Autor Tema: Božić dolazi  (Posjeta: 5643 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Božić dolazi
« : 29.11.2014. 06:00:35 »
Jingle bells, jingle bells,
Jingle all the way.
Oh! what fun it is to ride
In a one-horse open sleigh.




Dobro došli na glasovanje za najbolji božićni film. Anketa je tu reda radi. Ionako su ovo teme rađene kao preporuke ako ste neki film propustili, a želite pogledati. Ipak, poželjno je da ste barem pogledali trećinu filmova iz ankete. Anketa je otvorena neograničeno tako da i za godinu dana možete doći i tek tada dati svoj glas  ;D

Što se tiče Božića, nisam vjernik kao ni ateist, ali Božić slavim na svoj način. Može se reći da je pitanje neke tradicije. Ja volim taj šarm, a još više volim osjetiti tu atmosferu oko tako nečega tako da slavim na svoj način.

Za glasovanje uvijek dajem tri opcije. Sad sam povisio na pet. Ja sam se iznenadio koliko ustvari ima kvalitetnih filmova ove vrste. Izvukao sam najbolje na temelju mojeg ukusa, na temelju nekakvog utjecaja i koliko su ti filmovi danas prihvaćeni za gledanje u ovo vrijeme. Pokušao sam smanjiti koliko je god moguće, ali kao što sam rekao, ovo dobro dođe kao preporuka tako da je na kraju ispalo 50 filmova uz zadnju opciju NEKI DRUGI ako mislite da sam slučajno izbacio upravo vaš favorit. Slobodno napišite  :)

Uvrstio sam svakakve vrste božičnih filmova. Od horora, akcija i do naravno, family filmova. Ima nekoliko horor klasika koji se kod svakog gleda redovito na Božić. Akcijskih isto. Jednostavno su i ti filmovi postali dio Božića. Isto tako, ima filmova gdje im je tek zadnjih 5 minuta radnja na Božić, ali je svejedno božićni film. Home Alone je očiti primjer. Ima i nekoliko animiranih filmova.

Sad kad smo to riješili, idemo na predstavljanje filmova. Smjestite se, uzmite grickalice, zapjevajte jingle bells i krenimo. Ho ho ho!!!

1938.
A Christmas Carol - obožavam Dickensa kao pisca kao što obožavam Scroogea. Mislim da je Scrooge jedan od najboljih i najvažnijih književnih likova. Ekranizacije te predivne Dickensove priče ima mnogo. Izabrao sam najbolje pa ćemo krenuti s ovom prvom. Nije prva, ali je svakako prva kvalitetna ekranizacija. Zasigurno jedna od ultimativnih božičnih priča. Scrooge je čangrizavi starac koji ne voli ništa. Mrzi djecu, mrzi Božić, i mrzi svoj posao. To će se promijeniti kada ga posjete duh prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Sama poruka je vrlo očita i stvarno je jedna od najinspirativnijih tema na koje možete naići.

1940.
Remember the Night - radnja smještena prije Božića. Šarm je tu, kao i prekrasna Barbara Stanwyck.

The Shop Around the Corner - Lubitscov klasik. Predivan film s izvrsnim ugođajem i odličnim Stewartom i njegovom partnericom Margaret Sullavan. Kemija između njih sjajna, poruke filma dolaze sve više do izražaja kako se film približava kraju. Samo znam da bi htio takav dućan.

1945.
Christmas in Connecticut - još jedan božićni klasik sa Barbarom Stanwyckom.

The Bells of St. Mary's - ovaj put uvijek odlična Ingrid Bergman kao časna sestra koja želi spasiti katoličku školu i osigurati djeci ono najbolje.

1946.
It's a Wonderful Life - Caprin klasik, i to najbolji. Za mene je ovo najinspirativniji film koji sam ikada pogledao. Samim time broj jedan božićni film. Još jedno Stewartovo remek djelo.

1947.
Miracle on 34th Street - što reći tek o ovome. Isto jedan od neizostavnih božićnih klasika sa Maureen O'Hara. Klinka upoznaje jednog starca koji tvrdi da je djedica. Do samoga kraja mi gledatelji ne znamo je li on zaista to što tvrdi. Sve do samoga kraja postoji racionalno objašnjenje za sve što je napravio.

It Happened on Fifth Avenue - ovaj nisam gledao pa će se to ispraviti ove godine. Uvijek sam za božićne mjuzikle.

The Bishop's Wife - još jedan klasik s uvijek elegantnim Cary Grantom. Ovakvi božićni filmovi koji mješaju fantaziju sa dramom najbolje funkcioniraju. Takav je i Divan Život.

1951.
Scrooge - i evo najbolje verzije Dickensove priče. Apsolutno briljantno i inovativno. Alastair Sim je Scrooge, i uvijek će biti iako ima još izvrsnih verzija. Sve ekranizacije su dosta vjerne, ali ovaj je baš u detalje.

1954.
White Christmas (1954) - jedan jako lijep klasik od Curtiza koji je najpoznatiji po Casablanci i swashbuckler filmovima).

1955.
We're No Angels - jedan od zadnjih filmova velikog Bogarta. Poznata priča o zatvorenicima koji se promijene usred Božića.

1964.
Rudolph, the Red-Nosed Reindeer - ma predivan crtani. Definitivno jedan od općenito najboljih. Snjegović, Rudolph i jedna odlično zaokružena priča. Mala, ali slatka.

1965.
A Charlie Brown Christmas - ah, ko ne zna za ovaj. Još jedan animirani klasik. Obavezna lektira za ovo doba.

1966.
How the Grinch Stole Christmas! dobar stari Grinch  ;D taj crtani je sve. To je Božić sa najboljom porukom ikad stavljenom na mali ekran. Tko pogleda onaj film umjesto ovog, ne znam što da vam kažem  :P i Grinch ima predivan osmijeh.

1970.
Santa Claus Is Comin' to Town - opet jedan animirani klasik. Sve te divne male animirane filmove je najbolje spojiti pa pogledati direktno na Božić. Ujutro je poželjno.

Scrooge - evo nam još jedne verzije, ali ovaj put jako dobro napravljen mjuzikl s izvrsnim Albertom Finneyom

1974.
The Year Without a Santa Claus - o gle, opet animirani. Samo ih spojite. Predivan je osjećaj pogledati ih sve zajedno. Mickey Rooney opet posuđuje glas.

Black Christmas - a ako se želite zastrašiti na Božić, tu je jedan od najboljih i najutjecajniji slasher filmova.

1982.
The Snowman - jedna od najboljih kratkih avantura o dječaku koji zajedno sa Snjegovićom otputuje na sjeverni pol kod djedice.

Le Père Noël est une ordure - niste čuli? Šteta, jer je ovo jedna od najluđih komedija. Još je francuska. Pa di ćeš bolje. Radnja smještena na Badnjak, i ima poseban ugođaj radi samih situacija.

1983.
Mickey's Christmas Carol - evo nam još jedne ekranizacija Dickensa, ali ovaj put animirane. Mickey Mouse.

Trading Places - a kako zaboravit ovo. Murphy i Aykroyd u punom sjaju.

A Christmas Story - a tek ovo. Božićna priča je zasigurno dosta ljudima ultimativni božićni film. Ima ih još nekoliko, ali ovaj se bavi samom temom Božića kao i situacijama koje prolazi Ralphie. Taj klinac je stvarno ostavio velik trag. Prepoznatljivog lica, i on je glavni razlog zašto ovaj film odlično fuknkcionira.

1984.
Gremlins - hehe, gremline obožavam. Ne onog umiljatog Gizmu. Stripe je najbolji Gremlin do dana današnjeg. Uvijek će mi ostat jedna od najboljih horor komedija. Lalalala-lalala-lala. Pjesmica koja odmah uđe u uho. Najbolja scena sa bakicom. Da ne zaboravim spomenuti najveću dječju zvijezdu 80-ih, Coreya Feldmana.

A Christmas Carol - možda i druga najbolja verzija. Odlični George C. Scott je odmah do Alastaira Silma. Inače, izbacio sam dosta verzija, a opet ih je upalo jako puno. Stvarno je dosta kvalitetnih, a što se mene tiče neka se rade svake godine ekranizacija ove odlične priče. Toliko volim tu priču.

1985.
One Magic Christmas - Mary Steenburgen i dobri stari Harry. Jedan podcijenjen božićni film sa šarmom 80-ih.

1988.
Scrooged - evo nam još jednog. Ovaj put legendarni Bill Murray kad je još glumio u komedijama.

Die Hard - film koji je kroz godine dobio najveći pomak kao božićni film. Die Hard je akcijski film, ali akcijski film koji je odavno prihvaćen kao i božićni film. Pa ako želite malo akcije na Božić.

1989.
Christmas Vacation - scenarij: John Hughes. Glumac: Chevy Chase i njegova Beverly D'Angelo. Jako voljen film i dan danas. I ostali dijelovi su jako kvalitetni.

1990.
Die Hard 2 - još se više osjeti Božić nego u prvom dijelu.

Home Alone - čekajte malo. Zbilja ste mislili kako ovaj neću spomenuti. Što se mene tiče, neka ovaj film repriziraju svake godine zauvijek što i rade. Na dobrom su putu da tako i ostane. Priča je svima poznata. Svakom klincu ovaj film pokazat. Mi smo odrastali na njemu, bitno je da i nove generacije budu školovane s ovim instant klasikom u što ne sumnjam pošto su tu reprize.

1992.
Batman Returns - a ne, ne može bez ovoga. Danas isto smatran božićnim filmom. Ima sve što je potrebno, samo na jedan uvrnuti način. Ovo je kič kakav su trebali imati Schumacherovi batmani.

The Muppet Christmas Carol - čak su i Muppeti napravili svoju verziju  rofl rofl Muppete nikad nisam prestao gledati. Uvijek si volim pustiti omiljene epizode iz serije, a među filmovima uvijek ovaj.

Home Alone 2 - meni slabiji od prvoga, ali opet dovoljan za odličnu zabavu.

1993.
The Nightmare Before Christmas - jedan od najvećih animiranih filmova s predivnom animacijom i odličnom pričom od Burtona. Stvarno će biti teško dati glas, a želim dati i nekom animiranom filmu.

1994.
Little Women - dobra glumačka postava. Film napravljen prema poznatom književnom klasiku. Jedan od onih feelgood filmova. Dobro, većina je takvih ovdje.

The Santa Clause - tu mi se prvi put svidio Tim Allen i sasvim je dobro odglumio.

1999.
A Christmas Carol - lijepa verzija sa Patrickom Stewartom kao Scrooge.

2002.
Silent Night - ovaj imam zabilježen pa će se pogledat. Vidim Linda Hamilton glumi.

2003.
Bad Santa - lud film. Billy Bob izvrstan uz onog patuljka odlična crnohumorna božićna priča. Brbljava Lauren Graham je isto tu.

Elf - jebena glumačka postava, dobra komedija i Will Ferrell na vrhuncu koji je zadržao dosta dugo.

Love Actually - meni malo precijenjen, ali svakako dobar film isprepleten dovoljno zanimljivim pričama.

Tokyo Godfathers - dirljiva japanska animirana božićna priča. Što uopće očekivati od njihovih animiranih nego najbolje.

2004.
The Polar Express - popularan tada, popularan i danas za gledanje. Mišljenja su uvijek bila podijeljena, ali meni je bio jako dobar. Vizualno jako lijep s odličnom atmosferom.

2005.
Joyeux Noël - tko još nije gledao, odmah u kupnju. Nevjerojatna je ova priča koja je istinita o plemenitim francuzima, švabama i škotima i njihovom međusobnom ratovanju u prvom vjetskom ratu, ali sve se to mijenja na Badnjak. Tužna, ali srcedrapajuća priča.

2007.
Joulutarina - originalna priča o djedici na skandinavski način. Nadam se da će ovaj mali, ali veliki film biti prepoznat u budućnosti.

2008.
Lovely, Still - Martin Landau i Ellen Burstyn u posebnom filmu s posebnom kemijom između njih dvoje na Božić.

Un conte de Noël - Catherine Deneuve u jako dobroj dramediji o obitelji i njihovim problemima pred Božić. Ako želite odličnu glumu uz dodatak Božića, malo čiste drame i komedije, ovaj film je tu za vas.

2009.
A Christmas Carol - i posljednja ekranizacija na listi. Animirana verzija, meni dobra.

2010.
Rare Exports - još jedna skandinavski božićni film, ali ovaj put horor fantazija i nadam se da će isto u budućnosti biti prepoznat. Ima zanimljivu i originalnu priču. Par scene poput onog bježanja ostavile me bez daha. Klinci i odrasli odlično obavili posao.

I to je to. Došli smo do kraja. Znači, 5 opcija za glasovanje. Ja još neću glasati. Znam prva dva mjesta, ali ostatak ću malo kasnije pa javim.

Ho ho ho!!!
« Zadnja izmjena: 29.11.2014. 06:16:57 Mulder »

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #1 : 29.11.2014. 10:46:45 »
super tema, hvala na sažetku. ja isto neću još glasovat jer bi volio pogledat neki od njih. također znam koji mi je prvi i bez gledanja popisa.

Citat:
Ja volim taj šarm, a još više volim osjetiti tu atmosferu oko tako nečega tako da slavim na svoj način.
meni su najmilije reklame, gužva i glazba u trgovinama. pogotovo kad počnu mjesec-dva prije B.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #2 : 29.11.2014. 19:22:16 »
Nikad ne bih rekao da ću naići na nekoga ko voli gužvu  ;D al vjerujem da i to ima šarm.

Glasao nakon dužeg razmišljanja.

1. It's a Wonderful Life (1946)
2. How the Grinch Stole Christmas! (1966)
3. Scrooge (1951)
4. A Christmas Story (1983)
5. The Nightmare Before Christmas (1993)

Otpalo je dosta kvalitetnih filmova, ali na kraju ovi su izašli. Ima još barem 10-ak visoko kvalitetnih božićnih filmova koji zaslužuju glas. Pogotovo svi ovi animirani.
« Zadnja izmjena: 29.11.2014. 19:25:11 Mulder »

Offline ivan204

  • Ex prevoditelj
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1224
  • Spol: Muški
  • Primadona
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #3 : 29.11.2014. 19:39:14 »
The Bishop's Wife (1947)
The Snowman (1982)
A Christmas Story (1983)
Gremlins (1984)
Batman Returns (1992)

Teška odluka, a da ih dosta nisam ni gledao. The Bishops Wife i Christmas Story su na vrhu - The Bishop's Wife jer je tradicija u našem domu, a Christmas Story jednostavno ima sve sastojke odličnog božićnog filma. The Snowman je nešto predivno - prekrasna priča, animacija i glazba - jednostavno te ispuni božićnim duhom. Gremlins je film mog djetinjstva i od one prve scene kada tata uđe kod starog Kineza i kada Mogwai počne pjevušiti se i danas naježim. Za Batman Returns imam samo dvije riječi - Michelle Pfeiffer.  ;D

tko nije pogledao The Snowman, odmah na link...  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=ZE9KpobX9J8

ili bar poslušati pjesmicu...

https://www.youtube.com/watch?v=ubeVUnGQOIk

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21897
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #4 : 30.11.2014. 16:31:42 »
It's a Wonderful Life (1946)
The Bishop's Wife (1947)
Scrooge (1951)
Trading Places (1983)
Home Alone (1990)

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #5 : 02.12.2014. 23:42:14 »
Nisam pogledao anketu, nisam pročitao mulderov post, i kad sam stao da razmislim šta bi mogao reć kao dobar film koji mi se dopao ne mogu se sjetiti ni jednog božićnog filma da sam odgledao a da mi je ostao u sjećanju  :ono-kao... svašta.  :facepalm

Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #6 : 03.12.2014. 16:27:04 »
A glasao si.. :)
iShare, noProfit


Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #7 : 03.12.2014. 20:38:49 »
A glasao si.. :)

Who, me? Nisam, nisam.

Sad sam pogledao listu odgledao sam par filmova odatle: Die Hard, Home Alone, Joyeux Noël itd. I ovaj Rare Exports leži na hardu još od titovog doba...
Al' mislio sam na bukvalno filmove o božiću. I vjerujem da nisam gledao ni jedan sa ove liste :)
Čitao sam Dikensov Christmas Carol i to je sve.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #8 : 06.12.2014. 14:52:37 »
Neću glasati, samo da kažem da su ovi kratki animirani predivni. Ova tri duža nisam gledao, stop motion animacija me je uvek odbijala, ispraviću i to valjda uskoro. Zbog toga mi je i Mr. Fox na čekanju još uvek.

Rare Exports je dobar filmić  :) . Moraću sada i ovaj drugi finski da pogledam.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #9 : 01.12.2015. 17:51:34 »
Uskoro dolazi. Kaj ćete pogledati? Ja ću si izabrati nešto kaj jako dugo nisam gledao. Vidjet ću još. Ima izbora. Ho ho ho!!!

Offline forzajuve

  • Prigioniero di una Fede!
  • Prevoditelj
  • Izuzetak
  • ****
  • Postova: 15716
  • Spol: Muški
  • Il gol di Muntari mettilo nel culo
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #10 : 01.12.2015. 18:02:56 »
Ti nam preporuči kaj da gledamo :)

Offline NikolaJe

  • Urednik
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 2684
  • Spol: Muški
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #11 : 01.12.2015. 18:12:12 »
« Zadnja izmjena: 01.12.2015. 20:53:19 NikolaJe »

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #12 : 01.12.2015. 21:05:03 »
Od manje poznatih, Joulutarina je vredan gledanja, pravi biser. Jednako zanimljiv i deci i odraslima.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Božić dolazi
« Odgovor #13 : 02.12.2015. 16:21:42 »
Ti nam preporuči kaj da gledamo :)
Imaš gore pa izaberi.

Ja ću It's a Wonderful Life (1946), ponovo. :)
Svake godine se gleda.

Od onih koje dugo nisam gledao odlučio sam se za: A Christmas Carol (1938), Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964), One Magic Christmas (1985), Little Women (1994) i Silent Night (2002).

Tags: