Autor Tema: Matematika i fizika, pitanja  (Posjeta: 235778 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Matematika i fizika, pitanja
« : 31.08.2009. 14:08:26 »
Zašto da ne i ovakva tema? Eto, ako ima školaraca kojima treba neka pomoć, tu sam. I ne moraju da budu samo školarci... ;)
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #1 : 31.08.2009. 23:33:18 »
Zašto da ne i ovakva tema? Eto, ako ima školaraca kojima treba neka pomoć, tu sam. I ne moraju da budu samo školarci... ;)

Hehe, i ja sam hteo ovako nesto da otvorim, ali mozda im se reko' ne svidi, ali svaka cast, ja podrzavam! :) Mogu li ja nesto da te pitam ;) ;D

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #2 : 31.08.2009. 23:36:32 »
Naravno. Shoot... ;D
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #3 : 31.08.2009. 23:44:43 »
Naravno. Shoot... ;D

Evo napravio sam sa jednim programom deo slike, ne moze se u beskonacnost...



Dakle, redjas boje naizmenicno, kao sto vidis, ali prva zauzima polovinu, druga, pola od onoga sto je ostalo, treca pola od onoga sto je ostalo i tako sve u beskonacnost...pitanje je

Koja je boja poslednja
? ;)

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #4 : 31.08.2009. 23:52:25 »
Pa vidi, to bi bilo kao da me pitaš koji broj je najbliži nuli... Sad, ima li ovde neka caka sa pikselima, ili... ???
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Nagy

  • Ja
  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 395
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #5 : 01.09.2009. 00:51:20 »
Naravno. Shoot... ;D

Evo napravio sam sa jednim programom deo slike, ne moze se u beskonacnost...



Dakle, redjas boje naizmenicno, kao sto vidis, ali prva zauzima polovinu, druga, pola od onoga sto je ostalo, treca pola od onoga sto je ostalo i tako sve u beskonacnost...pitanje je

Koja je boja poslednja
? ;)
Bijeli okvir? :D
Citat: bugmenot11 - 14. 10. 2008 u 21:48:55
Mirko_Pevac je u pravu, koji kurac prijevod jos nije gotov ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?



Offline Unicorn

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 95
  • Spol: Muški
  • All Roads Lead to Amber.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #6 : 01.09.2009. 01:44:44 »
Možete li mi nešto reći o analizi 1 i 2.
Hvala.
"The divine is not something high above us. It is in heaven, it is in Earth, it is inside us" ~ Morihei Ueshiba

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #7 : 01.09.2009. 03:17:51 »
Ne ne, nemoj da gledas to kao sliku, slika sluzi samo da imas bolji osecaj, predstavu sta sam te pitao! Naravno da ne mogu ici u beskonacnost sa pixelima, jer pixel ima konacnu velicinu, a i ti ne mozes videti beskonacno malo...Dakle, ne razmisljaj o slici, ona je samo konkretizovanje i da pomogne da se bolje shvati problem...

Možete li mi nešto reći o analizi 1 i 2.
Hvala.

Verovatno mislis na faxu, e sada to zavisi koji je...ali recimo to ti je limesi, izvodi, integrali, redovi... naravno iz ovoga slede funkcije, ispitivanje i tako to...sve gde vidis ovo nabrojano to ti je otprilike analiza. E sad kako je to podeljeno opet zavisi...ali prirodno ide ovim redom kojim sam nabrojao ;)
« Zadnja izmjena: 01.09.2009. 03:20:25 Jacob Linus »

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #8 : 01.09.2009. 08:37:03 »
Ne ne, nemoj da gledas to kao sliku, slika sluzi samo da imas bolji osecaj, predstavu sta sam te pitao!

Nisam ni gledao kao sliku, zato sam i rekao da je to kao da me pitaš koji broj je najbliži nuli. Pošto je skup realnih brojeva gust, tj. između svaka dva realna a i b postoji c, tako da a<c<b (u ovom slučaju c=(b-a)/2), to znači da možemo da delimo u beskonačnost. Dakle, ja ne znam šta je to "poslednja boja". Ona bi trebalo da se nalazi u onom delu koji više ne možemo da podelimo, a takav ne postoji.

Ako ima neka caka, reci.

Verovatno mislis na faxu, e sada to zavisi koji je...ali recimo to ti je limesi, izvodi, integrali, redovi... naravno iz ovoga slede funkcije, ispitivanje i tako to...sve gde vidis ovo nabrojano to ti je otprilike analiza. E sad kako je to podeljeno opet zavisi...ali prirodno ide ovim redom kojim sam nabrojao ;)

Zaboravio si višestruke integrale i kompleksnu analizu. ;)
« Zadnja izmjena: 01.09.2009. 11:45:39 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #9 : 01.09.2009. 12:54:40 »

Zaboravio si višestruke integrale i kompleksnu analizu. ;)

Nisam zeleo bas da ga odmah ubijem u pojam ;) rofl

A za boje, to me jos davno pitala devojka kada je bila u Atini u American secondary school, i o tome su nesto pricali na casu hm, nesto tipa filozofija, i naravno da im je taj rekao da to jos niko nije "uradio", ali nije ni rekao da je nemoguce ;D

Ja sam joj jos na prostiji nacin rekao da ne mozes da znas koja je boja, ,ove boje mozes da gledas kao neparan paran neparan..broj a pitanje je, da li je poslednji broj paran, ili ne ;) na sta ne mozes dati odgovor, jer koji god da uzmes ima onaj sledeci sto je drugo ;D

I onda je ona rekla, to sto ja ne znam, ili ti, ili bilo ko, to ne znaci da ne moze, samo nas 'um' mozda nije dovoljno razvijen za tako nesto...sto nije daleko od istine, pogledas kroz istoriju sta je sve bilo nemoguce, pa su opet resili...

E to me nateralo da tako jedno 2 dana razmisljam o ovome ;D I padne mi na pamet nesto bolesno, ali zanimljivo kako mozes isto da gledas...uzmes crvenu boju, ona je 1/2, 1/8,1/32... taj red je jednak 2/3 plava je 1-2/3=1/3. (Uzeo sam da je celo to sto se deli duzine 1) I sada ako gledas po dve sa desna na levo, dakle crvena-plava, crvena-plava one su bas u odnosu 2:1, sto znaci da bi ih na kraju bilo bas 2/3 i 1/3 ne sme crvena da bude poslednja, jer bi onda nje bilo vise od toga, dakle mora da budu par, pa je onda plava poslednja!!! Naravno da je plava prva boja, onda bi bila crvena...! ;) ;D

E sada pitanje je zasto ovo nije tacno? ;)


Offline EROS

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški
    • PFC
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #10 : 01.09.2009. 13:39:45 »
A kosi hitac?  :'(

Offline Unicorn

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 95
  • Spol: Muški
  • All Roads Lead to Amber.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #11 : 01.09.2009. 14:24:47 »
To sam i ja gledao nešto po wikipediji, pošto hoću astronomiju iz opšte gimnazije (znam znam :) ) ali prirodne nije bilo nigde u blizini a viši faktor (roditelji) nisu dali da idem iz selendre jer se kao neću snaći u gradu i tako ja ostadoh u šugavoj opštoj gimnaziji da učim fakin' rašan...
i sad kao u prvom semestru ima analiza A1 a u drugom A2 :) čisto iz radoznalosti da znam šta me čeka, a + u 4. godiini opšte baš to radimo tako da valja zagrejati stolicu :D
"The divine is not something high above us. It is in heaven, it is in Earth, it is inside us" ~ Morihei Ueshiba

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #12 : 01.09.2009. 14:41:26 »
A kosi hitac?  :'(

Sta s njim? ;)

Hoces da napises pismo, zguzvas i da ga ispalis i ubacis komsinici kroz prozor, ali ne znas pod kojim uglom i sa kojom brzinom ;)

rofl

To sam i ja gledao nešto po wikipediji, pošto hoću astronomiju iz opšte gimnazije (znam znam :) ) ali prirodne nije bilo nigde u blizini a viši faktor (roditelji) nisu dali da idem iz selendre jer se kao neću snaći u gradu i tako ja ostadoh u šugavoj opštoj gimnaziji da učim fakin' rašan...
i sad kao u prvom semestru ima analiza A1 a u drugom A2 :) čisto iz radoznalosti da znam šta me čeka, a + u 4. godiini opšte baš to radimo tako da valja zagrejati stolicu :D

Eh, jbga, sjebali te matori, skoro uvek treba pustiti dete kada hoce da ide, ali nasi misle da mu nigde nije bolje nego kod tate i mame ;D Nemoj da brines, nije to tesko...ako imas koliko toliko razumevanja prema tome, malo provezbas i to ti je to,...:) a i to je astronomija, ako se ne varam nije navala, pa te nece drndati kao da si na MFu ili ETFu ;D

Offline Unicorn

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 95
  • Spol: Muški
  • All Roads Lead to Amber.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #13 : 01.09.2009. 14:46:27 »
Pa to :) još se premišljam pošto ću najverovatnije na PMF u Beogradu (jer jedino tu ima ;) jer tamo imam kuću pa mi se ne isplati u NS iako je dosta napredniji fakultet) ali ima smer Astronomija, astrofizika i astroinformatika :) za svaki od njih po 8 na budžet i 7 na samofinansiranje :) u junskom upisnom roku ove godine samo 1 je upalo na budžet, nadam se da će i sledeće godine biti tako (+ ja  ;D)
"The divine is not something high above us. It is in heaven, it is in Earth, it is inside us" ~ Morihei Ueshiba

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #14 : 01.09.2009. 16:04:44 »
uzmes crvenu boju, ona je 1/2, 1/8,1/32... taj red je jednak 2/3 plava je 1-2/3=1/3. (Uzeo sam da je celo to sto se deli duzine 1) I sada ako gledas po dve sa desna na levo, dakle crvena-plava, crvena-plava one su bas u odnosu 2:1, sto znaci da bi ih na kraju bilo bas 2/3 i 1/3 ne sme crvena da bude poslednja, jer bi onda nje bilo vise od toga, dakle mora da budu par, pa je onda plava poslednja!!! Naravno da je plava prva boja, onda bi bila crvena...! ;) ;D

E sada pitanje je zasto ovo nije tacno? ;)
Na prvi pogled dokaz je OK. Moraću da razmislim još malo o tome. Tačno je to da crvena čini 2/3 površi, a plava 1/3. Meni problem predstavlja šta je to poslednja boja, jer to ne može da postoji.

ako se ne varam nije navala, pa te nece drndati kao da si na MFu ili ETFu ;D

Ako negde nije navala nije na fizici, pa su nas drndali itekako!

@Unicorn, ovo ti je spisak ispita na astronomiji koje sam našao

I GODINA

Analiza 1A
Analitička geometrija
Programiranje 1
Linearna algebra A
Analiza 1B
Programiranje 2


II GODINA

Analiza 2A
Linearna algebra B
Uvod u organizaciju računara
Afina geometrija
Analiza 2B
Algebra 1A
Opšta astronomija A

III GODINA

Euklidska geometrija
Verovatnoća i statistika A
Diferencijalne Jed. A
Položajna astronomija A
Opšta astrofizika A
Obrada astronomskih posmatranja
Opšta astrofizika B

IV GODINA

Nacrtna geometrija
Rkf A
Nebeska mehanika

Obavezni matematički predmeti koji se mogu slušati na godinu po izboru za diplomu bečelor:
Afina geometrija
Programiranje 2
Linearna algebra B
Objektno orijentisano prog
Algebra 1B
Uvod u numeričku matematiku
Rkf B
Diferencijalne i int. Jed. B
Hiperbolička geometrija
Verovatnoća i statistika B
Matematička Logika
Metodika nastave mat. i rač.

Dakle, ima da se naradiš matematike.

Sad ćeš u četvrtom razredu početi sa funkcijama, pa posle idu granične vrednost, pa izvodi i na kraju integrali. Dobro obrati pažnju ove godina na matematiku, ako hoćeš da olakšaš sebi život sledeće godine. Ako budeš imao pitanja, daj ih ovde. ;)

A kosi hitac?  :'(
Sad ću časkom da ti objasnim, ali ti posle da mi rešiš zadatak. ;D
« Zadnja izmjena: 01.09.2009. 16:36:44 igniss »
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline vekyizveky

  • Herojuša iz strasti
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 877
  • Spol: Ženski
  • Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #15 : 01.09.2009. 16:11:11 »
Daj, ljudi zašto pričate kineski u ovoj temi :(
neke riječi ne znam ni pročitat, a kamoli da znam šta znače :'(
Tamo sam se pogubila u objašnjavnju onih boja,
još mi se vrti u glavi. ???


PS. Ma sto posto zelena.
« Zadnja izmjena: 01.09.2009. 16:15:38 vekyizveky »
S obzirom na obzir da je moj obzir obzirniji od tvog obzira, tvoj obzir ne dolazi u obzir.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #16 : 01.09.2009. 16:57:09 »
Eto, znao sam da treba malo matematičke edukacije ovde... ;D
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #17 : 01.09.2009. 17:13:31 »
A koja je duzina slike?

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #18 : 01.09.2009. 17:21:29 »
To je nebitno, ne utiče na rešenje.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #19 : 01.09.2009. 17:33:07 »
Kako je nebitno? Kako ces da znas da je bas to pola slike?

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #20 : 01.09.2009. 17:48:48 »
Kako je nebitno? Kako ces da znas da je bas to pola slike?

Nebitno je! Kaze pola od slike pa bila ona duzine 1 bez neke jedinice, ili bila duzine 1m ili 2km isto je...

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #21 : 01.09.2009. 20:39:53 »
Pa kako ces da znas kada si dosao do kraja ako ne znas kada je kraj? Nisam ja vican matematici, ako logika mi kaze da do kraja mozes doci samo ako znas da ti je ostalo jos 0,000000000000...

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: (Nema naslova)
« Odgovor #22 : 01.09.2009. 21:20:51 »
O majku mu, vec satima nemam net, pa moram preko mobilnog...
Radrad, kada u zadacima ovog tipa pricamo o polovini, nije nam tema kako nesto prepoloviti, podrazumeva se da to mozemo. A kraja nema. Kolika god bila duzina, uvek teorijski mozemo da je prepolovimo, koliko god mala.
Eto, npr. da li mozes da mi kazes broj koji ne moze da se prepolovi? Ne mozes... Ako je bas taj broj duzina pravougaonika, dobio si odgovor. ;)
Mozda je malo konfuzno, jer ne vidim sta sam pisao, ali valjda ti je jasnije...
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline Jacob Linus

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški
  • I'll be back!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #23 : 01.09.2009. 21:21:39 »
Pa kako ces da znas kada si dosao do kraja ako ne znas kada je kraj? Nisam ja vican matematici, ako logika mi kaze da do kraja mozes doci samo ako znas da ti je ostalo jos 0,000000000000...

 rofl

Nemoj radrad, uz duzno postovanje, ali ova tema nije za tebe ;) ;D  rofl

 Smajlicvece

EDIT: igniss ti objasni...kao sto covek rece, uvek ima pola, ti to gledas kao konacno, tj vise onako racunarski, u informatici jeste sve ogranicheno, ali u matematici ili razmisljanju nije..

Ako uzmes da je duzine 1

gledaj to kao da delis tu jedinicu

0,5   0,25   0,125 i tako dalje...

posle nekog vremena ako dobijes nesto tipa

0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 i to naravno mozes podeliti

0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000005 dakle nema tog kraja koji si ti napisao ;) :)
« Zadnja izmjena: 01.09.2009. 21:30:14 Jacob Linus »

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #24 : 01.09.2009. 22:32:02 »
To je teska definicija. Zato ja kazem da je matematika debilizam. Brate, koji kurac da razmisljas o necemu gde nema kraja...

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #25 : 01.09.2009. 22:41:22 »
Eto ti sad... Nije matematika debilizam, nemoj tako. Ona je sluškinja drugih nauka, naročito fizike. ;)
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #26 : 01.09.2009. 22:45:22 »
Nego, evo vam male zagonetke:

Bila jedna devojka nadaleko čuvena po svojoj lepoti. To je čuo car i odlučio da je zaprosi. Pošto joj se car nije svideo, a nije smela da ga odbije, odluči da se kocka i reče mu: "Stavićemo jedan crni i jedan beli kamen u kutiju. Ako izvučem crni, udaću se za tebe, a ako izvučem beli, neću." Car pristane na to, ali pokuša da prevari devojku tako što je stavio dva crna kamena u kutiju, što je ona primetila. Ona zavuče ruku....
Devojka se ipak nije udala za cara. Kako?
Da vas čujem!
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline mijau

  • I ain't what I call bovvered.
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 6682
  • Spol: Muški
  • I dislike so many things... and people.
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #27 : 01.09.2009. 22:51:25 »
Lovim se za semantiku, ali da nije možda izvukla treći koji je ipak bio bijel?
Laugh loudly, laugh often, and most important, laugh at yourself.
                  
La gente giudica e non sa neanche lei perché

Offline igniss

  • E=hν
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2359
  • Spol: Muški
  • This is where we fight! This is where they die!
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #28 : 01.09.2009. 22:53:10 »
Ne, bila su DVA kamena.
Going to church makes you a Christian as much as going to the garage makes you a car.

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Matematika i fizika, pitanja
« Odgovor #29 : 01.09.2009. 23:10:43 »
Izvadila oba jer mu ne veruje

Tags: