Autor Tema: Parfum  (Posjeta: 3005 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Parfum
« : 26.12.2018. 18:19:52 »

Opis:
Parfem je njemačka kriminalistička televizijska serija inspirisana motivima romana Patricka Süskinda. U režiji Philippa Kadelbacha, glavne uloge su ostvarili, među ostalim, Friederike Becht, Wotan Wilke Möhring i Juergen Maurer. Serija je svjetsku premijeru imala 29. 6. 2018. u okviru Münchenskog filmskog festivala, a TV premijeru 14. 11. 2018. na kanalu ZDFneo. Internacionalnu distribuciju vrši Netflix.

Za razliku od Süskindovog romana, serija je smještena u sadašnjost i govori o nizu ubistava i grupi od 5 nekadašnjih učenika iz internata, koji eksperimentiraju s ljudskim mirisima, što i jeste glavna poveznica s romanom, po kojem je snimljen i film.

U području donje Rajne pronalaze leš žene, kojoj su uklonjene sve dlake s tijela. Policijski istražitelji Nadja Simon i Matthias Köhler, te tužitelj Grünberg, s kojim je Nadja u vezi, pokušavaju razotkriti pozadinu ubistva.


Međunarodni naziv: Perfume
Žanr: drama, triler
Kanal: ZDF, Netflix
Godina: 2018.
Uloge: Friederike Becht, Natalia Belitski, August Diehl, Ken Duken, Christian Friedel, Marc Hosemann, Jürgen Maurer, Trystan Pütter, Wotan Wilke Möhring, Carlotta von Falkenhayn, Susanne Wuest

IMDb
TVDb
Wikipedia (de)
ZDF


Titlovi

« Zadnja izmjena: 27.12.2018. 18:43:43 maksi »

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #1 : 26.12.2018. 18:23:19 »
Ovo već prevodim. Kad bude gotov projekt Vinograd, Gale i ja otvaramo Parfem kao novi, pa može odmah i spisak...  :)

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Parfum
« Odgovor #2 : 26.12.2018. 20:08:13 »
Mrzim lopatare i limune

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #3 : 26.12.2018. 20:53:08 »
Film je odličan, ali nije ni blizu dočarao knjigu.
Čitao sam knjigu davno prije filma.
Uglavnom, nisu uspjeli pokazati toliko toga. Zapravo teško da je moglo i stati u film. A neke stvari prosto ne možeš. Možda neka 4D varijanta da bi imala više efekta.

Ova serija se odnosi koliko je moguće na svaki element mirisa iz knjige, ali nema direktne veze s knjigom, osim toga. Otuda i nazivi epizoda. Prva je Ambra (poznata i kao ambergis ili tako nekako) - Ne miješati s jantarom ili ćilibarom (engleski amber). To je nešto sasvim drugo, ali neću objašnjavati, jer ima odličan uvod na početku koji govori o tome.  :)

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #4 : 26.12.2018. 20:59:20 »
Da dodam. Ko je u Njemačkoj može gledati direktno (i skinuti čak jdownloaderom) na ZDF-ovoj stranici. Vidio sam isto tako da ih besplatno daje, čini mi se, SWF u Švicarskoj i ORF u Austriji.

Mi, obični smrtnici, moramo se snalaziti preko torrenata ili stranica (ima torrenata), za razliku od njih, a tu je, naravno i Netflix.  :)

Offline LeeLoo

  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 291
  • Spol: Ženski
Odg: Parfum
« Odgovor #5 : 26.12.2018. 21:33:07 »
Ovo mi deluje skroz interesantno. Radnja knjige je meni baš nekako vezana za period u kome se dešava (Francuska, 18v.), pa me baš zanima kako to izgleda.
Hvala, sabko!  Smajlicvece

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Parfum
« Odgovor #6 : 26.12.2018. 22:25:18 »
@sabko
Mogu ja preuzeti sa ZDF i podeliti ih.
iShare, noProfit


Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #7 : 26.12.2018. 22:38:59 »
@sabko
Mogu ja preuzeti sa ZDF i podeliti ih.
Slobodno, što se mene tiče. Mada ima torrenata, kao što rekoh. U najgorem slučaju, ne moraš sebi tražiti gdje ćeš skinuti i možeš birati kvalitet koji ti volja (sve što sam skidao bilo je od skroz malih do ultra velikih - po 6-7 verzija se može skinuti).

LeeLoo, spomenuh, nema nikakve veze s tim, potpuno je savremeno, ali ne osavremenjena verzija iste priče, nego nešto sasvim drugo.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #8 : 27.12.2018. 15:06:40 »
A završio sam prvu. Moram još jednom pogledati.
Prilično se puno toga dogodi u epizodi. Da je ovo američka serija, od ove epizode bi napravili bar 2.
Btw. ima dijelova pjesama:
Edgar Allan Poe - Dream-Land
Charles Badelaire (Šarl Bodler) - Veze (ne znam sad originalni naziv)
Za prvu sam morao lično prepjevati stihove
Za drugu sam našao neki prijevod, pa uz malo dorada stavio tako
Ko bude gledao:
Spoiler for Hiden:
Dream-Land se čuje dok Nadja posmatra onog tužitelja u kući ubijene.
Veze čita sahrani

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #9 : 27.12.2018. 18:37:24 »
Ako može, ispravio bih u opisu 2 stvari (nisam to odmah zapazio, a sad ne mogu):

1. "bazirana na temama romana" u "inspirana motivima romana"
2.  "glavne su uloge su ostvarili" u "glavne uloge su ostvarili" (viška prvo "su")

 :)

Offline bebapecic

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 358
Odg: Parfum
« Odgovor #10 : 27.12.2018. 21:37:29 »
Knjiga je sokantna,film je jednim delom docarao tu bizarnu atmosferu,pogledace se serija..

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #11 : 29.12.2018. 20:05:42 »
A odgledao sam sinoć do kraja.
Neki generalni utisak: Zanimljiva je atmosfera serije i kadriranje, s nekim možda tipično europskim elementima. Sadašnjost je prilično mračna, tmura. Dok je prošlost (koja se uglavnom odnosi na 5-torku i malim dijelom na Nadju) sva nekako vididna, žarka (ne znam bolji izraz).
Likovi su odlično razrađeni. A skoro do kraja ti okreće fokus s jednog sumnjivca na drugog. Iako sam možda imao određene slutnje, moram reći da su me natjerali da mijenjam mišljenje da bi se tek nekad kasnije vratio na tu osobu.
Ima dosta detalja koje vidiš sad, a tek kasnije ih povežeš.
Kako god drži do kraja. Onima koji nisu nestrpljivi sačekati da sve bude prevedeno i vole pogledati seriju u komadu, svakako bih preporučio da urade tako.
Negdje sam na imdb vidio da se u nekoj kritici neko žalio da mu je to za razliku od američkih serija previše sporo i da bi ovo skresao na 3 epizode. Hm? Možda ako voliš ispraznu akciju, jer bih ja neke serije s 20 i kusur epizoda po sezoni lako skresao na 2-3 epizode, kad bih izbacio nepotrebno i besmisleno.
Kraj je malo neobičan. Neću otkrivati. Ali neobičan. Možda čak ostavlja i neka pitanja, ali je zapravo jasno. Neobičan je po pitanju nekih odluka. Moralne ili ne?

U svakom slučaju, s pravom u opisu stoji da je inspirirana motivima iz knjige. I još jednom napominjem, nema veze s radnjom knjige (u 3. epizodi se citira jedan njen dio), ali ima itekako veze sa knjigom samom. Tako da oni koji očekuju Francusku ili neku drugu zemlju iz tog doba, to neće dobiti. Epizode nose nazive po supstancama potrebnim za pravljenje parfema ili nekom od potrebnih postupaka. I kao takve i jesu neka mini cjelina. Kao nekakvo poglavlje, recimo.

Na stranu što sam jedan od ljudi koji ovo prevode, preporuka za pogledati.
U zadnje vrijeme se na njemačkom pojavilo nekoliko dobrih serija. A ovo je jedna od njih. Ako ne i među boljima u svijetu.

P.S. Zaboravih napomenuti: U seriji ima podosta golotinje, ali rekao bih ništa vulgarno ni pretjerano (kako Gale reče, taman dovoljno). Jezik je takođe prilično slobodan. Zapravo nisam ni znao da Nijemci znaju toliko psovati. Skoro kao mi. Nekad sam mislio da je njihov vrhunac psovke: Scheisse... Ali ima više od toga. Uglavnom, nekakv limit za starosnu dob bi možda trebao biti: 16+
« Zadnja izmjena: 29.12.2018. 20:20:21 sabko »

Offline Tangosix

  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #12 : 31.12.2018. 11:02:46 »
Već neko vreme gledam kriminalističke serije, pa mi je pažnju privukao trailer na koji sam slučajno naleteo. Serija je odlična, mora se pratiti konstatno jer ako nešto preskočiš ne možeš da povežeš neke stvari. Nema ono "odo da pijem vodu" jer posle moraš da vraćaš unazad. Glumci su extra odradili celu stvar. Moja preporuka i ocena 9,5/10. (Ipak su Šveđani za dlaku ispred u tome)

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #13 : 01.01.2019. 02:50:54 »
Gdje baš u kod to stavi?  :)
Ali dobro je, može se pročitati koga zanima.


Meni je legla. Uglavnom, kao što ste već vidjeli postavljeni su svi titlovi već u staroj godini (hvala, Gale, na saradnji), tj. dovršio nekad večeras posljednju epizodu.
Usput možda pohvatao i ponešto što nisam prilikom prvog gledanja.
A zaista, tako neočekivan kraj. Ma pogledajte, vrijedi.  :)

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: Parfum
« Odgovor #14 : 08.01.2019. 16:48:58 »
meni je nekako bas legla serija...sabko hvala na prevodima  clapp drinks

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: Parfum
« Odgovor #15 : 08.01.2019. 17:51:33 »
meni je nekako bas legla serija...sabko hvala na prevodima  clapp drinks
Nema na čemu. Hvala i Galetu  :)