Autor Tema: Poslednja knjiga koju ste pročitali  (Posjeta: 423903 )

0 članova i 3 gostiju pregledava ovu temu.

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1440 : 25.07.2015. 21:57:54 »
George R.R. Martin - Oluja mačeva (Pjesma leda i vatre, #3)



Spoiler for Hiden:
Dok vojske samoproglašenih kraljeva pustoše već poharanom zemljom, sa Sjevera se sprema seoba naroda. Zima dolazi, ali čini se da nitko osim Jona nije svjestan opasnosti koja stiže na tragu horde Divljaka. Ali, je li Jon svjestan opasnosti koju za njega nosi crvenokosa Ygritte? Zmajevi mlade Daenerys stasat će kroz niz bitaka na dalekom Jugu, dok mlada kraljica stvara novu vojsku za svoj trijumfalni povratak u Zapadne zemlje. No prije toga, kao što proročanstvo kaže, tri će puta biti izdana, samo od koga? Na patuljasta pleća Tyriona Lannistera past će cjelokupna obrana Kraljeva Grudobrana pred naletom flote kralja Stannisa. Sve njegovo lukavstvo neće mu biti dovoljno da predvidi čija to, naoko prijateljska, ruka skriva bodež. Desetogodišnja princeza Arya iskusit će život na dnu, neprestano u bijegu, okružena neprijateljima, sve dok ne spozna snagu čarobnih riječi «valar morgulis». Jaime Lannister usnut će čudan san i prvi put u životu preispitati svoje postupke. Je li moguće da će najbolji mačevalac Sedam kraljevina u svom srcu pronaći trunku milosti? Prateći sudbine dviju suprotstavljenih obitelji, Starkovih i Lannisterovih, George R. R. Martin će u Oluji mačeva, trećem dijelu svog ciklusa Pjesma Vatre i Leda, postupno razotkriti razmjere čudovišne zavjere koja je pokrenula kotač zamašnjak svih katastrofa. Kao i u dva prethodna romana, Igra prijestolja i Sraz kraljeva, radnja se odvija gledana očima mnogih likova, od kojih će neki poginuti, a neki iznenada uskrsnuti tamo gdje ih najmanje očekujete. Martin je suvereni gospodar radnje i vodi čitatelje stazama kojima nikada nisu kročili. U ovom ratu iznenadnih obrata sva sredstva su dopuštena, nitko od likova nije siguran, a pogađanje što će biti dalje potpuno je uzaludan posao.

Najbolji dio do sad koji sam pročitao, nemam riječi.. Sve se odigralo
Spoiler for Hiden:
krvavno vjenčanje, mali smradonja je konačno umro, Catelyn je živa, Jon je na glavni na Zidu...
Jedno mi nedostaje malo više priče o Branu, njegova priča mi je strašno zanimljiva..
Velika preporuka od mene!  smileyNO1 smileyNO1
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1441 : 26.07.2015. 10:30:07 »
George R.R. Martin - Oluja mačeva (Pjesma leda i vatre, #3)



Spoiler for Hiden:
Dok vojske samoproglašenih kraljeva pustoše već poharanom zemljom, sa Sjevera se sprema seoba naroda. Zima dolazi, ali čini se da nitko osim Jona nije svjestan opasnosti koja stiže na tragu horde Divljaka. Ali, je li Jon svjestan opasnosti koju za njega nosi crvenokosa Ygritte? Zmajevi mlade Daenerys stasat će kroz niz bitaka na dalekom Jugu, dok mlada kraljica stvara novu vojsku za svoj trijumfalni povratak u Zapadne zemlje. No prije toga, kao što proročanstvo kaže, tri će puta biti izdana, samo od koga? Na patuljasta pleća Tyriona Lannistera past će cjelokupna obrana Kraljeva Grudobrana pred naletom flote kralja Stannisa. Sve njegovo lukavstvo neće mu biti dovoljno da predvidi čija to, naoko prijateljska, ruka skriva bodež. Desetogodišnja princeza Arya iskusit će život na dnu, neprestano u bijegu, okružena neprijateljima, sve dok ne spozna snagu čarobnih riječi «valar morgulis». Jaime Lannister usnut će čudan san i prvi put u životu preispitati svoje postupke. Je li moguće da će najbolji mačevalac Sedam kraljevina u svom srcu pronaći trunku milosti? Prateći sudbine dviju suprotstavljenih obitelji, Starkovih i Lannisterovih, George R. R. Martin će u Oluji mačeva, trećem dijelu svog ciklusa Pjesma Vatre i Leda, postupno razotkriti razmjere čudovišne zavjere koja je pokrenula kotač zamašnjak svih katastrofa. Kao i u dva prethodna romana, Igra prijestolja i Sraz kraljeva, radnja se odvija gledana očima mnogih likova, od kojih će neki poginuti, a neki iznenada uskrsnuti tamo gdje ih najmanje očekujete. Martin je suvereni gospodar radnje i vodi čitatelje stazama kojima nikada nisu kročili. U ovom ratu iznenadnih obrata sva sredstva su dopuštena, nitko od likova nije siguran, a pogađanje što će biti dalje potpuno je uzaludan posao.

Najbolji dio do sad koji sam pročitao, nemam riječi.. Sve se odigralo
Spoiler for Hiden:
krvavno vjenčanje, mali smradonja je konačno umro, Catelyn je živa, Jon je na glavni na Zidu...
Jedno mi nedostaje malo više priče o Branu, njegova priča mi je strašno zanimljiva..
Velika preporuka od mene!  smileyNO1 smileyNO1

Nažalost , nakon ovog dolazi dosta lošiji 4. dio . Kao da nije pisao isti čovjek.
I want to belive

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1442 : 26.07.2015. 10:34:40 »
Ovaj dio je odlican, stvarno odlican.. Puno preokreta i smrti, i s jedne i s druge strane..
Nadam se da 4. dio nije bas tako los..

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1443 : 26.07.2015. 11:59:33 »
Ovaj dio je odlican, stvarno odlican.. Puno preokreta i smrti, i s jedne i s druge strane..
Nadam se da 4. dio nije bas tako los..

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Slažem se za Oluju , ja sam je za 3-4 dana pročitao , nije mala stvar  ;D
I want to belive

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1444 : 26.07.2015. 12:20:19 »
Decak od stakla-Donato Karizi
Spoiler for Hiden:
Ne postoje tragovi, već znaci.
Nema zločina, samo anomalija.
A svaka smrt samo je početak.

On je čovek koji nema više ništa – nema identitet, nema sećanje, ni ljubav i mržnju – jedino svoj bes... I jedan skriveni talenat. Jer Markus je poslednji ispovednik: sveštenik koji je sposoban da otkrije anomalije i da nazre niti od kojih je ispleteno svako ubistvo. Ali neke niti su toliko zapletene da možda čak ni on neće uspeti ih rasplete.

Ona je žena koja pokušava da ponovo pronađe sebe. Dok Markus krišom obilazi mesto zločina, Sandra se tu skriva iza objektiva svog foto-aparata. Ona je forenzički fotograf: njen talenat je da fotografiše prazninu, da je učini vidljivom. Ali ovoga puta praznina je tako mračna i duboka da preti da je proguta.
Dok ubilačko bezumlje divlja oko njih, Markus i Sandra pokušavaju da proniknu u um zločinca i otkriju njegov plan, užasan i zastrašujuće briljantan. I baš kada pomisle da su se približili rešenju, delići slagalice otkrivaju stravičnu sliku koju nisu mogli ni da naslute...
Zlo je pravilo. Dobro je izuzetak.
Dosta dobar nastavak Vladara iz senke, ali su mi i dalje najbolje prve dve knjige (Lovac na duse i Saptac), valjda zato sto mi je Sandra malo losije odradjena kao lik nego Mila. Zanimljiv slucaj, prica se lepo proteze, nema dosadnih delova i komotno moze da se nastavi prica na sledecu knjigu. Ocena: 8,5.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1445 : 26.07.2015. 17:50:21 »


Stephen King - Joyland 3/5
Odličan početak , ali kasnije je bilo slabo .

George R.R. Martin - Svet leda i vatre : neispričana povest Vesterosa i igre prestola 3,5 /5
Jako lijepe ilustracije prate jako zanimljivu historiju. Mnogo toga sam vec znao , ali jos vise nisam.
Martin je uspio na samo 3 dana da me odvrati od same pomisli na Vjetrove zime. Stvarno , red je vise , daj sljedecu knjigu vise :ratnik

Brent Weeks - The Way of Shadows (Night Angel, #1) 4,5 / 5
Sjajan fantasy , bas po mom ukusu . Još kad čujem da su nastavci još bolji  :majstore Jedva čekam

Stephen King - Herčevi u Atlantidi 5/5
Roman koji vas ostavlja bez teksta . Ne znam sta bi mogao napisati , da bi bilo dostojno ovom djelu .
Prva priča - Genijalna !
Druga - pa onako , ali paše u cjelokupnu priču.
Treća - Genijalna!
Četvrta - Genijalna ! ( sa odličnom scenom jedne vizije . Jest da je ni sam nisam najbolje razumio , ali odlično djeluje)
Peta - Zaokružuje na Kingovski način i također je genijalna .

Mislim da ću je kupiti na engleskom , pošto Algoritmovo izdanje ni za lijeka nema

   

I want to belive

Offline Natty

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 64
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1446 : 26.07.2015. 17:52:47 »


Stephen King - Joyland 3/5
Odličan početak , ali kasnije je bilo slabo .

George R.R. Martin - Svet leda i vatre : neispričana povest Vesterosa i igre prestola 3,5 /5
Jako lijepe ilustracije prate jako zanimljivu historiju. Mnogo toga sam vec znao , ali jos vise nisam.
Martin je uspio na samo 3 dana da me odvrati od same pomisli na Vjetrove zime. Stvarno , red je vise , daj sljedecu knjigu vise :ratnik

Brent Weeks - The Way of Shadows (Night Angel, #1) 4,5 / 5
Sjajan fantasy , bas po mom ukusu . Još kad čujem da su nastavci još bolji  :majstore Jedva čekam

Stephen King - Herčevi u Atlantidi 5/5
Roman koji vas ostavlja bez teksta . Ne znam sta bi mogao napisati , da bi bilo dostojno ovom djelu .
Prva priča - Genijalna !
Druga - pa onako , ali paše u cjelokupnu priču.
Treća - Genijalna!
Četvrta - Genijalna ! ( sa odličnom scenom jedne vizije . Jest da je ni sam nisam najbolje razumio , ali odlično djeluje)
Peta - Zaokružuje na Kingovski način i također je genijalna .

Mislim da ću je kupiti na engleskom , pošto Algoritmovo izdanje ni za lijeka nema
Ako nisi znao/gledao,  imaš "Herčeve" ekranizirane. Svakako preporučam,  odličan je film! 

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1447 : 26.07.2015. 19:34:32 »
Samo što film ni izbliza nije prenio sfe ono što je u knjizi. Knjiga je taman za jednu seriju od 12 epizoda. Ne može to film prikazati.

Nisam znao da više nema u algoritmu. Ja sam baš tamo kupio prije 6, 7 godina.

Offline Natty

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 64
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1448 : 26.07.2015. 21:36:41 »


Samo što film ni izbliza nije prenio sfe ono što je u knjizi. Knjiga je taman za jednu seriju od 12 epizoda. Ne može to film prikazati.


Kao i svaka ekranizacija..... ;) ali bez obzira na to, film je meni i dalje dobar. No, možda je to i zato jer sam istinski čitatelj Kinga bila prije nekih 15-ak godina, i sad ga ne mogu više čitati, jednostavno sam ga "prerasla"... ne znam.....
(Od ove teze izuzimam eventualno izdanje Colorado Kida,ako ga ikada izdaju na hr)

P.s. "Herčevi" od svih Kingovih knjiga koje sam čitala, imaju najmanje onog "kingovskog stila" u sebi.....


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1449 : 26.07.2015. 21:54:27 »
Ma nisi prerasla  ;)

Mislim da oni pisci koji uspiju probuditi dijete u nama, da ih uvijek možemo čitati. Na stranu Kingov horor, cijeli taj svijet koji nadograđuje, a sve je povezano. On je uvijek najbolje pisao o odrastanju, teenegersko doba. Zato i danas mogu čitati Enid Blyton i Pet prijatelja kao što sam i sa 10 godina čitao. Ili Dickensa, Twaina. Svi su oni na neki način pisci koji se mogu čitati sa 10, 30, 50 godina. To je taj test vremena. Isto je sa Kingom, samo što on ima taj horor, užasne zlikovce, ali upravo ta djeca koja su mu vrlo često protagonisti stavljaju ga na tu listu pisaca koji prolaze test vremena jer ne samo da je zaslužan za moderni horor žanr već je i novi Dickens/Twain po pitanju djetinjstva.

Od tih njegovih modernih, mislim da ćeš uživati u Mrkli Mrak Bez Zvijezda. Četiri kratke novele od stotinjak stranica. 3 od 4 priče su mi odlične pa probaj. Tu sam osjetio starog Kinga.

Offline Natty

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 64
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1450 : 26.07.2015. 21:58:25 »
Hvala na preporuci.
I slažem se sa svime rečenim! :) možda je ipak bolje reci da sam prerasla horor, tj. taj žanr me ne zanima koliko me prije zanimao...

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1451 : 26.07.2015. 23:03:49 »
King je meni bolji u ovim "normalnijim" pričama . Samo što to rijetki znaju , cim cuju Stephen King , odma "Aaaa onaj tip što piše horore"
E moji ljudi , da samo znate da je on puno puno više od toga. Svaka priča je povezana sa drugom , pogotovo sa Kulom .  Na kraju prve novele , kad je
Spoiler for Hiden:
Bobby dobio pismo sa laticama ruže ,
pa ljudi skakao sam od sreće .
E baš što ima taj "Ruf" horor pisca , slabo ga ko čita .

Ekranizaciju Herčeva sam odgledao , i svidilo mi se . Ali , knjiga je upotpunila priču i baš baš mi se svidjelo .
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1452 : 26.07.2015. 23:23:34 »
Čovjek je jedan od najčitanijih i najekranizanijih pisaca u povijesti. Baš i nije slabo  ;D

Pošto sam horor fan, tako sam ga i krenuo čitati. Horor žanr ima najviše fanova i to je najpopularniji žanr. Nema popularnijeg vjeruj mi. Ni sf kao žanr nema ni izbliza toliko fanova kao horor žanr. To je upravo glavni razlog zašto je toliko čitan, a onda imaš vjerne čitatelje poput tebe, mene koji vidimo da tu ima više od onoga na površini.

Ma bez obzira na sve stvari koje obrađuje, a da nisu horor, on je ipak prvenstveno horor pisac. Bez njega moderni oror žanr ne bi postojao u književnosti, a i filmu. Ni Carpenter nije imao takav utjecaj na horor žanr kao King. Hitch je napravio Psiho, film koji da nije postojao, tako i moderni horor žanr bi došao desetljećima kasnije. Tako je i sa Kingom. Samo kad pogledaš tu plejadu villaina, nevjerojatno koliko tu ima ikona. Prije Poe pa Lovecraft, Matheson, sad King. Poslije Kinga nema niti jednog horor pisca koji je toliko utjecajan i značajan kao ova četiri. Ima kvalitetnih i originalnih, ali nemaju ni izbliza takav utjecaj kao velika četvorka. Kaže se velika trojka bez Mathesona, ali Matheson je držao horor žanr poslije Lovecrafta i taman prije Kinga, a knjige su mu ogromnog značaja.

No, King je od njih bolji u pripovjedanju. Jednostavno dolazi do čitatelja upravo zbog tog načina da nam prikaže svijet onakvim kakvim je kroz metafore, simboliku, odrastanje, borbu jer mi to teško zamišljamo na način koji on zamišlja. Pa on meni bolje prizove sjećanje na djetinjstvo nego ja sam kad se pokušam sjetiti  ;D jednostavno ima tu magiju, taj human touch zbog čega je toliko značajan i popularan kao mali koji pisac u povijesti.

Samo treba razdvojit čistu literaturu kao što su Kafka, Faulkner ili Dostojevski. Sve su to velikani i obavezna lektira samo na drugačiji način.

Mislim da sam ovo već negdje stavljao pa evo opet http://2.bp.blogspot.com/-cmmJvItL6XE/UFjb6kdOlRI/AAAAAAAACac/uPpEHx2bG1Q/s1600/Stephenh-King-Universe-FLowchart-900px.jpg

I to što kažeš kad naiđeš na neku referencu prijašnjih knjiga, sav si sretan. Znaš da si u njegovom svijetu.
« Zadnja izmjena: 26.07.2015. 23:25:59 Mulder »

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1453 : 27.07.2015. 00:18:38 »
Govorio sam o našim prostorima , gdje ljubići i drame prevladavaju tržištem .  ;D

Sve si rekao Mulderu , nemam ti ništa ni dodat ni oduzet  :ceska:  ???

Sad se omišljam šta sljedeće od njega . Inace imam svoju listu koja je do jučer izgledala ovako :
1. Blaze
2. Talisman ( da ga napokon pokusam završiti )
3. Mr. Mercedes

Ali eto kad već spominješ , nisam odavno pročitao horor . Baš sam se saželio nakon duge faze u kojoj čitam fantasy.
Gledam šta mi je od horora od Kinga ostalo . Kod "duologije" Desperation/Regulators imam dobar osjećaj da će mi se svidjeti ...

Ma hajd , Mulderu daj mi kakvu horor preporuku ( ne nužno King ) . Koje su tvoje najdraze horor knjige ?
I want to belive

Offline Cakana

  • Ober Steinbrecher
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 866
  • Spol: Ženski
  • Plakala sam kad je pala Sekuritatea :'(
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1454 : 27.07.2015. 03:52:38 »
Možda ti ovo pomogne, blog nekog tipa koji je lud za hororima http://cultofghoul.blogspot.com/ imaš svašta zanimljivo.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1455 : 27.07.2015. 10:38:45 »
Na tom blogu se više hvali Ligoti, Lavkraft i neki stariji horor klasici ako se dobro sećam, ali možda im se negde i poklope ukusi  :)


Žanrovska literatura, i horor između ostalog, je prilično ograničena. Biti najbolji, ili među najboljima u žanru, za književnost ne znači puno. Tolkin je značajan za epsku fantastiku (za horor i sf su već više puta pominjani značajni pisci pa da ne ponavljam) i tu se priča završava. Mulder reče, čista literatura. To ustvari jeste književnost. Ima izuzetaka i na drugoj strani. Treba sve probati i zadržati se na onome u čemu se uživa. Ja sam krenuo od fantastike, posle toga horor i malo sf-a. Uglavnom probirljivo, pa to nije neki veliki broj.

Po meni, bolje Hobit nego self-help bezvezarije. Metison, Džordž Martin i ostali ne mogu da se mere sa piscima kao što su Džojs, Nabokov ili Konrad (da budem fer pa da uzmem i nekoga ko još uvek piše, Pinčon i Mekarti na primer) ni po temama koje obrađuju, a tek po veštini i stilu. Dva različita sveta. Samo to nije razlog da se svi žanrovci trpaju u isti koš i posmatraju sa gađenjem kao nešto bezvredno, ima tu finih stvari da se probere  :)

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1456 : 27.07.2015. 14:30:09 »
Govorio sam o našim prostorima , gdje ljubići i drame prevladavaju tržištem .  ;D

Sve si rekao Mulderu , nemam ti ništa ni dodat ni oduzet  :ceska:  ???

Sad se omišljam šta sljedeće od njega . Inace imam svoju listu koja je do jučer izgledala ovako :
1. Blaze
2. Talisman ( da ga napokon pokusam završiti )
3. Mr. Mercedes

Ali eto kad već spominješ , nisam odavno pročitao horor . Baš sam se saželio nakon duge faze u kojoj čitam fantasy.
Gledam šta mi je od horora od Kinga ostalo . Kod "duologije" Desperation/Regulators imam dobar osjećaj da će mi se svidjeti ...

Ma hajd , Mulderu daj mi kakvu horor preporuku ( ne nužno King ) . Koje su tvoje najdraze horor knjige ?
Talisman je knjiga koju je posvetio Twainu. Suradnja sa Straubom. Regulatorski su mi samo ok, ali Desperation je odlična knjiga. Bio sam te sreće da sam uspio nabaviti tu knjigu u algoritmu jako davno. To je Kingova knjiga koja je najbrže nestala sa polica. Danas ju je gotovo nemoguće naći.

Evo horor preporuka, a da nije King.

Nevezano za redoslijed.

The Amityville Horror, Jay Anson - odmah poslije knjige originalni film iako nije ni blizu kvalitete kao knjiga, ali je dovoljno strašan. Knjiga se bavi sa poznatim događajem za koji i dan danas se još ne zna kako se to točno dogodilo. Ima previše čudnih stvari oko te kuće.

Rosemary’s Baby, Ira Levin - remek djelo horora, jako sporo i stravično. Film je vrlo vjeran i jednako strašan. To je vrijeme (60-e) kad su sotonistički kultovi postali realnost. Sve se tad mijenjalo pa si mogu mislit kako je tada bilo.

Hell House, Richard Matheson - meni najdraža Mathesonova knjiga. Ghost priča koja je više od toga. Čeka te niz malih twistova. Film iako dobar, nije ipak tako slavan iako je poznat među horor fanovima. Inače je bio velik prijatelj sa Serlingom i radio je na Zoni Sumraka.

Psiho, Robert Bloch - odlična knjiga, film dosta vjeran iako Norman Bates je drugačiji. Ista narav, ali drugaije je opisan. Tu je Hitch neke stvari izbacio i Normana predstavno na simpatičan način.

Necronomicon, H. P. Lovecraft - ako ti se ne da zajebavat sa Lovecraftom, imaš ovu knjigu sastavljenu od niz kratkih priča. Sve su atmosferične, većina vrlo jezive i odlične. Ovo je obavezno štivo. A, ako ti se da zajebavat s njim, onda da ga bolje shvatiš čitaj ga po redu. On ti se dijeli na priče o smrt, priče o snovima i Cthulhu mitovi. Ako ćeš tako čitati, onda ćeš puno bolje primijetiti njegov način pripovjedanja jer nije baš lagan. Cthulhu je obavezan.

Crna mačka, Edgar Allan Poe - meni njegova najdraža priča i siguran sam da si ovo čitao tako da bezvzeze spominjem, ali za svaki slučaj. The Pit and the Pendulum, The Masque of the Red Death i The Fall of the House of Usher su odlične priče, erkanizirane od strane Rogera Cormana sa Vincentom Priceom. Taj dvojac je najviše ekraizirao Poeovih Priča. I na kraju tu je i Gavran, isto obavezan.

Ghost Story, Peter Straub - jedna od najboljih ghost priča. Kingov frend, ovo mu ostaje najbolje napisana knjiga. Film je prosječan, a u knjigu se teško ulazi prvih stotinjak stranica jer je dosta razbacana po likovima i samom radnjom, ali poslije toga sve dolazi na svoje.

Ray Bradbury - evo jedne legende najpoznatiji po Fahrenheitu 451. Izuzev toga, jedan je od household američkih pisaca, vrlo popularan u 80-ima, imao je dobre ekranizacije u starim antologijskim serijama. Od njegovih kratkih priča: The Crowd, The Black Ferris, The Whole Town's Sleeping, The October Game. Poslije tih ćeš ga siguran sam nastaviti istraživati. Black Ferris je pretvorena i u novelu. Dosta njegovih priča je prvo izdano u Weird Tales https://en.wikipedia.org/wiki/Weird_Tales obožavam taj magazin. Jako teško nabavljiv, ali polako ga skupljam. Tu spada i EC comics, vrlo popularni magazini na kojem su dosrasli svi kasniji horor redatelji. Tales from the Crypt serija je nastala po njima. Uostalom, Kingovi prvi horor magazini su bili ti i onda je pod njihovim utjecajem napisao Creepshow direktno za film.

Knjiga krvi, Clive Barker - za Lovecrafta se kaže da je promatrač zla. Za Kinga da je borac protiv zla, a za Barkera da je čisto zlo. Barker je bio horor nada, i ima svoju ostavštinu u horor književnosti, ali je odavno prestao biti horor pisac iako je sad napisao novu horor knjigu. Books of Blood je obavezna. Jedna od najboljih knjiga sa kratkim pričama. Surovo, brutalno, uznemirujuće. Dosta filmova je ekranizirano po tim pričama. Jo pročitati The Hellbound Heart, a ekranizacija te knjige je Hellraiser i legendarni Pinhead te njegovi cenobiti.

The Blackstone Chronicles, John Saul - izvrstan serijal koji dosta podsjeća na Kinga. Trebala je biti adaptacija tamo krajem 90-ih, ali propalo. Još se uvijek nadam da će jednog dana ovo ekranizirati.

House Infernal, Edward Lee - evo manje poznatog horor pisca. Nešto novije, dosta mračno i maštovito. Ima nekoliko originalnih ideja pa je dosta učinkovito na čitatelja.

Songs of a Dead Dreamer, Thomas Ligotti - evo jednog pisca koji ti je počeo pisati radi Lovecrafta i knjige su mu gotovo svaka temeljena na Lovecraftovim mitovima. No, razlika je način pisanja i pripovjedanja. On vrlo često ide u dubinu i bavi se kako on kaže horor filozofijom. Ima tu dosta nihilizma. Rustu Cohleu bi se svidjelo  ;D

The Haunting of Hill House, Shirley Jackson - ima mjesta i za ženske horor pisce. Nevezano za redoslijed, ali evo ona bi bila među prvima gore kao preporuka. King je ovu knjigu nazvao kao jednu od najboljih horor knjiga 20 stoljeća. Ne znam jesi li čitao od Kinga Danse Macabre? Tu je knjigu iskuljučiov napisao da govori o žanru i ostalim stvarima. Vrlo poučna. Uglavnom, Shirley Jackson velik pisac, odlična ghost priča. Ekranizacija samo ova http://www.imdb.com/title/tt0057129/ strah od nepoznatog. Sve je na psihološkoj bazi. Ono sranje s kraja 90-ih ne želim ni spominjat.

Swan Song, Robert R. McCammon - ovo je preporuka za sve. Tko nije čitao, sad odmah u nabavku. Vrlo slična Kingovom The Standu. Vraga je opisao na drugačiji način.

To ti je dovoljno. Javi se za još. Recimo, neke koje ti nisam spomenuo bih stavio prije nekih ovdje. Čuvam za kasnije kada dođeš. Znam da brzo čitaš  :P

Još malo na Kinga, on se dokazao i izvan horor žanra. I to je dovoljno. Koliko ga cijene, dokaze tome je i jedna od najvećih nagrada u književnosti, National Book Award za njegov doprinos književnosti.

@Dersu,

Uliks od Joycea je knjiga koja je ustvari test koliko je netko spreman čitati pisce kao što su Joyce, Faulkner, Dostojevski ili Goethea. Meni je Uliks klizio dok mi Krik i Bijes od Faulknera na prvo čitanje nije. Na drugo je, i postala mi je jedna od najboljih knjiga. Fitzgeralda recimo ne volim, ni najmanje. Nikad me nije osvojio pa ga i ne cijenim baš.

« Zadnja izmjena: 27.07.2015. 14:33:57 Mulder »

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1457 : 27.07.2015. 18:05:42 »
Ljudima je teško prohodno prvo poglavlje Buke i besa, delići priče iz ugla maloumne osobe koja nema pojam o vremenu. Taj deo je i najzanimljiviji, i jedva čekam da se vratim tom romanu. Po meni je drugi, Kventinov deo, još teži. Ko to prođe, posle je puno lakše.

Dostojevskog ne smatram teškim za čitanje, pristupačan je. Može se svideti i onima koje dave dugački opisi i smatraju klasike dosadnim. Prljave ulice Petrograda, psihološki rastrojeni likovi, dosta dijaloga i svašta se tu događa, jedan je od najzanimljivijih ozbiljnih pisaca.

O Ficdžeraldu nemam mišljenje, imaću ga uskoro kada pročitam Velikog Getsbija. Jednom sam uzeo knjigu i predomislio se pre nego što sam započeo, neka druga mi je delovala zanimljivije  :)

Ove godine sam imao sreće sa izborom knjiga, skoro sve mi se svidelo od klasike. Od horora najviše Psiho, Rozmarina beba i Ligotijev Nedovršeni Posao, ali samo prva priča.

Okretaj zavrtnja (The Turn of the Screw) Henrija Džejmsa!!! Mislim da bih radije pristao na bičevanje nego se uhvatio te knjižice ponovo u skorije vreme. Samo 100 stranica, ali je delovalo kao 500. Ne smatram je lošom, samo nezanimljivom. Početak je bio u redu i onda mi je bilo bezveze da odustanem na pola, a tako je kratka. Koliko taj čovek ima zareza u rečenicama, jako naporno.


Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1458 : 28.07.2015. 16:27:25 »
Ah sto volim ovaj topic ,  ima svakakih preporuka  ;D

Mulder i tebi hvala na kao i uvijek sažetoj preporuci . Kad te ne bude teško gore na Saturnu , napisi mi i par naslova SF-a  , nikad nisam ništa čitao iz tog žarna , a baš da mi je počet , a ne znam čime .
I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1459 : 30.07.2015. 22:26:20 »
Evo, složio sam neku listu prošle godine  :)


Pokušat ću se držati da ne ubacim više serijala od istog pisca tako da će od Asimova i Clarkea nešto ispasti, a inače bi upalo.

10. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Douglas Adams - najotkačenija knjiga na list. Šteta zbog lošeg filma. Uništavanje Zemlje, miševi, robot sa depresijom  rofl rofl

9. Ringworld serijal, Larry Niven - dva čovjeka i dva vanzemaljca i jedan ogroman prsten za istražiti. Brdo sporednih pričica o Hyperdriveu, Boosterspiceu, Stepping Disksu i ostalim temama.

8. The Culture serijal, Iain Banks - preminuo prošle godine, ali ostavio sjajan serijal i legendaran prvi nastavak Sjeti se Flebasa. Tematski je dosta surov i mračan, i knjige su napisane iz više prespektiva tako da dobiješ dojam kako nema određenog zla kao u Consider Phlebas koja je tematski totalni zaokret.

7. Hainish serijal iliti ga ciklus, Ursula K. Le Guin - radi se o jednoj staroj rasi koja je posijala život na više planeta i onda su se počeli rađati različiti Hainaci. Lijeva ruka tame je najbolja knjiga iz ciklusa. Novi svijet pa planet Getena  ti_si_Bog tu se dotakla najjačih tema i odlično ih predstavila s tim da knjige i nisu baš čisto povezane.

6. Lensman serijal, E. E. Smith - znam dosta ljudi koji bi ovo stavili kao najboji sf serijal. Epski rat između dvije rase, a radnja je smještena dvije milijrade godina u prošlost  ;D cijeli taj svijet koji je izmislio je fascinantan sam po sebi. Ti običaji, nova kultura tih rasa.

5. Future History serijal, Robert A. Heinlein - prvi iz velike trojke sf-a. O budućnosti čovjeka u razdoblju od par stoljeća. Vizija kakvu je rijetko ko imao. Odlično je što je serijal antologijski. Ovo bi tebe trebalo najviše zanimati, a i kratke priče su.

4. Rama serijal, Arthur C. Clarke - tvrdi sf u punom sjaju od meni omiljenog sf pisca. Kao i svi, prvo od Clarkea što sam pročitao je bilo Misterije Svijeta i poslije toga otkrio njegove ideje i sve što je napravio za 20. stoljeće. Dakle, radnja je o ogromnom vanzemaljskom brodu koji se pojavi blizu Zemlje. Rendezvous with Rama je naravno najbolji dio serijala. Mogao sam komotno staviti i The Space Odyssey serijal jer apsolutno zaslužuje biti ovdje. Ali mislim da je Rama nešto bliži običnom čitatelju iako ne preporučujem početniku u sf-u.

3. Vorkosigan Saga, Lois McMaster Bujold - sve smo rekli.

2. Dune, Frank Herbert - obožavam Lycnha, ali je zasrao sa filmom. Dune je najprodavanija sf novela. Kako zaboraviti divovske crve, obitelj Atreides, planete Caladan, Arrakis i ostale planete. Osobno, Dune kao prva knjiga mi je najbolja znanstveno fantastična knjiga ikad napisana i mislim da se više nikad tako nešto neće napisati. Trebao je Jodorowsky ekranizirati Dune, ali nažalost nije. To bi bilo sjajno jer znam kakav je fan i kolik se ubacio u svu tu analizu. Uglavnom, knjiga koju svako treba pročitati.

1. Foundation serijal/Serijal o Zakladi, Isaac Asimov - ništa/nikad neće biti bolje od ovog gledajući kao serijal. Vremensko razdoblje od 20 tisuća godina. Najdraže mi je drugo Carstvo pod vodstvom Gaie i telepatija. Serijal o robotima sam isto mogao spomenuti. Tamo je Daneel Olivaw (robot) glavni lik, a on se pojavljuje i u Fondaciji. U nekim knjigama i spaja sa serijalom o Robotima i serijalom o Carstvu. Kako zaboraviti i na Haria Seldona te njegov plan oko Prve Fondacije. Meni Mazga kasnije postane najbolji lik. On je s planeta Gaie, opaki mutant. Trevize je isto odličan lik. Pokušava naći tajnu lokaciju Zemlje. Ebling Mis isto zbog Druge Fondacije.Tu nam je Asimov dao psihohistorija, a to je on izmislio tako što je koristio zakone psihologije mase. Fascinantan um. Ili u serijala o robotima dao nam je Tri zakona robotike koji se danas normalno koriste u drugim knjigama. http://tehnoklik.net.hr/vijesti/dobrodosli-u-2014-onako-kako-je-isaac-asimov-predvidjao-1964

Od prvih pet pisaca možeš uzeti praktički bilo što, nećeš pogriješiti. Oni su nekakva lektira. Evo, s ove liste pokušaj sa Lensman serijalom. Mislim da će ti se to sigurno dopasti.

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1460 : 31.07.2015. 16:09:26 »
Artur Klark - Kraj detinjstva 5/5
Šta reći . Moj prvi SF roman ( po Krbinoj preporuci ) .Sjajno djelo , sa jakom porukom . Baš mi se dopala .

Patrick Rotfuss - Muzika tišine 2/5
I to SAMO zbog stila pisanja . Ovo ostalo veze sa vezom nema .

I hvala Mulderu , imam sad štiva do kraja godine  :)
I want to belive

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1461 : 05.08.2015. 10:51:53 »
Uskoro izlazi nova zbirka Lavkraftovih priča na srpskom jeziku. Meni ne leži pa ne verujem da ću ga više čitati. Za one koji hoće, evo detaljnije - Šaptač u tami.


Pajns se jako brzo pročita, još brže zaboravi. Ne slažem se sa ostalima koji kažu da je dobra knjiga, osim za zabavu i ubijanje par sati  :)


Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1462 : 17.08.2015. 14:10:45 »
Nedovršene priče - Tolkien
trebalo mi je 10 mjeseci da je pročitam. jedva sam se natjerao da je završim. nisu to loše priče, samo nisam imao volje da ih čitam.

Heripoteri
i onda u mjesec i pol slistio opet ovo. odlično, 10/10 za svaki dio.

Thuvia, Maid of Mars (audio)
četvrti dio serijala Barssom. nije dobar kao prva tri i jako je teško pratiti zbog puno novih imena. a ni taj što čita nema baš neku dikciju. 6/10

The chessmen of Mars (audio)
peti dio iz serijala Barsoom. e, tu sam pogubio sve konce i izgubio živce za ovaj serijal do nekog budućeg vremena 4/10

The Master Mind of Mars (audio)
šesti dio i zadnja audioknjiga iz serijala. fala bogu pa fajlovi ne valjaju i nemogu je odslušati  :)

Offline shunja

  • Čo'ek
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1322
  • Spol: Muški
  • I went down to the crossroads..
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1463 : 20.08.2015. 16:10:26 »
Peter Lerangis - Zmijsko lego (#39 tragova, 7 knjiga)



Spoiler for Hiden:
Sve što su Amy i Dan mislili da znaju više ne vrijedi. Nakon Irinine tragične smrti sasvim je jasno da opreza nikad dosta i da moraju vrlo pažljivo razmisliti o tome koga će proglasiti svojim saveznikom, a koga neprijateljem.
Razlika je ponekad jedva vidljiva, a o tome hoće li je znati prepoznati ovisi mnogo toga, prije svega njihovi životi.
Slijedeći trag koji im je Irina ostavila, Amy i Dan odlaze u Pretoriju pa na Madagaskar.

Na ovom uzbudljivom i vratolomnom putovanju otkrit će nevjerojatnu istinu o jednom itekako slavnom pretku, usput svladavajući drevno umijeće ratovanja.

Pritom će naići na opasnog neprijatelja koji se ne može poraziti mačem: ISTINU.

Odličan nastavak, odlične lokacije i čudo završetak! Baš me zanima kako će se ovo odviti! Lijepo!

Ian Fleming - Dijamnti su vječni



Spoiler for Hiden:
Netko krade dijamante iz strogo kontroliranog sustava dobavljanja, obrade i prodaje u Britanskom imperiju.
James Bond može doći do zločinaca samo ako uzme lažni identitet i udruži se s jedinom dosad otkrivenom krijumčarkom, zagonetnom Tiffany Case…

Ovo mi je prva knjiga o Bondu pa sam očekivao nešto sasvim drugo.. Navikao sam na Bonda kao S. Connerya ili P. Brosnana a u ovo dijelu Bond dobije
Spoiler for Hiden:
samo takav degenek i nema spravica nikakvih, ni Q-a,
tako da sam bio malo razočaran.. Ali sve u svemu, zanimljiva knjiga..
Willie Brown: The blues ain't nothin' but a good man feelin' bad, thinkin' 'bout the woman he once was with..

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1464 : 04.09.2015. 11:12:50 »
Simon Toyne - Ključ i Kula (2. i 3. dio trilogije Sanctus)

vrlo dobri nastavci, očekivao sam da će biti lošiji od prvog dijela, ali tu su mi negdje. jedino što mi dosta smeta je što su Citadela i Ruševina izmišljeni, pa se odmah gubi veza sa stvarnosti 7/10

mislim da su knjige dosta slabo prevedene i lektorirane na hrvatski. i ostalo je mnogo tipfelera!

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1465 : 07.09.2015. 15:04:49 »
Guy Gavriel Kay - Ysabel
ovo mi je zasad njegovo najbolje djelo! a moglo se desiti da je uopće i ne pročitam/kupim zbog meni bezveznog naslova.
čitak i pitak roman s odlično napisanim likovima koje biste mogli lako zamisliti u nekoj seriji ili filmu. odnos među likovima mi je i najbolja stvar - Kay piše prilično duhovite linije, što baš i nije bio slučaj u Sarantinskom mozaiku. Isto mi se sviđa što fantastika ovaj put ima temelja u stvarnim dogđajima iz prošlosti i odvija se na stvarnim lokalitetima u francuskoj Provansi. Misterij ja jako dobar i tjerao me da čitam skoro bez prestanka, iako i nisam najsretniji njegovim rješenjem. velika preporuka za ovo 9/10

Francoise Sagan - Za mjesec, za godinu
Ljubavni roman, dakle, sranje. Pročitao jer ima vrlo malo stranica i da na sebi izvršim sadomazohistički čin prije nego što prijeđem na nešto puno bolje - Digitalni ugljik. 1/10

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1466 : 12.09.2015. 16:37:32 »


http://www.salon.com/2015/09/11/stephen_king_goes_to_the_white_house_with_his_national_medal_of_arts_the_master_of_horror_plants_both_feet_firmly_in_the_literary_canon/
Mrzim lopatare i limune

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1467 : 21.09.2015. 09:14:56 »



http://www.telegram.hr/kultura/umrla-je-jackie-collins-autorica-koja-je-u-knjizare-i-milijune-domova-dovela-seks-intrigu-i-glamur/
Mrzim lopatare i limune

Offline Ammar__

  • Član
  • ***
  • Postova: 776
  • Spol: Muški
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1468 : 14.10.2015. 21:04:00 »
Uh uh , svasta sam procitao  ;D

Spoiler for Hiden:

Karim Zaimović  - Tajna džema od malina - Zbirka kratkih prica . Najjači utisak na mene su ostavile "Čudo neviđeno " i zadnja bezimena priča .  Sveukupni utisak 4/5

Brandon Sanderson - Celicno srce - Bas odlicna knjiga za geekove kao sto sam npr ja :D Fenomenalna zavrsnica i jako uzbudljivo 4/5

Jo Nesbo - Sismis - Osrednji krimic po meni , mada po ocjenama i komentarima ocekujem bolje nastavke . 3-/5

Neil Gaiman - How to talk to girls at parties - Jako duhovita pricica . Poenta price je jednostavna - zene nisu sa ove planete  rofl 4/5

Gaston Leroux - The Phantom of the Opera - Jako dobro! Inace mi ne pasu "klasici" , ali ova mi je bas legla.Prica o fantomu opere mi je inace za 5 , ali su mi 2 stvari uskratili uzivanje. Stil pisanja i Christine. Pa sam smanio ocjenu na 4/5

Shirley Jackson - The Haunting of Hill House - Ovo je bilo SJAJNO!Odavno se nije desilo da zbog knjige ostanem budan cijelu noć koliko mi je zanimljiva bila. ... Dobro , priznajem. Bila je i strasna. Mnogi se žale kako nema radnje... Ima radnje , samo se treba udubit u priču. Zar nije dovoljan horor pratiti djevojku koja polako počinje gubit razum? Nesto slično kao u Isijavanju od Kinga. Samo je ovo po meni bolje odradjeno. (Citaj - kraća knjiga ). Od mene ide 5 /5

Brandon Sanderson - The Rithmatist - Koncept sa kredom mi je isprva bio smiješan (i sad je pomalo) . Ali kako je priča tekla , postalo je i užasno cool(na neki način). Ali , po meni je pretjerao sa tehničkim i geometrijskim detaljima. (Ipak je ovo knjiga za mladje generacije)
Worldbuilding o alternativnoj Americi mi se užasno svidio kao i historija oko Nebraska . Vjerovatno ćemo više saznat u nastavku i jedva čekam .Priča mi se nije toliko svidila (osim one jedne jako emotivne scene i samog kraja knjige). Ali , sve ovo gore navedeno je lijepo upakovano i gledano kao cijelinu , jako je čitko i zabavno i nije mi žao što sam je čitao cijeli dan . 4/5

Stephen King - Revival - THE MASTER IS BACK !Prvih 40 % su bili SAVRŠENI . Bilo je tu svega , humora i užasa ,čudesnih liječenja padrea sa strujom i tako dalje , da ne otkrivam sve .U tih prvih 40 % me je King i nasmijao i rasplakao ( da , suze su krenule) . I kraj ... Wow .Uznemirujuće , strašno i opet ... Wow ! Vjerovato će se fanovi podijeliti na one kojima se svidio i kojima nije . Kao sa makroverzumom u It, i ovdje ima vizija . Užasna užasne vizije . A la Lovecraft . Vidi se da ga je King rado čitao . Mene je oduševilo . 5/5

Brandon Sanderson - Legion - Ideja jeste interesantna i u trenutcima jako smiješna zbog likova , ali sam neimpresionisan realizacijom 3/5 .

Neil Gaiman - Sandman 1 - Gaiman k'o Gaiman . Nikad me dosad nije razocarao .Priča od mene dobija ocjenu 10 /5 - SAVRŠENO! , crteži jesu malo zamorni ,ali sam se ubrzo navikao , a sveščica "24 sata" je nešto najuvrnutije što sam ikad pročitao ( u pozitivnom smislu ) :) 5/5

Stephen King - Misery - Jako dobar psiho roman , gdje pratimo kako polako počinju ludit ( oboje ) .Annie Wilkes je ja mislim najbolji i najrealniji ženski lik ( ali i zlikovca ) kojeg je King ikada stvorio . Mada , nije mi bio za peticu . 4/5

Drago mi je i da sam sa Mistbon serijom završio .
Brandon Sanderson - Zdenac uspenja - Mnogo zanimljiviji dio od Poslednje carstvo. Meni je baš sjeo . 5/5

Brandon Sanderson - Heroj doba - Samo mi jedno pada na pamet za ovu knjigu, a pogotovo za kraj: VELIČANSTVENO !!!!!!! Ovakav kraj dosad nisam pročitao .Toliko tužan , pun nade, zadovoljavajući i u pravom smislu riječi EPSKI . 10/5

Ursula Le Guin - Rokanonov svet - Zvučala je zanimljive no što je bila . Šteta , odlično je krenula sa prologom i pričom o izgubljenoj ogrlici . Zatim je , nažalost , propala u dosadi .Siguran sam da je ovo jedna od najslabijih , ako ne i najslabija knjiga od Ursule . Očekujem mnogo bolje "nastavke" .Veliki plus : naslućuje se predivan stil pisanja . Ipak je ovo njena prva knjiga pa na nekim mjestima koči . 3/5

Erik Axl Sund  - Scherbenseele (pročitao na njemačkom ) - Solidan triler .Na mnogim razlicitim mjestima Švedske , mladi sebi oduzimaju život . Na svakom mjestu zločina je pronađena kaseta sa jako cudnom pjesmom .Potencijal je postojao ali nekako je taj "ubrzani" stil unistio volju za pricu . Kao da pisem sastav 15 minuta prije izlaganja .  2,5/5



I want to belive

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Poslednja knjiga koju ste pročitali
« Odgovor #1469 : 14.10.2015. 21:33:09 »
Revival je i meni odličan.

Ursula će ti biti sve bolja i bolja.

Jo Nesbo je precijenjen. Ne mogu reći da nisam uživao u nekim njegovim knjigama, ali u principu su mu knjige pune rupetina koje krpa sa što atraktivnijim rješenjima samo da bi se svidio što većem dijelu publike.

Sandman je klasik i najbolja grafička novela. Must read.

Tags: