Autor Tema: Steve McQueen - King Of Cool  (Posjeta: 2453 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Steve McQueen - King Of Cool
« : 15.04.2015. 12:58:14 »
"Poznat je po interpretaciji likova romantičnih avanturista, osoba sklonih opasnostima i lutalica. Zapaženije uloge ostvario je u filmovima "Sedmorica veličanstvenih", "Nevada Smith", "Tom Horn", "Bullit" i "Veliki bijeg". Najzapaženiju ulogu u filmskom svijetu je odigrao s Dustinom Hoffmanom u filmu Papillon (1973). Steve je imao zanimljiv život. Bio je marinac i okorjeli 'biker'. Imao je mnogo hobija, a svi su bili vezani uz adrenalin, bilo to letenje, upravljanje zrakoplovom ili vožnja automobilskih relija. Njegova ljubavna životna priča nije bila ništa manje uzbudljiva. Tri puta se ženio, a zadnji put čak godinu dana prije svoje smrti. Iza sebe je ostavio dvoje djece.

Zanimljiva činjenica u njegovom životu je ta da je Steve McQueen bio pozvan na večeru u dom Romana Polanskog i Sharon Tate zakazanu na dan kada se u toj istoj kući dogodio Mansonov pokolj. Susret s tajanstvenom ženom odgovorio ga je od odlaska na tu večeru, a kasnije je saznao da je i on bio na Mansonovom 'crnom popisu slavnih osoba', te je od tada uvijek nosio oružje.

Steve McQueen, jedan je od najpopularnijih glumaca 1960-ih i 1970-ih godina, a umro je 1980. od raka pluća (u 51. godini).
"

Evo teme o kralju kula, prerano preminuloj filmskoj zvijezdi. Jedna od najvećih ikona 60-ih. U anketi sam stavio njegove najbolje filmove i to su uglavom filmovi koji bi se trebali pogledati ako želite biti upoznati s njegovim radom iako vjerujem da vas je dosta gledalo te poznate klasike.

Prvi film koji ga je proslavio je bio The Magnificent Seven (1960) od Johna Sturgesa. Ako ćemo kroz povijest tražiti prve plaćenike, to bi bili sedmorica veličanstvenih. Sami film je bio remake legendarnog filma Seven Samurai od Kurosawe. U veličanstvenima su se pojavili tadašnje i buduću face Charles Bronson, James Coburn, Robert Vaughn, Yul Brynner i naravno Steve McQueen. Svi su oni bili hodajuće karizme iako ja ne držim taj film toliko dobrim kao neki. Dobar je, ali ni blizu tog statusa odličnog filma. Ali je odličan početak sa kraljem kula.

Dvije godine kasnije surađuje sa i zajedno snimaju Hell Is for Heroes (1962) ratnu minimalističnu dramu gdje je McQueen po prvi puta pokazao svoju odličnu glumu.

Godine 1963. opet surađuje sa Sturgesom i snimaju legendarni klasik The Great Escape (1963) gdje i opet glumi sa svojim dragim prijateljima Charlesom Bronsonom i Jamesom Coburnom. Sve je išlo kao po loju, film je dan danas jedan od najvoljenijih klasika iz 60-ih i obavezna lektira svim ljubiteljima filma.

Love with the Proper Stranger (1963) je njegov idući film koji bi trebali pogledati. Radi se o izvresnom primjeru romantičnog filma gdje je glumio sa nikad prežaljenom i isto prerano preminulom (ubijena bez obzira kaj mediji govore) Natalie Wood. Joj, kako dobro izgled au onoj crnoj haljini  ;D odlična kemija između njih dvoje. Takvu kemiju su prije imalo samo one glumečke zvijezde iz klasičnog hollywooda.

1965. godine dolazi The Cincinnati Kid (1965) kao pravi predstavnik filmova o pokeru koji je do dan danas jedan od najboljih na tu temu. McQueen je uzeo čitavi film za sebe i pokazao koliku snagu ima i koliko ostale glumce može boljima učiniti.

Nevada Smith (1966) mi je njegov najdraži western i pomalo zaboravljen što i ne čudi jer tih godina western kao žanr je bio na samrti dok su talijani razarali sa špageti westernima.

Iste godine i snima klasik o mornarici The Sand Pebbles (1966) gdje glumi svoju tipičnu, ali učinkovitu ulogu buntovnika. Za razliku od ostalih buntovničkih uloga, ovdje je morao i pokazati sav svoj glumački raspon koji je posjedovao i uz njegovu karizmu ostvario je po meni ulogu karijere.

The Thomas Crown Affair (1968) je dobar film pljačke gdje je glumio sa mladom i talentiranom Faye Dunaway. Imate i remake sa Pierceom Brosnanom gdje se silno trudio biti cool kao kralj. Buahahahaha.

Njegov ultimativni cool film gdje je pokazao kolika je faca je meni njegov najdraži film Bullitt (1968) film je i dan danas nenadmašan u najboljoj car chase sceni ikad snimljenoj. Cijela scena traje blizu 11 minuta bez ikakvih CGI efekata kakve viđamo u onom užasno lošem seriju Fast & Furious. Ta vrhunski snimljena scena je pregršt puta analizirana. Mustang je postao još popularniji, a McQueen kao izvrstan vozač u stvarnosti, odglumio je velik dio svojih scena. Redatelj je snimao i pri brzini od 180 kilometara na sat.

U 70-ima snima Le Mans (1971) jedna od najpoznatijih auto utrka gdje dolazi na svoje. Film do dan danas ostaje najpoznatiji film o utrkama sportskih automobila.

Junior Bonner (1972) je još jedan njegov western i prva suradnja sa kultnim redateljom Samom Peckinpahom. Odmah iza tog dobrog filma snimaju puno bolji film, akcijski krimić   The Getaway (1972) koji obiluje odličnim slow motion scenama po kojim je Peckippah bio poznat, a McQueen ostvaruje još jednu kultnu ulogu, a scene njega sa sašmaricom na ulici ostaju legendarne.

Iduće godine snima vrhunski klasik Papillon (1973) gdje glumi sa Dustinom Hoffmanom. Film snimljen prema istinitom događaju iako su neki događaji promijenjeni. Njih dvoje su jedno drugo tjerali da budu što bolji i učinak je jedan od najvećih zatvorskih filmova svih vremena.

1974. je bitna godina za cijeli svijet jer je snimljen The Towering Inferno (1974) ali nije ni toliko bitno što je snimljeno. Ono što je bitno da je su se u istom filmu pojavili McQueen i Paul Newman koji je isto bio najveća filmska zvijezda 60-ih. Sporedni glumci su isto velikani tadašnjeg filma. Pravi primjer filma katastrofe, ostao je hit i zaradio brdo para.

Tom Horn (1980) je njegov predzadnji i zadnji film koji ću spomenuti i stvarno predstavlja kraj jednog velikog glumac i njegovog turbulentnog života. Uloga koja opisuje što je on bio i predstavljao tom dobu, a i danas jer nema danas takvih glumac. Ryan Gosling i slični  rofl rofl katastrofa.

Mickey Rourke je bio on i James Dean u jednom kroz 80-e, ali nažalost nije potrajao.

Stavio sam opciju od tri glasa. Filmovi koji su dobili moj glas su: Bullitt, The Great Escape i Papillon.




Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Steve McQueen - King Of Cool
« Odgovor #1 : 15.04.2015. 13:09:17 »
Ako si ti ovo glasao prije mene Foxić...  ;D

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Steve McQueen - King Of Cool
« Odgovor #2 : 15.04.2015. 13:16:25 »
Isto razmišljamo  ;D

Offline Veleno

  • Ex prevoditelj
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 4750
Odg: Steve McQueen - King Of Cool
« Odgovor #3 : 31.08.2015. 21:53:40 »
Glasao. Izgleda da niste jedini.

Tags: