Autor Tema: Poslednja knjiga koju ste pročitali  (Posjeta: 426646 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1200 : 21.07.2014. 18:04:20 »
Da li je neko citao Soba zla - Erik Axl Sund? 
Imam je u pdf-u,ali nesto se mislim dal da krenem da je citam? Citala sam neke kritike i kazu da je bas brutalna knjiga? ???
kako vas oci ne zabole da kad citate u pdf-u? ;D

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1201 : 21.07.2014. 18:10:03 »
Ee,pa ja pdf lepo prebacim u epub, i onda citam na fonu :)
Izgleda ovako

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1202 : 21.07.2014. 18:28:45 »
Ako voliš dobro napisan itriler, svidjet će ti se. S time da je ovo triler na granici horora. Ima dosta neugodnih scena, a preokret na polovici knige je odličan. I pogodili su sa pitanjem "tko je Victoria Bergman?" gdje su išli na ono slavno pitanje "tko je ubio Lauru Palmer?".

Čak bih rekao da je jedan od boljih švedskih trilera pošto mi imaju dosta šuplje i precijenjene trilere.

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1203 : 21.07.2014. 18:45:43 »
Ako voliš dobro napisan itriler, svidjet će ti se. S time da je ovo triler na granici horora. Ima dosta neugodnih scena, a preokret na polovici knige je odličan. I pogodili su sa pitanjem "tko je Victoria Bergman?" gdje su išli na ono slavno pitanje "tko je ubio Lauru Palmer?".

Čak bih rekao da je jedan od boljih švedskih trilera pošto mi imaju dosta šuplje i precijenjene trilere.
Veceras krecem sa citanjem..A da li si citao nastavak,posto sam cula da ima? I da li imas jos neke skandinavske trilere? Citala sam: Jo Nesbo,Jusi Adler Olsen, Camila Lackberg,Larson...

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1204 : 21.07.2014. 19:21:54 »
Ima tri dijela. Drugi dio sam kupio na Interliberu, a treći dio mislim još nije došao.

Preporučio bih ti Karinu Alvtegen i njezin krimi triler Missing.

Anne Holt kao njihova najjača autorica. S njom ne možeš pogriješiti. I meni najbolji od njih, Henning Mankell. On ti je najpoznatiji po stvaranju popularnog detektiva Kurta Wallandera. Imaš i seriju po njemu. Isto možeš uzet bilo što, ne vjerujem da ćeš pogriješiti.

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1205 : 21.07.2014. 21:55:21 »
Ja bi i preporucio Jan Giju - Put za Jerusalim i zatim ostale delove

Offline clearcut

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 336
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1206 : 22.07.2014. 07:14:00 »
Ima tri dijela. Drugi dio sam kupio na Interliberu, a treći dio mislim još nije došao.

Preporučio bih ti Karinu Alvtegen i njezin krimi triler Missing.

Anne Holt kao njihova najjača autorica. S njom ne možeš pogriješiti. I meni najbolji od njih, Henning Mankell. On ti je najpoznatiji po stvaranju popularnog detektiva Kurta Wallandera. Imaš i seriju po njemu. Isto možeš uzet bilo što, ne vjerujem da ćeš pogriješiti.

Izišao je i treći dio koji se zove Pitijina istina

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1207 : 23.07.2014. 02:38:14 »


Jaka priča. Ovo sigurno nije "moj zarn" ali zbog mnogo preporuka,uzeh da i ja pročitam.
Simpatični likovi,fin humor i ima jako tužnih scena

4 / 5
I want to belive

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1208 : 23.07.2014. 21:34:22 »

Spoiler for Hiden:
U novoj pripovedačkoj avanturi, King se vraća bogatim pejzažima Srednjeg sveta - koji se sada pretvara u ruševinu ispunjenu čudovištima i nepouzdanom magijom - i istražuje nepoznate kutke univerzuma i spektakularne teritorije sage o Mračnoj kuli. Nakon što su prešli reku Vaj, Roland Desčejn i njegov ka-tet: Džejk, Suzana, Edi i četvrti saputnik, zlatnooki bambur Oj, naći će se usred strašne oluje. Pošto su zaklon od vetra našli u napuštenom gradiću, pod okriljem noći Roland pripoveda ne samo jednu, već dve neobične priče, koje se gnezde jedna u drugoj... i tako baca novo svetlo na svoju tegobnu prošlost. Jedna je priča o tome kako je Rolanda, dok je još bio mlađani revolveraš i dok ga je izjedala krivica zbog majčine smrti, otac poslao da istraži dokaze o kožnom čoveku, krvoločnom ubici koji izaziva strah i čuđenje i inspiriše maštu i priče pred spavanje. Druga pripoveda o jezivo stvarnim noćnim morama jednog dečaka, Bila Stritera - jedinog preživelog svedoka poslednjeg pokolja ove zveri. Za dugogodišnje čitaoce, ovaj roman treba da nađe mesto na polici između knjiga Čarobnjak i staklo i Vukovi Kale... što je čini Mračnom kulom 4½
2 priče u priči  ;D

Bio sam skeptičan u vezi ove knjige i povratku u Srednji svijet. No,već nakon prvi stranica me ponovno uhvatila "groznica" i nostalgija Srednjeg svijeta sa prelijepim i zadivljujućim pejzašima iz pera S. Kinga.

Priča o Kožnom čovjeku iskreno i nije nešto bila sve do kraja,sa jako dirljivim trenutkom.

Bajka "Vjetar kroz ključaonicu" je jako lijepa , i jako me podsjećala na Talisman.
Ali, i ovdje je početak bio trapav i težak.

Ocjena 4/5
I want to belive

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1209 : 25.07.2014. 13:12:38 »
Spoiler for Hiden:
Karin Slaughter
Triptih




Kada Michaela Ormewooda, policajca iz Atlante, pozovu na mjesto zločina u ozloglašenome naselju Grady Homes, suočava se s jednim od najbrutalnijih ubojstava u karijeri: Aleesha Monroe pronađena je na stubištu u lokvi vlastite krvi, strahovito unakažena tijela.
Šokantno je to već i kao izdvojeno ubojstvo, no kada postane jasno da je to tek posljednji u seriji sličnih napada, atlantska policija u pomoć poziva GBI, a Michael je prisiljen surađivati sa specijalnim agentom Willom Trentom iz Jedinice za privođenje zločinaca, čovjekom kojega nagonski ne voli.
Dvadeset četiri sata poslije, nasilje koje Michael svakodnevno viđa oko sebe eksplodira u njegovu dvorištu. Čini se da je tajanstvenost koja obavija smrt Aleeshe Monroe neraskidivo povezana s prošlošću koja ne želi ostati zakopana…


od mene 9/10, vrijedi ga pročitati...

Karin Slaughter
Krhotine




Spoiler for Hiden:
U jednoj od vila Ansley Parka, elitnog naselja Atlante, brutalno je ubijena mlada djevojka. U krhotinama stakla u predvorju kuće policija zatiče prestravljenu majku koja je golim rukama usmrtila mladića kojega je tamo zatekla.
Iako je za slučaj nadležna atlantska policija, na mjesto zločina stiže i detektiv državnog istražnog ureda Will Trent. Odmah zamjećuje da je policiji nešto promaknulo – nešto je neobično u forenzičkim dokazima i u očima majke otupjele od šoka.
Naoružan samo slabim tragovima i stavljen u tim s lokalnom policajkom koja ga mrzi iz osobnih razloga, Trent ipak preuzima slučaj. Siguran je da je ovdje riječ o nečemu mnogo većem od ubojstva te da je pravi počinitelj još uvijek na slobodi…

Malo slabiji no prvi roman ove autorice koji sam pročitao, od mene 8/10
« Zadnja izmjena: 25.07.2014. 13:14:12 drazen »

Offline Dr.Cal

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 301
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1210 : 25.07.2014. 20:18:48 »
Moze pomoc, kojim redosledom da citam Kinga? Sta je najbolje?

Dosad sam procitao Dolores Claiborne, Isijavanje i Dr.Sleep-a.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1211 : 25.07.2014. 21:21:51 »
Pisao je Mulder na više mesta u ovoj temi, ako te ne mrzi potraži, meni je bilo od pomoći.
Evo ovde imas na dnu stranice: http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php/topic,2266.660.html

Sve zavisi šta voliš, ja nisam ljubitelj horora pa više uživam u njegovim opisima ljudi, mesta i svakodnevnih situacija. Sada sam uzeo Dalas '63, na pola sam i super mi je, glavna ideja knjige mi i nije toliko dobra koliko sve ono između što se dešava.
« Zadnja izmjena: 25.07.2014. 21:31:31 Dersu »

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1212 : 27.07.2014. 20:46:00 »



Spoiler for Hiden:
Dok se davno nestali svijet čarolija ponovo vraća u Sedam kraljevina, stvarni se svijet raspada pod naletom samoproglašenih kraljeva. Raštrkana posvuda, djeca kneza Eddarda morat će naglo odrasti ne bi li preuzela uloge koje im je sudbina namijenila. Robb će s mačem u ruci i cjelokupnom vojskom Sjevera pokušati obraniti posjede svojega oca, Bran će u Oštrozimlju od dječaka pokušati postati vladar, Sansa će u zarobljeništvu pronaći svog viteza na najneočekivanijem mjestu, Arya će u bijegu naučiti kako "lasičjom juhom" osvojiti zamak, a Jon će krenuti na svoj prvi pohod s onu stranu Zida. Za to vrijeme njihovi protivnici neće sjediti skrštenih ruku. Spletke, podvale i izdaje na dvoru kruh su nasušni, likovi nalik na članove obitelji Borgia ili jednog Machiavellija jedu se za doručak, a glave neprijatelja smatraju se uvijek prikladnim poklonom. Najnoviji Kraljev Namjesnik Tyrion ima savršen plan kako izigrati kraljicu Cersei, rizničara Petyra i kneza uhoda, eunuha Varysa. Ili možda i njegov plan i nije tako savršen kao što se čini? Drugi dio ciklusa Pjesma Leda i Vatre Georgea R. R. Martina pod naslovom Sraz Kraljeva donijet će pregršt obrata i mnoštvo novih likova koji će zauzeti mjesta onih kojima sreća nije dala da prežive. Izborom načina pripovijedanja u kojem se radnja odvija naizmjenično gledana očima nekoliko protagonista, Martin je vješto mijenjajući rakurs uspio primijeniti suvremenu filmsku tehniku kratkih rezova i složiti grandiozan mozaik izmaštanog svijeta kakav moderna fantastika još nije vidjela. Ciklus iz knjige u knjigu postaje sve bolji i bolji, Martin je pravi majstor pripovjedač. U prijevodu Tajane Pavičević i s ilustracijom Esada Ribića Sraz Kraljeva Georgea R. R. Martina, druga knjiga u ciklusu Pjesma Leda i Vatre, nastavlja tamo gdje je prestala Igra prijestolja, a završava tamo gdje počinje treći dio Oluja mačeva.

5/5

Što reći, vrhunski i gotovo.. Kad god sam imao vremena čitao sam knjigu kod kuće. A da "ubijem" slobodno vrijeme, čitao sam je i na mobitelu.
Predobro! ;D
« Zadnja izmjena: 27.07.2014. 21:42:41 shunja »
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1213 : 27.07.2014. 21:19:44 »


Spoiler for Hiden:
Jedino strašnije od toga da siđeš s uma jeste kada shvatiš da si normalan...

Za ljubitelje Tvin Piksa, Izgubljenih, Dosijea Iks i Zatvorenog ostrva.

Agent tajne službe Itan Berk došao je u Vejvard Pajns, u državi Ajdaho – parčence raja usred nedođije – u potrazi za dva nestala federalna agenta, od kojih je jedan njegov bivši partner. Povređen u nesreći koje se ne seća budi se u bolnici – bez ličnih dokumenata i stvari – i počinje da podozreva kako u Vejvard Pajnsu ništa nije kao što izgleda.

Kako istraga odmiče, pitanja se samo gomilaju. Zašto Itan ne može da stupi u vezu sa ženom i sinom u spoljnom svetu? Zašto je jedan od nestalih agenata vezan za krevet i ostavljen da se raspadne u napuštenoj kući? Zašto niko ne veruje u ono što govori? Da li ograde pod električnim naponom sprečavaju stanovnike Vejvard Pajnsa da izađu ili onemogućavaju nešto drugo da uđe?

Što je Itan bliži istini, situacija postaje neverovatnija, i on polako shvata da možda nikada neće otići živ iz Vejvard Pajnsa.

„Od samog početka poneće vas jeziva atmosfera koja će vas potpuno oduševiti i prestrašiti. Imaćete utisak da se i sami, baš kao i Itan Berk, nalazite između čekića i nakovnja paranoje, sumnje i ludila. Poslastica za ljubitelje fantastike.“ - Suspense Magazine

Iznenađujuće dobro...ne...odlično!!!
Odlična osmišljena radnja!!

(Mali spoileri)
Spoiler for Hiden:
Prvih 200 stranica su FENOMENALNI,znači progutate ih,onda je malo popustilo a kraj je sasvim zadovoljavajuć ali i šokantan.
Početak me oborio s nogu.Stranice sam gutao,i nisam mogao stati.Tacno imate osjecaj da gledate epizodu X-filesa. Dok čitate , čitavo vrijeme vam vise upitnici iznad glave,ne znate šta se dešava ,da bi na kraju objašnjeno sve.
Takodjer mi se svidio stil pisanja.
Imate osjećaj kao da ste sami u Pajnsu,kao da sami posmatrate sve te grozne stvari.

Čista 5 !!
I want to belive

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1214 : 28.07.2014. 16:12:42 »


Spoiler for Hiden:
Jedino strašnije od toga da siđeš s uma jeste kada shvatiš da si normalan...

Za ljubitelje Tvin Piksa, Izgubljenih, Dosijea Iks i Zatvorenog ostrva.

Agent tajne službe Itan Berk došao je u Vejvard Pajns, u državi Ajdaho – parčence raja usred nedođije – u potrazi za dva nestala federalna agenta, od kojih je jedan njegov bivši partner. Povređen u nesreći koje se ne seća budi se u bolnici – bez ličnih dokumenata i stvari – i počinje da podozreva kako u Vejvard Pajnsu ništa nije kao što izgleda.

Kako istraga odmiče, pitanja se samo gomilaju. Zašto Itan ne može da stupi u vezu sa ženom i sinom u spoljnom svetu? Zašto je jedan od nestalih agenata vezan za krevet i ostavljen da se raspadne u napuštenoj kući? Zašto niko ne veruje u ono što govori? Da li ograde pod električnim naponom sprečavaju stanovnike Vejvard Pajnsa da izađu ili onemogućavaju nešto drugo da uđe?

Što je Itan bliži istini, situacija postaje neverovatnija, i on polako shvata da možda nikada neće otići živ iz Vejvard Pajnsa.

„Od samog početka poneće vas jeziva atmosfera koja će vas potpuno oduševiti i prestrašiti. Imaćete utisak da se i sami, baš kao i Itan Berk, nalazite između čekića i nakovnja paranoje, sumnje i ludila. Poslastica za ljubitelje fantastike.“ - Suspense Magazine

Iznenađujuće dobro...ne...odlično!!!
Odlična osmišljena radnja!!

(Mali spoileri)
Spoiler for Hiden:
Prvih 200 stranica su FENOMENALNI,znači progutate ih,onda je malo popustilo a kraj je sasvim zadovoljavajuć ali i šokantan.
Početak me oborio s nogu.Stranice sam gutao,i nisam mogao stati.Tacno imate osjecaj da gledate epizodu X-filesa. Dok čitate , čitavo vrijeme vam vise upitnici iznad glave,ne znate šta se dešava ,da bi na kraju objašnjeno sve.
Takodjer mi se svidio stil pisanja.
Imate osjećaj kao da ste sami u Pajnsu,kao da sami posmatrate sve te grozne stvari.

Čista 5 !!
Uh, ovo moram da procitam :D zvuci sjajno

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1215 : 28.07.2014. 19:57:03 »


Spoiler for Hiden:
Jedino strašnije od toga da siđeš s uma jeste kada shvatiš da si normalan...

Za ljubitelje Tvin Piksa, Izgubljenih, Dosijea Iks i Zatvorenog ostrva.

Agent tajne službe Itan Berk došao je u Vejvard Pajns, u državi Ajdaho – parčence raja usred nedođije – u potrazi za dva nestala federalna agenta, od kojih je jedan njegov bivši partner. Povređen u nesreći koje se ne seća budi se u bolnici – bez ličnih dokumenata i stvari – i počinje da podozreva kako u Vejvard Pajnsu ništa nije kao što izgleda.

Kako istraga odmiče, pitanja se samo gomilaju. Zašto Itan ne može da stupi u vezu sa ženom i sinom u spoljnom svetu? Zašto je jedan od nestalih agenata vezan za krevet i ostavljen da se raspadne u napuštenoj kući? Zašto niko ne veruje u ono što govori? Da li ograde pod električnim naponom sprečavaju stanovnike Vejvard Pajnsa da izađu ili onemogućavaju nešto drugo da uđe?

Što je Itan bliži istini, situacija postaje neverovatnija, i on polako shvata da možda nikada neće otići živ iz Vejvard Pajnsa.

„Od samog početka poneće vas jeziva atmosfera koja će vas potpuno oduševiti i prestrašiti. Imaćete utisak da se i sami, baš kao i Itan Berk, nalazite između čekića i nakovnja paranoje, sumnje i ludila. Poslastica za ljubitelje fantastike.“ - Suspense Magazine

Iznenađujuće dobro...ne...odlično!!!
Odlična osmišljena radnja!!

(Mali spoileri)
Spoiler for Hiden:
Prvih 200 stranica su FENOMENALNI,znači progutate ih,onda je malo popustilo a kraj je sasvim zadovoljavajuć ali i šokantan.
Početak me oborio s nogu.Stranice sam gutao,i nisam mogao stati.Tacno imate osjecaj da gledate epizodu X-filesa. Dok čitate , čitavo vrijeme vam vise upitnici iznad glave,ne znate šta se dešava ,da bi na kraju objašnjeno sve.
Takodjer mi se svidio stil pisanja.
Imate osjećaj kao da ste sami u Pajnsu,kao da sami posmatrate sve te grozne stvari.

Čista 5 !!
Uh, ovo moram da procitam :D zvuci sjajno

Izlazi i serija sljedeće godine (iako sam mislio da je ove  u_jeeeeeeeeee )
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1217 : 29.07.2014. 00:29:56 »
Ahh,nisam vidio temu...pardon  :andjelak
I want to belive

Offline Dr.Cal

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 301
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1218 : 29.07.2014. 20:24:14 »
Uzeo knjigu pa cu polako poceti, kad zavrsim Kobena..  smileyNO1

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1219 : 03.08.2014. 13:45:47 »
Kuca listova- Ovu knjigu imam godinama u kucnoj biblioteci ali do sada je nisam citala,ma ni pokusala.
Knjiga je u prvi mah dosta konfuzna i treba coveku malo vremena da se navikne na sam font i izgled ali deluje mi zanimljivo.

Srž ovog romana čini neobična priča o porodici koja se useljava u kuću za koju se, nakon preciznih merenja, ispostavlja da je iznutra veća nego spolja. Naime, u kući se nalazi misteriozni špajz koji pulsira, i u koji porodica kreće u ekspediciju kako bi ispitala granice svog doma, svog straha i svoje percepcije.

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1220 : 06.08.2014. 13:09:20 »


Gordon Dahlquist: Staklene knjige kradljivaca snova

ha, što reći o ovome?

ocjena je barem 6/10

   Dahlquist je izvrstan pisac, ovaj viktorijanski krimić je odlično napisan, akcija je stalna (no umjesto automobila i aviona tu su vlakovi, kočije i poneki cepelin, nema bondovske arhive nebičnog oružja - samo britva, nož, sablja i prilično rijetko pištolj :) )
   No potvrđujem ono što često možete vidjeti u recenzijama - pre, predug roman, 728 stranica HR izdanja znači barem 300 viška.
   Sve su to izvrsne rečenice i detaljni opisi, skoro vam mašta i ne treba - sve je na pladnju.
   Zato sam malo predugo žvakao ovaj roman no svakako ga preporučujem, možda nekome baš odgovara ovakav način prikaza.
   Glavna stvar koja me privukla je neobičnost predmeta oko kojih se vrti radnja - čudne plave knjige i kartice koje... (neću vam reći). Elementi steampunka su nazočni pa je i to jedan plus za mene.

   Naravno, radnja se nastavlja i u drugom dijelu koji je baš 300 stranica kraći pa se nadam da će ići lakše no moram uzeti mali predah od stila, treći dio (navodno finalni) nije još preveden.

   Uz ovu knjigu sam se morao paralelno osvježavati četvrtom inkarnacijom zabavnog djinna Bartimeja. Čitao sam je 9 tjedana što je potpuno netipično za mene.

   Lijepo je posudite iz knjižnice pa ako ne odgovara lako se vrati.

Goodreads prikazi:
https://www.goodreads.com/book/show/15854012-staklene-knjige-kradljivaca-snova
May the Plasma be with you!

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1221 : 06.08.2014. 13:10:47 »


Jonathan Stroud: Solomonov prsten - Bartimej


događaji vremenski prethode onima iz trilogije no preporučujem ju čitati nakon nje.

kome se dopao cinični, narcisoidni i vrlo zabavni djinn Bartimej (koji ipak ponekad ima nesebičnih "ispada") uživat će i u ovim dogodovštinama iz njegove 2000 godina dugačke povijesti zazivanja (jer djinn je uvijek sluga čarobnjaku koji ga je prizvao mada će iskoristiti i najmanju grešku kako bi istog lišio života)


meni vrlo zabavno, Stroud je mnoge sitnice duhovito ubacio (posebno u Bartimejeve stalne napomene kojih je ovdje nekih 118)

Knjiga mi je znatno pomogla svariti prvog Dahlquista.

Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/18600359-solomonov-prsten
May the Plasma be with you!

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1222 : 06.08.2014. 13:12:00 »


James S.A.Corey: Cibola Burn

4. nastavak Expanse serijala

hm, negdje do 3/4 knjige izgledalo je odlično - za peticu, no onda sam uvidio (i na kraju potvrdio) da su odlične mogućnosti razvijanja radnje ostale samo mogućnosti.

prvo je krenulo dosta bolje nego treći dio - nemamo hrpu nepotrebnih i neuvjerljivih likova.
naravno pokoji zatucani, klišeizirani lik je obveza space opere (je li?) no rasplet je potpuno konfuzan i ne daje nikakvu ideju kuda će se serijal nastaviti (za razliku od svih ranijih dijelova koji su imali zgodne do odlične cliffhangere).

čak su i naši glavni pozitivci potpuno nepotrebni - mogli su ih "odglumiti" bilo koji Mirko, Slavko, Pero i Marijana.

jedan od međuzapleta je bio toliko naivan da sam u sekundi pogodio rješenje.

ovakvih nastavaka mogu izdati 12.486. - izgleda kako im je ponestalo glavne ideje.



a ako ste pročitali prva tri nastavka mislim da nećete izdržati i bez ovog pa sami presudite - meni je ovaj najlošiji, jedva 3/10.

Goodreads prikazi:
https://www.goodreads.com/book/show/18656030-cibola-burn
May the Plasma be with you!

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1223 : 11.08.2014. 09:58:18 »


Brandon Sanderson: Čelično srce (serijal Osvetnici)


Moj prvi sastanak sa Sandersonom, znam da je odličan pisac po onome što je radio no nije još ništa stiglo na red.

I mogu reći da je sastanak jako dobro prošao - ovo je page-turner SF (page-turner vam je eng. naziv za knjigu koju ne možete prestati listati, de još samo ovu stranicu, još samo ovu... i evo zore i pijetlova, podočnjaka i "jb ps mater i poslu")

Znači osigurajte si jedan do dva dana mira i pročitajte u hipu, nije dobro ispadati iz ritma s ovakvim knjigama. Za plažu može biti opasna, ako se začitate bit' će noćnog mazanja jogurtom.
Čitati samo u hladovini.

Ideja je stripovska - imamo hrpicu raznih supermoći stečenih na čudan način kako i gotovo svaki Marvel/DC Comics super heroj, no ovi su listom svi zli (uostalom imate sažetak na Algoritmovim stranicama ili na Goodreadsu), dinamika je filmska (vapi da postane visokobudžetni akcijski SF prepun CGI, ima puno jurnjave vozilima s 2 i 4 točka te pokoji vrtolet/zrakomlat - ako nešto ameri vole onda je to)

Postoji nekoliko dobro prikrivenih obrata što diže kvalitetu knjige.

Nešto poput space opere na Zemlji, karakterizacija je gotovo crno-bijela. Il' si mek' k'o duša il' sam zli vrag (moći Epika su često izuzetne pa time i osobna korupcija te "jasamtvojbogotac" sindrom)

Je SF no Sanderson je slabo doticao ono "znanstveno".


Što ne valja?

Kad je ovako dinamično, uvijek ispadne kratko, a tek je prvi nastavak (ne brinite, radnja je fino zaokružena).
Druga knjiga je predviđena za 06.01.2015.

7/10

Goodreads:
https://www.goodreads.com/book/show/22713184-eli-no-srce
« Zadnja izmjena: 11.08.2014. 10:01:44 krbo »
May the Plasma be with you!

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1224 : 11.08.2014. 15:05:49 »


Stephen King - Uporište

Recenzija:
Spoiler for Hiden:
Pokušat ću sa što manje spoilera.
Možemo reći da se Kingov najduži roman može podijeliti na 5 dijelova.
-Strašan početak
-Katastrofa
-Posljedice katastrofe
-Dosadni dijelovi
-Božija pomoć


Strašan početak

Ovaj dio je varijacija fenomenalnosti epskih razmjera, užano dosadnih dijelova i ... straha!
Prošlost svih glavnih likova je jako važan u upoznavanju ali i jako nervira.Pretjerano detaljiranje je nakon nekog vremena užasno smorilo.
Mada,najjači dio prvog dijela jeste širenje supergripa.Stranicama čitamo lagano širenje gripa , koji će kasnije ubiti 99% ljudi na planeti.Ali,na koji se način grip širi je opet u jednu ruku fenomenalan ( polahko,tiho i neprimjetno)

Katastrofa

Najbolji dio priče: Kako čovjek reaguje na grip. Mnogi umiru u teškim mukama, vojska pokušava intervenirati da bi se mogli ikako spasiti.Čovječanstvo je jednostavno preopterećeno sa gripom , zbog čega se i raspada.Još prije sredine knjige , umrlo je 99,4% čovječanstva. Sada,u ovom trenutku, na teren stupaju mala šačica preživjelih.

Poslije katasrofe

Ne samo preživjeli u knjizi,nego i čitalac se prvi put susreće sa onim što je ostalo: praznina.Svi zakoni,sva pravila su pala u vodu.Sve što je čovjek ikada stvorio ničemu ne vrijedi(osim možda automobila). Svijet je postao jedno veliko groblje,kojem se širi smrad smrti.Još jedan dio koji mi se svidio su putovanja pojedinih grupa.
Naravno,moram izdvojiti 2 lika.
Fleg je savršen monstrum,oličje zla.Jako je strašan čovjek.
Nik - pomalo nerealan u nekim trenutcima,ali polahko raste u vođu među njima i jedan od dražih likova u knjizi.

Dosadan dio

Ovdje opada kvalitet knjige.Podizanje grada Boulder je jaaako dosadan ( iako sam uspio pročitat u rekordnom vremenu).Sva ta zasjedanja su jako dosadni.Ali razlog je i Fren,najantipatičniji glavni lik koji je King stvorio,koja većinu vremena priča na zasjedanjima.Velika jačina ovog romana ,pored Flega je i Harold,čija izdaja drži priču zanimljivom.Možda i najrealniji lik koji je King uspio stvorit. Niti je dobar , niti zao. Osoba,koju se lahko izmanipuliše. Ne živi lijep život, obično i jako drzak,zbog čega ga isključuju iz drugih života.Kao i mnoge osobe, prekasno je shvatio šta je uradio(što je po meni oličje čovječanstva) čime je zaslužio titulu najrealističnijeg lika.(Mada,ne smije se zaboraviti da je on tinejdžer od 16 godina).

Božija pomoć

OPASNOST!!!!SPOILERI KOJI OTKRIVAJU KRAJ PRIČE!!!!!!

Ovo se odnosi na zadnji dio priče. Moram reći,da me je King jaaako iznenadio što se zadnji dio,zadnja bitka odnosila na spiritualnu jačinu. Zlo se praktično samo uništava,dobri se , po meni , žrtvuju bez razloga i sve se rješava pomoću „Božije ruke“.Možda i ne baš najbolji dio,ali moram reći da je uništenje(ionako uništenog društva,svijeta ) grada Las Vegasa atomskom bombom fenomenalan.
Na kraju stoji pouka:Sve se ponavlja (???)

KRAJ SPOILERA

Zaključak

Ideja je odlična,početak mješavina genijalnosti i dosade,razvoj priče je jako dobar i na kraju je nekako prejednostavno riješeno.
Zadnje 2 knjige sam procitao u rekordnom vremenu,posto,iako mi se nije toliko svidila priča,želio sam znat kako će završit.
Uporište je jako dobar roman,ali po mom mišljenu,ovaj roman ne spada u Kingovu grupu vrhunski djela.
4/5

Recenzija sa Goodreads-a.
https://www.goodreads.com/book/show/149267.The_Stand
I want to belive

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1225 : 11.08.2014. 15:40:15 »


Spoiler for Hiden:
Snimka sigurnosne kamere prikazuje muškarca kako ulazi u banku i šalterskoj službenici prislanja pištolj uz glavu. Govori joj da broji do dvadeset pet, a kada mu ona preda novac sa zakašnjenjem, ubije je. Slučaj je dodijeljen Harryju Holeu…

Dok mu je djevojka u Rusiji, Harry susreće staru ljubav. Odlazi k njoj na večeru i kasnije se probudi bez sjećanja na proteklih dvanaest sati. Istoga jutra ona je pronađena ustrijeljena u svome krevetu. Harryju počinju stizati prijeteće poruke. Pokušava li mu netko smjestiti zločin?

U međuvremenu pljačkanje banaka nastavlja se s neviđenom okrutnošću…

Vrhunski!!
Nesbo je kralj.. Zaplet, rasplet, likovi, priče.. Genijalno..
Već sam uzeo Đavolju zvijezdu da čitam..
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Macondo

  • Najteže u životu je ubediti sirovinu da je sekundarna!
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1640
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1226 : 12.08.2014. 00:02:27 »
Moj izbor za morsku čitalačku značku :D

Spoiler for Hiden:
Postoje li velike ideje zbog kojih vredi ubijati? 
 
 Nijedan život nije tako mali i beznačajan da se ubica kasnije ne bi kajao zbog njega...
 
 „Treba gledati pravo. Jer da se htelo gledati iza sebe, dobili bismo oči na potiljku. Treba ljubiti zemlju dece svoje, a ne dedova svojih. Jer čast neće zavisiti od toga odakle dolazimo nego kuda idemo.“ Borislav Pekić
 
 Dr Konrad Rutkowski, nakon posete jednom dalmatinskom gradiću, pokušava da opravda svoje postupke kada je, kao SS-oficir za vreme II svetskog rata, poslao jednog nevinog gradskog činovnika na vešala i na smrt pretukao jednog zatvorenika. Posle dvadeset i dve godine proganjaju ga aveti prošlosti i on u pismima pokušava da istraži korene zla u sebi i oko sebe i pronađe onu tanku granicu preko koje čovek prelazi u nečoveka.
 
 Nemir u kome se prošlost vraća kao vampir ispisuje unutrašnju dramu Rutkowskog, i kroz neverovatan zaplet ideja od Platona do Wittgensteina, pokreće uvek aktuelno pitanje o ličnoj i kolektivnoj krivici, ličnom i kolektivnom odnosu prema „istorijskoj istini“, koja predstavlja vampira koga on želi da ućutka.

4/5  Interesantno, kao i sve što sam do sad čitao od Pekića. Doduše ima smornih delova, koji bi mi verovatno bili interesantniji za čitanje da nisam čitao na plaži.

Spoiler for Hiden:
Godine 1987, u vikendici na severu Danske, surovo su ubijeni brat i sestra. Policija sumnja da je ubica pripadnik elitne družine iz privatne gimnazije, koju pohađaju deca najbogatijih porodica u zemlji.
 
 Dvadeset godina kasnije, taj slučaj pojavio se na stolu policijskog inspektora Karla Merka, briljantnog detektiva koji vodi Odeljenje Q – odeljenje za nerešene slučajeve.
 Kada Merk ponovo otvori slučaj, postaje jasno da nije sve onako kako na prvi pogled izgleda. Istraga će ga odvesti do Kimi, žene koja živi na ulici i krade da bi preživela, i koja je majstorski uvežbala skrivanje od policije. Međutim, nisu policajci sada jedini koji su joj za petama, jer ona čuva tajne zbog kojih bi neki moćnici ubili da ih sačuvaju...  kao i tajnu zbog koje će se sve promeniti.

5/5 Možda ne zaslužuje baš najbolju ocenu, ali je knjiga stvarno odlična.

Spoiler for Hiden:
Uspešni mladi londonski advokat Bil Holden i njegova žena Beka sele se s četvorogodišnjom kćerkicom u Šangaj. To je grad u usponu, novo središte zlatne groznice, grad prilika i iskušenja, gde se burno stvara bogatstvo i raspadaju brakovi. Bilova advokatska firma smešta porodicu Holden u Rajsko naselje – raskošan stambeni blok pun „drugih supruga“ – prelepih devojaka koje izdržavaju bogati tuđi muževi, kakva je i Ðinđin Li, bivša nastavnica zaljubljena u ukrštene reči i klizaljke. Posle jednog strašnog događaja Beka i Holi vraćaju se u London – a Bil i Ðinđin se zbližavaju. Bil želi da bude bolji čovek od milionera koji izdržava Ðinđin Li kao drugu suprugu. Bolji od svakog muškarca koji vara svoju ženu. Beka je njegov najbolji prijatelj. Ali na kraju, može li on Ðinđin dati nešto drugačije – može li joj pružiti ljubav koju zaslužuje? I može li istovremeno voleti i svoju ženu?

Moja omiljena supruga je priča o muškarcu i ženi našeg doba, o njihovim borbama, radostima i skrivenim čežnjama. Iznad svega, to je knjiga o tome gde prestaju seks, pustolovina i opsesije, a počinje istinska ljubav.                   

2/5 Ko nije čitao Parsonsa, izgleda da nije ništa propustio. Doduše, ne bih je ni uzeo u ruke, ali nisam imao ništa drugo pri sebi, pa rekoh hajde da pročitam. Očajno.

Spoiler for Hiden:
Ovim romanom pisac započinje serijal trilera o ženskom klubu za ubojstva nastalom uz večeru i margarite, koji čine inspektorica za ubojstva Lindsay Boxer, njezina najbolja prijateljica, vrhunska patologinja za sudsku medicinu Claire, novinarka gradske rubrike u San Francisco Chronicleu Cindy i javna tužiteljica Jill. One istražuju brutalna ubojstva mladenaca i zajedno slažu profil ubojice, seksualnog manijaka koji svoje žrtve bira pažljivo i precizno, a nakon ubojstva od njih uzima vjenčano prstenje.
3/5  Limunada, ali čitljiva. Onako baš za opuštanje, ne sećam se da sam brže pročitao neku knjigu. Prosto se pitam da li je tako brzo išla radnja ili je knjiga kratka ili šta već. Čitao sam u digitalnom izdanju pa nemam predstavu koliko uopšte ima stranica :D

A sada krenuo da čitam :



Spoiler for Hiden:
Juna 1876. godine, usred meteža i krvoprolića bitke kod Litl Big Horna, mladi Sijuks naprasno odlučuje da iskaže hrabrost dodirujući naoružanog ranjenog vojnika. Ali kad je položio ruku na generala Džordža Armstronga Kastera tačno u trenutku njegove smrti,  jedanaestogodišnji Paha Sapa, čije ime znači Crna brda, nije mogao znati da će taj dodir izazvati dugogodišnju natprirodnu vezu. Upravo u tom trenutku – ili makar Paha Sapa u to veruje – Kasterov duh mu je ušao telo i um, i ostao s njim tokom burnih decenija.
 Progonjenog ne samo glasom Kasterovog duha nego i svojom sposobnošću da vidi sećanja i budućnost ljudi kao što je poglavica Sijuksa Ludi Konj, Paha Sapu pokreće i dramatična vizija koju je doživeo kao dečak na Crnim brdima, svetom mestu svog naroda. Avgusta 1936. godine, kao miner na izgradnji ogromnog spomenika na planini Rašmor, Paha Sapa namerava da zauvek ućutka svog duha i povrati nasleđe svog plemena – upravo na dan kada Frenklin Ruzvelt dolazi na gradilište na svečanost otkrivanja Džefersonovog lika.
 
 Den Simons vešto i s lakoćom prepliće priče o Paha Sapi, Kasteru, američkom Zapadu i „Prirodnim slobodnim ljudskim bićima“ poznatim kao Sijuksi, prikazujući dramatične dane prošlosti starosedelaca i Amerikanaca. Istovremeno raskošan pustolovni roman, ljubavna priča i napeta pripovest o natprirodnom, ova knjiga uverljivo potvrđuje da je Den Simons jedan od najvećih pripovedača današnjice.
 
 „Simons, koji nam je već dokazao da je istinski majstor horora, naučne fantastike i trilera, sada se oprobao u nečem sasvim novom. I naravno, uspeo! Ovo je dobro vođen, izuzetno maštovit roman koji će Simonsu doneti mnoštvo novih čitalaca.“

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1227 : 12.08.2014. 08:20:39 »
Colleen McCullough
Prvi čovjek Rima




Spoiler for Hiden:
1. dio
S iznimnom narativnom snagom Coleen McCullough, jedna od najčitanijih književnica današnjice, uvlači čitatelja u vrtlog viteštva, strasti i raskoši, koji se zove stari Rim. U toj prijestolnici čitavog poznatog svijeta, sudbinske i obiteljske veze spajaju trojicu naizgled potpuno različitih muškaraca: Gaja Julija – iz drevne patricijske obitelji Cezara, Gaja Marija – vojnoga genija sputanog u političkoj karijeri vlastitim skromnim porijeklom te Lucija Kornelija – ambicioznog i častohlepnog patricija iz osiromašene obitelji Sula. U tom uzavrelom ljudskom mravinjaku, nitko još ne sluti kolika će se moć uskoro naći u njihovim rukama… Roman Put Časti prvi je dio trilogije „Prvi čovjek Rima“ koja se temelji na antičkim izvorima kao i na radovima suvremenih historiografa poput Pauly-Wissowa, Broughton, Syme, Mommsen, Munzer, Scullar i drugih.

2. dio
Gaj Marije i Kornelije Sula predvode vojni pohod na lukavog numidskog kralja Jugurtu. Od pustinjskih oaza i neosvojivih planinskih utvrda pa sve do krvavih bitaka protiv Jugurtine strašne konjice, oni kroče svojim putem slave. Istodobno, rimskim provincijama prijeti najezda Germana… Put slave nastavak je čudesne sage o možda najintrigantnijem razdoblju ljudske povijesti i univerzalna priča o ljudskoj pohlepi, hrabrosti i ljubavi.

3. dio
Put pobjede posljednji je nastavak veličanstvene trilogije Prvi čovjek Rima. Nakon uspješnog vojnog pohoda u Africi, Marije i Sula ovjenčani su slavom i priznanjima za kojima su toliko čeznuli. Ni njihovi najmoćniji politički protivnici kod kuće u Rimu više ih ne mogu spriječiti da povedu trupe na sjever, ne bi li tako zaustavili prodor Germana. I dok Marije dovodi do savršenstva svoj nepobjedivi ratni stroj, Sula će se prerušen ubaciti među germanska plemena, pa čak i stvoriti ondje obitelj ne bi li što bolje upoznao moćne neprijatelje pred kojima drhti čitav Rim. Za to vrijeme, u samom vječnom gradu kuje se zavjera protiv ove dvojice velikana…

Nisam previše oduševljen, posebice zbog neprestanog ponavljanja imena. Ali ipak, prikaz drevnog Rima i njegovih intriga je više nego dobar.
Za trilogiju od mene 8,5/10

Offline NamelessOne

  • What can change the nature of a man?
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 966
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1228 : 14.08.2014. 21:34:54 »
S obzirom da sam na bolovanju 3 mjeseca toliko sam se načitao da mi je muka od knjiga  ;D Šalim se, ali evo da bacim naslove koje sam pročitao i pokoju misao o njima

Joe Abercrombie - Prvi zakon (trilogija)

Vrlo zanimljivo štivo. Odlični likovi, odlično pisanje. Možda se ne svidi hardcore ljubiteljima fantasyja, ali čisto sumnjam. Joe je odličan.

Dmitrij Gluhovski - Metro 2033

Sjajna knjiga koju sam doslovno progutao u par dana. Tjeskoba, filozofija, pisanje. Sve mu je na mjestu. Vjerovatno prva knjiga nakon Cormacovog Puta koja me je ovako sjebala.

Dmitrij Gluhovski - Metro 2034

Koliko me je 2033 oduševila, toliko sam mi je ova ostavila onaj "meh" osjećaj. Ni blizu prvog dijela, ali čitljivo. Ko je čitao prvi dio i očekuje da i ovaj dio bude na istom nivou neka spusti parametre.

James S.A. Corey - Calibanov rat

Nastavak Buđenja nemani. Volim ovakvo štivo pa mi je leglo k'o budali šamar. Malo je drugačiji od Buđenja nemani, možda mi je Buđenje čak i malo bolji, ali svejedno. Calibanov rat je fin nastavak.

Vladimir Bartol - Alamut

Više filozofsko djelo negoli bilo šta drugo sa svevremenskim porukama. Ako ga neko nekada bude želio čitati očekujući Assassin's Creed odmah zaobiđite.

James Ellroy - LA Povjerljivo

Strašan krimić kakav samo Ellroy može napisati. Kako samo čovjek tka niti priče koje onda majstorski poveže. Malo blesav stil pisanja koji vjerovatno neće goditi svima.

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1229 : 15.08.2014. 10:03:59 »
Zoë Ferraris
Potraga za Nouf





Opis:
Spoiler for Hiden:
Kada šesnaestogodišnja Nouf, pripadnica bogate i ugledne saudijske obitelji Shrawi nestaje uoči svog vjenčanja, siromašni pustinjski vodič, Palestinac Nayir, čovjek je kojem obitelj povjerava zadaću da je pronađe. Nekoliko dana kasnije Noufin leš pronađen je u pustinji, no Nayirov zadatak time nije završen: on osjeća obavezu otkriti uznemirujuće okolnosti koje su dovele do Noufine smrti.
Ovoj uzbudljivoj i izvanredno dobro napisanoj detektivskoj priči fascinantnu dodatnu dimenziju daje mjesto radnje – Jedda u Saudijskoj Arabiji – i odnos između glavnog junaka, pobožnog i tradiciji odanog muslimana Nayira i ostalih likova, osobito patologinje Katye s kojom surađuje na rješavanju ubojstva.
Roman je napeta psihološka drama i uzbudljiv prikaz svakodnevnog života u društvu koje je istodobno izvanredno kultivirano i zastrašujuće klaustrofobično, s paranoičnim odnosom prema ženama i seksu.


Na nagovor prijatelja sam pročitao ovu knjige i doista nisam izgubio vrijeme na nju. Opisi života u Saudijskoj Arabiji su me oduševili. Preporuka svima a posebno Mulderu...
Od mene 8,5/10

Tags: