Autor Tema: Istina o Grčkoj!  (Posjeta: 10885 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Istina o Grčkoj!
« : 28.02.2012. 19:13:21 »
Preveo sam jedan interesatan članak, prije svega edukativan, dakle ništa politički ciljano.

Istina o Grčkoj:

Spoiler for Hiden:

Hvala za čitanje, slobodno iznesite vaše komentare, naravno ako imaju veze sa ovom oblašću.  :)

Offline tejma

  • All day, every day...
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1587
  • Spol: Muški
  • Rukavica je bačena...
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #1 : 29.02.2012. 10:38:29 »
U 99 posto toga se u potpunosti slažem s autorom teksta. Da nisam prije koju godinu bio u Grčkoj možda bi i malim djelićem mozga na neke natpise u medijima bio i povjerovao... Normalno je da sada pune glave većine neukih/nezainteresiranih građana europe sa svim gadostima i lažima jer nije lako prekriti tajne isterese zapada zbog kojeg se urušio cijeli bankarski/ekonomski sektor u Grčkoj, što se dešava u Portugalu i ostalim problematičnim europskim zemljama...  S time da se to i kod nas sustavno radi i obmanjuje se narod kako trenutno paše političkoj eliti europe, jer svi smo mi marionete političari/narod nekih tamo većih sila ( Njemačke, Francuske, V. Britanije i što je žalosno jedne tamo Nizozemske ) koje kroje sudbine većini ( siromašnijih ) država europe, a i većine svijeta... uhhhh dosta politike ;D


Offline dalmatino

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #2 : 29.02.2012. 10:47:11 »
Na žalost, jako informativan i nekako jezivo poznato ugođajni članak :o

Offline bnzz

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 205
  • од рођења мог.....
    • www.padalica.rs
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #3 : 29.02.2012. 11:47:28 »
Bankari i politicari su najvece zlo covecanstva. Meni je lepo jos ranije jedan mudar covek rekao da je bilo bolje dok smo bili pod turcima. Tada se znalo koliki je harac i gotovo, sada cela plata (ako je uopste imas) ode na neke poreze i gluposti. Cilj moderne elite je da stvori robove o ljudi, e sada sto su neki glupi ili zaslepljeni pa za saku novca ruse sve sto su stvarali vekovima to je njihov problem. Lepo u ovom grafikonu ima radno vreme prosecnog grka. Tako su i nama pricali da smo neradnici, a statistike govore da su najveci neradnici nemci, medjutim oni na perefridan nacim porobljavaju evropu, a na drugoj strani stvaraju mit kako su oni vredni. Vredan bi i ja bio da imam 50 miliona robova..
Naravno ima i krivice kod grka, ali najmanje obicnog naroda. Pa meni prvom da neko da platu od 3.000 evra i da mi kaze da ekonomija napreduje, naravno da se ne bih budnio. A to sto su bogati bukvalno pretvorili delove atine u privatne delove grada gde samo sa pozivnicom moyes da udjes je druga prica..
A ovo sa policijom se radi svuda u svetu pa i kod nas.. Ubacis svoje ljude da lome i ruse, i onda ih proglasih huliganima. Hvala bogu nasem narodu je toliko ispran mozak sa raznih medija, da slepo veruju svemu sto im se servira u kutiji..
www.padalica.rs 
zamisli zelju  i stižu neverovatni popusti!!

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #4 : 29.02.2012. 12:34:57 »
Pa oni su puki posle OI, niko ništa nije radio.. i ne slažem se sa autorom teksta, jer očigledno brani nešto što ne valja..
A autor teksta nije napisao da su imali 13 i 14 platu, dobijali bonus ako dođeš na vreme na posao, grk primao platu radeći na železnici i to na nekom prelazu gde na svakih 4h prođe teški teretni voz, a on je primao prosek, za posao da vidi dal će se rampa spustiti..
Njima su švabe krive.. po njima su oni neradnici.. nije švabo neradnik, švabi ne treba masa već klasa koja će radit.. po završetku rata, nemačka srušena do temelja, za manje od 20 godina oni su se "podigli"(samo još jedna nacija/narod to može a to je Japan, pogledaj kraj rata, pogledaj sad cunami, nuklearka..i sad kao da ništa nije bilo), tražili da se dozvoli uvoz radne snage iz ex-YU, Turske.. sad će neko reći nakrali su se za rata, pa nije običan vojnik nemački, nije običan seljak nemački, pa šta mislite da su saveznici ostavili švabama blago i zlato, ostavili su im, Batu i Ljubišu sa partizanima da čuvaju nemačko blago.. daj nemoj te biti tako plitki.. mnogo bi trebali da se ugledamo na njih.. ne treba ništa izmišljati, prepiši i to mora biti tako za sve.. i ja ću reći da sam za sebe ne radnik.. živim u Srbiji, radimu Srbiji za 200 Eura(ne znam ni da je toliko, sad je kurs aktivan svaki dan), cena života kažu da je Beograd u rangu NY, a ja kažem da je BG jeftiniji od cele Srbije, to što si zaradio, neće da ti plati.. il ja imam motiv za rad, il ja postajem neradnik sledećeg meseca, a sa druge strane moj poslodavac čini pokušaj ubistva iz nehata(pravno gledano), ne daje mi platu, nemam sa čim da živim, hrana, porez, računi, ubija me.. ali bitno je da će on reći da sam ja neradnik, da nemam motiv za radom.. pa koji motiv da imam kad nećeš da me platiš.. ja u SFR Njemačkoj brao grožđe, sezonski posao, 9 Eura/h, švabo me odveze i vrati, plati dnevnicu i pita me il se vidimo ujutru ili ne.. 9h radiš, jedan sat je pauza za ručak, plaćeno.. i pored mene sve penzioneri.. a oni kao kornjače stari a vitalni kao Brus Li, zato se i pomera granica penzionisanja.. zdrav je vitalan je, može raditi.. jer svake godine na more, na vikend, na zimovanje, hrana jeftina, nema Pinka, nema dnevnika 2, nema opozicije, demokratije, tranzicije..
Pa to još ima samo u Srbiji. Ne žalim grke. Oni su iz EU vukli kao "pijavice" na torentu, a znali su kad ulaze u brak sa njima, da moraju nositi ono što im se kupi, ono što im se kaže moraju da kupe.. to nema veze sa politikom.. dobrog mi prijatelja, brat mlađi je morao da se preseli sa majkom u Grčku zbog zdravlja, znam šta su mi ljudi pričali, nisu imali razloga da lažu.. pa kakva SFR Njemačka, Austrija, zemlje Beneluksa.. pa to je obećana zemlja.. malo radiš a možeš živeti baš, baš dobro..
Nismo mi krivi, sami su doprineli tome.. pa Island je imao 300k stanovnika a imao je preko 500k kredita, skoro pa duplo više kredita nego stanovnika.. to je u grka bilo.. to se uzimalo na dođem ti, na mule-bale, na tetku, strinu, tetka.... tu nije bilo svesti ljudi.. kako ću to vratiti.. dal ću vratiti.. pa to se bahatilo, malo je jedna klima u kući, daj u svaku prostoriju jednu klimu.. malo mi je jedno auto, daj kupi i malom da ne ide na fakultet, busom, podzemnom.. vrućina je.. mi možemo pljuvati i SFR Njemačku, Francusku, Skandinaviju, zemlje Beneluksa.. ali dal se neko zapitao zašto nas toliko ne vole a ni mi njih.. jer oni žive godinama u uređenom društvu i sistemu koji se mora poštovati, zna se koliko je plaćen rad, koliko možeš zaradit od jednog posla, koliko se možeš zadužiti, koliko ti treba za život.. a ne da im prosek plate u državi, posao ladovina i sve si mogu priuštiti.. pa to vam je ex-YU.. zato se raspala.. imali ste posao odmah posle škole, plaća dobra, stan od firme, vikendica od regresa, radio si 6-7 sati dnevno, preko sindikata daj u banju, daj na more, daj na skijanje, daj krompira, mesa.. platiće se.. i onda ti dođe rođo iz SFR Njemačke i kaže kako jebe i dan kad je otišao, radi kao crnac, svaki dan po 12h, subotom 8h, nedeljom na "crno" 6h, pravi u Jugi kuću, na moru kuću, vinograd.. jede konzereve, hranu za mačke, ne zna još toliko jezika, vozi "domaće" vozilo a plaća kao tvoja u ex-YU.. a ti radiš za iste novce, mnogo manje, vikend fraj, stan dobio, vikendica se završava, na more može preko sindikata, zimovanje isto, jedeš ko gospodin čovek, odeš u mađarsku na vikend, voziš "domaće" vozilo, sa svojim ljudima si.. i onda onaj na zapadu se zapita, čekaj.. ne može to tako.. pa nemate vi nafte, pa da živite kao šeici u emiratima.. tako da.. imali su prilike da vide kako je to išlo kod nas.. ne branim ih ali ih krivim što nisu imali granicu.. tako da.. pukli kao grčka..
iShare, noProfit


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #5 : 29.02.2012. 12:47:26 »

Offline tejma

  • All day, every day...
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1587
  • Spol: Muški
  • Rukavica je bačena...
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #6 : 29.02.2012. 14:14:02 »
Ma čitao sam i ja kakve su sve plaće imali i da su dobivali bonuse za svakojake gluposti ali to treba gledat s jednom velikom rezervom, pa i kod nas se pišu svakakve glupost, kako im paše tako okreću ploću... malo smo neradnici s ogromnim primanjima, pa imamo najviše neradnih dana u cijeloj europi, pa kada im to ne odgovara onda se piše da smo pri samom dnu s neradnim danima, godišnji odmori i da radimo više od prosjeka EU... Grčku su doveli na rub propasti političari njihovi i europski... sada će morati rasprodati pola države da se izvuku, ali pitanje je zašto im je to dozvoljeno ?

Offline lazavr

  • Vođa pobunjenika!
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3191
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #7 : 29.02.2012. 17:50:34 »
nenade debelo si u pravu  smileyNO1

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #8 : 29.02.2012. 21:27:00 »
Mislio sam da neće niko to pročitati..  ;D
iShare, noProfit


Offline teac

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 58
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #9 : 29.02.2012. 23:35:09 »
« Zadnja izmjena: 29.02.2012. 23:36:57 teac »
Imam svoj mali Svet i oko njega kineski zid..

Offline bnzz

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 205
  • од рођења мог.....
    • www.padalica.rs
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #10 : 01.03.2012. 10:50:16 »
Mislio sam da neće niko to pročitati..  ;D
Evo ja sam isto procitao  ;)
Ali ne slazem se bas sa onime sto si izneo, ali kada budem imao malo vise vremena napisacu svoje detaljnije vidjenje..
www.padalica.rs 
zamisli zelju  i stižu neverovatni popusti!!

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #11 : 01.03.2012. 12:47:32 »
Hvala na čitanju.  ;D
"Izneo" bi ja i više ali nisam na pravo mesto u pravo vreme došao.  ;D
Kad budeš imao vremena, slobodno iznesi.
iShare, noProfit



Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #13 : 01.03.2012. 15:37:19 »
Tih nazovi analitičara i boraca za protiv kapitalizma, USA, EU.. pun mi je.. da u dva ne mogu stati..
Svako je od njih podoban da kaže narodu šta je dobro za njega..
Pa il meni i tebi treba neki analitičar ekonomski da mi kaže koliko se ja mogu zadužiti i koliko ću raditi?
Il imaš svest, il imaš razum, da razlučiš šta možeš a šta ne možeš, viđenje života, poštovanje novca, ne da mu budeš rob, već da ga poštuješ, da vidiš da ne možeš vozit novi BMW a da radiš sezonski posao..
Odem ja u autokomerc/autozubak i uzmem auto, platim dve rate.. posle ostanem bez posla/smanji mi se plata, i ja na ulicu odem i derem se kako me država jebe, ja neću da imam manju platu, hoću da imam posao a i da điram nov auto od nekih 20k€, nisam ja kriv za to, to nas švabe hoće da unište..
Grk ode kupit džipa, plati dve rate, posle ne plaća.. al zato na ulicu i u dreku kako je on žrtva sad nemačke ekonomske politike..
Stari moj, ja bio kod švabe, ne možeš džipa videti na ulicama, ja ih "gradu budućnosti" (bilo na dnevniku 2 više puta rekli), gledam i ne možeš ih prebrojati.. a svi u nekim poslovima.. do juče žicali da im neko plati kavu..
Odakle ti lova frajeru (što reče Nele u TLN), u švaba moraš biti baš "veliko" jaje u društvu, zajednici.. da ti imaš džipa, da si doktor, stomatolog.. ne možeš ti sa godišnjom zaradom od 20k eura i prijavljenim porezom, da voziš auto od cirka 40k eura, finansijska/poreska te pita odakle ti lova frajeru.. to je luksuz, imati džipa, jer plaćaš veću osnovicu poreza, a kako da plaćaš ako ti od toga što ti zarađuješ godišnje imaš prostora samo za normalan život, da ne oskudevaš u ničemu, platio si stan, račune, porez, hraniš se, oblačiš se..
Van svake pameti.. pa što nisu kod Ujka Sema izašli tako i počeli paliti, razbijati sve kad su ostajali bez auta, kuća 5 sobnih..
Ja gledam u Srbiji.. nemam dinar, nemam 2, nemam 5, sutra komšija.. a kad trgovcu trebaš dati.. on te čeka i ne daje robu..
Ja u austriji na pumpi Šelovoj, pazario, plaćam, kusur, par centi, ja se okrećem i odlazim sa kase, trgovac se dere za mnom, red veliki, ne contam šta hoće od mene, koleginica mu tu, progovori ona ženska što bi rekli na "naški", zamoli me da dođem da pokupim tih par centi, ako ih veće neću, ima kutija od Unicefa i tamo ubaci kao donaciju..
Posle došao u švaba, vraćaju i cent, daješ i cent..
Stari mi radio u Alžiru.. kod arapa, ne možeš proći a da on tebe zajebe za paru jednu, ali ni ti njega..
Ja pitam švabe (starosedeoce, u najstarijem gradu u nemačkoj, ostatak nemaca smatra ih milionerima, njihova imovina stara preko 300 godina, kao vinogradi i vinarije, sve se nasleđuje, nema prodaje), ko je bogatiji, od švaba.. odgovor od svih njih jeste.. da su Austrija i zemlje Beneluksa kud i kamo bogatije od njih, skandinavija im je drugi svet.. ostali su pilićari..
Statistika pokazuje da grci više rade.. a nemci manje..
Statistika je kao bikini, više sakriva nego što pokazuje.
Neka proizvodnja može da traje danas 7 radnih sati u nemačkoj, a u grčkoj može da traje 12 radnih sati.. isti proces, isti materijal.. ali nije nešto isto.. nije priprema, nije mašina.. u švaba se mnogo polaže na pripremu posla, sve se zna kad i kako, vreme im je velika stavka u životima.. a o mašinama neću ni pričati/pisati..
O5 se vraćam kod nas, ali dajem primer.. Zastava prodata, auto gigant ex-YU prodat FIAT-u, u Srbiji se pričalo o tome kao da smo poslali psoadu na Mars da donese uzorak vode sa Marsa.
Raja fascinirana time kako je vlast za EU Srbiju to uspela.. super.. i ja sad kažem mojima kući, kažem raji u birtiji.. što se priča o tome toliko.. to je auto industrija, to nije industrija kablova, kabal je kabal, služi čemu služi i nema šta više da modifikuješ na njemu.. auto industrija.. to je igračka koja stalno traži, moraš biti uvek ispred konkurencije da bi opstao na tržištu.. u toj Zastavi su radili inžinjeri, radili su dizajneri, odlazili u penziju, dolazili drugi.. i ta Zastava je pravila koliko godina jedno te isto vozilo.. pa il nam ima pomoći.. ili ćemo reći da radimo više nego nemci, isto jednako kao grci..
Poznajem curu, koja nije prošla ugostiteljsku školu kod nemaca.. starci rade to, vlasnici hotela, brat stariji radi.. hoće i ona, učila i vukla kao mazga da bi imala ocene da bi radila taj posao, da bude kuvarica.. postoji kvota koliko je potrebno takvih ljudi u društvu, za taj period dok se bude školovala.. pre odabira profesije i daljeg školovanja, ima razgovor sa čovekom koji je u zaposlen u prosveti, da kažeš neka vrsta pedagoga, kojem kaže šta želi da radi u životu.. letnji raspust, cura dobija da radi u vodećem restoranu u gradu, praksa.. odradila je, plaćena bila, kuvar treba da odluči dal je ona za tu profesiju.. on javi prosvetnom radniku, prosvetni radnik javi roditeljima.. cura ne prolazi, ne dobija prelaznu ocenu, dva su razloga.. suviše je lepa, suviše je visoka.. sluha za kuvanje ima i previše.. ali obrazloženje, previše je lepa.. pomoćno osoblje u kuhinji su muškarci, odrazilo bi se na posao, moguće su povrede pomoćnog osoblja, kasnilo bi se sa spremanjem hrane.. drugi razlog, suviše je visoka.. cura ima skoro 1,90 cm visine, kuhinja je previđena za ljude manjim/nižim rastom, jer ona bi bila danas-sutra kad bi počela raditi, više od 10 sati bi bila pognuta, možda ne bi prve godine imala problema sa zdravljem, možda bi prošlo i par godina.. ali neminovno je da bi ugrozila svoje zdravlje, imala bi problema sa kičmom, vukla bi se po banjama, operacijama, bolnicama, bila na trošku osiguranja, poslodavca, države.. a pre svega bitno je njeno zdravlje, mlad život ne treba da doživi tako nešto, žena je, treba tek da ima decu, porodicu, a ovaj posao bi ugrozio sve to..
Mogao si tužiti, na osnovu diskriminacije.. ali svaki sud bi to pobio jer tvoj život i zdravlje, ne želi niko da oduzima/ugrožava, pogotovo, kad još možeš da biraš šta da ti bude zanimanje u životu.
E sad nek mi neko kaže, dal je bolje da ti imaš klasu, radnu klasu ili da imaš masu.. gde je bolja produktivnost?
Ne pričam o plaćanju, da bi sad imao produktivnost..
Ne treba ništa izmišljati, ne znaš, prepiši..
iShare, noProfit


Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #14 : 01.03.2012. 18:26:27 »
Ne treba ništa izmišljati, ne znaš, prepiši..


Pokušat ću biti kratak i jasan. U bivšoj firmi u kojoj sam radio dvije i pol godine, jedan dan na kavi šef, par starosjedilaca i ja. Pita me šef u kojoj sam stranci. Ni jednoj kažem ja, a on meni, "Ti si neperspektivni kadar za ovu firmu". A problem je bio taj što sam lopovu rekao da je lopov. Čovjek mora imati stav. Ako nemaš svoj stav koji te definira, onda ti zalud trud.
Ne znam kako je u Srbiji, ali od prepisivanja nema kruha. Naši prepisuju zakone, pa ti zakoni kurca ne vrijede. Zašto ne vrijede? Zato jer ih provode ljudi koji su se do jučer zaklinjali u radničko samupravljanje, zadruge i preko noći su došli u tržišnu ekonomiju. Da su oni samo morali vratiti jedan cijeli kredit, a ne one stare ujutro digo pet hiljada maraka, navečer si morao vrati pet. To je problem. Lopov će mene okrasti i onda će mene osuditi jer sam mu smetao.
Grci imaju političare isto kao i mi. Uz te političare su se poltroni i dupelisci obogatili. Velika većina nije. A kad se živjelo donekle, bilo je recimo dobro, kad su razlike postale takve da imaš samo bogate i sirotinju, onda su oni koji su radili za te bogate počeli dobivati otkaze i cijela država se ruši kao kula od karata. Nismo ni mi daleko. Živim na selu pa imam, žalim one u gradu koji nemaju nikog na selu pa doslovno sve moraju kupovati...

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #15 : 01.03.2012. 18:56:40 »
Istina DD
Nije ništa drugačija situacija nego kod vas, što se tiče korumpiranih političara.
Istina je da u Srbiji ne možeš proći ako nisi u partiji, to je pokretač svega.
Kupuješ posao, kupuješ život, ne moraš plaćati porez, usluge..
Pa zamisli te imamo državnu agenciju za Istraživanje Pomorskih Nesreća
Došao sam iz Hrvatske, sa znanjem da Srbija nema more.. i živim već 20 godina sa tim znanjem i onda saznam pre neki dan da imam u zemlji takvu agenciju.
Nema ništa od prepisivanja, dok god su lopov do lopova na vlasti..
U skandinaviji ministra razapnu zato što je imao kućnu pomoćnicu a nije je prijavio..
Kod nas ministar dobija ulogu svedoka saradnika na aferi sa vakcinama protiv H1N1.
Tako da je to isto i kod grka..
iShare, noProfit


Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #16 : 01.03.2012. 20:08:53 »
Mislim da sam kompetentan da govorim jer sam veliki dio života proveo nešto sjevernije od Njemačke, u nešto boljem sistemu (naravno, ni njihov nije loš, ali za Njemce). Uporno mi daješ pararelu na obično stanovništvo i političare, da li si svjestan da kod njih uopšte ljudi ne znaju ko je predsjednik, ko premijer i sl? Ljudi ovdje žive svoje živote, te nemaju nikakvu vezu sa politikom. Dalje, što se načina života tiče, to se jednostavno ne može porediti, iako su to sve germanski narodi. Austrijanci i Njemci su po prirodi veoma pedantni, sve mora biti kako treba, zaista se dosta radi, ali naravno za taj rad budu nagrađeni. U Skandinaviji je situacija za mrvicu drugačija, pošto nisu aktivnije učestovali ni u jednom ratu, nisu se klali sa drugima, imaju mnogo bolje socijalno-ekonomske uslove i nekako se rasterećenije živi, to ti možda Skandi neće potvditi ali istina je i da nešto manje rade. I ako kada budeš došao ovdje, čućeš da na svakom koraku govore kriza, kriza i sl, iako su veoma uređeno društvo. Današnja Švedska se nikako ne može porediti sa onom sa sredine 70 tih, to je u punom značenju bio raj, u pravom značenju te riječi. Kad smo već kod toga, još od Rima stare generacije govore da je prije bilo bolje, često ćete to čuti, ispada da je cijeli ljudiski rod od tada naovamo obilježila prava dekandencija.  :)

Moraš razgraničiti da to stanovništvo uopšte nije krivo, krivi su političari koji su na vlasti (a i opozicija naravno). Što se prodaja firmi tiče, dakle jedinih firmi koje išta vrijede i koje bi bile poluga za vađenje ExYu zemalja iz krize, to možeš slobodno prekrižiti, mi bi smo bili u mnogo goroj situaciji nego Grčka da nisu Hrvati prodali svoj telekom, vi Zastavu, mi svoj telekom, Crnogorci pola primorja, Hrvati počeli sa ostrvima.. To je ovima na vlasti jedina šansa da opstanu, a uz to još kad dodaju da je sve odrađeno perfektno i da su to prodali za duplo više nego što vrijedi, smuči mi se stomak. Nije toliko problem do mentaliteta ljudi (sasvim je normalno i oduvijek je bilo tačno da Italijani i ostali mediteranski narodi, pa mi iz ExYu, malo radimo u odnosu na druge). Problematično je to što su se političari toliko osilili da su pomislili da su Bog i batina. Znaš koja je deviza u SWE na prvom času predmeta koji bi kod vas odgovarao građanskom, ali je više usmjeren na društvo na vlast. Političari su tu da vladaju za narod, da služe narodu!. Sve suprotno dovodi do velikih protesta. Ti gledaš dosta filmova, sigurno u sebi imaš sliku kako izgleda jedan prosječni engleski vozač kamiona, neobrijan, nepočešljan, neuredan, prost i sl. E kada su ti kamiondžije protestvovali zato što će morati plaćati neku novu taksu državi (u pitanju je sitan novac, 4 funte mjesečno) došli su da ih podrže svi slojevi društva, akademici, učitelji, profesori, imigranti koji jedva znaju enleski, čak je bio i onaj fudbaler Širer. Ljudi su svjesni da ukoliko vlast vidi da je promjena prošla dobro po njih, sutra će uvesti taksu profesorima, prekosutra trgovcima. Danas ti, sutra ja. Evo npr gledam vijesti sa jednim poznanikom i u toku je prilog iz Francuske kako njihovi SREDNJOŠKOLCI protestvuju zbog smanjenja penzija penzionerima. I meni kaže on vidi glupaka, joj što se gube, šta to rade.. On na primjer uporno ne shvata, ili ne želi da shvati da će i on jednog dana biti taj penzioner, a onda će ga naravno biti briga, biće kivan na sve oko sebe. Porediti Njemce koji već kao tinejdžeri kreću da rade i nas sa filozofijom "Lako ćemo, opušteno.." jednostavno nije moguće, jer nikako, ni po kojim parametrima nismo isti.

Da zaključim, znaš kad će nama biti bolje? Kad se građani osvjeste i shvate da je borba za običnu, radničku klasu neminovna. Italijani su jednom smijenili čak 12 saziva vlade u godinu dana, jer jednostavno narodu ne odgovara da su oni tu. Jer je narod glavni, to je cilj te kvazi demokratije, a ne ona briselsko-birokratska pravila.

E sad će neki pričati kako mi nismo sposobni, kako ne možemo ništa uraditi. Zamoljavam starije članove da se sjete kakvi smo to bili za doba one države (jer za mene ovo danas u ExYu su samo banana neuspjeli pokušaji države), mlađi mogu pitati svoje roditelje. Neka se sjete da li su se za 5 maj išli prežderavati kao da im je to zadnji dan života, ili su održavali simbolične proteste, da se prava srednje klase nikada ne zaborave. Neka se sjete da smo bili 5 vojna sila svijeta.

Hvala na čitanju i pozdrav.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21909
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #17 : 01.03.2012. 22:33:48 »
Lipo je bilo živit u socijalizmu moj Šubi, ali je to također bio i nerealan sustav, kao i ovaj sad...
I onda se živilo od kredita, ali od onog kojeg je dizala država.... I onda se kralo, ali nije pisalo po novinama. Taj sustav je mora puknit kad-tad, kao što će i ovaj... Samo se bojim da će ovo biti puno krvavije... Preostaje nam samo Veliki Brat i novi oblik fašizma, bojim se... Ili da nas sve skupa svemirci izvuku iz govana...  ;D

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline lazavr

  • Vođa pobunjenika!
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3191
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #18 : 01.03.2012. 22:43:10 »
Sta smo sve preziveli svemirci ce biti dobrojutro  ;D 

Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #19 : 01.03.2012. 23:04:08 »
Lipo je bilo živit u socijalizmu moj Šubi, ali je to također bio i nerealan sustav, kao i ovaj sad...
I onda se živilo od kredita, ali od onog kojeg je dizala država.... I onda se kralo, ali nije pisalo po novinama. Taj sustav je mora puknit kad-tad, kao što će i ovaj... Samo se bojim da će ovo biti puno krvavije... Preostaje nam samo Veliki Brat i novi oblik fašizma, bojim se... Ili da nas sve skupa svemirci izvuku iz govana...  ;D

Tačnije ja i nisam ciljao toliko samo na socijalizam. SWE je kapitalistička zemlja, ali imaju određenu dozu socijalizma, što se vidi po najboljoj zdravstvenoj njezi na svijetu i slično. Niste ne svjesni kakvi bi protesti bili odmah sutra da se nešto od toga ukine.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #20 : 02.03.2012. 00:13:08 »
Cuo sam nesto da bi u Srbiji trebali da uvedu porez na neozenjene i neudate. Jos jedan u nizu poreza ili novih ili povecanih. Kakva ekonomija  :dash .
Mada mogu mozda i da razumem. Danas neki mladi par stupi u brak, rodi im se dete pa bi mozda njima mogli da skinu ili cak ukinu porez na deciju hranu, odecu, pelene itd. A to bi nadoknadili tako sto bi oporezovali neozenje i neudate ljude i njih terali u brak, povecali natalitet itd. To mi sve ima smisla u nekoj drzavi koja nije ispucala na svim savovima i to vec krpljenim.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #21 : 02.03.2012. 04:09:58 »
Nije bitno dal je socijalizam/kapitalizam dal je koji vrag.. bitno je da se dopusti narodu da živi od svog rada.. žena u Srbiji da bi rodila treba da ima znaš kolika muda, veća nego srce koje bi imala za to dete.. pa meni je hanuma osoba sa invaliditetom, OOS.. zaposlena je, ne u državnom aparatu, već kod privatnika, da sutra ode na posao i da kaže da je trudna, momentalno dobija otkaz, od države nema ništa, prepuštena je sama sebi..
To nema veze sa ekonomijom, jer svaka normalna zemlja se bori da ima što veći izvoz a ne uvoz.. u srbiji je na žalost ne velik već ogroman uvoz svega.. neko profitira na tome(pominjete banke, u Srbiji banke imaju odrešene ruke, kaubojština, zašto.. veliki deo poreza država uzima na njima, puni se budžet, političari uzimaju kajmak/vrhnje, a privredu nemaš, imaš siromašan narod koji nije promenio frižider 20 godina, koji nov košta 300€, uvezen je, narod radi za 200€, na hranu samo troši 300€, odakle mu nema pojma, mora imat frižider, ode u banku, kamata, prava sitnica, za njega oko 30 %, na godišnjem nivou.. svi zaradili a ti ne možeš vraćati, dođe ti sudski plenitelj i uzme ti da se banka naplati, a u nemačkoj onaj pazari TV od 50' na godinu dana bez kamate, rata mesečna, dnevnica jedna.. za godinu dana, okači ga na eBay, kupi novi model opet bez kamate, bez žiranata, godinu dana opet plaća..).. cena života je kao u zemljama beneluksa.. cena hrane je ogromna.. kg mesa je oko 4,5€(a radim za.. ako imam 200€ ).. pa nisam u Teheranu da košta toliko kg svinjetine.. živim u Vojvodini, u Sremu.. došao iz Slavonije.. skoro sam imao prilike da gledam na TV reportažu na TV, o poljoprivredi, zemlja NL, jedna liberalna zemlja koja je legalizovala pedere, gudrovinu, eto neće torrent da legalizuju.. primer poljoprivrede.. kako to kod njih funkcioniše.. ja sam vlasnik farme, imam 300 krava, a nemam parče obradive zemlje, od mene cirka 10 km, farma vlasnik nema ni jedno grlo stoke, nema zemlje, šta ima.. ima mlekaru, proizvodnju mlečnih proizvoda.. od njega na 15 km dalje, ima čovek ne znam koliko hektara zemlje, nema stoke, nema mlekaru, samo gaji poljoprivrednu kulturu koja je potrebna za ishranu stoke.. i svi su povezani.. jedan bez drugog ne mogu.. konačni/finalni proizvod koji dobiju kad zatvore krug svi zajedno.. preuzima država.. sledi nastavak dalje priče.. zemlja NL.. zemlja plastenika, staklenika.. koliko brzo napreduje tehnologija.. dovoljno je da bude temperatura 12 stepeni/stupnjeva vode da bi se održavala kultura u stakleniku/plasteniku cele godine.. godišnje zemlja NL sruši ne znam koji procenat površine pod plastenikom/staklenikom jer toliko brzo tehnologija brzo napreduje.. u Srbiju ti dođe svetska organizacja za ispitivanje termalnih izvora u svetu.. provedu ovde pitaj boga dragog koliko dana, pređu je uzduži popreko.. pišu izveštaj o radu.. u kojem stoji da je zemlja Srbija jedina zemlja na ovoj Zemlji koja ima najviše termalnih izvora ali poslednja u svetu po iskorišćenosti tog prirodnog blaga.. došli u neko selo u Srbiji, gde na kraju sela šiba izvor termalne vode, pitaju lokalno stanovništvo šta rade sa tim izvorom.. odgovor koji sledi, za njih šokantan.. pa eto, Milisav, kolje piliće, pokolje u selu pa odveze tu da ih ošurimo, pa se vratimo u selo da ih čistimo..
Dođe ti zamnenik gradonačelnika Moskve u Srbiju, i čovek kaže, da mu nije jasno zašto Srbija ne koristi bez carinski sporazum između ove dve zemlje, povodom izvoza hrane.. Oni imaju hroničan problem već godinama, a to je nedostatak sveže hrane na tržištu Moskve, da ne pričamo o teritoriji ruske federacije..
Srbi ko Srbi.. ako te neće zajebati, neće ni sa tobom ni poslovati..
Evo primera iz mog kraja..
Slankamen, poznat u vojvodini po vinogradima, jabukama, breskavama, bolničkom centru, Dunavu..
Dođu rusi, jedne godine, doterali hladnjače, kupuju jabuku, ne biraju kakva je, indiustrija, tržište, samo tovari, došle breskve, ista priča, došlo grožđe, samo davaj, davaj.. ušli seljaci u $ niko im nije ravan, sledeće godine, se oragnizovali, napravili veliku hladnjaču, uzimaj kredite, ulaži u proizvodnju.. godina dobra, došle ruje, davaj, davaj.. sve super.. sledeća sezona, o5 ruje došle, al kažu, šaljemo hladnjače, ali da se uradi sortiranje.. ako je industrija, onda ide industrijska jabuka, breskva.. ako je za tržište.. onda da bude zdrava, da nije udarena, da nije trula, da nije sitna.. kažu seljaci nije problem.. dođoše hladnjače, tovari.. na vagu, krenuli ljudi.. dođoše u majku Rusiju.. ajd na vagu.. vaga "laže".. a nije otvarana hladnjača nigde u tranzitu, ajd otvori, za tržište hladnjaču, prvih par redova gajbi, istina sve birana jabuka/breskva.. posle toga svega, trula, "udarena", za industriju.. nije puna gajba, na dnu gajbe kamenje..
Ruja video, šta je.. sledeće sezone otišao u PL po voće.. u Srbiji dreka.. nemaju kome prodati, krediti stižu na naplatu, nema para, sve uložili u proizvodnju.. prodaju Nektaru(koji je kupio Fruktal), ovaj ih handri za novce, kad im plati, platio je.. ako ima plati.
Dođu kinezi i traže od vlade Srbije da im ustupi Ei Niš, firma propala, infrakstura postoji, da oni prebace industriju TV aparata u Niš, da naprave distributivni centar za centralnu evropu, prebacuju proizvodnju i sklapanje TV.. Svojevremeno je Nele u TLN čitao vest kako je Sony japanski ugasio i poslednji pogon Sony u svetu zbog Ei Niša, jer oni su preuzeli kompletno tržište svetskoj u proizvodnji TV.. šta se dešava.. skoro ispliva u javnost da kad je bila delegacija kineske vlade u Srbiji, ministar ekonomije u vladi Srrbije tražio "reket" od kineza.. kinezi se našli u čudu, misle ljudi da čovek nudi neku egzebiciju sa Novakom Đokovićem.. dok nisu shvatili da čovek traži da se to "podmaže".. što bi se reklo po "naški".. njihov komentar je bio.. da u PRC-u ministar ekonomije traži "reket".. ne bi ga najurili.. već bi ga obesili na usred Pekinga, za primer drugima da bude, šta se dešava za takve stvari..
Gradonačelnik Hong Konga je imao mesečno platu  milku $.. zašto.. pa da ga ne bi mogao "kupiti".. koliko mu ti trebaš ponuditi da bi on uzeo mito.. u Srbiji daj mu platu milku dinara(10k €), i daj mu 100€ mita.. on će radije uzeti tih 100€ jer slađi su.. nego što bi prvog leglo 10k€ plaće..
Čudan smo narod.. ja gledam kod mene u selu, kad sam došao iz Slavonije, svako božje jutro je putovalo 3 autobasa radnika na posao u Pobedu u Petrovaradin, Pobeda, gigant u ex-YU.. svako jutro i vraća ih posle podne..
Svaki taj radnik je imao kući zemlju, radio je tu zemlju pored ovog posla u Pobedi.. šta se dešava.. njemu dođe oranje, setva, bacanje gnojiva, sejanje, prskanje/špricanje, berba kukuruza, utovar kukuruza, krunjenje tog istog kukuruza.. on je svaki dan bio već u pol-4 u selu.. koliko je stigao, stigao je.. kad ne može.. daj godišnji, daj neplaćeno, daj kod lokalne doktorke(koja mu je školska, kućni prijatelj, rodbina, kuma..) otvaraj bolovanje.. puca mi baš za firmu i Pobedu.. meni je bitnije da uradim ovo, a firme bude ili ne bude.. ima zemlje, biće i leba/kruha i vode.. preživeće se.. u tome je razlika.. jer onaj na zapadu u kapitalizmu ima tu fabriku/tvornicu i od nje živi, plaća račune, odgaja dete, kupuje sutra sebi dan života od tog rada u toj fabrici/tvornici..
Nisam se ja uhvatio švaba bez veze.. masa ljudi je otišla sa ovih prostora kod njih radit, sad ih ne možeš isterart ni puškom.. kažu teško je, puno se radi.. ne može se živeti od plaće i penzije.. da je tako svi bi se vratili među svoj narod, ako iz ničeg drugog onda zbog toga što nećeš biti stranac, jer tamo ćeš ceo život biti stranac.. ovde ljudi pričaju kako tamo sa soma € ne mogu živeti od penzije, ne moraš živeti tamo, ni ovde.. imaš mesta na ovoj zemlji gde možeš živeti pristojno sa tim primanjima.. idi u BG tamo je prosek plate 200€, uzmi stan, instaliraj satelit, Astra je FTA, živi opet dobro od te penzije i na kraju opet si stranac..
Ima nešto i u mentalitetu naroda.. to ne može niko da mi ospori.. ja volim svoj narod i ponosan sam na to što jesam.. ali među nama uvek postoji ljubomora koja nas deli u svemu.. ja znam kakvih sam imao problema kad sam došao u Srbiju, bio sam srbin iz Hrvatske, kao što je X ljudi bilo "označeno" sa tim srbin iz Bosne, sa Kosova.. mnogo bi trebali da vidimo od drugih nacija.. da ne postoje te razlike.. Izraelci su svi Izraelci, jevrejin iz Tel Aviva, ili iz NY, oni su svi isti, za Izrael sve, il treba pomoći svojoj državi, narodu, ekonomiji.. tu su bez razlike, odakle je ko.. onaj u USA nije kročio nogom u Izarel, ali ako treba za Izrael dati svaki mesec donaciju 1$ ili 100$ on neće reći NE
Arčibald Rajs.. čovek iz zemlje Milke.. šta je napisao.. nijedan narod kroz istoriju svetsku nije bio toliko dugo pod drugim narodom, turci bili 500 godina ovde, i trpio je narod, kao što je sad i trpiće i dalje, neverovatno ali je tako, zato se ne možemo poredit sa ostalima kad se oni pobune zbog nekog nameta mesečnog od par €/$.. šta god je narod ovde napravio ovaj je došao i pokupio, srušio, zapalio, oteo.. videli su da turci ne jedu krmetini, daj drži prasiće.. ovi naprave manastir.. ovi dođu zapale, sruše.. jednom, dvaput.. ovi naprave na čuki nekoj, koza bi vrat slomila da dođe do tamo, turci se smorili kao dabrovi u plićaku.. ne isplati im se dizat vojsku, konje, nahranit, napojit, platit dnevnicu.. pusti ih nek imaju.. tako raja koja je otišla odavde na zapad.. oš' platit.. radiću ti kao mašine u Kolubari.. 26 sati dnevno.. kad me neće ovaj kod kuće platit, samo me zavrće za nešto, otima mi i to malo što imam.. i ako su se ljudi sa ovih prostora tamo snašli, snašli se turci(manje više), azijati.. znači da je samo potrebna svest i volja čoveka.. ali opet samo u zdravom i čistom društvu.. ne kažem ja da sad tamo nema korumpiranih političara, da nema lopova, da se tamo ne živi od kredita.. živiš od svog rada, cenjen si kao radnik a ne kao politički istomišljenik, partijski drug, tečin/tetkov "mali"..
Ceo ovaj geografski potez država i naroda je isti.. manje više.. Rumunija u EU.. pa daj te ljudi pa oni vape za pomoć Sveta od kad postoje.. BG pa kad srbi odu kod njih na more i kažu da su Rokfeleri, infarakstruktura je.. pa Albanija je uređenija.. a povukli više novaca iz EU za to nego svi zajedno iz BG sa torrenta piraterije.. a o grcima tek posebna priča.. niko ništa nije radio, nakrali se kad su dobili OI.. kao u Srbij kad su radili kod mene most u selu, na Dunavu.. došli austrijanci iz Alpine i kažu ljudi da im je ovo već X gradilište u svetu al da nikad nisu videli veći lopovluk nego na ovom gradilištu..
iShare, noProfit


Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5319
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #22 : 02.03.2012. 09:31:55 »
Koga mrzi da čita ovo Nenadovo...
Evo, ja sam pročitao sve i tvrdim da u tekstu nema vređanja, nema prevare tipa copy/paste odnekud s neta nego je čovek sve mukotrpno istipkao i nigde nije filovao sa bla bla bla nego sve ima smisla. ;D

Nenadde, s tobom je izgleda milina sesti i mezetiti.
Ajd živeli  drinks




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline lazavr

  • Vođa pobunjenika!
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3191
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #23 : 02.03.2012. 09:54:53 »
nenade, kako smes tako, pa mi smo nebeski narod  rofl

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #24 : 02.03.2012. 11:23:15 »
Mislio sam da mi sledi banovanje posle tog posta, da kad dođem i otvorim PO forum, da me čeka PM o saopštenju.  ;D
Al dobro, pa nije.  ;D Nisam imao nameru toliko da se raspišem i nosio sam se tim da to bude u par reči, ali nemam ja taj osećaj.
Hvala, petko. Možda nekad bude prilike u životu, pa da si dopustimo to zadovoljstvo, ja bi se rado odazvao takvom pozivu.  drinks
Laki, uvek ću reći ako nešto ne valja.. ne stidim se, ne bojim se.. iako to nije u redu, ide meni na štetu.. ali biće mi lakše ako to kažem, možda će se neko još prepoznati, možda će neko reći, čeka daj da vidimo, možda čovek zbori dobro, ne traži pažnju, priča dobro..
Laki & petko  drinks
iShare, noProfit


Offline Lepi Dzoni

  • Nevaljala Mačketina Matora
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2582
  • Spol: Muški
  • stručnjak za špansko selo
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #25 : 02.03.2012. 11:28:02 »

skoro ispliva u javnost da kad je bila delegacija kineske vlade u Srbiji, ministar ekonomije u vladi Srrbije tražio "reket" od kineza.. kinezi se našli u čudu, misle ljudi da čovek nudi neku egzebiciju sa Novakom Đokovićem.. dok nisu shvatili da čovek traži da se to "podmaže".. što bi se reklo po "naški".. njihov komentar je bio.. da u PRC-u ministar ekonomije traži "reket".. ne bi ga najurili.. već bi ga obesili na usred Pekinga, za primer drugima da bude, šta se dešava za takve stvari..


 rofl rofl rofl :dash :dash :dash rofl rofl rofl :dash :dash :dash
"Pre nego što zaključite da imate depresiju i nizak nivo samopouzdanja,
 obavezno proverite da niste okruženi idiotima."

                                                                     Sigmund Frojd

Offline tejma

  • All day, every day...
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1587
  • Spol: Muški
  • Rukavica je bačena...
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #26 : 02.03.2012. 11:55:40 »
Ma problem je u tome da se sada svaljuje krivnja na svakog grka da je živio iznad svojih mogučnosti i da su si sami krivi za nastalu situaciju u kojoj se trenutno nalaze, ali to nije istina i nikako ne može biti istina... povlačim paralelu s hrv....
to ti je isto kao da kod nas kažes da imamo ekonomiju za goli k... jer apsolutno ništa ne proizvodimo i da nam je omjer izvezene robe valjda 1/10 uvezene robe, a ko je tu kriv?
uništili su 90% drvne industrije, 80% tekstilne industrije, 70% metalurgije, uništavaju brodogradnju ili su je već uništili ( zatvorilo se jako puno malih brodogratilišta ) a bili smo jedni od najboljih svjetskih proizvođaća brodova, uništili su telekomunikacije- naravno prodajom ( plačamo impulse i sms poruke abnormalno skupo, a prodaju nam zrak- žalosno je da je telefon, internet te televizija kao usluga skuplja od struje i vode ), uništavaju naftnu industriju ( fascinantno je da hrvatska izvozi svoj plin u italiju za nižu cijenu nego što je kod nas te da kao nedostatak plina uvozi po većim cijenama, proizvedemo goriva godišnje za pokriti 60% potrošnje za cijelu državu a cijena goriva nam je ko da nemamo ni kapi tog derivata ), prodali su sve banke srancima koje sada upravljaju našim životima i naplačuju nam 300% veće kamate nego što su u njihovim matičnim zemljama( e sada tu ne dajem opravdanje za dizanje kredita iz gluposti nego iz osnovnih ljudskih potreba, za kupnju stana ili kuće kod mladog braćnog para, kupnju automobila kao potrebe a ne za šminkanje, a da za kreditne kartice ne govorim), uništili su sve državne prehrambene pogone ili ih sustavno uništavaju za potrebe privatnog kapitala iz europe, jer da bi naš proizvod bio konkurentan na našem domaćem tržištu a i na tržištu europe treba im sniziti poreze a ne sustavno ih podizati i na taj naćin pogodovat jeftinijim proizvodima iz država zapadne europe, ima još tog hrpetina što se je napravilo loše po narod u 20 godina samo u hrv. a mislim da nije ništa drugačija situacija u svim bivšim državama YU...
izgubilo se je jako puno radnih mjesta radi koga? radi onoga kojemu je to bilo u cilju...
ja sam za kapitalistički ustroj ko kakav je na zapadu da se radi i ako treba 12+ sati dnevno ali da se onda i plati za taj rad, nije problem raditi jer ljudi su željni posla i da mogu normalno živjeti ali ne da moraju preživljavati i da moraju misliti kako će prehraniti sljedeći mjesec svoju familiju, da li će moći kupiti djeci odjeću za školu a kako je krenulo visoko obrazovanje će biti privilegija samo bogatih jer će si rijetko ko moći priuštiti da pošalje dijete na fakultet, a ljudi bi i platili da imaju s čime...
žalosno je da se skoro 40% svih mjesećnih primanja odnosi na plaćanje hrane i pića dok je to na zapadu neki 15 %, a cijene tehnike i odjeće je duplo skuplje nego na zapadu, jer to normalno?
porezi nam se dižu iz dana u dan, za koje kakve gluposti, firme se zatvaraju, obrti propadaju, ljudi ostaju bez posla, a pitanje je zašto, jer su možda naše firme i obrti nekokompetentni, naši ljudi ne znaju raditi ? e nisu jer imaju i znanja i svega ostalog da budu jednake kvalitete ko i europske firme i prosječan europski radnik samo im treba stvoriti uvjete i dati priliku a ne im to uduzimati na prljave načine i pravdati se sa svakakvim plitkim glupostima ( koje na žalost prolaze kod većine puka)...
Svjetske, europske banke, MMF i kvazi kreditne kuće diktiraju cijelu ekonomsku politiku siromaha sa jugo-istoka europe a i većini članica EU...
Žalosno je to da mi je supruga bila jedan od top studenata na svome faksu, završila povijest, htjela na doktorat a fakultet/država nema novaca, nego si čovjek mora sam platiti doktorat od cca 10k€ a od kuda ti ako ti roditelji nemaju novaca, da digneš kredit i to otplačuješ 10+ godina bez garancije da će ti biti zagarantiran posao... završila još jednu godinu stručnog studija za PR/glasnovogovorništvo/treba diplomirati i engleski jezik... znaći tri diplome u radnoj knjižici a bez posla već 4 godine ( poslano preko 500+ molbi za posao )... to nije normalno a takvih primjera ima na tisuće, tu je vlast kriva jer je novac poreznih obveznika odlazio na svakojake stvari i u privatne đepove samo ne tamo di je trebalo i tu zavidim zapadu...
Imam rodbine u austriji i njemačkoj tako da dobro znam kakva je tamo situacija i kako se tamo živi... rođak poslije srednje škole-zanatske dobio od grada stan i našli mu posao tako da se prije dvadesete već može osamostaliti, troškovi hrane i stanarine duplo jeftiniji nego kod nas, ako želiš raditi - raditi ćeš, sretni su jer posla ima... pa ne bježe ljudi iz bivših država YU na zapad raditi jer tamo teće med i mljeko i jer je zrak čišći nego kod nas idu tamo jer tamo posla ima i pošteno se plati za taj rad...
ma mi smo država a i grčka skupa s nama koja se igra države dok se neki tamo njofra smije...

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21909
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #27 : 02.03.2012. 12:01:14 »
Samo vi nastavite, možda će ovo zatrebat nekome tko studira ekonomiju ili politologiju za diplomski...  ;D

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #28 : 02.03.2012. 12:32:22 »
Al ste se raspisali. Ima veze sa ekonomijom jer se srpska ekonomija zasniva na porezima i eksizama, nema vise proizvodje i izvoza. Zato sam i napisao:''Kakva ekonomija".

Offline biljabane

  • Ex prevoditelj
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1196
  • Spol: Ženski
  • U limbu
Odg: Istina o Grčkoj!
« Odgovor #29 : 02.03.2012. 17:41:29 »
Al ste se raspisali. Ima veze sa ekonomijom jer se srpska ekonomija zasniva na porezima i eksizama, nema vise proizvodje i izvoza. Zato sam i napisao:''Kakva ekonomija".

Nigde po marketima ne možeš više naći da kupiš jabuku, breskvu ili šljivu iz Srbije. Lično sam videla kako u Grockoj bacaju naše jabuke u Dunav,
a posle iste takve uvoze iz Španije, Francuske, Izraela itd... Baš je "kakva ekonomija"! :facepalm
Inače, Nenade pročitala sam ceo tvoj tekst i slažem se s tvojim mišljenjem. Nažalost, sve je tako ovde.
I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not. Kurt Cobain



Tags: