Autor Tema: Donnie Darko  (Posjeta: 3766 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Donnie Darko
« : 22.08.2009. 16:53:35 »
Upravo sam odgledao ovaj film. I... ??? nisam skontao kraj.
Spoiler for Hiden:
Vratio se kroz vreme i nije izasao iz kuce kada je pao motor od aviona

Sta se u stvari odigralo? Vidim da su i pokazali ONOG lika na kraju...

Zamolio bi nekog da mi objasni kraj filma ili sam ga ja shvatio pa mi se nije ni malo dopao  u_jeeeeeeeeee


Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #1 : 22.08.2009. 18:36:49 »
Donnie Darko doesn't get along too well with his family, his teachers and his classmates; but he does manage to find a sympathetic friend in Gretchen, who agrees to date him. He has a compassionate psychiatrist, who discovers hypnosis is the means to unlock hidden secrets. His other companion may not be a true ally. Donnie has a friend named Frank - a large bunny which only Donnie can see. When an engine falls off a plane and destroys his bedroom, Donnie is not there. Both the event, and Donnie's escape, seem to have been caused by supernatural events. Donnie's mental illness, if such it is, may never allow him to find out for sure.  Written by J. Spurlin

Troubled adolescent, Donnie Darko, receives a disturbing vision that the world will end in 28 days. With the help of various characters, including a 6 foot rabbit called Frank, he slowly discovers the mysterious physical and metaphysical laws that govern his life and that will lead up to the destruction of the universe. Written by Benjamin Conway

A troubled teenager, Donnie Darko, escapes death when a jet-engine crashes in his bedroom, because he follows a giant bunny leading him outside. The bunny, called Frank, tells him that the world will end in 28 days. As the final date comes closer and closer Donnie is drawn into an alarming series of events that may or may not be a product of growing insanity. Written by Mio

During the presidential election of 1988, a teenager named Donnie Darko sleepwalks out of his house one night, and sees a giant, demonic-looking rabbit named Frank, who tells him the world will end in 28 days, 6 hours, 42 minutes, and 12 seconds. He returns home the next morning to find that a jet engine has crashed through his bedroom. As he tries to figure out why he survived and tries to deal with people in his town, like the school bully, his conservative health teacher, and a self-help guru, Frank continues to turn up in Donnie's mind, causing him to commit acts of vandalism and worse. Written by MTRodaba2468

 ;D

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #2 : 22.08.2009. 21:05:19 »
Ne govori za sam kraj. Ovo je, cini mi se, sa imdb

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #3 : 22.08.2009. 22:13:34 »
Ne secam se bas najsjanije kraja filma, ali mislim da je u pitanju, kako je moglo da bude i kako je trebalo da bude. Ako se ne desi ono sto mora, kako se onda zavrsava...

Offline Posthuman

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1827
  • Spol: Muški
  • BADA BING!
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #4 : 22.08.2009. 22:22:57 »
Hm, davno sam gledao film ali mislim da je najlogicnije objasnjenje u kratkim crtama bilo
Spoiler for Hiden:
da je Darko tokom celog filma gledao kakav bi njegov zivot bio da je izasao iz kuce pre pada motora i da bi mu devojka poginula, pa se na kraju zrtvovao i poginuo da bi njoj i roditeljima spasio zivot...
All work and no play makes Jack a dull boy.

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #5 : 22.08.2009. 22:24:50 »
Da. Jeste. Tako je bilo, nije hteo izaci.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Donnie Darko
« Odgovor #6 : 22.08.2009. 23:45:12 »
Znaci on je imao viziju, kroz koju je prosao citav film, kada je sagledao stvari odlucio je da ostane kod kuce i pogine? Jesam dobro razumeo?

A Frank je ipak pravi lik?

Tags: