Autor Tema: Rome  (Posjeta: 17172 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline domos

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #30 : 14.03.2013. 14:24:09 »
Ja sam imao sreću tek lani otkriti ovu seriju.
Za jedan vikend pogledao cijelu :)
22 epizode pravog guštanja  smileyNO1
U arhivi je pa će pasti još koje gledanje ;D
It takes a lot of courage to say nice things anonymously

Offline Cuna9

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 51
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #31 : 14.03.2013. 16:02:05 »
Odlična, odlična serija. Apsolutni vrh.
Vikinzi i Spartacus nisu niti slične serije.

Rekao sam samo da su me te 2 povijesne serije jedine uspile zaokupit otkad sam prestao gledat Rome

Offline NamelessOne

  • What can change the nature of a man?
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 966
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #32 : 14.03.2013. 18:39:04 »
Pogleda san pilot, serija obećava.

Mijau, hvala na prevodima.  drinks

Blago ti se. Katkad bih volio da sam ko svoja baba: da s istom onom (zaboravljenom) napetosti mogu iznova odgledati reprizu kakve serije. Njoj je Esmeralda (ili Marisol  ???) toliko puta oslijepila. Uvijek je to pogodi.  :D

Još imaš i prijevode ovog mačka. Pih ... Bliss! 
Uživaj.

Slažem se s Igorom  smileyNO1 Zavidim ti što ovo gledaš po prvi put.

Offline 1976marmar

  • Ex prevoditelj
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 498
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #33 : 14.03.2013. 18:59:38 »
Pogleda san pilot, serija obećava.

Mijau, hvala na prevodima.  drinks

Blago ti se. Katkad bih volio da sam ko svoja baba: da s istom onom (zaboravljenom) napetosti mogu iznova odgledati reprizu kakve serije. Njoj je Esmeralda (ili Marisol  ???) toliko puta oslijepila. Uvijek je to pogodi.  :D

Još imaš i prijevode ovog mačka. Pih ... Bliss! 
Uživaj.

Slažem se s Igorom  smileyNO1 Zavidim ti što ovo gledaš po prvi put.

Ništa mi drugo ne preostaje nego krenit sa gledanjem... njam-njam njam-njam

Offline maximus

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 224
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #34 : 18.03.2013. 12:36:03 »
Evo ja počeo sa gledanjem, prve dvije epizode odgledane i nastavit ću dalje. Volim ovakve serije, ali ovisi u kojem smjeru će se razvijati. Tako da ću sa ocjenom još malo pričekati
Doći će i taj dan, odjebat će narkoman, bit će to novi rođendan tvoj, bit ćeš opet Dinamo!
BVB09- Echte Liebe

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #35 : 01.02.2015. 17:30:34 »
Vrhunska dramska serija, mnogo mi se svidela. Sporedne (izmisljene) price su se lepo uklopile i preuzelo teziste desavanja u seriji dok su pratile (pretezno) tacni tok menjanje rimske istorije (detalji me ne zanimaju), jako lepa prica o prijateljstvu, zivot u Rimu, glumci, dijalozi (sto smatram da je bitno kada se interpretira senatore, mislioce itd. iz rimskog perioda mada su mi ostavili jaci utisak Krasus, Batiatis i ostali, koje sam sada zaboravio vec, iz Spartakusa)... 
Jedino mi se nije dopala odabir klinaca (glumaca) po vracanju Oktavijana i njegovih generala. Nije im stajala nikako ovakva uloga. Glumac, Oktavijan koji je glumeo do 19.god zivota, mnogo mi je bolje lezao od novog glumca. Mladji je bio prepotetniji, sigurniji i bolje je glumeo nadmenost. Nije mi nedostatak serije sto nisu radjene borbe, ali bar su mogli u par recenica da prepricaju o ishodima da doprinese na tezini kljucne bitke koje su menjale tokove istorije poraz Pompeja, bitka kod Filipa, pomorska bitka kod Akcijuma,... Nije nedostatak ali samo bolja i jasnija poruka gledaocu o bitnosti.
Ko zna iole o ovom periodu Rimske istorije, a obradjeni period se smatra veoma velikim i bitnim ako ne i najbitnijim jer se radi o prelasku republickog uredjenja u Carstvo, bice mnogo zanimljivije za gledanje. Mimo toga serija je vredna velike paznje i gledanja.

Ovo mi je odlicna numera iz serije!


Hvala na pevodima i pogotovo mi se svidelo sto je prevodioc stavljao po asteriksom zanimljivije napomene pa ujedno smo dobijali i dodatnu edukaciju  smileyNO1

Offline 12361085

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 489
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #36 : 01.02.2015. 19:23:36 »
I ovo uskoro ide na ponovno gledanje (treće)... Nakon sto Firefly završim do kraja (isto treći put)  :om:
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead. Don't turn your back. Don't look away. And don't blink.

Offline zzoe

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Postova: 693
  • Spol: Ženski
Odg: Rome
« Odgovor #37 : 02.02.2015. 11:56:53 »
Hvala na pevodima i pogotovo mi se svidelo sto je prevodioc stavljao po asteriksom zanimljivije napomene pa ujedno smo dobijali i dodatnu edukaciju  smileyNO1

E, vidiš, a ja sam upravo zbog tih asteriksa svojevremeno odustala od gledanja ove serije. Ne znam, izgleda da prevod jeste dobar, ali mislim da tim napomenama nije mesto u titlu. Tada sam prvi put shvatila kako preduge linije mogu da ometaju praćenje radnje i zašto iskusni prevodioci insistiraju da linije budu što kraće. Ako nekog zanima više o tematici, može uvek da pročita u nekoj knjizi ili izgoogla.
Čak sam pomišljala da pre gledanja pobrišem te napomene, pa sam odustala i od toga.
Sad vidim da ima novih obrada titlova bez napomena, pa ću verovatno pokušati opet da gledam.

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #38 : 02.02.2015. 12:48:00 »
Ometalo mi je gledanje ali sam pauzirao pa procitao. Nije toga tolko cesto bilo, cak mi se cini da je u svakoj drugoj epizodi prve sezone bilo prisutno. U drugoj mozda par puta. Opet ako te nesto zanima, u trenutku gledanja, morala bi pauzirati i guglati jer je bilo u nekoliko trenutaka objasnjenja latinskih naziva gde se odma dobija smisao o cemu akteri pricaju i na sta se odnosi. Tako da se vracam na isto. S obzirom da je prevodilac bio koncizan sa objasnjenjem bilo mi je jasno odma o cemu misli i nisam morao da gubim vreme tragajuci. Da sam gledao kada je serija bila aktuelna predlozio bi da taj deo ide pod npr. italic da onaj ko nece da cita da odma razazna i ne obraca paznju na to.
Bezveze mi je sto si od toga odustala jer se brzo navikne, a napomene su samo dobro dosle za ovu seriju jer toga nema puno, a i dopunjuje boljem razumevanjem.


Sto se tice sto kracis recenica licno vise volim kada se dosledno prenese konverzacija kolko je vise moguce nego skracen oblik i pokusaju da se prenese na SRB/HR jezik. Dosta puta se i izgubi na tezini razgovora zbog tih skracenih oblika. A pogotovo mrzim kada se ubace neka nasa imena da bi se razumela neka sala, analogija ili sta vec o cemu su pricali.

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #39 : 03.02.2015. 18:49:49 »
Gledao sam ovu odlicnu seriju,i ne secam se da mi je ostalo u secanju da su minpojasnjavanja bila neka smetnja.Valjda na svakog deluje drugacije.Kod ovog dela gde se kaze oko doslovnog prevoda,vise mi je akcenat na tome da bih ja voleo da,ako onaj kaze - j...m ti mater,da se tako i prevede,a ne nesto ublazeno,jer to je psovka!Oa to je znao i onaj koji je pisao ti sto ce biti izgovoreno i kao takvo treba postovati i kao takvo treba gledati.Ono uvacucanje nadih imena mi je sasvim ok da bi se bolje shvatila sala,geg,jer kad su bila njihova imena,obicno gledam belo,pretpostavljajuci da je neki zez,ali ako "ubode" pravog s nasih podrucja - odlicno

Offline Wrda

  • Član
  • ***
  • Postova: 599
Odg: Rome
« Odgovor #40 : 13.04.2015. 16:27:49 »
Why we have Rome to thank for Game of Thrones

Before King’s Landing, HBO built The Eternal City:

http://www.theverge.com/tldr/2015/4/13/8398811/hbo-game-of-thrones-rome-drama-series

Offline Atrahasis

  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #41 : 13.08.2016. 15:26:45 »
Kao neko ko se razume u institucije i istoriju Rima, a pogotovo Rima iz perioda Republike,
ova serija je svakako uspela da uhvati nit i predstavi Rim na najverodostojniji način.
Naravno, ovakvu seriju ne treba striktno posmatrati kao dokumentarni serijal, jer to i nije
namera ove drame! Dakle, ako se posmatra iz pravog ugla, postaje jasno da je ovo možda i najbolja
serija ikada snimljena.

Ocena: 10/10

Ko voli starije: Valjalo bi pogldati i Ja, Klaudija. To je fenomenalan serijal. Kada je reč o filmovima
koji obrađuju ovaj period, na prvo mesto ide Gladijator. Moj profesor bi odmah skočio i iskritikovao
ovaj film jer mnogo toga nije autentično i sama vlast Senata i institucija tog perioda principata i
tzv. dijarhije princepsa/imperatora sa senatom nije predstavljena uverljivo... Kada se zanemari
tako nešto i kada gledalac shvati da takav pogled na filmove kao umetnička dela ne može i ne sme da bude
valjan, jer se ovde ne radi o dokumentarnom filmu već o drami, onda je jasno da je ovo najbolji film koji obrađuje
taj period.
"Užasavam se da budem mudrac ili junak ili svetac. Moje pretenzije su veće. Želim da budem normalan čovek."  ⊙

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Rome
« Odgovor #42 : 13.08.2016. 18:32:32 »
Meni je Ja, Klaudije bolja, i to ne za malo. Rim je dosta dobar u prvoj sezoni; nije mi se svideo toliko da pogledam i drugu.

Offline sabljarka

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 222
Odg: Rome
« Odgovor #43 : 15.08.2016. 13:37:02 »
meni su ja klaudije i rome sasvim drugaciji tipovi serija. istina priazuju rim, ali na drgaciji nacin
obje serije su brutalne

Offline sanjaradovanovic

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 51
  • Spol: Ženski
Odg: Rome
« Odgovor #44 : 18.11.2020. 13:00:37 »
Hvala za prevode.

Tags: