Autor Tema: Tim Burton - stari gotičar  (Posjeta: 4480 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Tim Burton - stari gotičar
« : 10.10.2014. 13:21:16 »
Rekoh sebi ajd da otvorim temu za starog gotičara koji je briljirao u 80-ima i 90-ima, a u zadnjih 15-ak godina puno manje. Stavio sam da se može glasati za tri filma.

Tim Burton je redatelj koji je najpoznatiji po gotičkoj atmosferi i viziji koju je sam stvarao kroz velik dio svojih filmova. Prije nego što se probio sa prvim hitom, snimio je jedan od najboljih kratkih filmova Vincent (1982) o dječaku (on sam) koji se zamišlja da je horor ikona Vincent Price. Već u tom kratkom filmu smo mogli vidjeti njegov touch za atmosferu koja će u punom sjaju doći 7 godina kasnije.

Njegov prvi dugometražni film je kultna komedija Pee-wee's Big Adventure (1985) u kojoj je Paul Reubens kao Pee-wee bio vrlo popularan 80-ih.

Tri godine kasnije je režirao mračnu komediju Beetlejuice (1988) koja je bila instant hit, i u kojoj je pokazao koliko je maštovit. Ovo je njegova prva suradnja sa Michaelom Keatonom. Kasnije je došao i crtani serijal koji je isto bio popularan, a Bubimir postao jedan od omiljenijih Burtonovih likova. Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice

Kako je postao vrlo popularan redatelj u hollywoodu, mongi su se pitali koji će biti njegov idući film. To je bio Batman (1989) njegov najveći film u karijeri ako gledamo kroz očekivanja pošto je Batman od strip junaka uvijek imao najviše fanova, morao je biti oprezan, pogotovo u odabiru glumaca. Za Jokera se nije puno dvoumio, izabrao je Jacka Nicholsona koji je skinuo stripovskog Jokera i fanovi su u startu bili oduševljeni, ali kada je izabrao Michaela Keatona za ulogu Batmana, fanovi su ubrzi postali skeptični iako ne znajući da će on postati do dan danas najbolji Batman. Kad je film izašao, ubrzo je postao najpopularniji film te i narednih godina i jedan od najuspješnijih filmova tog doba. Sve je bilo hvaljeno, a posebno najbitniji detalj Batmana, Gotham City.

Idući film mu je Edward Scissorhands u kojem uzima mladog glumca s kojim će imati dugotrajnu vezu koja još traje. Johny Depp je bio izbor za Edwarda. Film koji je govorio o neprihvaćanju vanjskog svijeta i film koji je imao onaj poseban human touch. Najosobniji film Burtona.

1992. se vraća Batmanu kada snima Batman Returns (1992) u kojem Danny DeVito glumi Pingvina, Michelle Pfeiffer kao Catwoman, a Keaton ponavlja svoju ulogu kao Batman. Na kraju je Batman trebao biti Burtonova trilogija, ali treći film nikad nije napravio.

1994. kreće njegova druga suradnja sa Deppom kada radi film o Ed Woodu, horor redatelju koji slovi kao najgori redatelj u povijesti. Ono po čemu je poseban je bio njegov entuzijazam i to pto je smatrao kako je snimao dobre filmove. Ed Wood (1994) Depp je bio odličan kao Wood, ali posebno se istakao Martin Landau koji je glumio horor ikonu, Belu Lougosia i pokupio zasluženog Oscara.

Slijedila je znanstveno fantastična komedija Mars Attacks! (1996) film snimljen kao sf B filmovi 50-ih godina.

Sleepy Hollow (1999) je treća suradnja sa Deppom, film s kojim je opet postiga atmosferu kakvu je želio i donio jedan od boljih horora u drugoj polovici 90-ih.

Njegov prvi flop dolazi sa filmom Planet of the Apes (2001) iako je film nešto zaradio, bio je samo lošija kopija originalnog remek djela sa Hestonom.

Nakon tog filma se brzo digao i snima po meni njegov posljednji veliki film, Big Fish (2003) odličnu i inspirativnu fantasy dramu i ono što je zanimljivo je da je film snimio bez svoje prepoznatljive atmosfere. Šteta što je toliko podcijenjen.

Charlie and the Chocolate Factory (2005) - Corpse Bride (2005) - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) su solidni/dobri filmovi, ali niti jedan od njih neće mu donesti onakav status koji je imao u 80-ima i 90-ima. Alice in Wonderland (2010) je idući film s kojim je promašio, a Dark Shadows (2012) je film koji je temeljen na popularnoj seriji Dark Shadows (1966)

Posljednji film mu je neloš crtani Frankenweenie (2012) a ove godine mu dolazi Big Eyes (2014) od kojeg nemam neka prevelika očekivanja iako je glumačka postava dobra i radnja je zanimljiva. Šteta što je izgubio tu atmosferu koju je imao i ne vjerujem da je to do publike. Danas da mu dođe jedan film i kojoj uspije stvoriti tu gotičku atmosferu, siguran sam da bi se vratio na stare staze slave.

The Nightmare Before Christmas (1993) nisam stavio jer ga nije režirao.

Moji glasovi idu Vincentu, Woodu i Batmanu.

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21857
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #1 : 10.10.2014. 13:31:42 »
Batman definitivno, njegovo remek djelo, a zatim idu Beetlejuice (Keaton, genijalna uloga) pa Edward Škaroruki...

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #2 : 10.10.2014. 15:01:44 »
Prvo odbacim ono što mi se nije svidelo*: Mars Attacks, Planet of the Apes, Alice in Wonderland i Dark Shadows.
Zatim i ono što mi nije naročito leglo*: Vincent, Pee-wee's Big Adventure, Charlie and the Chocolate Factory i Frankenweenie.
Tako da najzad mogu da pređem na izbor koji je donekle olakšan odsustvom Nightmare Before Christmas.

Pola sata kasnije: oba Batmana i Corpse Bride.


* To imajući u vidu samo opus ovog autora. Meni su i njegovi najslabiji radovi uglavnom daleko bolji od većine najizvikanijih i najhvaljenijih naslova.




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #3 : 10.10.2014. 15:16:25 »
Da, zato nisam ni stavio Nightmare Before Christmas da si olakšamo jer je to ipak jedan od najboljih crtanih. Gleda se svake godine  ;D

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #4 : 10.10.2014. 18:55:31 »
Betmen
Edvard Makazoruki
Uspavana dolina

Offline zubermile1

  • misitXD
  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 221
  • Spol: Muški
    • Supreme Сasual Dating - Verified Ladies
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #5 : 10.10.2014. 19:47:23 »
1. Sanjiva dolina.
2. Planeta majmuna.
3. Batman (mada mi je Nolanova trilogija puno bolja). :-[

Offline Perkone

  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1409
  • Spol: Muški
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #6 : 22.10.2014. 03:14:14 »
1. Big fish
2. Batman
3. Planet of Apes

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #7 : 01.11.2014. 21:58:41 »
Možda sam pola od ovoga gledao. Batman i Big Fish bez razmišljanja. To mi je najbolji Betmen (i ovaj animirani mi je super, The Dark Knight Returns), ovaj drugi je divna bajka.

Mars napada i Edwarda sam gledao kao klinac dosta puta, dosta davno pa ih neću računati. Frankenweenie mi nije ništa specijalno, bio mi je simpatičan pa upada kao treći.

Imam želju da pogledam Beetlejuice uskoro. Sleppy Hollow i Ed Wood nekada.


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #8 : 01.11.2014. 23:40:21 »
Slažem se za Batmana. To je još uvijek Batman kakav treba biti. Pogledaj i Red Hood.

Offline Dersu

  • Član
  • ***
  • Postova: 559
  • Spol: Muški
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #9 : 02.11.2014. 00:14:20 »
Gledao sam taj, dobar mi je. Bolji od Mask of the Phantasm i Gotham Knight, koji su mi solidni. Inače nisam fan superjunaka, Batman mi najviše prija, bar ovi nabrojani. Slagao bih ako kažem da me Nolanovi nisu zabavili, najviše drugi.

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #10 : 23.11.2014. 17:59:57 »
Ed Wood in the land of Sleepy Hollow with his friend Sweeney Todd  :P
Džoni Dep, čovek sa hiljadu lica je jedan od mojih omiljenih glumaca  smileyNO1
Odlična tema Mulderu. Ako već nisi, predlažem ti da otvoriš teme i za neke druge reditelje  smileyNO1
Znam da si podrobno pisao o mnogima, ali ne znam da li imaju svoje zasebne teme.
Ako te ne bude mrzelo, mogao bi da prikupiš te svoje postove na jednom mestu  smileyNO1
« Zadnja izmjena: 23.11.2014. 18:05:06 dejaspo »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #11 : 24.11.2014. 07:21:41 »
Ajd, drago mi je da je Ed Wood dobio još jedan glas  smileyNO1

Otvorio sam još prije za Romera  :)

Nisam ni razmišljao da sad otvaram već mi je došlo ovako. Mogao bih, ali je problem u tome što moram pogađat koji su redatelji više gledani da bi uopće bilo nekih glasova. Da sad otvorim temu za nekog redatelja iz klasičnog hollywooda, znam da ne bi dobio puno glasova. Naravno, te teme se mogu promatrat kao i preporuke. Anketa je tu samo reda radi pa može netko pogledati najvažnije filmove tog i tog redatelja u godinu dana i tek tad doći ovdje i dati glas.

Mislio sam uskoro napraviti temu za jednog redatelja o kojem sam pisao nedavno.

Offline dejaspo

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 853
  • Spol: Muški
  • C'est pas moi, c'est ma Schauma!
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #12 : 24.11.2014. 14:57:39 »
Mislio sam uskoro napraviti temu za jednog redatelja o kojem sam pisao nedavno.
Hič, Linč i Kjubrik. Meni dovoljno za početak  drinks

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #13 : 24.11.2014. 22:03:34 »
1. Edward Scissorhands
2. Beetlejuice
3. Corpse Bride (zamena za The Nightmare Before Christmas :) )

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #14 : 24.11.2014. 22:14:04 »
1. Ed Wood
2. Batman
3. Edward Scissorhands
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline Fonste

  • Novi član
  • *
  • Postova: 48
  • Spol: Muški
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #15 : 26.11.2014. 15:48:51 »
1. Big Fish
2. Ed Wood
3. Batman

Inače, dobra ideja za otvaranje ovih tema, i svakako su više preporuka nego anketa.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #16 : 27.02.2016. 15:49:12 »
Ponovio sam kultnu komediju i njegov prvi film Pee-wee's Big Adventure. Jako je dobro ostario iako nije slava kao neke druge komedije tog doba, film i dan danas ima vrhunski ambijent te naravno Reubensa kao prepoznatljivog lika.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #17 : 19.03.2016. 22:07:03 »
Novi Burtonov film je Beetlejuice 2 i ne mogu dočekat da vidim nastavak. Vraća se Keaton kao Bubimir i Winona kao Lydia. I ove godine izlazi još http://www.imdb.com/title/tt1935859/ ne očekujem nešto puno, ali Eva Green...

Offline Homer99

  • TV FAN
  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 792
  • Spol: Muški
  • ★ Bowie (1947- ∞)
    • Prevodi FiS
Odg: Tim Burton - stari gotičar
« Odgovor #18 : 20.03.2016. 12:31:40 »
Pogledao sam sve Burtonove filmove (mnoge i više puta) i obožavam ga.
Edward Scissorhands, Corpse Bride i Sweeney Todd su mi omiljeni.
Aljoša M.


Say Something Nice

http://www.univerzitetskiodjek.com/
http://www.prevodifis.blogspot.com

https://www.youtube.com/watch?v=TFfjiiWrxyI



Omiljene serije: Game of Thrones, Orphan Black, House of Cards, Orange is The New Black, The Originals, The Vampire Diaries, The Big Bang Theory, Doctor Who

Završene: How I Met Your Mother, LOST, Nikita, V, Breaking Bad, Glee.

Tags: