Autor Tema: Poslednji film koji ste gledali.....?  (Posjeta: 1380451 )

0 članova i 2 gostiju pregledava ovu temu.

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8130 : 03.11.2014. 10:45:31 »
The Salvation (2014)

Mislila sam da će biti bolji.  :-\

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8131 : 07.11.2014. 20:05:41 »
proživljavam malu anime renesansu

5 cm kad je opušten, 20 cm za dvije sekunde
sastoji se od tri kratke priče o ljubavi, odrastanju i tak to... pogledajte u što većoj rezoluciji na što većem ekranu. nemam riječi za animaciju. 8/10 za film

Glasovi s udaljene zvijezde
kratka priča o dvoje zaljubljenih koje ni svemir ne može rastavit. imam dojam da se priča mogla odužit da se pojasne okolnosti napada vanzemaljaca. 7/10

Vrt riječi
nemam pojma ni o čemu se radi, bio sam opčinjen animacijom, koja na trenutke izgleda kao stvarnost. nevjerojatno nešto. isto gledat u što većo rezoluciji. 10/10 za animaciju 0/10 za film

Djeca koja ganjaju izgubljene glasove

fantastika u stilu Mijazakija 10/10

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8132 : 08.11.2014. 00:14:37 »
Interstellar (2014)

Upravo se vratila iz bioskopa. Prosto sam oduševljena. Znači, ovako dobar film odavno nisam gledala. Od početka do kraja, čisto savršenstvo, Muzika, gluma, priča, scenografija, sve komplet. Mekonahi ako za ovo ne dobije Oskara... Kraj i početak su spojili na meni jako zanimljiv način.

Spoiler for Hiden:
Stanica na kraju me strašno podseća ono kako ja otprilike zamišljam Klarkovog Ramu (barem što se oblika tiče xD), što mi je bila dodatna uživancija videti.

Od mene čista desetka. Obavezno gledati u bioskopu. Ja sam gledala 2D, nisam sigurna ni da ima u 3D. Snimci u svemiru i na planetama su prava poslastica.
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8133 : 08.11.2014. 00:40:43 »
Hvala za preporuku, spico! smileyNO1 Čekao sam neki dobar film iz tog žanra nakon što sam odgledao nekoliko teških govana, poslednji sa Sandrom Buldog i Klunijem.

P. S. http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php/topic,18311.msg336848.html#msg336848 rofl rofl rofl

Spoiler for Hiden:
Pogledaću ga svejedno. ;D
« Zadnja izmjena: 08.11.2014. 00:53:43 bajone.rs »
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8134 : 08.11.2014. 00:54:03 »
Čini mi se da netko nije gledao The World's End. :ono-kao
Mrzim lopatare i limune

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8135 : 08.11.2014. 20:43:12 »
The relic -100/10, bolje da nisam gledala. Uništiše dobru knjigu. Sve antipreporuke, zaobilazite u širokom luku.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8136 : 10.11.2014. 11:01:14 »
Preporuka za Following (1998). Prvi Nolanov film, meni možda i najbolji.

Njegov najređe pominjan film, nepravedno. Mali budžet, crno-bela slika i nestandardna priča odbijaju širu publiku. Nisam očekivao da će da ode u tom pravcu, podsetio me je, iako je skroz drugačijeg tona, na
Spoiler for Hiden:
Nueve reinas.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8137 : 11.11.2014. 23:20:34 »
Također,upravo iz kina. Interstellar....Čista 10 , odlicna gluma McConaugheya  notworthy, priča a la Nolan , muzika ....par scene od kojih bi i kamen zaplakao...  Ima par logickih rupi , ali ko o tome razmislja , sem mog najboljeg prijatelja koji sjedi pored mene i ubacuje se u svaku  :no-no

Ljudi trk u kino , necete pozalit  dobar-poso

EDIT: Kada sam vidio Met Dejmona , samo sam čekao kad će Di Kaprio iskočit iz ćoška rofl
« Zadnja izmjena: 11.11.2014. 23:24:58 Ammar__ »
I want to belive

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8138 : 12.11.2014. 01:16:53 »
Također,upravo iz kina. Interstellar....Čista 10 , odlicna gluma McConaugheya  notworthy, priča a la Nolan , muzika ....par scene od kojih bi i kamen zaplakao...  Ima par logickih rupi , ali ko o tome razmislja , sem mog najboljeg prijatelja koji sjedi pored mene i ubacuje se u svaku  :no-no

E što to volim...  :facepalm Ljudi nekad ne razumeju da gledaju naučnu FANTASTIKU. Ja sam još uvek pod utiskom od filma, a o detaljima i rupama u logici se nisam previše ni trudila da razmišljam. Znam da sam u filmu uživala kako odavno nisam, i to mi je sasvim dovoljno merilo.
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline Lepi Dzoni

  • Nevaljala Mačketina Matora
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2582
  • Spol: Muški
  • stručnjak za špansko selo
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8139 : 12.11.2014. 09:51:46 »
Interstellar (2014)

Odgledah ga i ja preksinoć u bioskopu i nisam nešto oduševljen...
Ono što mi se nije dopalo: previše nelogičnosti i logičkih rupa; nepovezan, nedorečen i kontradiktoran scenario; gomila očiglednih filmskih grešaka
Spoiler for Hiden:
Ista kola se voze u filmu i nakon 23 godine, prašina posvuda u jednoj sceni, a u sledećoj je nigde nema, sferni horizont u stanici kod saturna dok su glumci napolju, a kad uđu u kuću normalan...
; zaplet koji nema veze s mozgom i zdravim razumom; neviđena "naučna" lupetanja; priča poslednjih pola sata počinje da se potpuno gubi i scenarista/rediltelj očajnički pokušava da izađe iz neprilike u koju je ušao potpuno otrcanim i nemogućim objašnjenjima; neverovatno je da
Spoiler for Hiden:
čovečanstvo ne može da reši problem prašine na sopstvenoj planeti, putuje 2 godine do Saturna (koliko bi to već danas bilo) i da ljudi i dalje žive sadašnjom dužinom života, a istovremeno imaju tehnologiju teraformiranja planeta na drugoj galaksiji, zamrzavanja, savršenih robota i "peglanja"  vremena u dimenziju i putovanja kroz vreme
, krajnje neubedljiva Anne Hathaway, na momente klasična holivudska patetika, te neopravdano predugo trajanje filma za datu priču.

Ono što mi se dopalo: Scene putovanja kosmosom su fenomenalne; nekoliko lepih rečenica izrečenih u filmu koje su za zapisati i citirati; nelinearan i nepredvidiv; konačno da neko u nekom SF filmu pokuša da laički objasni teoriju relativnosti na zadovoljavajući način; lepo kadriranje pejzaža kao i enterijera;  i to što je Matthew McConaughey po prvi put snimio film u kojem polovinu njegovog trajanja nije go do pojasa.

Ocena: 4,5/10
"Pre nego što zaključite da imate depresiju i nizak nivo samopouzdanja,
 obavezno proverite da niste okruženi idiotima."

                                                                     Sigmund Frojd

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8140 : 12.11.2014. 10:07:01 »
Kakve veze ima da li je film sf ili nešto drugo? Rupe u priči i nelogičnosti se ne mogu opravdati time. Nisam gledao taj film, pričam generalno. Da, gleda se kao celina, takve stvari mogu a i ne moraju da pokvare utisak.
Odgovor je na postove iznad, Lepi je uleteo između  :)


Došlo vreme za Star Wars  ;D
Neočekivano, dopao mi se prvi deo (tačnije 4.). Samo ću stariju trilogiju gledati, svaki dan po jedan. Ne smeta mi što znam većinu likova i radnje, ko je čiji otac itd. To se ne može izbeći, ne znam da li se nešto više citira/pominje/parodira od ovih filmova.
« Zadnja izmjena: 12.11.2014. 10:13:13 Dersu »

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8141 : 12.11.2014. 13:31:41 »
Pravo je vreme za Star Wars. I ako neko za 50 godina pročita ovaj post i dalje će biti u pravu. Uvek je pravo vreme za Star Wars ali ne zato što je SW priča koja je donela nešto revolucionarno. Sigurno ste već nailazili na filmove, knjige i tako dalje u kojima je glavni lik neko ko koristi mač, ima neku vrstu "magičnih moći" i bori se protiv ultra negativ(a)ca. Ono što čini SW specifični su, muzika, kostimi (koji su i danas aktuelni) i prošireni univerzum. Postoji više stotina crtaća, knjiga, igara i stripova koji pomažu gledaocu da dublje utone u SW. Da razume bolje tamnu stranu i prepozna je na svakom koraku oko nas, pri tom se pitavši da li bi možda i sam završio na "pogrešnoj" strani u tom okruženju.
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8142 : 12.11.2014. 19:52:42 »
Kakve veze ima da li je film sf ili nešto drugo? Rupe u priči i nelogičnosti se ne mogu opravdati time. Nisam gledao taj film, pričam generalno. Da, gleda se kao celina, takve stvari mogu a i ne moraju da pokvare utisak.
Odgovor je na postove iznad, Lepi je uleteo između  :)
Moj komentar se odnosio na problematiku sa naučim objašnjenjima za neke stvari u filmu. Pa, ja barem od naučno fantastičnog filma ne očekujem 100% dokazane teorije i činjenice, pa čak ni vrlo verovatne. Interesantne - da (u tom slučaju volim i  naučna lupetanja, kako ih je nazvao Džoni xD). No to sam možda samo ja. :)  Naslušala sam se proteklih par dana svakakvih komentara u vezi filma, začudilo me na šta su sve ljudi obraćali pažnju.  ;D Kao što reče, takve stvari mogu a i ne moraju da utiču na sveukupni utisak o filmu - meni je bio dovoljno dobar da pređem preko toga.
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8143 : 12.11.2014. 20:25:59 »
Pogledah i ja Interstellar u bioskopu juce. Fenomenalan film, mene je odusevio bas!
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8144 : 15.11.2014. 23:47:30 »
proživljavam malu anime renesansu

5 cm kad je opušten, 20 cm za dvije sekunde
sastoji se od tri kratke priče o ljubavi, odrastanju i tak to... pogledajte u što većoj rezoluciji na što većem ekranu. nemam riječi za animaciju. 8/10 za film

Glasovi s udaljene zvijezde
kratka priča o dvoje zaljubljenih koje ni svemir ne može rastavit. imam dojam da se priča mogla odužit da se pojasne okolnosti napada vanzemaljaca. 7/10

Vrt riječi
nemam pojma ni o čemu se radi, bio sam opčinjen animacijom, koja na trenutke izgleda kao stvarnost. nevjerojatno nešto. isto gledat u što većo rezoluciji. 10/10 za animaciju 0/10 za film

Djeca koja ganjaju izgubljene glasove

fantastika u stilu Mijazakija 10/10

Hvala na preoprukama  drinks
I want to belive

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8145 : 16.11.2014. 21:59:00 »
We're the Millers (2013)

Pa očekivao sam da ću zaspati ali OK je ova limunda za gledanje.. za dvoje super.
iShare, noProfit


Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8146 : 17.11.2014. 16:26:16 »
Pošto sam u horor raspoloženju, pogledah The Exorcist. Poslednji put sam kao klinac gledao nešto malo i istraumirao se, sada mi je bio vrhunski. Legendaran film, stvarno sam uživao, upada na drugo mesto moje skromne horor liste, između Psiha i Isijavanja. Ona muzika mi se vrtela u glavi i sledeći dan  ;D

Isijavanje mi ima prejaku atmosferu, ove zime gledam ponovo, jedva čekam. To mi je jedan od filmove koji vremenom ostavlja još bolji utisak nego odmah posle gledanja.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8147 : 17.11.2014. 16:44:29 »
The Exorcist je i dan danas jeben horor, kultni klasik koji je dosta toga promijenio. Meni je negdje između 10. i 15. mjesta najboljih horor filmova. Treći dio još donekle vrijedi.

Inače, sveta trojka su The Exorcist, Rosemary's Baby i The Omen.

A Isijavanje je film koji ima najviše simbolike od svih filmova ikada snimljenih i za tu izjavu dajem ruku  uvatru. Kao i svaki Kubrickov film, na svako novo gledanje ga drugačije doživljavaš. Uvijek otkriješ nešto novo. Kad ga opet pogledaš, dat ću ti najbolju analizu Isijavanja i ne pričam o onom užasnom dokumentarcu Room 237  ;D već o nečem drugom. Inače, većina toga u filmu nije kao u knjizi. Samo jedan mali dio je iz knjige. Zato se film ne smije gledati kao ekranizacija jer ispada slab, ali kao film za prste polizat.

Pogledaj ovaj trailer za Isijavanje   rofl rofl rofl rofl rofl


Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8148 : 17.11.2014. 17:29:51 »
U prvom delu je sporijeg tempa, a meni takvo građenje atmosfere nije bilo dosadno nijednog trenutka, retko koji film mi legne ovako. I najbitniji mi je taj osećaj dok gledam, po tome mi se izdvaja od nekih koji su kvalitetom slični. The Thing i Alien npr. koliko god da su kultni filmovi, taj lični utisak je bio slabiji nego kod Exorcista. To je već stvar ukusa.


Ahaha, sa ovim trailerom bih lakše naterao nekoga da gleda sa mnom, eto ideje. Džek mi uvek izmami osmeh, kakva faca.
Čitao sam knjigu i nemam problem sa ovakvom ekranizacijom, uzeta je osnova i urađen više nego dobar film. Meni se ionako najbolji delovi kod Kinga ne mogu preneti na ekran, ovaj film ima nešto svoje i nisam imao potrebu da ih upoređujem. Čini mi se da sam negde nabasao na tu analizu pre gledanja pa mi se nije dalo čitati, puno teksta. Ako mislimo na isto. Baciću pogled posle gledanja, samo da padne sneg  ;D










Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8149 : 17.11.2014. 17:51:49 »
U prvom delu je sporijeg tempa, a meni takvo građenje atmosfere nije bilo dosadno nijednog trenutka, retko koji film mi legne ovako. I najbitniji mi je taj osećaj dok gledam, po tome mi se izdvaja od nekih koji su kvalitetom slični. The Thing i Alien npr. koliko god da su kultni filmovi, taj lični utisak je bio slabiji nego kod Exorcista. To je već stvar ukusa.
Meni su The Thing i Alien ispred Exorcista, ali to su nijanse. Među svim tim velikim hororima su nijanse. Ono zbog čega su mi ispred je ta izolacija/klaustrofobija koju su stvorili. To me baš stisne  ;D

Ahaha, sa ovim trailerom bih lakše naterao nekoga da gleda sa mnom, eto ideje. Džek mi uvek izmami osmeh, kakva faca.
Pa da, pokažeš trailer nekom ko nije gledao. Sigurno je čuo za film pa će reći "joj to je horor, ne gleda mi se horor film" i pokažeš im trailer  rofl rofl

U mojoj kategoriji glume Jack je najveći.

Čitao sam knjigu i nemam problem sa ovakvom ekranizacijom, uzeta je osnova i urađen više nego dobar film. Meni se ionako najbolji delovi kod Kinga ne mogu preneti na ekran, ovaj film ima nešto svoje i nisam imao potrebu da ih upoređujem. Čini mi se da sam negde nabasao na tu analizu pre gledanja pa mi se nije dalo čitati, puno teksta. Ako mislimo na isto. Baciću pogled posle gledanja, samo da padne sneg  ;D
Da, najbolje stvari Kinga jako se teško mogu prenijeti na film. Zato su i često ekranizacije neuspjele. Kubrick je po običaju imao svoju viziju.

Ako ima puno teksta, ali baš puno uz pokoji video, to je ta analiza. Treba sjest i izdvojit nekoliko sati  :)

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8150 : 17.11.2014. 18:13:12 »
Biće da je ta, ima poglavlja (20-ak) i skoro svaki kadar je seciran sa objašnjenjem simbolike. Kada kažem skoro svaki, ne preterujem, stvarno puno toga  :)

Umalo da zaboravim, Evil Dead sam gledao pre nekoliko dana, nije me razočarao ali jednostavno to nije za mene. Drugi deo ću uskoro, videh da stoji i comedy u opisu, možda se bolje provedem ako je manje ozbiljan, prvi mi je bio čist horor.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8151 : 17.11.2014. 18:26:50 »
Da, to je ta analiza. Stvarno dosta, ali sve izvrsno analizirano i objašnjeno. Taj koji je pisao je inače dosta cijenjen među filmskim redateljima. Scorsese ga je čak nekoliko puta pohvalio i da uživa u njegovim analizama.

Iako naravno svi Kubrickovi filmovi imaju više potencijalnih odgovora. U Isijavanju ta analiza je točna, ali isto tako film se može protumaćiti na još više načina. Kao i Odiseja ili Dr. Strangelove. Zato je Kubrick najveći perfekcionist u povijesti filma. Ne redatelj jer prvo mjesto mi je rezervirano za jednog drugog redatelja, ali svakako mi je Kubrick među 5 najboljih filmaša.

Evil Dead 2 je uvijek bio najbolji dio. Prvi dio je puno ozbiljniji i ono silovanje je stvarno bolesno, atmosfera odlična, ali drugi dio je čista zabava koja se pretvara u one man show Cambella. Tad dobije sve što je potrebno Ashu kao legendarnom filmskom heroju. Treći dio još luđi, Army of Darkness.


Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8152 : 18.11.2014. 02:26:37 »
Ne znam na osnovu čega ljudi biraju najbolje režisere, kada si već pomenuo. Ja se u režiju i sve to oko snimanja baš i ne razumem, tako da mogu da gledam samo na osnovu toga koliko mi se sviđaju nečiji filmovi kao celina. Mogu ponekad da prepoznam dobru fotografiju i kadrove. Rear Window mi uvek prvi padne na pametkada je reč o tome. Na samom početku je ta scena ako se ne varam. Za onakav rad kamere mi je odmah bilo jasno da je nešto posebno, iako o tome pojma nemam  :)


Za Kjubrika sam već rekao ranije, i sada isto mislim, sve što sam gledao od njega je više nego dobro. A Odiseja je nešto posebno, taj film me je hipnotisao. Mišljenje će mi se vremenom sigurno promeniti, sada mi je to pojam za filmsku umetnost, neverovatno u svakom smislu i neobjašnjivo rečima.


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8153 : 18.11.2014. 04:14:29 »
Oprostit ćeš mi na malo podužem tekstu  ;D

Riba se čisti od glave, a ne od repa kako se kaže, a glava su redatelji. Redatelji se mjere po utjecaju, inovaciji i kvaliteti filmova i koliko su napravili kvalitetnih filmova.

Sad, ovo tvrdim sa sigurnošću da svatko tko prati film malo ozbiljnije i to mislim baš ozbiljnije, gledaju filmove po redateljima, ne glumcima. Znači, pratit film, a da nisi izbirljiv. Počevši od nijemih filmova i njemačkog ekspresionizma pa sve do talijanskog neorealizma, azijske kinematografije 50-ih sve do francuskog novog vala i novog hollywooda pa do danas. Prvo se uvijek mora shvatit da je film umjetnost i uvijek će biti. Argumenti pa to je samo zabava. Ne, to je potpuno krivo gledanje i baš ti koji koriste taj argument cijelo vrijeme ne znaju uživati u filmu. Kad se shvati da je film umjetnost, uživat ćeš više nego netko u ne znam, Transformerima koji su film mozak na pašu ili oni guilty pleasure filmovi. Može se zabavit s tim filmovima, i ja uživam u njima, ali nema ničeg boljeg od THE kvalitetnog filma.

Sad, redatelji. Tajna i ta magija je u tome da tko god sad krene gledati filmove po redateljima, a nije još, otkriti će novi svijet. Nevjerojatno je koja je razlika kad si svjestan da pratiš karijeru redatelja, a ne glumca. Razlika je nebo i zemlja. Jer posve je krivo gledati filmove po glumcima jer će oni ionako doći sami od sebe i znat ćeš njihovu karijeru i s kojim je redateljima surađivao, gdje je bio najbolji. Glumci su prolazni i upoznat ćeš ih više ako se filmovi gledaju po redateljima + znat ćeš u kompletu tog i tog redatelja.

Redatelji su ti koji glumca tjeraju do suludih granica. Vjerojatno već znaš što je Kubrick napravio Shelley Duvall na setu Isijavanja i koliko ju je tjerao dok zbilja nije postala toliko emocionalno uništena, a takvu je on trebao. To se vidjelo jer se vidi njezin strah u očima i te psihološke posljedice.

Svaki odličan redatelj ima svoj stil i poseban je po tome. Polanski recimo nema neki svoj izražen kadar koji upotrebljava, ali njegov stil su same teme i koliko god mu filmovi bili različiti, osjeti se ta tjeskoba i svijet koji je stvorio oko toga.

Kubrick i Sergio Leone su majstori dugih kadrova + Kubricku za detalje. Ona početna scena u Isijavanju pa to je takva majstorija i stvarno ne trebaš biti filmaš da bi to skužio. To i ptice na grani znaju. Toliko je jasno. Za Odiseju ili Paths of Glory (kakve samo taj film sadrži scene). Odmah natrag na redatelje, samo da nešto kažem.

Subjektivno - objektivno. U filmu najobjektivnije se može odrediti režija. Oko režije nema subjektivnosti, stvarno nema. Dobra režija će se uvijek prepoznati i to će ti svaki redatelj reći.

Rear Window. Hitchova majstorija. Hitch je taj broj 1 redatelj i uvijek će biti jer je nemoguće da ga netko skine. Inovacija, utjecaj i kvaliteta filma. Superioran na tri glavna polja. Kubrick je najveći perfekcionist i odličan za detalje, ali nema većeg redatelja za detalje od Hitcha. To koliko on u jednom kadru pokaže što se događa je nevjerojatno.

Evo Rear Window početna scena traje oko dvije i pol minute. U te dvije i pol minute prikaže plejadu različith likova koji će biti sporedni u onoj nasuprot zgradi, kamera se vraća u glavnu zgradu gdje je naš glavni lik kojeg glumi odlični James Stewart, prikaže njegovu nogu u gipsu, a na gipsu njegovo ime bez da ga je netko spoemnuo naglas i još vidimo čime se bavi. Sve to u tako malom vremenu. To je isto dugi kadar, ali drugačiji od Kubrickovih i Leoneovih. Njihovi kadrovi su dugi u drugačijem smislu. Oni pokažu sve, cijeli svijet. Znaš kako Leone prikaže kauboje kad se sprema dvoboj, prikaže sve okolo 200, 300 metara. Tako i Kubrick dok Hitch se ne bavi okvirom već čistim sadržajem. Pogledaj Rope koja je to bolesna inovacija makar sam siguran da si gledao.

Hitch prikazuje sve. Svaku emociju likova, pogled, mimike lica samo da nam da nagovještaj što bi se moglo dogoditi, a napetost raste. On je bio najpoznatiji po Dolly zoom režiji. To je za mene najveće savršenstvo koje je netko izmislio. Pa onda prikaže FOV i POV kadrove. Za to ti je najbolji primjer Vertigo kad Stewart pogleda prema dolje i naglo se zumira prema nama gledateljima. Takvu režiju/kadar imaš u mnogim njegovim filmovima. Dosta redatelja kasnije su to pokupili. Neki samo da se hvale, a neki sa svrhom da pokažu nešto više za samu radnju i likove.

Evo, pogledaj ovo. Devet minuta će ti oduzet, i nešto više ako odlučiš pogledat druge dijelove.
Hitchcock Techniques Part 1

+ pročitaš ovo http://www.borgus.com/hitch/index.htm znam da knjige nećeš  ;D ali ovo ti je dovoljno, a di ćeš bolje započet nego od samog majstora.

Eto, nisam ni puno redatelja spomenuo, a trebao sam jer volim kad ljudi počnu istraživati. Ne govorim i vikend gledaocima već oni koji idu istraživati sve filmske pravce, moja najveća preporuka je da počnete od redatelja. Znači, uzmete filmski pravac. Istražite malo koji su najbitniji redatelji tog pravca i upoznat ćete čitavi divan svijet veći od onog Tolkienovog  ;D

Jer pazi, ima nažalost gledatelja koji gledaju često filmove, a ne znaju za recimo Billya Wildera koji je jedan od najvećih američkih redatelja i prava inspiracija redateljima koji su došli kasnije. To je prava šteta. A kladim se da su čuli za Neki to vole vruće Apartman Sunset Blvd. a di su tek njegovi odlični noir filmovi.

Uglavnom, s redateljima dobiješ čitavi novi pogled na ne samo redatelje već i glumce i glumice, same teme s kojima se redatelj bavi i njegov utjecaj. I upoznaješ njegov stil.

Ovo je jeben video.


« Zadnja izmjena: 18.11.2014. 04:22:22 Mulder »

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8154 : 18.11.2014. 15:47:33 »
Verujem da ima prednosti kada se tako gleda, po filmskim razdobljima i režiserima. Meni to ne bi odgovaralo, izgledalo bi mi kao obaveza. Gledam bukvalno šta mi dođe u tom trenutku, u 10 odgledanih se obično nađe 1 azijski, 2-3 evropska, neki klasici i par novijih. Bućkuriš  ;D . Današnje blokbastere skoro da i ne gledam, uz neke izuzetke. Ne jer sam snob pa mi je to ispod nivoa, jednostavno mi ne pružaju ništa ti nastavci Spajdermena, Transformersa i slični. Njih sključivo u društvu.
Imam 15-20 tih poznatijih režisera u glavi, a koje mogu da gledam, pa od svakog izdvojim bar ono najbolje. I kada se na to doda još filmova sa strane, obezbeđen sam dugo vremena. Brojka je manja od 100 komada godišnje, ma sumnjam da je i preko 60-70.

Ali eto, u mom okruženju ljudi ne gledaju to što ja volim pa se informišem na netu i razmenim ovde nekoliko postova. Od koristi mi je i jako su mi zanimljive te neke stvari iza kamere. Ne bih te smarao da pišeš toliko da ne vidim da uživaš u tome  :P
Pogledaću i linkove kada stignem. Rope nisam, to i Vertigo su mi primarni od Hičkoka. Kada bih krenuo da nabrajam samo te najpoznatije klasike koji mi čekaju, forum bi eksplodirao  ;D


Offline Fonste

  • Novi član
  • *
  • Postova: 48
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8155 : 18.11.2014. 15:58:12 »
Uramite Molderov post.  clapp

Najveci artista medju njima je, moje misljenje, Felini. Daleko od toga da ostali nisu umetnost, ali Felini je nekako najvise prikazao one brutalne estetike, neorealizma, jednostavno, vidite sliku i znate sve o Italiji i coveku. Hickok je, cini mi se, slican, samo sto se ne radi o socijalnoj estetici neorealizma vec o psihologiji pojedinca Felinijevog filma.

Nadam se da nisam bogohulio Hickoka. :)

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8156 : 18.11.2014. 17:49:56 »
May in the Summer (2013)

Nije loš film. Ima lepih žena.  ;D Priča ko priča i tema ko tema obrađena je i treba da postoji što više, da bi se ljudi počeli ponašati a i zatim društva malo drugačije prema svemu. Primesa komedije, romantike i zatim neke ozbiljne priče današnjeg društva.
iShare, noProfit


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8157 : 18.11.2014. 23:40:27 »
Uramite Molderov post.  clapp

Najveci artista medju njima je, moje misljenje, Felini. Daleko od toga da ostali nisu umetnost, ali Felini je nekako najvise prikazao one brutalne estetike, neorealizma, jednostavno, vidite sliku i znate sve o Italiji i coveku. Hickok je, cini mi se, slican, samo sto se ne radi o socijalnoj estetici neorealizma vec o psihologiji pojedinca Felinijevog filma.

Nadam se da nisam bogohulio Hickoka. :)
Ma kaj bi bogohulio kad pričamo o dva genijalca.

Fellini je majstor za slikovni prikaz. Slike su mu uvijek bile važnije nego priča. Taj barok i nadrealizam. Mješanje stvarnosti sa fantazijom. To je Capra vrlo često radio ( Divan život ). Definitivno redatelj koji ima najviše talijanski klasika. Al tu si i De Sica koji meni osobno ima najveći talijanski film, Kradljivci bicikla pa Visconti, Rossellini i ostali.

Ono što je zanimljivo da talijanski neorealizam nije nastao zbog nekih drugih redatelja koji su utjecali na te talijanske velikane kao Renoir (francuski velikan) već zbog drugog svjetskog rata. S druge strane francuski novi val je nastao ponajviše radi Hitcha koji je utjecao na Godarda, Truffauta i ostale. Truffaut je bio i učenih od Hitcha.

Prije francuskog novog vala, francuzi su imali isto jebenu kinematografiju. Zato su mi najjača europska kinematografija. Bergman je bio praktički sam u skandinaviji. Bilo je redatelja, ali nitko nije bio blizu Bergmana, a Tarkovskom se nešto slično događalo tada u SSSR-u dok je Azijska kinematografija rasturala na čelu sa Kurosawom i Kobayashiem. Oni su kroz 50-e imali nevjerojatan broj velikih redatelja.

50-e su najkompletnije filmsko razdoblje. Najviše raznovrsnosti u kvaliteti. Na drugom su mi mjestu. 70-e mi još uvijek drže prvo mjesto zbog najboljeg filmskog pravca, novog hollywooda.


Verujem da ima prednosti kada se tako gleda, po filmskim razdobljima i režiserima. Meni to ne bi odgovaralo, izgledalo bi mi kao obaveza. Gledam bukvalno šta mi dođe u tom trenutku, u 10 odgledanih se obično nađe 1 azijski, 2-3 evropska, neki klasici i par novijih.
Ma to ti nije nikakva obaveza. I kužim te, ako se nema vremena pa ti je sad teško početi tako nešto. Ja imam vremena koliko god hoću pa se jednostavno stigne. I naravno da i ja gledam što mi dođe u nekom trenutku. Ne gledam stalno po redateljima. Tu sam ponajviše mislio na završene redatelja za koje se baš može reći da su velikani. Nećemo sad Michaela Baya gledati već kako dođe  ;D

Kod novih filmova ne trebaš gledati po redateljima jer ih ionako pratiš u stvarnom vremenu. Kao recimo braća Coen. Izađe im novi film, i pogledaš. Ili Paul Thomas Anderson. Pogledao sve njegove filmove i sad mu samo pratiš nove. Uskoro izlazi http://www.imdb.com/title/tt1791528/

Uglavnom, karijere redatelja koji su završili i više ne snimaju, a ovo novo kak ti dođe. Ili si složiš najvažnijih 30-ak filmova iz tog i tog razdoblja i gledaš.

Bućkuriš  ;D . Današnje blokbastere skoro da i ne gledam, uz neke izuzetke. Ne jer sam snob pa mi je to ispod nivoa, jednostavno mi ne pružaju ništa ti nastavci Spajdermena, Transformersa i slični. Njih sključivo u društvu.
Ma i to se gleda  ;D al to ponajviše jer sam fan stripova (američki, talijanski, francuski, mange) pa se gleda. Ne znam, ja se mogu odvojit kad gledam takve filmove. Idem prema njima s drugačijim očekivanjima. Ima svakako dobrih blockbustera, ali jako rijetko danas. Pogledamo li blockbustere iz 70-ih ili 80-ih, ogromna razlika u kvaliteti. To su bili blockbusteri sa dušom (Jaws, Indiana Jones, Back to the Future).

Imam 15-20 tih poznatijih režisera u glavi, a koje mogu da gledam, pa od svakog izdvojim bar ono najbolje. I kada se na to doda još filmova sa strane, obezbeđen sam dugo vremena. Brojka je manja od 100 komada godišnje, ma sumnjam da je i preko 60-70.

Ali eto, u mom okruženju ljudi ne gledaju to što ja volim pa se informišem na netu i razmenim ovde nekoliko postova. Od koristi mi je i jako su mi zanimljive te neke stvari iza kamere. Ne bih te smarao da pišeš toliko da ne vidim da uživaš u tome  :P
Pogledaću i linkove kada stignem. Rope nisam, to i Vertigo su mi primarni od Hičkoka. Kada bih krenuo da nabrajam samo te najpoznatije klasike koji mi čekaju, forum bi eksplodirao  ;D
Ma imam prevelik entuzijazam općenito za bilo čime što volim.

Onda ti je Rope idući  :P
« Zadnja izmjena: 18.11.2014. 23:56:20 Mulder »

Offline 12361085

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 489
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8158 : 19.11.2014. 01:39:02 »
Danas pogledao:

Interstellar (2014)

Guardians of the Galaxy (2014)

Očekivanja ispunjena  smileyNO1
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednji film koji ste gledali.....?
« Odgovor #8159 : 19.11.2014. 11:53:23 »
@Mulder
Odlučio se za Rope i pogledao pre tvoj posta  ;D

Kao u Dial M ili Strangers on a Train, sama ideja mi se svidela. I ne znam što su danas takve retkost, svi bi nešto kompleksno i pretenciozno a na kraju ispadne ćorak. Jednostavno izgleda na papiru, plan da se izvrši savršeno ubistvo, a motiv je poput onog u Zločinu i Kazni, Ničeova teorija od nadčoveku. Iza mi je ostalih Hičkokovih, što ne znači puno jer sam gledao samo one najbolje.

Tags: