Autor Tema: eBook Reader  (Posjeta: 2819 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
eBook Reader
« : 06.11.2009. 15:03:45 »
Kupio sam Amazon Kindle 2. Oduševljen sam pa sam hteo da podelim oduševljenje sa vama. Ako neko ima želju da kupi, nek mi javi da ga posavetujem šta treba uraditi pre kupovine. Mene nije imao ko da posavetuje.
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #1 : 06.11.2009. 15:18:02 »
u zadnje vrijeme razmišljam o takvoj spravici (e-ink) no morat ću prije pervrnuti koju kroz ruke

nisam ih nikada osobno zagledao no ideja mi je super, pola vagona knjiga , dobar format, ugodan ekran

jedino što nisu baš jeftine, cijeli netbook se može kupiti za 300$
May the Plasma be with you!

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #2 : 07.11.2009. 00:22:02 »
Može ali to nije to. Inače iako imam Kindle, moja je preporuka Sony, ali ot tom po tom. Zaista moraš videti da bi shvatio i veruj, ako voliš čitati nećeš se pokajati. Netbook (imam Lenovo s10) ne možeš koristit za ozbiljno čitanje... iskreno, bolji je ekran na regularnom kompu/laptopu. Pored toga, ovo možeš čitati i po najjačem suncu, štaviše tada je najbolje. Svi znamo da kod TFTa to nije slučaj. Moj Kindle nema dodatno osvetljenje ali ima modela koji ga imaju. Lično samtram da nije potrebno ali zna biti zgodan ugođaj (naravno ako može da se ugasi jer troši bateriju). Ovi uređaji troše struju samo prilikom listanja stranica. Tačnije, imaju oni u sebi kompletan komp koji troši nešto, ali je to nešto toliko malo da se kod nekih modela trajanje baterije meri u mesecima (neki sonijevi modeli imaju autonomiju od 6 meseci, aj sad da vidimo koji netbook to može ;) ). Sve u svemu najtopije preporučujem da kad kupuješ, ne žališ 50 € (kao ja) i da kupiš pravi uređaj. Kindle je odličan ali je jako ograničen sa formatima (AZW, PRC, TXT i to je skoro sve), a da bi koristio ugrađenu osobinu da čita html, moraš ga registrovati sa teritorije USA (ima u sebi GPS da ga slučajno ne bi registrovao iz neke druge zemlje, navodno zbog zakona o copyrightu)
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #3 : 07.11.2009. 01:45:14 »

baš sam na Sonya i mislio mada oni opet dave s onim svojim karticama. Svjetlo smatram bitnim, posebno ako se može regulirati. A i znam što je OLED, super stvar za takve uređaje (i jako svjetlo)

Ovo s html mi stvarno nije jasno. Pa nije to neki USA only patentirani format vrag ih odnio tupavi. Bitno je što piše , a ne u kojem obliku. Svaki tekst se može konvertirati u bilo koji drugi oblik prikaza i što onda s copyrightom?

No pokušaj shvaćanja blesana je jednako blesav.

Kindleova glavna fora je baš američki cell phone, skineš knjigu bilo gdje u USA dok si rekao keks za smiješne novce.

Kod nas bih samo volio vidjeti takve cijene makar čekao e-mail isporuku knjige.
May the Plasma be with you!

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #4 : 07.11.2009. 10:06:49 »
baš sam na Sonya i mislio mada oni opet dave s onim svojim karticama. Svjetlo smatram bitnim, posebno ako se može regulirati. A i znam što je OLED, super stvar za takve uređaje (i jako svjetlo)...
...Kindleova glavna fora je baš američki cell phone, skineš knjigu bilo gdje u USA dok si rekao keks za smiješne novce.
Kod nas bih samo volio vidjeti takve cijene makar čekao e-mail isporuku knjige.

Sony-jevi čitači osim svojih kartica primaju i SD. Kindle možeš registrovati na amazonovom sajtu, ali ne možeš registrovati na uređaju. Tako da amazonove knjige možeš kupovati preko neta za 9.9 U$D i to čim se pojave, što je glavni razlog zašto sam se i odlučio za kindle (uvek ima knjiga, a jezik mi nije problem). Takođe ima i stranica za hakovanje Kindle-a, pa ako voliš...
Knjige možeš posle prebaciti preko USB-a koji si dobio sa kompom.

Pored toga. Skoro sve (meni poznate) formate, možeš konvertovati pomoću besplatnog programa Mobipocket reader i zatim ih čitati na tvom kindlu. Nije baš da si se 100% zajebao ako ga kupiš. Ima on svojih prednosti ali ti treba posrednik (Mobipocket, par hackova itd). Imam i sajtove ako se za kindle odlučiš. Ali ono što je glavno. Kad i ako se odlučiš za kindle, poslušaj me i odradi par stvari prilikom kupovine (mrzi me sad da kucam, ako neko kaže da ga interesuje, pisaću)
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #5 : 01.06.2010. 10:17:02 »
Hteo sam samo još da Vas upoznam sa par detalja o ovom fenomenalnom uređaju

Amazon Kindle 2


Ovako izgleda. Tanak je i lep. Dimenzija džepne knjige. (specifikacije potražite na netu, za ovo što pišem su nebitne)

Ono što slika ne može reći jeste kako to STVARNO izgleda.
Izgled
Ekran izgleda kao folija na kojoj je sivom bojom odštampan tekst. Ne svetli, ne zmara oči, koristi se kao knjiga. Vrlo izdržljiv (poput mobilnih telefona) padao mi je više puta bez oštećenja sa stola ili iz džepa jakne. Kontrole su kvalitetne ni premekane ni pretvrde.
Formati
Ovaj uređaj čita Kindle-ov azw format, koji je u stvari .mobi format ili .prc (.mobi je obično .prc sa DRM-om). Pored toga čita i txt, a od nedavno i pdf (što iako zvuči interesantno, nije mnogo praktično, ako neko bude pitao zašto, objasniću) tek kad se aktivira čita i html, nisam proverio, ali piše da podržavaju i IMP format (ako naletim proveriću pa ću vam javiti.
Baterija i Napajanje
Baterija kod intenzivnog korišćenja u zimskim uslovima traje oko mesec dana. Teško je tačno reći jer se troši u glavnom samo prilikom listanja (iscrtavanja) stranica. Glavna mana ovog uređaja je to što se ne može menjati baterija, već je amazon obezbedio za male pare da vam zameni bateriju kad ova dotraje. Uređaj se napaja preko adaptera koji je inače u isto vreme i USB kabl (kabal, kabel, bem li ga).
Knjige
Knjige mogu da se kupe preko amazona za cenu od 0 do 9,99 USD, a mogu da se skidaju i sa drugih mesta ali za to treba znati neke sitne cake™ ;)
Neke sitne Cake™
Svi (meni) poznati formati mogu vrlo uspešno da se konvertuju pomoću besplatnog programa MobiPocket Creator u prc format koji je isto što i azw samo bez DRM-a Korišćenje programa je vrlo jednostavno ali ako budem imao vremena, sastaviću tutorial. Pored toga sa kupljenih knjiga može da se skine DRM vrlo lako ali to nipošto nemojte da radite jer to nije dozvoljeno, ja ću vam, do duše objasniti drugom prilikom kako ali samo da vidite koliko je lako. NIKAKO NE DA BI VI TO ZLOUPOTREBLJAVALI, jer kad se skine DRM sa takvog fajla, on može da se deli dalje, da se konvertuje u druge formate itd, a to bi bilo ozbiljno kršenje zakona o autorskim pravima.

Da bi vam baterija trajala duže, isključite wireless (GPRS) i onako vam ne znači ništa.

Ako kupite Američku verziju (kao ja) kontaktirajte prodavca i dajte mu podatke vezane za aktivaciju. Aktivacija je mnogo važna a može da se uradi samo iz USA (američka veerzija je jeftinija, ja sam moju kupio na e-bay-u i koštala me 250 USD) u suštini se svodi na to da napravte nalog na amazonu (ako ga već nemate) unesete serijski broj vašeg kindle-a (piše na poleđini vašeg uređaja Serial no....) zatim ga prodavac u americi uključi sačeka malo da se ovaj poveže na mrežu, unese vaše amazon podatke (lozinku obavezno posle toga promenite) i uređaj je registrovan. Ja tek moram da ga šaljem u USA jer me niko nije posavetovao da to uradim kad je bilo vreme.

SKIDANJE DRM ZAŠTITE

Sledeći postupak je neproverene legalnosti ali se nakon ovoga kupljena knjiga može davati drugim ljudima na korišćenje što je 100% nelegalno.

Potreban nam je python program(ski jezik)
i dve skripte za njega, koje možete naći na netu a ja ću sad navesti samo imena (ako neko ne može da nađe nek mi piše)
kindlepid.py
mobidedrm.py

u folder gde ste smestili ove dve skripte iskopirajte vašu knjigu koja je u formatu knjiga.azw
Nakon što instalirate Python, otvorite cmd (start -> Run -> cmd i pritisnite Enter)
 korišćenjem komandi cd (Change Directory) i cd.. dođite u folder gde ste smestili ove dve skripte

zatim kucajte kindlepid.py serijski broj vašeg uređaja (npr. kindlepid.py B001BAB012345678 ) i pritisnite enter

ekran će izgledati ovako nekako:
kindlepid.py B001BAB012345678
    Mobipocket PID calculator for Amazon Kindle. Copyright (c) 2007, 2009 Igor Skochinsky
    Kindle 1 serial number detected
    Mobipocked PID for Kindle serial# B001BAB012345678 is V176CXM*FZ
U ovom primeru, kod V176CXM*FZ koji smo dobili je kod vašeg uređaja. On se ne menja. Zapišite ga negde, a trebaće nam već u drugoj skripti

sledeća skripta (na istom mestu je kucate) je mobidedrm.py knjiga.azw knjiga.prc PID (umesto PID u ovom primeru ide V176CXM*FZ)
Vaš Ekran će izgledati ovako nekako:
mobidedrm.py knjiga.azw knjiga.prc V176CXM*FZ
    MobiDeDrm v0.01. Copyright (c) 2008 The Dark Reverser
    Decrypting. Please wait... done

Na kraju kucajte Exit i pritisnite Enter

Nakon toga ćete imati novi fajl koji se zove knjiga.prc koji lako možete davati drugima ili konvertovati u razne formate
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #6 : 01.06.2010. 12:40:02 »
E, bilo bi fantastično kad bih mogao lako DL bilo koju knjigu iz svoje gradske knjižnice pa neka mi skida svakih 30 dana 1 kunu (tolika je tarifa u mojoj) dok je ne obrišem.

Sigurno bih čitao više nego sada - žena smaže jedno 6-9 knjiga, a meni 3 puta produljuje jednu (i to zanimljivu) - nekada sam mogao i jednu dnevno smazati.

Ima jedna zanimljiva sugestija koju je dao Neven Antičević (gazda HR Algoritma) u smislu da su ljudi navikli čitati sa dvije otvorene stranice istovremeno i da bi se readeri isto tako trebali otklapati u dvije polovice za dvije stranice - nekako bi mi to odgovaralo kao starijoj generaciji.

Mladeži koja krene s iPad će biti savršeno normalna jedna stranica na ekranu.
« Zadnja izmjena: 01.06.2010. 21:11:06 krbo »
May the Plasma be with you!

Offline -=QuadDamage=-

  • Prevodilac
  • Old staff
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1081
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #7 : 01.06.2010. 20:05:28 »
5* za knjigu koja je prikazana na ekranu  smileyNO1

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Re: eBook Reader
« Odgovor #8 : 02.06.2010. 08:28:36 »
Knjiga na Hrvatskom im neverovatno mnogo. Na Srpskom je to u glavnom Polaris-ova SF antologija. iPad je preskup, a jedna stranica je mnogo praktičnija, pogotovu kad se leži. Kindle me razmazio... pre par dana sam uzeo "običnu" knjigu od 200 strana i ležeći je čitao. Stalno sam se okretao, knjiga se uvijala u mojim rukama, a kad sam osetio da mi je ruka počela da trne od težine knjige, ustao sam, otišao do kompa, skinuo istu tu knjigu sa neta, i na miru nastavio da čitam na mom kindlu. Ko bi rekao... mislio sam da ima nešto u papiru, da će mi miris nedostajati, a sad papirnu knjigu uzimam samo kad nemam alternativu.
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Tags: