Serije > O serijama

Foundation

<< < (5/8) > >>

Dobrica Legenda:

--- Citat: Augment - 12.10.2021. 02:37:14 ---TWD-u, STD-u, Witcheru i ovome nesto fali. Obuzme me taj cudan osjecaj koji me prati gledajuci nabrojane. Svi zele da budu Game of thrones, umjesto da se fokusiraju na materijal. GoT je da se ne lazemo od prve epizode krenuo zestoko to sto su uprskali na kraju, uprskali su i jos jaci Lost, ali to su rariteti koji se dogode jednom u deset godina
Glavni problem je ocito u tome da se ovakvi projekti daju poznatijim i jacim imenima, ali pritom ne gledaju ko su ta imena. Ne moze covjek koji je radio na transformersima raditi na star treku, ne mogu ni scenaristi koji su radili na vampire diaries pisati ST. e pa ocito je da ne mogu ljudi koji su se vrtili oko superheroja i propalih nastavaka terminatora odraditi Fondaciju!
Jednostavno promase bit. a ovi su ga debelo promasili. nema filozofije, nema moralnih dilema, samo prazna skoljka koja se nazalost ponovo krije iza milionskog CGI-a. Ne znam sta bi se moglo promijeniti vec smo na pola sezone,  da ubacice do kraja jednu vrh epizodu i sa njom zamaskirati ostale.
Ne volim subjektivno dozivljena poredjenja knjiga (ni vlak u snijegu nije bio onakav kakav sam zamislio) ali da su ponudili jeftine trikove kao svaki genericni sci fi - jesu. steta

--- Kraj citata ---

Slažem se s napisanim. Ali, moramo shvatiti realnost. Nema više umjetničkih filmova, ni Evropljani ih više ne prave, a Ameri nikad ni nisu. Tako je naravno i sa serijama. Serije prave komercijalne kompanije kojima je na prvom mjestu profit - čini mi se da je svima na prvom mjestu profit u današnjem svijetu. Nema više Andreja Tarkovskog, nema više novih Stalkera, Solarisa (u stvari vidjeli smo američki Solaris koje je to bilo sra*e neopjevano), a ta plejada starih SF bardova kojima, naravno, pripada i Asimov, koji su pisali radi potrebe da izraze neke svoje poglede na svijet ili nešto drugo konkretnije, koji su pokušavali biti istinski vizionari, i nisu imali na umu profit. Danas "umjetnička" djela odobravaju računovođe, stručnjaci za marketing, pa čak i ti rijetki biseri, pomenuo si Igru prijestola, se kasnije polakome na profit, tako da je i G. Martin na kraju samo htio da omasti brk što više, pa je prodao prava za seriju, a od književnog finala na kraju nikad ništa.
Ako je za utjehu, bar nema reklama u scenama  rofl, npr. u Ted Lasso, svako malo nešto Applovo iskoči u prvi plan.

Dobrica Legenda:
Ne znam kakve će biti preostale 2 epizode 1. sezone, vjerujem nešto u blockbuster stilu, ali ovo je za npr. Another Life ili nedaj Bože Lost in Space remek djelo. Da, Demerzel je Denil Olivo iz knjiga i nema u njima trijumvirata klonova koje vlada carstvom, ali ja nisam nezadovoljan ovom serijom, gledam na nju da je rađena po motivima Asimovljeve Zadužbine, a ne ekranizacija iste. Jednostavno, iskobeljali su se nekako, perfektno urađen zanatski rad, a na momente ima i određene dubine koja se mora poštovati, mislim npr. na kraj 8. epizode. Jeste da su to pojednostavljene dubine, ali hej, pričali smo o tome - nema više umjetničkih djela, samo manje i više kvalitetni sadržaji zabavnog karaktera.
Hvala na prijevodima.

amiS:
pogledao epizode 5 do 8. Radnja s trojnim carem mi je najbolja, vrhunska. s Gaal su malo usrali sad u zadnjoj epizodi i čini se da služi samo kao poveznica za radnju, dok mi je radnja na Terminusu i priča oko Solange vrlo čudna i loše odrađena. kao da je druga serija. I ja sam vrlo zadovoljan

zixxx:

--- Citat: Dejan Kastratovic - 08.10.2021. 22:20:02 ---Kompletni serijal ima 59 knjiga, većinu je pisao Asimov, a nešto su pisali drugi pisci po njegovoj ideji. Serijal knjiga se sastoji od tri podserijala: roboti, carstvo i zadužbina. Ovo sam naveo zbog toga da bi oni koji nisu pročitali videli o kakvom se to grandioznom delu radi, i serija je bogohuljenje tog serijala. Ovo je plitko komercijalno delo koje se , posle odgledane tri epizode, lažno reklamira kao Zadužbina. Ljudi, pa Demerzel je u originalu muško i podleže zakonima robotike!!! I nema klonova!
Ima još propusta, ali zbog spojlera, ne mogu da ih nabrajam. Sve u svemu, serija bi bila osrednja, ali da se ne zove Zadužbina.

--- Kraj citata ---
59?
Kao neko ko je knjige (7) "progutao" (jedino se mučim sa ovim drugim piscima (3 knjige) koji su pokušali da dopune Asimova svojim nastavcima), da li si ozbiljan ili ti se prst omaknuo na tastaturi?

Augment:

--- Citat: Augment - 12.10.2021. 02:37:14 ---ubacice do kraja jednu vrh epizodu i sa njom zamaskirati ostale.

--- Kraj citata ---

Nego sta ce.  7 epizoda nicega i 8. odlicna da zamaze oci. 2 epizode do kraja sezone mozda finale bude takodjer dobro i tu smo po 2 dobre epizode po sezoni ala Westworld..


Spoiler for Hiden: Kad je robotica izvrsila ubojstvo mislim da su puristi poceli cupati preostalu kosu sa glava :D
Ono sto je STD za trek ovo je za Fondaciju. Kraj se blizi sve u svemu nista, Emperor Day je dobar jer Pace iznosi ulogu. Na terminusu mi je situacija bila bolja dok se nisu pojavili oni (kojima ni ne znam ime). Gail naporan lik. Jarred Harris je trebao da bude u 6. sezoni The Expanse, a ne u ovom polusmecu

Vidjecemo mozda u 2. sezoni nauce iz gresaka, materijala ima

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju