Autor Tema: John Carpenter - majstor atmosfere  (Posjeta: 5626 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
John Carpenter - majstor atmosfere
« : 01.06.2015. 18:46:42 »
John Carpenter je američki redatelj, scenarist, a često i skladatelj glazbe u svojim filmovima. Stekao je kultan status radeći poznate kultne horor filmove, ali i izvan horor žanra napravio je i neke znanstveno fantastične filmove. Probio se 70-ih godina kad je konkurencija bila žestoka, a on je zajedno sa još nekoliko poznatih horor redatelja horor žanr držao na vrhuncu svoje moći. Nažalost, više ne režira, igra samo igrice i napušava se (moj čovjek)  ;D

Poznat je po svojoj minimalističnoj tehnici kadriranja i dočaravanju atmosfere kao malo koji redatelj. Često to bude bizarno i čudno, ali konačni rezultat je odličan. Za galzbu najviše voli koristiti klavir uz dodatak sintisajzera. U filmovima mu se često pojavljuju njegovi kućni glumci, pogotovo Jamie Lee Curtis i Kurt Russell.

Svrstava se sasvim zasluženo među najbolje horor autore svih vremena, a po meni i je najbolji. Krenut ću od njegovog prvog do zadnje filma.

70-e

Dark Star (1974) - film koji je snimio uz pomoć Dan O'Bannona, legendarnog scenarista koji je najviše poznat po prvom Alienu. Dosta je toga vukao iz filma Dark Star, a to je znanstveno fantatična satira i danas je kultan film. Ovo je samo za najveće fanove Carpentera. Film je utjecao i na Star Wars u jednoj sekvenci i na seriju Red Dwarf, a O'Bannon je napravio većinu efekata.

Assault on Precinct 13 (1976) - njegov drugi film je pravi primjer klasičnog Carpentera. Još kad nije režirao horore, snimio je ovo čudo za nešto više od 100 tisuća dolara i tako se predstavljajući kao redatelj koji low budget filmove pretvara u kultne senzacije. Film krasi izvrsna glazbena podloga, šok ubojstvo (klinka i sladoled) što je tad bilo nezamislivo, a i danas bi to bio hrabar potez i slow burning radnja koja te polako uvlači u Carpenterov svijet. Film ne treba gledati kao nešto realno, pogotovo one scene kad budu napadnuti, a negativci samo dolaze kao muha bez glave. Film je tadašnja kritika na čitavi sustav i vijetnamski rat kao i mnogo tadašnjih horor filmova, oni su bili glas naroda. Danas film slovi kao jedan od najboljih akcijskih filmova 70-ih. Ne trebam ni reći da je postao kultan.

Halloween (1978) - ovo je bila prekretnica kako za Carpentera, tako i za horor žanr. Psycho (1960) je bio horor bez kojeg moderni horor žanr ne bi postojao i došao bi dosta kasnije. Danas se on smatra prvim slasher filmom. Black Christmas (1974) je drugi slasher bez kojeg Carpenterov ne bi postojao. I onda je on snimio Halloween koji je dodatno popularizirao slasher podžanr, danas najomiljeniji horor podžanr među horor fanovima. U 80-ima su doživjeli zlatno doba. Halloween je producirala Debra Hill koja je radila na još dosta Carpenterovih filmova. Snimljen za samo 300 tisuća dolara, Halloween je postao jedan od najprofitabilnijii filmova svih vremena. Kada danas kažem nekome ko nije gledao da u prvom filmu nema krvi, misle da sam lud jer i oni koji nisug gledali film znaju za horor ikonu Michaela Myersa. Besmrtni luđak sa bijelom maskom koji hoda i ubija sa svojim omiljenim oružjem, nožem. Prvi dio je samo atmosfera. Carpenter je uz legendarnu glazbenu podlogu i atmosferu malog gradića te straha od nepoznatog stvorio prepoznatljiv film koji se često citira i imitira. U filmu se pojavljuje i mlada glumica, Jamie Lee Curtis koja je glumila u još jednom njegovom filmu. Inače, njezina majka je Janet Leigh (Psiho i tuš) i otad su ušle u elitni krug kraljice vriska (poznate ženske horor ikone). Jamie Lee Curtis je isto tako poznata kao jedna od prvih final girl viđenih u filmu. Final girl je jedan od najbitnijih dodataka slasheru i svaki slasher mora imati jednu žensku koja na kraju pobjeđuje ubojicu. To je takvo pravilo. Uz nju je glumio i uvijek odlični Donald Pleasence kao doktor Loomis i po meni upravo on ima najbolju scenu kad opisuje kakvo je zlo Myers. Što se tiče nekakvih promjena poslije tog filma. Čitam danas i vidim da neki kažu kako je ovo prvi film koji ima nekog koji uhodi i vreba  :facepalm što naravno nije istina. Upravo je Psiho to popularizirao, a prije Psiha bio je M (1931) od Fritza Langa. Ne trebam ni reći da je Halloween kultan film  ;D

Someone's Watching Me! (1978) - ovo je zaboravljeni Carpenter ponajviše radi toga što je TV film, ali je vrlo podcijenjen i dobar. Glumi njegova prva žena, Adrienne Barbeau, a film se bavi sa stalkerom koji uhodi jednu ženu. Vrlo napet i lijepo snimljen, ali nedovoljno cijenjen.

Elvis (1979) - je još jedna njegov TV film, ali je važan zato što je ovo prva suradnja između Carpentera i Kurta Russella, njegovog omiljenog glumca. Russell je uvijek bio faca pa je tako pružio najbolji filmski prikaz Elvisa.

To je bilo za 70-e. Plodno razdoblje za Carpentera gdje je stekao tu početnu slavu i dovoljno para da svoju maštu pretvori u nešto neviđeno što će se vidjeti u njegovom najbolje razdoblju, 80-ima.

80-e

The Fog (1980) - prvi njegov film 80-ih je kultni The Fog, priča o duhovima mornara koji napadaju mali obalni gradić. Film sjajne atmosfere, vjerojatno jedna od najboljih atmosfera iz horor filmova. Magla je fantastično stvorena, glazbena podloga isto, a tu je još njegova žena Adrienne Barbeau, opet Jamie Lee i Janet Leigh kao dodatak.

Escape from New York (1981) - iduće godine snima jedna od svojih najvećih kultova, bijeg iz New Yorka. Film koji je probio granice koliko neki film može biti cool, a glume Ernest Borgnine, Lee Van Cleef, Donald Pleasence, Harry Dean Stanton. Sve stare mange koje je Carpenter uvijek cijenio. Naravno, Russella kao Snakea Plisskena nisam zaboravio. Legendarni lik, faca, čovjek bez zakona i on je poslužio kao inspiracija za igricu Metal Gear. U film je dosta uloženo, 6 milijuna dolara i dosta se zaradilo. Carpenter je nastavio svoj dobar niz.

The Thing (1982) - njegov idući film je po mnogima i njegov najbolji. Slažem se s time. The Thing je inovativan u mnogo pravaca. Najviše u svojim efektima koji do dan danas ostaju jedni od najboljih viđenih i jedu sve CGI usrane moderne efekte. Kako je Carpenter bio veliki ljubitelj Howarda Hawksa i njegove verzije filma, odlučio se za novu verziju, ali film nije remake već samo adaptacija te poznate priče. Stvora krasi poznata Carpenterova atmosfera, smješten na Antartiku, prati skupinu znanstvenika i njihova istraživanja, ali ubrzo otkrivaju da postoji nešto zastrašujuće među njima. Savršena imitacija. Opet glavnu ulogu ima Kurt Russell koji polako postaje glavni vođa tima, ali mora zadobiti njihovo povjerenje. Film je savršen spoj klaustrofobije i paranoje. Ima ona scena kad svi sjede, a Russell mora vidjeti ko je stvor. Jedna od najnapetijih i najuznemirujućih scena ikada. Ovo je i prvi film Carpenterove trilogije Apokalipse. The Thing ostaje jedan od najboljih horor filmova ikada snimljenih.

Christine (1983) - u idućem filmu započinje suradnju sa najboljim horor piscem Stephenom Kingom i napravio je vrlo vjernu ekranizaciju o autu ubojici, ali film je puno više od toga. Film je o odrastanju i prijateljstvu. Carpenter je pokazao kako i horor može biti emotivan žanr. Film sadrži i odličnu glazbu iz 50-ih.

Starman (1984) - da začepi gubicu kritičarima koji su govorili kako može napraviti samo horor filmove iako je prije napravio napad na policijsku postaju 13, Carpenter se odlučio na jedan drugačiji film. Romantična drama o alienu u obliku čovjeka koji dolazi na zemlju kako bi naučio neke stvari, ali otme jednu žensku i polako se zaljubljuju. Jeff Birdges je odličan i stvarno jako lijepa kemija između njega i Karen Allen. Iako je u pitanju alien, vide se i vanzemaljske tehnologije, ovo je najnormalniji Carpenter.

Big Trouble in Little China (1986) - je jedan od najzabavnijih filmova 80-ih. Prati Jacka Burtona kojeg glumi Kurt Russell, a on odlazi u podzemlje kineske četvrti i otkriva sasvim drugi svijet prepun magije. Uz njega glumi i Kim Cattrall koja se donekle i probila s ovim filmom. Dobri efekti, zabavu za cijelu obitelj.

Prince of Darkness (1987) - njegov drugi film u trilogiji Apokalipse. Priča o ljudima koji budu zarobljeni u crkvi, i osjećaju da nekakvo zlo dolazi. To zlo je sami Sotona. Film ima dosta neugodnu atmosferu, odlične efekte i dosta jezivih trenutaka. Scenarij malo šteka, ali sve u svemu jedan jezivi dobar horor. Kultan.

They Live (1988) - ovo je njegov posljednji film u 80-ima, i završetak nevjerojatno plodne ere. Za They Live sam često pisao kako se radi vrhunskom B filmu. Jedan od najhrabrijih filmova. Priča o čovjeku koji otkriva da pomoću jednih naočala može vidjeti svijet potpuno drugačije. Bavi se dosta sa subminalnim porukama i otkriva jednu veliku zavjeru. Socijalna kritika očita. Vanzemaljci su među nama, a on ih počinje loviti i ubijati. Nevjerojatno one lineri, legendarna tučnjava koja traje više od 5 minuta. Isto kultan.

80-e su bile najbolje razdoblje za Carpentera, takav vrhunca više neće doseći, sve poslije je li la.

90-e

Memoirs of an Invisible Man (1992) - 90-e je počeo sa promašajem. Film je jednostavno slab. Chevy Chase kojeg inače volim nije smio biti glavni glumac u ovakvom filmu. Carpenter je pokušao spojiti komediju, sf i nekakvu dramu, ali nije uspjelo. No, ovo je film na kojem je prva suradnja između njega i Sama Neilla.

In the Mouth of Madness (1994) - i završni film trilogije Apokalipse. Carpenter se s ovim filmom opet vratio. Film odlične atmosfere i maski, puno jezivih scena i svakakvih bizarnosti. Carpenter je ideje crpio iz Lovecraftovih priča. I opet surađuje sa Samom Neillom.

Village of the Damned (1995) - nažalost, njegov idući film je bio promašaj, remake slavnog klasika iz 50-ih godina. Film o zloj djeci u malom gradiću. Uglavnom je pokupio propale glumce i dao im priliku, ali ovaj put nije uspjelo.

Escape from L.A. (1996) - uslijedio je još jedan promašaj, ali za razliku od prošlih promašaja, ovaj je postao jako voljen i naravno kultan film. Za razliku od prvog dijela, ovaj spada u trash. Rusell se vratio kao Snake, a film krasi izvrsna scena na valovima  rofl rofl a tek Steve Buscemi i njegova uloga. Tu su još i Bruce Cambell i Peter Fonda.

Vampires (1998) - Vampiri su njegov ne samo posljednji film u 90-ima već i posljednji dobar film. James Woods glumi glavnog lika, lovca na vampire. Carpenter je htio napraviti vampirski film u stilu westerna i to je htio. Njemu je western žanr uvijek bio jedan od najdražih i često je govorio kako su horori ustvari kao stari westerni. Početna scena je epska i najbolja u filmu, ali ima još dobrih scena. Cijela ta priča lovac - lovina pa masakr u moteli i završna borba.

I tako su 90-e završile za njega. Usponi i padovi.

00-e

Ghosts of Mars (2001) - duhovi marsa su njegov uvjerljivo najgori film. Ne želim uopće razmišljati o tom filmu. Ne znam što mu je bilo. Gledao sam malo snimanje na setu i stvarno ne znam što mu se dogodilo.

10-e

The Ward (2010) - njegov zadnji film koji i nije toliko loš. Na trenutke smo i vidjeli onog starog Carpentera, atmosfere ne fali, ali sve ostalo nije na njegovoj razini. Rekao bih prosjek koji je mogao ispasti stvarno dobar horor.

I to je to od njegovih filmova. Radio je na seriji Masters of Horror i režirao je najbolju epizodu u seriji, John Carpenter's Cigarette Burns pa pogledajte tko nije.

Kao i svaka ovakva tema, anketa je tu reda radi. Ovakve teme služe najviše kao preporuke. Tako da možete pogledati i za godinu dana što niste i onda se vratiti dati glas.

I još da objasnim što znači kultan film jer vidim da neki ne znaju. Kultan film nema veze s ukusom, nema veze sa subjektivnošću. Kultan film se može objektivno odrediti i nitko ne može reći da taj i taj film ne smatra kultnim ako on to je. I najčišći kultni filmovi imaju obične gledatelje kao recimo Evil Dead. Kultni filmovi mogu biti mainstream kao Pulp Fiction, ali ima fanove zbog kojeg je kultan. X-Files je kultna serija, a jedna je od najpopularnijih i čista mainstrem serija. To što je nešto komercijalno, ne znači da nije kultno. Znači, kult čine fanovi i njihov fandom. I svaki kultni film ima i one obične gledatelje koji nisu fanovi, ali je ipak kultno radi fanova.

Zato to nema veze sa nikakvom subjektivnošću već fanovi određuju što je kultno. Ili recimo Star Trek. Koliko sam ima gledatelja poput mene koji nisu fanovi te serije, a pogledali su je. I sad ja kao kažem to nije kultno jer ima obične gledatelje koji nisu fanovi. No, to nije poanta. Poanta je da je to serija koja ima bazu fanov ZBOG KOJE je ta serija kultna. Vrlo jednostavno. To je to uglavnom.

Pogledajte i dio iz odličnog dokumentarca o horor redateljima. Ovo je o Carpenteru.



Tri opcije sam dao za glasanje.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #1 : 02.06.2015. 10:35:29 »
Teško je izabrati omiljena tri među ovim remek-djelima majstora horora, ali evo...

Halloween, meni jedan od najboljih horora ikad snimljenih. Prekretnica u žanru...

The Fog, dan danas mi je neugoda od magle. Scena na kraju kad se Blake i njegovi mornari pojave u crkvi...  clapp

Assault on Precinct 13, kako je ovo bilo onda dobro gledati u kinu, nije horor, a horor...  smileyNO1

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #2 : 02.06.2015. 12:03:45 »
Teško je izabrati omiljena tri među ovim remek-djelima majstora horora, ali evo...
Baš tako  smileyNO1 I ja sam se jedva odlučio.
The Fog, dan danas mi je neugoda od magle. Scena na kraju kad se Blake i njegovi mornari pojave u crkvi...  clapp
Magla je bila i moj izbor. Jedan od.
Assault on Precinct 13, kako je ovo bilo onda dobro gledati u kinu, nije horor, a horor...  smileyNO1
Misliš na Napad na stanicu iz '76 ili na onaj solidan filmić iz 2005?
Hvala Mulderu na temi  smileyNO1 Očekujem, kad si već kod horora i Vesa Krejvena uskoro  :P
« Zadnja izmjena: 02.06.2015. 12:06:10 dejaspo »

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #3 : 02.06.2015. 12:09:12 »
Ma daj, 2005...   :facepalm  ;D

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #4 : 02.06.2015. 12:11:38 »
Ma daj, 2005...   :facepalm  ;D
rofl Baš tako  ;D Počeo ja da tipkam malo oštrije po filmiću, al sam se predomislio  smileyNO1

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #5 : 02.06.2015. 13:55:36 »
Hvala Mulderu na temi  smileyNO1 Očekujem, kad si već kod horora i Vesa Krejvena uskoro  :P
Bit će  smileyNO1

Moj glas su dobili The Thing, They Live i Halloween. Mislim da najbolje predstavljaju Carpentera. Vidim da su se glasovi lijepo raspodijelili.

Offline daxdavor

  • Ubojica sa šerajzlinom
  • PO moderator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5744
  • Spol: Muški
  • Ni med cvetjem ni pravice
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #6 : 05.06.2015. 00:14:49 »
Halloween, Big Trouble in Little China i Vampires.

The snooty, snotty, toity, hoity, farty, arty, decaffeinated, fruit-flavored tea-bag, semi-skimmed cream of Gasforth elite.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #7 : 17.06.2015. 23:10:43 »
Stiže novi Halloween  :facepalm režira ga Marcus Dunstan koji iza sebe ima filmove The Collector i The Collection. Dva solidna hororca, a sad si je uzeo težak zadatak. Ovo će biti 11. u serijalu.

http://dnevnik.hr/showbuzz/celebrity/sa-snimanjem-zapocinje-11-ti-nastavak-fransize-halloween---389579.html

Offline delrey

  • Elita
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1862
  • Spol: Muški
  • Io sono juventino
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #8 : 28.02.2016. 18:31:51 »
Sinoc gledao Prince of Darkness.  Nikad ga ranije nisam gledao i mogu reci da mi se jako dopao. Ne pamtim da sam ikad ista slicno odgledao, stvarno originalno, horor na mestu.
Sad imam malo viska vremena, pa sam krenuo sa ciklusom fiomova 80-ih
Mongol General: Hao! Dai ye! We won again! This is good, but what is best in life?
Mongol Warrior: The open steppe, fleet horse, falcons at your wrist, and the wind in your hair.
Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.
Mongol General: Good!

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #9 : 28.02.2016. 18:34:53 »
Bravo!!!  clapp

Princ Tame mi je dosta drag film. Scenarij malo šteka, tu mislim na dijaloge koji su nekad teški kad izgovaraju, ali atmosfera i jeza perfekcija. A tek kraj ili onaj dio s ogledalom  clapp

Offline Neozbiljni pesimista

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 78
  • Spol: Muški
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #10 : 31.03.2016. 17:56:31 »
Halloween - do dana današnjeg ostaje moj omiljeni slasher film.
The Fog - vrhunski horor sa neverovatno dobrom atmosferom.
Vampires - dvoumio sam se između They Live, kao prilično zabavnog filma sa vešto prezentovanom porukom, i Vampira. Na kraju neka glas ide Vampirima, jer sam jednostavno taj film obožavao još kao klinac, a Karpenter je majstorski spojio dva žanra po kojima je prepoznatljiv - akciju i horor.

Offline JoxerTM

  • Novi član
  • *
  • Postova: 40
  • Spol: Muški
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #11 : 31.03.2016. 23:33:53 »
Ma dajte, pa svi valjaju.
Tko još nije pogledao Cigarette Burns... Šta se čeka?
Toka Koka

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #12 : 01.04.2016. 14:50:44 »
Gledao sam 8 filmova, a glas je dobio samo Halloween, jedan od omiljenih horora i ubedljivo najbolje mi je legao od Carpentera.


Iza njega idu The Fog, In the Mouth of Madness i Christine. They Live isto tu negde, a Escape from New York mi se nije svideo. Assault on Precinct 13 je negde između, više mi se svideo nego što nije.


S obzirom koliko (ne) volim horore, njegovi su mi i više nego podnošljivi  :) . The Thing bi trebalo pogledati ponovo, slabo se sećam kakav je utisak ostavio.





Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: John Carpenter - majstor atmosfere
« Odgovor #13 : 16.09.2017. 10:53:37 »
Zemljani moji, novi Halloween dolazi. Ju-hu, ali radujem se samo zato što Carpenter radi glazbu i može dat par trikova tom novom redatelju. I naravno Jamie Lee se vraća naša kraljica vriska. Ono čemu se ne radujem povijest nas uči da nastavci Halloweena u principu nisu dobri. I još je Danny McBride jedan od scenarista.

Više bih volio da nam je Carpenter isporučio neki novi horor film. Otišli su Hooper, Romeri, Craven ajme kako mi je ovo teško pisati kad vidim koliko je horor velikana otišlo u zadnjih nekoliko godina. Pa ostali smo samo na Carpenteru i Argentu od istinskih horor majstora. Dobro, Landis, Yuzna, Gordon su dobri i imaju svoje mjesto u horor muzeju, ali ipak su razina ispod. Ove nove ne računam.

Evo nešto drugo što je Carpenter napravio. Režirao je spot za njegov film Christine po Kingovoj knjizi koji je napravio 80-ih. Atmosfera u spotu i zgodan twist na kraju kad se vrata otvore.

Tags: john carpenter