirom da je i sam bio u njemu, ali i nekih drugih tema koje su bile aktuelne u to vrijeme. U filmu je zadržana većina knjige, proširena je radnja i malo je promijenjen ishod same radnje, ali meni su i jedno i drugo  smileyNO1 Evo jednog primjera loše adaptacije, Black Dahlia. Dok nisam pročitao knjigu mislio sam kako je jedan solidan noir triler, ali nakon što sam pročitao knjigu pala mi je za nekoliko mjesta. Mada, kažu da je De Palmin Director's Cut koji je trajao preko 3 sata vjerna adaptacija knjige, ali mu studio nije dao da ga izda u tom obliku. Ja bih volio da neko uradi December 6 AKA Tokyo Station od Martina Cruza Smitha. Koja bi to filmčina bila kada bi neko normalan uzeo da uradi  smileyNO1

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #17 : 29.11.2011. 22:33:01 »

obzirom da sam i e-čitač nabavio mislim da je sve jasno


May the Plasma be with you!

Offline Zlatkohmmm

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 87
Odg: Knjige vs filmovi
« Odgovor #18 : 29.11.2011. 23:05:59 »
pa i fillm i knjiga su isto satiricni stim sto u knjizi on koliko se secam leti u svemir pa pada na neko ostrvo dole kod australije pa ga jure ljudozderi, po meni je knjiga u odnosu na film tesko S

Tags: