Autor Tema: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo  (Posjeta: 2796 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Dobio sam laptop bez DVD-plejera.
Imam instalaciju sistema na disku, treba mi pomoć kako napraviti bootabilni usb.
(ostajem na W7 bar još neku godinu, 10-ka mi se ne sviđa).

Postoji više uputstava na netu, ali ne bih hteo da ih jedno po jedno isprobavam,već bih cenio ako mi neko potvrdi KOJE je od njih primenio.

Hvala unapred.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #1 : 09.10.2020. 21:24:16 »
Ne znam šta je problem... Ima gomila programa koji mogu napraviti bootabilni USB...
Ima i Microsoftov program za to, ali nisam siguran je li radi sa 7-com...
Zato možda bolje da skineš neki od ovih programa... Npr - potraži Rufus - odličan program za sve vrste ISO slika.

Uglavnom...
1. Treba ti ISO file. - Nećemo o eventualnoj pirateriji ovdje.
2. Program za pravljenje bootabilnog stika. - npr. pomenuti Rufus
3. USB stik, veličine ne manje od ISO filea... Za 7-cu je dovoljno 2 GB, ako se dobro sjećam... Za 10, 4 ili više...
4. Ubaciš stik u PC.
5. Pokreneš program za pravljenje bootabilnog stika i odabereš ISO sliku na disku (kod Rufusa ono SELECT)
6. Odabereš USB stik - ako već nije odabran (kod Rufusa ono "Device")
7. Ostale opcije bi trebalo da su već kako treba, pa klikneš START - ako kaže da će ga formatirati, kažeš OK...

*Provjeri na netu koja tipka na tastaturi ti pokreće boot menu ili BIOS - obično ESC ili neka F tipka (F10, F2... - probaj... zavisi od proizvođača)
8. Nakon što završi, restartaš PC, ostaviš stik ubačen i stišćeš tipku za boot menu (ili BIOS)... Trebalo bi da ti pokaže nešto ovako
  1 USB drive...
  2 HDD
  3 Floppy
  ...
 (ne mora biti taj redosljed niti baš tako)
Uglavnom, odabereš USB drive ili USB HDD...
Ako ideš preko BIOSA - promijeniš redosljed tako da USB stik bude prvi (i spasiš - obično F10)
9. Dalje se nastavlja normalno instalacija kao sa DVD-a (CD-a).


Ali nije ti pametno koristiti Windows 7 već od januara ove godine, pošto je veoma ranjiv nakon isteka podrške. Osim toga, teško da ćeš pronaći i neki noviji software... Npr. većina browsera više ne daje podršku ili je neće davati uskoro...

Ukoliko ne koristiš neke baš specifične programe, koji su isključivo vezani za Windows i nemaju odgovarajuću alternativu (tipa Photoshop, In Design, Corel), onda ti je pametnije instalirati neku Linux distribuciju.
Zapravo, ne moraš odmah ni instalirati. Samo napraviš bootabilan stik (može isto pomoću Rufusa) i možeš je probati sa stika. Ako ti se svidi, tek onda instaliraš...
Preporučio bih Linux Mint ili Linux Ubuntu ili neki drugi user friendly Linux.
Lično koristim Mint na nekom starom laptopu, koji mi služi uglavnom za gledanje filmova... I super je...

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #2 : 10.10.2020. 15:07:02 »
Upravo to sam i pitao (Znam da postoji više programa/načina), za preporuku.
Daleko bilo, kakva piraterija  :andjelak


Jeste istekla podrška/update za w7, ali će za ono za šta mi treba biti ok još bar godinu dana sa ok AV i FW.



Hvala veliko.

Offline Saky

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #3 : 12.10.2020. 11:59:07 »
Prijatelj prije godinu-dvije nikako nije mogao instalirati Win 7 s USB-a, pa je koristio USB-SATA adapter, te spojio DVD s PC-a na laptop.
Čisto da znaš da ima i takva opcija ako ti ovo ne upali.

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #4 : 13.10.2020. 22:32:47 »
Saky, zanimljiva ideja, nije mi do sada pala na pamet.

Hvala!

Offline Saky

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #5 : 15.10.2020. 10:32:35 »
Da. Samo ne znam ima li kupiti tog adapttera kod nas ili treba naručiti iz Kine.
Njemu je posudio netko ko radi u servisu.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #6 : 15.10.2020. 23:59:43 »
Ma to samo ako ne može preko USB...
Ali to baš mora biti neki star PC ili treba podesiti nešto u BIOS-u... Ne sjećam se tačno sad šta, ali kod nekih starijih ploča je trebalo nešto uključiti ili isključiti (jedna od postavki nije ista ako instaliraš Sedmicu ili Osmicu i Desetku). Verovatno bih našao kad bih se susreo s tim...


Kako god, opet ponavljam, Sedmica je toliko zastarjela da je bolje ne koristiti je...
Korištenje iste samo iz navike može donijeti prilično mnogo glavobolje...
Ukoliko već treba zbog nečeg specifičnog, onda radije na računaru koji nema pristup internetu...
Ali i tad postoje rješenja: legacy mode, virtuelna mašina... i slično...

Ili novija verzija ili neki Linux... Postoji Wine za Linux i slični programi, koji mogu pokrenuti dosta Windowsovih programa. Neke ne, ali vrijedi provjeriti... Kao što rekoh, svaki se može pokrenuti sa stika bez instalacije.

P.S. ima toga kupiti... samo ne znam isplati li se...

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #7 : 19.10.2020. 23:34:54 »
Da. Samo ne znam ima li kupiti tog adapttera kod nas ili treba naručiti iz Kine.
Njemu je posudio netko ko radi u servisu.
Ima, našao sam.

Sabko, hvala ti za dobronamerni savet, ali ostajem pri sedmici, jer teško da sam naleteo do sada na nešto da radi na w10 a neće na w7. To što prestankom podrške da nateraju još jedan broj korisnika da se "upgraduje" to je njihov problem.
Tako sam i sa XP prešao na w7 tek kad su se pojavili novi programi nekompatibilni sa "starcem"
Nemam glavobolje.   :)

Na druga dva računara (jedan radi 24/7) mi i dalje radi bez ikakvih problema ista instalacija već x godina bez bagovanja, BSOD...


Kad se počnu pojavljivati programi, kodeci itd koji ne budu mogli raditi na sedmici, preći ću i ja na desetku, samo treba da pronađem neku očišćenu od m$ đubreta.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #8 : 20.10.2020. 12:20:17 »
Probaj instalirati Chrome, npr...

Što se debloata tiče, obično je dovoljno uraditi ovako nešto (ja jesam i odradim to poslije svakog većeg updatea):


Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #9 : 20.10.2020. 13:19:20 »
A, to s Chromeom je na XP... sad se sjetih... ali uskoro će tako biti i na Sedmici... ako već nije... nisam provjeravao...
Kako god, korištenje neažuriranog sistema je ogroman rizik...

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #10 : 20.10.2020. 13:49:02 »
Upravo pišem u Chromeu na sedmici.

Offline zixxx

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
Odg: Instalacija Windows7 sa USB - pouzdano uputstvo
« Odgovor #11 : 20.10.2020. 13:50:57 »
P.S. Ne moraš me nagovarati da pređem na drugi O.S.
To je moja odluka.

Tags: