Autor Tema: Game of Thrones  (Posjeta: 764370 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brko

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 161
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1380 : 08.04.2012. 03:29:13 »
Prevesti te nazive je cak i ok da imaju jedinstven prevod, no ovdje prevod znaci kako ce ga prevodioc dozivjeti ili prevesti na svoj nacin, pa onda imamo zimovrel, ostrozimlje, itd.. Naravno ne zamjeram im nista, dapace, ali zbog takvih stvari mozda je najbolje da ostanu na engleskom.

Nije to do prevodioca nego do jezika. Ako si čitao knjigu prilagodiš jeziku na kom si čitao, ako nisi onda onom sa kojim gledaš od prve epizode i to je to. Uvek imaju i srpski i hrvatski prevod i u njima se ne mešaju ovi nazivi.

Pa ne znam, ja koliko sam ucio iz engleskog, imena necega se ne prevode. Zamisli da se Snow zove Dick, bil preveo kao ''snjezni k...,'  rofl zato smatram da su imena trebala ostali originalna engleska, a ne prevedena. Ni Englezi ne zovu Beograd, 'white city'.

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1381 : 08.04.2012. 07:21:19 »
Pa ne znam, ja koliko sam ucio iz engleskog, imena necega se ne prevode. Zamisli da se Snow zove Dick, bil preveo kao ''snjezni k...,'  rofl zato smatram da su imena trebala ostali originalna engleska, a ne prevedena. Ni Englezi ne zovu Beograd, 'white city'.
Ako baš teramo mak na konac, "Dick Snow" bi moglo biti prevedeno kao "Đoka Snežni" i siguran sam da bi svi razumeli.
Ne bi li, Mustači?  :facepalm

Elem, ovih dana kod mog sina je u poseti njegov drug Džejson s Malte, tačnije s ostrva Gozo. Pitao sam Džejsona da li zna za ovu našu omiljenu seriju koja je delom snimana i na Gozu. Čovek je prezaposlen i vrlo retko gleda TV, nije se setio.
Krenem ja da guglujem, tražeći neke slike sa snimanja ili nešto slično kad naiđem na ovo.

http://www.timesofmalta.com/articles/view/20110425/local/Dwerja-sand-saga-cost-local-production-company-36-500.362121

Naime, ovaj silan pesak je - bez dozvola nadležnih institucija -  nasipan preko originalnog tla i nakon snimanja tako ostavljen što je dovelo do političkih prepucavanja i raznih drugih napetosti. Uništen je ekološki i turistički biser. Londonska produkcijska kuća Fire and Blood Productions je sve svalila na svog lokalnog zastupnika. Nagodili su se na sudu.
Tih gluposti se naš drug Džejson setio.

Ima li nekih neprijatnih vesti iz Raguze?  :ne-zna
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline srki13

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 242
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1382 : 08.04.2012. 16:55:43 »
Evo da se i ja malo ukljucim u seriju slazem se sa brkom da treba da ostanu engleski nazivi kao sto neko rece to bi bilo isto kao da New York prevodite Novi Jork sto bi bilo glupo... sto se tice prve sezone
Spoiler for Hiden:
u pocetku sam se pitao zasto je ova serija toliko popularna kada u prvih 5 epizoda se nista posebno nije desavalo, malo falilo da prekinem sa gledanjem a onda krece radnja i postaje bolje, veliki sok za mene je bio kada su ubili glavnog glumca sve sam mislio nekako ce da se izvuce kad ono ode glavce  :o samo da serija ne izgubi na kvalitetu zbog toga... pa posle jos i naucna fantastika i puno stvari drugacijih sto je na neki nacin izdvaja od drugih serija i cini je posebnom...  smileyNO1  :P

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1383 : 08.04.2012. 22:19:56 »
Ono Snow i nije pravo prezime u standardnom smislu te riječi. U tom svijetu, kopilad nemaju nikakvih prava a moraju se nekako prezivati, pa prezimena dobijaju u zavisnosti od toga u kom dijelu Vesterosa žive (Snježni, Kamena, Riječni, Pješčana...). Dakle, to nije neko pravo prezime koje se nasljeđuje od porodice. Pajvančić ipak nije dirao ostala prezimena (Stark, Barateon, Tuli, Targarjen...), a mislim da nije pogriješio sa ovim koja dobijaju kopilad.

Spoiler for Hiden:
pa posle jos i naucna fantastika  :P

Spoiler for Hiden:
Nema ti ovdje ni 'n' od naučne.  bleh  ;D
Šalim se; nastavi gledati, postajaće sve zanimljivije. Prva sezona/knjiga su ti zapravo samo svojevrstan uvod u ono što slijedi.  :)
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1384 : 09.04.2012. 08:59:14 »
Evo i mog prevoda za drugu epizodu.
Pročitao sam da će HBO-ovci paziti da im ubuduće epizode ne cure. Zbog toga će moji prevodi ubuduće biti dan-dva nakon što izađe epizoda (isti dan neće biti sigurno).

Inače, 12. jula ove godine izlazi jedna zanimljiva knjiga na ovu temu:
Spoiler for Hiden:
Riječ je o zbirci eseja koju su razni pisci pisali tokom zadnje decenije na temu radnje u do sada objavljenih pet knjiga. Evo malo opširnije:
Spoiler for Hiden:
Citat:
This is an exploration of George R.R. Martin's bestselling "A Song of Ice and Fire" fantasy series, on which the HBO series "A Game of Thrones" is based. The world created by George R.R. Martin in his high fantasy series "A Song of Ice and Fire" - now the basis for the hit HBO series "Game of Thrones" - is not only richly drawn, but also immensely popular. By the time the TV show aired in May 2011, the series had already sold more than 16 million copies worldwide. Since then, "A Game of Thrones" and subsequent titles in the series have appeared consistently on the bestseller lists. The latest title in the series, "A Dance with Dragons", sold nearly 300,000 copies on its first day in print. "Beyond the Wall" explores the book series' influences, its place in the fantasy pantheon, its challenging narrative choices, and the pull of its stunningly epic scope.
Evo i spiska eseja:
Spoiler for Hiden:
Citat:

    * Foreword: Stories for the Nights to Come by R.A. Salvatore
    * Introduction: In Praise of Living History by James Lowder
    * The Palace of Love, the Palace of Sorrow by Linda Antonsson, Elio M. Garcia, Jr.
    * Men and Monsters by Alyssa Rosenberg
    * Same Song in a Different Key by Daniel Abraham
    * An Unreliable World by Adam Whitehead
    * Back to the Egg by Gary Westfahl
    * Art Imitates War by Myke Cole
    * The Brutal Cost of Redemption in Westeros by Susan Vaught
    * Of Direwolves and Gods by Andrew Zimmerman Jones
    * A Sword Without a Hilt by Jesse Scoble
    * Petyr Baelish and the Mask of Sanity by Matt Staggs
    * A Different Kind of Other by Brent Hartinger
    * Power and Feminism in Westeros by Caroline Spector
    * Collecting Ice and Fire in the Age of Nook and Kindle by John Jos. Miller
    * Beyond the Ghetto by Ned Vizzini
Što se tiče sljedećeg nastavka (knjige), Martin reče da procjenjuje kako će mu trebati oko tri godine. Što praktično znači jedno desetak  >:(, bar ako je suditi po dosadašnjem iskustvu. Ipak, dao je i par zanimljivih obećanja:
Spoiler for Hiden:
Citat:
"What lies really north [The Land of Always Winter], we haven't explored that yet, but we will in the last two books." Martin did not want to comment on Jon Snow's cliffhanger fate after A Dance with Dragons, but said that "you're definitely going to see more of the Others in The Winds of Winter".
Vjerujem da će fanove ovo zanimati. Izvinjavam se stafu ako sam pogriješio što sam ovo postovao ovdje, ali bilo mi je još gluplje da idem na Offtopic -> Posljednja knjiga koju ste pročitali, jer ih nisam pročitao  ;D, nisu još ni izašle iz štampe. Post sam maksimalno skratio korištenjem spojlera.
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline Rkoma

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 118
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1385 : 09.04.2012. 09:25:45 »
Sporo citam, jos sam na prvoj knjizi. Ali aj da pitam. Da li je istina da je peta knjiga zbrzana i dosta losija u odnasu na prethodne delove? I jel ima nesto od one price da ce HBO da u buduce da radi 2 sezone po jednoj knjizi?

Offline ciprijani

  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1386 : 09.04.2012. 11:25:47 »
Sporo citam, jos sam na prvoj knjizi. Ali aj da pitam. Da li je istina da je peta knjiga zbrzana i dosta losija u odnasu na prethodne delove? I jel ima nesto od one price da ce HBO da u buduce da radi 2 sezone po jednoj knjizi?

Meni su cetvrta i peta knjiga dosta losije od prve tri....

Offline srki13

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 242
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1387 : 09.04.2012. 14:38:06 »
da li neko moze da mi objasni razliku izmedju webripa i posle epizode sto izadje ako je uopste ima i kako to da webrip izadje ranije nego sto se epizoda prikaze kod njih...?

Offline ciprijani

  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1388 : 09.04.2012. 15:01:10 »
pa taj web rip je bio da se uzme nesto love za one bogatije i zagrizenije gledatelje, a sinoc je ta epizoda emitovana redovno na HBO televiziji...
Mene zanima da li ce biti web rip i trece epizode?

Offline Mister No

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 232
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1389 : 09.04.2012. 16:04:56 »
Ova druga epizoda jos veci smor od prve.

Offline Maj Moon

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 135
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1390 : 09.04.2012. 16:43:43 »
Spoiler for Hiden:
tko je majka od Jon Snowa? ima to opće kakve veze s pričom?

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1391 : 09.04.2012. 18:48:34 »
Druga epizoda je i meni znatno lošija od prve. Svejedno, vjerujem da će ova sezona biti odlična  :)

Što se tiče knjiga, meni su druga i treća najbolje. Peta je nešto lošija, ali isto se brzo čita.

Offline Hajzenberg

  • Captain333
  • Član
  • ***
  • Postova: 999
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1392 : 09.04.2012. 20:03:13 »
@annorax

Hvala na prevodu, i na tim informacijama. smileyNO1
Ja trenutno čitam Gozba za vrane, drugi deo.
Rado ću da nabavim to što izađe u Julu, ako je prevedu na srpski.

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1393 : 09.04.2012. 23:19:33 »

molim šefove da obrišu moj prvi upload epizode 2 720p, ovaj drugi je OK (s nedostajućim dothrakijskim dijalogom)
(što sam vidio tek sada prilikom gledanja)


May the Plasma be with you!

Offline King Eric

  • Old staff
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5537
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1394 : 09.04.2012. 23:20:20 »
Ode.

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1395 : 09.04.2012. 23:26:30 »
hvala!

baš zbog ovakvih stvari mrzim UL nepogledanog titla, no eto, kako je ovo vrlo popularna serija istrčao sam pred rudo.

 :-[
May the Plasma be with you!

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1396 : 10.04.2012. 05:02:28 »
@annorax
Hvala na prevodu, i na tim informacijama. smileyNO1
Molim, drago mi je da si uživao u epizodi.  :nnc:
Što se tiče knjige, nemoj se puno nadati. Sumnjam da će je prevesti, mada postoji mogućnost, Laguni je Martin pristojna zarada. A ja ponekad smetnem s uma da nije svakom svejedno je li knjiga na engleskom ili nekom od naših jezika.  :(

Spoiler for Hiden:
tko je majka od Jon Snowa? ima to opće kakve veze s pričom?
Iako Martin to nije eksplicitno rekao, svi smo se već saživjeli sa idejom da je Džon kopile
Spoiler for Hiden:
Regara Targarjena i Lijene Stark. Koliko će veze imati - ne znam, a pitanje je zna li i sam Martin. Teoretski, pošto je očevom linijom on više Targarjen nego Stark, Džon ima neka prava na prijesto (naravno, manja nego Deni). Ne treba ga odbaciti u toj ulozi samo zato što je kopile; u jednoj prilici Stanis mu kaže: "Kralj ima pravo da pomiluje, proizvede, uzdigne. Ako klekneš pred mene i zakuneš mi se na vjernost, možeš ustati kao lord Džon Stark, gospodar Zimovrela i Zaštitnik sjevera."
Mada ja poprilično sumnjam da će priča krenuti u tom smjeru. Vidjećemo, što bi rekli slijepci.  :ne-zna

Što se tiče knjiga, meni su druga i treća najbolje.
Vidiš, među fanovima je često mišljenje da je treća knjiga najbolja, mada meni nije bila, upravo zbog
Spoiler for Hiden:
Crvene svadbe.
Meni su prve dvije najbolje, mislim da sam ih obe pročitao za sat vremena (hajde, sad ćemo smisliti neki vremenski paradoks kojim ćemo objasniti ovo  ;D). A ostale jesu malo sporije i lošije, ali svejedno dobre.  8)
Meni najviše smeta što se čovjek ponavlja. Sjećam se svojih reakcija na tri možda najvažnija događaja do sada:
Spoiler for Hiden:
kad su Nedu otfikarili glavu roman me je naglo zainteresovao i taj momenat mi se baš svidio; kad su Roba preklali na Crvenoj svadbi reagovao sam kao Kinez iz onog vica: "Joj, opet riža..."  ;D, a kad sam vidio Džona kako leži (navodno) mrtav u snijegu, e tu sam popizdio na Martina toliko da sam mogao bacati bombe okolo. Sreća što ih nisam imao pri ruci.  ;D A koliko je još drugih likova sahranio... Činjenica je da čovjeku likovi imaju "rok trajanja" i da, kad im taj rok istekne, samo ih zamijeni drugima.
Ali svejedno, ovo mi je jedan od najdražih serijala (mislim na knjige; serija - tako-tako, još je prerano; vidjećemo).
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline SuperSerb

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3980
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1397 : 10.04.2012. 18:55:38 »
Game of Thrones BREAKING: Game of Thrones has been renewed for a third season. Share this update and spread the word across the realm.

Offline baltam0s

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 75
  • Spol: Muški
    • Igra prestola
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1398 : 10.04.2012. 20:20:26 »
evo mog, syncovan za sve rlsove dostupne, fqm, asap, immerse....

Offline Wennen

  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2452
  • Spol: Muški
  • This is usually part when people start screaming
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1399 : 11.04.2012. 00:07:58 »
Ma sta je bre ovim lljudima sto pricaju: "ne valja, dosadno, nebitne scene", pa onda "druga epizoda jos gora od prve" :o
ja sam prvi put gledao ovo pre nedelju dana, i odgledao sam iz cuga celu prvu sezonu i te dve epizode zajedno, za noc,
jednostavno se nastavlja prica, isto sve ko i do sada, nisam nista manje uzivao. Zapravo sto vise gledas sve je zanimljivije...
Mozda treba cekati da se nakupe epizode, ovako previse ocekujete od jedne a ona traje samo sat vremena i onda kao "spora radnja,
nebitne scene, nista se ne desava" ;D  :no-no   Sjajno im ide... :majstore

Offline Pogrebnik

  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1400 : 11.04.2012. 10:30:15 »
evo opet da prokomentiram. vidio sam nakon proslog mog pljuvanja po seriji da je odmah bilo drvlje i kamenje po meni. nazalost ja i nakon druge epizode uopce ne mjenjam misljenje. dakle ne mislim da je serija losa daleko od toga, ali smjestena je u fantasy svijet i vide se neke natruhe toga, ali samo na kratke sekunde. ima milin likova od toga jedno 3 zanimljiva, sa samo jednim kojeg bi stvarno izdvojio to je mali kepec. bas je kralj.

rasprave se vode oko takvih nezvanih stvari. i jos bi to sve razumio i bilo bi mi super jer volim kada je nesto objasnjeno, ali da serija ima 25 epizoda. sa ovoliko malo (neznam sada napamet koliko ima) to nema smisla. svaka epizoda mora biti vazna i nabijena svime. od emocija i sranja do akcije.

pogledaj spartaka. daleko je o vrhunske ili najbolje ikad serije, ali ima malo epizoda po sezoni i svaka ili gotovo svaka je nabijena. uzeo sam ga ne kao konkurenciju nego primjer serije sa malo epizoda.

pa mora ovo ici brze i bolje. ja bi najradje da bude ovakvih epizoda, ali kada bi ih bilo preko 20. i onda ce doci i ubit u jednoj dvije epizode opet sve zivo. steta.

Offline Posthuman

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1827
  • Spol: Muški
  • BADA BING!
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1401 : 11.04.2012. 10:58:35 »
Skroz prosečne su ove dve epizode. Preveliki hajp se digao oko serije, pa ljudi u startu očekuju neku mega giga dobru seriju.
All work and no play makes Jack a dull boy.

Offline Omar_Little

  • Forza Milan!!!
  • Prevoditelj početnik
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1759
  • Spol: Muški
  • The game's out there and it's play or get played.
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1402 : 11.04.2012. 11:03:10 »
zasto su prosecne... epizode bas onakve kakve treba da budu, kvalitet u odnosu na 1. sezonu nije opao.
To da se digla velika prasina se slazem, svi zivi su poceli da je gledaju, pa onda onaj ko ne voli kad je radnja malo sporija i detaljnija, pljuje po seriji.
HE WHO MAKES A BEAST OUT OF HIMSELF, GETS RID OF THE PAIN OF BEING A MAN!!!


Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1403 : 11.04.2012. 11:08:24 »
je je, sve bi bilo puno zanimljivije sa jedno 2-3 napada Cylonaca po epizodi i 1-2 naganjanja konjima po Dubrovniku
(škripa potkova u krivini - nezaboravno i napeto)

ajmo prvo pročitati 890 stranica druge knjige pa tek onda u raspravu o seriji, bez toga je iluzorno pisati o akciji i dosadi.


May the Plasma be with you!

Offline bigboom

  • Novi član
  • *
  • Postova: 45
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1404 : 11.04.2012. 15:39:38 »
Obnovljena za trecu sezonu...  drinks

Offline Rkoma

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 118
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1405 : 11.04.2012. 18:39:41 »
Znaci kada sam god bio odusevljen nekom seriom ili filmom, prethodno nisam znao apsolutno nista o seriji ili filmu...
Konkretan primer ove serije - Video sam ocenu nenormalnu stavio da se skida, pogledao i odusevio se. Znaci nisam ocekivao nista, niti sam znao ista. Da sam ja gledao trailere i najave, verovatno bih ocekivao ne znam ni ja kakve akcije. A da sam cuo da se pojavljuju neki zmajevi u seriji, ja bih gledao celu prvu sezonu, samo iscekivajuci te zmajeve...

Offline Nesius

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 114
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1406 : 11.04.2012. 18:48:36 »
je je, sve bi bilo puno zanimljivije sa jedno 2-3 napada Cylonaca po epizodi i 1-2 naganjanja konjima po Dubrovniku
(škripa potkova u krivini - nezaboravno i napeto)

ajmo prvo pročitati 890 stranica druge knjige pa tek onda u raspravu o seriji, bez toga je iluzorno pisati o akciji i dosadi.
rofl   notworthy
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak!!!"
                 Grunf

Offline Johny

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 259
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1407 : 12.04.2012. 19:10:23 »
@annorax

Svaka čast na prevodu zadnje epizode, pogotovo na onom dotračkom delu, takvi prevodi nedostaju istorijskim/fantastičnim serijama, oduševio sam se kad sam video koje si vreme upotrebio

Offline Tetreb

  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1408 : 13.04.2012. 04:19:20 »
Nabijen je hajp, privukli mainstreamovce na keca sa onim trejlerima.

Odlichne prve dve epizode, nastavljeno sve kako treba.

Smrt ochekivanjima.

Poz! o/


Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1409 : 13.04.2012. 20:07:25 »
Odlična i druga epizoda.  Oni Grejdzori ili kako vec strasno antipaticni, nesto mi ne odgovaraju.  :)
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”