Autor Tema: Risttuules (2014)  (Posjeta: 1381 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Risttuules (2014)
« : 28.10.2015. 16:37:54 »

Opis:
Snovita saga o preživljavanju i izdržljivosti sjećanja inspirirana stvarnim dnevničkim zapisima. 14. lipnja 1941. tisuće stanovnika Estonije, Latvije i Litve ukrcano je na vlakove i deportirano u Sibir kao dio etničkog čišćenja koje su prema Staljinovim naredbama provele sovjetske vlasti. Studentica filozofije Erna razdvojena je prilikom deportacija od supruga Heldura te ostaje sama s kćeri Eliide. Ne znajući hoće li ga ikad više vidjeti, Erna vodi dnevnik u kojem Helduru opisuje psihičku i fizičku patnju kroz koju prolazi, ali i onu drugih žrtava. Zapisana sjećanja u filmu oživljavaju u obliku crno-bijelih živih slika (tableaux vivants) u kojima glumci miruju u zamrznutim pozama dok se kamera kreće između njih stvarajući tako emotivan prostor između kretnje i statičnosti. Prošlost najzad postaje gotovo opipljivom, a sadašnjost poput sna.

Izvor: zagrebfilmfestival.com

Međunarodni naziv: In the Crosswind
Žanr: drama, povijesni
Zemlja: Estonija
Jezik: estonski
Trajanje: 90 min
Režija: Martti Helde
Scenarij: Martti Helde, Liis Nimik
Glumci: Laura Peterson, Mirt Preegel, Tarmo Song, Ingrid Isotamm, Einar Hillep...

IMDb

« Zadnja izmjena: 31.10.2015. 12:24:09 Aleks@ »
Mrzim lopatare i limune

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Risttuules (2014)
« Odgovor #1 : 17.01.2016. 13:05:54 »
preporučujem ovaj dokumentarac. pogledajte trejler da vidite kako je sniman. ali mene zapravo oduševio estonski jezik! kao vilenjački iz Gospodara prstenova. predivno nešto.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Risttuules (2014)
« Odgovor #2 : 17.01.2016. 15:44:45 »
Mislim da je taj jezik čak najteži na svijetu, ima 14 padeža. Pa ti idi živi tamo.  :-\
Mrzim lopatare i limune

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Risttuules (2014)
« Odgovor #3 : 17.01.2016. 17:58:32 »
vjerojatno oni razumiju engleski, a meni bitno samo da slušam njihov jezik. ne moram ga razumjeti.

ah, da mi sad netko hoće opsovat sve živo na estonskom... uživao bih. mmm...