Autor Tema: Game of Thrones  (Posjeta: 764380 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1140 : 02.03.2012. 20:09:32 »
Evo ti par filmova koji su doslovno stopostotna ekranizacija. Empire of the Sun, Ime Ruže, The Green Mile, The Shawshank Redemption koji je bolji od novele (kratka priča), Stand By Me, The Sweet Hereafter, Papillon...

Ima hi još dosta, a da ne pričam o filmovima koji su loši kao ekranizacije, a odlični kao zasebni filmovi. 

Uglavnom, knjiga je stvarno uvijek bolja, ali i onih 5% odličnih ekranizacija je puno i može se navesti brdo primjera.  :)

EDIT: GoT kao ekranizacija nije loša, ali ima dosta izbačenih dijelova. A kao serija je odlična.
« Zadnja izmjena: 02.03.2012. 20:13:37 Mulder »

Offline jopps

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 58
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1141 : 03.03.2012. 00:06:14 »
Ok, ti si napisao sad super filmove, ali ja tebi mogu vjerovati samo ako si i knjige pročitao  ;D

Gledao sam Ime ruže, The Green Mile, The Shawshank Redemption (to nisam ni znao da je knjiga) koji su stvarno vrhunski filmovi, ali za Ime ruže recimo imam iz obitelji komentar da je knjiga bolja, tako da kako god okreneš uvijek će neko reći da je knjiga bolja i ja u svom dosadašnjem životu nikad nisam čuo da je neko rekao da je film ili serija bolja od knjige.

Tako da ni za ove ostale šta si ti nabrojao ne vjerujem da je to slučaj, malo ću istražiti, ekranizacija može biti super, može biti vrhunska, bože biti i doslovna ali opet su to uvijek pokušaji nekih drugih ljudi da dočaraju vizuelno "šta je pjesnik htio reći" i kad onda uzmeš original od pjesnika shvatiš da je on puno bolji.

Ostajem pri svom stavu  rofl

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1142 : 03.03.2012. 00:42:51 »
Moj ćale kaže da mu je Ime ruže film bolji od knjige...
De gustibus non est disputandum.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1143 : 03.03.2012. 01:30:33 »
Jopps, ti stvarno misliš da nema boljih filmova od knjiga  ???

Ovo što sam sve nabrojao, sve sam čitao. The Shawshank Redemption je u noveli Different Seasons, tamo su četiri kratke priče. Stand By Me (The Body) je isto jedna od njih  :)

Ti zbilja nikad nisi čuo da je netko rekao da je film bolji od knjige? To mi je zbilja malo čudno. Imaš zbilja brdo odličnih ekranizacija koje prate detaljno knjigu i to se lagano može provjeriti. Čitaš knjigu, pogledaš film  ;D The Green Mile, sve što si vidio u filmu je u knjizi, ali doslovno.

A još više imaš DOBRIH ekranizacija knjiga. I to je logički jer toliko je toga već ekranizirano da MORA se naći dobra ili odlična ekranizacija.

Na kraju, ja se slažem s tobom da je u 95% slučajeva knjiga bolja nego film, ali ovih 5% je punoooo filmova.

Što se tiče IME RUŽE, slažem se sa komentarom od joppsa, knjiga je ipak bolja, ali i film je odličan kao ekranizacija. I daj mi samo reci jel prcaš malo ili  ;D jednostavno ne mogu vjerovati da nikada nisi čuo ili naišao na dobru/odličnu ekranizaciju, a kažeš da si gledao dosta toga.

Evo ti link ako voliš čitati. Već sam jednom stavio negdje pa ko je uzeo, uzeo je  smileyNO1 ***********************

Link uklonjen.
« Zadnja izmjena: 03.03.2012. 12:04:47 King Eric »

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1144 : 03.03.2012. 11:18:39 »
Moldere, pored toga što je link na piratski sadržaj zabranjen, a te knjige su još zabranjene za deljenje po zakonu o autorskim pravima, ne mogu baš da shvatim, šta si hteo reći. Da li si hteo reći da ima 5% knjiga koje su jednako dobre kao ekranizacije ili da je 5% knjiga koje su lošije nego ekranizacije??
Tu se u stvari postavlja pitanje da li je bolji original ili kopija. Naime, pisani predložak je model po kojem se pravi film. Ukoliko se ne prenese sve, pisani izvor je potpuniji. Ukoliko se prenese sve, u pitanju je samo jedno od mogućih viđenja knjige. Ukoliko se doda nešto, u tom slučaju je režiser prepravio original i napravio nešto novo, pa nije za poređenje.

Evo, na primer, BBC je snimio seriju Sherlock. Navedeno je da je "zasnovana na delima Ser Artura Konana Dojla". Dakle, ne po knjizi "Toj i Toj" "Ser Artura Konana Dojla". Tako da se ta serija ne može porediti sa Knjigama. Međutim, to ne zanči da se "moderni" Šerlok ne može porediti sa originalnim, kao ni da se ova serija ne može porediti sa prethodnim serijama na temu.

Rasprava na temu da li je Ekranizacija bolja od knjige je u stvari suvišna i pogrešna. Naime, knjiga nudi uvek mnogo više. Nudi misli, uklapa se u našu maštu i svako je doživljava na drugi način.

Ovo naravno ne umanjuje umetničku vrednost ekranizacije. I ona je umetničko delo kao i njen pisani predložak. Njena Umetnička vrednost može (mada je to retko, i verujem da si to mislio kad si govorio o onih 5 % (koje opet verujem da si proizvoljno naveo)) biti i veća od pisanog  predloška. To se naročito može videti kod kratkih novela koje su idealne za Ekranizovanje.

PS: Moj kindle ti se zahvaljuje na linku, a ja te pozivam na forum iz mog potpisa
« Zadnja izmjena: 03.03.2012. 11:33:44 Vladimir Marković Covenant »
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline Aleks@

  • Vitez švedskog stola
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3924
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1145 : 03.03.2012. 11:42:20 »
Samo smirite strasti kad počne nova sezona.  :P Ima na stotine neprevedenih serija, a 20 ljudi prevodi jedno isto.  ;D

Offline King Eric

  • Old staff
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5537
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1146 : 03.03.2012. 12:05:49 »
Vidi stvarno, piratski link. :no-no Muldere, zadavit ću te!

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1147 : 03.03.2012. 12:11:20 »
Nego, izdate su knjige na srpskom:

Ples sa zmajevima - deo prvi: Snovi i prah

http://www.laguna.rs/n1854_knjiga_ples_sa_zmajevima_-_deo_prvi_snovi_i_prah_laguna.html

850 dinara bez popusta

Ples sa zmajevima - deo drugi: Posle gozbe

http://www.laguna.rs/n1855_knjiga_ples_sa_zmajevima_-_deo_drugi_posle_gozbe_laguna.html

990 dinara bez popusta
De gustibus non est disputandum.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1148 : 03.03.2012. 13:16:18 »
Moldere, pored toga što je link na piratski sadržaj zabranjen, a te knjige su još zabranjene za deljenje po zakonu o autorskim pravima, ne mogu baš da shvatim, šta si hteo reći. Da li si hteo reći da ima 5% knjiga koje su jednako dobre kao ekranizacije ili da je 5% knjiga koje su lošije nego ekranizacije??
Tu se u stvari postavlja pitanje da li je bolji original ili kopija. Naime, pisani predložak je model po kojem se pravi film. Ukoliko se ne prenese sve, pisani izvor je potpuniji. Ukoliko se prenese sve, u pitanju je samo jedno od mogućih viđenja knjige. Ukoliko se doda nešto, u tom slučaju je režiser prepravio original i napravio nešto novo, pa nije za poređenje.

Evo, na primer, BBC je snimio seriju Sherlock. Navedeno je da je "zasnovana na delima Ser Artura Konana Dojla". Dakle, ne po knjizi "Toj i Toj" "Ser Artura Konana Dojla". Tako da se ta serija ne može porediti sa Knjigama. Međutim, to ne zanči da se "moderni" Šerlok ne može porediti sa originalnim, kao ni da se ova serija ne može porediti sa prethodnim serijama na temu.

Rasprava na temu da li je Ekranizacija bolja od knjige je u stvari suvišna i pogrešna. Naime, knjiga nudi uvek mnogo više. Nudi misli, uklapa se u našu maštu i svako je doživljava na drugi način.

Ovo naravno ne umanjuje umetničku vrednost ekranizacije. I ona je umetničko delo kao i njen pisani predložak. Njena Umetnička vrednost može (mada je to retko, i verujem da si to mislio kad si govorio o onih 5 % (koje opet verujem da si proizvoljno naveo)) biti i veća od pisanog  predloška. To se naročito može videti kod kratkih novela koje su idealne za Ekranizovanje.

PS: Moj kindle ti se zahvaljuje na linku, a ja te pozivam na forum iz mog potpisa
Mislio sam na 5% dobrih/odličnih ekranizacija. Ove gore navedene su u rangu knjiga, a ima ih još dosta. Što je i logički jer je vjerojatnost da ne postoji niti jedan film kao odlična ekranizacija je ravna nuli. Spomenuti film Ime Ruže je odlična ekranizacija, ali knjiga mi je bolja. Shawshank je odličan film i bolji od te kratke priče (nešto više od stotinjak stranica). Uglavnom, malo je naivno tvrditi da ih nema jer je dosad snimljeno na tisuće i tisuće ekranizacija nekih knjiga. Ja sam se i sam uvjerio da ih ima iako kao i ti, prednost dajem knjigama  :)

Dao si dobar primjer sa Sherlockom  smileyNO1 serija odlična, ali kao ekranizacija ne valja. Naravno, oni ni nisu htjeli detaljno ekranizirati pa je to shvatljivo. Ima dobrih, odličnih ekranizacija. Ima loših ekranizacija, a sami filmovi odlični. Ima loših, a sami filmovi isto loši  ;D

Nisam ni vidio forum, zahvaljujem  :)

Vidi stvarno, piratski link. :no-no Muldere, zadavit ću te![/b]

Ma o čemu ti  rofl rofl  :P

Isprike

Offline bigboom

  • Novi član
  • *
  • Postova: 45
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1149 : 04.03.2012. 17:31:26 »
Laguna je izbacila "Ples sa zmajevima" konacno...  drinks  :majstore

Offline rale626

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 496
  • "I'll see you on the other side"
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1150 : 04.03.2012. 17:42:52 »
Novi trejler...
Nacuo sam nesto da HBO planira da svaku sledecu knjigu podeli na 2 sezone each...videcemo uskoro da li je ovo tacno.


Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1151 : 04.03.2012. 20:11:38 »
ako imaju novaca neka svaku knjigu snime kao tri sezone

ionako svi znamo što će biti, a ovako bi dulje vizualno uživali i manje bi se radnje moralo zbrzati i preskočiti


May the Plasma be with you!

Offline Nesius

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 114
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1152 : 04.03.2012. 22:13:36 »
Novi trejler...
Nacuo sam nesto da HBO planira da svaku sledecu knjigu podeli na 2 sezone each...videcemo uskoro da li je ovo tacno.


Stari moj, kakav trailer, kakva glazba... jedva čekam...
Ajmoooo još maloooo hehehehe  kokicekola kokicekola kokicekola
 drinking man
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak!!!"
                 Grunf

Offline zvucnjak

  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
    • ABOUT.ME
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1153 : 05.03.2012. 00:31:45 »
Nego, izdate su knjige na srpskom:
Ples sa zmajevima - deo prvi: Snovi i prah
http://www.laguna.rs/n1854_knjiga_ples_sa_zmajevima_-_deo_prvi_snovi_i_prah_laguna.html
850 dinara bez popusta
Ples sa zmajevima - deo drugi: Posle gozbe
http://www.laguna.rs/n1855_knjiga_ples_sa_zmajevima_-_deo_drugi_posle_gozbe_laguna.html
990 dinara bez popusta

Nikad mi nije bilo jasno što je naš prevod skuplji od originala koji se pritom doprema iz USA...
Ova izdanja su 730 din; ja sam ih uzeo sa 10% popusta - 650 din.  u_jeeeeeeeeee
A oni još ne dele jednu knjigu na dva dela!
Em čitam original, em jeftinije... (em ima lepše korice  ;D )


Anyway, što se serije tiče, kako inače znaju da iskasape, ovo je dobro ispalo... Ništa preterano važno nije izostavljeno, sve što je bitno je otprilike tu...

Što se tiče sezona, ima na YT klip sa Comic Con konferencije gde pisci kažu da kod treće (ili četvrte, ne mogu da se setim) knjige, neće moći toliko doslovno da je prate, zbog dužine... Tako da se stiče utisak da su planirali po 1 sezonu po knjizi...
Mada, možda su se u međuvremenu predomislili, ko zna  kokicekola

Kako god, ja čitam knjige, a za serije, kad bude bilo vremena...  :sef:
Carpe noctem

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1154 : 05.03.2012. 00:41:34 »
Neverovatna glupost što dele knjigu na dva toma, samo da bi uzeli pare, ništa drugo  thumb-down
Celo bogatstvo treba da izdvojim da bih kupio sedam knjiga — 6900 dinara bez popusta — katastrofa  :facepalm
De gustibus non est disputandum.

Offline Wrda

  • Član
  • ***
  • Postova: 599

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1156 : 05.03.2012. 20:43:41 »

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1157 : 05.03.2012. 21:10:34 »
Kako genijalno! ;D
De gustibus non est disputandum.

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1158 : 05.03.2012. 21:39:03 »
Evo ti par filmova koji su doslovno stopostotna ekranizacija. Empire of the Sun, Ime Ruže, The Green Mile, The Shawshank Redemption koji je bolji od novele (kratka priča), Stand By Me, The Sweet Hereafter, Papillon...
Znam da kasnim za glavnom raspravom, ali ovo o "stopostotnoj ekranizaciji" Imena ruže ne mogu da prećutim. Lakše malo, Muldere.
Sećam se kad je film snimljen i kad sam išao da ga gledam. Bilo je mnogo mrštenja na Šona Konerija i moje mrštenje se ni nakon 25+ godina nije sklonilo. Čovek u tom filmu igra Bonda/Holmsa i rezultat je ipak -  :ne-zna

U vreme kad sam gledao film nisam još pročitao knjigu, a kada sam je pročitao nisam mogao da verujem šta je taj nesrećni Ano napravio od nje. Nakon toga, nekoliko puta sam se vraćao knjizi i uvek je pažljivo i s uživanjem čitao. Film nisam gledao nikad više nakon te 1986. ili 1987. niti sam to poželeo. Toliko i izvinite na zakasnelom of-topiku.

S nestrpljenjem očekujem nastavak GOT. Nije mi samo jasno da li se i krbo našao među statistima?!  ;D
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline Nestor

  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 175
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1159 : 05.03.2012. 23:20:36 »
Pazi stvarno, izašao peti deo.  :mjuza A onaj lik na sajmu reče tek u aprilu. Lepo.
Martin je obećao par poglavlja o Arji, to me najviše zanima. Pobrecita.  :o
Sem toga, zašto se i druga sezona zove Igra prestola? Valjda da ne zbunjuju gledaoce.
Four things can't be recovered:
the stone...after the throw, the occasion...after the loss,
the time...after it's gone & the word...after it's said.

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1160 : 05.03.2012. 23:35:25 »
Bilo je kao da će izaći u aprilu, ali izašle su ranije.
De gustibus non est disputandum.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1161 : 06.03.2012. 13:58:42 »
Evo ti par filmova koji su doslovno stopostotna ekranizacija. Empire of the Sun, Ime Ruže, The Green Mile, The Shawshank Redemption koji je bolji od novele (kratka priča), Stand By Me, The Sweet Hereafter, Papillon...
Znam da kasnim za glavnom raspravom, ali ovo o "stopostotnoj ekranizaciji" Imena ruže ne mogu da prećutim. Lakše malo, Muldere.
Sećam se kad je film snimljen i kad sam išao da ga gledam. Bilo je mnogo mrštenja na Šona Konerija i moje mrštenje se ni nakon 25+ godina nije sklonilo. Čovek u tom filmu igra Bonda/Holmsa i rezultat je ipak -  :ne-zna

U vreme kad sam gledao film nisam još pročitao knjigu, a kada sam je pročitao nisam mogao da verujem šta je taj nesrećni Ano napravio od nje. Nakon toga, nekoliko puta sam se vraćao knjizi i uvek je pažljivo i s uživanjem čitao. Film nisam gledao nikad više nakon te 1986. ili 1987. niti sam to poželeo. Toliko i izvinite na zakasnelom of-topiku.

S nestrpljenjem očekujem nastavak GOT. Nije mi samo jasno da li se i krbo našao među statistima?!  ;D
Meni je jedini minus kod filma to što je priča malo isprekidana, ali ono što je odlično je scenografija i kinematografija s kojom su uspjeli dočarati atmosferu samostanskog mračnog prostora  :) treba pogledat film i pročitat knjigu jer je jedno i drugo odlično.

Trailer za drugu sezonu izgleda vrhunski  clapp clapp

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1162 : 06.03.2012. 14:20:28 »
Nije mi samo jasno da li se i krbo našao među statistima?!  ;D

ne, ja igram važnije uloge, recimo u prvoj sezoni sam dublirao jednog od strahovukova pa su bili jako zadovoljni i ponudili mi da glumim nekog Neda Starka u drugoj sezoni. Kasnije ispala neka kao neka frka s tim likom pa mi je to propalo.

U drugoj sezoni sam zato prihvatio biti voiceover Hodoru (prehladio se u Dubrovniku) i nekoliko mjeseci učio njegov tekst te maestralno odradio. Odmah sam si kupio novi CPU za PC od honorara.

Za treću mi spominju neku Brienne - moram razmisliti, ima puno jahanja, a to boli poslije...



May the Plasma be with you!

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1163 : 06.03.2012. 14:23:21 »
Ne brini, čitao sam da ni u 3. i u 4. sezoni neće biti jahana.
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline jopps

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 58
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1164 : 06.03.2012. 14:51:31 »
Vrhunski trailer za GOT, stvarno jedva čekam seriju, još je snimana u Dubrovniku, stvarno isčekivanje na vrhu vrhova  :majstore

A vidim da se lijepo rasplamsla pričica oko knjiga i ekranizaciji istih  rofl :andjelak


Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1165 : 06.03.2012. 15:04:50 »
Nije mi samo jasno da li se i krbo našao među statistima?!  ;D
U drugoj sezoni sam zato prihvatio biti voiceover Hodoru (prehladio se u Dubrovniku) i nekoliko mjeseci učio njegov tekst te maestralno odradio. Odmah sam si kupio novi CPU za PC od honorara.
Voiceover?!
Ja sam očekivao da ćeš barem da budeš Hodorov dubler tokom golišavih (ispod pojasa) scena!  ;D
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline ivan204

  • Ex prevoditelj
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1224
  • Spol: Muški
  • Primadona
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1166 : 11.03.2012. 07:04:45 »


theon & asha... navijacica  jedan od najboljih dijelova druge knjige... ;D


Offline maxi

  • Novi član
  • *
  • Postova: 41
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1167 : 12.03.2012. 18:37:03 »
Citat:
Filmska ekipa HBO-a koja je prošlo ljeto snimala u Dubrovniku seriju "Game of thrones" doći će u Dubrovnik krajem mjeseca te će u Dubrovačkim kinima prikazati dijelove serije snimane u Gradu istaknuto je danas na kolegiju ravnatelja ustanova u kulturi. "Prije svjetske premijere projekcija će biti prikazana u dubrovačkim kinima" kazala je Đive Galov.
Izvor: portaloko

Mogao bi nakon dužeg vremena poći u kino  :andjelak

Offline Zeusplus

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 129
  • Spol: Muški
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1168 : 20.03.2012. 11:38:23 »
Novi promo...

Offline ivan204

  • Ex prevoditelj
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1224
  • Spol: Muški
  • Primadona
Odg: Game of Thrones
« Odgovor #1169 : 20.03.2012. 23:44:45 »