Autor Tema: Poslednja knjiga koju ste pročitali  (Posjeta: 426234 )

0 članova i 2 gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #930 : 09.11.2013. 09:17:54 »
Ako ne želiš čiste horore, pročitaj Different Seasons gdje su ti četiri kratke priče. The Body (Stand By Me), Savršeni učenik, Iskupljenje i Metoda disanja.

Možeš i Needful Things (Potrebne stvari). Možeš knjigu naći preko neta. Ne bi me čudilo da je bude idući tjedan na Interliberu jer je prevedena, a jako rijetka.

Od ovih novih Full Dark, No Stars. Imaš je prevedenu, četiri kratke priče. Samo treća sadrži nešto nadnaravano.

Sve pročitao :D
Needful Things je jedna od najboljih njegovih.
I want to belive

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #931 : 09.11.2013. 18:17:01 »
Društvo,šta mi možete reći o Borislavu Pekiću?Je li ga ko čitao?
Može li mi ko preporučiti Besnilo,ili Zlatno runo  ;D
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #932 : 09.11.2013. 20:38:53 »
Ako ne želiš čiste horore, pročitaj Different Seasons gdje su ti četiri kratke priče. The Body (Stand By Me), Savršeni učenik, Iskupljenje i Metoda disanja.

Možeš i Needful Things (Potrebne stvari). Možeš knjigu naći preko neta. Ne bi me čudilo da je bude idući tjedan na Interliberu jer je prevedena, a jako rijetka.

Od ovih novih Full Dark, No Stars. Imaš je prevedenu, četiri kratke priče. Samo treća sadrži nešto nadnaravano.

Sve pročitao :D
Needful Things je jedna od najboljih njegovih.
The Dark Half? Meni jedna od njegovih najpodcjenjenijih knjiga.

Jesi čitao kaj od njegovog sina? Joe Hill. Promijenio prezime zbog starog  ;D

Heart-Shaped Box i Horns vrlo dobre knjige. Inače, Doktor Sleep je spreman od Kinga. Knjiga je izašla i jedva čekam da mi dođe.

Društvo,šta mi možete reći o Borislavu Pekiću?Je li ga ko čitao?
Može li mi ko preporučiti Besnilo,ili Zlatno runo  ;D
Besnilo je dobro, ali po meni je trebalo biti puno kraće napisano. Ja bih ti preporučio Kako upokojiti vampira gdje radni zajebanciju od svega. Špijunaža, filozofija, društvo...

Od takvih satira odličan mu je Vreme čuda gdje ismijava Novi Zavjet. Nemoj čitat ako si malo jači vjernik  ;D

Sviđa mi se kod njega što su mu knjige dosta direktne i jasne. Zlatno runo je njegov magnum opus. Jedna vrste fantazije, ali ne one mitološke već društveno/povijesne.

Sjajan pisac. Od tih srpskih, a čitao sam ih dosta, on mi je među boljima.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #933 : 09.11.2013. 21:18:18 »
Sto se Kinga tiče,nisam pročitao Dark Half,nisam mogao knjigu nigdje da pronađem (izdanje Sara 93),ali bit ce ,nadam se uskoro. :pevusi:
Joe Hill mi se jako svidja,naručio sam NOS4A2 na bookdepository,jer znam da na nasem jeziku tu knjigu necu docekati narednih 10 godina  :D

I zahvaljujem se na odgovoru za Pekića,bit ce pročitan uskoro. drinks
I want to belive

Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #934 : 11.11.2013. 15:01:56 »
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
James Patterson
1. ŽRTVA




Lindsay Boxer jedina je inspektorica za umorstva na području San Francisca i navikla je na sve. No ništa ju nije moglo pripremiti na jeziva ubojstva mladenaca. Ipak prihvaća slučaj odlučna zaustaviti suludog manijaka. U pomoć joj uskaču mrtvozornica Claire, novinarka Cindy i odvjetnica Jill, te skupa osnivaju Ženski klub za umorstva...

Mračan i zastrašujući triler koji će vam ubrzati otkucaje srca i prikovati pogled sve do posljednje stranice.


Puno više sam očekivao od pisca ovakvog kalibra, moja ocjena je 6/10

James Patterson
2. šansa




Senzacionalna ubojstva potresaju San Francisco. Prva je ubijena djevojčica i članica crkvenog zbora Tasha Catchings. Čini se kao da ubojica nasumično bira svoje žrtve: ubijene su na različitim lokacijama i različitim oružjem. Ipak, detektivka Lindsay Boxser pronalazi vezu i poziva svoje prijateljice iz Ženskog kluba za umorstva da riješe slučaj. Uz njihovu pomoć Lindsay ulazi u trag hladnokrvnom i pametnom psihopatu čiji su motivi dublji od osvete. Utrkujući se s vremenom, Lindsay si ne može dopustiti pogrešku, jer neće imati drugu šansu...

Malo bolje od romana u spojleru, od mene 6,5/10

James Patterson
3. stupanj




Spoiler for Hiden:
Nakon što utrči u bombom raznesenu kuću u San Franciscu, policijska inspektorica Lindsay Boxer otkriva tri trupla… I tajanstvenu poruku na mjestu zločina. Kako broj leševa raste, Lindsay zamoli prijateljice, mrtvozornicu Claire Washburn, pomoćnicu okružnog tužitelja Jill Bernhardt i novinarku Cindy Thomas da joj pomognu pronaći počinitelja koji se zakleo da će ubijati svaka tri dana. Još je strašnije što namjerava napasti jednu od njih četiri. Ali koju?
Utrka s vremenom koja ubrzava puls...

Najbolji od ova tri dijela, nadam se da će Znanje u skorije vrijeme prevesti i ostale. Moja ocjena 8/10

Offline daxdavor

  • Ubojica sa šerajzlinom
  • PO moderator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5750
  • Spol: Muški
  • Ni med cvetjem ni pravice
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #935 : 18.11.2013. 22:05:33 »
Shetih se ove teme...
Jel netko možao čitao knjigu Enderova igra? Vidim da je izašla u RH.
Prevodim film, a ne bih izmašljao neke nazive.

The snooty, snotty, toity, hoity, farty, arty, decaffeinated, fruit-flavored tea-bag, semi-skimmed cream of Gasforth elite.

Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #936 : 21.11.2013. 19:52:08 »
Procitah Stranca prije neki dan. Odlicna knjiga!
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”

Offline Samisko

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1487
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #937 : 21.11.2013. 20:25:35 »
Da nije lektira ne bi je ni pročitao  >:dj
De gustibus non est disputandum.

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #938 : 21.11.2013. 20:46:26 »
Procitah Stranca prije neki dan. Odlicna knjiga!
Izuzetna. Kao što reče Samisko, i ja je pročitao još u srednjoj. Jedna od upečatljivijih iz tog perioda. Neverovatno fascinantan glavni lik, toliko flegmatičan i neograničen da mu ni sam zatvor nije teško pao... U stvari, ne znam ni sam kako bih definisao takvu osobu, ali svakako odlično delo A. Kamija.

Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #939 : 21.11.2013. 21:38:57 »
Da nije lektira ne bi je ni pročitao  >:dj
Bih sigurno. Lektire mi se inace ne dopadaju i ne volim da ih citam. Ali ovu su svi blatili i ja je procitah i  bas mi se svidjela. I drama Cekajuci Godoa mi se takodje svidjela, potpuno nesto neobicno i nenormalno.
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #940 : 21.11.2013. 21:41:47 »
Sjećam se da je nama bio izbor ili Stranac ili Mučnina od J.-P. Sartrea. Ja sam čitao ovu drugi i svidjela mi se.
Mrzim lopatare i limune

Offline Lepi Dzoni

  • Nevaljala Mačketina Matora
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2582
  • Spol: Muški
  • stručnjak za špansko selo
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #941 : 21.11.2013. 22:33:30 »
Kami i Sartr za mene su nebo i zemlja. Jeste da su obojica egzistencijalisti, ali Kamijev stil jednostavno mi je nepodnošljiv, da ne kažem bezveze. Od Sartra sam pročitao gotovo sve, i te knjige su mi u to vreme baš legle. Ne verujem da bi me sada toliko nagnale na razmišljanje, jer jednostavno to su knjige koje treba čitati između 18. i negde 24. godine života, posle ih prerasteš, kao i sve drugo.
"Pre nego što zaključite da imate depresiju i nizak nivo samopouzdanja,
 obavezno proverite da niste okruženi idiotima."

                                                                     Sigmund Frojd

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #942 : 21.11.2013. 22:37:26 »

Lois McMaster Bujold - Vorkosigan Saga








1. "Aftermaths"
*2. Shards of Honor / Krhotine časti (1986)
*3. The Warrior's Apprentice / Pripravnik za ratnika (1986)
*4. Ethan of Athos /  Ethan od Atosa (1986)
5. Falling Free
*6. Brothers in Arms / Braća po oružju (1989)
*7. "The Mountains of Mourning" / Planine korote
*8. "Labyrinth" / Labirint
*9. "Borders of Infinity" / Granice vječnosti
10. "Weatherman"
*11. The Vor Game / Vorska igra
12. Vorkosigan's Game
*13. Barrayar / Barrayar (1991)
*14. Mirror Dance / Ples zrcala (1994)
*15. Cetaganda / Cetaganda (1995)
16. Dreamweaver's Dilemma
*17. Memory / Pamcenje (1996)
18. Cordelia's Honor
19. Young Miles

*20. Komarr / Komarr (1998)
*21. A Civil Campaign / Građanska dužnost (2000)
22. Miles, Mystery and Mayhem
*23. Diplomatic Immunity / Diplomatski imunitet (2002)
24. Miles Errant
*25. "Winterfair Gifts" / Zimoslavni darovi (2002)
26. Miles, Mutants and Microbes
27. Miles in Love

*28. Cryoburn / Ledene opekline (2010)
*29. Captain Vorpatril's Alliance / Savez kapetana Vorpatrila (2012)








Uspio sam naći ove sa zvijezdicom, boldirani mi fale. Zna li netko je li ovo izašlo na sr/hr jeziku? I ako može neki linkić na PDF ili DOCX...?
Moguće je da su neke kraće novele izašle kod nas unutar nekog SF almanaha ili časopisa. Oni su većinom dostupni na netu, pa može i ta opcija.






Još me zanima, ako se čita po datumu izlaska, hoću li propustiti neke stvari? Pošto vidim da se preporuča kronološki. Ali ja bih radije po datumima kad je objavljeno.




http://hr.wikipedia.org/wiki/Pustolovine_Milesa_Vorkosigana#Redoslijed_.C4.8Ditanja
Mrzim lopatare i limune

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #943 : 21.11.2013. 23:47:55 »
Čitaj kronološki. Nije bezveze tako postavljeno. Ovo s datumima. To ti je kao sa prequelima/sequelima. Malo se vraćala pa malo se posvetila nekim drugim likovima koje ćeš upoznati.

Čitaj na engleskom. Ta saga je najbolja u originalu.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #944 : 22.11.2013. 14:00:57 »
 smileyNO1  Probat ću prvo sakupiti sve romane. Ovi sa znakovima navoda su kraći romančić.
Mrzim lopatare i limune

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #945 : 22.11.2013. 15:17:59 »
Da nije lektira ne bi je ni pročitao  >:dj
Bih sigurno. Lektire mi se inace ne dopadaju i ne volim da ih citam. Ali ovu su svi blatili i ja je procitah i  bas mi se svidjela. I drama Cekajuci Godoa mi se takodje svidjela, potpuno nesto neobicno i nenormalno.
meni je ta Cekajuci Godoa glupa knjiga za medalju

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #946 : 22.11.2013. 16:10:28 »
Da nije lektira ne bi je ni pročitao  >:dj
Bih sigurno. Lektire mi se inace ne dopadaju i ne volim da ih citam. Ali ovu su svi blatili i ja je procitah i  bas mi se svidjela. I drama Cekajuci Godoa mi se takodje svidjela, potpuno nesto neobicno i nenormalno.
meni je ta Cekajuci Godoa glupa knjiga za medalju
Izuzetna knjiga. Genijalni Semjuel Beket je uspeo sa dvojicom zamlata da mi održi pažnju, pa da knjigu pročitam u cugu. Genijalno!

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #947 : 23.11.2013. 11:51:37 »
Malo kasnim, ali kad pomenuste Pekića smileyNO1

Društvo,šta mi možete reći o Borislavu Pekiću?Je li ga ko čitao?
Može li mi ko preporučiti Besnilo,ili Zlatno runo  ;D
Besnilo je dobro, ali po meni je trebalo biti puno kraće napisano. Ja bih ti preporučio Kako upokojiti vampira gdje radni zajebanciju od svega. Špijunaža, filozofija, društvo...

Od takvih satira odličan mu je Vreme čuda gdje ismijava Novi Zavjet. Nemoj čitat ako si malo jači vjernik  ;D

Sviđa mi se kod njega što su mu knjige dosta direktne i jasne. Zlatno runo je njegov magnum opus. Jedna vrste fantazije, ali ne one mitološke već društveno/povijesne.

Sjajan pisac. Od tih srpskih, a čitao sam ih dosta, on mi je među boljima.
Runo nisam čitala (nema se kad :D ), ali za ovo Besnilo... gde bre opširno? Iskreno, kad sam ga prvi put ozbiljno čitala
Spoiler for Hiden:
ne računam što sam kao klinka listala knjigu, kao htela da budem pametna pa da čitam Pekića :D i nerviralo me što su imena pisana u originalu itd. kasnije sam našla na netu da je namerno pisano tako da izgleda kao nelektorisan prevod sa engleskog i to kao da ga je radio neki trećerazredni prevodilac
treća ili četvrta godina srednje, "sljuštila" sam ga za 3 dana, bukvalno nisam spavala jer nisam mogla da se odvojim od knjige i kad sam stigla do kraja smorila se, u fazonu "a štooo je kraj, hoću još ovoga cry1 ".
Ne volim horore, sf, fantasy i slično, a dosta toga se pripisuje ovoj knjizi; uopšte nije horor u tipičnom smislu, samo čista fikcija i kao što piše u uvodu, predgovoru ili čemu već, "moguća je samo verovatnoća da se ovo desi". Jedini SF element je sam virus, ostalo možeš da čitaš i shvatiš kao triler, čak i kao običnu beletristiku kad zanemariš očigledne metafore i simbole. Knjiga je, jednom rečju, genijalna. Ono što su trebali da budu nastavci (Atlantida i 1999., samo ne znam kojim redosledom) već dosta zadiru u domen SF-a ili čega već, pa sam odustala i od pokušaja da ih čitam.

Vampir je mnogo teži, da izbrišeš ime pisca i daš random osobi koja ne zna ko je autor te knjige i Besnila i tražiš da uporedi, mislim da ne bi našao nikakvu sličnost. Knjiga isto "šije", ali na potpuno drugi način i treba mnogo više uključiti mozak i u krajnjoj liniji biti skoncentrisan da čitaš ono (za Besnilo ti treba samo da popamtiš likove i snađeš se u manijakalnom zapletu, a ako imaš grama mozga ne treba ti pojašnjenje za očigledne simbole), simbolika je malo drugačija, stil pisanja totalno drugačiji - ima rečenica (posebno Štajnbreherovih) gde ne znaš gde im je početak, a gde kraj ;D ali ako te zainteresuje, lako skontaš i metaforu i sve ostalo. Jeste na neki način sprdnja i satira, ali na totalno drugu temu nego Besnilo, koncept onog lošeg je izložen dosta dramatičnije nego u Besnilu, čovek je opičio o ledinu tj. po Sokratovoj induktivnoj metodi ;D  itd... u svakom slučaju, za ovu čitaocu već posle 15 stranica bude jasno da li da nastavlja dalje ili ne. U Besnilu (bar mene) pomalo smara onaj početak gde pisac (Pekić je valjda u taj lik smestio sebe jer jeste visio na tom aerodromu da bi uočio šta i kako) dolazi i nešto kao priča sam sa sobom i nakon toga isto deo gde onaj dementni starac dolazi, ali kad zaplet krene nema šanse da se odvojiš od knjige. Ja sam je čitala 3 puta i verovatno ću još bar toliko. I svaki put sam se i smejala do suza na neke "scene" i konstatacije i plakala.

« Zadnja izmjena: 23.11.2013. 11:53:37 Cakana »

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Patrick Rothfuss - Ime vjetra
« Odgovor #948 : 25.11.2013. 13:32:13 »


Ime vjetra je trilogija, u HR objavljena prva knjiga (Algoritam) - druga je u pripremi, u SR dvije (Laguna - druga je u dva dijela), a treća se još piše (2014. je predviđena)

Fantastika, herojska.


Negdje sam na polovici knjige no morao sam vam predočiti ovo jer se radi definitivno o najboljem fantasyju kojeg vidjeh čak i u zadnjih 20 godina.

Patricku je ovo prvo djelo i nije mi jasno kako čovjek tako lako i genijalno piše.

Ne morate uzeti moje riječi u obzir, no pogledajte što kažu George R.R. Martin, Ursula LeGuin, Orson Scott Card, Tad Williams...
(redom su oduševljeni)

http://www.patrickrothfuss.com/content/reviews.asp


Odbiti ovo djelo može samo potpuno nesposobni izdavač s idiotom agentom (pročitajte Lagunin citat dolje)


Svakako čitajte!

12 od 10 s moje strane  clapp




S Algoritma:

Citat:
"Krao sam kraljevne iz grobova uspavanih kraljeva. Spalio sam grad Trebon do temelja. Ubio zmaja. Proveo sam noć s Felurian i otišao zadržavši i zdrav razum i život. Izbacili su me sa Sveučilišta u dobi kad većinu tek primaju. Kročio sam noću putovima o kojima se drugi boje govoriti danju. Razgovarao sam s bogovima, ljubio žene i pisao pjesme od kojih putujućim sviračima naviru suze na oči.
Zovem se Kvothe. Možda ste nekad čuli moje ime."

Tako počinje ova pripovijest epskih razmjera, priča o najvećem čarobnjaku svojeg doba koji je nestao s lica zemlje dok legende o njegovim pothvatima kruže i postaju sve nevjerojatnije. No jedan čovjek uvjeren je da može saznati istinu. Ljetopisac, putujući kroničar izgubljenog vremena i zaboravljenih zbivanja uvjeren je da je nakon godina potrage utvrdio da je neupadljivi vlasnik zabitog konačišta Stanac zapravo čovjek koji jednom riječju može zazvati vjetar.
Cijena njegove šutnje je priča, prava istinita priča o tome tko je ustvari Kvothe, odakle je došao i kako je postao strah i trepet zemalja Saveza.

Prva knjiga Kronika Kraljosjeka Patricka Rothfussa, Ime vjetra, nosi podnaslov Prvi dan i donosi priču o dječaku koji u sebi nosi zabranjeno znanje i neizreciv talent, priču o tome kako je od dječaka postao mladić i kako se putem rađala legenda.

Ime vjetra roman je prepun akcije i naracije, napisan darovitom pjesničkom rukom još jednog fantasy gamera koji se prometnuo u pisca. Uz likovno rješenje ovitka preuzeto s njemačkog izdanja, Algoritmov prijevod potpisuje Petra Mrduljaš Doležal.


I sa sitea Lagune:


Citat:
Tražeći informacije o prvom romanu Patrika Rotfusa bio sam vrlo iznenađen činjenicom da je rukopis za „Hroniku o Kraljoubici“ odbijen od strane izdavačkih kuća nebrojeno puta. S jedne strane, to nije tako čudno ako se uzme u obzir da je protekla decenija iznedrila popriličan broj pokušaja pisaca da se probiju u svet fantastične proze ali jeste vrlo neverovatno kada pročitate „Ime vetra“ (koje predstavlja dorađenu prvu knjigu „Hronike“). Iako (uslovno rečeno) početnik, Rotfus pokazuje izuzetan talenat za stvaranje naracije koja bez pretencioznosti govori o velikoj životnoj avanturi glavnog junaka, inače legendarne figure tog sveta, baš kao da sedite i slušate čoveka koji je kroz istu i prošao. Zapravo, u tome i jeste glavna čar romana.

„Ime vetra“ počinje u zabačenoj krčmi u jednoj od provincija velikog kraljevstva izmučenog ratovima i previranjima raznih vrsta. Tu jedne večeri nailazi Hroničar koji prateći trag glasina prepoznaje već legendarnog Kvouta i počinje da zapisuje celu njegovu životnu priču iz prve ruke. Tako krećemo na put nazad u prošlost i saznajemo više o Kvoutovom odrastanju, životu sa putujućim glumcima, o tome kako je nagli obrt doveo do toga da se nađe sam u nepoznatom gradu i bori se za sopstveni život. Moglo bi zvučati sasvim obično ali je zapravo daleko od toga. Budući da su o njemu ispričane mnoge, uglavnom preuveličane priče, Kvout ih jednu po jednu razbija i predstavlja onako kako su se i zbile, ne skrivajući pritom činjenice da je neke od tih suludih glasina pokrenuo i sam. I tako korak po korak ulazimo dublje u život i delo crvenokosog Barda, Ezoteričara i Kraljoubice slušajući njegovu ličnu ispovest koja će na kraju dovesti do sadašnjeg vremena i razloga zbog koga se krije od moćnih neprijatelja koji su mu za petama.
Razbijanje klišea je jedna od bitnijih karakteristika ovog romana. Rotfus se kroz Kvoutove reči hvata u koštac sa mnogim opštim mestima koja se neretko sreću kod pisaca u ovom žanru i ruga im se na izuzetno zabavan način a opet to čini tako da nijednog trenutka ne probije četvrti zid. U svojoj osnovi, ova priča je duboka i intimna ljudska ispovest o životu čoveka koji zna da su bajke jedno a stvarnost drugo. Zato i ovaj izmaštani svet uprkos magiji, čudovištima i demonima ima vrlo stvarnu notu i lako uvlači čitaoca unutar sebe. Iako vrlo obimna, ova knjiga će vas naterati da probdite celu noć po „samo još jedno poglavlje“ sistemu.

Sam pisac za sebe kaže da je večiti student, ljubitelj RPG-a i veliki poznavalac odbijanja. Celu ovu priču napisao je još za vreme studiranja ali nije bilo izdavačke kuće koja je prihvatila njegov rukopis sve do 2007. godine.  Nakon toga „Ime vetra“ je više puta ocenjeno kao najbolji debitantski roman, pa čak i kao jedno od najboljih dela epske fantastike u poslednjih nekoliko decenija a Rotfus već uveliko radi na poslednjem delu trilogije.

Ukoliko još uvek niste imali prilike da se domognete ovog romana a ljubitelj ste fantastike onda nema mesta čekanju. Definitivno je u pitanju jedno od boljih dela žanra i predstavlja sjajan uvod u priču koja obećava nezaboravnu vožnju kroz sećanja jednog velikog čoveka. S druge strane, oni koji traže zgodan ulaz u fantastične svetove će naći baš ono što im treba u Kvoutovoj pripovesti budući da glavni junak nalik vodiču pokazuje sve ono što ovakve romane čini magičnim. A pritom se ni sam ne libi da upotrebi malo magije, taman toliko da svoju biografiju učini još živopisnijom.

Autor: Nenad Jovanović
May the Plasma be with you!

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #949 : 25.11.2013. 13:51:16 »
Prva knjiga je vrhunska. Stvarno jedna od boljih fantasy knjiga unazad 15-20 godina dok je druga znatno slabija, ali dobra. Nadam se da se na treću neće puno čekati. Čak su govorili da će tek 2015. izaći.

A Kvothe je fantastičano napisan lik. U jednom trenutku mi je neshvatljiv i toliko blesav, ali onda se sjetim da je mlad i da uči. Pa njegova upornost je toliko snažna i motivirajuća. Elodin mi je isto odličan.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #950 : 25.11.2013. 14:10:26 »
Deluje primamljivo, samo je pitanje da li početi odmah ili sačekati treći nastavak, da ne bude kao sa Martinom, trenutno čitam 5-i deo i verovatno će se i tu čekati 2015. za sledecu knjigu.

Kada sam već tu da dam jednu preporuku  :)

                                       Sto Godina Samoće - Gabrijel Garsija Markes
Najdraža knjiga koju sam pročitao. Roman govori o osnivanju i propasti jednog grada i životu porodice Buendija kroz 7 generacija. Priča o prolaznosti, usamljenosti, tragičnim sudbinama; preplitanje realnog i fantastičnog. Sećam se da sam odugovlačio sa čitanjem pred kraj, bilo mi je žao da završim  :)
« Zadnja izmjena: 25.11.2013. 15:00:11 Dersu »

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #951 : 25.11.2013. 21:18:27 »
Robert Džordan - Točak Vremena, serijal. 14 naslova.

Šta da kažem. Uspeo sam da pročitam. Malo na Srpskom, malo na Engleskom.
Džordan me je oduševio i iznervirao više puta u ovom serijalu. Ukoliko ste imali snage da odgledate Kompletne Zvezdane Staze, izdržaćete i ovo mada, u nekim momentima je naporniji od svih Turskih, Španskih i Indijskih serija zajedno ali je na kraju, jedinstveno iskustvo koje mi nikad neće biti žao što sam iskusio. Prva knjiga počinje toliko slično Gospodaru prstenova, da sam umalo odustao. Posle šestog naslova, bilo mi je žao što nisam ali kao i svaki dobar serijal, ima ono nešto što vas vuče da nastavite dalje. Prijatelj koji je čitao paralelno sa mnom (mada je uvek bio par naslova ispred mene) i koji mi je preporučio da to počnem dok ne stigne kraj hronika o kraljoubici, u jednom momentu je rekao da čita kao što baba gleda pornić "... da bi videla da li će se na kraju uzeti." Ali to je sve samo na račun preobimnog materijala. Naime, Džordan je uspeo da poveže svaku sitnicu iz svakog dela sa mnogo kasnijim dešavanjima.
Dakle, ja serijal preporučujem i dajem mu maksimalnu ocenu 8/10 uz napomenu. Ako vam se ikada desilo da vam je drago što ste nešto pročitali do kraja i bili ste zadovoljni štivom ali vam je žao što nema više, to će vas dočekati i na kraju ove sage.

Ja preporučujem, a vi odlučite, jer na kraju, točak tka kako točak želi
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline drazen

  • Rob do groba
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2971
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #952 : 04.12.2013. 15:41:21 »
Zadnji put sam ju čitao prije nekih 10 godina, bilo je krajnje vrijeme da to ponovno uradim:

Stephen King
Ono

 

Ljeto 1958. trebalo je zauvijek ostati u sjećanjima sedmero djece iz Derryja. Uz to što je donijelo više nego previše uzbuđenja, to je bilo ljeto kada su uništili čudovišno stvorenje nezamislive zloće - Ono. Barem su tada mislili da jesu.
No dvadeset i sedam godina poslije šest muškarac i jedna žena raštrkani Amerikom, slijedeći svoje karijere ne sjećaju se gotovo ničega što se zbilo tog sudbonosnog ljeta, sve dok ih poziv iz prošlosti ne pozove natrag u Derry kako bi se još jednom suočili s najvećim užasom. Ono se vratilo!
Najambiciozniji pothvat Stephena Kinga i temeljno djelo njegova opusa, Ono sa svojih tisuću stranica najdojmljivije je djelo u onom dijelu koji govori o strahu i dječjem prijateljstvu. Ako pročitate ovu knjigu nećete nikada zaboraviti Billa, Dena, Beverly, Stana, Mikea, Eddyja i Ritchieja, kao ni Ono.
Smiona skupina djece koja se prije dvadeset osam godina upustila u pogibeljni silazak u kanalizacijsku mrežu ispod ukletog gradića Derryja kako bi dokrajčila čudovište koje su jedino mogli zvati Ono, ponovno je na okupu. Ono se opet pokrenulo i počelo novi ciklus jezivih zločina. Izgleda da se povijest ponavlja, gotovo svi protagonisti epske bitke su na broju i na svojim mjestima. Bill, Ben, Beverly, Eddie, Mike i Ritchie, ovaj puta bez pomoći Stana, prisjetili su se većine bitnih događaja iz djetinjstva i premda nisu u punom sastavu, spremni su ponovno se uhvatiti u koštac s nezamislivim. Ono međutim zna da čarolija dječjeg vjerovanja u nemoguće kopni s godinama i da Gubitnici kao odrasli ljudi nemaju šanse. Hoće li Bill uspjeti u svoje prijatelje udahnuti čarobni prah djetinjstva i pripremiti ih za sudbonosnu borbu na život i smrt? Kornjača misli da hoće.


Vjerojatno najbolja knjiga koju je Stephen ikada napisao, knjiga koja se može iznova čitati više puta, knjiga zbog koje su mnoge generacije "zamrzile" klaune.
Protekla tri dana sam se i ja poput junaka ovog romana vratio u djetinjstvo čitajući ju. Od mene čista 10/10.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #953 : 04.12.2013. 15:44:41 »
Najbolja horor knjiga ikad napisana i meni je vjerojatno broj 1 od njega iako su Salem's Lot, The Stand, The Shining pa i Pet Semetary odmah iza.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #954 : 04.12.2013. 16:08:40 »
Slazem se ,i ja je trenutno ponovo citam. Ured sam zavrsio. Preporucujem hr prijevod Bozice Jakovlev,meni je bolje "sjeo" od Goranovog prijevoda.
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #955 : 04.12.2013. 16:21:28 »
Bozica Jakovlev je najbolja što se tiče Kinga. Ja sam čitao u originalu i sa njezinim prijevodom. Uvijek prvo original pa naš prijevod ako ima.

Naručio sam si najnoviju, Doctor Sleep - knjiga koja je sequel Isijavanja pa me baš zanima kako je sad Danny Torrance  ;D

Zaboravih dodati The Gunslingera/The Waste Lands kao najbolje iz serijala The Dark Tower, Different Seasons kao najbolje, a da nisu horor i Skeleton Crew kao najbolje kratke priče.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #956 : 04.12.2013. 18:05:35 »
Dobro ,ko voli ,neka izvoli :D
Ja cu cekat Vulkanovo izdanje,jedva cekam da vidim koju ce cijenu nam nabit.
A Dark Tower... Prve knjige koje sam od Kinga procitao.
the gunslinger  je nesto posebno za mene. Nesto sto se ne moze opisati . Ipak ,knjiga stoji na posebnom mjestu na polici ^^. Isto tako dobro je Rolandova prica u 4. dijelu.
Uvijek,sve preporuke za Kinga
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #957 : 05.12.2013. 00:30:21 »
Predrag Raos je isto neke knjige od Kinga preveo  ;D

Ali čitanje u originalu je nešto posebno. Jedino se Božica približila originalu.

Moja prva knjiga od njega je Tamna Polovica http://oi44.tinypic.com/efmivn.jpg 1997. je izašla kod nas. I do dan danas mi je to njegova najpodcijenjenija knjiga. Ima i film koji je dobar, ali izbačeni su neki bitni dijelovi. Imao sam duplić, prodao ovo ljeto na sajmu  ;D a mogao sam ti dat ako nemaš.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #958 : 05.12.2013. 07:24:09 »
Jedna od rijetkih koju nemam i koju nisam procitao :'(.
Ajoj steta,al hajd,bit ce ^^

Kad zavrsim It-a ,krecem malo sa Simonsom,Hiperionon.
I want to belive

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #959 : 05.12.2013. 09:21:52 »
Jedna od rijetkih koju nemam i koju nisam procitao :'( .
Ajoj steta,al hajd,bit ce ^^

može se naći u docx, pdf, epub i mobi formatu

May the Plasma be with you!

Tags: