Autor Tema: Izdvajanje scene iz AVI fajla  (Posjeta: 8245 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Izdvajanje scene iz AVI fajla
« : 08.09.2009. 13:17:41 »
Opisaćemo kako da pomoću alata Nandub deo jednog snimka izdvojite u zaseban fajl.

Kao prvo, upoznajmo najvažnije delove interfejsa programa:


1 - Trackbar, pomeranjem pokazivača po njemu "premotavate" video fajl. Ovo možete uraditi klikom na levo dugme miša negde u okviru trackbara ili pritiskom na strelice na tastaturi. Ukoliko prilikom premotavanja držite tipku Shift, program će se pomerati isključivo po ključnim frejmovima.
2 - Key previous, premotava video fajl do prethodnog ključnog frejma.
3 - Key next, premotava video fajl na sledeći ključni frejm.
4 - Mark in, označava početak scene za obradu.
5 - Mark out, označava kraj scene za obradu.
6 - Frame indicator, prikazuje broj frejma i vreme u video fajlu na kojem se trenutno nalazi pokazivač. Ukoliko je iza svih brojeva u ovom okviru prikazano [K], znači da se pokazivač nalazi na ključnom frejmu.



Sada možemo preći na sam postupak.
Pokrenite Nandub i otvorite željeni video fajl. Otvaranje fajla možete obaviti prevlačenjem (drag&drop) ili izborom stavke Open iz menija File.


Pomoću trackbara postavite pokazivač, tj "premotajte" na početak željenog dela i klikom na Mark in ga označite. Veoma je važno da za početak odaberete neki od ključnih frejmova pa zato prilikom pozicioniranja pokazivača koristite Key previous i Key next. Ukoliko početak ne postavite na ključni frejm, izdvojeni snimak će najmanje prvih nekoliko sekundi imati brljotine umesto slike.

Ključni frejm:



Postavite pokazivač na kraj željenog bloka i označite ga klikom na Mark out. Kraj slobodno postavljajte i na frejmove koji nisu ključni.




Da bi se izbegla dodatna obrada i prateća degradacija snimka, u meniju Video obeležite stavku Direct stream copy.




Još je potrebno samo da snimite željeni isečak što se postiže pritiskom na F7 ili putem menija File, stavka Save as AVI.



:)
« Zadnja izmjena: 13.08.2014. 12:35:31 petko »




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #1 : 08.09.2009. 13:41:31 »
Nije da je ovo tema za ovo što želim da pitam, ali vidim da se razumeš u nandub. Pitanje sam već negde postavio, ali nije privuklo pažnju.
Dakle: želim da spojim dva fajla, tipa
xyz CD1.avi
xyz CD2.avi
problem je što mi program daje ovo obaveštenje: "cannot append segment:the audio streams have different data formats". Šta raditi u tom slučaju?

Probao sam da izdvojim zvuk i da snimim samo video, bez zvuka. Onda u saundfordžu spojim zvuk i to posle dodam na spojeni video. Razultat je katastrofalan, potpuna desinhronizacija zvuka i slike. Odstupanja idu i do 20 sekundi.
« Zadnja izmjena: 08.09.2009. 13:59:15 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Online petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #2 : 08.09.2009. 14:43:23 »
Imao sam prilike da naiđem na takve slučajeve i nekad ih je moguće rešiti upravo tako kao što si pokušao. Međutim, imam utisak da rezultat češće ispadne kao što se tebi desilo.
Isprobavao sam sve moguće programčiće za manipulaciju avi fajlovima i nisam našao rešenje koje pouzdano funkcioniše. Zbog toga već duže vreme kad mi se Vdub/Nandub/VdubMod pobuni "cannot append segment" dižem ruke istog časa i tako sebi uštedim dosta živaca.

Ima jedan relativno brz postupak koji mi je par puta uspevao a vredi probati ukoliko je audio varijabilnog bitrejta u mp3 formatu.
Izdvoj audio strimove iz svih delova snimka.
Ako dobiješ mp3 upakovan u wav omot, to im poskidaj kako bi ti ostali čisti mp3 fajlovi (u tome ti može pomoći "wavemp3.exe").
Nezavisno od ekstenzije fajla, ovako izgleda mp3 fajl koji ima wav zaglavlje gledan u hex modu (npr, pomoću F3 pa Options/Hex iz Total commandera):


Selektovan deo je u ovom slučaju ono što je višak, pravi mp3 počinje od onoga FF FA 94...
Dakle, nekim Hex editorom briši ono ispred a rezultate snimaj kao "fajlX.mp3" gde će X biti redni broj.
Takođe, ono što je na slici podvučeno crvenim je identifikator Xing vbr hedera i ukoliko je sreće, postojaće samo u prvom fajlu fajlu. Ukoliko ostali fajlovi nemaju ovakav heder to znači da je audio u jednom trenutku bio jedinstven fajl i da je deljen naknadno a vbr heder iz prvog dela pokriva i sve ostale.

Usput sve video fajlove snimaj bez zvuka da bi mogao da ih spojiš pa to na kraju i uradi.

Sve čiste mp3 fajlove spoj opcijom Files/Combine files iz Total commandera. Pošto spajanje komanderom kao rezultat daje fajl sa ekstenzijom out, to promeni u mp3.

Sada još samo otvori spojen "nemi" video fajl i prikači mu ovaj krajnji mp3.

Gud lak :)
« Zadnja izmjena: 16.08.2019. 10:41:34 petko »




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #3 : 08.09.2009. 14:55:41 »
Hvala, probaću.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #4 : 10.09.2009. 21:54:25 »
Gorepomenuti problem sa zvukom može da se reši pomoću Mkvmerge, koga nije briga za data formats zvuka. Naravno, ovde mora da se žrtvuje format, tj. avi postaje mkv.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline G3n1u5

  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #5 : 20.09.2009. 12:52:00 »
Imas program Windows movie maker preko njega mozes sklopiti AVI files-e, ali kada
zavrsis bice ti wmv files,ali preko convertor-a mozes opet prebaciti u AVI files.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #6 : 26.04.2014. 00:59:12 »
Da ne otvaram novu temu... S kojim se programom može izvući isječak iz DVD-a?

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim


Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Izdvajanje scene iz AVI fajla
« Odgovor #8 : 26.04.2014. 13:53:36 »
Tenks Limunko...  smileyNO1

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Tags: