Autor Tema: Zvezda Tri - Srpski SF  (Posjeta: 6862 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Zvezda Tri - Srpski SF
« : 30.07.2009. 14:19:03 »

Kratki film "Zvezda Tri", prvo srpsko ostvarenje čija je radnja u potpunosti smeštena na svemirski brod - sa srpskim junacima, prikazivaće se u beogradskom bioskopu "Balkan" od četvrtka, 30. jula, rekao je agenciji Beta Nebojša Nenadić, autor filma.

"Zvezda Tri" govori o nevoljama posade broda "Stefan Dečanski", poslatog 2309. godine da uništi zvezdu koja je "prema proročanstvu Mitra Tarabića uzrok vekovnih nedaća srpskog naroda", navodi se na špici ovog filma s kojim je Nenadić, student druge godine režije, nedavno polagao ispit na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

Brod je napravljen od starih letelica strane proizvodnje; stalno se kvari i pravi probleme, pa tako centralni kompjuter govori isključivo ruski jezik, a prevod obezbeđuje robot američke proizvodnje, pošto kapetan - inače rusofil - taj jezik ne govori.

Film traje 15 minuta, i u "Balkanu" će se davati nedelju dana, u terminu od 20 sati. Ulaz na projekcije je besplatan.

Nenadić (29) živi u Pančevu i poznat je po dugometražnom igranom filmu "Čudovište iz Tamiša" (2006), koji je uz pomoć svoje umetničke grupe - sada producentske kuće "15 Minutes Pictures", snimio pre no što je upisao režiju na FDU.

"Zvezdu Tri" je producirao Branimir Stojadinović iz "15 Minutes Pictures", a prema Nenadićevim rečima, film je koštao "oko 300.000 dinara" (malo više od 3.000 evra), pri čemu je budžet pored ostalog pokrio dvomesečnu izradu vrlo ambiciozne scenografije, šivenje kostima, kao i troškove ishrane i prevoza za filmsku ekipu.

Film je pravljen za ispit na FDU, ali je potpuno finansiran privatno, rekao je Nenadić, koji je za "Zvezdu Tri" napisao scenario i u saradnji sa montažerom Feđom Hadžićem osmislio 3D efekte za scene u svemiru.

One uključuju i jednu svemirsku bitku, kao i let "Stefana Dečanskog" kroz asteroidno polje.

"Sve u tim scenama je urađeno uz pomoć kompjuterski generisane animacije. Montažer i ja smo zajedno uradili ceo 3D, i sami smo dizajnirali letelice", izjavio je Nenadić, autor kompletne muzike u filmu, koja povremeno koristi motive "Marša na Drinu".

Enterijer broda, sa tri prostorije u prirodnoj veličini, osmislile su i napravile Ivana Lovre i Bojana Nikolić, studentkinje Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, koje su materijal nalazile na đubrištima, auto-otpadima i centrima za reciklažu.

Kostime je osmislila Senka Radivojević, dok je šivenje, prema rečima autora, obavljeno "na porodično-drugarskoj osnovi".

"Kad smo osmišljavali film pitali smo se: Kakav srpski brod može da bude, i šta bi Srbi radili u svemiru, a ono što smo napravili jeste satira na nekulturu i besmisleni nacionalizam", rekao je Nenadić, čiji glavni junak, bacajući đubre u svemir, izaziva napad patrolne krstarice Ujedinjenih planeta.

Kapetana, ljubitelja sviranja trube, igra student FDU Mateja Popović, brodsku tehničarku - predmet kapetanovih udvaranja - tumači Nina Lazarević, dok je ulogu robota dobio Vladimir Tešović, poznat po ulozi posednutog učenika Stanislava u filmu "Šejtanov ratnik".

Po priznanju Nenadića, zaplet sadrži motive koji su viđeni u filmovima poput "Tamne zvezde" Džona Karpentera (1974), "Sereniti" Džosa Vedona (2005), "Sunca" Denija Bojla (2007) i serijala "Ratovi zvezda" Džordža Lukasa - uz omaž estetici svemirskih bitaka iz rimejka TV serije "Galaktika svemirska krstarica" (2004-2009).

Nenadić je napomenuo da se "Zvezda Tri" mnogo više oslanja na ideju i na humor, nego što igra na kartu animacije i specijalnih efekata, i film treba smatrati nekom vrstom pilot epizode za buduću TV seriju.

"Hoćemo da napravimo dobar sitkom. I ovo u suštini nije pilot, već promotivni materijal, jer smo posle snimanja rasturili scenografiju, pa ćemo ponovo morati da je pravimo. Posao se nastavlja, a za to vreme 'Zvezda Tri' će da obilazi festivale", dodao je Nenadić.

Blic/Beta

Offline anniani

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1666
  • Rehab is for quitters.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #1 : 31.07.2009. 01:44:56 »
zasto .. o zasto imam los predosecaj ... ;D
I'm not good or real... I'm evil, and imaginary.

Offline -=QuadDamage=-

  • Prevodilac
  • Old staff
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1081
  • Spol: Muški
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #2 : 31.07.2009. 13:22:40 »
zasto .. o zasto imam los predosecaj ... ;D

 clapp clapp smileyNO1

Offline anniani

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1666
  • Rehab is for quitters.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #3 : 31.07.2009. 14:46:54 »
Citat:
"Kad smo osmišljavali film pitali smo se: Kakav srpski brod može da bude, i šta bi Srbi radili u svemiru, a ono što smo napravili jeste satira na nekulturu i besmisleni nacionalizam", rekao je Nenadić, čiji glavni junak, bacajući đubre u svemir, izaziva napad patrolne krstarice Ujedinjenih planeta.

iskreno bih volela da neko u Srbiji, bilo ko, makar bio to i neki kompletni amater sa polovnom kamerom i mesecnim dzeparcem, snimi makar i 2 minuta materijala koji nece predstavljati Srbe u svetu na festivalima kao bezrepu stoku koja ne ume da se ponasa i koja ne zasluzuje da zivi ..

kusturica nas je kulturno unazadio (ako ne racunamo njegov licni kulturni napredak kao stvaraoca) kao naciju za jedno 1000 godina .. retko gde si mogao da vidis na festivalu Srbina a da nije Rom koji spava u kokosinjcu ili deli karton-kucicu sa psima i svinjama .. o ratnim insinuacijama necu ni da pricam ..

I'm not good or real... I'm evil, and imaginary.

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #4 : 31.07.2009. 14:57:06 »
iskreno bih volela da neko u Srbiji, bilo ko, makar bio to i neki kompletni amater sa polovnom kamerom i mesecnim dzeparcem, snimi makar i 2 minuta materijala koji nece predstavljati Srbe u svetu na festivalima kao bezrepu stoku koja ne ume da se ponasa i koja ne zasluzuje da zivi ..

Svaka čast, odlično rečeno. clapp
I ja čekam to.
A onda se pitamo zašto nas Ameri tako predstavljaju. Pa vide od nas samih. :(

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #5 : 31.07.2009. 15:50:14 »
Pa sta kada je covek u pravu. Pa evo vam jedan primer. Dex koji je lupio opomenu osobi sa foruma koja se javno hvalila kako je bacio kroz prozor svog stana cd. I kao nismo stoka. Pa jesmo. Najvise me boli to sto jesmo i sto veoma veoma malo ljudi pokusava da se promeni. Pa koliko ljudi u konkretno Beogradu ne pljuje po ulici, a da ne pricam o necemu drugom. Sedim juce prekjuce u kolima na Mostaru i gledam tamo ka zeleznickoj i onom delu Beograda kod Kalemegdana. Pa ono je strasno. Ono je uzasno. Grad je veoma ruzan, prljav. Pola ljudi ide ulicom i cacka nos, cese dupe, pljuje, pusi, baca opuske gde stigne... Pisu moju moze neko da baci opusak negde u normalnom inostranstvu. Anniani, pokusaj da bacis opusak u Americi na ulicu da vidis sta ce da bude ako te vidi ker...
Ja se samo nadam da ce se to sve promeniti i da ce ovaj nekada lepi grad postati ono sto je bio pre i da ce se narod unormaliti. Da ce prestati da se nosi jebeni Air Max, ali cisto sumnjam.

Offline anniani

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1666
  • Rehab is for quitters.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #6 : 31.07.2009. 16:25:30 »
iskreno, bila sam u najmanje 3-4 evropske prestonice koje su mnogo prljavije od Beograda .. porazno je ako mislis da ljudi u Hagu, Helsinkiju, Parizu, Rimu - ne idu ulicom i cesu dupe i cackaju nos .. istina da kod nas mnogo ljudi zivi u nekom vremenu nakon II sv rata, ali to ne znaci da je vecina takva, a daleko od toga da to znaci da smo SVI takvi. To je ono o cemu ja pricam, ne mozes na osnovu jedne manjinske grupe (poput Roma i njihovog nacina zivota - molim da me Romi ne shvate u losem kontekstu, cast izuzecima) da zakljucujes o citavoj naciji, ej bre..
Ako je nosenje Air Max-a nepremostivi intelektualni ili razvojni problem vredan pominjanja, onda ova zemlja nema nikakav problem :)
A sto se tice pominjanja naseg moderatora Dex-a koji opominje nevaljalog decaka koji baca diskic kroz prozor, to je taj isti Dex koji je javno izjavio da voli nasilje (tim recima) pa nisam sigurna da ti je primer merodavan ;D (da oprosti Dex koji je ni kriv ni duzan spomenut u ovoj temi ;D )

globalizacija je jako kontra-produktivna, nismo jos naucili neke stvari ;) ja hocu da moj narod neko snimi u momentima kad je svetski, kad je kulturan, da snimi ono sto moj narod ima najbolje da pokaze, da pokaze normalne ljude, intelektualce i omladinu koja tezi da bude deo sveta .. to sto u 21. veku srpska kinematografija i dalje profitira na prikazivanju Srba kao stoke koja je ostala zarobljena u predratnom periodu, to se odrazava na ceo narod. Samo nekoliko ljudi profitira, a citava nacija gubi. Ja ne zivim u Kusturicinoj Srbiji sorry
I'm not good or real... I'm evil, and imaginary.

Offline radrad

  • Stoka
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3094
  • Spol: Muški
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #7 : 31.07.2009. 17:42:34 »
Kusturica je zlo.

A nije ostala zarobljena? E i da, ja ne mislim na Rome. Njih ne racunam u te ljude koji bacaju sve i svasta po ulici i tako to. Jadno je to sto se od njih to ocekuje, ali kada vidis osobu koja na sebi ima sat od 300e, odelo od 400e, nosi picotti cipele i pljuje po ulici, zeludac mi se okrece. Mislim da je narod donekle zaostao i da mu treba jos vremena da bi nadoknadio taj gubitak svesti. I moje misljenje je da treba praviti sto vise takvih filmova i serija gde ce on da vidi sta radi i kako se ponasa, pa mozda i promeni navike.

Online petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #8 : 31.07.2009. 17:46:43 »
ja hocu da moj narod neko snimi u momentima kad je svetski, kad je kulturan, da snimi ono sto moj narod ima najbolje da pokaze, da pokaze normalne ljude, intelektualce i omladinu koja tezi da bude deo sveta ..

Padale su mi slične stvari na pamet i pokušavao sam da se setim bilo čega za šta bismo mogli celom svetu da kažemo "Evo, vidite kako smo mi to dobro uradili. Slobodno uradite isto kao mi zato što je stvarno sjajno."
Na svakom koraku vidim nešto što ne valja ali ni uz najbolju volju ne mogu da se setim ničega što je ovde urađeno baš kako treba.
Jednom prilikom sam to pomenuo kad sam sa društvom bio u kafani i jedan drugar je pomenuo da smo dobro uveli fiskalne kase... pfff
U takvom okruženju mislim da nije realno očekivati ni da nam filmovi daleko odskoče.
Neka im je srećno sa tim filmićem i budućom serijom, možda urade nešto extra kad namaknu kintu :)




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline anniani

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1666
  • Rehab is for quitters.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #9 : 31.07.2009. 18:54:44 »
ma ti pricas o ekonomskom uspehu ili nekim soc-tehnoloskim dostignucima.. ja pricam o tome da postoji i druga tematika za kinematografiju od ciganskih vencanja, trudnica u ratu i srba koji piju mokracu u tunelu .. sta fali npr filmu "mi nismo andjeli" (prvi deo, ovi ostali su mi fuj) :)  nek snimimo i mi u 21. veku nesto savremeno a da tematika ne bude rat ili kako su srbi nazadni i jadni, mrznja medju pripadnicima bivsih jugoslovenskih republika i kackanje u blatu sa kokoskama :)
I'm not good or real... I'm evil, and imaginary.

Offline Parazit

  • MasterBlaster
  • Član
  • ***
  • Postova: 709
  • Spol: Muški
  • Živio!
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #10 : 31.07.2009. 19:28:33 »
A šta da tek mi kažemo nismo snimili dobar film od .... nikad

Online petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #11 : 31.07.2009. 19:45:56 »
@anniani... možda nešto ovako?
http://www.youtube.com/watch?v=hzkOqhDhA0w

Zanimljivo... početkom maja u bg je održan festival youngsterskog filma gde je prikazano skoro 50 radova!
Izgleda da ima puno više mladih amatera nego što bi čovek pomislio. Valjda iz kvantiteta ispadne i kvalitet :)
« Zadnja izmjena: 31.07.2009. 19:56:44 petko »




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline EROS

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški
    • PFC
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #12 : 31.07.2009. 21:29:08 »
ma ti pricas o ekonomskom uspehu ili nekim soc-tehnoloskim dostignucima.. ja pricam o tome da postoji i druga tematika za kinematografiju od ciganskih vencanja, trudnica u ratu i srba koji piju mokracu u tunelu .. sta fali npr filmu "mi nismo andjeli" (prvi deo, ovi ostali su mi fuj) :)  nek snimimo i mi u 21. veku nesto savremeno a da tematika ne bude rat ili kako su srbi nazadni i jadni, mrznja medju pripadnicima bivsih jugoslovenskih republika i kackanje u blatu sa kokoskama :)
A šta fali filmovima Raše Andrića (Munje, pogotovo Kengur)?  8)

Offline EROS

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški
    • PFC
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #13 : 31.07.2009. 21:32:53 »

Sreten Žujkić, penzioner! Ali Brakusssssssssssssssss, kakva dilejaaaaaaaaaaa!  rofl
« Zadnja izmjena: 31.07.2009. 21:40:08 JOHN DILLINGER »

Offline anniani

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1666
  • Rehab is for quitters.
Odg: Zvezda Tri - Srpski SF
« Odgovor #14 : 31.07.2009. 23:53:48 »
ne fali nista, to su manje vise veseli filmovi koji su skretali paznju sa aktuelnih politickih situacija i da nije njih bilo mogla bi da kazem da smo dibidus otpisani sto se tice srpske kinematografije ;D
I'm not good or real... I'm evil, and imaginary.

Tags: