Autor Tema: Matematika i fizika, pitanja  (Posjeta: 237329 )

0 članova i 4 gostiju pregledava ovu temu.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #150 : 03.09.2009. 23:37:26 »
Ne može zvuk da "ispadne" i da ostane negde tamo, to je talas. Ovde je sve u izboru referentnog sistema. Dakle, izvor zvuka (konzerva) se kreće brzinom zvuka i prijemnik (mačka) se takođe kreće brzinom zvuka. To znači da je to isto kao da i mačka i konzerva čuče na nekoj livadi (miruju jedna u odnosu na drugu), pa će zvuk u odnosu i na konzervu i na mačku da se kreće brzinom zvuka.

Eto, ovo sam imao, pre svega, na umu kad sam otvarao ovu temu. Razjašnjavanje stvari koje nekome nisu jasne. A dok se ne pojavi takvo pitanje, igramo se. ;)
« Zadnja izmjena: 03.09.2009. 23:40:59 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline genius

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 63
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #151 : 03.09.2009. 23:41:35 »
Naravno. Shoot... ;D

Evo napravio sam sa jednim programom deo slike, ne moze se u beskonacnost...



Dakle, redjas boje naizmenicno, kao sto vidis, ali prva zauzima polovinu, druga, pola od onoga sto je ostalo, treca pola od onoga sto je ostalo i tako sve u beskonacnost...pitanje je

Koja je boja poslednja
? ;)
to je poznati matematički niz koji konvergira, tj. on izgleda ovako: 1+1/2+1/4+1/8+1/16+....teži u beskonačnost

ima beskonačno članova, ali bez obzira na to, taj niz ima konačan zbroj jer konvergira, tj. ima limes.

a budući da ima beskonačno članova, zadnji član ne postoji, tj. u ovom slučaju je nemoguće odrediti koja je boja posljednja.

Citat:
volim dve izreke, Albert: "Steta je sto nisam bolje znao matematiku!" i jos jedna, ali ne mogu da se setim ko je rekao, ali nesto tipa...Ne mislim da sam mudar (pametan) ali zivim u nadi da cu jednoga dana biti Wink Grin

Sad vas udavih, ali jos ovo da kazem, da obozavam ove dve nauke, jer tu um, ili razmisljanje (znanje) ide bukvalno u beskonacnost da to postaje paradoksalno, sto bi rekao jedan prof. "Kada sam zavrsio srednju, mislio sam da znam 50% matematike, kada sam diplomirao, mislio sam da znam 30%, kada sam magistrirao mislio sam da znam 15%, kada sam doktorirao smatram da sam na 5%, a ko zna, mozda za neku godinu budem mislio da nista ne znam"  Wink Grin  rofl
Obično među ljudima prevladava mišljenje da je Einstein bio katastrofalan matematičar što uopće nije istina. Einstein je govorio da mu ne ide matematika iz tog razloga kojeg si ti naveo u drugoj polovici citata, tj. što više znaš matematiku, sve više imaš problema s njom.
Einstein nikad ne bi bio vrhunski fizičar da nije bio vrhunski matematičar.
« Zadnja izmjena: 04.09.2009. 01:28:53 genius »

Offline slowrun

  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 323
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #152 : 03.09.2009. 23:57:16 »
Aaaaaa niste u pravu. Dokazano je da macke mogu da lete brzinom svetlosti. Evo primera...
Kada se macka baci kroz prozor zajedno i istovremeno sa lampom, i lampa i macka padnu na zemlju u isto vreme,
moze se zakljuciti da macke lete brzinom svetlosti  rofl rofl

Ko je citao, zna o cemu pricam :)

In my body, where the shame gland SHOULD be, there's a second AWESOME gland.
True story

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #153 : 03.09.2009. 23:57:36 »
Obično među ljudima prevladava mišljenje da je Einstein bio katastrofalan matematičar što uopće nije istina. Einstein je govorio da mu ne ide matematika iz tog razloga kojeg si ti naveo u drugoj polovici citata, tj. što više znaš matematiku, sve više imaš problema s njom.
Einstein nikad ne bi bio vrhunski fizičar da nije bio vrhunski matematičar.

Naravno da je Ajnštajn bio odličan matematičar. On je algebru uveo tenzorski zbir, tj. sumiranje po ponovljenom indeksu. Taj zapis je tako kratak a toliko puno sadrži... Najlepše stvari su najjednostavnije. Nemoguće je biti takav fizičar kao što je on bio, a ne biti bar približno toliko veliki matematičar.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #154 : 03.09.2009. 23:58:25 »
Aaaaaa niste u pravu. Dokazano je da macke mogu da lete brzinom svetlosti. Evo primera...
Kada se macka baci kroz prozor zajedno i istovremeno sa lampom, i lampa i macka padnu na zemlju u isto vreme,
moze se zakljuciti da macke lete brzinom svetlosti  rofl rofl

Ko je citao, zna o cemu pricam :)

Idi igraj Volfenštajna! rofl
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #155 : 04.09.2009. 00:02:26 »
Ja mislim da bi toj jadnoj macki toliko zvizdao vetar oko usiju od silne brzine da nista drugo ne bi cula,
ali ako bismo to zanemarili, i dalje bih mislio isto sto i Unicornov profesor, ne bi mogao zvucni talas da stigne
nesto sto se krece brze od zvuka... Bez obzira da li se izvor zvuka krece istom brzinom kao i prijemnik,
zvuk se prostire kroz sredinu koja miruje... Jedino ima smisla ako se zvuk prostire kroz mackin rep...
Drugacije ne uspevam da shvatim objasnjenje Igniss...

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #156 : 04.09.2009. 00:14:50 »
Ja mislim da bi toj jadnoj macki toliko zvizdao vetar oko usiju od silne brzine da nista drugo ne bi cula,
ali ako bismo to zanemarili, i dalje bih mislio isto sto i Unicornov profesor, ne bi mogao zvucni talas da stigne
nesto sto se krece brze od zvuka... Bez obzira da li se izvor zvuka krece istom brzinom kao i prijemnik,
zvuk se prostire kroz sredinu koja miruje... Jedino ima smisla ako se zvuk prostire kroz mackin rep...
Drugacije ne uspevam da shvatim objasnjenje Igniss...

Prvo moramo da shvatimo šta znači reč "miruje". Ne postoji apsolutno mirovanje niti apsolutno kretanje. Svako kretanje i svako mirovanje se moraju definisati u odnosu na nešto. Zamisli da sediš u avionu sa još nekim, a taj avion se kreće brzinom većom od brzine zvuka. Misliš li stvarno da ne biste jedan drugog čuli? Apsolutno je isto sa mačkom i konzervom.
« Zadnja izmjena: 04.09.2009. 00:18:01 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #157 : 04.09.2009. 00:22:12 »
igniss, iskuliraj, vidis da te za'ebavaju !!! ;) ;D Ovaj Wennen, ti je pravi taj tip! ;) :P ;D

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #158 : 04.09.2009. 00:30:21 »
To da, avion je zatvoren i unutar njega se dvoje ljudi ne krecu odnosu na avion,
ali kad bi se njih dvojica spolja okacili za krilo aviona koji bi se kretao kroz vazduh brze od zvuka,
i kada bi pokusali da proizvedu neki zvuk, taj zvuk bi trebalo da bude manifestovan oscilovanjem cestica
koje miruju u odnosu na kretanje aviona... ili hoces da kazes da avion stvara neku vrstu "atmosfere" oko sebe,
sad mozda lupam, ali znam kada recimo vozis bicikl iza autobusa koji ide brzo, prosto te vuce vazduh za autobusom
i ne moras da se trudis oko pedala... Nemojte me shvatiti pogresno, ne kazem da sam u pravu za bilo sta,
samo pokusavam da shvatim...

:)

E Jacob's prava si kafa, kod koga god da odem moram da objasnjavam da ne pijem kafu a svi samo navaljuju!
Ne zajebavam nikoga, zanimljiva je tema, Igniss verujem ti da znas sta pricas,
samo pokusavam da shvatim zasto je tako.
« Zadnja izmjena: 04.09.2009. 00:32:20 Wennen »

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #159 : 04.09.2009. 00:36:35 »
Najpametnije sto si rekao je da je za zvuk potrebna sredina! ;D Tacno je da u vakumu nista ne bi cuo! I da je slabije ako si u nekoj turbulentnoj sredini...

a za ono oko autobusa, tu te vazduh ne vuce nego gura ;) :P jer ispred tebe je redje, a iza gusce, a svi sistemi teze ravnotezi, pa ovaj od pozadi hoce napred...sada bi Dex rekao da te vazduh poprckuje od pozadi ;)

rofl rofl rofl

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #160 : 04.09.2009. 01:17:04 »
ali kad bi se njih dvojica spolja okacili za krilo aviona koji bi se kretao kroz vazduh brze od zvuka,
i kada bi pokusali da proizvedu neki zvuk, taj zvuk bi trebalo da bude manifestovan oscilovanjem cestica koje miruju u odnosu na kretanje aviona...

Bravo, Wennen, možda bi ti trebalo da objašnjavaš ljudima fiziku umesto mene, jer si ti u pravu, a ja nisam. Ne sećam se kad sam se poslednji put ovako izblamirao. Ne znam zašto i kako sam prevideo da se prenosnik zvuka, tj. vazduh, ne kreće zajedno sa izvorom i prijemnikom, tako da se talas kroz vazdih kreće brzinom zvuka ka mački koja se kreće brzinom većom od te, pa ona ne može da čuje zvuk. Dugujem izvinjenje Unicornu i njegovom profesoru, ne znam šta mi bi. Banujte me zbog ovoga, zaslužio sam. u_jeeeeeeeeee
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #161 : 04.09.2009. 01:27:14 »
Ma daj, opusti se, kakvo banovanje :)
Desava se i meni da ne umem da saberem tri broja... Narocito u 1 ujutru...

Al ja opet mislim da macka ne bi mogla ni da dise pri toj brzini,
a kamoli da joj rep bude toliko mlitav da konzerva moze da udara u zemlju...
Mislim da bi joj bilo savrseno svejedno da li cuje nesto ili ne.
Ne verujem da bi se mnogo istraumirala zbog zveketa konzerve...
« Zadnja izmjena: 04.09.2009. 01:28:45 Wennen »

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #162 : 04.09.2009. 01:29:40 »
Igniss, mislim da si u pravu ipak ! Ali i ovo sto je wennen rekao je tacno! Ne zaboravi da su molekuli brzi, ako se secam Maksvel je napravio onu raspodelu, imas molekule koji se krecu i 700m/s sto je brze 2 puta od  zvuka! tu je najredji vazduh tacno iza macke i tacno iza konzerve! Ali vec zbog kretanja molekula vazduh se "gomila" sa prednje strane konzerve i oko nje, tako da ce sigurno doci do prenosenja, i ne mora da se krece u pravcu macke, ona ce i da cuje ako se odbije od podloge...

Dakle po mom misljenju, slabije ce cuti, ali ce cuti !!! ;)

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #163 : 04.09.2009. 01:39:55 »
Poenta je da bi, teoretski, neka super-macka, sa ubrizganom krvlju Claire Bennet i skeletom od adamantijuma,
mogla da dostigne odredjenu brzinu na kojoj prestaje da cuje zvuk koji proizvodi npr sopstvenim noktima
dok trci po betonu, tj. proizvodi taj zvuk na izvesnom rastojanju od membrane u uhu... Znaci postoji takva brzina
pri kojoj bezis oscilacijama zvuka koje proizvodis... Sad to sto ne postoji macka koja to moze da prezivi, to je vec
druga prica... Najverovatnije bi se ugusila...

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #164 : 04.09.2009. 01:43:55 »
A sto tripujes sa tim gusenjem, kada sto se brze krece, bolje dobija vazduh ;) ;D

Znas ono, auto se nikada ne pregreje kada ga vozis 100 vec kada si u koloni i ides 20 na sat ;) !?

A to za nokte je drugi tip od ovoga sa konzervom, jer tu podloga miruje, a vamo se konzerva krece ;)

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #165 : 04.09.2009. 02:27:23 »
Nokti se takodje krecu, a to sto kazes da podloga miruje je krajnje nebitan podatak jer je podloga
dovoljno prostrana da bi se nalazila svuda, gde god macka pozeli da spusti nokte...

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #166 : 29.09.2009. 22:12:13 »
Evo, malo da živne ovo. Dosta sam se pokrivao ušima. ;D
Ovo je prevashodno za BHM-a, ali mogu da se pozabave svi oni koji barataju fizikom, tj. termodinamikom. :)

Cevčica dužine H, otvorena sa oba kraja, potopljena je do pola u tečnost gustine ρ. Kada se cevčica zatvori sa gornjeg kraja i izvuče iz tečnosti, u njoj ostane tečnosti do visine h (h<H/2). Koliki je atmosferski pritisak?

Danas sam ovaj zadatak pokazivao nekim gimnazijalcima i svi su me gledali bledunjavo, pa rekoh, da proverim da li je stvarno tako težak...
« Zadnja izmjena: 29.09.2009. 22:44:18 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline vekyizveky

  • Herojuša iz strasti
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 877
  • Spol: Ženski
  • Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #167 : 29.09.2009. 22:24:38 »
, hmmm Nemam blage zadre.
S obzirom na obzir da je moj obzir obzirniji od tvog obzira, tvoj obzir ne dolazi u obzir.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #168 : 29.09.2009. 22:32:27 »
p=gxpxh  rofl

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #169 : 29.09.2009. 22:34:32 »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #170 : 29.09.2009. 22:37:04 »
E onda je p=roxgxh  Aj sad.

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #171 : 29.09.2009. 22:40:35 »
Atmosferski Pritisak = Hidro Pritisak minus pgh ?  ???

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #172 : 29.09.2009. 22:43:27 »
E onda je p=roxgxh  Aj sad.

Ali nigde nisi upotrebio H! Moraš i njega negde da ubaciš! ;D

Atmosferski Pritisak = Hidro Pritisak minus pgh ?  ???

Cvečicu si izvadio iz tečnosti.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #173 : 29.09.2009. 22:47:18 »
Auuu, ako nije ovo odustajem p=ro x g x H/2

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #174 : 29.09.2009. 22:52:34 »
E jbga, sad ti nedostaje h. Žao mi je - sedi, 1. ;D
Evo recepta kako oterati BHM-a sa foruma. Sad ga neće biti neko vreme dok ne reši zadatak i trijumfalno se vrati sa svojih hiljadu smajlija. ;D
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #175 : 29.09.2009. 22:52:46 »
Bolje nemoj da pises vise po ovoj temi, da se ne blamiras!!! KAKVE ovo veze ima sa TERMODINAMIKOM?????? Ovo je mehanika fluida, ako ces konkretnije statika fluida ;) :P

Ovo da je h<H ti uopste ne treba, to se odmah vidi, a umesto toga je trebalo da kazes da li ima viskoznosti i povrsinskog napona ;) ;D :P

Al' evo ti



;)

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #176 : 29.09.2009. 22:53:48 »
E jbga, sad ti nedostaje h. Žao mi je - sedi, 1. ;D
Evo recepta kako oterati BHM-a sa foruma. Sad ga neće biti neko vreme dok ne reši zadatak i trijumfalno se vrati sa svojih hiljadu smajlija. ;D
pionir

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #177 : 29.09.2009. 22:55:41 »
Sad ga neće biti neko vreme dok ne reši zadatak i trijumfalno se vrati sa svojih hiljadu smajlija. ;D

samo 7 smajlija  ???
brinem se za njega...  :'(

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #178 : 29.09.2009. 22:58:35 »
Bolje nemoj da pises vise po ovoj temi, da se ne blamiras!!!

Talkin' to me, or...?

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #179 : 29.09.2009. 22:59:33 »
Sad ga neće biti neko vreme dok ne reši zadatak i trijumfalno se vrati sa svojih hiljadu smajlija. ;D

Bolje nemoj da pises vise po ovoj temi, da se ne blamiras!!! KAKVE ovo veze ima sa TERMODINAMIKOM?????? Ovo je mehanika fluida, ako ces konkretnije statika fluida ;) :P

Ovo da je h<H ti uopste ne treba, to se odmah vidi, a umesto toga je trebalo da kazes da li ima viskoznosti i povrsinskog napona ;) ;D :P

Al' evo ti



;)

Pa sad kažite da nisam vidovit! ;D
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Tags: