Općenito > Pomoć

Mali pravopisni podsetnik

<< < (17/416) > >>

igniss:

--- Citat: dreambett - 14.04.2009. 19:56:13 ---X puta sam doživio u školi da mi je profač znao reći: Baci tu knjigu u koš i misli malo svojom glavom ili varijacije toga. Mislim da je ovo jedan takav slučaj.  :)

Znaš kak House kaže: Podmetal sam si klavir s tom knjigom.  ;D

--- Kraj citata ---
Možda ti je to govorio profa matematike ili fizike. :) Pravopis i književni jezik su neophodni upravo zbog toga da ne bi svako pisao onako kako mu padne na pamet. Jezik je jedno od obeležja nacije i mora da se standardizuje. Kad ne bi bilo tako, posle nekog vremena stanovnici jednog dela zemlje ne bi razumeli šta govore oni sa drugog kraja. Pa, upravo su svi naši slovenski jezici i nastali iz jednog jezika. Da je tada bio propisan pravopis i književni jezik (što, naravno, tada nije bilo moguće), te razlike ne bi nastale, ili bi nastale u formi dijalekata istog jezika.

igniss:

--- Citat: Dexter`s Lab - 13.04.2009. 23:45:55 ---

Što se tiče žute bojice...

izvoli Almine, kompletiraj sad

--- Kraj citata ---
Ne uzimaj, Almine, pogledaj marku! Piše "crayon", što bi trebalo da podseti na "crayola", hoće da ti uvali kinesko smeće! :D

svetlanalane:
Iz Klajnovog rečnika jezičkih nedoumica:
atentat
     Nije dobro "pokušaj atentata", jer sama reč atentat (od latinskog attentare - pokušati) ima prvobitno značenje pokušaj ubistva

Moja diskusija je bila o ovome, da nije pravilno reći pokušaj atentata, a ne da li je izvršeni atentat bio samo pokušaj ili i ubistvo.

igniss:

--- Citat: svetlanalane - 14.04.2009. 21:24:49 ---Iz Klajnovog rečnika jezičkih nedoumica:
atentat
     Nije dobro "pokušaj atentata", jer sama reč atentat (od latinskog attentare - pokušati) ima prvobitno značenje pokušaj ubistva

Moja diskusija je bila o ovome, da nije pravilno reći pokušaj atentata, a ne da li je izvršeni atentat bio samo pokušaj ili i ubistvo.

--- Kraj citata ---
Ako je ovo odgovor na moj post, onda ga nisi pažljivo pročitala, jer ono što sam napisao svodi se upravo na tvoju tvrdnju.

Mila:

--- Citat: igniss - 14.04.2009. 19:45:44 ---Atentat - pokušaj ubistva i ubistvo neke osobe iz javnog života
(Ivan Klajn, Milan Šipka, "Veliki rečnik stranih reči i izraza")
Dakle, atentat je svaki napad, bez obzira na ishod. Logičan zaključak je da je "pokušaj" suvišna reč.

--- Kraj citata ---

Sve jasno  clapp
Slično piše i u Anićevom rječniku, s tim da on dodaje da se može razlikovati kakav je ishod dodavanjem glagola:
Pokušati atentat i izvršiti atentat  :)

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju