Autor Tema: Poslednji film koji ste gledali.....?  (Posjeta: 1380227 )

0 članova i 3 gostiju pregledava ovu temu.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8250 : 17.01.2015. 14:59:31 »

The Shining još jači na drugo gledanje, ne mogu da mu nađem manu.
Ako imaš priliku pročitaj knjigu, dosta je različita, a i zanimljivija od filma :)

Skoro smo pričali ovde o filmu i knjizi, meni je odlično i jedno i drugo  :).

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8251 : 17.01.2015. 23:35:27 »
I want to belive

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8252 : 18.01.2015. 18:44:02 »

The Shining još jači na drugo gledanje, ne mogu da mu nađem manu.
Ako imaš priliku pročitaj knjigu, dosta je različita, a i zanimljivija od filma :)

Skoro smo pričali ovde o filmu i knjizi, meni je odlično i jedno i drugo  :).
Ja sam film gledala kao klinka (više puta), knjigu čitala pre nekoliko godina (čim je izašao prevod na srpskom, "Isijavanje", do tad je postojala samo hr verzija, "Vidovitost" i nisam mogla nijgde da je nađem) i nakon čitanja opet gledala film... i u odnosu na knjigu mislim da je stvarno preslab. Čitala sam dosta članaka o tome, da je Kjubrik odbio Kingov scenario, terao po svom i sl., ali mi to nije opravdanje, onda je trebao da uradi originalni scenario, a ne da kasapi dobru knjigu i pljuje po autoru. Doduše, to je samo moje mišljenje... Baci link do teme ili posta gde je pisano o tome (nešto mi govori da je Mulder imao svašta da kaže na tu temu ;D )

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8253 : 18.01.2015. 23:04:49 »
Dangerous Intuition (2013)

Valja jedino Tricia Helfer..
iShare, noProfit


Offline vukmar

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 603
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8254 : 19.01.2015. 02:44:36 »
Birdman (2014) 8/10
dobar.. gluma rasturila, svidja mi se ovaj long take nacin snimanja..

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8255 : 19.01.2015. 13:19:03 »
The Straight Story me je oduševio, kakav divan film, ulepšao mi je dan. Lynch mi je poznat po čudnim filmovima koje nisam gledao, čuo sam da ima 1 ili 2 "normalna" i odabrao takav za početak. Richard Farnsworth je sjajan, fotografija jedna od lepših koje sam video na filmu. I glavno, odlična priča i poruka.


Ja sam film gledala kao klinka (više puta), knjigu čitala pre nekoliko godina (čim je izašao prevod na srpskom, "Isijavanje", do tad je postojala samo hr verzija, "Vidovitost" i nisam mogla nijgde da je nađem) i nakon čitanja opet gledala film... i u odnosu na knjigu mislim da je stvarno preslab. Čitala sam dosta članaka o tome, da je Kjubrik odbio Kingov scenario, terao po svom i sl., ali mi to nije opravdanje, onda je trebao da uradi originalni scenario, a ne da kasapi dobru knjigu i pljuje po autoru. Doduše, to je samo moje mišljenje... Baci link do teme ili posta gde je pisano o tome (nešto mi govori da je Mulder imao svašta da kaže na tu temu ;D )

Ovde ima malo o tome - http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php/topic,1560.msg367879.html#msg367879
Mislim da se pominjalo i u temi o knjigama, ne mogu sada da se setim.

Uglavnom se slažem sa tim, volim kada se knjiga i autor ispoštuju. Ovde mi nije smetala ta velika razlika, sve je dobro funkcionisalo. Uzeta je ideja i realizovana na malo drugačiji način. Nisam ubeđen da bi film ispao bolji i da je rađen tačno po romanu. Baš sam skoro gledao Carrie, tu su mi zasmetale neke stvari (knjiga je moćnija u svakom pogledu) pa mogu da razumem da je nekome isto tako sa Isijavanjem.

Offline coask

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 89
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8256 : 19.01.2015. 21:02:57 »
U poslednje vreme :
Fury
http://www.imdb.com/title/tt2713180/?ref_=fn_al_tt_1
Jedan od boljih ratnih filmova koje sam u poslednje vreme pogledao. Naravno da ne oskudeva od nepotrebne doze americke patetike i heroizma ali sve u svemu mi se svideo.

The Judge
http://www.imdb.com/title/tt1872194/?ref_=tt_rec_tt
Odlican! Prava drama uz sjajne role RDJ i Duvall-a .

Nightcrawler
http://www.imdb.com/title/tt2872718/?ref_=nv_sr_2
Potpuno nepotreban i za sada veoma precenjen film. Jasna je poenta i kritika savremenog drustva i medija na koje film ukazuje ali mi se uopste nije dopala prica i nacin na koji je izvedena.

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8257 : 21.01.2015. 12:52:07 »

Ja sam film gledala kao klinka (više puta), knjigu čitala pre nekoliko godina (čim je izašao prevod na srpskom, "Isijavanje", do tad je postojala samo hr verzija, "Vidovitost" i nisam mogla nijgde da je nađem) i nakon čitanja opet gledala film... i u odnosu na knjigu mislim da je stvarno preslab. Čitala sam dosta članaka o tome, da je Kjubrik odbio Kingov scenario, terao po svom i sl., ali mi to nije opravdanje, onda je trebao da uradi originalni scenario, a ne da kasapi dobru knjigu i pljuje po autoru. Doduše, to je samo moje mišljenje... Baci link do teme ili posta gde je pisano o tome (nešto mi govori da je Mulder imao svašta da kaže na tu temu ;D )

Ovde ima malo o tome - http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php/topic,1560.msg367879.html#msg367879
Mislim da se pominjalo i u temi o knjigama, ne mogu sada da se setim.

Uglavnom se slažem sa tim, volim kada se knjiga i autor ispoštuju. Ovde mi nije smetala ta velika razlika, sve je dobro funkcionisalo. Uzeta je ideja i realizovana na malo drugačiji način. Nisam ubeđen da bi film ispao bolji i da je rađen tačno po romanu. Baš sam skoro gledao Carrie, tu su mi zasmetale neke stvari (knjiga je moćnija u svakom pogledu) pa mogu da razumem da je nekome isto tako sa Isijavanjem.
Evo, sad sam pročitala šta ste pisali... Baš što se tiče konkretno Isijavanja, čitala sam dosta o snimanju itd., pa bih rekla da je ovo oko navodnih Kjubrikovih detalja i simbolike prenaduvano i u većini slučajeva čista laž - svaku scenu je snimao po x puta, tu se provuklo mnogo grešaka i onda (bar po mom skromnom mišljenju) te brljotine i greške su prikazane kao "namerne". Mnoge stvari oko toga kako je baš tako trebalo da ispadne (npr. na početku filma pisaća mašina je bela, posle plava, ili scena gde se Džek i Vendi svađaju, on čupa papir iz mašine i kad se svađa završi on nastavlja da kuca, a ne vidimo da je uvukao nov papir u mašinu i sl.) su meni neuverljive. Za svaku od tih grešaka Kjubrik se "vadio" kako je to "jer se hotel 'poigravao' sa njima" i sl., a preskočio je toliko bitnih stvari iz knjige koje su to mogle da prikažu mnogo, mnogo vernije i da odraze Kingov stil. Generalno smatram da je Kjubrik precenjen, a ovo nevešto "vađenje" tj. gomila grešaka koju je napravio, a koje su prikazane kao "namerne" mi je srozalo mišljenje i o njemu i o samom filmu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8258 : 21.01.2015. 13:16:43 »
Kubrick nikad nije namjeravao raditi ekranizaciju knjige. Čudi me da ne znaš za njihov telefonski razgovor koji i King danas svako malo spominje, a govoriš o da si čitala nešto. Kubrick je u svakom filmu ponavljao scene do ekstrema i tjerao glumce da daju sve od sebe. Zanimljivo je da svaki glumac je rekao u svojim intervjujima da je Kubrick bio težak, ali da je bio s razlogom perfekcionista. Mnogi od njih su i govorili o simbolici njegovih filmova. Sva ta simbolika ne znam kako nekome može biti brljotina kad je vrlo jasno o čemu se tu radi ako malo dublje istražiš. Ima izvrsnih analiza i tu ne mislim na onaj loši dokumentarac Room 237 koji se bavi potpuno drugim stvarima već na Agera gdje ti je praktički sve nacrtano i objašnjeno kao klincima u prvom razredu osnovne škole http://www.collativelearning.com/the%20shining.html

Tako nešto ne može nastati običnim brljotinama. Šansa da se tako puno stvari poklope je ravna nuli, a tu govorimo o stotinama bitnih slika i tema. The Shining je zasluženo jedan od filmova s najviše simbolike. Ni Odiseja ih nema toliko.
« Zadnja izmjena: 21.01.2015. 13:19:01 Mulder »

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8259 : 21.01.2015. 14:25:13 »
Ja sam bio zadovoljan kada sam pogledao film, bez ikakvog informisanja o snimanju, simbolici itd. Greške nisam primetio. U 99% slučajeva formiram mišljenje za vreme gledanja, skriveni detalji i slične stvari uzimam kao bonus, i to samo za retke filmove koji me zainteresuju da posle gledanja još malo pročitam o njima.
Kubrick mi za sada jeste garancija za dobar film, nisu mi svi legli ali na prosečan još nisam naišao.


Kada smo kod Kinga, pogledah Horns, po priči njegovog sina. Bilo je zanimljivo u početku a kasnije  je raspad, očekivah nešto smislenije.


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8260 : 21.01.2015. 15:21:24 »
Naravno, i ja isto prvi put kad sam gledao. Kao i sa svakim filmom. Samo što postoje filmovi kao što je Isijavanje i postoji redatelji kao što je Kubrick gdje ništa nije slučajno. Ova gore analiza to pokazuje. To je toliko veliko, i to je nemoguće sve uhvatiti na prvo gledanje. Primijetit ćeš samo jedan mali dio. Zato je Isijavanje jedan od onih filmova koji na svako drugo gledanje doživiš drugačije. Izvrsno, ali drugačije. Kao i većina Kubrickovih filmova.

Jednostavno je nemoguće s brljotinama stvoriti takvu simboliku. Dopuštam da možda, ali samo možda neke stvari jesu slučajne, ali nakon toliko čitanja svega i svačega gdje su ti mnoge stvari stavljene pred nos, nemoguće je. Agerova analiza se danas predaje na akademskim filmskim zajednicama, citirana od mnoštvo redatelja kao što je jedan Scorsese. Te stvari nisu slučajne. Još ako se zna Kubrickova pozadina i u što je sve bio upleten i ne govorim za Mjesecc  rofl rofl već neke druge stvari oko tajnih društava i kako ih je polako razotkrivao kroz filmove. Zato i nedostaje onih nekoliko desetaka minuta u Eyes Wide Shut, ali ne želim ovdje o tome i što se sve u tom vrijeme događalo oko filma.

Fear and Desire (1953) - ne volim
Killer's Kiss (1955) - ne volim
The Killing (1956) - odličan heist film.
Paths of Glory (1957) - njegovo prvo remek djelo.
Spartacus (1960) - dobar
Lolita (1962) - jako dobar
Dr. Strangelove (1964) - njegovo drugo remek djelo
2001: A Space Odyssey (1968) - njegovo treće remek djelo
A Clockwork Orange (1971) - njegovo četvrto remek djelo
Barry Lyndon (1975) - odličan
The Shining (1980) - njegovp peto remek djelo
Full Metal Jacket (1987) - odličan
Eyes Wide Shut (1999)
- jako dobar

To je konačna odluka. Iako je režirao samo 13 filmova, malo se redatelja može pohvaliti s osam odličnih filmova, a da su od toga 5 remek djela. To govorim za sebe naravno. Još mu ide u prilog što nema puno filmova, a takva kvaliteta. I što mu je svaki film drugačiji iz drugog žanra. Dodam sav taj perfekcionizam i simboliku iz njegovih filmova, rad kamere i zasluženo ga stavljam u pet najboljih redatelja.  :)

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8261 : 21.01.2015. 22:50:44 »
Gambit (2012)

Zabaviće vas film. Nama je bio super.
iShare, noProfit


Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8262 : 22.01.2015. 09:20:51 »
Ida (2013)

Veću depresiju u životu nisam pogledao... Nemam ocjenu. :(

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8263 : 23.01.2015. 13:20:50 »
1 1/2 Ritter - Auf der Suche nach der hinreißenden Herzelinde aka 1½ Knights - In Search of the Ravishing Princess Herzelinde (2008)

Parodija i komedija od švaba. Nije loše ispalo, dijalozi su bili dosta dvosmilseni, sarkastično se opisivalo društvo, turci, i tako, svega pomalo udrobljeno u 2h filma.. al može se zabaviti uz sam film..
iShare, noProfit


Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8264 : 24.01.2015. 02:04:29 »
The Grand Seduction (2013)

Nemoj da propustite ovaj film. Od komedije pa sve do tako ozbiljnih pitanja i poruka u svakom društvu današnjice. Lepih 2h da utrošite..
iShare, noProfit


Offline 12361085

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 489
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8265 : 25.01.2015. 01:32:53 »
Into the Storm

Volim filmove katastrofe...tako da sam i u ovome uziva...  njam-njam ko voli isto nek pogleda ako vec nije do sad  :)
« Zadnja izmjena: 25.01.2015. 01:36:17 12361085 »
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink.

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8266 : 25.01.2015. 20:00:48 »
Fasandraeberne

Nisam još pročitala knjigu; težak je film, mučna tema, ali dobar je.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8267 : 25.01.2015. 23:57:01 »
Bordertown (2006)

Stvar o kojoj se priča tiho u SAD i Meksiku.
iShare, noProfit


Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8268 : 26.01.2015. 08:53:24 »
Fasandraeberne

Nisam još pročitala knjigu; težak je film, mučna tema, ali dobar je.
Uopste nisam imala pojma da ovaj film postoji...Hvala ti :D citala sam knjigu-odlicna je..

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8269 : 26.01.2015. 12:40:03 »
@co2
Ima i onaj prije, Žena u kavezu (Kvinden i buret), i onaj poslije, Poruka u boci (Flaskepost fra P), ali taj će tek izaći ove godine. :)

Offline Derek Trotter

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 133
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8270 : 26.01.2015. 15:28:11 »
Una pura formalità (1994)

Odlican. Jedan od boljih koji sam pogledao. Polanski i Depardje više nego odlični.
"This time next year , we'll be millionaires!"

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8271 : 29.01.2015. 23:09:19 »
Opet off pošto nisam stigla da pogledam nijedan film u zadnje vreme  ;D Ali što se tiče Isijavanja - Mulderu, divno je i krasno što Kjubrika svi citiraju, izučavaju, što postaje kult... ali valjda imam legitimno pravo na svoje mišljenje. A moje je da je iskasapio knjigu. I generalno, gde piše da bilo ko mora da se divi Kjubriku i svrstava ga u svoje omiljene reditelje? Meni se film lično sviđa, smatram da je odličan (simbolika, gluma, scene, fotografija), ali u poređenju sa knjigom katastrofa.

Film je kao takav više nego dobar, ali ako ga posmatramo u poređenju sa knjigom onda je katastrofa. Poenta koju je King hteo da iznese u knjizi se nigde ne vidi u filmu. I to ne poenta o kojoj je sam King pričao, već govorim o svom doživljaju knjige i onoga što je King hteo da kaže (mada je u suštini to to, poenta jeste da se prikaže kako "normalan" čovek "ode" u ludilo, ovde na paranormalan način, tj. zbog "zlih duhova" koji zaposedaju hotel). U knjizi jeste preopširno i teško da bi moglo sve da stane u film, zašto je Džek dobio otkaz, njegovo detinjstvo sa nasilnim ocem, njegov alkoholizam, "incident" sa saobraćajkom nakon koje je prestao da pije, a ne zbog toga što je detetu iščašio rame itd... ali mi je i pre čitanja knjige film u tom kontekstu bio šupalj i u rangu brda glupih horora koji se zadnjih godina štancuju kao na traci. Porodica samo dolazi u hotel tek tako (ako je namera bila da se skroz izbaci karakterizacija likova kroz njihove lične "istorije" onda nisu trebali pominjati u knjizi da je Džek "bivši nastavnik" kako kaže Ulmanu prilikom razgovora za posao), čovek dobija posao u hotelu punom duhova koji hoće da ga "uvuče" u sebe i najveći razlog tome su extrasenzorne sposobnosti njegovog sina, dodatno je on na kraju predstavljen kao reinkarnacija bivšeg vlasnika tog hotela (mislim da toga nema u knjizi, ali je u filmu "ispravilo" dosta toga). Međutim, ako je Kjubrik u scenariju zadržao taj element, da je porodica tu došla zbog nekog 'incidenta' koji su napravili u rodnom gradu i to se pominje na početku, onda je trebao malo da poradi na tome ili da skroz izbaci taj momenat. Mogao je ubaciti milion drugih razloga zašto su oni tu da priča bude konzistentnija. Ipak film traje cca dva i po sata, za to vreme se itekako moglo ubaciti mnogo toga umesto da se pojedine scene koje baš i ne obiluju ne znam kakvom simbolikom i porukama razvlače na po nekoliko dodatnih minuta.

Greške sam uočavala i pre nego što sam počela da tražim po netu tekstove o snimanju - zapravo, i potražila sam šta mi je još "promaklo" od grešaka nakon što sam uočila te stvari koje su mi upadale u oči kao greške. Baš zato što su bukvalno svaki dan menjali nešto u scenariju (navodno Niklson nije hteo ni da čita izmene koje je dobijao non-stop, po principu "što da čitam kad će mi za 10 minuta dati novu izmenu") i scene su snimane i po 30-40 puta (navodno i više, neki pominju da su neke scene snimane po više od 100 puta, ali ekipa sa snimanja tvrdi da to nije tačno), provuklo se mnogo grešaka i nema šanse da poverujem da je svaka nelogičnost namerna i da predstavlja "simboliku". Smeta mi upravo to što je Kjubrik te propuste ljigavo predstavio kao "namerne". Neka je i pola namerno, ali nema teorije da je baš sve namerno.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8272 : 29.01.2015. 23:39:48 »
Opet off pošto nisam stigla da pogledam nijedan film u zadnje vreme  ;D Ali što se tiče Isijavanja - Mulderu, divno je i krasno što Kjubrika svi citiraju, izučavaju, što postaje kult... ali valjda imam legitimno pravo na svoje mišljenje. A moje je da je iskasapio knjigu. I generalno, gde piše da bilo ko mora da se divi Kjubriku i svrstava ga u svoje omiljene reditelje? Meni se film lično sviđa, smatram da je odličan (simbolika, gluma, scene, fotografija), ali u poređenju sa knjigom katastrofa.

A tko ti brani to pravo? Gdje sam ti ja nametnuo i zabranio da misliš? Ono što ti želim reći da imaš krivo mišljenje kada je Kubrick i sam rekao da nikad nije želio ekranizirati knjigu. Dakle, zamjerati mu tako nešto, a on je išao s NAMJEROM da tako napravi je prilično nezahvalno. Ja sam mnogo puta napisao da film kao ekranizacija ne valja, ali isto tako kao zaseban film meni je fantastičan.

Znači, ne bi imala krivo mišljenje da to Kubrick nije rekao, ali on je to rekao. Malo čitaj njegove razgovore sa Kingom tada kad ga je i zvao, ispitivao različita pitanja i tako. Pa ja se slažem s tobom da kao ekranizacija nije dobar. Isto kao recimo drugi i treći dio Gospodara Prstenova kao ekranizacija ne valja jer je dosta stvari izbačeno, a nešto je novo ubačeno. Sad, Jackson nikad nije rekao kao što je to Kubrick napravio. Njemu se može zamjeriti. Prvi film su mu pomagali fanovi i išli su prema onom starom crtiću. Prvi film je knjiga.

I govorim ti kao veliki fan Kinga. Niti jedan redatelj mi nije tako drag kao King. Malo osoba uopće je bilo to glazbenici, redatelji, glumci i pisci. Isijavanje kao knjigu obožavam, kao i što film obožavam gledajući zasebno.

Ako si voljna izdvojiti jako puno vremena, imaš onaj gore link koji sam stavio. Stvarno ti je sve crno na bijelo. Svatko ko je znao Kubricka i gledao kako radi od glumaca, producenata pa sve do statista su govorili da je takve stvari u svakom filmu stavljao namjerno. Bio je opsesivni luđak u pozitivnom smislu. Ovisi koliko je to za nekoga pozitivno  ;D

Uglavnom, u onom linku su ti stvari posložene tako da ti sve bude jasno. Sve ti je prikazano utemeljeno i na temelju toga od svih tih ljudi koji su govorili o njemu (kredibilitet) pa sve do te analize gdje je sve kristalno jasno zaključujem da je tu većina čista namjera. Slučajnost može biti, ali to je mizeran postotak. I još pridodaš da mu većina filmova sadrži takve stvari.

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8273 : 30.01.2015. 00:17:23 »
Onda se u suštini slažemo, posebno oko Kinga. Nisam čitala sve njegove knjige, do nekih nisam mogla da dođem (sem u e-verziji, a mrzim da čitam tako), neke mi nisu legle... Film za sebe je dobar, knjiga za sebe je dobra, ali kombinacija - katastrofa. Za ovaj link znam, još pre nekoliko godina sam naletela na njega slučajno i detaljno sve iščitala, kad me ne bude mrzelo obnoviću lektiru  ;D
Oko Kingovih i Kjubrikovih razgovora je "rekla-kazala", bar ja stičem takav utisak. Na više mesta sam našla razne njihove razgovore, ali to je druga ruka. Jedni pričaju jedno, drugi drugo, verovatno je sve iskrivljena istina. Ono što meni nije jasno, tj. sporna stvar od starta je ovaj deo:
Citat:
Ono što ti želim reći da imaš krivo mišljenje kada je Kubrick i sam rekao da nikad nije želio ekranizirati knjigu. Dakle, zamjerati mu tako nešto, a on je išao s NAMJEROM da tako napravi je prilično nezahvalno.
Ako nije hteo da ekranizira knjigu, što je to uradio? To mi je jedina nepoznanica. Prosto je glupo, kao kad bih rekla "nisam htela da ofarbam kosu u crno, ali sam eto slučajno kupila crnu farbu za kosu i ofarbala se". Gde je logika ??? Sve što je hteo da kaže filmom, do poslednje sitnice, mogao je uraditi po nekom originalnom scenariju, bez mešanja Kinga i njegove knjige. Čak i da je uključio neke elemente koji su karakteristični za knjigu ("ukleti" hotel, dete sa ekstrasenzornim sposobnostima) bilo bi OK, samo da se nije "pozvao" na Kinga, da je nekako drugačije nazvao film i da nije napisao da je rađen po njegovoj knjizi. U tom slučaju ove diskusije ne bi ni bilo ;D Mrzi me sad da pišem dalje, spava mi se, a i u većini stvari se i slažemo (sem neke gradacije "remek dela", mada je to stvar ukusa - šta kome "legne" i šta se kome svidi, besmisleno je raspravljati se oko toga), pa nema razloga da ovde idemo u off.
« Zadnja izmjena: 30.01.2015. 00:19:58 Cakana »

Offline Pejko

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 184
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8274 : 03.02.2015. 02:21:54 »
Poker Night

Skroz ok film,tezak je za pracenje negde do pola filma...onda pocinje da se sve povezuje...film je triler,ali ima i nekoliko smesnih...a i po neka bolesna scena.

U svakom slucaju,preporuka.

Nego,ajd ako neko zna neki film u kome je radnja slicna kao u Poker Night...ne mora da bude bas sve identicno...ali da ima tako neki misteriozni lik kao lik sa maskom u Poker Night-u.Neka otmica,nesto tako...godina nije bitna,bitno da je film dobar.

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8275 : 07.02.2015. 19:03:00 »
I am browsing [Talaash (2012) - IMDb]. Have a look at it! http://m.imdb.com/title/tt1787988/
Indijski krimi sa malo fantazije."Legao" mi je odlicno,te nisam ni osetio da traje skoro 2.30.

Offline Derek Trotter

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 133
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8276 : 07.02.2015. 20:47:16 »
Po preporuci jednog člana sa jednog dfrugog foruma koji mi predlaže filmove i serije, odgledao sam film.

My Name Is Khan (2010)

Film je prelep. Toliko lepa i poučna priča.
"This time next year , we'll be millionaires!"

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8277 : 08.02.2015. 10:56:48 »
I am browsing ['71 (2014) - IMDb]. Have a look at it! http://m.imdb.com/title/tt2614684/
Upravo zavrsio.Dobar film o britanskom vojniku u Belfastu koji,nakon rutinske kontrole koja se otrgla kontroli,se bori da ostane ziv u neprijateljskom okruzenju.

Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8278 : 09.02.2015. 01:27:01 »
Nightcrawler

Fenomenalan film! Jake zasluzio nominaciju za Oskara, ako ne i Oskara.
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8279 : 11.02.2015. 21:54:33 »
The Russians Are Coming, The Russians Are Coming (1966)

Hvala pejafor3 i LjubiciSP na prevodu. Super sam se zabavio uz film.
iShare, noProfit


Tags: