Autor Tema: Christopher Lee (1922.–2015.)  (Posjeta: 2800 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Christopher Lee (1922.–2015.)
« : 11.06.2015. 16:07:34 »
Ne znam ni kako da započnem ovo osim da je otišao veliki glumac. Čovjek koji je nadmašio svoje horor učitelje Belu Lugosia, Borisa Karloffa i Lon Chaneya koji su bili prva velika trojka. Čovjek koji je sastavio drugu veliku trojku sa svojim prijateljima Vincentom Priceom i Peterom Cushingom s kojim je glumio u više od 15 filmova kroz Hammer razdoblje. Čovjek koji je bio veći od horor žanra.

Za vikend ću o njegovim najvažnijim horor filmovima pa ćui dodati anketu.


Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Christopher Lee (1922.–2015.)
« Odgovor #1 : 11.06.2015. 16:24:29 »



Hvala mu na svim filmovima...  cry1

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Christopher Lee (1922.–2015.)
« Odgovor #2 : 11.06.2015. 18:41:54 »
Lee, Price i Cushing.



http://38.media.tumblr.com/tumblr_lud6xo1vE41qj0r5qo1_1280.jpg



Inače, bio je prijatelj i sa Titom. Tito je kao obožavao njegove filmove i nekoliko puta su se družili. Nevjerojatno je što je sve prošao.

Elijah Wood u specijalnim dodacima priča o njemu i o nekim njegovim pričama.

Inače ova slika http://trailersfromhell.com/wp-content/uploads/2015/05/aaa-vincent-price-44.jpg nije slučajna. Naime, na isti dan im je rođendan, 27. 5. i to ne bi bilo ništa čudno da se nikad nisu upoznali, da nikad nisu postali najbolji prijatelji i da nisu postali horor ikone. Ovako je prilično čudno  ;D
« Zadnja izmjena: 11.06.2015. 18:43:58 Mulder »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Christopher Lee (1922.–2015.)
« Odgovor #3 : 11.06.2015. 18:54:06 »
Malo twitera od poznatih.

    Do you have kids? They know who Christopher Lee is. Are your grandparents still around? So do they. That's amazing. Such a cool guy too.
    — Scott Weinberg (@scottEweinberg) June 11, 2015

    It's terribly when you lose an old friend, and Christopher Lee was one of my oldest. We first met in 1948.
    — Sir Roger Moore (@sirrogermoore) June 11, 2015

    Our thoughts are for Lady Lee, Christina and Juan
    — Sir Roger Moore (@sirrogermoore) June 11, 2015

    The great, always criminally underrated Sir Christopher Lee has left us. A Titan of Cinema and a huge part of my youth. Farewell.
    — Mark Gatiss (@Markgatiss) June 11, 2015

    PM: Saddened to hear of Sir Christopher Lee's death, a titan of Golden Age of Cinema & distinguished WW2 veteran who'll be greatly missed
    — UK Prime Minister (@Number10gov) June 11, 2015

    RIP to one of the Greatest character actors Ever... #christopherlee pic.twitter.com/pk8hSrDs2K
    — Ziggy (@mrjafri) June 11, 2015

    Lives can be changed through fiction. #ChristopherLee changed us with his examination of power in all its forms. RIP pic.twitter.com/oFEXJhMFp9
    — Ziggy (@mrjafri) June 11, 2015

    Every time you feel sad about Christopher Lee, look at this picture and it'll make you smile. pic.twitter.com/QU9sI2Igvt
    — AKA (@_AKA_) June 11, 2015

    So so sorry to hear that #christopherlee has passed away. He was a fascinating person. Threw a bic pen into a tree in front of me. #legend
    — Dominic Monaghan (@DomsWildThings) June 11, 2015

    Very upset to learn that Sir Christopher Lee has passed away. An amazing gentleman who brought us so many iconic roles. He will be missed.
    — Reece Shearsmith (@ReeceShearsmith) June 11, 2015

    Really sad to hear about the death of Christopher Lee, one of the greatest British actors and a master of the macabre pic.twitter.com/q5UUhc7xId
    — Boris Johnson (@MayorofLondon) June 11, 2015

    A true legend has passed. Sir Christopher Lee. pic.twitter.com/MqVqxXtqda
    — Paddy Considine (@PaddyConsidine) June 11, 2015

    An extraordinary man and life lead, Sir Christopher Lee. You were an icon, and a towering human being with stories for days. We'll miss you.
    — Elijah Wood (@woodelijah) June 11, 2015

    I can't actually be sad about Christopher Lee's death. His life was too cool. All you can really say is "Well done, Sir."
    — John Scalzi (@scalzi) June 11, 2015

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Christopher Lee (1922.–2015.)
« Odgovor #4 : 13.06.2015. 23:56:23 »
Pa da krenemo. Fokusirat ću se na njegove najbolje horor filmove koji ga stavljaju u sami vrh horor glumaca. Nema smisla nabrajati sve već samo najbolje bilo to samo dobri ili odlični. Imao je naravno uloga izvan horor filmova, mnogima će biti poznat i kao Scaramanga iz filma The Man with the Golden Gun  (1974) ili kao Saruman iz Tolkienovog serijala.

Christopher Lee je bio pojava. Visok, čvrst sa dubokim glasom. Baš ono što čini horor ikonu. Kao što sam gore spomenuo, bio je veliki prijatelj sa Vincentom Priceom i Peterom Cushingom. Dok je sa Cushingom snimio preko 15 filmova, sa Priceom je jako malo. Razlog su redatelji. Iza Pricea je stajao legendarni Roger Corman i njih dvoje su bili poznat duo. Corman je bio veliki fan Poea i često je ekranizirao njegove priče. Velika preporuka da pogledate nešto od njega. A iza Cushinga i Leea je isto stajala legenda, Terence Fisher. Njih troje su učinili da Hammer horori postanu tako popularni. Oni koji ne znaju, Hammer horori su uglavnom smješteni u 19. stoljeće, kostimirani horor filmovi. Glavnu popularnost su stekli u 50-ima pa sve do 70-ih, upravo u razdoblju kad su vladali Lee/Cushing/Fisher.

Hammer je počeo sa hororima tako da je kopirao ono što je radio Universal. Universal studio je bio poznat po prvoj velikoj trojci i Draculi, Frankensteinu i Wolf Manu. Iako Hammerovi horori nemaju kvalitetu kao jedan The Shining ili Alien, svejedno su dobri horor filmovi i imaju onaj potrebni šarm te glumce koji su horor ikone pa je užitak gledati takve filmove.

Izabrao sam 13 esencijalnih horor filmova od Christophera Leea koji bi svaki horor fan morao pogledati.

50-e

The Curse of Frankenstein (1957) - tu je sve počelo. Trojka je započela svoj put. Ovo je bila prekretnica za Hammer studio. Cushing je glumio Victora Frankensteina, a Lee samo čudovište. Mali budget, maska čudovišta jeftina, ali kako samo paše. Okruženje, sve one boje koje će kasnije utjecati na talijanski horor film. Film je bio veliki hit i u americi i zbog ovog filma je Roger Corman počeo ekranizirati sve češće i češće Poeove priče sa Priceom. Dobar film da počnete Leeovu karijeru.

Dracula (1958) - meni je još draži naziv filma Horror of Dracula. Kako je prethodni film bila prekretnica za Hammer studio, ovo je film koji je bio još jedan velik pomak kako za njih, tako i za Leea. Po mnogima njegova najvažnija uloga koja ga je predstavila u najboljem svjetlu. Svaki Dracula je poseban na svoj način i, iskreno ne mogu reći koji bi mi bio najbolji. Bela Lugosi je arhetip Dracule. Mislim, kad pomislimo na Draculu, pomislimo na Lugosievog Draculu. Sama esencija ne samo zato što je prvi već je dao toliko toga tom liku. Nije samo tu plašt, zalizana kosa već oni pokreti ruku sve je tu. Lee je morao izmisliti nešto novo. Leeov Dracula ne govori mnogo, a još manje u idućim nastavcima, ali je brz i ne ostavlja nedovršen posao. Kod njega nema klasičnog zavođenja što ga po nekakvim mjerilima čini najstrašnijim Draculom. Film je bio hitčina, dan danas slovi kao jedan od najboljih filmova o vampirima, a Leeov Dracula se urezao u pop kulturu baš kao i Lugosi prije 84 godine. Iza režije se opet pojavio Fisher, a kao Van Helsing naravno Peter Cushing. I film je dosta vjeran knjizi.

The Mummy (1959) - trojka je nastavila svoj dobar niz sa još jednim Universal klasikom iz 30-ih godina. U originalu je glumio Boris Karloff pa se opet nije mogla izbjeći usporedva dva horor velikana. Karloff kao Frankensteinovo čudovište do dan danas je najbolje bez premca. Lee u Curse of Frankenstein je dao svoj dodir, ali nedovoljno da prestigne Karloffa. Zato ga je po meni prestigao ovdje kao sama mumija. Kao i svaki Hammerov film, i ovaj ima poseban šarm, pogotovo radi izgleda mumije. Ono kad se radilo bez ikakvih kompjuterskih efeketa. Sve sami trudi i želja da se nešto napravi. I to ja kao gledatelj osjetim.

The Hound of the Baskervilles (1959) ) - trojka je opet nastavila svoj dobar niz  ;D nevjerojatno je kakva je to obitelj bila. Uglavnom isti glumci i redatelji su mijenjali britanski horor. Svi znamo ovu priču prema Conanu Doyleu. Cushing je izvrstan Sherlock i tu se vidi gdje je Brett gledao da uzme nešto. Film odlične atmosfere, ne pokazuje previše. Razlog je i u tome što tada nisu imali para da pokažu psa na način koji bi danas pokazali, ali samo bi uništili tu čar. Pravi primjer kako napraviti strah od nepoznatog.

50-e su završile sjajno za Leea i za cijeli Hammer studio.

60-e

The City of the Dead (1960) - ovo nije Hammerov horor i Lee se pokušao u nečemu drugome. Nema Fishera, nema Cushinga. Ovo mi je jedan od dražih horora prije moderne ere horor filma. Čak ima i neke sličnosti sa Psihom pa se do dan danas još raspravlja. Film je postao tipičan predložak za sve one filmove o žrtvovanju djevice. Mali gradić, vještice i vještci, okultno, ludi lokalni stanovnici. Atmosfera uz to sjajno dočarava mentalitet takvih osoba. Obavezno gledanje.

The Two Faces of Dr. Jekyll (1960) - opet u suradnji s Fisherom, ali bez Cushinga i opet Hammer studio. Iako nije glumio glavnu ulogu, Lee je zasjenio ostale, a film je solidan iako kao ekranizacija poznate novele ne valja.

  La frusta e il corpo (1963) - Mario Bava je genijalac. Meni jedan od najboljih horor redatelja. Ne samo da je imao Argentove boje već je imao izvrstan i točan rad sa kamerom i dosta je gledao na detalje. Neki od omiljenih ghost horora upravo su mi od njega. Bit će neka tema i o njemu da se upoznate sa talijanskim hororom. Lee ovaj put kao pozitivac. Film prepun neočekivanih preokreta, odlične Bavine atmosfere, smješten u dvorac, čista gotika. Preporuka za svakog horor fana.

Dr. Terror's House of Horrors (1965) - Lee se opet udružuje sa Cushingom u ovom malom, ali dobrom omnibus hororu iz kuće Amicus. Amicus je bio kao Hammer studio, samo manje popularan iako daleko od toga da nije bio. ili su poznati po svojim antologijskim hororima. Kao i Zona Sumraka, svaka priča završava sa twistom. Lee je u samo jednoj priči, vrlo dobroj gdje se sam dovodi do ludila.

Dracula: Prince of Darkness (1966) - je dobar nastavak, jedini od nastavaka koji je vrijedan gledanja iako ja volim ostale zbog tog šarma. U ovom Lee skoro pa uopće ne govori već igra na pojavu. Pojavljuje se tek kasnije u filmu pa je druga polovica puno bolja. I dosta je krvaviji od originala.

The Devil Rides Out (1968) - ovo je meni najdraži i najbolji Hammerov film. Jedan od najpodcjenjenijih horora. Kada se sotonizma/okultizam i sav taj kult napravi dobro u filmu, prenese svu tu bizarnost, ne može biti loše. Atmosfera za prste polizati, a sami vrag to jest Baphomet je izvrsno prikazan. Znači, sama maska. Prejezivo izgleda. Selo, svi ti ljudi, film ima poseban štih i obavezno gledanje. Uživam svaki put kad ga gledam.

60-e su završile sjajno za Leea i Hammer studio.

70-e

The House That Dripped Blood (1971) - Lee opet surađuje sa Cushingom i ovo je još jedan iz Amicus produkcije. Dakle, još jedan antologijski film. Četiri priče iz svake sobe i upravo su mi njihove najbolje.

Horror Express (1972) - prvo, Telly Savalas. Čovjek je faca. Pogledajte i neke njegove filmove, kao Bavin Lisa e il diavolo (1973) drugo, Cushingu je tad umrla žena i da ga Lee razveseli, nagovorio ga je da još jednom pišu povijest i glume zajedno. Kasnije je Cushing rekao da mu je Lee s ovim filmom jako puno pomogao i olakšao. Film je jedan mali slatkiš. Obožavam filmove smještene u vlaku, pogotovo horore, ali ih je jako malo. Dobar, odlična atmosfera i nekoliko jezivih scena.

The Wicker Man (1973) - posljednji film na ovoj listi. Hammer studio se polako gubio, više nije bio tako popularan. The Wicker Man nije Hammerov film, ali je napravio ono što je napravio Hammer sa svim tim filmovima od Leea. Hammerovi filmovi su ga digli da postane horor ikona uz bok najvećima (Lugosi, Karloff, Chaney, Price, Cushing) dok ga je The Wicker Man zacementirao kao najveću horor ikonu uz Vincenta Pricea. Ovo ne samo da je najbolji Leeov film, bolji mi je i od Gospodara već je i vjerojatno najboljih britanski horor film, a samim time spada i u najbolje europske horor filmove. Lee je mnogo puta rekao da je Lord Summerisle njegova najbolja uloga. I tko sam ja da mu sudim. Njegov lik je spoj njegovog Dracule koji često šuti i ludog Victora Frankensteina i s ovom frizurom je dodatno upečatljiv  ;D film vrlo neugodne atmosfere. Malo selo, prečundi mještani, paganizam, sve one maske i grande finale koji je sam vrh filmske umjetnosti samo dodaje ono nešto zbog čega je ovaj film čisti horor i ultimativni film Christophera Leea.

Eto, ovo je moje zbogom velikom glumcu uz kojeg sam odrastao iako je to bilo zabranjeno voće, ali upravo me to tjeralo da gledam  ;D

"There are many vampires in the world today... you only have to think of the film business."



« Zadnja izmjena: 14.06.2015. 20:42:15 forzajuve »

Tags: