Autor Tema: Poslednja knjiga koju ste pročitali  (Posjeta: 426626 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DJOXXXA

  • Clear eyes, full hearts, can't lose.
  • Prevoditelj početnik
  • Član
  • ***
  • Postova: 772
  • Spol: Muški
  • Don't just stand by and watch it happen.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1050 : 10.02.2014. 21:03:18 »
Izvinjavam se ako je offtopic, da li je neko čitao Cezara od autorke Kolin Mekalou?

http://laguna.rs/n1771_knjiga_cezar_i_-_kralj_galije_laguna.html
http://laguna.rs/n1802_knjiga_cezar_ii_-_vladar_sveta_laguna.html

Da li se isplati kupovati? Ne interesuju me toliko istorijske činjenice, već da li drži pažnju, tj. da li je zanimljiva?

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1051 : 10.02.2014. 21:09:19 »
Nisam tu,ali ssm procitao trilogiju Prvi covek Rima,a na cekanju mi je trilogija Venac od trave.Licno mi se svidja kako prica.Ima i tamo na sajtu komentara,a moze se koja strana procitati i koliko-toliko osetiti stil.


Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1052 : 10.02.2014. 23:53:55 »
Ispiti završili i vrijeme je za malo čitanja. Na redu mi je Game of Thrones,samo ,sad sam u dilemi da li da čitam hr ili srp (čitao bih na eng,ali mi nije dovoljno dobar eng). Onako direktno,koji je prijevod kvalitetniji? Može li ko posavjetovat :))
Cijena ide u korist Lagune,a izgled knjige i kolekcionarna vrijednost ALGORITMU ;D
I want to belive

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1053 : 11.02.2014. 00:07:33 »
Ispiti završili i vrijeme je za malo čitanja. Na redu mi je Game of Thrones,samo ,sad sam u dilemi da li da čitam hr ili srp

onaj jezik s kojim si gledao/gledaš seriju inače ćeš imati 120 upitnika nad glavom, nazivlje i imena su drukčije prevedeni
May the Plasma be with you!

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1054 : 11.02.2014. 12:28:28 »
Ima li ko da je čitao The Witchera od Andrzej Sapkowskog? Vidim da ima više naslova 7 ili 8 čak. Pa ako neko to može pobolje da objasni. I valjalo bi nekako da mogu da "kupim" te knjige :)

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1055 : 12.02.2014. 08:57:20 »
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Sinoć me je prijatelj obradovao donijevši mi iz Makarske 9 naslova edicije KDS izdavačke kuće Znanje koje sam dulje vrijeme tražio. Naravno, odmah sam pročitao jednu od njih:

Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:


dok ju nisam pročitao do kraja nisam ju mogao ostaviti iz ruku, sjajno za hladovinu na ovim užasnim vručinama
od mene 9/10


Lee Child
Čovjek s dva lica




Jack Reacher bivši je vojni policajac i potpuni usamljenik. Nema obitelji ni ikakva vlasništva. Nema obveza ni straha, nema ništa – osim jakog osjećaja za pravdu.
Zbog toga Reacher pristaje pomoći saveznoj agentici u nevolji. Zbog toga mora nadmudriti i nadvladati pravu vojsku zločinaca.
Jer kad Reacher naiđe na nevolju, ne može odustati. Nijednom. Nikad.

Još jedan uzbudljiv triler ispunjen naglim obratima koji će rastrgati poklonike između želje da što duže uživaju u čitanju i potrebe da što prije saznaju hoće li Reacher izvući živu glavu. Jack Reacher jedan je od najpopularnijih likova suvremenog trilera; savršen junak za sve ljubitelje akcije – žene ga obožavaju, muškarci ga se boje, svi ga poštuju.

Kakva je knjiga najbolje pokazuje to što samo skoro 400 stranica pročitao za dan i pol
Od mene ocjena 9/10

Lee Child
61 sat




Jack Reacher bivši je vojni policajac i potpuni usamljenik. Nema obitelj ni ikakvo vlasništvo. Nema obveze niti poznaje strah; nema ništa osim snažnog osjećaja za pravdu.

Snježna oluja i izlijetanje autobusa s ceste dovode Reachera u središte Južne Dakote – nepripremljenog za snijeg. No Jack je spreman, kako već samo on to može biti, riskirati život štiteći hrabru svjedokinju. Ubojica dolazi po nju... Ili je već stigao u zaleđeni grad? Ako želi poživjeti do suđenja, trebat će joj njegova pomoć...

Roman koji je Lee Childu osigurao prestižnu nagradu za roman godine u Velikoj Britaniji, prepun je napetosti od kojeg ćete gubiti dah, dok posljednji sati otkucavaju...


Po meni trenutno najbolji spisatelj trilera, moja ocjena za ovaj treći roman je 9/10, kao i za prethodna dva

Lee Child
Cijena života




Smrt vreba u ruralnom kraju Nebraske... kamo je Jack Reacher upravo nabasao. Ali prije nego što krene dalje, Reacher želi riješiti nekoliko desetljeća star slučaj nestale djevojčice. Njegova znatiželja dovodi ga u sukob s Duncanovima, lokalnim klanom od kojeg strepi cijeli okrug. Duncanovi su opasni, no oni su samo prva karika u kriminalističkom lancu koji se proteže na više kontinenata. Reacheru bi bilo pametnije izbjeći smrtonosne nedaće koje mu prijete, ali za njega to jednostavno nije moguće... Vrsni nastavak serijala o Jacku Reacheru kojeg nećete ispuštati iz ruku sve do posljednje stranice.

od mene, opet, za romah Lee Childa 9/10...

evo i film snimljen po glavnom liku romana Lee Childa, Jacku Reacheru:

http://www.imdb.com/title/tt0790724/
samo, u knjigama je opisan sa 190 cm visine a u filmu ga glumi ovaj scientološki patuljak  :facepalm

Lee Child
Afera




Sve počinje negdje. Za elitnog vojnog policajca Jacka Reachera to mjesto je Carter Crossing, Mississippi, godine 1997. Usamljena željeznička pruga. Mjesto zločina. Prikrivanje.
Lijepa lada žena pronađena je mrtva, a dokazi ukazuju na jednog od vojnika iz obližnje baze. No on ima moćne prijatelje u Washingtonu. Reacher je poslan na tajni zadatak — kako bi saznao sve što može, a zatim nestao. No kad stigne u Carter Crossing, otkriva podatke koje nitko nije očekivao i istraga se otima kontroli... Knjiga koja će vas tjerati na čitanje.


napokon roman o tomu kako je J.Reacher napustio vojnu službu. kao i prethodni i ovaj je odličan za čitanje.
Ocjena od mene 9,5/10


Lee Child
Kat ubojica




Margrave je bezlični gradić na jugu Amerike. Naizgled potpuno savršen, uredno podšišanih krošnji stabala i s travnjacima poput baršuna u kojem jedinu buku stvara povratak djece iz škole. Kada Jack Reacher stigne u grad, počinje njegova najgora noćna mora. Ne uspijeva niti popiti kavu u zalogajnici, a već ga privode pod optužbom za ubojstvo i smještaju na kat sa zatvorenicima osuđenima na doživotni zatvor. I dok prljave tajne smrtonosne urote na kojoj počiva blagostanje grada polako izlaze na vidjelo, broj ubijenih sve više raste... Odličan triler fantastičnog tempa.

Još jedna knjiga o Jacku Reacheru, od mene 9/10

Lee Child
Odredište pakao





Jack Reacher se zatekao u krivo vrijeme na krivome mjestu. U jednom je trenu pritekao u pomoć mladoj ženi koja je pala na izlazu iz kemijske čistionice usred Chicaga, a već u drugom našao se u ulozi taoca u nepoznatom kombiju s nepoznatim otmičarima na putu u pakao. Cilj otmičara bila je žena po imenu Holly, agentica FBI-a i kći načelnika glavnog stožera. Pa ipak, igrom slučaja, jedino je Reacher bio u stanju spriječiti složen i smrtonosan plan otmičara... Realistična priča od koje prolaze srsi.


Novi Jack Reacher mi nije "sjeo"kao prethodni, možda je razlog tomu što je ovaj skoro pa klasični akcioni roman a ne triler poput prethodnih, od mene 7,5/10

Lee Child
Usijanje




Spoiler for Hiden:
Jack Reacher luta kroz paklenu vrućinu usijanim ulicama zabačenoga teksaškog grada. Traži prijevoz koji će ga odvesti bilo kamo u njegovom besciljnom lutanju. Zaustavlja se mlada i zgodna Meksikanka Carmen Greer, koja ga nije slučajno odabrala. Ona već mjesecima traži nekoga tko će je zaštiti. Njezin je muž brutalno zlostavlja. No on je potomak imućne teksaške obitelji, a takve obitelji znaju vrlo dobro čuvati svoje tajne. On uskoro izlazi iz zatvora i tada će je ubiti, ona to zna. Hoće li Reacher povjerovati u njezinu priču? Hoće li nešto poduzeti? Što će biti s Carmeninom kćerkicom Ellie? Jack Reacher nikada ne napušta damu u nevolji.

Još jedan Jack Reacher, nije me oduševio kao niti prethodni roman koji sam pročitao od ovog autora (ili sam se možda zasitio ovog "junaka").
Od mene skromnih 7,5/10. Ipak, nadam se da će Znanje i dalje izdavati ovaj serijal. Do sada je izašlo 8 romana od napisanih 18, devetnaesti bi trebao izaći krajem godine
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_reacher

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1057 : 13.02.2014. 22:50:14 »
@Mulder: Nisam bio na forumu, pa tek sad odgovaram. Citam preko racunala, pa zato mi se ne da toliko puno citati. Zato sam zanemario Ursulu zbog Vorkosigan sage. Ali doci ce i ona na red, posto mi se svidja njen stil.
Mrzim lopatare i limune

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1058 : 14.02.2014. 11:09:21 »
                     

O knjizi
Spoiler for Hiden:
„Dirljiva, rečita i zastrašujuća, besprekorno ispripovedana bajka koja nas podseća u kojoj meri iskustva iz detinjstva oblikuju naše živote.“ Kirkus Reviews

Saseks, Engleska. Sredovečni čovek se vraća u svoj detinji dom kako bi prisustvovao sahrani. Iako je kuća u kojoj je živeo odavno porušena, nešto ga vuče ka farmi na kraju puta gde je, kada je imao sedam godina, susreo izuzetnu devojčicu po imenu Leti Hempstok i njenu majku i baku. Već decenijama nije ni pomislio na Leti, a ipak, dok sedi iza oronule stare farme pokraj jezerceta (jezerceta za koje je ona tvrdila da je okean), preplavljuje ga nezapamćena prošlost. A ta prošlost je isuviše čudna, zastrašujuća i opasna da bi se bilo kome desila, a kamoli malenom dečaku.

Četrdeset godina ranije, neko je počinio samoubistvo u ukradenom automobilu na toj farmi na kraju puta. Ta smrt je, poput vatrometa, pripalila fitilj i odjeknula na nezamisliv način. Oslobođen je mrak, nešto jezivo i krajnje nepojmljivo malom detetu. A Leti – čarobna, umirujuća, prepametna za svoj uzrast – obećala je da će ga po svaku cenu zaštititi.

Inovativno delo majstora pripovedanja, Okean na kraju puteljka je ispričan sa nesvakidašnjim razumevanjem svega onoga što nas čini ljudima; Gejmen nam pokazuje moć priča kako bi otkrio tamu koja vreba u nama i oko nas i zaštitio nas od nje. Ovo je potresna, zastrašujuća i elegična bajka, krhka kao leptirovo krilo, preteća kao nož u tami.

„Gejmen crpi mitsku topologiju – trostruku boginju, vodu života (jezerce koje je zapravo okean) – i milje sopstvenog detinjstva kako bi izgradio kosmogoniju i postavio pozornicu za gracioznu priču kakvu nije ispripovedao još od Zvezdane prašine... [ovo je] divna pripovest.“ Booklist

„Ovaj predivno napisani roman zariće svoje kandže u vas i neće vas pustiti još dugo pošto ga pročitate.“ New York Post

 

Pročitao za 6 sati.Nije što sam očekivao,ai svejedno je predivna bajka, i odlicno napisana.

Ocjena: 5/5
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1059 : 14.02.2014. 15:01:01 »
Neil Gaiman je car!

Pročitaj si od njega American Gods uskoro bi trebala biti i ekranizacija.

Ili ako voliš stripove, one je npravio jedan od najboljih stripova, The Sandman a to je od Vertiga, a tamo nije baš mala konkurencija.

Što se tiče književnih bajki, nema bolje od The Princess Bride ima i odlični film Kraljevna nevjesta

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1060 : 14.02.2014. 15:10:36 »
Privukao mi je pažnju , i sigurno cu proćitat i ostala njegova djela smileyNO1
I want to belive

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1061 : 14.02.2014. 15:14:42 »
Nakon što sam davno pročitao trilogiju Jana Guilloua o templaru Arnu Magnussonu (Put u Jeruzalem, Vitez templar i Kraljevstvo na kraju puta), napokon sam našao i ovaj "dodatak"
Jan Guillou
Arnovo naslijeđe




Spoiler for Hiden:
Uzbudljiv i inspirativan, krvav i romantičan – predodređen da postane klasikom!
Arnovo naslijeđe najnoviji je nastavak iznimno popularnog ciklusa povijesnih romana Jana Guilloua o dobu križarskih pohoda, kraniziranom u dosad najvećoj filmskoj produkciji na sjeveru Europe. Taj punokrvni viteški roman podjednako je lijepo i krvavo štivo, saga o junaštvu u kojoj tlo podrhtava pod naletom nadolazećih vojski, a more se razbija o pramce križarskih brodova što plove na Istok. Priča u kojoj ljubav pobjeđuje moć…
Roman Arnovo naslijeđe (Arvet efter Arn, 2001.) postao je najveći nacionalni bestseler te se samo u Švedskoj prodao u pola milijuna primjeraka i tri je uzastopna mjeseca zauzimao prvo mjesto na domaćoj ljestvici bestselera.

Predivno, čista 10/10.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1062 : 14.02.2014. 17:11:40 »
@C-guru; @Mulder,
Spominjali ste da vam Vorkosigan spada u top 3 SF sage. Koje su najbolje? Pretpostavljam da je tu Aasimov sa Fondacijom i Robot Cityjem.
Mrzim lopatare i limune

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1063 : 14.02.2014. 18:09:55 »
Sad baš nemam vremena, ali kasnije ili rano ujutro budem ti napisao mojih top 10 sf saga. Sve važnije sam pročitao i one opskurne isto iako je tu još ostalo nekih serijala koje bi trebao čim prije pročitati :)

Offline zubermile1

  • misitXD
  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 221
  • Spol: Muški
    • Supreme Сasual Dating - Verified Ladies
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1064 : 15.02.2014. 14:18:10 »
http://novska.zaki.com.hr/pagesResults/cover.aspx?bibliografskiZapisId=432002098&thumb=0&pozivatelj=bibZapis
Nadahnuta stvarnim događajima iz umjetnikova života,
Rembrandtova tajna nevjerojatno je napeta priča koja okrutno ubojstvo
isprepleće sa skrivenom istinom o životu jednog od najvećih svjetskih slikara.

Solidan triler, ako imate vremena, slobodno bacite oko.
Ocjena: 3.5/5

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1065 : 15.02.2014. 16:08:27 »
@C-guru; @Mulder,
Spominjali ste da vam Vorkosigan spada u top 3 SF sage. Koje su najbolje? Pretpostavljam da je tu Aasimov sa Fondacijom i Robot Cityjem.

Pokušat ću se držati da ne ubacim više serijala od istog pisca tako da će od Asimova i Clarkea nešto ispasti, a inače bi upalo.

10. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Douglas Adams - najotkačenija knjiga na list. Šteta zbog lošeg filma. Uništavanje Zemlje, miševi, robot sa depresijom  rofl rofl

9. Ringworld serijal, Larry Niven - dva čovjeka i dva vanzemaljca i jedan ogroman prsten za istražiti. Brdo sporednih pričica o Hyperdriveu, Boosterspiceu, Stepping Disksu i ostalim temama.

8. The Culture serijal, Iain Banks - preminuo prošle godine, ali ostavio sjajan serijal i legendaran prvi nastavak Sjeti se Flebasa. Tematski je dosta surov i mračan, i knjige su napisane iz više prespektiva tako da dobiješ dojam kako nema određenog zla kao u Consider Phlebas koja je tematski totalni zaokret.

7. Hainish serijal iliti ga ciklus, Ursula K. Le Guin - radi se o jednoj staroj rasi koja je posijala život na više planeta i onda su se počeli rađati različiti Hainaci. Lijeva ruka tame je najbolja knjiga iz ciklusa. Novi svijet pa planet Getena  ti_si_Bog tu se dotakla najjačih tema i odlično ih predstavila s tim da knjige i nisu baš čisto povezane.

6. Lensman serijal, E. E. Smith - znam dosta ljudi koji bi ovo stavili kao najboji sf serijal. Epski rat između dvije rase, a radnja je smještena dvije milijrade godina u prošlost  ;D cijeli taj svijet koji je izmislio je fascinantan sam po sebi. Ti običaji, nova kultura tih rasa.

5. Future History serijal, Robert A. Heinlein - prvi iz velike trojke sf-a. O budućnosti čovjeka u razdoblju od par stoljeća. Vizija kakvu je rijetko ko imao. Odlično je što je serijal antologijski. Ovo bi tebe trebalo najviše zanimati, a i kratke priče su.

4. Rama serijal, Arthur C. Clarke - tvrdi sf u punom sjaju od meni omiljenog sf pisca. Kao i svi, prvo od Clarkea što sam pročitao je bilo Misterije Svijeta i poslije toga otkrio njegove ideje i sve što je napravio za 20. stoljeće. Dakle, radnja je o ogromnom vanzemaljskom brodu koji se pojavi blizu Zemlje. Rendezvous with Rama je naravno najbolji dio serijala. Mogao sam komotno staviti i The Space Odyssey serijal jer apsolutno zaslužuje biti ovdje. Ali mislim da je Rama nešto bliži običnom čitatelju iako ne preporučujem početniku u sf-u.

3. Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold - sve smo rekli.

2. Dune, Frank Herbert - obožavam Lycnha, ali je zasrao sa filmom. Dune je najprodavanija sf novela. Kako zaboraviti divovske crve, obitelj Atreides, planete Caladan, Arrakis i ostale planete. Osobno, Dune kao prva knjiga mi je najbolja znanstveno fantastična knjiga ikad napisana i mislim da se više nikad tako nešto neće napisati. Trebao je Jodorowsky ekranizirati Dune, ali nažalost nije. To bi bilo sjajno jer znam kakav je fan i kolik se ubacio u svu tu analizu. Uglavnom, knjiga koju svako treba pročitati.

1. Foundation serijal/Serijal o Zakladi, Isaac Asimov - ništa/nikad neće biti bolje od ovog gledajući kao serijal. Vremensko razdoblje od 20 tisuća godina. Najdraže mi je drugo Carstvo pod vodstvom Gaie i telepatija. Serijal o robotima sam isto mogao spomenuti. Tamo je Daneel Olivaw (robot) glavni lik, a on se pojavljuje i u Fondaciji. U nekim knjigama i spaja sa serijalom o Robotima i serijalom o Carstvu. Kako zaboraviti i na Haria Seldona te njegov plan oko Prve Fondacije. Meni Mazga kasnije postane najbolji lik. On je s planeta Gaie, opaki mutant. Trevize je isto odličan lik. Pokušava naći tajnu lokaciju Zemlje. Ebling Mis isto zbog Druge Fondacije.Tu nam je Asimov dao psihohistorija, a to je on izmislio tako što je koristio zakone psihologije mase. Fascinantan um. Ili u serijala o robotima dao nam je Tri zakona robotike koji se danas normalno koriste u drugim knjigama. http://tehnoklik.net.hr/vijesti/dobrodosli-u-2014-onako-kako-je-isaac-asimov-predvidjao-1964

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1066 : 15.02.2014. 22:54:29 »
                     

O knjizi
Spoiler for Hiden:
„Dirljiva, rečita i zastrašujuća, besprekorno ispripovedana bajka koja nas podseća u kojoj meri iskustva iz detinjstva oblikuju naše živote.“ Kirkus Reviews

Saseks, Engleska. Sredovečni čovek se vraća u svoj detinji dom kako bi prisustvovao sahrani. Iako je kuća u kojoj je živeo odavno porušena, nešto ga vuče ka farmi na kraju puta gde je, kada je imao sedam godina, susreo izuzetnu devojčicu po imenu Leti Hempstok i njenu majku i baku. Već decenijama nije ni pomislio na Leti, a ipak, dok sedi iza oronule stare farme pokraj jezerceta (jezerceta za koje je ona tvrdila da je okean), preplavljuje ga nezapamćena prošlost. A ta prošlost je isuviše čudna, zastrašujuća i opasna da bi se bilo kome desila, a kamoli malenom dečaku.

Četrdeset godina ranije, neko je počinio samoubistvo u ukradenom automobilu na toj farmi na kraju puta. Ta smrt je, poput vatrometa, pripalila fitilj i odjeknula na nezamisliv način. Oslobođen je mrak, nešto jezivo i krajnje nepojmljivo malom detetu. A Leti – čarobna, umirujuća, prepametna za svoj uzrast – obećala je da će ga po svaku cenu zaštititi.

Inovativno delo majstora pripovedanja, Okean na kraju puteljka je ispričan sa nesvakidašnjim razumevanjem svega onoga što nas čini ljudima; Gejmen nam pokazuje moć priča kako bi otkrio tamu koja vreba u nama i oko nas i zaštitio nas od nje. Ovo je potresna, zastrašujuća i elegična bajka, krhka kao leptirovo krilo, preteća kao nož u tami.

„Gejmen crpi mitsku topologiju – trostruku boginju, vodu života (jezerce koje je zapravo okean) – i milje sopstvenog detinjstva kako bi izgradio kosmogoniju i postavio pozornicu za gracioznu priču kakvu nije ispripovedao još od Zvezdane prašine... [ovo je] divna pripovest.“ Booklist

„Ovaj predivno napisani roman zariće svoje kandže u vas i neće vas pustiti još dugo pošto ga pročitate.“ New York Post

 

Pročitao za 6 sati.Nije što sam očekivao,ai svejedno je predivna bajka, i odlicno napisana.

Ocjena: 5/5

Juče sam je kupio u knjižari, ali otela mi žena kad je pročitala opis knjige  ;D

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1067 : 16.02.2014. 12:13:29 »
Spoiler for Hiden:
Glenn Cooper
Bibiloteka mrtvih




Postoje tajne koje moraju ostati zakopane... Ulicama New Yorka hara Ubojica sudnjeg dana. U samo dva tjedna ubijeno je šest osoba. Zavladala je panika. Policija ne zna odakle krenuti. Žrtve nemaju ništa zajedničko pa je nemoguće profilirati ubojicu. Jedina je poveznica razglednica na kojoj je svakoj žrtvi najavljen datum smrti. FBI u očaju dodjeljuje slučaj problematičnom agentu Willu Piperu koji odbrojava dane do umirovljenja. Istraga, koju vodi u paru s mladom agenticom Nancy Lipinsk, dovest će do otkrića šokantne tajne zakopane u podzemnoj knjižnici opatije iz 8. stoljeća. Međutim, odabrana skupina spremna je dati život kako bi je sačuvali. Savršena kombinacija suvremenog trilera i povijesnog misterija.

ne, jadnih 3/10 od mene...


Glenn Cooper
Knjiga mrtvih duša




Spoiler for Hiden:
Nekoliko ljudi zna za biblioteku koja čuva najstrašnije tajne svijeta. Kad se jedina knjiga koja nedostaje izvornoj zbirci misteriozno pojavi u aukcijskoj kući u Londonu, Willa Piper odluči doći do nje. Putujući u Englesku saznaje da je nestala Knjiga mrtvih duša ostavila dubok trag u povijesti i da je nadahnula mnoge velikane, od Shakespearea do čuvenog Nostradamusa. Kako se približava konačnom otkriću, on i njegova mlada obitelj postaju izravne mete ljudi čija je dužnost sačuvati tajnu knjižnice – pod svaku cijenu. Zapanjujući nastavak romana Biblioteka mrtvih.

Iako mi je prvi dio bio razočaravajući, tek sada nakon pročitanog kraja priče mogu reći da je ovo skroz solidno. 6/10 od mene...
« Zadnja izmjena: 16.02.2014. 12:15:22 drazen »

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1068 : 20.02.2014. 14:00:22 »




Je li itko čitao ijednu od ove dvije knjige? Kakve su?
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Macondo

  • Najteže u životu je ubediti sirovinu da je sekundarna!
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1640
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1069 : 20.02.2014. 18:53:30 »
Ja pročitao još dve knjige, baš me nešto krenulo :D

 

Sneško 4/5, kako odmičem sa knjigama Ju Nezbea, sve mi je bolji i bolji, dok je Den Braun bio tako predvidljiv da je to strašno. S druge strane, tako kratka knjiga, sa toliko stranica ponovljenog teksta, jednostavno ni njemu samom se više ne piše, nego ono, hajde da zaradim još koju kintu na staru slavu. Samo zbog lakoće čitanja i dinamike da se ne uspavaš 3/5 inače bi moja ocena za ovo iskreno bila i 2/5 da mu je prvi roman.

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1070 : 20.02.2014. 22:26:24 »




Je li itko čitao ijednu od ove dvije knjige? Kakve su?

Martin me je oduševio, čista desetka.
Roslund i Hellstrom me nisu nešto posebno ni sa jednim svojim romanom ali mogu proći (ako nemaš što drugo na polici).


@Macondo
Slažem se za Inferno, ubjedljivo najgori Brownov roman do sada. Tako sam dugo čekao da ga VBZ izda a onda sam htio glavom udarati u zid zbog bačenih para i vremena...
« Zadnja izmjena: 20.02.2014. 22:29:43 drazen »

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1071 : 20.02.2014. 22:28:59 »




Je li itko čitao ijednu od ove dvije knjige? Kakve su?

Martin me je oduševio, čista desetka.
Roslund i Hellstrom me nisu nešto posebno ni sa jednim svojim romanom ali mogu proći (ako nemaš što drugo na polici).
Iskreno, obe knjige mogu nabavit pravo jeftino pa sam ih mislio kupiti, ostaviti i citati nekad kasnije. Ali nisam znao kakve su.
Hvala na komentaru, ujutro ih kupujem.. :)

Sent from my XT1032 using Tapatalk
« Zadnja izmjena: 22.02.2014. 01:10:59 shunja »
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1072 : 21.02.2014. 12:09:31 »
Simon Toyne
Sanctus




Spoiler for Hiden:
Moderni se svijet nalazi pred uništenjem koje planira izvesti jedna drevna organizacija opstala na krvi i laži...
Muškarac je skočio u smrt s najstarijeg nastanjenog mjesta na zemlji, planinske tvrđave u povijesnom turskom gradu Ruševina. Ne radi se o običnom samoubojstvu, već o simboličnom činu, a zahvaljujući suvremenim medijima, događaj je pratio čitav svijet.
Kathryn Mann i nekolicini ostalih upućenih to je bio poziv na akciju koji su dugo čekali. Redovnicima u kukuljicama i tajnim fanaticima koji žive u Citadeli to predstavlja prijetnju propasti svega što su stvorili – i oni su spremni ubijati, mučiti i pogaziti svaki ljudski zakon kako bi zaštitili svoje djelo. Liv Adamsen, izvjestiteljici newjerseyskih novina, to je značilo početak zastrašujućeg i opasnog putovanja u srce vlastitog identiteta. A na kraju tog putovanja nalazi se otkriće koje će doslovno promijeniti SVE.
Sanctus je triler o apokalipsi i teoriji zavjere kakav još niste čitali – podiže letvicu uzbuđenja i intrige i razotkriva svu raskoš Toyneova književnog talenta. Sjajna priča koja će pumpati adrenalin vašim žilama.

Simon Toyne
Ključ




Spoiler for Hiden:
SUDBINA ČOVJEČANSTVA NALAZI SE U RUKAMA JEDNE ŽENE.
Nju gone, nju progone, nju traže. Ona je najvažnija osoba na svijetu. Ona je Ključ.
U drevnom turskom gradu Ruševina, američka novinarka Liv Adamsen leži na zaraznom odjelu bolnice i zuri u zidove, prazne poput njezinog sjećanja. Jedino čega se sjeća jest da je ušla u monumentalnu Citadelu u središtu Ruševine, sve ostalo prekriveno je tamom. Nešto se čudno komeša u njoj, nešto što joj šapće da je ona «ključ». Ali ključ čega?
Za Duha, plaćenika koji djeluje u Sirijskoj pustinji, Liv bi mogla otključati jednu od najmoćnijih tajni čovječanstva. Za braću u Citadeli – koju je pogodila strašna pošast – njezin povratak je jedini način na koji se može osigurati njihov opstanak. A za moćnu frakciju u Rimu, ona predstavlja prijetnju samoj budućnosti Katoličke crkve.
Progonjena po kontinentima i uhvaćena u događajima za koje nema objašnjenja, Liv se okreće jedinoj osobi kojoj vjeruje – dobrotvoru koji se zove Gabriel Mann. Njihovi putevi zajedno vode ka šokantnom otkriću – otkriću koje će promijeniti svijet.


Prvi je dio trilogije, to jest Sanctus, mnogo zanimljiviji od nastavka. Nadam se da će spisatelj u posljednjem, trećem, dijelu (kad ga napiše) ipak popraviti dojam. Moja ocjena je 8,5/10 za prvi dio te 7/10 za nastavak...

Simon Toyne
Kula




Spoiler for Hiden:
Posljednji dio konspirativne trilogije.
Dolazi li otkrivenje ili uništenje?
Zabranjena Citadela u središtu drevnoga turskog grada Ruševine otvara svoja vrata po prvi puta u dugovječnoj povijesti. Zašto sada nakon stoljeća tajnovitosti?
Pojavila se smrtonosna bolest koja prijeti širenjem preko zidina. Dobrotvorni je djelatnik Gabriel Mann zaražen, ali nekim čudom preživljava. No, može li on zaustaviti epidemiju?
Liv Adamsen bivša je novinarka, okružena strancima u pustinjskoj oazi. U njezinim je rukama mnogo više od vlastita života… U SAD-u novi agent FBI-a Joe Shepherd istražuje nestanak jednog od najvažnijih NASA-inih znanstvenika. Je li u pitanju bijeg? Otmica? Ili nešto mračnije? Shepherd je na tragu zavjere koja bi mogla dovesti do razornih posljedica po čitav svijet.
Svima je njima jasno da dolazi nešto veliko. Nešto što će promijeniti sve. Ali hoće li to biti novi početak ili Sudnji dan?
„Toyne piše u najboljoj žanrovskoj tradiciji Dana Browna. Čitatelji su suočeni sa zapanjujućim otkrićima.” Publishers Weekly

Na kraju cijele trilogije sam ipak zadovoljan. Prvi i treći dio su sjajno napisani dok mi je "Ključ" bio previše spor i razvučen. Sve u svemu, preporuka za sve ljubitelje "teorija urota"... Moja ocjena za kompletnu trilogiju je odlična 9/10.
« Zadnja izmjena: 21.02.2014. 12:12:18 drazen »

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1073 : 21.02.2014. 14:29:20 »
Dok čekam na drugu knjigu To-a, pročitao sam U planinama ludila od Lovecrafta. Nije mi se nešto preterano svidelo, previše opisa reljefa i nekih građevina koji meni nisu bili zanimljivi. Prvi susret sa ovim piscem, čudan stil, bez dijaloga. Probaću kasnije sa kraćim pričama, deluju mi zanimljivo ti Cthulhu mitovi. Srpsko izdanje Nekronomikona izgleda odlično, to ću pokušati da pronađem.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1074 : 21.02.2014. 15:06:04 »
Nažalost, krivo si započeo sa Lovecraftom. Planine ludila i nije baš knjiga s kojom ćeš započeti s tim autorom jer je jedna od njegovih najslabijih knjiga. Lovecraft je majstor kratkih priča i zato je najbolje početi sa Necronomiconom jer je i to nešto najbolje od njega. Tamo imaš dosta kratkih priča kao što su najpoznatije i najbolje Dagon (imaš i film), Re-Animator (također film, samo malo drugačiji), The Rats in the Walls (po ovoj priči ti je King napisao jednu svoju kratku priču pod nazivom Jeruzalemovo), Dreams in the Witch House (epizoda u antologijskoj seriji Masters of Horror), The Dunwich Horror (film), The Colour out of Space, From Beyond (film) i naravno, jedan i jedini, The Call of Cthulhu.

Još ti preporučujem Slučaj Charlesa Dextera Warda i pokušaj si naći The Tomb and Other Tales. U originalu je ipak najbolje.

I samo da te upozorim pošto vidim da si napisao kako ima čudan stil. On ti je stilski i estetski jako slab tako da znaš. No, ono u čemu je on pri samom vrhu je ta atmosfera koja je toliko opipljiva i uvuče te u taj njegov svijet. To ćeš vjerujem osjetiti kad počneš sa kratkim pričama. Samo deri po kratkim i to je to  ;D

A njegove Cthulhu mitove ja bih odmah stavio na fakultet da se predaje iako već u americi imaš tih studentskih domova gdje se uči o tome što je on stvorio i nama ostavio. Drugi put ću malo opširnije o Cthulhu mitovima i o čemu se tu točno radi jer ima tu dosta okultnog i mistike koju je on volio upotrebljavati.

Inače, King ti je napisao It pod utjecajom Cthulhu mitova jer klaun Pennywise je s one strane svijete i spada u vrstu Old Onea.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1075 : 21.02.2014. 17:16:10 »
Pogledao sam sadržaj neke 2 zbirke priča, i sadrže nešto od naslova koje si nabrojao. Dagon, Reanimator i Snovi u veštičijoj kući imaju sigurno, toga se sećam, pa ću pogledati prvo to. Da, i Slučaj Charlesa Dextera Warda kao zasebna knjiga.
Ipak sam se iz nekog razloga uhvatio za Planine ludila, nije mi žao što sam pročitao, samo, očekivao sam malo više. Previše praznog hoda, ne bi mi stil ni smetao da je nadoknađeno tom atmosferom koju spominješ, ovde toga ima na momente pa se izgubi, bar se meni tako činilo.


Da mi je neko pre pola godine rekao da ću se zanimati za horor... :) . Čini mi se da je počelo sa Drakulom, Brama Stokera ili Ja sam Legenda, znam da sam ih čitao jednu za drugom.


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1076 : 21.02.2014. 17:58:28 »
Pogledao sam sadržaj neke 2 zbirke priča, i sadrže nešto od naslova koje si nabrojao. Dagon, Reanimator i Snovi u veštičijoj kući imaju sigurno, toga se sećam, pa ću pogledati prvo to. Da, i Slučaj Charlesa Dextera Warda kao zasebna knjiga.
Ipak sam se iz nekog razloga uhvatio za Planine ludila, nije mi žao što sam pročitao, samo, očekivao sam malo više. Previše praznog hoda, ne bi mi stil ni smetao da je nadoknađeno tom atmosferom koju spominješ, ovde toga ima na momente pa se izgubi, bar se meni tako činilo.
Nabavi si Srebrni Ključ. Tamo je glavni protagonist Randolph Carter, Lovecraftov alter ego, lik koji se pojavljuje u dosta njegovih priča, pogotovo u ciklusu snova http://en.wikipedia.org/wiki/Dream_Cycle The Statement of Randolph Carter isto. Ciklusi snovi se temelje na njegovim snovima.

Ti ciklusi si prije ciklusa Cthulhua. Za Cartera se može reći da je njegov glavni lik. E da, evo ti http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjige-opsirnije.php?ppar=8485 s tim si siguran  :)

Tu atmosferu ćeš naći u njegovim kratkim pričama.

Da mi je neko pre pola godine rekao da ću se zanimati za horor... :) . Čini mi se da je počelo sa Drakulom, Brama Stokera ili Ja sam Legenda, znam da sam ih čitao jednu za drugom.
Što je čudno jer si odrastao pa rijetko ko u tim godinama se uhvati horor knjiga, filmova. To j  e specifičan žanr sa najviše hard core fanova i debela većina nas smo fanovi postali u ranijoj dobi jer nam je to bilo zabranjeno voće. Koliko se sjećam, prvi moj doticaj sa hororom je bio film Prince of Darkness od Carpentera. Naravno, moguće da je bio neki drugi, ali ovog se baš sjećam kao nečeg prvog pa su onda došli Universal horori i tu se sve promijenilo i otad me taj žanr ne pušta kao ni ja njega. Sve sam mu dao, posvetio čitavi život i to je za mene jedino bitno.

Spomenuo si I Am Legend od Richarda Mathesona, još jednog horor velikana. Koliko je samo knjiga bolja od svih verzija filmova. Hell House uvijek biram kao njegovu najbolju knjigu. Haunted house knjiga ala The Shining samo je u Isijavanju Hotel.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1077 : 21.02.2014. 21:33:30 »
Pa nemam pojma, horor filmove sam gledao uglavnom kao klinac, kada uhvatim na tv-u, ali nisam nikada bio ljubitelj žanra, skoro sam krenuo sa nekim poznatijim i boljim naslovima, pričali smo već ovde malo o tome. A sa knjigama nisam imao nikakvog dodira do skoro, ne možeš da znaš šta ti se sviđa dok ne probaš  :)


Hvala na preporukama, zanima me još jedna od Mathesona, Komešanje odjeka, originalni naziv bi trebalo da je A Stir of Echoes. Mogu da je nabavim pa me zanima ukratko vredi li čitati. Hell House isto imam u planu, čuo sam i od drugih da je dobra.
Gledao sam onu verziju sa Vil Smitom pre nego što sam znao i da postoji knjiga, ali se slabo sećam. Dok mi je knjiga bila baš dobra, pitka i zanimljiva.

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1078 : 22.02.2014. 00:59:07 »
Dok čekam na drugu knjigu To-a, pročitao sam U planinama ludila od Lovecrafta. Nije mi se nešto preterano svidelo, previše opisa reljefa i nekih građevina koji meni nisu bili zanimljivi. Prvi susret sa ovim piscem, čudan stil, bez dijaloga. Probaću kasnije sa kraćim pričama, deluju mi zanimljivo ti Cthulhu mitovi. Srpsko izdanje Nekronomikona izgleda odlično, to ću pokušati da pronađem.
Lovecraft je legenda, nemoj da odustaješ, daj mu još šansi.  smileyNO1

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1079 : 23.02.2014. 19:04:18 »
@C-guru; @Mulder,
Spominjali ste da vam Vorkosigan spada u top 3 SF sage. Koje su najbolje? Pretpostavljam da je tu Aasimov sa Fondacijom i Robot Cityjem.

Pokušat ću se držati da ne ubacim više serijala od istog pisca tako da će od Asimova i Clarkea nešto ispasti, a inače bi upalo.

10. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Douglas Adams - najotkačenija knjiga na list. Šteta zbog lošeg filma. Uništavanje Zemlje, miševi, robot sa depresijom  rofl rofl

9. Ringworld serijal, Larry Niven - dva čovjeka i dva vanzemaljca i jedan ogroman prsten za istražiti. Brdo sporednih pričica o Hyperdriveu, Boosterspiceu, Stepping Disksu i ostalim temama.

8. The Culture serijal, Iain Banks - preminuo prošle godine, ali ostavio sjajan serijal i legendaran prvi nastavak Sjeti se Flebasa. Tematski je dosta surov i mračan, i knjige su napisane iz više prespektiva tako da dobiješ dojam kako nema određenog zla kao u Consider Phlebas koja je tematski totalni zaokret.

7. Hainish serijal iliti ga ciklus, Ursula K. Le Guin - radi se o jednoj staroj rasi koja je posijala život na više planeta i onda su se počeli rađati različiti Hainaci. Lijeva ruka tame je najbolja knjiga iz ciklusa. Novi svijet pa planet Getena titu se dotakla najjačih tema i odlično ih predstavila s tim da knjige i nisu baš čisto povezane.

6. Lensman serijal, E. E. Smith - znam dosta ljudi koji bi ovo stavili kao najboji sf serijal. Epski rat između dvije rase, a radnja je smještena dvije milijrade godina u prošlost  ;D cijeli taj svijet koji je izmislio je fascinantan sam po sebi. Ti običaji, nova kultura tih rasa.

5. Future History serijal, Robert A. Heinlein - prvi iz velike trojke sf-a. O budućnosti čovjeka u razdoblju od par stoljeća. Vizija kakvu je rijetko ko imao. Odlično je što je serijal antologijski. Ovo bi tebe trebalo najviše zanimati, a i kratke priče su.

4. Rama serijal, Arthur C. Clarke - tvrdi sf u punom sjaju od meni omiljenog sf pisca. Kao i svi, prvo od Clarkea što sam pročitao je bilo Misterije Svijeta i poslije toga otkrio njegove ideje i sve što je napravio za 20. stoljeće. Dakle, radnja je o ogromnom vanzemaljskom brodu koji se pojavi blizu Zemlje. Rendezvous with Rama je naravno najbolji dio serijala. Mogao sam komotno staviti i The Space Odyssey serijal jer apsolutno zaslužuje biti ovdje. Ali mislim da je Rama nešto bliži običnom čitatelju iako ne preporučujem početniku u sf-u.

3. Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold - sve smo rekli.

2. Dune, Frank Herbert - obožavam Lycnha, ali je zasrao sa filmom. Dune je najprodavanija sf novela. Kako zaboraviti divovske crve, obitelj Atreides, planete Caladan, Arrakis i ostale planete. Osobno, Dune kao prva knjiga mi je najbolja znanstveno fantastična knjiga ikad napisana i mislim da se više nikad tako nešto neće napisati. Trebao je Jodorowsky ekranizirati Dune, ali nažalost nije. To bi bilo sjajno jer znam kakav je fan i kolik se ubacio u svu tu analizu. Uglavnom, knjiga koju svako treba pročitati.

1. Foundation serijal/Serijal o Zakladi, Isaac Asimov - ništa/nikad neće biti bolje od ovog gledajući kao serijal. Vremensko razdoblje od 20 tisuća godina. Najdraže mi je drugo Carstvo pod vodstvom Gaie i telepatija. Serijal o robotima sam isto mogao spomenuti. Tamo je Daneel Olivaw (robot) glavni lik, a on se pojavljuje i u Fondaciji. U nekim knjigama i spaja sa serijalom o Robotima i serijalom o Carstvu. Kako zaboraviti i na Haria Seldona te njegov plan oko Prve Fondacije. Meni Mazga kasnije postane najbolji lik. On je s planeta Gaie, opaki mutant. Trevize je isto odličan lik. Pokušava naći tajnu lokaciju Zemlje. Ebling Mis isto zbog Druge Fondacije.Tu nam je Asimov dao psihohistorija, a to je on izmislio tako što je koristio zakone psihologije mase. Fascinantan um. Ili u serijala o robotima dao nam je Tri zakona robotike koji se danas normalno koriste u drugim knjigama. http://tehnoklik.net.hr/vijesti/dobrodosli-u-2014-onako-kako-je-isaac-asimov-predvidjao-1964
Hvala smileyNO1 . Zabilježit ću si ovo, pa u akciju kad dovršim nekad Vorkosigan.
Mrzim lopatare i limune

Tags: