Autor Tema: Man vs Wild  (Posjeta: 27028 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #30 : 11.10.2012. 10:19:32 »
Bear Grylls krece novi projekat i prelazi sa Discovery-ja na NBC gde ce voditi realty show o prezivljavanju.


Avanturista Bir Grils, nekadašnja zvezda Diskaverijevog serijala Man vs. Wild dobiće sličan posao u novom serijalu televizijske mreže NBC, Get Out Alive, prenose agencije.

 NBC je danas saopštio da će Grils u Get Out Alive ("Ostati živ") voditi dva takmičarska tima u divljinu.

 Prema njegovim rečima, takmičari će učiti veštine preživljanja i timske veštine, ali će morati da iskuse i malo bola pre nego što na kraju budu nagrađeni.

 U "Man vs. Wild", Grils je iskušavao sopstvene veštine preživljavanja u najopasnijim divljinama na planeti.

 "Get Out Alive" će početi da se prikazuje sledećeg leta. Grils će biti koproducent serijala zajedno sa studijem Elektus (Electus) koji vodi Ben Silverman, jedan od bivših NBC-jevih šefova.

Grils je 1998. godine ostvario dečački san - postao je najmlađi Britanac koji se popeo na Mont Everest, i time je ušao u Ginisovu knjigu rekorda. To se dogodilo samo 18 meseci pošto je teško povredio leđa.

 Učestvovao je u još nekoliko ekstremnih podviga na Antarktiku, na Himalajima i drugim mestima, a 2010. godine je u gumenom čamcu, opremljenom za razbijanje leda prošao kroz Severozapadni prolaz, kroz ostrvlje na severu Kanade.


Izvor:

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #31 : 11.10.2012. 12:20:49 »
Ajd da ga vidimo. Mears i Stroud su puno bolji znalci. Grylls je više zabavljač. Ako želite nešto naučiti, gledajte Mearsa i Strouda.

Offline outside

  • Vanjski
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3000
  • Spol: Muški
  • Joe Purdy - music legend
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #32 : 11.10.2012. 12:33:07 »
Grylls, koji je to avanturista...Odličan je!  clapp Obožvao sam gledati ovu emisiju. Veliki znalac i nevjerojatno izdržljiv čovjek, uz to jako dobra osoba...Naravno da će se gledati njegova nova emisija! smileyNO1

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Man vs wild
« Odgovor #33 : 11.10.2012. 13:33:47 »
Na jednom yt.com linku kada sam gledao neke bushcraft/survival klipove, potegnula se tema o Bear Grylls-u pa je jedan lik spomenuo da je Bear uhvacen u hotel rofl  a trebao je u prirodi da bude i prezivljava u uzasnim uslovima kako to inace izgleda u njegovim epizodama. Probao sam da nadjem neki ozbiljniji clanak o tome ali bez uspeha. Meni je to prilicno komicno zvucalo kada sam procitao  ;D . I da je tacno ne sudim ga. Gotivim Bear-a pa i zbog toga ovaj dokumentarac obozavam. Zanimljivo vodi, harizmatican je, ide svuda po svetu, mnogo toga moze da se nauci itd.
Ovo je točno. Lik je čisti fake. Pa dosta stvari u emisiji je namješteno i onda on to prodava pod znanje što je sramota jer krivo uči. No, jedno mu se mora priznati. Sve one stvari od skakanja u ledenu vodu, mulj, divlju rijeku je opasno po život. I zamisli da ga uhvati kap kad je skočio u ledenu vodu. Nema mu spasa. Ista stvar se dogodila sa Irwinom, samo je njega raža ubola. Imao je doktore kraj sebe, ali nisu ga uspjeli spasiti.

I naravno, njegov uspon na Everest. Moram priznati da s guštom gledam njegove dokumentarce, bez obzira ne sve kontroverze oko njega. Kadrovi prirode su izvanredni, epizode su dinamično režirane i zabavne.

Ali sve ove stvari koje pokazuje je i sam priznao da ne zna. Da ima kraj sebe stručnjake koji mu pokazuju koju biljku smije jesti. Kako treba ovo skuhati i ostale stvari. On je jedini (za kojeg znam) da glumi. Ekipa je pored njega, slika iz helihoptera i odjednom ekipe nema. Svaka scena je namještena i to čak imaš evidentirano na 300 mjesta. Dok se drugi barem trude ostat u šumi preko noći da možda nešto malo bolje naučit, on sjedne u helihopter i ode u hotel - i to prizna kao i sve ostalo. Imaš njegove izjave o svemu tome  ;D al ajde, zabavan je.

   u_jeeeeeeeeee rofl


Mislim da ti znaš za Mearsa? Znaš i sam koliki je lik stručnjak, vjerojatno najblji za takve stvari. Pa i taj Stroud koji ima odličnu emisiju Survivorman.

I sam sam se bavio planinarenjem dosta godina. Još tu i tam znamo otići negdje u "divljinu" koliko tu uopće ima divljine kod nas  ;D Gorski Kotar je najbolji.

I Lars Monsen je dobar. Pogledaj njega. Od Mearsa mi je odličan Northern Wilderness, nije čisti survival, više putopisni bushcraft, ali se itekako isplati pogledati, pogotovo zbog prekrasne kanadske prirode.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #34 : 05.12.2012. 22:04:28 »
Molder, Northern Wilderness ima samo jednu sezonu od 6 epizoda? Ja od Reja jedino sam gledao ono sto ima na YT. Ranije je bio jedan kanal gde je bilo gomilu svega i svacega od njega ali su ga ugasili zbog krsenja prava.
Lars Monsen jel ima dosta svoj dokumentaraca?

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #35 : 19.04.2013. 16:41:17 »
Heyho,
imam jedno pitanje za malo iskusnije..
Počeo sam sa prevodima ovog dokumentarca, pošto mi je jedan od omiljenih.. Jedan je Ber ^^
Btw, preveo sam prve dve epizode u petoj sezoni i namučio sam se dosta sa podešavanjem vremena, pošto sam morao sam da podešavam.
U principu nije da se žalim ali znam da mora da postoji bolji i brži način za izradu novih titlova.
Imam želju da prevedem celu seriju ali ovim putem kojim sam ja krenuo teško da ću je prevesti pošto mi podešavanje vremena oduzima stvarno mnogo vremena.

Dakle, koji je program najbolji za izradu novih titlova?




Offline King Eric

  • Old staff
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5537
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #36 : 19.04.2013. 16:48:38 »

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #37 : 19.04.2013. 17:08:06 »
Thx, King ^

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #38 : 19.04.2013. 21:24:49 »
Markossa, jedan savet. Kompletan spisak epizoda ti ne na wikipedii, ona na discovery-ju ranije nije bio kompletan dok na imdb je sav razbacan. Takodje imas dosta epzioda svucenih sa discoveryija pa mozes da ubrzas prevodjenje pa da ne budu sve epizode na sluh.
Ja ga isto mnogo obozavam, likcina mi je skroz! Srecno u prevodjenu.

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #39 : 19.04.2013. 23:35:28 »
Hvala  :)
ja pratim spisak sa sajta, zapravo tako sam i preimenovao epizode.
Bilo bi mi mnogo lakše kad bi postojali titlovi na engleskom ili na nekom drugom jeziku samo da je tajming dobar.
Našao sam nekih 5-6 novih titlova na portugalskom, tako da sada radim na prevođenju tih epizoda, kad njih prevedem krećem u akciju pravljenja novih titlova, pa lagano nigde ne žurim.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #40 : 19.04.2013. 23:55:50 »
Ako ovde na sajtu nisu ispravljali onda nije dobar redosled, secam se da sam jednom ubacio link gde se nalazi ispravan redosled epizoda u onom delu za dopis epizda, niko nista nije rekao a nisam posleo gledao da li su dirali nesto.
Ja sam davno sve vec pogledao tako da se vise ne secam samo znam da je dosta bilo zamrseno oko toga gde koja epizoda ide.


Kada bi se jednom ovo usudio da zapocenes uufff  :) http://www.raymears.com/Bushcraft_Products/DVDs/  imas ceo komplet na piratebay-u

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #41 : 20.04.2013. 00:40:51 »
Našao sam samo 4 titla http://www.addic7ed.com/search.php?search=Ray+Mears+Bushcraft+Survival&Submit=Search
Neko će to već prevesti, ja sam uzeo man vs wild jer šteta da tako dobar, legendarni dokumentarac ostane ne preveden.




Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #42 : 20.04.2013. 01:25:43 »
Steta, kazem i ja. Samo napred, pa mozda ti se i pridruzi neko da ti pomogne.
A i steta sta prevodiocima nisu malo vise zanimljiviji dokumentarci kod kojih je ipak kljucnije prevodjenje  serija. Koje kada gledas bez prevoda komonto mozes nekad i da preskocis kada ne razumes nesto a sa dokumentacima je druga prica ipak se tu prica sa iskazima, suprotnostima, dokazima, cinjenicama,... pa ako dobro ne razumes prevod puno tu znaci.

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #43 : 26.04.2013. 00:40:53 »
Upravo sam primetio da nisam napisao UNITED4EVER u opisu za epizodu S02E09 - Namibia, pa ako može neko od moderatora, admina da to samo ispravi.
Hvala.

Našao sam još 3 titla sa dobrim tajmingom, na portugalskom su, za epizode 11,12,13, isto su UNITED4EVER.  :)

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #44 : 06.05.2013. 15:49:39 »
Malo obaveštenje za ljubitelje ovog dokumentarca.
Sledeće epizode koje sam uzeo da prevodim su iz prve sezone.

Misija: Kompletirati prvu sezonu.
Target: e11, e12, e13, e14 i e15.


e12 - Copper Canyon, Mexico (prevođenje u toku)*

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #45 : 07.05.2013. 11:20:45 »
Bravo majstore! Ja i ako sam odavno sve odgledao podrzavam tvoj rad. Pa da bude sve vise vecih dokumentaraca prevedenih.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #46 : 07.05.2013. 11:59:26 »
Ovo bi se trebalo zvati reality pa tek onda dokumentarac. Prije par mjeseci sam još više saznao kako lik vara i koji je to fake  rofl rofl

Al boli ga briga i zato je izrazito zabavan lik. Pozitiva.

Izašao je novi od Strauda http://www.imdb.com/title/tt2373430/ nastavak Survivormana pa ko želi nešto novo naučiti, ali to su vam dokumentarci samo za one koji se bave s time i koji znaju s vremena na vrijeme provesti par dana u divljini.

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #47 : 07.05.2013. 17:37:04 »
Kad kažeš da je fake, može da zvuči i malo uvredljivo.  bleh
Ja bih rekao da je glumac a to se onda i podrazumeva, pa jbg. mora čovek da glumi  :)
Video sam i ja par snimaka, vrištao sam od smeha kako se trudio da nam dočara kako treba da se pređe preko neke male provalije a da je samo nastavio 50m dalje mogao je i da je zaobiđe  ;D ( da ne spominjem magistralni put koji je u blizini)  rofl
Ali baš kao što kažeš izrazito je zabavan i baš ga briga.
Ipak, ovo je dokumentarac/reality koji smo svi gledali i meni je izrazito zabavno dok ga prevodim iako sam ga odavno odgledao, kao što rekoh, zaslužuje bar toliko, da bude preveden.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #48 : 07.05.2013. 18:02:13 »
On i sam prizna da je sve namješteno, ali bez obzirana to, ovo je ipak korisna emisija. Tko zna, možda je nekom i spasila život.
Mrzim lopatare i limune

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #49 : 07.05.2013. 19:36:05 »
Emisija je pravljena da bude dinamicna, dobre scene ukljucene a lose iskljucene, iseceni zanimljivi monolozi, uzbudljivi prelasci gde i sam trazi da bude sto riskatnije,... A pokazao je da zna sta da objasni i pokaze gledatelju, to da li je njemu neko 10min pre toga rekao ovo je dobro a ovo lose to nije bitno, vazno je da je edukovao publiku u cemu je i uspevao kroz epizodu u epizodu kao i sezone.

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #50 : 08.05.2013. 01:25:08 »
Ja sam od ovoga pogledao samo par epizoda (na hrvatskom RTL-u, prije nekoliko godina), ali sad čitam na Vikipediji da je serija izazvala poprilično kontroverzi.

Taj lik je izgleda nekad stvarno bio specijalac, ali seriju su brzo provalili kao namještaljku, i novinari a i drugi vojnici s ratnim iskustvom.

Recimo, neki američki pukovnik je objašnjavao da ima mnogo jednostavnijih, efikasnijih i manje rizičnih načina da se izađe nakraj s nekim situacijama nego što to Grils priča/pokazuje, a navodno ima tokom serije neka scena u kojoj on pokazuje kako se čovjek može spasiti ako se nađe kraj vulkanske erupcije, za koju se kasnije ispostavilo da je kompletno snimljena u studiju i da Grils tom vulkanu nije ni blizu prišao.

Možda jednom i pogledam, bar najzanimljivije epizode. Koliko shvatam, tematski su raspoređene pa mi neće biti teško da izaberem ono što volim.  :)
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #51 : 08.05.2013. 02:04:24 »
Kad kažeš da je fake, može da zvuči i malo uvredljivo.  bleh
Ja bih rekao da je glumac a to se onda i podrazumeva, pa jbg. mora čovek da glumi  :)
Video sam i ja par snimaka, vrištao sam od smeha kako se trudio da nam dočara kako treba da se pređe preko neke male provalije a da je samo nastavio 50m dalje mogao je i da je zaobiđe  ;D ( da ne spominjem magistralni put koji je u blizini)  rofl
Ali baš kao što kažeš izrazito je zabavan i baš ga briga.
Ipak, ovo je dokumentarac/reality koji smo svi gledali i meni je izrazito zabavno dok ga prevodim iako sam ga odavno odgledao, kao što rekoh, zaslužuje bar toliko, da bude preveden.
Apsolutno  smileyNO1

Emisija je pravljena da bude dinamicna, dobre scene ukljucene a lose iskljucene, iseceni zanimljivi monolozi, uzbudljivi prelasci gde i sam trazi da bude sto riskatnije,... A pokazao je da zna sta da objasni i pokaze gledatelju, to da li je njemu neko 10min pre toga rekao ovo je dobro a ovo lose to nije bitno, vazno je da je edukovao publiku u cemu je i uspevao kroz epizodu u epizodu kao i sezone.
Pa da, uglavnom ti oko sebe ima ljude koji znaju što treba jesti i kako se ponašati u određenim situacijama. Al recimo to što je fake mi ne smeta jer je i sam više puta priznao. Imaš njegove intervjuje gdje o tome govori. Ja ga dosta cijenim zbog toga što žrtvuje svoj život. To sam objašnjavao na prošloj stranici kako se slična stvar dogodila s Irwinom. Imao je ljude oko sebe i ubola ga raža. Jako brzo su ga stavili na brod, ali bilo je prekasno. Čak mislim da Grylls još više riskira. Pogotovo sa skaanjem u ledenu vodu gdje ako dobiješ infarkt, automatski si gotov. Ali svjestan je što može i to se vidi bez obzira kaj ima oko sebe pomoć. A i iskustvo je u pitanju.

Ja sam najviše naučio od Mearsa pošto sam se s time bavio. On je najdetaljniji. Sve lijepo objasni bez žurbe. Od Gryllsa jedino imam nož pošto sam kolekcionar noževa od Fallknivena, Ka-Bara do Benchmadea. Dobar mu je nož s tim da s AUS8 čelikom se ne može fulati.

Bushcraft je odlično zanimanje. Samo treba truda uložiti u to.

Evo za annora  rofl rofl



Kad je bio u Škotskoj, tamo je najviše pokazao pa pogledaj.

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #52 : 08.05.2013. 11:03:18 »
A baš sam bio gladan, sad mi se nešto ne jede, preskočiću doručak...   :facepalm
A lepo je pisalo da je za Annora a ja daj da vidim daj da vidim :o  ;D

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #53 : 08.05.2013. 21:48:07 »
@ Mulder
Da, Maers je odlican, nasao sam bio na torentu ceo komplet njegovih emisija sto se mogu videti i na njegovom sajtu koje su. Dosta sam pre gledao na youtube-u a ovo sto imam cu usput jednom prilikom. Samo ja njega dozivljavam kao kampera, dovuce tonu opreme i lezarno uzivaj i iprovizuj. Dok je Bear stalno u pokretu i trazi brza resenja a i harizmatican je bas. Ali u sustini ko voli prirodu to mu i treba sto nudi Maers, malo da zna sebi da olaksa kada kampuje, da ti ne deluje nesto strano a ostalo manje bitno. Sve je u praksi u zivotu, teorija je big sh*t.
Stigao si i bushcrafter da budes, znas o nozevima i o celicima :). Jbt mislis nesto da znas i onda se pojavi Molder i vidis da je on vec korak ispred teba i da je mnogo bolje ispitao nesto sto te zanima >:( :) . Damn you Molder  :)

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #54 : 11.05.2013. 21:53:46 »
@ Mulder
Stigao si i bushcrafter da budes, znas o nozevima i o celicima :). Jbt mislis nesto da znas i onda se pojavi Molder i vidis da je on vec korak ispred teba i da je mnogo bolje ispitao nesto sto te zanima >:( :) . Damn you Molder  :)

Al' zato blage veze nema o Dosjeima X.  :P  ;D

Ne znam, istraživao sam još malo i ovaj Grils zaista svašta pokazuje. (I da ne bude zabune: nisam ekspert za temu preživljavanja, čak se nisam ni nešto udubljavao u problematiku, ali...)

Recimo, u jednoj epizodi (čini mi se u Meksiku), on zdere svlak sa zvečarke i koristi ga kao mješinu, a u njega je pišao. Ja sam na više mjesta pročitao da uopšte nije pametno piti urin.
U jednoj epizodi na sjeveru Švedske je jeo snijeg, a kažu da se snijeg i led nikad ne jedu, da ih uvijek treba nekom pogodnom metodom otopiti, pretvoriti u tečno stanje, jer u suprotnom samo dodatno rashlađuju organizam.
Kažu da griješe i ljudi koji periodično uzmu po cug rakije; ona samo privremeno stvori osjećaj toplote u trbuhu, ali trajno isto rashlađuje organizam.
A kažu i da ne treba biti previše štedljiv sa uzimanjem tečnosti. Zabilježeni su slučajevi da su ljudi pronađeni mrtvi i dehidrirani a imali su još vode u čuturi.

Po vašoj priči, možda bi bilo zanimljivije da gledam tog Majersa. Skinuću par epizoda od obe pa ću vidjeti.
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #55 : 11.05.2013. 22:28:37 »
Snijeg ne treba jesti jer je pljav. U padu pokupi svu prljavštinu iz amosfere.
A stari su ljudi pišakom prali zube, kad se nije imalo para za cetku.
Mrzim lopatare i limune

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #56 : 11.05.2013. 23:39:32 »
Ja se ne secam da je jeo sneg. Stalno je topio u nekoj posudi izmedju odeca pa pio kada se ugreje voda na prihvatljivoj temp. Npr stavis u unutrasnju dzep a ispod ispod toga imas neku drugu odecu, organizam i odeca ce otopiti sneg. Najbolje je otopiti u posudi na vatri i prokuvati. A ako vec nema toga, onda skloniti gornji sloj pa ovaj ispod uzeti pa otopiti na gore pomenuti nacin.
Sto se tice urina, sopstveni je dobar za dezinfekciju. A da se pije... oko 95% cini voda, ostalo su mnoge stvari koje izbacuju bubrezi filtracijom krvi. Pa prepostavljam da ne bi valjalo cesto piti jer se nalazi i mnogo toksicnih stvari koje ce se vratiti u organizam.
To je neka krajna nuzda po kojoj je poznat a video sam da je koristio svaku priliku da se pokaze kolko je extreman.
Retko ko ce se naci u takvoj situaciji, bar na nasom balkanskom podneblju.  Sve je to uglavnom filmski ali ok je znati ko voli prirodu sta se mozes da uradis i primenis.




Ova slika sve govori :)





----------

Evo jedan dobar video od RM-a sta on uci a BG nikada nije ni spomenuo nista slicno, ovo vec sutra za rostilj mozes da primenis a u prirodi i te kako znaci.

« Zadnja izmjena: 11.05.2013. 23:57:20 Perkone »

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #57 : 12.05.2013. 04:52:11 »
A stari su ljudi pišakom prali zube, kad se nije imalo para za cetku.

Ti ovo ozbiljno?  :o
Nisam znao, ali zvuči odvratno.

Ja sam davno čitao da su ljudi znali odlomiti komad grančice i dobro ga izgristi na jednom kraju. Tako se dobije nešto slično četkici pa se time istrljaju zubi. Isto tako, može se na vlažan prst staviti soli pa opet trljanje. A čuo sam da nije loše ni 10-15 min motati po ustima jedan ili dva komada klinčića; navodno se u kombinaciji s pljuvačkom iz njega oslobodi neka supstanca koja fino iščisti zube.
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #58 : 12.05.2013. 04:55:43 »
Ja se ne secam da je jeo sneg. Stalno je topio u nekoj posudi izmedju odeca pa pio kada se ugreje voda na prihvatljivoj temp. Npr stavis u unutrasnju dzep a ispod ispod toga imas neku drugu odecu, organizam i odeca ce otopiti sneg. Najbolje je otopiti u posudi na vatri i prokuvati.

Da, zvuči logično.

U onih nekoliko epizoda koje sam gledao nije bilo ni urina ni snijega, ovo sam pročitao u tekstu jednog tipa koji je pljuvao po Grilsu.


ostalo su mnoge stvari koje izbacuju bubrezi filtracijom krvi. Pa prepostavljam da ne bi valjalo cesto piti jer se nalazi i mnogo toksicnih stvari koje ce se vratiti u organizam.

I ja tako mislim. Jbg, boga pitaj kakav je ukus ali to je sekundarno kad je pitanje života ili smrti; najgore bi bilo dalje oslabljivati organizam trovanjem.

Taj video što si dao jeste zanimljiv. Uopšte, kad ih uporedim, i meni se čini da Grils više ide na „spektakularnost“.
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline Markossa

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 416
  • Spol: Muški
Odg: Man vs Wild
« Odgovor #59 : 12.05.2013. 11:16:17 »
Ne mogu da se setim da li je Ber jeo sneg u Švedskoj, davno sam gledao..
Ali ako jeste onda je stvarvo kontradiktoran  ???  jer evo baš u poslednjoj epizodi koju sam preveo:
Sibir, Land of Ice on lepo kaže "Morate odoleti želji da jedete sneg, može vam stvoriti plikove!" ali takođe ne smete pasti u iskušenje i da pijete puno vode ako naiđete na potok, izvor, reku.. jer će vam spustiti temperaturu tela i prouzrokovati stanje šoka, poenta je u malom pijuckanju i naravno držati čuturu ili flašu umotanu u nešto i blizu tela da se voda ne bi zaledila.