Autor Tema: True Detective  (Posjeta: 220962 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: True Detective
« Odgovor #390 : 11.04.2015. 17:02:32 »
ma lako za Farrela, kako da  Vince Vaughna svatim ozbiljno :D

ja baš mislim da će on rasturit. nešto mi je jako jezivo u onima koji su uvijek veseli i nasmijani, tj. glumcima koji glume takve uloge.

dal će bit bolja ili gora od prve, svejedno mi je.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #391 : 11.04.2015. 21:46:04 »
To je drugo što određene osobe imaju prema nekim glumcima predrasude da ne mogu biti dobri u drugim ulogama. Biće to sve kako treba..
iShare, noProfit


Offline zolee

  • Član
  • ***
  • Postova: 537
    • GTA-Balkan.net
Odg: True Detective
« Odgovor #392 : 11.04.2015. 22:21:39 »
ma lako za Farrela, kako da  Vince Vaughna svatim ozbiljno :D

ja baš mislim da će on rasturit. nešto mi je jako jezivo u onima koji su uvijek veseli i nasmijani, tj. glumcima koji glume takve uloge.

dal će bit bolja ili gora od prve, svejedno mi je.

pa da, nerjetko komičari znaju biti odlični, ali morat ću se naviknuti na njega ozbiljnog

Offline Neozbiljni pesimista

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 78
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #393 : 12.04.2015. 01:39:36 »
Meni je i Mekonahi bio antipatičan, pa me je ovde "kupio".
Kolina sam zgotivio u "In Bruges", tako da tu nemam problem  ;D

Offline TimeLordHR

  • Član plus
  • Član
  • ***
  • Postova: 621
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #394 : 12.04.2015. 11:47:12 »
Prva sezona za sada je nenadmašiva. Po teaseru se tako i čini, no još ćemo mi čekati za trailer.
Farrel mi, doduše, izgleda je**no!! Baš pogođena uloga (nadam se).
Na Vaughna ću se, vrlo vjerojatno, već naviknut. A za sve ove koji kažu da je Vaughn komičar i to i da neće bit dobar u ozbiljnoj ulozi, prisjetite se kako je dobar bio McConaughey......i onda se prisjetite da je glumio u Kako se riješiti frajera u 10 dana, Vjenčanje iz vedra neba, Sve moje bivše, etc.
Vjerujem da, kad prođe GoT, imamo još jednu nevjerojatnu seriju.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #395 : 12.04.2015. 13:00:24 »
Da, i ajmo se prisjetiti da je ostvario jebene uloge u 90-ima, a da će ga pamtiti po romantičnim komedijama samo oni koji nisu upoznati s njegovim izvrsnim radom u 90-ima.

Da se citiram za ovu glumačku postavu iz druge sezone.

Ovaj video još jednom pokazuje koliko je Cohle izvrsno napisan lik. Lik sa mali milijun mana. Lik koji je toliko sjeban u ovom sjebanom svijetu. Lik koji se tražio u svo toj filozofiji, nihilizmu, a kasnije pozitivizmu. Transformancija na kraju je nešto najlogičnije što se dogodilo u seriji. Jednostavno on nije savršen, nije većina likova u seriji koji se pretvaraju da to što jesu. On ne skriva svoju filozofiju i ne skriva da se cijelo vrijeme traži bez obzira što ima mišljenje o 99% stvari.

Inače, vidim da uopće nisam komentirao ovdje od završetka serije pa da se osvrnem na nove glumce.

Colin Farrell - ako će ostali biti dobri, bit će i on dobar. On najbolje funkcionira kad kraj sebe ima kvalitetnog glumca. Pogledati In Bruges http://www.imdb.com/title/tt0780536/

Taylor Kitsch - glumac koji nema neki kapacitet, ali ako pogledate njegov lik u izvrsno dramskoj seriji Friday Nights Lights, vidjet ćete da je zbog scenarija bio jedan od najboljih likova. Ne sumnjam da će druga sezona isto biti kvalitetno napisana pa će se on dobro uklopiti.

Vince Vaughn - solidan komičar. Prednost mu je što nema neku facu koja bi ga okarakterizirala kao nekog komičara da ga netko prvi put vidi. Bit će on dobar.

Ono što uvijek govorim je scenarij i samo scenarij. Dobar scenarij je najbitniji kod serije/filmova. Ako nemaš to, dogodit će se ono što se događa De Niru zadnjih 20-ak godina gdje glumi u usranim filmovima sa lošim scenarijom, a on ne može pobjeći od svojih tipičnih grimasa.

Rachel McAdams - ona će njima biti najveći izazov. Kužim da je svima simpa, ono tipičan slatkiš. No, jednostavno nije za ozbiljne filmove. Nadam se da joj lik onda neće biti sav u ozbiljnom tonu jer će ga tako upropastit. Mislim da će joj lik biti napisan između nekakve zabavne, ali opet malo ozbiljnije žene.

Kelly Reilly - onda je dobra glumica. Zna odglumiti sjebane likove i dobro će se uklopiti u atmosferu serije.

Abigail Spencer - posebno sam sretan zbog nje. Ne znam koliko će veliku ulogu imati, ali pogledajte Rectify http://www.imdb.com/title/tt2183404/ izvrsna je tamo.

Aidan Gillen - pun pogodak. Nadam se da će na kraju ispasti villain u seriji. Vidim da glumi CIA agenta.

Fali mi analiziranje zadnjih 6, 7 mjeseci. Nije bilo baš previše serija za analizu tako da se radujem drugoj sezoni.

Analiziranje

Offline coadj

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1394
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #396 : 13.04.2015. 01:16:15 »
A za sve ove koji kažu da je Vaughn komičar i to i da neće bit dobar u ozbiljnoj ulozi, prisjetite se kako je dobar bio McConaughey......i onda se prisjetite da je glumio u Kako se riješiti frajera u 10 dana, Vjenčanje iz vedra neba, Sve moje bivše, etc.
Vjerujem da, kad prođe GoT, imamo još jednu nevjerojatnu seriju.
ovo ti je istina ziva...
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: True Detective
« Odgovor #397 : 14.04.2015. 05:13:28 »

krivo sam se izrazio, ne mislim toliko da će biti sranje, vjerujem da će biti dobro odrađeno, ali koliko je iščekujemo i imamo prevelika očekivanja, mislim da će nas iz tog razloga razočarati. koliko vidim u teaseru, radnja će se odvijati u velikom gradu ne znam je li LA ili SF, a veliki grad ne može pružiti mističnu i jezovitu atmosferu kao neki mali gradić u američkoj zabiti kao što je bilo u prvoj sezoni. a čini mi se kako u ovoj sezoni neće biti, kako je to mulder zvao, kozmičkog horora. a to je sve ono što mi se sviđalo u 1. sezoni. vjerujem da će dobro odraditi i da će vjerojatno biti neka dobra detektivska priča, ali zbog odlične 1. sezone i naših očekivanja za 2., mislim kako će nas pomalo razočarati.

Slazem se, 1. sezona je bila predobra upravo zbog atmosfere.
A citam komentare kako ih dosta nije zadovoljno sa glumcima.. kako 2 holywoodska glumca mogu izgledati lose na tv-u? pa upravo smo u 1. sezoni vidjeli "razliku u kvaliteti" zamislite da su je odradili npr. likovi iz The Walking Dead i sl. :)

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: True Detective
« Odgovor #398 : 15.04.2015. 12:37:34 »
Vjerojatno nisu bili zadovoljni oni koji misle da Matthew glumi samo u jeftinim limunadama. Meni su obojica bili dobri i prije serije. Woody je u zadnjih 5-6 godina imao dosta dobrih filmova.
Ova dvojica koji sada dolaze su nešto drugo. Još se ne sjećam je li i Brad Pitt u seriji ili nije. I on je loš glumac.
Mrzim lopatare i limune

Offline co2

  • Član
  • ***
  • Postova: 508
  • Spol: Ženski
  • Ideas are bulletproof. - V.
Odg: True Detective
« Odgovor #399 : 16.04.2015. 14:43:29 »
Matthew je posle romanticnih komedija imao dosta dobrih filmova, tako da nije naglo skocio u pricu kao sto je True detective...Daj boze da bude kao prva sezona, ali ja u Vince nemam poverenja.. Videcemo :)

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #400 : 16.04.2015. 15:26:39 »
Imao je i prije odličnih uloga u 90-ima. Jednako dobre kao ove kasnije, a ono što se između događalo je mrlja na njegovoj karijeri, ali isto tako ta mrlja ništa ne znači kad je već u 90-ima bio odličan glumac. Meni je još uvijek njegova uloga u Dazed and Confused http://www.imdb.com/title/tt0106677/ njegova najbolja uloga. U Lone Star je isto fenomenalan kao i sami film http://www.imdb.com/title/tt0116905/

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #401 : 16.04.2015. 16:48:57 »
Neverovatni su ljudi danas.. da su doveli di Kapria O5 bi bilo što on.. on je glumio u toj i toj limunadi i ne nije uloga za njega. Da je Džoni došao rekli bi onda da on je mrtvi pirat Džek i ne može on biti ozbiljan, on nije ni glumac za takvu materiju.. ali po meni su trebali The Rock dovest i upariti sa bilo kim, najbolje nekom plastičarkom pa da svi gledamo zbog njenih kvaliteta..
Oni dobiju koliko milku $ po ep. pa za te novce mora da pruži više nego što je ikad do sad.. pa nije ovo rijaliti pa budi što veća prirodna budala i proćićeš najbolje.. neće ti tamo niko dati tolike novce na lepe oči i sladak glas.. serija ima da otkine i glumci ima da pomere granicu svojih mogućnosti do sada..
iShare, noProfit


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #402 : 16.04.2015. 17:04:49 »
Tako je. Ono što je najviše bitno za glumca, ali i općenito seriju ili film je dobar scenarij. Scenarij je sve. Bez dobrog scenarija nema ništa. Zato je De Niro propao zadnjih 20-ak godina. Velik dio tih njegovih uloga je jednostavno slabo zbog lošeg scenarija. A on više nije tako mlad da može improvizirati kao prije. Improvizacije glumaca su isto odlile odličnih glumaca.

True Detective je imao fantastičan scenarij prve sezone, a isto tako bi trebalo biti za ovu sezonu. Ne vidim neki razlog zašto ne bi bio. Onda dolazi režija koja može dići pojedine scene na jednu višu razinu.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #403 : 16.04.2015. 17:28:06 »
Kao Džoni u Piratima, koliko je bilo dreke na njega jer čovek nije radio po scenariju, improvizovao je, dodavao je sam šta je mislio.. i pustili su ga i tu je stavljena tačka na uspeh. De Niro se ofucao sa tako nekim ulogama, dal je u pitanju bio samo profit tj. lična zarada, možda ugovor sa nekim agentom kojem je bio dužan, pa je prihvatao sve i svašta ili je jednostavno rešio daj šta daš pa nek ide dokle ide..
Naravno, scenarijo.. to je kao i u timskom sportu, možeš ti imati u timu sve zvezde sveta ali ako ti nemaš scenu i sliku kako gde i kome da daš prostor i mesto za njegov talenat koji ima, džaba vam novci moji sinovci.. ovde je dobra ekipa i koliko sam bio ranije pratio a verujem da se nije ništa promenilo da su ostali svi ti ljudi koji su stvorili prvu sezonu.. HBO je kuća koja sve studiozno radi. To je odlika jednog sistema koji vodi ka uspehu i profitu. Eto samo O5 primer sport. Plivanje Milorad Čavić ode na takmičenje PE i ima samo 1 kapicu za takmičenje, trening, za sve.. ako je izgubi, ne može se takmičiti. I onda njegova izjava za Felpsa na pitanje novinara, da tog istog Felpsa prati 10-12 ljudi sa kojima je on svaki dan, od doktora, trenera, masera, psihologa, kardiologa, nutricioniste.. oni su na spisku poreskih obveznika državljana USA i to se mora opravdati. Tako je i kod HBO i njihove produkcije. Ona mora da opravda uloženo, i dobrano će pravdati uloženo. To je sistem. Studiozno sve se odradi, pripremi, skupe ljudi, plate se ti isti ljudi, ali ne plaćaju se za nerad, za nekvalitet, za fušeraj.. evo ja doš'o da snimim to pa da idem dignuti moju milku $ što je legla posle metar dana snimanja.. hoćeš, da, dođi juče..
Sad mi još pade na pamet eto ženska glumica.. Edith "Edie" Falco svi je pamte po ulozi i liku Tonijeve žene u Sopranovima, zatim par godina kasnije uzima ulogu medicinske sestre Nurce Jackie u kojoj je KRALJICA, ali KRALJICA.. nema joj jačeg lika, nosi ga od prvog dana, od prve epizode tako snažno i jako, tako ga je doživela.. a tebi kao TV konzumentu nije jasno kako je mogla da bude u tako nekom zapećku da nije izvukla ranije negde ulogu ovakvu.. Kod Tonija bila samo njegova žena i domaja.. to je kvalitet glumca. Oni koji su gledali jednu i drugu seriju znaju šta je i kolika je razlika. U prostoru i davanju dobrog scenarija i korišćenje talenta određenog glumca.
« Zadnja izmjena: 16.04.2015. 17:36:41 nenad.d »
iShare, noProfit


Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #404 : 16.04.2015. 18:14:02 »
Moram da se ubacim i da kažem da mi je Edie Falco odlična u Sopranovima, jedna od boljih ženskih uloga. Gandolfini nosi seriju, naravno. Nisam je gledao kao Jackie.

Offline Skribo

  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: True Detective
« Odgovor #405 : 18.04.2015. 13:35:26 »
Odgledao sam 1. sezonu sve super 2. sezona za 2 mjeseca? :) :)

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #406 : 19.04.2015. 02:09:42 »
Nije to daleko.. 2 metra dana.. mi koji smo gledali kad se emitovala nas je pauza otkinula..
iShare, noProfit


Offline DzonGoti

  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
Odg: True Detective
« Odgovor #407 : 01.05.2015. 17:10:01 »
Ljudi, nisam bas lepo razumeo, molim da mi neko pojasni,

Vudi i Metju nece igrati u drugom serijalu?

Najvise sto mrzim je kada promene glumce i onda to nije vise to, serija je fantasticna, upravo sam odgledao do kraja i udjem ovde pogledam komentare vidim da ih menjaju Farel i Von, prestajem da gledam.

Offline TozABG

  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #408 : 01.05.2015. 18:26:36 »
Ljudi, nisam bas lepo razumeo, molim da mi neko pojasni,

Vudi i Metju nece igrati u drugom serijalu?

Najvise sto mrzim je kada promene glumce i onda to nije vise to, serija je fantasticna, upravo sam odgledao do kraja i udjem ovde pogledam komentare vidim da ih menjaju Farel i Von, prestajem da gledam.
To se znalo od pocetka.
Prica nece biti ista, svake sezone se menja kao i glumci.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #409 : 01.05.2015. 19:12:08 »
Ljudi, nisam bas lepo razumeo, molim da mi neko pojasni,

Vudi i Metju nece igrati u drugom serijalu?

Najvise sto mrzim je kada promene glumce i onda to nije vise to, serija je fantasticna, upravo sam odgledao do kraja i udjem ovde pogledam komentare vidim da ih menjaju Farel i Von, prestajem da gledam.
Serija ti je antologijska, a to znači drugi slučaj i drugi glumci. Kao serija Fargo. Samo što imaš različite antologijske serije. Najpoznatije su one horor/sf/fantasy serije. Taj termin su popularizirali originalna Zona Sumraka i Alfred Hitchcock Presents pa sve do Tales from the Crypt. Samo što je u tim serijama svaka epizoda drugačija sa drugim likovima i radnjom. I uglavnom su trajale pola sata. Šteta što više nema takvih, a da su kvalitetne.

Offline zolee

  • Član
  • ***
  • Postova: 537
    • GTA-Balkan.net
Odg: True Detective
« Odgovor #410 : 08.05.2015. 20:03:32 »

Novi posteri(nema spoilera, nego su slike velike :D)
Spoiler for Hiden:
 

Offline TimeLordHR

  • Član plus
  • Član
  • ***
  • Postova: 621
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #411 : 14.05.2015. 23:51:03 »
Ljudeki, došao je - trailer.

Čuli smo par rečenica koje prikazuju likove kako se bore sami sa sobom, svatko ima svojih problema. Dobili smo kratke karaktere, a opet nemamo blage veze o priči. Moguće da je otmica te djevojčice, a moguće da je to bilo samo navedeno kao primjer.
Čisto se vidi da nije uzet isti put kao i sa prvom sezonom, a zbog toga mi je, iako se moglo očekivati, svejedno žao. Serija se razgranala i imati će ove sezone malo veću okolinu (čini mi se) i više važnih likova (a s time i puno pozadinskih priča). Izgleda da ćemo morati čekati 22.6...
Pozdravvvv

Offline pljoska

  • 1. Dinamo, 2. Celtic, 3. Liverpool
  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški
  • Ne muljaj muljatora...
Odg: True Detective
« Odgovor #412 : 15.05.2015. 07:47:51 »
Po ovome, meni se čini da je policajac na motoru glavni negativac/psihopat.

Offline coadj

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1394
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #413 : 15.05.2015. 14:51:55 »
ko, rigins?  ;D a nemoj :)
super je sto trejler, bar po meni, nije nista otkrio. @tajmlordHR je to fino opisao, vise mi se svidjeo onaj teaser.
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline DeRadicci

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 235
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #414 : 08.06.2015. 18:34:59 »




Offline Mostar

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 102
  • Povremeni komentator
Odg: True Detective
« Odgovor #415 : 17.06.2015. 20:42:09 »
Hajde vise... :)

Offline Šćepo

  • Administrator
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2419
  • Spol: Muški
  • Eeee, kakva si ti džukela!
    • AS Roma
Odg: True Detective
« Odgovor #416 : 18.06.2015. 19:14:39 »
Zavrsih prvu sezonu. Stvarno odlicna, nesto neobicno i vrlo mracno, a ja to obozavam. McM i Woody odlični, mislio sam da su i jedan i drugi promašaji za ovakve uloge ali ipak su se pokazali odličnima. Tako vjerujem da će i Vins Von biti dobar u drugoj sezoni.

Čitao sam da je onaj kreator razmišljao o alternativnom kraju, u kojem bi ona dvojica zauvijek ostala u lavirintu i niko više ne bi čuo za njih. Mislim da je takav kraj mogao da bude baš šlag na tortu za ovakvu mračnu seriju, ali dobro.  ;D
“You have no idea what I’m talking about, I’m sure. But don’t worry: you will someday.”

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #417 : 18.06.2015. 21:00:10 »
Odlučio sam spojiti sve svoje komentare na prvu sezonu TD-a pa ih evo u spoilerima. Ima spoilera unutar spoilera da bude što manje.

Spoiler for Hiden:
“Give them pleasure. The same pleasure they have when they wake up from a nightmare.” - Alfred Hitchcock

Knjigu imam doma i razmišljao sam dal da je pročitam prije ili poslije serije. Rekao sam si da ću poslije jer je i sami pisac kreator serije tako da bi ovo trebala biti čista ekranizacija.

Minusi
- par sitnica, par nebotrebnih scena.

Plusevi
+ INTRO
+ McConaughey koji će izgleda stvoriti još jedan unikatan lik. Čovjek je odličan glumac i uvijek sam stajao iza njega. Nažalost, neki ljudi su ga tek sad prepoznali u zadnjih par godina, ali on je još tamo od Dazed and Confused bio talent gdje je stvorio jednog od najboljih likova 90-ih, Woodersona.
+ jug Amerike što inače obožavam vidjeti u filmovima/serijama. Ta njihova surova i depresivna atmosfera koja mnogima ne paše, ali kad se pogodi, ništa od toga nije bolje.
+ Highlight epizode
+ slow-paced epizoda koja toliko dobro leži uz tu atmosferu u seriji.

+ rituali/okultni simboli - ono što istražujem od svoje 14. godine kad sam prvi put pročitao Neopagansku knjigu, The Spiral Dance, a iz simbola se toliko toga može saznati. Idemo na prvu simboliku
Spoiler for Hiden:
Rogovi su sastavni dio sotonizma. Ovi označavaju Ba’ala, Molocha. Dakle, ovo je bio ritual. Samhain, festival mrtvih.

Crna spirala. Tipičan okultni simbol Crnog Sunca. Nacisti su ga naveliko koristili. Ima više značenja. Evolucija duše iz treće dimenzije u stvarni svijet. Puno već spirala ima i značenje broja zvijeri. Izgleda da imaju posla sa nekom žešćo sjebanom organizacijom. Zasad traže kao da je jedan ubojica, ali volio bi da ih je više.

Najbolji pilot u dugo dugo vremena. 9/10

EDIT:

Zaboravih pjesmu  ;D


Spoiler for Hiden:
"Always make the audience suffer as much as possible." - Alfred Hitchcock

Moram pohvaliti redatelja Carya Fukunaga koji je dao dušu za sve te divne kadrove, a koliko vidim, režirat će i preostale epizode. Kinematografski besprijekorno.

McC i dalje briljira. Još više improvizira i saznali smo
Spoiler for Hiden:
o njegovom liku kako je bio u psihijatrijskoj bolnici 1993. godine. Malo produbili njegovu priču o kćeri. Alexandra Daddario ima divne sise  srcesmajli malo sam više obratio pozornost na Harrelsona i ne mogu reći da je isti tada i u sadašnjosti. Razlike ipak ima. Nek kao kod McC-a, ali razlike vidim.

Iako u nekim stvarima nema veze sa Twin Peaksom, ali u nekim segmentima je nevjerojatna slično pa tako dolazim do glavne reference u ovoj epizodi. Samo za nas horor fanove i pazite sad kako je sve dobro povezano. Samo se nadam se ste pažljivo pratili simbole i pokušat ću biti što jasniji i krenuti od prvog simbola u drugoj epizodi i sve povezati sa zadnjim simbolom.
Spoiler for Hiden:
u njezinom dnevniku je pisalo The Yellow King, a to su kratke horor priče od Chambersa koje će kasnije jako puno utjecati na Lovecrafta i njegove poznate mitove. U dnevniku je spomenut i grad Carcosa, a s tim gradom vlada zli entitet Hastur, žuti kralj koji je poznat po svojem žutom simbolu i ko igra njegove igra, on umire. Sjetite se one vražje zamke koju su našli detektivi. Ubojica s njima tako razgovara što je i Cohle rekao na početku.

Sad pogledajte zadnji hint koji su nam dali je Sova. Na trenutak se pojavljuje. Vidite dole na slici. Sova je jedan od glavnih trademarkova Twin Peaksa. U Twin Peaksu Sova je predstavljaja zlog entiteta BOB-a, ali ne samo to. Sova inače predstavlja Molocha, boga kojega štuju Illuminati. Znak Molocha smo vidjeli i u prvoj epizodi, objasnio sam tad na onim slikama.

Dakle, ovo je jako jako kompleksno sastavljena mitologija serije. Naprosto sam oduševljen jer za ovo treba biti potkovan. Ček se treća u kojoj će još više produbiti tu mitologiju. Jedno je sigurno, a to da imamo novo TV pitanje koje glasi Who Killed Dora Lange?

Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Bitna je serija i detalji u njoj, a ne sise  :P sise dolaze kasnije kao bonus.

Ovo za Lovecrafta ništa čudno. Gore sam napisao poveznicu između Lovecrafta i žutog kralja. Volio bih vidjeti kako produbljuju priču
Spoiler for Hiden:
oko Lovecrafta i njegovih mitova, ali ne vjerujem da će serija ići u nadnaravno već će se samo baviti s tim temama.

Tako da jedva čekam vidjeti što će od njega uzeti. Vjerojatno Cthulhu mitove. Bavit će se kozmičkim hororom, vjerojatno kroz metaforu i njegove vizije/halucinacije. Dakle, pripremite se za Great Old Ones

Lovecraft se i sam bavio okultnim, čak je i pisao da je komunicirao s one strane svijeta i jako detaljno opisivao svoja iskustva. Necronomicon imate danas svugdje za nabaviti pa ko želi, neka si pročita.

Samo je šteta što će malo ko ove stvari skužiti pa ću pokušati biti što detaljniji oko takvih stvari i povezivati ih u jednu sliku.

Spoiler for Hiden:
"To realize that all your life, all your love, all your hate, all your memory, all your pain, it was all the same thing. It was all the same dream you had inside a locked room – a dream about being a person. And, like a lot of dreams, there’s a monster at the end of it." - Rust Cohle

Jebote, Cohle i nihilizam. Kao da opet čitam Schopenhauera i Nietzschea  ;D
 
Ma svaka čast Pizzolattou. Odlično je napisao Cohlea i njegove analize/seciranja su nas koji volimo filozofiju kao najljepši dar koji trenutno možemo dobiti.

Malo više o epizodi u spoileru.

Početak i religija
Spoiler for Hiden:
vrhunsko analiziranje Cohlea. I ne napada religiju kao takvu niti obične vjernike već one vjerske fanatike. Ipak, ne možemo reći da je Cohle ateist, upravo zbog te njegove filozofije i njegovog prosvjetljenja. Bliži je agnostiku iako ja osobno ne volim te etikete jer su to samo etikete koje nas djele. Kao i same religije, kao i sve ostalo u ovom bolesnom svijetu. Simbola u ovoj epizodi i nije bilo osim one spirale koja se svako malo pojavljuje, ali nije ni itrebalo biti. Ipak ta spirala sugerira da postoji veza između više ubojstava. U prve dvije su nam davali hintove/simbole, a sad su nam približili likove. Maggie, Cohle, Hart. Vjerujem da nas tek pravi simboli očekuju u narednim epizodama.

Hart je ustvari puno više nemoralan od Cohlea. Da, Cohle je čudak u ovom svijetu. Ja ga ne smatram čudnim niti malo upravo zato što djelimo neke osobine i dobro je da se stavlja iznad drugih i da na svako pitanje ima odgovor. Proispituje ono što je pred njim. okolina ga samo okružuje, ne utječe na njega kao na Harta što i vidimo kakve ima probleme doma. Pritisak je sve jači, on lagano puca. Jebe mu se većinu toga. Previše je nošalantan iako spada u tradicionalne osobe. Sjajna je scena nakon razgovora sa kćerkom, ide razgovor sa ženom. Simbolično je to što je on sad u koži svoje kćeri pred svojom ženom. Tu se vidjelo propadanje jednog srednjovjekovnog čovjeka koji je upao u krizu srednjih godina, koji misli da ima svoj cilj što i govori da gleda samo ravno. On ne želi kao Cohle da okolina utječe na njega, ali joj se ne može oduprijeti. Pokušava, trudi se, ali laže, vara sve zbog pritiska koji je stvorio njegovu krizu.

A kraj epizode je vjerojatno Leteće Špageti-Čudovište koje je ova vidjela na LSD-u  ;D http://hr.wikipedia.org/wiki/Lete%C4%87e_%C5%A0pagetno_%C4%8Cudovi%C5%A1te

Na kraju, imam teoriju o ubojici ili nekome ko surađuje s njim. Bilo je ajmo reći hintova o njemu i prikazali su ga.
Spoiler for Hiden:
Ima baš čudnu bradu, zar ne  ;D s tim da je najveća misterija kako je njihova kćerka to vidjela i gdje je vidjela. Smatram da u ovoj seriji nema slučajnosti. Takva je serija, puna hintova. Sve je tu s razlogom. Ne govorim da je taj lik ubojica, ali vjerujem da je nekako povezan i koliko vidim, on će se pojaviti još u dvije epizode. Toliko...


Spoiler for Hiden:
Iako je serija vrlo originalna, ipak ima dosta sličnosti s nekim serijama/filmovima. Recimo, ovako filozofske serije jako dugo nije bilo, ali baš da se konstantno priča o filozofskim temama. U toj kategoriji, Northern Exposure joj je najsličnija. Tu ćeš naći svu važniju filozofiju iz povijesti. I po atmosferi rijetko koja serija može stat uz bok gradu Cicely. Što se tiče nekakvog tripa, to je Twin Peaks i odmah dolazimo do Carnivalea koja je po metaforama najsličnija True Detective. Epska good vs evil priča. Po samom istraživanju sličnih tema imaš dosta mračni Millennium i jedna zaboravljena mini serija, Wild Palms pa kad već preporučujem, evo jedna koju se nažalost slabo spominje, a trebalo bi. Picket Fences - kroz tu seriju su se probili hrpa poznatih glumaca. Ima dosta misterije + mali gradić.

Uglavnom, sve te serije imaju jednu ili više dodirnih točaka sa True Detective. Dakle, iako je Northern Exposure skroz različita serija, ali gledajući kroz filozofski dio, to je najsličnija serija, a jedna od najvećij snaga True Detectivea je upravo taj filozofski dio.

A što se filmova tiče... Originalni The Wicker Man ako želiš nešto najbolje o kultu. Naravno, nezaobilazan je i Lynch i njegov Lost Highway a ako želiš vidjeti nešto od Lovecrafta, onda pogledaj Dagon i Jacob's Ladder se bavi dosta podsvjesnim, kozmičkim hororom.

Forbrydelsen je recimo slična serija što se tiče istraživanja ubojstva, ali tu nema nikakvog tripa.

Spoiler for Hiden:
I što tek reći nakon ovakve epizode.

Evo, par minuta sam gledao u ekran i razmišljao što napisati nakon ove epizode, nakon onog zadnjeg kadra. Najozbiljnije.

Epizoda je bila bez previše simbolike, bez previše hintova. Totalno drugačija od prve tri epizode. Ne mogu reći da nisam očekivao ovakav zaokret, ali prve tri epizode su mu toliko uvukle pa me ova epizoda ostavila kao jako malo epizoda u modernoj tv povijesti.

Woody i McC su još viš izvukli ono nešto iz sebe i vukli epizodu gdje kod su htjeli. No, ovaj put budimo fer. Redatelju moramo čestitai na onome što smo upravo gledali. Prve tri epizode su isto fantastično režirane, ali Cary Fukunaga je kao Woody i McC izvukao ono nešto iz sebe i dao nam jednu od najbolje režiranih scena u televizijskoj povijesti. Za ovo zadnje dajem ruku u vatru da će se ta scena prepričavati godinama i da će ostati tako zapamćena. Ono što je on izveo je kontinuirani dugi kadar koji je toliko težak da treba godine i godine učenja za tako nešto, a da ne pričam na koliko se tu detalja treba paziti. I on nam je to dao. Izvrstan šestominutni kadar, a prije toga tri i pol slow-paced epizode da bi nam onda darovao takvu napetost i režiju. Da previše ne baljezgam oko tog kadra, baš kako piše u ovom ČLANKU  Best. Scene. Of. The. TV. Season.

Što se tiče same radnje
Spoiler for Hiden:
kad smo kod simbolike, onaj lik u zatvoru je spomenuo žutog kralja, grad Carcosa i ono o čemu sam govorio nakon prve epizode, žrtvovanje (devil worshippers). I zanimljiva je jedna rečenica koju je Marty rekao, a to je "the detectives curse to have the solution right under your nose, but to be paying attention to the wrong clues".

Samo je pitanje na što se odnosi. Možda na Ledouxa. A tek Cohle i pretvaranje da je njihov pa uzimanje bijelog i to je jako realistično prikazao. Sami izrazi lica, još dodamo režiju redatelja koji sve to dočarava. I napokon su bajkere odlično prikazali. Primjetite da se Cohle nazvao Crash, a njegova preminula kćer je poginula u automobilskoj nesreći. Imam teoriju da je i on kriv za smrt svoje kćeri. Po meni bi to imalo dosta logike. Zasad se sporedno bave s time i bavit će se do samoga kraja kada će se sve otkriti, nadam se.

Ne smijem zaboraviti i kako ovo sjajno izgleda kinematografski. Adam Arkapaw, svaka čast.

Sad na još jedno gledanje pa možda uhvatim još neki detalj. Čisti mind-blowing kojeg želim još.

Spoiler for Hiden:
I što tek onda reći nakon pete epizode. Epizoda koja se vješto poigrala sa našim glavama.
Spoiler for Hiden:
Oni crni detektivi su nas pokušali uvjeriti kako je Cohle ubojica ili da ima veze s tim ubojstvima. Malo su se motali po Hartovoj glavi oko toga i redatelj nam je namjerno dao sve te hintove kao što su oni davali Hartu da i mi pomislimo na trenutak kako je Cohle ubojica ili da ima veze s tim. Ne vjerujem u to. Jednostavno je tragao cijelo vrijeme za ubojicama. Klišej samo takav, a ovo je previše pametna serija da bi na kraju Cohle ispao. Sad da citiram onog lika iz prošle epizode koji je rekao

"He said that there's this place down south where all these rich men go to, uh, devil worship. He said that, uh, they—they sacrifice kids and whatnot. Women and children all got—all got murdered there and, um, something about someplace called Carcosa and the Yellow King. He said there's all these, like, old stones out in the woods, people go to, like, worship. He said there's just so much good killin' down there. Reggie's got this brand on his back, like a spiral. He says that's their sign."

The Yellow King jednostavno označava sotonistički kult ili više pojedinaca koji imaju pravo nositi taj naziv kao recimo Tuttle. Oni žele pozvati Old Ones iz Lovecraftovih mitova. One prve tri žrtve su bile iz 1995. godine. No, ajmo na nešto drugo. Zašto ti crni detektivi ispitivaju Harta i Cohlea? Po meni samo postoje dva uvjerljiva razloga. Prvi razlog je da zbilja vjeruju kako Cohle ima nešto s tim slučajevima i zato su ušli u Hartovu glavu i u pravom trenutku mu rekli što misle od samog početka. Primijetit ćete da u ove četiri epizode uopće nisu bombardirali Harta sa optužbama oko Cohlea niti mu davali išt, kao i nama gledateljima. Lijepo smo se opustili kad odjednom u ovoj petoj epizodi počnu bombardirati Harta kako Cohle ima prste u svemu tome.

Drugi razlog i koji je meni nekako logičan je da su ti detektivi unutra. Da rade za taj kult, pokušavaju spriječiti Harta, a pogotovo Cohlea koji po mojoj nekakvoj teoriji nikad nije ni prestao tražiti. Dosta toga on drži za sebe. Ti crni detektivi znaju da je blizu zečje rupe što sam si metaforički protumačio s ovom slikom

Metaforički, jel. I tako, ti crni detektivi rade za taj kult, za Yellow Kinga i pokušavaju spriječiti Cohlea da sve razotkrije. Zato je Cohle i izašao kroz ona vrata jer ih je analizirao kao što je taman prije Hart rekao kako neće ništa izvući iz njega već će on izvući iz njih. Cohle je i tom jednom detektivu rekao "je li ti imaš prijatelje na visokim pozicijama"

I znate što je najljepše od svega. To što se hitnovi iz prijašnjih epizoda povezuju s ovom epizodom. Pa da vas samo podsjetim što je Cohle rekao tim detektivima u drugoj epizodi. Rekao im je da je škola zatvorena i je li to njima što znači. I onda je par sekundi pauza i kamera pokazuje Cohleovu facu kako prati njihove reakcije i analizira ih. On cijelo vrijeme indirektno njih ispituje, a ti sjajni, al stvarno sjajni hintovi nam upućuju na to. Zato volim pogledat epizode više puta.

Sad pazite ovu sliku.


To je ona zadnja scena kad je Cohle u školi, drži vražju zamku i kamera dolazi prema nama polagano napuštajući taj prostor gdje je Cohle i što vidimo? Na prozoru vidimo crnu zvijezdu, a znamo da je škola povezana sa Tuttleom.

Imam teoriju kako je Hart nenamjerno povezan sa svime time. Kuća mu je stalno označena sa spiralama, a i to smo vidjeli kad se one igrale vani i na drvo im odleti s onim čime su se igrali. Tada sa zumiranjem vidimo nešto kao spiralu. Njegova starija kćer, Audrey, za nju smatram kako će biti u velikim problemima, a lako moguće potencijalna žrtva ili da je i sama povezana sa njima. A lako moguće da je i seksualno zlostavljana od nekog u ranijoj dobi zbog svih onih hintova iz prošlih epizoda, a i sad kako se promijenila.

Ovo je baš moderna verzija The King in Yellow jer što više mislimo o tome, sve dublje ide i svako malo se nešto otkrije.

A tek Hartova majica na kojoj je poster od Pink Floydovog zadnjeg albuma, a ta sama slika prikazuje jednu glavu ako se spoji, ali je od samog početka razdvojena i tako izgleda kao dvije glave iz profila. Značenje tog postera se do dan danas ne zna iako ima teorija.

Odlične scene sa Ledouxom, sjajno snimljene i neočekivane.


Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Ona je sigurno povezana s nečime. A lako moguće da će biti potencijalna žrtva zbog prizivanja Old Onesa u što vjeruje taj kult. To žrtvovanje mora imati četiri elemenata. Zemlja (tako je ubijena Dora Lange pokraj onog drveta), voda (tako je ubijena ona druga žrtva, rijeka), vatra (tako je ubijena ona treća žrtva koja nikad nije ni nađena pa je logično da je spaljena) i zrak (tako je ubijena Tuttleova kćer) i peti element je kombinacija sva ta četiri elemenata. Peti element je za Hartovu kćer koja je očito od ranog djetinjstva zlostavljana i sad je sva sjebana. Dobro si ovo rekao za njegovog tasta. To zvuči sjajno i odličan je dio te velike slike  smileyNO1

A ta teorija od 5 elemenata je jako stara u književnosti i zvuči dosta logično kad se sve spoji i dodaju ubijene žrtve i kako su ubijene. To jest tu je četiri klasična elemenata koji imaju više značenja od žrtvovanja do duhovnosti Onda vidiš da su ubijeni upravp prema tim elementima. Uglavnom, ta teorija je zasad dobro prihvaćena i vidjet ćemo hoće se toga držati, a sve ide prema tome. I Hart mi je sve sumnjiviji zbog nekih scena

Cijela serija to jest ova prva sezona je odlična posveta Lovecraftu koji je taj kozmički horor popularizirao, a sami autor serije je fan njega. Pazi ovo.

For instance, he makes Cthulhu and his minions water beings, whereas "The Call of Cthulhu" has them coming down from space and building their cities on land; only later are their cities submerged by geological upheavals, and this is a catastrophe which immobilizes the Cthulhu spawn. Hastur is portrayed as an "air elemental", while at the same time Derleth implies that he lives on the bottom of the Lake of Hali. Yog-Sothoth and Nyarlathotep, probably the two most purely Cosmic of all Lovecraftian entities, are squeezed into the "earth" category; while, finally, he invents the fire elemental, Cthugha, to round out his menagerie of elementals. (Lovecraft invented no beings that could be construed as "fire elementals"). Cthugha comes from the star Fomalhaut --- presumably because Lovecraft once mentioned that star in one of his sonnets.

To su ti mitovi od Lovecrafta poznati kao Cthulhu Mythos. Tu su spomenuta ta četiri elemenata po kojima su ubijene te žrtve, a još bitnije je da je spomenut Hastur, a Hastur je spomenut i u seriji. Još u drugoj epizodi, opisan je u književnosti kao zli entitet.



Spoiler for Hiden:
u njezinom dnevniku je pisalo The Yellow King, a to su kratke horor priče od Chambersa koje će kasnije jako puno utjecati na Lovecrafta i njegove poznate mitove. U dnevniku je spomenut i grad Carcosa, a s tim gradom vlada zli entitet Hastur, žuti kralj koji je poznat po svojem žutom simbolu i ko igra njegove igra, on umire. Sjetite se one vražje zamke koju su našli detektivi. Ubojica s njima tako razgovara što je i Cohle rekao na početku.

Spoiler for Hiden:
Iako su prvih 5 epizoda bile napetije, ova me najjače udarila što se tiče iščekivanja jer je sve prošlo tako casual i cijela epizoda je bila velika priprema za zadnje dvije epizode koje će biti čista eksplozija otkrivenja i vrhunca ove serije. Još uvijek se bojim da negdje ne pogriješe, ali vjerojatnost da to naprave je jako mala, ali uvijek postoji ta sumnja ma koliko god nešto bilo kvalitetno.

Ova epizoda je odličan pokazatelj kako se treba odnositi prema klišejima kakve viđamo u ovakvoj vrsti serija. Tu ponajviše mislim
Spoiler for Hiden:
na dio sa Maggie kad namjerno prevari Martija da osjeća krivicu, da si ona napuni na samo jedan mali trenutak onu prazninu u sebi. To smo svi vidjeli u mnogim serijama/filmovima, tipičan klišej, ali ovdje su ga iskoristili stvarno vrhunski i pokazali kako to treba izgledati. A i Maggie ima dobru guzu  ;D

Razlog zašto je ova epizoda sjajno funckcionira je
Spoiler for Hiden:
2002/2012 suradnja između njih dvoje koji ipak nešto na kraju kemijaju. Posebno mi se svidio dio kad Cohle ispitiva onu mladu majku koja je ubila svoje dijete i kad je drži za ruku, pravi se da suosjeća s njom, sve izvuče iz nje i kaže joj da se ubije. Pošto je Cohle izgubio dijete, ta scena i ta rečenica još više dobiva na težini. Može se promatrat i s druge strane, a to je da ne proživljava tu patnju koju je on proživio. A tek scena kad Marty dođe doma i jede špagete (špageti čudovište) ispred svojih kćeri i žene. To mi je bilo zgodno  ;D iako ne mislim da ima neko drugo značenje niti da je ikakav hint koji nam Nic i sami redatelj pokušaju dati. Bilo je još simbolike poput one male đavolje lutkice kad je jebao onu mladu curu koja je bila ispitivana od strane njih tamo 1995. godine. To sam si ja nekako predočio kao Martijeva borba s unutarnjim demonima Martija + Fukunaga je dao očit fokus na tu lutkicu.

I zadnja scena kad Cohle odlazi sa đipom mi se posebno svidjela. Razbijeno zadnje svjetlo, a sjetite se da se to razbilo kad je Cohle bacio Martija na svoj auto u onoj tučnjavi koja se dogodila 2002. godine. Znači, prošlo je 10 godina i on nije popravio to svjetlo + dobijemo odraz njega u retrovizoru i to mi samo govori kako je on još uvijek razbijen iznutra, ali ono najvažnije je da još uvijek traži prave dokaze.

Epizoda se zvala Haunted Houses što je isto dosta simnolično jer se radila cijelo vrijeme o njihovim suočavanjem sa vlastitim demonima.

Najnormalnija epizoda dosad u kojoj sam uživo jer je ovo samo priprema za zadnje dvije epizode. Stvarno ovo brzo prolazi, a kad bude gotovo, pa ko će dočekat drugu sezonu  :( al ajd, drago mi je da će biti još puno priče oko ove serije i još kad dođe na dvd-u ili blu-rayu  liz-liz

Inače, nju možete gledati u Bansheeu  ;D
Spoiler for Hiden:

Nice hook, Marty...

Spoiler for Hiden:
Volio bih ukratko reći u jednoj rečenici što je to, ali to je nemoguće  ;D

Najlakše je reći da je kozmički horor filozofija koju je Lovecraft prvi popularizirao. Ima dosta kategoričkih značenja pa ću krenuti od prve i spojiti u tu sliku da dobiješ što bolji uvid. Lovecraft je bio horor autor i taj kozmički horor spada u weird fiction koji je najviše bio popularan između 30-ih pa sve do kasnih 80-ih prošlog stoljeća. Dakle, to je ideja kako je univerzum jedno ogromno i mračno mjesto gdje ljudi ne igraju nikakvu ulogu i osuđeni su na propast. Tu dolazimo do nihalizma s kojim ova serija obiluje. Cohle je nihilst i to si vidio u njegovoj filozofiji i citiranju raznih filozofa poput Nietzschea, Wittgensteina. U jednoj sceni Chole kaže In this universe, we process time, linearly. Forward. But outside of our space-time, from what would be a fourth-dimensional perspective, time wouldn’t exist. And from that vantage, could we attain it? We’d see, our spacetime would look flattened. Like a single sculpture with matter in a superposition of every place it ever occupied. Our sentience just cycling through our lives like carts on a track. See, everything outside our dimension, that’s eternity. Eternity looking down at us. Now, to us, it’s a sphere. But to them, its a circle . . .

Nietzscheova ideja je bila da se sve ponavlja pa tako u jednoj epizodi Ledoux kaže "time is a flat circle, a Cohle odgovara  "What is that, Nietzsche?"

I sad dolazi ono najčudnije. Lovecraft je bio okultist i on je stvarno vjerovao u ono što kod njega zovemo Old Ones a oni su sama srž kozmičkog horora. On je vjerovao da su oni nekoć vladali ovim svijetom. Oni su zaboravljena bića iz dubokog univerzuma, stari bogovi koji imaju samo jedan cilj. Napraviti kaos. Tako su nastali i njegovi poznati Cthulhu mitovi. Ne vjeruju u niti jedan prirodan zakon što se vidi i kroz Cohleov nihilizam.

Tu onda dolazi King in Yellow, priča od još jednog horora autora i ta priča je direktno utjecala na Lovecraftove mitove. Pizzolatto isto govori kako je cijela serija posveta tom kozmičkom hororu kroz metaforu. Dakle, neće biti ničeg nadnaravnog već sve kroz simboliku. Ustvari
Spoiler for Hiden:
cijeli taj kult je jedini što vjeruje da će oživjeti Old Ones.

Spoiler for Hiden:
"Well, once, there was only dark. If you ask me, the light's winning." Od nihlizma do pozitivizma.

Nic Pizzolatto ima muda. Lik je zadao takvu pljusku cijeloj sotonističkoj industriji. Na tome mu svaka čast. Naravno, ne samo na tome. Ono što je uspio napraviti u ovih 8 epizoda je jedan od najvećih pothvata ovog stoljeća.

Postavljen prevod, uživajte kao što sam i ja.

Zadovoljan sam serijom, posebno mi se sviđaju dijalozi dok se voze autom.
Spoiler for Hiden:
Vjerovatno će biti razočaranih manjkom objašnjenja ali saznali smo što je trebalo da se sazna, riješeno je što je rješavano, a ostale stvari ostaju kakve jesu kao što to i jeste u životu.
Još da se osvrnem na ono "a rješenje mi je pred nosom", ispostavilo se da je bilo Kolu pred nosom, tj. pred očima prilikom jednog susreta.  ;D

Misliš na ovo  ;D
Na kraju, imam teoriju o ubojici ili nekome ko surađuje s njim. Bilo je ajmo reći hintova o njemu i prikazali su ga.
Spoiler for Hiden:
Ima baš čudnu bradu, zar ne  ;D s tim da je najveća misterija kako je njihova kćerka to vidjela i gdje je vidjela. Smatram da u ovoj seriji nema slučajnosti. Takva je serija, puna hintova. Sve je tu s razlogom. Ne govorim da je taj lik ubojica, ali vjerujem da je nekako povezan i koliko vidim, on će se pojaviti još u dvije epizode. Toliko...

Pa ustvari je sve rješeno. Većina toga kroz simbole i hintove kroz čitavu sezonu. Po mojoj nekakvoj procjeni onako od oka 80% kroz simbole i 20% su Cohle i Marty saznali direktno. Jer, primijetit ćete kako u prvih 5 epizoda ima mnoštvo simbola/hintova i cijele te Cohlove filozofije dok zadnje 3 epizode su puno više direktnije jer se i bave sa sadašnjosti i s onim što je Cohle sve ove godine saznao i to im je bilo dovoljno.

Glavni fokus je bio na detektivima i Martijevoj obitelji. Oni su nam direktno okarakterizirani i to su vrhunski napravili. Kult je nešto poptuno drugo. Oni su nam okarakterizirani kroz sve te simbole. Oni čine taj okvir cijele serije. Bez okvira nema priče. S okvirnom pričom (kult/simboli) se ulazi u samu srž priče (Cohle i Marty te njihovo putovanje i spoznaja). I oni su to uspjeli. Pizzolatto je uspio. Fukunaga je uspio. Osam epizoda. OSAM.

Iako
Spoiler for Hiden:
nisam očekivao da je on baš ubojica, ali sam tad napisao kako je jedan od suradnika što je i bio svim tim moćnicima. I pogledaj sad. Dakle, taj Errol Childress je mrtav pa onaj drugi Childress je isto mrtav. Ledoux je mrtav. DeWall je mrtav kao i Tuttle. Petorka. Naravno, nisu svi moćnici mrtvi kao što i nisu privedeni. To je nemoguće. Hobotnica i njezini krakovi su jednostavno preveliki. Korupcija ili u ovom slučaju zataškavanje i cijeli taj sotonistički kult nikada neće nestati. Toga će uvijek biti. Fokus je bio na Cohleu i Martyu te kako rješavaju isključivo ovaj slučaj. Uspjeli su i to je jedino bitno. Al kako mi je jaka scena kad Cohle ide u potragu za Errolom i kad ga ovaj navodi sa svojim glasom. Na prvi pogled Errol se čini idiotom, ali je ispao veoma inteligentan zbog svih ovih godina. Naravno, ono što je on učinio nije niti malo inteligentno. Genijalno napravljen villain.

I onaj sotonistički labirint  ti_si_Bog

Sad bih se malo osvrnuo na cijelu metaforu i simboliku u seriji. I vjerujem kako će Pizzolatto i Fukunaga odbijati razgovarati o toj simbolici. Jebiga, njima je u interesu da se dalje priča. Vjerojatno će se pravit kao da nisu znali što se dešava  rofl rofl

Meni je stvarno fascinantna ova posljednja epizoda i kako se sve naglavačke promijenilo i gdje smo dobili taj kozmički horor o kojem sam govorio prije par epizoda.
Spoiler for Hiden:
kod cijelog tog pogleda na Carcosu između Cohlea i kulta to jest Errola jer je on jedini ostao. Kroz sve te simbole taj kult je zbilja vjerovao u taj alternativni svijet Carcosu. Da će ga prizvati/vidjeti, ali naravno da oni neće to prizvati niti vidjeti jer tu o ovoj stvarnosti ne postoji to jest u ovoj seriji gdje je sve metafora. I što se onda događa? Događa se jedna od većih ironija koju sam vidio u serijama i odmah mi je izmamilo smiješak. Događa se ovo

Cohle vidi Carcosu kako dolazi na ovaj svijet. Vidi simbolični dolazak Old Onesa. No, on to vidi kroz halucinaciju jer smo i u prijašnjim epizodama vidjeli kako halucinira. PTICE ili kad vozi auto i sva ona svjetla. On je taj koji je vidio Carcosu, alternativni svijet koji kult nikada neće vidjeti.

Cohle i novi pogled na svijet
Spoiler for Hiden:
ovo je došlo u pravi trenutak. Nisam vjernik, a bome nisam ni ateist, a i ne volim te etikete koje samo služe kao psihološko oružje. U većini serija/filmova bi mi smetalo ovo što se dogodilo sa Cohleom. Ovdje mi ne smeta iz više razloga. Oni koji govore da je ovo zbrzano, dajte, molim vas. Od 1995. godine do 2012. godine je prošlo 17 godina. U tih 17 godina Cohle je nakon gubitka svoje kćeri postao to što je bio kroz ovih 7 epizoda. Imao je svoju filozofiju, bio je nihilist i smatram kako je još uvijek nihilist. On nije našao Boga kako će neki tvrditi siguran sam, a ne ne ne. On je našao mir, spoznaju (pozitivizam). On je oduvijek bio spiritualna osoba, a sad je to posato sa cijelim svojim tijelom. Da, Cohle je u ovoj zadnjoj epizodi poslužio kao Isus kroz metaforu. Još ga je Errol nazvao mali svećenikom. Zvijezda repatica ili bijela košulja. Ili kad leži u bolničkom krevetu, kosa mu raspuštena i sav je ozljeđen. Sasvim je logično da će Isus biti metafora i po meni to nije nametnuto već samo logično. Zato, sjetite se što je sve taj lik propatio kroz tih 17 godina i koliko se dao u taj posao ponajviše zbog svoje kćerke. I kad se sve riješilo, zar bi mi gledatelji zbilja nešto drugo očekivali od njega. Da ostane isti nakon svega toga. Godinam su se nakupljale svakakve stvari u njemu i napokon je "eksplodiralo" na najbolji mogući način. On je i dalje nihilist, ali uz dodatak spoznaje koju je otkrio. I to je jedino bitno.

Hvala njima na odličnoj mitologiji, scenariju, glumi, režiji, simbolici i svim tim sitnim detaljima bez kojih ova serija ne bi sad bila to što je. I eto, ko bi rekao da ćemo nakon Breaking Bada odmah dobiti još jedno remek djelo.

I da, zaboravih. Lokacija. Nema ničeg boljeg od južnjačke amerike.

Što se tiče druge sezone. Pizzolatto je rekao kako se baviti sa jednim snažnim ženskim likom i da će opet uključivati nešto okultno. Kad je rekao snažan ženski lik, nadam se da će Melissa Leo biti ta koja će nastupiti u drugoj sezoni. Po meni bi ona bila najbolji izbor. Upravo se ona dokazala kroz te snažne ženske likove, a tek kakvu karizmu ima.


Najviše sam zadovoljan što sam ubojicu pogodio dosta rano. Ah, samo pratit hintove, pogotovo onaj crtež iako do samoga kraja nisam bio siguran jel to on, ali sam znao da je nekako upetljan.

I prvu sezonu sam uvrstio na jako visoko mjesto ovdje http://www.prijevodi-online.org/smf/index.php/topic,24082.0.html

Temeljem svih ovih gore komentara koje sam pisao za seriju znam da zaslužuje. Evo, ovako kad je na hrpi opet sam sve pročitao i jako sam zadovoljan i moram reći da mi fali analiziranje. Nadam se da će ova druga sezona barem upola imati simbolike kao prva tako da se opet mogu malo raspisati.

Još malo, zemljani moji.

Offline iTransformerZ

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 202
Odg: True Detective
« Odgovor #418 : 21.06.2015. 16:30:01 »
Vidim da su vecina kriticara koji imaju privilegiju da pre nas pogledaju seriju, popljuvali ovu drugu sezonu. A medju njima je prednjacio meni omiljeni Brandon Nowalk cije misljenje jako postujem.
Plasi me to, ali da sacekamo i sami procenimo. Kod mene je splasnuo entuzijazam. A mozda je to i dobra stvar.

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #419 : 21.06.2015. 18:55:14 »
Kritičar meni ne treba da napravi i formira meni mišljenje i viđenje nečega.. To ti je igranka, mi kritičari napljujemo, a raja kaže vi ste pametni, vi znate, pa onda udare svi gledati i pisati, pričati o tome.. TD nije sapunica, HBO ima sapunicu zvanu GoT, ovo je sasvim nešto drugo..
iShare, noProfit