Autor Tema: 55 serija = 55 pilot epizoda  (Posjeta: 8808 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
55 serija = 55 pilot epizoda
« : 18.02.2017. 16:01:12 »
Dobro došli na još jedno svečano otvorenje teme u kojoj ću pisati o 55 najboljih TV pilot epizoda svih vremena po mojem osobnom mišljenju. Iako sam najavio prije par mjeseci ovu temu, tek sam u zadnjih dva tjedna počeo sastavljati neku listu to jest nisam imao jednostavno vremena da prije započnem. Kao i kod prve ovakve teme, stavio sam na papir 55 serija, samo što ovaj put nisam prekoračio granicu jer mi se ne da izbacivati neke serije. Ovako kako mi je došlo, tako je ostalo. Hoće li se ova lista u budućnosti promijeniti? Vjerojatno kao i prošla lista neke sezone bi izbacio, a neke druge stavio, ali to je čar slaganja takvih listi.

Pa da stavim odmah kriterije koje sam imao za prošlu temu, a to su ovi:
Citat:
GLAVNI KRITERIJ
Priča/scenarij - uvijek za mene najvažniji dio kad gledam film/seriju. Scenarij je sve. Razvoj priče i karakterizacija likova.
Režija - volim kad je kvalitetno režirano. Baš se točno vidi kad je neka serija slabo režirana, a kad je dobro.
Konzistentnost - dakle, koliko imaju kvalitetnih epizoda. Sad, jedna serija može imati sve dobre epizode u sezoni, a druga može imati šest odličnih, tri dobre i tri loše. Ovaj kriterij je mogao proći i kao bonus, ali ipak sam ga odlučio staviti ovdje.
Gluma - gluma je važna. Pogotovo kod malo težih serija gdje uz scenarij glumci moraju nositi seriju na svojim leđima. To jako cijenim i definitivno ću dosta obraćati pozornost na pojedine serije.

BONUS KRITERIJ
Efekt - ne, nisu specijalni efekti  ;D već zadani efekt koja serija ostavlja. Sezona u ovom slučaju. Ovaj mi je jako važan kriterij, ali pošto sam ga svrstao u bonuse, onda neću gledati na njega kao na ove glavne kriterije, ali će dobro poslužiti kad ću imati tešku odluku, a bome sam imao dosta puta kad sam sastavljao.
Utjecaj serije - u ovom slučaju sezone. Utjecaj neke serije može biti mali pa tek prepoznat desetljećima kasnije, a može biti ogroman što automatski seriju pretvara u instant klasik. Utjecaj može biti i loš, ali sva sreća da takve serije/sezone nisu na ovoj listi.

Uglavnom, dva glavna kriterija su mi: kvaliteta i utjecaj epizode/serije. Mislio sam samo epizode, ali realno nejde to bez čitave serije jer pa sam nekako to spojio i pripazio da ipak ne gledam čitavi utjecaj same serije već sam pokušao si nekako odrediti u glavi što je ta pilot epizoda uspjela napraviti. Još će biti ikonske scene, konačna ocjena i najbolje rečenice. Sami utjecaj epizode/serije neće se računati to jest dat ću ocjenu i za taj dio i zbrojit sveukupno, ali neće odlučivat osim ako bude tijesno. Serija sa (NE) je serija koja nije uvrštena u 100 najboljih sezona tako da će i to biti zanimljivo.

U prvoj ovakvoj temi sam imao 100 sezona, ovdje sad imam 55 epizoda. Dakle, 45 serija automatski otpada, ali ne samo to već otpada i više serija koje su na toj prvoj listi bile, a neke nove su tu. Tipa, top 20 serija na u toj prvoj temi, sad će ih ovdje biti 12 od 20 što znači da je otpalo 8 serija. Recimo, Seinfeld pilot epizoda je otpala jer mi je samo dobra. The Twilight Zone pilot epizoda otpada jer mi je samo solidna što opet znači da vrhunske serije kao što su te dvije ne treba suditi po pilot epizodi. Isto kao odlična pilot epizoda neke serije ne znači da će i sama serija biti odlična.

Kao i prije tako ću i sada svaki dan stavljati po 5 ili 10 epizoda. Kod sezona sam mogao 10 svaki dan kroz 10 dana, a ovaj put će to ići ovako 10 - 10 - 10 - 10 - 5 - 5 - 5 kroz 7 dana.

Uglavnom, lista je napravljena pa krenimo...

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #1 : 18.02.2017. 16:05:57 »
55. Supernatural, 13 Sep. 2005. CW (NE)

KVALITETA: Volio sam Supernatural u prvih par sezona kad nisu toliko zabrijali na neke druge teme i nisu se toliko ponavljali. I u ranijim sezonama je sve to bilo nekako viđeno, ali za pilot epizodu me vežu neke lijepe uspomene. Upoznavanje braće (danas bi ih stavio među 10 najboljih dua u povijesti televizije bez obzira na slabu drugu polovicu serije). Pilot je jako dobro sve to sažeo ukratko da nas upozna tko su i čime se bave. Djetinjstvo, roditelji i zbog čega dalje nastavljaju sa tim životom. Jedan od glavnih segmenata što pilot epizoda mora imati, pogotovo ovakva vrsta serije je motivacija a njih dvoje bome imaju ono nešto što ih tjera da idu dalje. Smrt majke u ranom dobu njihovog života. Pilot epizodi bih dao 8.5/10 što je na granici odlične epizode. Ima recimo pilot epizoda koje sam bolje ocijenio, ali nisu na ovoj listi. Razlog zašto sam stavio SPN je što me serija odmah privukla.

IKONSKA SCENA PILOT EPIZODE: smrt njihove majke i utjecaj na njih.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja ima, ali nije toliko velik pošto je sam po sebi copycat, ali serija je postala popularna. Fandom se razvio, a pilot je sigurno jedan od glavnih razloga. 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
No chick-flick moments.

54. M*A*S*H, 17 Sep. 1972. CBS

KVALITETA: Mash je počeo eksplozivno odmah od starta. Upoznavanje sa legendarnim likovima za koje si odmah znao da će postati ikonski. Odlična doza satire i drame iako prava drama tek dolazi kasnije u seriji. Epizoda kao da nije pilot i kao da sve te likove već znamo što znači da su uspjeli napraviti nemoguće. Glazba, Hawkeye u elementu, i helić su tu. 8.5/10

IKONSKA SCENA: Trapper i Hawkeye igraju golf.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: nesumnjivo velik 9.5/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Those two, they're ruining this war, for all of us!

53. Cheers, 30 Sep. 1982. NBC

KVALITETA: što reći o ovoj legendarnoj seriji to jest pilot epizodi. Više upoznajemo Diane nego ostale likove. Epizoda poslije koje se odmah osjećaš bolje jer je Cheers takva serija. Želiš biti tamo s njima i svim tim divnim likovima. 8.5/10

IKONSKA SCENA: Sam i Diane se upoznaju. Ulazak u kafić.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: iako mala gledanost tada, utjecaj je bio velik jer su svi vidjeli potencijal. 8.5/10

KONAČNA OCJENA: 17/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Diane: Excuse me. Where is your bathroom?

Coach: Uh, next to my bedroom.

52. Dead Like Me, 27 Jun. 2003. SHOWTIME

KVALITETA: još jedna pilot epizoda nakon koje ostaneš dobrog osjećaja. Mračna tema koja to ustvari nije. Bryan Fuller opet kreator, samo za razliku od PD ovdje nema toliko boja, ali čudan svijet i čudni likovi i ovdje stanuju. Pilot epizoda je odlično prikazal što možemo očekivati od serije i u kojem će smjeru ići. 8.6/10

IKONSKA SCENA: ubojstvo sa WC školjkom (mislim ono)

UTJECAJ PILOT EPIZODE: realno nije velik. Definitivno je mogao biti veći ali što je tu je. 6.5/10

KONAČNA OCJENA: 15.1/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

George: Well, I want my life back!

Betty: It's not like you were doing anything with it.

51. Malcolm in the Middle, 9 Jan. 2000. FOX (NE)

KVALITETA: Malcolm, veoma voljena serija u svoje vrijeme danas je zaboravljena među mlađom generacijom. Pilot epizoda nas upoznaje sa ludom obitelji kakvu prije nikad nismo vidjeli. Odmah kroz prvu epizodu zavoliš sve te likove ma koliko god te neki živcirali. Hal je svakako posebna priča, ponajviše radi odličnog Bryana Cranstona. 8.6/10

IKONSKA SCENA: Lois i brijanje Halovog tijela.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: u svakom slučaju utjecajna pilot epizoda. Ostala je vjerna ostatku serije. 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.6

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
I want a better family!

50. The Office, 9 Jul. 2001. BBC TWO

KVALITETA: pilot epizoda je odmah od početka prikazala kakva će serija biti. Humor prirodan što znači nema bezveznih fora. Likovi odlični i smiješni sa svojim odgovorima, izrazima lica. David Brent te odmah oduševi ponajviše radi Rickyija. 8.6/10

IKONSKA SCENA: David Brent

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaj je svakako velik. Vidimo to i po američkom remakeu i kako je serija ostavila utjecaj na ameriku. Ricky se uostalom i odlično probio (GG) 8.8/10

KONAČNA OCJENA: 17.4/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
What is the single most important thing for a company? Is it the building? Is it the stock? Is it the turnover? It's the people, investment in people. My proudest moment here wasn't when I increased profits by 17%, or cut expenditure without losing a single member of staff. No. It was a young Greek guy, first job in the country, hardly spoke a word of English, but he came to me and he went 'Mr Brent, will you be the Godfather to my child?' Didn't happen in the end. We had to let him go, he was rubbish. He was rubbish.

49. Heroes, 25 Sep. 2006. NBC

KVALITETA: heroji imaju fantastičnu prvu sezonu. Pilot te odmah zakači za likove i njihove moći. Želiš samo dalje gledati da vidiš što će biti. Treba pohvalit raznovrsnost u pilot epizodi i to što su nam uspjeli predstaviti cijeli taj svijet u tako kratkom vremenu. 8.6/10

IKONSKA SCENA: svi otkrivaju svoje moći

UTJECAJ PILOT EPIZODE: pilot epizoda je odmah okupirala svijet i dobro se sjećam kako se pričalo o novoj seriji. Tako da 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.6/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Every ten year old wishes he had super powers. And I got them. Me of all people. Last in my class. Last on the sports field. I'm not a loser anymore.

48. Monty Python's Flying Circus, 5 Oct. 1969. BBC

KVALITETA: izvrsna pilot epizoda prepuna legendarnih sketcheva. Epizoda je donijela nove inovacije u žanru komedije/satire. 8.7/10

IKONSKA SCENA: Mozart i zadnji sketch

UTJECAJ PILOT EPIZODE: što da se kaže nego ogroman. 10/10

KONAČNA OCJENA: 18.7/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Nazi: I vont to know the joke.

Interrogated Officer: All I can give you is a name, number and a why did the chicken cross the road.

47. The Fugitive, 17 Sep. 1963. ABC

KVALITETA: obožavam ovu seriju, obožavam pilot epizodu. Nije savršena, ali je toliko primamljiva u svojem naumu. Jedna od najvjerodostojnih pilot epizoda jer zadnje epizode u serije se svega drže. Upoznavanje likove, Richardovo uvjervanje da je nevin. Odličan prikaz paranoje i misterije. 8.7/10

IKONSKA SCENA: Richard počinje bježati.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: definitivno velik. I film je čak napravljen. 8.8/10

KONAČNA OCJENA: 17.4/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Now six months, two weeks, and another thousand miles a Fugitive, this is Richard Kimble. And this is how it is with him.

46. Mary Tyler Moore, 19 Sep. 1970. CBS (NE)

KVALITETA: drago mi je da imam pilot epizodu ovu divne serije ponajviše zbog jedne od najvećih televizijskih ikona, Mary Tyler Moore koja je nedavno nažalost preminula. Utjecaj nje kao osobe je ogroman. U rangu Lucille Ball. Pilot epizoda je odlična od legendarnog intervjuja za posao do njezinoh hodanja po ulici sa nevjerojatnom elegancijom. U kratkom vremenu smo upoznati i sa plejadom likova koji će joj igrati veliku ulogu u životu. Epizoda je cijela retro naravno to su te godine, ali stil i kvaliteta ostaju zauvijek. 8.7/10

IKONSKA SCENA: intervju za posao i hodanje na ulici u žuto-bijeloj kariranoj odjeći. Legendarno.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: instant klasik 9.5/10

KONAČNA OCJENA: 18.2/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
If I don't like you, I'll fire you! If you don't like me, I'll fire you!

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #2 : 19.02.2017. 17:16:14 »
Idemo dalje...

45. The Shield, 12 Mar. 2002. FX

KVALITETA: još uvijek nekako podcijenjena serija kada se priča o velikim dramama iz nultih. The Shield pilot nas je odmah kupio sa svojim realističkim prikazom korumpiranih policajaca koji će tonuti sve dublje i dublje iz sezone u sezonu. Na kraju ono ispitivanje je legendarno. 8.6/10

IKONSKA SCENA: Vic i njegovo ispitivanje na kraju epizode.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja svakako ima, pogotovo na same prave policajce. Bilo je ono istraživanje u americi među policajcima i The Shield im je bila najbolja policijska serija. 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.6/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Dr. Bernard Grady: Your turn to play bad cop?

Detective Vic Mackey: No. Good cop and bad cop left for the day. I'm a different kind of cop.

44. Arrested Development, .2 Nov. 2003. FOX

KVALITETA: odlična pilot epizoda u kojoj upoznajemo Bluth obitelj. Bilo je vrlo riskantno odmah prikazati kakva je to obitelj, ali bili su uspješni u tome. 8.7/10

IKONSKA SCENA: Michael i razgovor sa svojim bratom (G.O.B.) i kad mu počne govoriti mađioničarskim trikovima.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: nesumnjivo velik 8.7/10

KONAČNA OCJENA: 17.4/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
This is Michael Bluth. For ten years, he's worked for his father's company waiting to be made a partner. And right now, he's happy.

43. Homeland, 2 Oct. 2011. SHOWTIME

KVALITETA: napeto, uzbudljivo, odlično predstavljanje likova. Ono kad znaš da će glavna dva lika biti odlično napisani i da će držati cijelu seriju. Skepticizam je postojao jer je tema idealna za američku patetiku, ali nije je bilo. Nije bilo ni propagande u epizodi (to tek dolazi kasnije u seriji). 8.7/10

IKONSKA SCENA: Brody i micanje prstiju pred javnosti, a samo Carrie skuži značenje toga.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: prošlo je taman određeno vrijeme da vidimo utjecaj. Utjecaj nije velik, ali nije ni mali. Treba im čestitat na hrabrosti zbog toga što su pokušali prikazati u prvoj epizodi to jest prvoj sezoni. 7.3/10

KONAČNA OCJENA: 16/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
I'm an American.

42. Angel, 5 Oct. 1999 THE WB (NE)

KVALITETA: odličan pilot podcijenjene serije u mnogo čemu bolja od Buffy. Angel dolazi u L. A. i otvara svoj privatni posao sa odličnim sporednim likovima. Ono što je pilot odlično napravio je predstavio Cordeliu u novom svijetlu. Da, bila je to ona stara Cordelia u nekakvom sponzoruša svijetu, ali točno se vidjelo kako će se njezin promijeniti na bolje. Novi protivnici, nove pustolovine. Volim ovu seriju. 8.7/10

IKONSKA SCENA: Angel i tučnjava u garaži.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: pilot epizoda nije toliko jako utjecajna, ali opet je pokazala da može nastaviti u potpuno drugom smjeru u usporedbi sa Buffy. 7.5/10

KONAČNA OCJENA: 16.2/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Allen Francis Doyle: Once upon a time, there was a vampire. And he was the meanest vampire in all the land. I mean, other vampires were afraid of him he was such a... bastard. Then, one day, he's cursed by gypsies. They restore his human soul. And, all of a sudden, he's mad with guilt. You know, "What have I done! Oh!" He's freaked.

Angel: Uh. Okay, now I'm sleepy.

Allen Francis Doyle: Yeah, well, it's a fairly dull tale. It needs a little sex is my feelin'. So, sure enough, enter the girl; pretty little blonde thing, Vampire Slayer by trade. And our vampire falls madly in love with her. But eventually, the two of them, well, they-they get fleshy with one another. And the moment he- Well, I guess the technical term is "perfect happiness". But when our boy gets there, he goes bad again, he kills again. It's ugly. So, when he gets his soul back for the second time, he figures, hey, he can't be anywhere near Miss Puppy Thighs without endangering them both. So, what does he do? He takes off, goes to L.A. to fight evil and atone for his crimes. He's a shadow. A faceless champion of the human race.

41. Star Trek: The Next Generation, 26 Sep. 1987 BROADCAST SYNDICATION

KVALITETA: i ovakve pilote sa manama volim, pogotovo ako pokušavaju nešto novo kao što je to napravio Star Trek TNG tako što je uveden Q i naravno predstavljena nam je nova posada ST-a što je samo posebi automatski legendarno. Pilot epizoda nije bez mana kao što sam rekao. Prva polovica odlična, druga  i ne baš tako ali to i nije bitno jer samom idejom sam fasciniran i zbog toga zaslužuje biti na listi. 8.7/10

IKONSKA SCENA: prva pojava Picarda.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: vrlo gledana epizoda skoro pa 30 milijuna, novi likovi i odmah udaraju jako. 9/10

KONAČNA OCJENA: 17.7/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Space... the Final Frontier. These are the voyages of the Star Ship, 'Enterprise'. Its continuing mission... to see out new worlds. To seek out new life and new civilizations. To boldly go where no one has gone, before.

40. Carnivale, 14 Sep. 2003. HBO

KVALITETA: što reći o Carnivaleu osim da se treba pogledati. Prerano prekinuta, ali sa izvrsnom pilot epizodom je počela najbolja mitologija nultih. Carnivale u prvoj epizodi predstavio niz čudnih likova i posebno glavnu temu dobro vs zlo, ali ovaj put je gledatelj znao da će ovo biti potpuno drugačije rivalstvo nego na što su navikli. Odmah su zauzeli gard sa svojim posebnim stilom u epizodi i dali nam nešto posebno. 8.7/10

IKONSKA SCENA: Ben sa svojim moćima liječi klinku.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: za mene svakako velik. Serija nije našla široku publiku kao neke super popularne serije, ali nije ni trebala da bi bila utjecajna. Sama činjenica da je najbolja mitologija nultih krenula od prve epizode to jest da je tu počela je dovoljno da bude utjecajna. 8.5/10

KONAČNA OCJENA: 17.2/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Before the beginning, after the great war between Heaven and Hell, God created the Earth, and gave dominion over it to the crafty ape he called man. And to each generation there was born a creature of light, and a creature of darkness. And great armies clashed by night in the ancient war between good and evil. There was magic then, nobility, and unimaginable cruelty. And so it was. Until the day that a false sun exploded over Trinity, and man traded away wonder for reason.

39. House, 16 Nov. 2004. FOX

KVALITETA: kad sam čuo da dolazi nova bolnička serija rekao sam tad sebi dosta mi je više tih bolničkih serija. No, nakon pilot epizode vidio sam da je ovo nešto drugačije i originalno. Rijetke bolesti, House kao lik i njegov smisao za humor te njegov odnos prema ostalima. Mislio sam si ovo je vrlo zanimljivo. Pilot me ostavio s osjećajem da odmah želim još jer želim vidjeti kako će se ovo razvijati. 8.7/10

IKONSKA SCENA: predstavljanje Housea.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: originalno i hrabro pošto se radilo o bolničkoj seriji, ali Shore je imao viziju serije pa se i sami utjecaj dan danas vidi. 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.7/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Everybody lies
Citat:
Dr. Eric Foreman: I thought everybody lies?

Dr. Gregory House: Truth begins in lies

38. Alias, 30 Sep. 2001. ABC (NE)

KVALITETA: Alias pilot je bio idealan za ono vrijeme taman prije 9/11, taman. Sama radnja nije tako realistična, ali ima ono nešto što me odmah privuklo i napravilo pilot epizodu realnom. Entuzijazam glumaca, scenarista i redatelja Abramsa te sami stil stavljaju ovaj pilot jako visoko bez obzira što je kvalitetom nešto slabiji od od nekih drugih koji nisu tako visoko. 8.7/10

IKONSKA SCENA: ubojstvo njezinog (Garner) zaručnika.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: parodirano, čak je i CIA davala izjave. Utjecaja je bilo 8.5/10

KONAČNA OCJENA: 17.2/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Write this down. E.M.E.T.I.B. Got it? Now, reverse it

37. Mr. Bean, 1 Jan. 1990. ITV (NE)

KVALITETA: upoznavanje sa legendarnim likom i njegovim pustolovinama. Rowan Atkinson stvoren za ovu ulogu i potpuna transformacija iz Crne Guje. Pilot epizoda ima fantastičnih trenutaka u tako malo vremena. Mr. Bean je poseban lik to gledatelji odmah shvate, a poseban ostane do samoga kraja. 8.8/10

IKONSKA SCENA: zadnja scena u crkvi

UTJECAJ PILOT EPIZODE: definitivno velik. Postao popularan u americi, radile se igrače imao ogroman merchandise. 8.7/10

KONAČNA OCJENA: 17.6/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Mum... Mummy!

36. Dexter, 1 Oct. 2006. SHOWTIME

KVALITETA: kao i mnogi piloti na ovoj listi i ovaj je ponudio nešto novo, ali i kontroverzno. Upoznavanje sa Dexterom, serijskim ubojicom koji ubija loše ljude, a pritom radi kao forenzičar. Pomalo neobično i riskantno, ali našli su pravi vrijeme kad će napraviti seriju koja je u tih nekoliko sezona bila odlična počevši sa pilotom. Ostatak serije ne želim pričati. 8.8/10

IKONSKA SCENA: saznajemo što je ustvari Dexter.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: popularna serija u svoje vrijeme, ali to je popularnost. Utjecaja ima, ali je dosta loš u nekim stvarima (kao stvarne ubojice na koje je Dexter utjecao). Ipak, 7.7/10

KONAČNA OCJENA: 16.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Tonight's the night. And it's going to happen, again and again. It has to happen. Nice night. Miami is a great town. I love the Cuban food. Pork sandwiches. My favorite. But I'm hungry for something different now.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #3 : 20.02.2017. 18:28:11 »
Novih deset...

35. Oz, 12 Jul. 1997. HBO
KVALITETA: prva HBO drama koja je probila led nadolazećim dramama. Hrabra i odlična pilot epizoda sa surovim dijalozima i scenama koje se nisu viđale prije. 8.8/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje sa bandama

UTJECAJ PILOT EPIZODE: apsolutno velik. Otvorio vrata ostalim HBO serijama. 9.2/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Oz. That's the name on the street for the Oswald Maximum Security Penitentiary. Oz is retro. Oz is retribution. You wanna punish a man? Separate him from his family, separate him from himself, cage him up with his own kind.

34. NYPD Blue, 21. Sep. 1993. ABC (NE)

KVALITETA: izvrsno režirano i ispred svog vremena NYPD Blue je jedna od serija koje su gradile to drugo zlatno doba u 90-ima. Predstavljeni su nam legendarni likovi (jedna od najjačih televizijskih glumačkih postava ikad). Pilot epizoda je odmah krenula, nije čekala već riskirala kao što se radilo u to vrijeme zbog čega su i tada serije bile iznimno kvalitetne. 8.8/10

IKONSKA SCENA: početna scena.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: zbog toga što su jedna od prvih serija koje su predstavile detektive na ovakav način i mnoge druge stvgari vrlo utjecajna 8.7/10

KONAČNA OCJENA: 17.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

ADA Sylvia Costas: I'd say res ipsa loquitur if I thought you knew what it meant.

Andy: Hey, ipsa this, you pissy little bitch!

33. Friday Nights Lights, 3. Oct. 2006. NBC

KVALITETA: nije ni čudo što mnogi pilot epizodu stavljaju kao jednu od najboljih jer je epizoda ispunila sve ono što ameri vole. Ja ću odmah reći, ne volim taj američki nogomet i takve sportske filmove, ali i sami film i sama serija su me razuvjerili da generaliziranje nikad nije potrebno. Pilot epizoda je jedna od najboljih iz prve sezone. Upoznavanje sa jednim od najboljih likova nultih, trenerom Ericom Taylorom i njegovom obitelji. Texas, mali gradić koji očekuje čuda. Snimljeno u polu dokumentarističkom stilu pilot epizoda uključuje mnoštvo likova koji su nam na prvi pogled i antipatični, i simpatični. Pilot epizoda posjeduje ljudskost i emociju koja je potrebna ovakvoj seriji. 8.8/10

IKONSKA SCENA: Eric i njegova obitelj dolaze u mali gradić Dillon.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: zasigurno najbolja sportska serija. Utjecaja je bilo kada je serija išla, ali globalno slabo iako u americi uživa u velikom utjecaju. 8/10

KONAČNA OCJENA: 16.8/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Give all of us gathered here tonight the strength to remember that life is so very fragile. We are all vulnerable, and we will all, at some point in our lives... fall. We will all fall. We must carry this in our hearts... that what we have is special. That it can be taken from us, and when it is taken from us, we will be tested. We will be tested to our very souls. We will now all be tested. It is these times, it is this pain, that allows us to look inside ourselves.

32. Ash vs Evil Dead, 31 Oct. 2015. STARZ (NE)

KVALITETA: kao fan Evil Dead trilogije jedva sam čekao da pogledam. Pilot epizoda nije razočarala baš naprotiv, oduševila je. Ono zbog čega je pilot epizoda još uvijek među tri najbolje epizode u seriji (nakon dvije sezone) je Sam Raimi pošto je režirao, a ostale nije. Svi oni ludi kadrovi kao i u trilogiji daju drugu dimenziju. Bruce Cambell tijekom godina nije izgubio ništa osim što je dobio nekoliko kila. Pilot epizoda je dobro predstavila likove i samu temu za one koji nikad nisu gledali filmove. 8.9/10

IKONSKA SCENA: Ash postaje stari Ash

UTJECAJ PILOT EPIZODE: bez ocjene pošto kao i Quarry relativno nova serija.

KONAČNA OCJENA: 8.9/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Pablo Simon Bolivar: How does it feel?

Ashley 'Ash' J. Williams: Groovy.

31. Pushing Daisies, 3 Oct. 2007. ABC

KVALITETA: jedna od onih pilot epizoda zbog koje si sretan nakon što epizoda završi. Stil, dijalozi, boje, pozitiva i čudni likovi. Bryan Fuller je kreator i oni koji nisu gledali, a gledali su njegovog Hannibala mislit će da Hannibal ima stila. U usporedbi s ovim rijetko koja serija može stati u rečenicu. Pilot je bio vizualna poslastica s odličnim scenarijom i likovima koji će se zauvijek pamtiti. 9/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje sa Nedom i njegovim darom.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: nažalost pilot epizoda sama po sebi nije toliko utjecajna. Svakako je prepoznatljiva i ustvari ostavštvine je ostavila, ali ne način kao neke druge pilot epizode. 7/10

KONAČNA OCJENA: 16/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
You said you wanted to know who killed me so that justice could be served. See, I don't think that "Justice" was on the menu. Maybe as a side dish, but not as an entrée.

30. Quarry, 9 Sep. 2016. CINEMAX (NE)

KVALITETA: najnovija serija i najbolja sezona u 2016. godini. Ovo je najmlađi pilot na listi pa mi je vrlo teško odrediti neke stvari, ali bez sumnje se radi o odličnom pilotu koji je nastao pod utjecajem novog hollywooda i filmova o vijetnamskim veteranima. Vrhunska gluma pogotovo Marshall-Greena, tajnoviti likovi i zanimljiva radnja. Psihološka drama sa odličnim triler scenama. 9/10

IKONSKA SCENA: o ovome sam govorio kad sam govorio bit će neke stvari teško odrediti. Stvar je u tome da ne mogu razaznati neku ikonsku scenu kad je ovako nešto novo. Kroz 5, 6 godina kad ću ponovit (i prije naravno će se opet pogledat), ali ipak treba proći neko određeno razdoblje.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: isto kao gore. Ovo moram stavit bez ocjene jer je jednostavno vrlo teško.

KONAČNA OCJENA: 9/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Quarry: Ahem.

Cliff Williams: Jesus Christ. Can I help you?

Quarry: Do you know who I am? Hmm? TV, or newspapers? Otis Redding records?

29. Westworld, 2 Oct. 2016. HBO (NE)

KVALITETA: još jedan odličan pilot isto među najmlađim epizodama na ovoj listi. Vizualna poslastica. Velika ideja koja tjera na razmišljanje. Vrhunska gluma i puno odličnih rečenica. Više pisao na temi. To je to ukratko. 9/10

IKONSKA SCENA: Dolores i njezin završni monolog. Fantastično!

UTJECAJ PILOT EPIZODE: rekao sam da neću pisati o utjecaju novih pilot epizoda, ali za ovaj mogu reći da ima utjecaja. Razvijaju se teorije, raspravlja se o samoj ideji i ta sama tematika je jako relevantna danas kako sam pisao na temi da je ovo najrelevantnija nova serija. Tako da 8/10 s time da vjerujem kako ocjena može ići samo gore kako vrijeme odmiče.

KONAČNA OCJENA: 17/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Some people choose to see the ugliness in this world, the disarray. I choose to see the beauty. To believe there is an order to our days. A purpose.

28. Frasier, 16 Sep. 1993. NBC (NE)

KVALITETA: spin off Cheersa sa genijalnim psihijatrom Frasierom (odlični Kelsey Grammer). Vjerojatno najbolja pilot epizoda nekog spin offa koja nam je odmah rekla kako će se radnja kretati i da će biti ozbiljnija serija od Cheersa. Izvrstan scenarij, gluma, karakterizacija likova u prvoj epizodi. Sve ono što će iznačit ostatak serij. 9/10

IKONSKA SCENA: Frasier dočekuje oca. Razgovori sa Daphne.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: nesumnjivo velik 8.6/10

KONAČNA OCJENA: 17.8/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Martin: We call him Eddie Spaghetti.

Daphne: Oh, he likes pasta?

Martin: No, he has worms.

27. Sherlock, 5 Jun. 2011. BBC ONE (NE)

KVALITETA: iako mi je bolji stariji Sherlock sa Brettom ovo je bez sumnje bolja pilot epizoda. Vrhunsko predstavljanje Sherlocka i njegovog vjernog pratitelja Watsona. Totalno na moderan način, a opet primamljiv i za mlađe i za starije generacije. Legendarna priča, legendarni likovi u malom filmu. Humor, Sherlockove analize kakve prije nismo vidjeli i gluma su glavni razlog zašto je pilot epizoda fantastična. 9/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje Watsona i Sherlocka te prvo rješavanje zločina.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: iako još mlada serija, pilot epizoda je ostavila već dovoljno traga u televizijskom svijetu. 7.8/10

KONAČNA OCJENA: 16.8/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Anderson: Never mind that. We found the case. According to *someone*, the murderer has the case, and we found it in the hands of our favorite psychopath.

Sherlock Holmes: I'm not a psychopath, Anderson. I'm a high-functioning sociopath. Do your research.

26. Narcos, 28 Aug. 2015. NETFLIX (NE)

KVALITETA: jedan od najvećih Netflixovih hitova o jednom od najpoznatijih kriminalaca u povijesti. Filmski snimljeno, odličan naratorski dio. Pogođeni glumci, prekrasni kadrovi i želja da vidiš što će biti. Odličan početak serije. 9/10

IKONSKA SCENA: Pablo Escobar sam sebe predstavlja vojnicima.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: prekratko.

KONAČNA OCJENA: 9/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
I am Pablo Emilio Escobar Gaviria.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #4 : 21.02.2017. 16:08:36 »
Idemo dalje...

25. Boardwalk Empire, 19 Sep. 2010. HBO

KVALITETA: nije bez razloga pilot epizoda BE-a jedna od najboljih u seriji. Glavni razlog je Winterov scenarij i režija velikog Martina Scorsesea. Nešto više od sat vremena odličnih likova, kadrova, scena, upoznavanja sa svim bitnim osobama iz prohibicijskog razdoblja. 9/10

IKONSKA SCENA: prdstavljanje Al Capoena.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: nažalost i nije tako velik. Opet, teško mi je razdvojiti utjecaj same pilot epizode i same serije pa nekako kombiniram. Realno, ne osjeća se nešto velik utjecaj u svijetu, ali samim time što je ipak prepoznatljiva serija 7/10

KONAČNA OCJENA: 16/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
First rule of politics, kiddo: never let the truth get in the way of a good story.

24. My So-Called Life, 25 Aug. 1994. ABC

KVALITETA: nikad prije nije bilo ovakve teenegerske serije koja je prva počela pričati o pravim problemima. Pilot epizoda je to odlično dočarala s upoznavanjem Angele i njezinih razmišljanja o životu, roditeljima, školi, prijateljima. Ovako nešto je tada bilo potrebno i svijet je to dobio. Glumci su sve to prošli pa su prirodni u svojim ulogama pogotovo izvrsna Claire Danes koja je u to vrijeme i bila teenegerica (glumci koji su teenegeri ustvari i glume teenegere), a ne većinom danas glumci od 30 godina glume teenegere. Upravo zbog toga je i serija otkazana jer Claire više nije mogla izdržati taj pritisak. 9/10

IKONSKA SCENA: Angela i Jordan prvi put započnu razgovor.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: prva serija takve vrste 9/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
School is a battlefield for your heart. So when Rayanne Graff told me my hair was holding me back, I had to listen. 'Cause she wasn't just talking about my hair. She was talking about my life.

Citat:
My mother's adopted. So for a while, she was looking for her real parents. I guess that's just what everyone's looking for.

23. Six Feet Under, 3 Jun. 2001. HBO

KVALITETA: karakterizacija, scenarij, gluma, crni humor i likovi čine pilot epizodu vrhunskim satom televizije. Vrlo originalno, opet nešto novo na televiziji i opet uspješno. Što više poželjeti. 9/10

IKONSKA SCENA: ubojstvo njihovog oca kao glavni pokretač radnje.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: velik 8.8/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Brenda: So... how's it going?

Nate Fisher: Oh, it's great... great. My father's dead, my mom's a whore, my brother wants to kill me, and my sister's smoking crack. I think I win.

22. Freaks and Geeks, 25 Sep. 1999. FOX

KVALITETA: prerano prekinuta serija koja je i sa jednom sezonom kultni klasik. Pilot epizoda nam predstavlja klince i nešto starije klince u 80-ima. Ne postoji serija koja je bolje dočarala 80-e (osim eventualno Stranger Things), ali ovdje je prikazana škola i njihovi problemi. Likovi pamtljivi, simpatični pa čak i antipatični likovi poput Roganovog prirastu srcu. Obilje referenci, pamtljivih dijaloga čine pilot fantastičnim početkom serije koja ne smije biti zaboravljena. 9/10

IKONSKA SCENA: introdukcija freakova i geekova.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: često pročitam kako je ovo serija za kojoj ljudi najviše žale što je otkazana. Utjecaj je svakako velik, samo pogledati kako su glumci postali poznati i kako su se probili. 8.6/10

KONAČNA OCJENA: 17.6/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
The dance is tomorrow. She's a cheerleader, you've seen Star Wars 27 times. You do the math.

21. ER, 19. Sep. 1994. NBC

KVALITETA: što reći o ovoj pilot epizodi osim nikad prije nešto nije slično viđeno. ER prvih nekoliko sezona je all time serija zbog svoje realnosti i zbog toga što su promijenili način na koji gledamo bolničke serije, a i općenito neke stvari. Pilot epizoda je nevjerojatno dinamična, predstavljanje hrpe likova i novih metoda nikad prije viđenih na televiziji. 9/10

IKONSKA SCENA: sve inovativne stvari

UTJECAJ PILOT EPIZODE: svakako velik jer osim St. Elsewhere nikad prije nije viđeno ovako nešto. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Patient: Are you married?

Dr. Susan Lewis: No, I'm a doctor.

20. Breaking Bad, 20. Jan. 2008. AMC

KVALITETA: početak je kraj. Odlično, ali je sve je ovo viđeno ili ipak ne? Definitivno ne jer nam je pilot epizoda prikazana na jedan novi i osvježavajuč način s izvrsno snimljenim scenama, sa pametnim scenarijom koji se može činiti šušalj, ali on to nije jer nam je predstavljen na način zbog kojeg vjerujemo onome što se događa. Cranston od početka uvjerljiv pogotovo mu je plus nama koji smo ga godinama gledali u Malcolmu, ali Vince je znao što radi. 9/10

IKONSKA SCENA: zadnja scena

UTJECAJ PILOT EPIZODE: za Breaking Bad ili popularno BrBa tek se globalno znalo od treće sezone i o tome sam pisao na temi kako se popularnost nevjerojatno digla u trećoj sezoni kao da su svi počeli gledati od beskućnika do bogataša. Baš je tako izgledalo. Dakle, pilot epizoda je uspjela ostvariti utjecaj, ali tek malo kasnije. 8.7/10

KONAČNA OCJENA: 17.7/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Chemistry is, well technically, chemistry is the study of matter. But I prefer to see it as the study of change.

19. Game of Thrones, 18. Apr. 2011. HBO (NE)
 
KVALITETA: nisam ljubitelj GoT-a, nema mi tu kvalitetu kao neke druge HBO serije, ali bez sumnje prva sezona mi je jako dobra dok pilot fantastičan. Na trenutak me kupilo i nadao sam da će držati dugo, ali nema veze. Pilot epizoda odlično izgleda kako vizualno tako i posjeduje onu određenu atmsoferu mistike i intriga. Likovi odlično predstavljeni i nisu mogli bolje izgraditi svijet u prvoj epizodi. 9/10

IKONSKA SCENA: prva scena sa White Walkersima i zadnja scena.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: svakako imaju utjecaj u popularnosti i po tome što nije bilo takve serije prije u smislu vizualnosti i efekata. Ipak, to su sve sporedne stvari što se tiču utjecaja. 8/10

KONAČNA OCJENA: 17/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Winter is coming.

Citat:
Jaime Lannister: The things I do for love...

18. Fargo, 15. Apr. 2014. FX (NE)

KVALITETA: ono što volim kada neki film ili serija ima su sitni detalji oko likova. Tako je u ovoj pilot epizodi. Svaki lik ima to neko simpatično ponašanje, ponašanje zbog kojeg ti je zanimljiv ali baš svaki. Predivno snimljena epizoda sa puno odličnih scena i vrhunske glume glavnog dvojca iako mi se Martin kasnije pokvario. 9/10

IKONSKA SCENA: podrum scena i svaka sa Billy Bobom.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: imali smo film pa sad i seriju. Nije prva antologijska serija daleko od toga. Utjecaja ima, ali nije tako velik. 7.5/10

KONAČNA OCJENA: 16.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
I'm gonna roll my window up, then I'm going to drive away and you're gonna go home to your daughter. And every few years you're gonna look at her face and know that you're alive because you chose not to go down on a certain road on a certain night. That you chose to walk into the light instead of into the darkness.

17. The Walking Dead, 31. Oct. 2010. AMC (NE)

KVALITETA: kao i sa GoT-om, The Walking Dead mi je serija koja je postala čista sapunjara. Ima svakako dobrih scena i dan danas, ali nije to to. Međutim, pilot epizoda mi je i dalje jedna od najboljih u čitavoj seriji. Vrhunski prati strip, režirao ju je Frank Darabont (Shawshank, Zelena Milja i The Mist) koji je nažalost napustio seriju. No, dao nam je mnogo pamtljivih scena u prvoj epizodi. Odlično se osjeti beznađe i utjecaj postapokalipse. Zombači su nam predstavljeni na najbolji mogući način. 9/10

IKONSKA SCENA: buđenje u bolnici i skrivanje u tenku.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: prva prava zombie serija. Vidi se utjecaj danas iako su došli nekako na gotovo jer su zombiji uvijek bili popularni, ali kao serija dobili su mogućnost da nam likove predstave kako se mijenjaju što većina zombie filmova nisu imali priliku. 8.5/10

KONAČNA OCJENA: 17.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Hey you. Dumbass. Yeah, you in the tank. Cozy in there?

16. Hill Street Blues, 15. Jan. 1981. NBC

KVALITETA: revolucija se upravo događa s ovim pilotom. Najvažnija serija 80-ih ne danas bila to što je bez vrhunske pilot epizode i zbog svih tih likova. Pilot epizoda odmah udara tamo gdje treba, prikazuje sve stvari koje prije nisu mogle biti na televiziji od malo ekstremnijeg nasilja do novog načina snimanja car chasea i naravno dokumentaristički prikaz scena. Vrhunsko, inovativno i svima obavezna lektira da se pogleda HSB. 9/10

IKONSKA SCENA: ubojstvo policajaca.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: ogroman. Znači, bez pilot epizode zaboravite na većinu drama iz drugog i trećeg zlatnog doba. I dan danas su podjeljenja mišljenja koja je najbolja policijska serija The Shield, Homicide ili HSB. Jedno je sigurno, sve tri su realne i inovativne s time naglasak na Hill Street Blues jer je utjecaj ipak prevelik, a i serija nije imala druge takve serije oko sebe pa su morali postavljati svoja pravila. 9.5/10

KONAČNA OCJENA: 18.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Frank: I'm sending in Goldblume, see if we can open communication, diffuse the situation. It's by the book, Howard.

Howard: Goldblume! Goldblume couldn't diffuse a roll of kosher toilet paper.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #5 : 22.02.2017. 23:28:20 »
Ovaj put ide petorka.

15. The Wire, 2. Jun. 2002. HBO

KVALITETA: ako pričamo o realizmu, nema realističnije serije od Žice. Tog realizma ne bi bilo da nisu postavili taj temelj u prvoj epizodi od scene u sudnici do upoznavanja toliko različitih likova. Kao jedan od najbolje napisanih pilot epizoda, Žica ima školski pristup u prvim epizodama jer pažljivo gradi za sve ono što će kasnije doći. Od toga kako likovi razgovaraju, kako se scene odvijaju. Zato će mnogima Žica u početku biti iznimno spora serija, ali pažljivo gledajte pilot epizodu i vidjet ćete sve te sitne detalje koji čine ovaj pilot izvrsnim satom televizije. 9/10

IKONSKA SCENA: početak sa ubojstvom na ulici i govorom McNultya.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: Žica dosta godina nije bila priznata serija, ali nemojmo se zavaravati utjecaj je velik. Serija nije osvojila niti jednu "važniju" nagradu to jest ako gledamo da su globusi i emmiji najvažniji za televizije. Takav status uživaju. No, svi su znali zašto se Žici ne smije dati. Svi su znali što Žica prikazuje i koliko je to kritično prikazana serija. Utjecaj je bio under the radar, ali zasluženo je na kraju isplivao. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Det. James 'Jimmy' McNulty: I got to ask you. If every time Snotboogie would grab the money and run away, why'd you even let him in the game?

Snot Boogie's Friend: What?

Det. James 'Jimmy' McNulty: If Snotboogie always stole the money, why'd you let him play?

Snot Boogie's Friend: Got to. It's America, man.

14. Northern Exposure, 12. Jul. 1990. CBS

KVALITETA: jedna od najboljih serija u najjačem televizijskom razdoblju. Pilot je jednostavan. Dolazak doktora iz New Yorka u mali gradić zvani Cicely koji je za mene i službeno najdivniji gradić iz tv serija. Više utopijski sa svim čudnim likovima. Sve zvuči vrlo jednostavno, ali već kroz pilot epizodu vidimo zašto će ovo biti serija o životu, prijateljima, filozofiji, snovima i cijeloj psihologiji s kojom se serija voljela pozabaviti. Ne postoji šarmantnija pilot epizoda što i nije tako teško kad ne postoji ni tako šarmantna serija. Ni dan danas. 9/10

IKONSKA SCENA: ulazak u Cicely. Ed upoznaje Joela. Jednostavno svaki Chrisov govor.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: ogroman. Žao mi je što mnogi nisu ni svjesni koliko je Život na Sjeveru utjecao ne samo na svijet već i na ove prostore. Uz Mućke i Dosjei X, među najvoljenijim serijama na ovim prostorima. Utjecaj je bio takav da su mnogi prešli u radijske postaje i emitirali te pričali o raznim problemima baš kao Chris in the morning. Praktički svaka serija poslije koja je smještena u mali gradić je novi Twin Peaks (ako je bizarno, mistično i bavi se ubojstvom) ili Život na Sjeveru (ako je simpatično, pozitivno) kao Hart of Dixie recimo. 9.3/10

KONAČNA OCJENA: 18.3/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
There's a dark side to each and every human soul. We wish we were Obi-Wan Kenobi, and for the most part we are, but there's a little Darth Vader in all of us. Thing is, this ain't no either-or proposition. We're talking about dialectics, the good and the bad merging into us. You can run but you can't hide. My experience? Face the darkness. Stare it down. Own it. As brother Nietzsche said, being human is a complicated gig. So give that ol' dark night of the soul a hug. Howl the eternal yes!

13. The West Wing, 22. Sep. 1999. NBC

KVALITETA: zadnja velika pilot epizoda 90-ih. Sorkinovo dijete koje je unijelo inovacija (walk-and-talk) i hrabar pokušaj sa riskantnom temom, ali uspjelo mu je. Sorkin je uvijek bio cijenjen radi scenarija i rečenica koje su njegovim serijama davale entuzijastičke likove puni američkog sna, nekakvog cilja koji žele postići. Pilot epizoda je jedan od boljih primjera ono što predstavlja Sorkina. Brz razgovor, britak humor i socijalna problematika. Likovi divno opisani odmah u prvoj epizodi, a glumci isporučili ono što je stavljeno pred njih a bome su uživali. 9/10

IKONSKA SCENA: naravno legendarna zadnja scena.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: velik, pogotovo što je bio kraj desetljeća. Dolazio je milenij, a svatko tko je tad pratio situaciju, zna kako smo svi doživljavali to nekakvo novo doba. Serija još ima veći utjecaj ako pogledamo 9/11 i kako se promijenila nakon toga. 8.8/10

KONAČNA OCJENA: 17.8/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

John Van Dyke: The First Commandment says "Honor thy father."

Toby Ziegler: No it doesn't.

Josh Lyman: Toby...

Toby Ziegler: It doesn't!

Josh Lyman: Listen...

Toby Ziegler: No! If I'm going to make you sit through this preposterous exercise, we're going to get the names of the damn commandments right.

Mary Marsh: Okay. Here we go.

Toby Ziegler: "Honor thy father" is the Third Commandment.

John Van Dyke: Then what's the First Commandment?

President Josiah Bartlet: "I am the Lord your God. Thou shalt worship no other god before me." Boy, those were the days, huh?

12. 24, 6. Nov. 2001. FOX

KVALITETA: pilot epizoda 24 je sve što jedan akcijski triler treba biti. Sjajan plot, odlična i dinamična radnja te inovativno predstavljanje editinga. Vrijeme je bilo idealno za pojavljivanje ovakvog pilota što opet dovodi do 9/11 i koliko je taj događaj promijenio televiziju. 9/10

IKONSKA SCENA: prvo pojavljivanje Jacka Bauera.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: velik utjecaj je izvršen na pop kulturu, pogotovo u liku Jacka Bauera koji je praktički predstavljao američki narod i ono što su osjećali prema terorizmu. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
My name is Jack Bauer, and this is the longest day of my life.

11. The X-Files, 10. Sep. 1993. FOX

KVALITETA: ako je neka pilot epizoda snimljena u idealno vrijeme to je The X-Files pilot. Rastom interneta i nepovjerenja u američku vladu pilot je bio idealan za to vrijeme. Zataškavanja, vanzemaljci i cijela ta paranoja pridonijela je rastu popularnosti i utjecaja ove serije. Pilot epizoda je sve to lijepo stavila u prvih 45 minuta i odmah se znalo da će ovo biti nešto drugo, originalno i hrabro. Atmosfera, ikonski likovi, izvrsno napisan scenarij koji tjera na razmišljanje i preispitivanje. 9/10

IKONSKA SCENA: Mulder i Scully se prvi put upoznavaju. Crtanje X na cesti. Razgovor na kiši.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: među najvećima. Trebalo bi mi dani da opišem na ono što su sve utjecali, a o tome sa pisao mnogo puta na samoj tmei. 10/10

KONAČNA OCJENA: 19/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Mulder: Sorry, nobody down here but the FBI's most unwanted.

Scully: Agent Mulder? I'm Dana Scully. I've been assigned to work with you.

Mulder: Oh, isn't it nice to be suddenly so highly regarded. So, who did you tick off to get stuck with this detail, Scully?

Scully: Actually, I'm looking forward to working with you. I've heard a lot about you.

Mulder: Oh, really? I was under the impression that you were sent to spy on me.
Citat:

Third Man: Are you familiar with an agent named Fox Mulder?

Special Agent Dana Scully: Yes, I am.

Third Man: How so?

Special Agent Dana Scully: By reputation. Um... He's an Oxford-educated psychologist who wrote a monograph on serial killers and the occult, that helped catch Monty Props in 1988. Generally thought of as the best analyst in the Violent Crime section. He had a nickname at the Academy..."Spooky" Mulder.
Citat:

Special Agent Fox Mulder: When convention and science offer us no answers, might we not finally turn to the fantastic as a plausibility?

Special Agent Dana Scully: What I find fantastic is any notion that there are answers beyond the realm of science. The answers are there. You just have to know where to look.

Special Agent Fox Mulder: That's why they put the I in FBI.
Citat:

Special Agent Dana Scully: What happened?

Special Agent Fox Mulder: We lost power. Brakes, steering, everything.

Special Agent Fox Mulder: We lost nine minutes!

Special Agent Dana Scully: You're saying that time disappeared. Time can't just disappear. It's a universal invariant!

Special Agent Fox Mulder: [car restarts itself] Not in this zip code!

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #6 : 23.02.2017. 18:38:29 »
Idućih pet.


10. Homicide: Life on the Street, 31. Jan. 1993. NBC

KVALITETA: pa kad smo već kod policijskih serija, evo i najbolje pol. serije 90-ih. Ovo je nešto najsurovije što se može i dan danas vidjeti od ovakve vrste serija. Serija napravljena prema legendarnom Davidu Simonu (The Wire, Generation Kill, The Corner) predstavlja nam sve legendarne likove od Muncha koji će kasnije postati glavna televizijska muška kurva koliko je gostovao po ostalim serijama, a i glumio važne uloge pa sve do ikonskog dvojca Baylissa i Pembletona. Scenarij zlata vrijedan, dijalozi nestvarno dobri. Odmah nas upoznaju sa prvim slučajem koji će ostati neko vrijeme neriješen. Izvrsno snimljeno, inovativno za ono vrijeme Homicide se ne propušta. 9.2/10

IKONSKA SCENA: prvi slučaj i prvo upoznavanje Pembletona i Baylissa.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: praktički svi glumci su postali poznata glumačka imena. Ne sad poznata kao najpoznatiji glumci današnjice, ali u tv svijetu da. Zbog realnosti, načina prikaza rješavanje zločina utjecaj je velik. 8.9/10

KONAČNA OCJENA: 18.1/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Homicide: We work for God.

Citat:

Det. Tim Bayliss: Why do you think that this kid would be riding around in Burger's white T-Bird when that was the easiest way to link him to the murder?

Det. Frank Pembleton: I don't know 'cause... crime makes you stupid.

Det. Tim Bayliss: Can I quote you on that?

9. Firefly, 20. Dec. 2002. FOX

KVALITETA: prava pilot (two part) epizoda ove serije. Ovo je najbolji pilot koji je Whedon ikad napravio. Epizoda počinje filmski sa velikom borbom i eksplozijama na sve strane. Odmah se znalo da će ovo biti nešto sasvim deseto od ostalih serija. Whedon je unio svoje tipične trade markove kao svoj poznati britki humor, obilje referenci i likove koji su jednostavno cool. SF western koji se ne zaboravlja. 9.2/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje Malcolma i broda.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja u svakom slučaju ima. Ipak, šteta što je serija otkazana ponajviše radi redoslijeda epizoda kako se saznalo. 8.5/10

KONAČNA OCJENA: 17.7/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Zoë: You never heard of Reavers?

Simon: Uh, campfire stories - men gone savage on the edge of space, killing...

Zoë: They're not stories.

Simon: What happens if they board us?

Zoë: If they take the ship, they'll rape us to death, eat our flesh and sew our skins into their clothing. And if we're very, very lucky, they'll do it in that order.
Citat:

Mal: Bendis, look at me! Listen. We're holding this valley, no matter what.

Bendis: We're gonna die.

Mal: We're not gonna die. We can't die, Bendis. And you know why? Because we are so... very... pretty. We are just too pretty for God to let us die. Huh? Look at that chiseled jaw, huh? Come on!

8. The Prisoner, 29. Sep. 1967. ITV

KVALITETA: kad smo kod redoslijeda, The Prisoner ima čak 5 različitih redoslijeda, ali pilot ostaje pilot. Naziv same epizode govori sve. Number Six (kojeg glumi odlični Patrick McGoohan) dolazi na otok i to dolazi otet i uspavan. Tu počinje jedna od najvećih misterija televizije i pitanje tko je broj 1? Pilot je apsolutno fantastičan od kadrova do toliko čudnih situacija. Pitanje za pitanjem, a odgovora nema. Jedan od onih pilot epizoda zbog kojeg želiš odmah isti dan pogledati cijelu seriju. 9.3/10

IKONSKA SCENA: Number Six dolazi na otok. prvo pojavljivanje Rovera.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaj je velik. Današnje mlađe generacije nisu ni svjesne koliko je ova serija i dan danas slavljena u UK i koliko je utjecala na američke serije. Ne samo to već je ovo po meni prvi pravi prikaz Orwellove 1984 samo na nešto malčice drugačiji način. Utjecaj Rovera na Smoke Monstera iz Losta i slično.9.5/10

KONAČNA OCJENA: 18.8/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Number 6: Where am I?

Number 2: In the Village.

Number 6: What do you want?

Number 2: Information.

Number 6: Whose side are you on?

Number 2: That would be telling. We want information... information... information.

Number 6: You won't get it.

Number 2: By hook or by crook, we will.

Number 6: Who are you?

Number 2: The new Number 2.

Number 6: Who is Number 1?

Number 2: You are Number 6.

Number 6: I am not a number, I am a free man.

7. True Detective, 12. Jan. 2014. HBO

KVALITETA: najmlađa pilot epizoda u top 10 i to s razlogom. Osim izvrsne režije, odličnog scenarija i glume tu su postavljene neke bitne teme za cijelu ljudsku rasu na jedan inteligentan način. Puno simbolike, i čudne atmosfere epizoda je odmah kupila publiku i kritiku. Znalo se da Pizzolatto ima nešto veliko u rukama. 9.3/10

IKONSKA SCENA: početna scena. Rust i Martin razgovor u autu.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja ima i odmah je serija parodirana, ali ostavit ću još neko vrijeme da vidim kojim putem će ići.

KONAČNA OCJENA: 9.3/10

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
I'd consider myself a realist, alright? But in philosophical terms I'm what's called a pessimist... I think human consciousness is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware. Nature created an aspect of nature separate from itself - we are creatures that should not exist by natural law... We are things that labor under the illusion of having a self, that accretion of sensory experience and feelings, programmed with total assurance that we are each somebody, when in fact everybody's nobody... I think the honorable thing for our species to do is to deny our programming. Stop reproducing, walk hand in hand into extinction - one last midnight, brothers and sisters opting out of a raw deal.
Citat:

Rustin Cohle: People out here, it's like they don't even know the outside world exists. Might as well be living on the fucking Moon.

Martin Hart: There's all kinds of ghettos in the world.

Rustin Cohle: It's all one ghetto man, giant gutter in outer space.

6. Battlestar Galactica, 18. Oct. 2004. SCI-FI

KVALITETA: prvo je bila mini serija pa pilot epizoda. Nema mnogo ovakvih pilot epizoda koje su toliko napeta i koje te odmah zakače za fotelju. Imali su prednost u vidu te mini serije pa se samo nastavlja, ali svejedno osjećamo potrebu da odmah navijamo za cijelu tu posadu. Znamo koliko im je teško i protiv čega se bore. Umor, Cylonsi i kako preživjeti sve te napade. Pilot epizoda je izvrstan primjer ranog lovca - lovina ideje. 9.3/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje posade i Cylonsa.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: originalna Galactica je bila popularna u svoje vrijeme, ali ova tu je odmah privukla gledatelje/kritičare svojom kvalitetom i samim idejama jer je bila više od obične znanstveno fantastične serije. 8.7/10

KONAČNA OCJENA: 18.1/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
There is no God or gods, singular or plural. There are no large invisible men - or women for that matter - in the sky taking a personal interest in the fortunes of Gaius Baltar.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: 55 serija = 55 pilot epizoda
« Odgovor #7 : 24.02.2017. 21:11:02 »
I prvih pet.

5. Mad Men, 19. Jul. 2007. AMC

KVALITETA: produkcija, gluma, režija, scenarij i nevjrojatno dobro prikazano 60-e stavljaju ovaj pilot ovako visoko. Epizoda ima jedno od najboljih predstavljanja likova kroz čitavu epizodu, a specijalno sami kraj. Teme u epizodi kao kako prodati cigarete su toliko nebitne za gledatelj, a bitne za same likove što dovodi do puno veće zainteresiranosti za same likove. 9.3/10

IKONSKA SCENA: upoznavanje Dona Drapera i zadnja scena.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: svakako velik. Vjerojatno posljednja velika drama o americi. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18.3/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:

Roger: Have we hired any Jews?

Don Draper: Not on my watch!
Citat:

Dr. Greta Guttman: Before the war, when I studied with Edler in Vienna, we postulated that what Freud called the "death wish" is as powerful in life as those for sexual reproduction, and physical sustenance.

Don Draper: Freud, you say. What agency is he with?
Citat:
You don't know how to drink. Your whole generation, you drink for the wrong reasons. My generation, we drink because it's good, because it feels better than unbuttoning your collar, because we deserve it. We drink because it's what men do.

4. Deadwood, 21. Mar. 2004. HBO

KVALITETA: najbolja western serija ne može proći bez izvrsne pilot epizode koja nas odmah upoznaje sa budućim šerifom Bullockom i njegovim pratiteljem te kako bježe u grad Deadwood. Novi život, nova nada ili ipak ne. Prvo, moraju se izboriti za tako nešto što se već jasno vidi u prvoj epizodi jer u tom gradu ima svakakvih uhljeba. Deadwood pilot je fantastičan primjer kako oživit western žanr barem na kratko. Povijesni grad, povijesni likovi, malo promijenit povijest. Blato, sve je prljavo, većina likova su antipatični, ali baš zbog toga izvrsno napisani. I naravno epizodu je režirao filmski veteran Walter Hill, a Milchov (jedan od najboljih tv scenarista/kreatora) scenarij je izvrsno pasao uz njegovu režiju.9.5/10

IKONSKA SCENA: početna i zadnja scena. Upoznavanje Al Swearengena. Upoznavanje Wild Billa.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja je bilo od novog načina predstavljanja westerna žanra na televiziji do oživljavanja samoga žanra. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Jack McCall: Should we shake hands or something, relieve the atmosphere. I mean how stupid do you think I am?
Wild Bill Hickok: I don't know, I just met you
Citat:
Goddammit, Swearengen, I don't trust you as far as I could th'ow you, but I enjoy the way you lie.

3. Lost, 22. i 29. Feb. 2005. ABC

KVALITETA: two parter pilot epizoda idealna za ljeto, more i razno razne otoke. Mnoštvo likova i pad aviona. Odmah su nas kupili s ovom idejom i misterijama u prvoj epizodi. Kakav je ovo otok? Kako će preživjeti? Kakoće surađivat? Što je u šumi? Smoke monster i polarni medo? Snimljeno kao jedan veliki film sa ogromnom idejom. Hrabar potez i jako isplativ. 9.5/10

IKONSKA SCENA: John Locke sa narančom u ustima. Pad aviona.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: utjecaja ima na druge serije. Populariziralo flashbackove i dali za raspravljanje teorija po cijelom internetu. 9/10

KONAČNA OCJENA: 18.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Kate: You don't seem afraid at all. I don't understand that.
Jack: Well ... fear's sort of an odd thing. When I was in residency, my first solo procedure was a spinal surgery on a sixteen-year-old kid. A girl. And at the end, after ... 13 hours, I was closing her up and I ... I accidentally ripped her dural sack. It's right at the base of the spine where all the nerves come together. Membrane is thin as tissue. So it ... it ripped open. Nerves just spilled out of her like angel hair pasta. Spinal fluid flowing out of her and ... and the terror was just so ... crazy. So real. And I knew I had to deal with it. So I just made a choice. I'd let the fear in. Let it take over, let it do its thing. But only for five seconds, that's all I was gonna give it. So I started to count: 1...2...3...4...5. And it was gone. I went back to work, sewed her up, and she was fine.
Kate: If that had been me, I think I would've run for the door.
Jack: No, I don't think that's true. You're not running now.
Citat:
Two players, two sides. One is light, one is dark.

2. The Sopranos, 10. Jan. 1999. HBO

KVALITETA: legendarni pilot Sopranosa zauzeli su drugo mjesto. Nastali pod utjecajem najboljih mafijaški filmova Sopranosi su dramu donijeli na potpuno drugi level tih godina, a sve počevši s izvrsnom pilot epizodom u kojoj upoznajemo cijelu Tonijevu obitelj, cijelu njegovu ekipu i čime se bavi. Scenarij je vanserijski (ipak je seriju kreirao David Chase). Kompleksni likovi tako već detaljno napravljeni u prvoj epizodi. A najbolje od svega u pilot epizodi je da šef Tony Soprano ide kod psihijatra. Briljantno!. 9.5/10

IKONSKA SCENA: Tony kod psihijatra. Upoznavanje svih likova.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: među najvećima. Pilot epizoda je započela treće zlatno doba televizije. 10/10

KONAČNA OCJENA: 19.5/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Let me tell ya something. Nowadays, everybody's gotta go to shrinks, and counselors, and go on "Sally Jessy Raphael" and talk about their problems. What happened to Gary Cooper? The strong, silent type. That was an American. He wasn't in touch with his feelings. He just did what he had to do. See, what they didn't know was once they got Gary Cooper in touch with his feelings that they wouldn't be able to shut him up! And then it's dysfunction this, and dysfunction that, and dysfunction vaffancul!
Citat:

Dr. Jennifer Melfi: Do you have any qualms about how you actually make a living?

Tony Soprano: Yeah. I find I have to be the sad clown: laughing on the outside, crying on the inside.
Citat:

Tony Soprano: Had some good times. Had some good years?

Carmela Soprano: Here he goes now with the nostalgia.

Tony Soprano: Hey, all I'm saying is no marriage is perfect.

Carmela Soprano: Well, having that comare on the side helps.

Tony Soprano: I told you I'm not seeing her anymore. How do you think I feel, having that priest around all the time?

Carmela Soprano: Don't even go there, alright? Father is a spiritual mentor. He's helping me to be a better Catholic.

Tony Soprano: Yeah, well we all got different needs.

Carmela Soprano: What's different between you and me is you're going to Hell when you die!

1. Twin Peaks, 8. Apr. 1990. ABC

KVALITETA: "She's dead, wrapped in plastic". S tim riječima počelo je drugo zlatno doba televizije. Pilot epizoda je bilo nešto neviđeno, nešto što je samo Lynch mogao napraviti. Jedina savršena pilot epizoda je ova. Ona pilot epizoda koja će ti dati sve. Likovi čudni, ali toliko ljudskosti u njima. Plač je stvara, dodatak sapunice, ubojstva u malom gradiću je savršeno djelovao za ono vrijeme. Amerika je na jedan trenutak stala, doslovno. U sat i pol prikazano je toliko toga, a opet tako malo kada se sve analizira. A tek muzika i genijalni Angelo Badalamenti. 10/10

IKONSKA SCENA: cijela epizoda od nalaženja tijela, dolaska Coopera u grad pa sve du upoznavanja svih ostalik likova i samoga kraja.

UTJECAJ PILOT EPIZODE: jedan od najvećih. 10/10

KONAČNA OCJENA: 20/20

NAJBOLJE REČENICE:
Citat:
Diane, 11:30 a.m., February Twenty-fourth. Entering the town of Twin Peaks, five miles south of the Canadian border, twelve miles west of the state line. I've never seen so many trees in my life. As W. C. Fields would say, I'd rather be here than Philadelphia. Fifty-four degrees on a slightly overcast day. Weatherman said rain. If you could get paid that kind of money for being wrong sixty percent of the time, it'd beat working. Mileage is seventy-nine thousand three hundred forty-five, gauge is on reserve, riding on fumes here, I've got to tank up when I get into town. Remind me to tell you how much that is. Lunch was, uh, six dollars and thirty-one cents at the Lamplighter Inn, that's on Highway Two near Lewis Fork. That was a tuna fish sandwich on whole wheat, slice of cherry pie, and a cup of coffee. Damn good food. Diane, if you ever get up this way that cherry pie is worth a stop. Okay. Looks like I'll be meeting up with the, ah, Sheriff Harry S. Truman. Shouldn't be too hard to remember that. He'll be at the Calhoun Memorial Hospital. I guess we're going to go up to intensive care and take a look at that girl that crawled down the railroad tracks off the mountain. When I finish there I'll be checking into a motel. I'm sure the sheriff will be able to recommend a clean place, reasonably priced. That's what I need, a clean place, reasonably priced.
Citat:
Welcome to Twin Peaks. My name is Margaret Lanterman. I live in Twin Peaks. I am known as the Log Lady. There is a story behind that. There are many stories in Twin Peaks - some of them are sad, some funny. Some of them are stories of madness, of violence. Some are ordinary. Yet they all have about them a sense of mystery - the mystery of life. Sometimes, the mystery of death. The mystery of the woods. The woods surrounding Twin Peaks. To introduce this story, let me just say it encompasses the all - it is beyond the "fire", though few would know that meaning. It is a story of many, but begins with one - and I knew her. The one leading to the many is Laura Palmer. Laura is the one.
Citat:
She's dead. Wrapped in plastic

Tags: