Autor Tema: Matematika i fizika, pitanja  (Posjeta: 235531 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dacia

  • Član plus
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 2232
  • Spol: Muški
  • Đe s'to pritisnuo?
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #780 : 07.05.2011. 02:05:15 »
 Stavimo u razlomak i lakse je:

             9                               9
___________________ =  _______________  = 1
          3(2+1)                           9


Mada sam i ja prvo krenuo da delim, koliko znam deljenje ima prednost. A vidim da gugl odmah stavi zagradu i bude (9/3)*(2+1)
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 02:06:54 Dacia »

Offline vladapetr

  • Ja sam svoje popušio!Sada se inhaliram e-cigaretama.
  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 216
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #781 : 07.05.2011. 02:10:10 »
E kolege prevodioci, kako ste me razočarali  ;D nema množenje prednost nad deljenjem, niti je obrnuto: to su operacije istog prioriteta, zato se izvršavaju sa leva na desno...
Zagrade imaju najveći prioritet, pa se prvo računa ono što je u zagradi, a onda se računa vrednost izraza sa leva na desno.

Kad imaš samo množenje i deljenje bez ikakvih zagrada nebitno je da li ideš redom ili ne, uvek ćeš da dobiješ isti rezultat. (osim u ovom primeru, očigledno ;D)

Ova izjava je tačna kada imaš samo množenje ili samo deljenje u izrazu, ovako je besmislica.


Da skratim, rešenje je 9  ;)
     Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #782 : 07.05.2011. 02:11:38 »
Stavimo u razlomak i lakse je:

             9                               9
___________________ =  _______________  = 1
          3(2+1)                           9


Mada sam i ja prvo krenuo da delim, koliko znam deljenje ima prednost. A vidim da gugl odmah stavi zagradu i bude (9/3)*(2+1)

Ovaj razlomak?

9
__  (2+1)
3

;D

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #783 : 07.05.2011. 10:41:29 »
E kolege prevodioci, kako ste me razočarali  ;D nema množenje prednost nad deljenjem, niti je obrnuto: to su operacije istog prioriteta, zato se izvršavaju sa leva na desno...
Zagrade imaju najveći prioritet, pa se prvo računa ono što je u zagradi, a onda se računa vrednost izraza sa leva na desno.

Kad imaš samo množenje i deljenje bez ikakvih zagrada nebitno je da li ideš redom ili ne, uvek ćeš da dobiješ isti rezultat. (osim u ovom primeru, očigledno ;D)

Ova izjava je tačna kada imaš samo množenje ili samo deljenje u izrazu, ovako je besmislica.


Da skratim, rešenje je 9  ;)

Mislim da si u pravu. 1 bi bilo rešenje da je bilo još jedne zagrade: 6÷(2(1+2)).
I eto, konačno ispadoh budala. :-[
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 10:47:58 spico »
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #784 : 07.05.2011. 13:29:50 »
Rešenje jeste 1, jer to što nema znaka množenja ispred zagrade znači da je 2(1+2) jedan član, tj. 6. Kada bi pisalo 6/2*(1+2), onda bi rešenje bilo 9.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline SuperSerb

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3980
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #785 : 07.05.2011. 13:38:48 »
'Ajde baci i ti neki zadatak sad. ;D

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #786 : 07.05.2011. 13:52:16 »
Rešenje jeste 1, jer to što nema znaka množenja ispred zagrade znači da je 2(1+2) jedan član, tj. 6. Kada bi pisalo 6/2*(1+2), onda bi rešenje bilo 9.
Zar to nije svejedno? Oduvek sam mislila da nije obavezno stavljati znak.
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #787 : 07.05.2011. 14:00:18 »
'Ajde baci i ti neki zadatak sad. ;D

Ne mogu, jer ceo dan neću biti kod kuće - privatni časovi. Mora nešto i da se zaradi... :) Ovo kucam sa mobilnog.


Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline vladapetr

  • Ja sam svoje popušio!Sada se inhaliram e-cigaretama.
  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 216
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #788 : 07.05.2011. 14:03:50 »
Rešenje jeste 1, jer to što nema znaka množenja ispred zagrade znači da je 2(1+2) jedan član, tj. 6. Kada bi pisalo 6/2*(1+2), onda bi rešenje bilo 9.

2(1+2) je isto što i 2*(1+2), rešenje izraza je 9. Ljudi, tražili ste da matematičar da konačni sud - dobli ste ga, nemojmo više komplikovati  ;D
     Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #789 : 07.05.2011. 14:20:25 »
Nisi u pravu. Ako si matematičar, nije mi jasno kako ne vidiš. Pritom imaj na umu da nisam osnovac.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline vladapetr

  • Ja sam svoje popušio!Sada se inhaliram e-cigaretama.
  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 216
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #790 : 07.05.2011. 14:40:33 »
Igniss, uz svo dužno poštovanje, u matematici ne postoji notacija u kojoj se po prioritetu razlikuju x*y i xy.

Možda je to i takvo označavanje izmišljeno i usvojeno jako skoro (mada sumnjam), a možda je naprosto nekome palo na pamet da je primenjuje i tako računa.
Ne znam kakve su ove nove bankarske i ostale matematike, zato ne sporim: ako je neko prethodno usvojio pravilo da 2(1+2) ima veći prioritet od 2*(1+2) onda u redu. Ali kada govorimo o univerzalnim pravilima čiste matematike, 2(1+2) je isto što i 2*(1+2), rezultat izraza je 9!

I da ne bude zabune, diplomirani matematičar sam.
     Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #791 : 07.05.2011. 15:06:59 »
Ok, ja sam diplomirani teorijski fizičar (polagao 5 ispita vezanih za matematiku). Poenta je da to uopšte nije bitno jer ti to nisi učio na faksu, a ni ja. Pošto sada nemam vremena pokušaću večeras da objasnim moje tumačenje ovoga. :)

EDIT: Da, Bajone, znam da se piše "svoje tumačenje". ;D
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 15:27:41 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #792 : 07.05.2011. 18:21:12 »
EDIT: Da, Bajone, znam da se piše "svoje tumačenje". ;D

Hahah, svi ’vatate strah nešto... Prpa! ;D
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #793 : 07.05.2011. 19:07:36 »
Da oživim malo temu. :)

6÷2(1+2) = ?

nije mi jasna jedna stvar, svi ste ovdje pisali koje je rješenje a nitko nije raspisao zadatak:

6 : 2 (1+2) =  6 : (2 *(3)) = 6 : (2*3) = 6 : 6 = 1
Ovdje se ne radi o razlomku nego o običnim računskim operacijama zbrajanja, množenja i dijeljenja.
u slučaju množenja zagrada ne može samo tako nestati, ali si zagradu možemo dodati, jer je u matematici to dopušteno.
Ovo nije zadatak sa ako i samo ako. zagrada se briše samo u slučaju da je ispred zagrade minus ili plus,
u ovom zadatku toga nema i znači da je 2(1+2) jedan član ove jednadžbe.
Kad rješavate matematički zadatak, ono što morate je raspisivati zadatak, jer brzanjem uvijek zaboravite
minus, preskočite razlomak, malo duže traje ali rješenje je uvijek u redu. Naš je profesor davao bodove i
na samo raspisivanje zadataka, jer ako je vidio odmah na početku da znaš minus i plus ispred zagrada
ili nešto deseto vezano za postupak, ali ako si zeznuo na početku gotovo, nula.
zato zadatke treba raspisivati.

koliko smo mi znali dobivati ovakvih zadataka i ako ne znate osnovnu matematiku, zbrajanje i oduzimanje,
množenje i dijeljenje ne možete ovo riješiti.
U kojem razredu si dobio takav zadatak?


Evo i da se odmah nadovežem jednim zadatkom s natjecanja iz matematike u četvrtom razredu gimnazije.
Imali smo četiri zadatka i pet sati za rješavanje. Ja sam ovaj zadatak rješavao svih pet sati jer je bio toliko
jednostavan da je bila sramota koliko je to bilo očito. Rješenje mi je donijelo treće mjesto među 30 rješavača.
Dakle zadatak glasi:
Pročitajte što piše i nastavite niz slobodnih brojeva.
12
1112
to su bili brojevi nakon kojih smo morali nastaviti niz s tri broja kako bismo dokazali da smo shvatili
o čemu se radi.  :)

Spoiler for Hiden:
deset listova A4 obostrano ispisanih dok nisam došao do rješenja.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline delrey

  • Elita
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1862
  • Spol: Muški
  • Io sono juventino
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #794 : 07.05.2011. 19:55:52 »
Pitao sam druga koji je završio Računarski fakultet, i on kaže da je 9.
Mongol General: Hao! Dai ye! We won again! This is good, but what is best in life?
Mongol Warrior: The open steppe, fleet horse, falcons at your wrist, and the wind in your hair.
Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.
Mongol General: Good!

Offline vladapetr

  • Ja sam svoje popušio!Sada se inhaliram e-cigaretama.
  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 216
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #795 : 07.05.2011. 20:27:47 »
DD, "raspisivanje" zadatka ima svrhe ako pomaže da se zadatak uradi kako treba. Ti si ovakvim raspisivanjem samo napravio još veću grešku.

Prvo neke činjenice:
- množenje i deljenje su operacije istog prioriteta
- sabiranje i oduzimanje su operacije istog prioriteta
- prioritet množenja i deljenja je veći nego sabiranja i oduzimanja
- izraz u zagradi se tretira kao samostalan izraz, odnosno na njega se ne primenjuju pravila prioriteta u odnosu na operacije koje se nalaze levo ili desno do izraza u zagradi

Vrednost nekog izraza se računa sa leva u desno, vodeći računa o priritetu operacija. Prvo se urade operacije višeg pririteta sa leva u desno, onda nižeg prioriteta, isto sa leva u desno. Množenje i deljenje su istog prioriteta ali nisu međusobno komutativni, znači u opštem slučaju ne mogu se menjati mesta članovima izraza niti se može menjati redosled operacija! Računa se vrednost sa leva u desno!

Da probam na primeru:
od izraza 6 : 2 (1+2)
se piše da je 6 : (2 *(3)) !? Kako? Odakle pravo da se dopiše još jedna zagrada oko 2*(3)? Zagrada menja prioritete operacija, ne može se dopisivati kako se želi ili kako nam je zgodno!

Rekao sam i ignissu, 2(2+1) je apsolutno i u svim aspektima isto što i 2*(2+1). To se uči na Matematičkom fakultetu, na ispitima "Osnovi algebre" i "Algebra 1" gde se do detalja izučava teorija grupa, prstena i polja i od maltene 3 polazna pravila i 2 aksiome postupno izgradi kompletna teorija matematičkog računa. Dakle, znak za množenje se može izostaviti kada se množe dve promenjive(2 izraza). Znak za množenje se po pravilu ne izostavlja kada se množe 2 broja da se ne bi ostavio prostor dvosmislenom tumačenju (da li je 5*4 ili pedeset četiri). Ovde se množi 2 - što je izraz i (1+2) - što je isto izraz, dakle upisati ili izostaviti znak za množenje je potpuno isto.

Da li je neko od skora smislio da je 2(1+2) većeg prioriteta od 2*(1+2), pa to primenjuje u nekom manjem krugu istomišljenika, to zaista ne znam. Ali da je tako po pravilima matematičkog računa, nije! Ne volim da uzimam svoje stavove zdravo za gotovo, uvek kada postoji mogućnost proverim ih i testiram. Dakle, pitao sam mudrije i iskusnije od sebe, kažu da ne postoji bitnije i manje bitno množenje, rešenje je onakvo kakvo sam gore napisao.

Hvala i pozdrav  ;D
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 20:31:22 vladapetr »
     Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

Offline Dexter`s Lab

  • nekulturan samo tako...
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3597
  • Spol: Muški
  • I BRAINED MY DAMAGE
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #796 : 07.05.2011. 20:44:55 »
mislim da svi znamo koji je jdini način da se ovo reši...

tonight... only on pay per view...
a mathematician who will multiply your pain...
a physicist who will react to your action...

two men... two PhD's... one problem...
ONE SOLUTION!
Join us for the fight of the century...

vladapetr vs. igniss

none will give up...
ONE WILL PREVAIL...

Spoiler for Hiden:

Ne postoje glupa pitanja, samo glupi ljudi.

I onda se pojedinci pitaju šta je ovom Dexu, u kojem je on tripu. ;D
EDIT:A ovaj Dex, kao što svi znate, nije normalan! rofl

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #797 : 07.05.2011. 21:00:16 »
Baš ste na vežbama raspravljali o slučaju izostavljanja znaka? Zar to nije neka matematička rutina koja se pokupi usput?
U teoriji grupa, koliko znam, možeš da definišeš bilo koju operaciju pa da raspravljaš da li dati skup ima osobine grupoida, semigrupe, grupe, itd... Takođe, ne znam da li ćeš se složiti, deljenje i ne moramo i ne treba da posmatramo kao posebnu računsku operaciju u odnosu na množenje. Zapravo, deljenje je množenje elementa grupe inverznim elementom u odnosu na množenje. U tom smislu postoje dve osnovne binarne operacije - sabiranje i množenje. Oduzimanje i deljenje se svode na njih. Zbog toga je i besmisleno postavljanje pitanja prioriteta množenje i deljenja (sabiranja i oduzimanja), jer je to jedna ista operacija.
Što se tiče zadatog problema, odustajem od dalje rasprave, jer ako ste zaista na matematičkom fakultetu eksplicitno ovako nešto raspravljali, ko sam ja da se ne složim? :)

EDIT: Da, Bajone, znam da se piše "svoje tumačenje". ;D

Hahah, svi ’vatate strah nešto... Prpa! ;D

Pa pre su 'vatali prtpu od mene. Red je da dobijem odmenu... ;D

EDIT:A ovaj Dex, kao što svi znate, nije normalan! rofl
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #798 : 07.05.2011. 22:10:31 »
DD, "raspisivanje" zadatka ima svrhe ako pomaže da se zadatak uradi kako treba. Ti si ovakvim raspisivanjem samo napravio još veću grešku.

Vrednost nekog izraza se računa sa leva u desno, vodeći računa o priritetu operacija. Prvo se urade operacije višeg pririteta sa leva u desno, onda nižeg prioriteta, isto sa leva u desno. Množenje i deljenje su istog prioriteta ali nisu međusobno komutativni, znači u opštem slučaju ne mogu se menjati mesta članovima izraza niti se može menjati redosled operacija! Računa se vrednost sa leva u desno!

Da probam na primeru:
od izraza 6 : 2 (1+2)
se piše da je 6 : (2 *(3)) !? Kako? Odakle pravo da se dopiše još jedna zagrada oko 2*(3)? Zagrada menja prioritete operacija, ne može se dopisivati kako se želi ili kako nam je zgodno!

pa tako se i računa, jer kao što si i sam napisao u ovom zadatku zagrada mijenja prioretet računskih operacija. jer prvo se u zadatku moraš riješiti zagrada i onoga što je vezano uz te
zagrade. jer kao što sam ja dodao zagradu, kakvo je točno rješavanje zadatka jednostavnim brisanjem zagrade, zagrada se mora riješiti ne izbrisati. Zagrada se može dodavati ako ti
to olakšava računanje redoslijeda računskih operacija. Nikada me to do sada nije iznevjerilo.
onaj tko je postavljao ovakav zadatak imao je viška vremena jer ovaj zadatak nije jasan. Meni je jasan, ali je svejedno nejasan.
da je zadatak postavljen ovako 6:2*(1+2) onda rješenje jest 9 jer se onda rješava s lijeva na desno i jasno su označene računske operacije.
u slučaju 2(1+2) meni je logično da je to povezano i daje 6:6 = 1. i samo dva se množi s brojem iz zagrade, ne može se prvo dijeliti pa onda množiti zagradu. zagrada se mora riješiti
u ovom slučaju prva jer je promijenjen prioritet i množiti s 2 koji je prvi uz zagradu.

6:2(1+2) = 6:(2+4) = 6:6 = 1

kako bi riješio ovo (1+2)2:6?
a što se tiče SuperSerba treba ga dobro namlatiti po guzici jer ima previše vremena pa po internetu traži pizdarije i "potpaljuje vatru".

a nitko nije pokušao riješiti moj zadatak za nastavljanje niza

12
1112
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 22:12:24 Dbeloguzi Diktator »

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #799 : 07.05.2011. 22:50:09 »
Matlab neće da prihvati
x=6/2(1+2)

a za
x=6/2*(1+2)

daje 9.

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #800 : 07.05.2011. 22:55:20 »
Da, priznajem da sam pogrešio, rešenje jeste devet.
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline Macondo

  • Najteže u životu je ubediti sirovinu da je sekundarna!
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1640
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #801 : 07.05.2011. 23:02:30 »
6:2(1+2) = 6:(2+4) = 6:6 = 1

Jeste da nisam radio matematiku već duže vreme, ali se potpuno slažem sa DD-om.

Nameravao sam da napišem ovo gore ali me je on već pretekao. Još samo sad neko od ovih matematičara i programera nek napiše da ovo gore nije tačno.Evo vam detaljnog rešenja pa napišite da i to nije tačno.

6:2x(1+2) = 6: (2x1 + 2x2) = 6: (2+4) = 6:6 = 1


Offline vladapetr

  • Ja sam svoje popušio!Sada se inhaliram e-cigaretama.
  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 216
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #802 : 07.05.2011. 23:03:00 »
Baš ste na vežbama raspravljali o slučaju izostavljanja znaka? Zar to nije neka matematička rutina koja se pokupi usput?
Nije usputna rutina, to je deo teorije matematičkog računa i podleže prilično strogim pravilima. U algebri je sve do najsitnijih creva formalno.
Možeš videti i ovde, pod "Notation and terminology":
http://en.wikipedia.org/wiki/Multiplication

Zbog toga je i besmisleno postavljanje pitanja prioriteta množenje i deljenja (sabiranja i oduzimanja), jer je to jedna ista operacija.
Ne čitaš dobro ono što sam napisao: množenje i deljenje su istog prioriteta, višeg od sabiranja i oduzimanja(koji su istog prioriteta). To znači da se npr. prvo množi pa onda oduzima ili prvo deli pa onda oduzima, ali kada su u izrazu operacije istog prioriteta(npr samo množenja i deljenja) onda se računa sa leva na desno. Množenje i deljenje, kao i sabiranje i oduzimanje, nisu međusobno asocijativni, ne može se birati šta će se prvo računati nego se računa jedno po jedno, sa leva u desno!

Zagrada se može dodavati ako ti to olakšava računanje redoslijeda računskih operacija. Nikada me to do sada nije iznevjerilo.
Primeni tvoju logiku na 10-5+2. Koliko je to, 7? Ali meni bi možda bilo lakše da sračunam ako stavim 5+2 u zagradu, i tako dobijam 10-(5+2). Otkud sada rešenje 3???
Zagrade možeš da dodaješ ako ti to olakšava računanje, ali samo onda kada to ne remeti već postojeći redosled izvršavanja operacija.


da je zadatak postavljen ovako 6:2*(1+2) onda rješenje jest 9 jer se onda rješava s lijeva na desno i jasno su označene računske operacije.
u slučaju 2(1+2) meni je logično da je to povezano i daje 6:6 = 1.
Zadatak jeste postavljen baš tako kako si napisao, 6:2*(1+2). 2*(1+2) je apsolutno isto što i 2(1+2), zaista mi je dosadno da to više pišem  ;D ne postoji množenje broja 2 sa izrazom 1+2 koje je "jače" od izraza 2*(1+2) pa će se zato izvršiti ranije mnego što bi se izvršilo 2*(1+2).

(1+2)2:6 je 3*2:6, što je jednako 1.

A što se tiče nastavljanja niza, nemoj zameriti ali niz je prekratak da bi se jednoznačno rešio(trebaju minimum 3 vrednosti za pravilno postavljenu indukciju), ovako na jedan mi na pamet padaju bar 3 rešenja koja su podjednako verovatna i ispravna.


Jeste da nisam radio matematiku već duže vreme, ali se potpuno slažem sa DD-om.
Nameravao sam da napišem ovo gore ali me je on već pretekao. Još samo sad neko od ovih matematičara i programera nek napiše da ovo gore nije tačno.Evo vam detaljnog rešenja pa napišite da i to nije tačno.
6:2x(1+2) = 6: (2x1 + 2x2) = 6: (2+4) = 6:6 = 1
Odakle ti ideja da 2*(1+2) računaš prvo, pre nego što 6 podeliš sa 2? Jeste da nisi radio matematiku dugo, ali sigurno znaš bolje od matematičara  8)
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 23:09:30 vladapetr »
     Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try.

Offline SuperSerb

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3980
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #803 : 07.05.2011. 23:04:20 »
Aj da lupim nešto za ovaj niz, da ne bude da nisam pokušao. ;D (mada je moguć mali milion kombinacija)

12
1112
111112
11111111112
1111111111112

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #804 : 07.05.2011. 23:18:02 »
Primeni tvoju logiku na 10-5+2. Koliko je to, 7? Ali meni bi možda bilo lakše da sračunam ako stavim 5+2 u zagradu, i tako dobijam 10-(5+2). Otkud sada rešenje 3???

u ovom primjeru se ne radi o krivoj logici nego o dva različita zadatka.
u prvom jednostavno oduzimanje i zbrajanje po redoslijedu operacija.
u drugom se radi o promjeni prioriteta operacija zbog zagrade koje se moraš riješiti,
a ide po sljedećem pravilu koje sam naučio u srednjoj
AKO JE ISPRED ZAGRADE MANJE, MIJENJA SE STANJE

pa onda iz 10-(5+2) nastaje 10 - 5 - 2 = 3
dva različita zadatka dva različita rješenja.

Aj da lupim nešto za ovaj niz, da ne bude da nisam pokušao. ;D (mada je moguć mali milion kombinacija)

12
1112
111112
11111111112
1111111111112

griješiš što se tiče broja kombinacija
za nastaviti niz s tri broja postoje samo tri jasna broja.
ako si jako dobro pročitao što piše, morao si pročitati i rješenje
 rofl


Dex je prljavi provokator
« Zadnja izmjena: 07.05.2011. 23:23:18 Dbeloguzi Diktator »

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline Dexter`s Lab

  • nekulturan samo tako...
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3597
  • Spol: Muški
  • I BRAINED MY DAMAGE
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #805 : 07.05.2011. 23:18:09 »
Aj da lupim nešto za ovaj niz, da ne bude da nisam pokušao. ;D (mada je moguć mali milion kombinacija)

12
1112
111112
11111111112
1111111111112



Ne postoje glupa pitanja, samo glupi ljudi.

I onda se pojedinci pitaju šta je ovom Dexu, u kojem je on tripu. ;D
EDIT:A ovaj Dex, kao što svi znate, nije normalan! rofl

Offline Macondo

  • Najteže u životu je ubediti sirovinu da je sekundarna!
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1640
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #806 : 07.05.2011. 23:23:05 »
Odakle ti ideja da 2*(1+2) računaš prvo, pre nego što 6 podeliš sa 2? Jeste da nisi radio matematiku dugo, ali sigurno znaš bolje od matematičara  8)
[/quote]
Koliko je onda po tebi 6:2a?

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #807 : 07.05.2011. 23:28:19 »

A što se tiče nastavljanja niza, nemoj zameriti ali niz je prekratak da bi se jednoznačno rešio(trebaju minimum 3 vrednosti za pravilno postavljenu indukciju), ovako na jedan mi na pamet padaju bar 3 rešenja koja su podjednako verovatna i ispravna.


a jeba ga i ti, što nisi napisao koje rješenje

12
1112
3112

jel vam sad lakše  rofl

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline SuperSerb

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3980
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #808 : 07.05.2011. 23:29:37 »
Ma nisam se mnogo provalio... :-X

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #809 : 07.05.2011. 23:32:26 »
Ma nisam se mnogo provalio... :-X

pa nećeš dobiti nikakvu kaznu ako napišeš po kojoj logici si došao do onih brojeva.
da si vidio što sam ja radio na onim papirima, tek onda ti ništa ne bi bilo jasno.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Tags: