Autor Tema: Poslednja knjiga koju ste pročitali  (Posjeta: 426417 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1110 : 08.03.2014. 17:58:24 »
@krbo:
Svaka ti čast na strpljenju  smileyNO1; ja nisam imao živaca.  :(
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1111 : 09.03.2014. 15:31:35 »
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
C. J. Sansom

Raskol





Izuzetna atmosfera ovog romana vratit će vas u Englesku u doba vladavine Henrika VIII. i turbulentne podjele između stare Katoličke i nove, Anglikanske crkve. Brutalno ubojstvo kraljeva povjerenika u benediktinskom samostanu u Scarnseaju, ukazat će na čitav niz sumnjivih događanja, od bludnih radnji do pronevjere i izdaje, koje će glavni lik, grbavi odvjetnik Matthew Shardlake, morati razriješiti kako bi sačuvao goli život i zdravu pamet...
meni se roman svidio, od mene 8/10
morat ću potražiti i ovu drugu CJS-ovu knjigu Crna vatra


nastavak romana iz spoilera:

C. J. Sansom
Crna vatra




Godina je 1540. Talentirani odvjetnik i razočarani pristaša reformacije Matthew Shardlake prihvaća se obrane mlade djevojke optužene za ubojstvo dječaka, a zatim ga kraljev glavni ministar, lord Cromwell, ponovno angažira za novi „specijalni“ zadatak. Naime u knjižnici ukinutog londonskog samostana slučajno je otkrivena stoljećima izgubljena formula grčke vatre, legendarne smjese zahvaljujući kojoj su Bizantinci u VIII. st. uništili moćnu arapsku mornaricu. Kada Shardlake krene u potragu za tajnom formulom, otkriva da su njezini posjednici, kraljevski službenik i njegov brat alkemičar, upravo okrutno ubijeni, a zapis je netragom nestao.

Izuzetni kriminalistički roman i zadivljujući prikaz Engleske u vrijeme Henrika VIII.

meni čak i bolji roman od Raskola, moja ocjena 8,5/10

nadam se da će ova izdavačka kuća Znanje prevesti i objaviti i ostale romane ovog spisatelja:
http://hr.wikipedia.org/wiki/C._J._Sansom


C. J. Sansom
Kraljevska krv




U jesen 1541. kralj Henrik VIII. i njegova Kraljevska povorka kreću na spektakularno putovanje na sjever Engleske gdje im građani Yorka pripremaju veličanstven doček. U York po službenoj dužnosti stižu i odvjetnik Matthew Shardlake i pomoćnik Jack Barak radi sastavljanja zahtjeva koje će građani tom prigodom uputiti kralju. No, Shardlake je dobio i „specijalni“ zadatak od nadbiskupa – mora se pobrinuti da opasan urotnik živ stigne na ispitivanje u londonski Tower. A kada nabasaju na skrovište s tajnim dokumentima koji bi mogli ugroziti prijestolje Tudora, dovesti će ih do potresnog otkrića i izložiti životnoj opasnosti… Intrigantna priča i zadivljujući prikaz Engleske u vrijeme Henrika VIII.

Sviđa mi se ovaj pisac, opisi 16. stoljeća su fantastični.
Tko god voli povjesne romane ove mora pročitati. Treći dio serijala o grbavom odvjetniku Matthewu Shardlaku je poput dva prethodna zaslužio barem 8,5/10.
Nadam se da će Znanje prevesti i dva preostala dijela, Revelation i Heartstone...

C. J. Sansom
Otkrivenje




Spoiler for Hiden:
Engleska za vladavine Tudora (1543): kralj Henrik VIII. snubi lady Catherine Parr za svoju šestu ženu. No lady Catherine baš i ne gori od želje da se pokloni kraljevim namjerama. Za to vrijeme, odvjetnik Matthew Shardlake radi na obrani mladog vjerskog fanatika zatočenog u zloglasnoj duševnoj bolnici Bedlam. Jezivo ubojstvo njegova starog prijatelja i potraga za ubojicom odvest će Shardlakea od Bedlama do same Catherine Parr, kao i do mračnih proročanstava Knjige Otkrivenja. I dok se biskup Bonner sprema očistiti London od protestanata, u gradu se zaredaju dijabolična ubojstva. Glasine o vještičjem čaranju i demonskom uplivu šire se poput požara, a Shardlake mora zaustaviti mahnitog ubojicu prije nego što bude prekasno… Napeta priča prepuna enigma jednostavno će hipnotizirati čitatelja!

Još jedno (po mom mišljenju) remek djelo C.J.Sansoma, možda i najbolji od do sada objavljenih u izdanjima Znanja. Od mene 9/10.
Preporuka svim ljubiteljima povjesnim trilera...
« Zadnja izmjena: 09.03.2014. 15:33:21 drazen »

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1112 : 09.03.2014. 16:07:48 »


Knjiga je vrhunska. Stvarno mi se svidjela, opisi, radnja, napetost, nemam što reći. Haniball je prejak tip, inteligentan, lukav, bolestan, lud ko struja. 10/10

Spoiler for Hiden:
Thomas Harris, autor knjiga o Hannibalu Lecteru otkrio je da ga je za lik nezaboravnog kanibala inspirirao liječnik i ubojica kojeg je upoznao tijekom posjeta jednom meksičkom zatvoru tijekom 60-tih godina 20. stoljeća, javlja Daily Mail.

U zatvoru u Monterreyu bio je na novinarskom zadatku kako bi intervjuirao Dykesa Askewa Simmonsa bivšeg psihičkog bolesnika koji je bio osuđen na smrtnu kaznu jer je ubio troje ljudi, a 'Doktora Salazara', kako ga naziva, je upoznao nakon što je saznao da je on navodno spasio život Simmonsu koji je bio ranjen tijekom pokušaja bijega iz zatvora.

Kako je napisao u uvodu svečanog izdanja knjige 'Kad jaganjici utihnu' koje je objavljeno povodom njezine 25. obljetnice, a čiji je dio objavio i The Times s liječnikom ubojicom upoznao ga je zatvorski čuvar koji mu nije ispričao ništa o njegovoj nasilnoj prošlosti. Harris je opisao kako je njihov razgovor krenuo 'čudinim' tokom nakon što ga je liječnik počeo ispitivati o Simmonsovom izobličenom izgledu, te načinu na koji je mučio i ubijao žrtve. Tek nakon što je napustio 'Salazarovu' ordinaciju čuvar mu je ispričao da je liječnik ubojica te mu je rekao: 'On nikada neće izaći odavde. Lud je'

Inače, lik Hannibala Lectera prvi put se spominje u Harrisovom romanu 'Crveni zmaj' iz 1981. godine, gdje je opisan kao briljantan psihijatar i kanibal. Lik je postao dio filmske povijesti kada ga je Anthony Hopkins odglumio u filmu Kad jaganjci utihnu za što je dobio i Oscara.



Hector je odličan, kratko, smiješno, simpatično, opuštajuće štivo. Kao neka lektira iz osnovne škole. Baš opuštajuće.

Spoiler for Hiden:
Možemo li naučiti kako da postanemo sretni?

Hector je uspješan mladi psihijatar. Strpljiv je, sluša svoje klijente i rado im pomaže. Ali mnogi od ljudi koji mu dolaze nemaju nikakvih zdravstvenih problema: jednostavno su duboko razočarani svojim životima. Hector im tu ne može puno pomoći i zbog toga postaje potišten. Odlučuje da mu je potreban odmor i kreće na putovanje oko svijeta kako bi otkrio što čini ljude sretnima (naravno i tužnima), i da pronađe odgovor na pitanje postoji li nešto poput tajne istinske sreće.

Preko milijun čitatelja diljem svijeta opčarano je Lelordovom modernom bajkom o psihijatru. Ispričana naoko jednostavno, Hectorova razmatranja o sreći nude nam priliku da se zamislimo nad pitanjem zadovoljstva koje svi tražimo u našim životima.

Hector u potrazi za srećom, prva je knjiga iz serijala o Hectoru.
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1113 : 09.03.2014. 20:43:02 »
Dok čekam na drugu knjigu To-a, pročitao sam U planinama ludila od Lovecrafta. Nije mi se nešto preterano svidelo, previše opisa reljefa i nekih građevina koji meni nisu bili zanimljivi. Prvi susret sa ovim piscem, čudan stil, bez dijaloga. Probaću kasnije sa kraćim pričama, deluju mi zanimljivo ti Cthulhu mitovi. Srpsko izdanje Nekronomikona izgleda odlično, to ću pokušati da pronađem.
Lovecraft je legenda, nemoj da odustaješ, daj mu još šansi.  smileyNO1

Nisam odustao, pročitah nekoliko priča i utisak je već bolji. Reanimator i The Call of Cthulhu su mi bile najbolje od 6-7 koje sam čitao. Pravim malu pauzu da me ne zamori pa nastavljam :)

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1114 : 17.03.2014. 11:34:48 »
Ni sanjao nisam da će me Kingov It ovoliko oduševiti. Predivno napisano, duhovito i malo mi je bilo tih 1000+ stranica. Slika Derija i družine pored reke ostaje u glavi i kada se knjiga zatvori.

Mislim da se uopšte ne mora biti ljubitelj žanra da bi se ova knjiga zavolela. Već je Mulder pisao pa da ne ponavljam, taj prikaz detinjstva i odrastanja je stvarno nešto posebno i to je glavni razlog što mi se toliko svidela. Jedna od onih knjiga kojima ću se vraćati i obavezno nabaviti svoj primerak.

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1115 : 18.03.2014. 15:58:22 »


Spoiler for Hiden:
Roman o jednom ubojici i njegovom istraživačkom putovanju u carstvo mirisa; roman o ubojici kojeg na zločin nisu nagonile mržnja, ljubav ili očajanje, već jedino njegov nos.

Žrtve bijahu mlade djevojke.
Priča puna duha, dosjetljivosti, mašte, a ispričana tako dobro kao rijetko koja druga.

Knjiga mi se legla, ali baš legla.. Kad god bi imao malo slobodnog vremena, odmah bi je čitao.
Stvarno vrhunski napisano, držala mi je zanimanje do zadnje stranice. Moja preporuka za ovo.
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1116 : 18.03.2014. 17:08:19 »

Knjiga mi se legla, ali baš legla.. Kad god bi imao malo slobodnog vremena, odmah bi je čitao.
Stvarno vrhunski napisano, držala mi je zanimanje do zadnje stranice. Moja preporuka za ovo.
film po toj knjizi je odličan. http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php?topic=19335.new#new
Nisam čitao samu knjigu, pa ne znam za nju.
Mrzim lopatare i limune

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1117 : 18.03.2014. 17:13:43 »

Knjiga mi se legla, ali baš legla.. Kad god bi imao malo slobodnog vremena, odmah bi je čitao.
Stvarno vrhunski napisano, držala mi je zanimanje do zadnje stranice. Moja preporuka za ovo.
film po toj knjizi je odličan. http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php?topic=19335.new#new
Nisam čitao samu knjigu, pa ne znam za nju.

Film sam upratio par puta na Cinestaru ali ga nisam pogledao. Ovih dana sigurno hoću.
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1118 : 27.03.2014. 13:12:38 »


Nije losa knjiga ali nista posebno... Pola knjige se upoznajemo s likovima, tek drugu polovicu se razvija radnja. S obzirom na mali broj stranica, ovo je minus.
Također, nedostatak u izdanju je sto su dijalozi pisani u istom redu i bez znaka "-" tako da moram dobro promisliti tko sto govori.
Prema knjizi je snimljen film, valjalo bi ga pogledati, ako nista zbog dijaloga.. :P

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1119 : 27.03.2014. 22:23:22 »
Komešanje odjeka - Ričard Metison
Nakon bezazlene hipnoze Tom Volas otkriva da ima parapsihološke sposobnosti. Bolje ne čitati ceo opis.

Mene je uvukla od prve stranice, baš se lako čita, pola knjige sam pročitao odjednom, nisam mogao da ostavim  :) . Ja sam legenda mi je ipak bolja, a nadam se da će biti i Paklena Kuća, koja mi je verovatno sledeća na redu.




Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1120 : 28.03.2014. 00:16:11 »


2008.


Pročitano i jedva mala dvojčica, više -2.

Knjiga je kronološki smještena između Dune i Dune Messiah te pokušava objasniti nešto Paulovog Jihada, a druga polovica knjige nas vodi u Paulovu mladost s ćaćom Letom te razmiricama s Kućom Moritani (+ prikriveni Harkonneni) s jedne te Ecazima, Verniusima i Atreidisima s druge strane.

Sve to je stvarno akcijski nabijeno, no sinek Brian je ovdje zašao u područje daleko, daleko iznad svojih mogućnosti.
Paul je ultra kompleksan lik kojeg je tatek Frank savršeno dočaravao s nekoliko rečenica kojih se onda danima sjećate.
Brian to nikako nije u stanju niti na 50 stranica. Dobro, nije čovjek kriv. Ima on neke kvalitete pisca i drugi Dune romani
koje je napisao daleko bolje funkcioniraju (Great Houses i ,za sada, Great Schools) no nije (ili je, zbog para) shvatio da ne valja dirati u ništa unutar tatinog ciklusa.

Od te silne akcije (stalno se netko naganja, ubija, proganja, reže...) se umorite jer je plošno, blesasto.

Ja, silni neprijatelj dvije Velike Kuće hoću ih zatrti na njihovom zajedničkom skupu pa teškim zavjerama instaliram neke  leteće žilete koji posjeku desetak bezveznjaka. C'mon pa imam pun sepet atomika, ako sam postavio žilete mogao sam im i planet sterilizirati posebice jer sam bombaš-samoubojica.

Neuvjerljivo do bola, povremeno sam se silio čitati.

Piši prequele, piši sequele no za ovo nemaš opremu moj Briane.

Ništa tu od tatinog "plans within plans within plans" nema.

Presuda: pročitati ako ste teški Dune fan kako bi sami vidjeli što i kako (zanimljivo je kako je ova knjiga
 priličan love/hate na amazonu, slabo sive zone) te opet malo omirisali Svemir Dine.


Poučen ovim, Winds of Dune ostavljam za malo kasnije jer će Mentats of Dune ići prije nje
čim me šašavi djinn Bartimeus opet oraspoloži svojim uber-ciničnim fusnotama.
May the Plasma be with you!

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1121 : 30.03.2014. 13:52:01 »
Pročitao sam odličnu trilogiju Andersa de la Mottea:

Igra, Mamac i Plijen




Spoiler for Hiden:
IGRA:
Henrika HP Petterssona novi mobitel poziva na igru alternativne stvarnosti (I. A. S.) koja se odvija usred švedskog društva. HP uskoro shvaća da je ono što se isprva činilo kao nevina igra, zapravo nešto mnogo neugodnije. Inspektorica Rebecca ima kontrolu nad svojim životom i ambicioznu karijernu kartu. No, netko tko zna previše o njezinoj prošlosti ostavlja joj prijeteće poruke. HP-ov i Rebeccin svijet neizbježno se preklapaju. Ali ako je stvarnost samo igra, što je onda stvarno? Igra je prvi dio I. A. S. trilogije.

MAMAC:
Henrik “HP” Pettersson je u bijegu. Prošlo je četrnaest mjeseci otkad je, pomoću mobitela, bio uvučen u Igru alternativne stvarnosti koja ga je umalo došla glave. Iako sada ima sve što želi – slobodu, novac i nikakve odgovornosti, još uvijek nije zadovoljan. Muče ga nesanica i paranoja. Osim toga, nedostaje mu adrenalin koji mu je davala Igra. Ponekad gotovo pa želi da ga pronađe Voditelj Igre. Kada u luksuznom hotelu u Dubaiju upozna lijepu i bogatu poslovnu ženu, uzbuđenje je napokon na vidiku. Međutim, ispod Annine hladne površine krije se nešto krajnje uznemirujuće. A i nešto je neobično u vezi s njezinim mobitelom…
Rebecci Normén život bi trebao biti lakši, s obzirom da je prošlost više ne proganja. Promovirana je u zapovjednicu elitnog zaštitarskog tima i započinje zajednički život s dečkom… No sve se mijenja kada na policijskom web-forum naiđe na anonimne negativno nastrojene natpise, koji su očito o njoj. Kako progonitelji sve više pritišću HP-a i Rebeccu u kut, otvaraju se i neka nova pitanja. Što je stvarno? Kome možeš vjerovati? I kako se zaštititi od prijetnje čije je postojanje nemoguće dokazati?Roman Mamac [Buzz] drugi je dio trilogije I. A. S. (Igra Alternativne Stvarnosti).

PLIJEN:
Henrik Petterson više ne zna kome i što vjerovati, a granica između Igre i stvarnoga života nikad nije bila krhkija. Unatoč tome, odlučan je u razotkrivanju onoga tko stoji u pozadini Igre, bez obzira na posljedice… Rebeccin život drastično se promijenio otkako joj se brat umiješao u Igru. Otišla je iz policije i počela raditi u privatnom sektoru za IT tvrtku u vlasništvu giganta Pay Tag Grupe. Kada dobije pristup sefu koji je pripadao njezinom ocu i u kojem pronalazi pištolj i hrpu očevih putovnica, započinje svoju vlastitu potragu za istinom.
Treći i posljednji dio trilogije I. A. S. (Igra Alternativne Stvarnosti).

Osnovna ideja ove trilogije je fantastična i vrlo vjerojatna, sjajan zaplet i priča. Od mene visokih 9/10....
« Zadnja izmjena: 30.03.2014. 13:53:34 drazen »

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1122 : 30.03.2014. 19:35:27 »

Spoiler for Hiden:
U drugom delu Pesme leda i vatre, Džordž R. R. Martin stvorio je delo neprevaziđenog zamaha, snage i mašte. Sudar kraljeva vodi nas u svet spletki i sjaja, čudesa i bitaka,potpuno drugačiji od svega što ste do sada iskusili.

Kometa boje krvi i plamena plovi preko neba. A od drevnog zamka na Zmajkamenu do ledenih pustoši Zimovrela, kraljevstvo vri. Šest pretendenata želi vlast nad podeljenom zemljom i gvozdeni presto Sedam kraljevstava, ne prežući ni od čega – od bitaka do bratoubistva, od intriga do izdaja. Ovo je priča u kojoj brat kuje zavere protiv brata, a mrtvi se dižu i hodaju po noći. Princeza je prerušena u dečaka beskućnika; vitez uma sprema se da otruje strašnu čarobnicu; a divlji ljudi spuštaju se sa Mesečevih planina i pale sve pred sobom. Dok se tajne otkrivaju i čarolije tkaju a epske bitke smenjuju sa dvorskim spletkama, pobeda može pripasti onima koji imaju najhladniji čelik... i najhladnija srca. Jer kada se kraljevi sudare, čitavo kraljevstvo drhti.

„Martin ispunjava sva obećanja data u prvom delu, i nastavlja da stvara jedan od najboljih fantastičnih epova ikada napisanih.“ Denver post
Po sebi ,knjiga je dobra,malo preopsirna,i nije mi toliko zanimljiva bila,jer mi je radnja bila poznata.Kraj sa Tuđinima je fenomenalan!!
Ocjena 4/5


1. tom
Spoiler for Hiden:
Oluja mačeva, treći deo čudesne sage Pesma leda i vatre, remek-dela savremene epske fantastike, nastavlja povest započetu u Igri prestola i briljantno nastavljenu u Sudaru kraljeva.

„Maštovit, briljantno vođen, prepun iznenađenja, ovo je roman koji u velikom stilu dokazuje da je Martin najveći živi pisac epske fantastike.“ Independent

Od petorice takmaca za krunu, jedan je mrtav, jedan poražen, a rat se ipak rasplamsava žešće nego ikada. U svet se polako vraća davno zaboravljena magija, nova savezništva se sklapaju a stara raskidaju, neke bitke se vode mačevima i kopljima, a druge, odlučnije, perima i gavranovima.

Dok Džon Snežni jaše s divljanima, njegov brat Rob, neporažen na bojnom polju, mora da se suoči sa izazovima sa kakvim se do sada nije sretao. Tirion Lanister pokušava da se izbavi iz mreže spletki koju plete njegova sestra, a Arja Stark u potrazi za domom luta opustošenom i spaljenom zemljom...

A dok kraljevstvom besni oluja mačeva, sa severa neumoljivo stiže hladnoća, užas koji preti da uništi sve što je ljudsko.

2. tom
Spoiler for Hiden:
Krv i zlato, nastavlja tkanje raskošne tapiserije započete u Čeliku i Snegu, povesti koja je bez daha ostavila milione čitalaca širom sveta.

Dok se Rat petorice kraljeva približava krvavom vrhuncu, Džon Snežni i mala družina mladića i bogalja, ostavljeni od svih, spremaju se da sami zaustave divljansku plimu na kapiji Crnog zamka. Rob Stark, Kralj na Severu, kreće u još jedan pohod, da povrati zemlje svog oca. Kraljica Sersei je napokon odigrala završne poteze u igri koja će njenom sinu obezbediti presto, ali njen brat, bezruki vitez, mora da se uhvati u koštac sa neprijateljima strašnijim od svih sa kojima se do sada sukobljavao - demonima svoje prošlosti. A u međuvremenu, zmajevi Deneris Olujrođene, kalisi Dotraka, rastu i jačaju...

Vođen rukom vrhunskog pripovedača, jedinstven po snazi, zamahu i maštovitosti, roman `Krv i zlato` je do sada najuzbudljiviji deo `Pesme leda i vatre` remek-dela savremene epske fantastike.

Do sada najuzbudljivija knjiga ! Nevjerovatno uzbudljivo štivo,i jedva cekam 4. sezonu,posebno me šokirala
Spoiler for Hiden:
mrtva Kejtlin na kraju knjige :o. Nadam se da ce se Starkovi napokon osvetit.[/i]
Ocjena :
1. tom 4/5
2. tom 5/5
I want to belive

Offline Macondo

  • Najteže u životu je ubediti sirovinu da je sekundarna!
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1640
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1123 : 30.03.2014. 23:41:34 »


Zanimljiva knjiga. Priča o ljubavi između Fermine Daze i Florentina Arize (valjda sam ih dobro transkribovao pošto sam čitao hrvatsko izdanje) koja je trajala preko 60 godina, koji su nakon toliko godina, i različitih životnih sudbina, na kraju uspeli da budu zajedno.  Obzirom da sam je čitao u elektronskom izdanju, malo me smorilo to što nije najbolje sređena, pa je i to umanjilo čar čitanja.     3/5

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1124 : 31.03.2014. 00:09:15 »
Gozba za Vrane



I Tom
Citat:
Sve izgleda previše dobro da bi bilo istinito. Posle ogorčenih borbi i podmuklih izdajstava, sile koje su podelile zemlju iscrpene su pristale na nelagodno primirje. Ili se bar tako čini. Posle smrti čudovišnog kralja Džofrija, Sersei vlada kao namesnica u Kraljevoj luci. Odlazak Roba Starka slomio je kičmu severnjačkoj buni, a njegova braća i sestre razbacani su po čitavom kraljevstvu, poput semenja na vetru. Rat koji je dugo i mahnito buktao, napokon je zgasnuo.

Međutim, kao i posle svake divovske borbe, neće proći dugo pre nego što preživeli, odmetnici, razbojnici i lešinari počnu da se okupljaju i otimaju oko kostiju mrtvih. Dok se ljudske vrane skupljaju na zgarištima Sedam kraljevstava, kuju se smele nove zavere i opasna nova savezništva, dok neka poznata i neka sasvim nova lica izranjaju iz zlokobnog sutona prošlih bojeva.

To je vreme kada mudri i ambiciozni, podmukli i snažni otkrivaju veštine, moći i magiju da prežive u surovim i užasnim vremenima koja ih čekaju. Vreme je to da se plemići i kmetovi, vojnici i čarobnjaci, ubice i mudraci ujedine i na kocku stave svoje sudbine… i svoje živote. Jer na gozbi za vrane, mnogi su gosti – ali će retki preživeti.

II Tom
Citat:
Gvozdenim ostrvima vlada novi kralj, luđi i strašniji nego što je iko mogao i da zamisli. Nezasita morska neman sve više pruža svoje pipke ka obalama Sedam kraljevstava... Vitez sa zlatnom rukom krenuo je na put ka poslednjem zamku iznad koga se vijori barjak kralja na severu. Na tom putu otkriva mračne istine i bori se sa zlodusima sopstvene prošlosti.

Za to vreme, dok zemljom haraju odmetničke družine, dvor u Kraljevoj luci tone sve dublje u vrtlog izdajstava i spletki. A niko od igrača i ne sluti da je u igru prestola stupila nova, nepredvidljiva i neobuzdana sila, koja preti da poremeti i najpažljivije pripremljene planove...

Gozba za vrane je u punom jeku.

konacno procitao nesto posle dugog vremena
iako mi knjige stoje tu dugo tek sad ih procitao, da bi se pripremio za novu sezonu...
mogu da kazem da mi je ovo ubedljivo najslabiji nastavak, ne moze ni prici prethodnom delu, Oluji maceva...
ocekujem mnogo bolji peti deo

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1125 : 31.03.2014. 00:19:36 »

ocekujem mnogo bolji peti deo


nemoj  :P
May the Plasma be with you!

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1126 : 31.03.2014. 10:01:23 »

ocekujem mnogo bolji peti deo


nemoj  :P
+1
Jedino što ti može biti zanimljivije da čitaš o Džonu i Deneris umesto o Sersei i dešavanjima u Dorni.
Meni nisu loši 4. i 5. deo, samo su manje uzbudljivi od prva 3 ali sam se zastitio pa ih razvlačim već par meseci, ionako ćemo se načekati do sledeće knjige  :)

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1127 : 31.03.2014. 12:14:42 »
nervira me najvise sto covek odjednom prestao da pise o severu gde je Dzon i ekipa, i na istoku gde je Deneris, znaci izbacio sve, nema ni jedno poglavlje o njima, pise covek o Dzejmiju, Sersei, o desavanjima na gvozdenim ostrvima i dorni i mozda po negde i o Semu i to je sve

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1128 : 31.03.2014. 12:54:35 »
nervira me najvise sto covek odjednom prestao da pise o severu gde je Dzon i ekipa, i na istoku gde je Deneris, znaci izbacio sve, nema ni jedno poglavlje o njima, pise covek o Dzejmiju, Sersei, o desavanjima na gvozdenim ostrvima i dorni i mozda po negde i o Semu i to je sve


prvo i je zamislio 4. i 5. knjigu kao jednu, onda je nešto prtljao i valjda ga pritislo da konačno nešto i objavi pa je došlo to tog rascjepa u radnji.

ima čiča para pa nikud ne trči.

prije ćemo u seriji vidjeti kraj nego na papiru



Lenovo s930 & tapatalk

May the Plasma be with you!

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1129 : 31.03.2014. 13:34:28 »
pa sigurno ce biti brze kraj u seriji nego u knjigama, citao sam da ce sledecu napisati do 2015, a kao poslednji deo se ocekuje do 2021 ;D

iznervirace me dedica i kupicu  ;D


Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1130 : 06.04.2014. 19:36:04 »
Roger Zelazny - Stvorenja svetlosti i tame

Neka mešavina naučne i epske fantastike, rekao bih. Nisam se uopšte informisao o knjizi pre čitanja, pokupih nasumično iz biblioteke, pisac mi je bio poznat zbog serijala o Amberu (koji moram pročitati nekad  :) ).
Pročitao sam negde da nije planirao da je objavi već je služila kao stilska vežba.
Skroz je čudna i svidela mi se dok sam čitao, ima elemenata egipatske mitologije a smeštena je u dalekoj budućnosti. Stil je priča za sebe, poetičan je, ponekad ume da bude teže za čitanje ali po njemu ću knjigu i pamtiti. Svidela mi se još i jedna paralela o životu i smrti. Kratka i zabavna, od mene dobija prelaznu ocenu.

Uzeću uskoro i Gospodara Svetlosti od istog pisca, polako krećem sa naučnom fanstastikom, mada ni ovo nije čist sf. Imam milion nekih knjiga u planu za kasnije (pokupih par i odavde) ali ne bih odmah kretao sa hard sf-om i serijalima, tražim nešto lagano, a kasnije, nadam se, baciću se na Asimova, Klarka i ostala poznata imena.


Pročitah i Farenhajt 451 od Reja Bredberija, i to mi se svidelo na svoj način, volim takve teme. Prvo što mi je palo na pamet kada sam počeo bila je Orvelova 1984-a koja mi je ostavila dosta jači utisak ali i ovu treba pročitati.

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1131 : 06.04.2014. 23:38:44 »
@Dersu


1984 i Farenhajt 451 su knjige kojima sam ja "navlačila" ljude na ovaj žanr :) . Ako te zanima nešto novije sa sličnom tematikom, možda će ti se dopasti Antilopa i Kosac od Margaret Atvud. Postapokaliptična budućnost, sve je malo pomereno, a opet veoma moguće. Začetke svega što se dešava možemo da vidimo danas na svakom koraku. Jedna od knjiga koje sam uspela da uvalim i onima koji ne vole SF a dopala im se. Kod nas je objavila Laguna, ali bolje ne čitaj sadržaj na njihovom sajtu. Rekli su gotovo sve osim kraja.


Trenutno čitam Digitalni ugljenik.
NamelessOne, veliko hvala na preporuci.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1132 : 07.04.2014. 05:06:47 »
Dersu, ovo bi ti se moglo svidjeti.

Pročitao klasik Slaughterhouse 5 od Vonneguta. Knjiga je ostavila prilično jak dojam na mene.  Ugodno iznenađenje sadržajem, citatima, ugođajem. Žanr je neki lagano SF s elementima drame u doba WW2 (američki pristup bombardiranju dresdena i sl). Nije SF u standardnom obliku. Knjiga je prvenstveno drama i kronologija života jedne osobe koja preskače kroz vrijeme i od strane jedne rase iz svemira sluša o vremenu i životu, te uči o postojanju i kako sve teče, te prikazuje slike iz svog života.

WW2 isto nije predstavljen u standardnom obliku, jedino "true" ratno što se događa je zarobljivanje amerikanaca i vođenje njih u dresden 30 dana brije bombardiranja. Odlična ispovijest društva i antiratne ekspresije stvaralaštva u doba 60-ih.

Ako ti se svidjeo Orwell, pročitaj si nešto od Huxleya. Vrli novi svijet pogotovo. Ili još bolje, Mi od Zamjatina. Taj je roman direktno izvršio utjecaj na Huxleya i Orwella. Ili nastavi po Orwellu (Životinjska farma, Nitko i ništa u Parizu i Londonu).

Za one sf serijale koje sam na prijašnjim stranicama nabrojao, malo uspori. Prvo se uhodaj sa nešto lakšim  :)

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1133 : 07.04.2014. 09:17:33 »
1984 i Farenhajt 451 su knjige kojima sam ja "navlačila" ljude na ovaj žanr :) . Ako te zanima nešto novije sa sličnom tematikom, možda će ti se dopasti Antilopa i Kosac od Margaret Atvud. Postapokaliptična budućnost, sve je malo pomereno, a opet veoma moguće. Začetke svega što se dešava možemo da vidimo danas na svakom koraku. Jedna od knjiga koje sam uspela da uvalim i onima koji ne vole SF a dopala im se. Kod nas je objavila Laguna, ali bolje ne čitaj sadržaj na njihovom sajtu. Rekli su gotovo sve osim kraja.
Staviću je na spisak, zvuči zanimljivo. Laguna uglavnom izdaje neka popularna sranja, jedino je dobro što imaju tu epsku fantastiku i poneki sf :)


@Mulder
Znam da je ta od Zamjatina prva napisana, i to i Vrli novi svet moram pročitati. E sad, 1984 je knjiga koju ne bih mogao da čitam baš uvek, dok mi je Farenhajt laganiji, ne znam u koji kategoriju spadaju te dve. A Životinjska farma mi je odlična, pročita se za 2 sata a isto ostavlja jak utisak. Orvela sam čitao zbog tematike pre godinu-dve, tu treću sam preskočio, vidim da nije dugačka i da može da se nađe, kao i Slaughterhouse 5, pa ću i to da čitam.


Ubi me žanrovska književnost zadnjih pola godine, zapostavih klasike  :). Ima da presečem sa nekim ruskim realizmom, uželeo sam se.
« Zadnja izmjena: 07.04.2014. 09:20:37 Dersu »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1134 : 07.04.2014. 10:48:36 »
Farenheit 451, Vrli novi svijet i 1984 su sveta trojka utopije. Pazi ovo
Spoiler for Hiden:

Kod mene klasici uvijek idu  ;D uvijek čitam najmanje dvije knjige, a i ne vidim u tome problem jer znam da dosta ljudi idu jednu po jednu knjigu iako je lako pročitati cca 100 stranica jedne pa onda druge navečer. Jedino ako knjige nisu stvarno slične pa može predstavljati neki problem.

Nedavno sam završio sa Faulknerom koji mi je bez premca jedan od većih američkih pisaca. Krik i bijes spadaju među all time novele. Posebno za ljubitelje američkog juga. Nevjerojatno koliko to lijepo opiše, sav taj odnos između bogataša, njihovih robova, tradicija.

A sad završavam Murakamia gdje mi je Norwegian Wood zasad broj 1 od njega. On je više vrsta realizma + malo fikcije. Svaka knjiga mu je postala instant klasik i ono što primjećujem kod njega da je dosta duhovit, ima stvarno zanimljivh doskoćica koje utječu na samu atmosferu njegovih knjiga. Ah, ti japanci  ;D

Spominješ ruski realizam pa me zanima koji ti je najdraži književni pravac? Inače da, treba čitat klasike, aposlutno svako. Modernizam i realizam su mi nekako najbliži. Od realizma Francuski i Ruski, a najdraži Engleski (jebiga, tamo je Dickens i moja mladost)  ;D

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1135 : 07.04.2014. 11:54:37 »
Čini mi se da sam video tu sliku ranije, 1984. mi je bila zastrašujuća, sada mi se čita i ta druga.

Od Murakamija sam čitao samo Sputnik Sweetheart, nije mi bila loša ali sam pisca ostavio po strani, da mu se vratim malo kasnije. Čovek izgleda voli kuvanje i klasičnu muziku, sećam se da mi je to palo na pamet dok sam čitao :) .

Fokner koristi "tok svesti" u svojim romanima? Dok sam čitao nešto o Džojsu i tom stilu pisanja, i on je bio pomenut a ta knjiga koju si naveo je kod nas čak i u lektiri, čini mi se. Svesno ili nesvesno izbegavam te "teže" pisce (za Faulknera nemam ideju koliko je težak ili nije, nisam ga čitao još uvek ali nameravam), Dablince sam čitao i to mi je bilo dobro i nimalo naporno, za ostalo će Džojs da sačeka.

To ne bih mogao da kažem, nisam pročitao ni probližno dovoljno da bih se odlučio, a i zavisi mi od raspoloženja šta mi se čita. Imao sam periode kada me oduševljavao Dostojevski, Kafkin Preobražaj bih mogao da čitam svakih mesec dana, Hese me je ubio sa Stepskim Vukom (suština mi se svidela ali mi je bila naporna knjiga) i od tada ga ne pipam više... Recimo da mi leži realizam, i ono što sam pročitao od egzistencijalizma mi se baš svidelo, ako se to ubraja u književni pravac, više je filozofski.

Žao mi je da prekočim neke za mlađe uzraste pa moram i to povremeno da ubacim: Lovac u žitu, Haklberi Fin, neke od Žila Verna itd.


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1136 : 07.04.2014. 12:28:35 »
Da, Virginia Woolf, Joyce i Faulkner su tri glavna pisca za tok svijesti. Čak mi tu naracija nije ni potrebna. Dovoljan je samo direktni/indirektni unutarnji monolog. Pogotovo kod njih troje.

Faulkner ti ima teške teme, ali piše na jednostavan i učinkovit način. Recimo, u Kriku i bijesu imaš četiri glavna lika. Braću i crnkinju te kroz njihove izvještaje polako saznajemo kako se jedna bogata obitelj raspala na američkom jugu. Najzanimljiviji je dio kad je monolog jednog od braće, Benjamin. On je gluhonijem i nije baš previše bistar, a reakcije su mi zavijanje, jaukanje. Jako efektivno.

Joyce mi je jedan od boljih modernista. Ako si dobar s engleskim u što ne sumnjam, litaj ga u originalu. Uliks i Portret umjetnika najbolje knjige. Portret umjetnika je jedan od boljih romana o odrastanju. Inače, nije volio svoju zemlju, dapače, prezirao je Irsku. Često su mu teme zatucani ljudi u Irskoj, gradovima/selima. E sad, koliko je to baš realno zbog njegovog stava, ne znam. Ima sigurno nečeg u tome bez obzira koliko se nekad baš vidi kako prezire pa će ti to možda malo kvariti dojam. Meni osobno nije zbog samih tema o kojima je pisao.

Za Kafku sam još prošle godine napisao da je kod mene top 3 pisaca. Proces, Preobražaj i Dvorac.

Hesse je i mene ubio s tom knjigom. Definitvno knjiga koja ne zaslužuje taj epitet koji nosi. Ima on puno boljih i jednostavnijih knjiga u kojima nije odlazio u nešto što valjda ni sam ne kuži. Hessea bih čak izbacio iz lektira, a ubacio Bukowskog pa nek se djeca vesele  ;D

Za Vernea se slažem. Vizionar i čovjek ispred svojeg vremena.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1137 : 07.04.2014. 13:06:21 »
Sad si mi malo približio Foknera, samo mi reci da li je Dok ležah na samrti dobar izbor za početak (kada se budem naterao) ili da uzmem Buku i bes?

Džojs je težak za prevođenje. Portret umenika ću čitati, ali mislim da nisam dorastao Uliksu, bar po onome što sam video. Ovaj deo iz njegove priče Mrtvi mi je predivan
Spoiler for Hiden:
A few light taps upon the pane made him turn to the window. It had begun to snow again. He watched sleepily the flakes, silver and dark, falling obliquely against the lamplight. The time had come for him to set out on his journey westward. Yes, the newspapers were right: snow was general all over Ireland. It was falling on every part of the dark central plain, on the treeless hills, on the Bog of Allen and, farther westward, softly falling into the dark mutinous Shannon waves. It was falling, too, upon every part of the lonely churchyard on the hill where Michael Furey lay buried. It lay thickly drifted on the crooked crosses and headstones, on the spears of the little gate, on the barren thorns. His soul swooned slowly as he heard the snow falling faintly through the universe and faintly falling, like the descent of their last end, upon all the living and the dead.

Bukovskog nisam čitao, ali sam jednom listao (Post Office čini mi se) i video da je kreativan kada su psovke u pitanju  ;D
« Zadnja izmjena: 07.04.2014. 13:08:40 Dersu »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1138 : 07.04.2014. 14:13:04 »
Možeš Dok ležah na samrti. Predstava mi je isto odlična.

Krik i bijes, Svjetlost u kolovozu i Svetište su njegove najteže knjige iako sam napisao da je Krik i Bijes jednostavno napisana i zato mi je jedna od najboljih knjiga. Svjetlost u kolovozu najbolje opisuje samu srž juga. Doc Hines iz te knjige jedan od najboljih književnih zlikovaca, a Svetište je njegov najpotresniji roman. Ljubavna priča + vjerski fanatizam koji se uvijek najčešće veže uz jug amerike.

Ne znam hoće li ti pomoć ovaj savjet, ali meni jako pomaže. Vezano za teže knjige, pogotovo spomenuti Uliks. Čitaj rano ujutro. Nema bolje od toga kad započneš dan s nekom težom knjigom. Stvarno se lakše čita neko kad ideš navečer pa tijekom dana nakupiš dosta novih informacija, a ovako kad malo odspavaš, probudiš se i uzmeš si sat, dva  :)


Bukowski je meni car. Outsider koji je sve pomeo i tek kad je postao priznat, slava mu udarila u glavu i počeo je slabiti. Zbirka priči su mu najbolje. A što tek reći za Hunter S. Thompsona i gonzo novinarstvo. Thompson je svaki dan bio toliko nadrogiran da se ne sjeća dosta sadržaja iz svojih knjiga. Kao i King u kasnim 70-ima i cijele 80-e. Recimo, uopće se ne sjeća da je napisao Cujo  ;D

Lik ima te putopise koji su toliko životopisni da kad čitaš, doslovno si tamo, smiješ se, osjećaj sve što i taj lik kojeg opisuje. Njegovi postupci te dotiču, u potpunosti si u njegovom umu i mašti. Strah i prezir u Las Vegasu ne treba spominjat  ;D

"Imali smo dvije vrećice trave, 75 kuglica meskalina, pet tabli tripa, punu vrećicu kokaina i čitavu galaksiju tableta za spuštanje, dizanje, vrištanje i smijanje. Zatim pola litre tekile, četvrt ruma, gajbu Budweisera i pola litre čistog etera. Brinuo me jedino eter. Na svijetu ne postoji ništa bespomoćnije i neodgovornije od čovjeka čiji je mozak natopljen eterom"

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1139 : 07.04.2014. 15:09:25 »
John Grisham
Čudotvorac
(The Rainmaker)



Spoiler for Hiden:
Rudy Baylor je upravo položio svoj posljednji ispit, za nekoliko mjeseci kada primi diplomu čeka ga posao u pristojnoj odvjetničkoj kancelariji, plaća koja će mu sigurno dostati da plati sve račune za skupe poklone kojima je darivao svoju djevojku. U jednom trenutku u njegovom životu sve je izgledalo u redu, a onda je tvrtka u kojoj se trebao zaposliti iznenada prodana, njegov siguran posao nestao je netragom baš kao i njegova djevojka koja je našla bolju partiju.
Kao jedini diplomant na svojoj godini koji je ostao bez posla, na rubu bankrota, progonjen od vjerovnika, i bez položenog pravosudnog ispita, Rudy Baylor prihvatit će se slučaja kojeg nikako ne može dobiti. U ime roditelja Donnyja Raya Blacka, mladića koji umire od leukemije, podnijet će tužbu protiv osiguravajućeg društva koje bez valjanog opravdanja jednostavno ne želi platiti troškove transplantacije koštane srži. Protiv neiskusnog mladog odvjetnika osiguravajuće društvo složit će najskuplje pravnike Memphisa, a među njima i one s kojima Rudy Baylor ima neraščišćenih računa.
Najnoviji roman Johna Grishama Čudotvorac, s prvom nakladom od 3 milijuna primjeraka, najtiskaniji je roman u tvrdim koricama u povijesti američkog nakladništva. Ova uzbudljiva, čas tragična, čas vedra sudska drama, još jedan je dokaz Grishamova spisateljskog umijeća. Zapanjujuća lakoća kojom je u stanju izmjenjivati napetost i opuštanje, potaknuti simpatije i antipatije, rješavati i najzapetljanije situacije dokaz je talenta kojem u suvremenoj pripovjedačkoj prozi nema ravna.

Sjajna knjiga po kojoj je urađen i odličan film iz 1997: www.imdb.com/title/tt0119978
Od mene 9/10

Tags: