Autor Tema: The Expanse  (Posjeta: 60942 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #180 : 06.10.2019. 01:34:16 »
Full season coming December 13th on Amazon clapp clapp

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #181 : 06.10.2019. 02:28:37 »
Jesu li rekli negdje danas? Piše li gdje?
U onome teaseru piše samo za 1. epizodu (New Terra, December 13th 2019 - tako nekako). A ovdje samo stoji datum, bez objašnjenja.

Mislim, volio bih da izbace sve odjednom, da pregledam u cugu.  :)

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #182 : 06.10.2019. 02:31:51 »
A... Nisam gledao opis ispod videa... Sad vidim. Da. Piše!  clapp  drinks

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #183 : 06.10.2019. 03:10:20 »
Ugrubo prevedeni relevantni dijelovi opisa:

Što nam se znanje više povećava, to postajemo veći ignoranti. Pogledajte šta očekuje pionire Ila (Ilusa). Puna sezona dolazi 13. decembra 2019.

O sezoni 4:
Spoiler for Hiden:
4. sezona Prostranstva (The Expanse), prva kao globalni Amazonov original, započinje novo poglavlje serije, s posadom Rocinantea na misiji U.N.-a da istraži nove svjetove iza kapije Prstena. Čovječanstvo je dobilo pristup hiljadama planeta sličnih Zemlji, što je uzrokovalo utrku za prostor i podstaklo napetosti između suprotstavljenih nacija Zemlje, Marsa i Pojasa. Ilo je prvi od tih planeta, bogat prirodnim resursima, ali i obilježen ruševinama davno izumrle vanzemaljske civilizacije. Dok se Zemljani, Marsovci i Belteri nadmudruju oko kolonizacije Ila i njegovih prirodnih resursa, ti rani istraživači ne razumiju ovaj novi svijet i nisu svjesni većih opasnosti koje ih očekuju.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #184 : 06.10.2019. 22:52:05 »
Jesam dosadan opet, ha?  :)

Kako čujem, juče su prisutnima na CCNY prikazali prvu epizodu. Tj. napravili pretpremijeru.
Zato se nemojte čuditi ako nas iznenade pa je puste (samo tu epizodu) prije tog 13 decembra. Mislim, nije to niko rekao, ali mi se čini da bi to moglo biti.

Prema priči onih koji su gledali, ako se to dogoditi neće pokvariti gledanje ostatka sezone, jer je ta epizoda svojevrsni uvod. Posvetili su svakom liku dovoljno vremena i dovoljno nas upoznali s novim likovima. Roci stiže do Ila iliti Nove Tere (što smo vidjeli i na prikazanom) i tako. Avasarala psuje ko kočijaš... Traje cca. sat vremena.

Praktično da ti bude još više krivo što ne možeš vidjeti odmah ostatatak. Tako da bi im to ranije puštanje (kad su neki već vidjeli) bio pravi potez.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #185 : 07.10.2019. 00:08:45 »
samo neka izbace cijelu sezonu u komadu da pogledam kao covjek, vidim star drek: pickard tek krajem januara.. znaci kao sa discovery boje se.. ali su zato znali staviti discovery u isto vrijeme kao limunadu the orville. amateri koji se vrte oko cbs-a i star treka mogu samo pederluk forsirati to mi je vrhunac

Offline maksi

  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5213
  • Spol: Ženski
Odg: The Expanse
« Odgovor #186 : 18.11.2019. 18:57:20 »

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #187 : 14.12.2019. 00:15:19 »
pogledao dvije epizode, nema se sta reci osim  :naklon:  clapp

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #188 : 16.12.2019. 02:08:52 »
Postavljen prijevod S04E01.

Ovaj za 3. što je radio Numberguy će trebati malo korigirati. Ima nekoliko promašenih stvari. Nije on gledao ranije, a i originalno govori makedonski.
Tako da ću to ja kad dođem do nje...
Meni to ide malo sporije zbog obaveza. Imam još jednu seriju započetu na čekanju, ali ovo sam preko reda...

Lemonzoo, je li ti ti ideš otpozadi ili si samo jednu odradio?

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #189 : 16.12.2019. 02:16:31 »
Što se tiče pojmova - za ostale prevoditelje (ako neko uskoči):

Planet se zove Il ili Nova Tera - ne ide drugačije.
To s Ilom je i Holden objasnio u S04E01. Tj. s engleskim "Ilus" - To je Ganimedov brat iz mitologije, a naseljen je izbjeglicama s Ganimeda (stvarin mjesec). Tako da bi se kod naziva astroloških pojmova, kad su po imenima likova iz mitologije, trebalo paziti da se koriste odgovarajuća imena. Isto kao što je engleski Ganymed kod nas Ganimed, Phoebe - Feba, Ceres - Cerera... itd.

Uglavnom, ako se pojavi neki takav naziv lako je naći na googleu.

Isto ovo za drugi naziv - New Terra - Nova Tera, po analogiji gdje se Mjesec (dakle Zemljin mjesec Mjesec) Luna, tako je i Terra Tera...

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: The Expanse
« Odgovor #190 : 16.12.2019. 03:08:57 »

Lemonzoo, je li ti ti ideš otpozadi ili si samo jednu odradio?
Samo jednu.
Mrzim lopatare i limune

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #191 : 16.12.2019. 03:18:46 »
Kako god, hvala... Jedna manje  :)

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: The Expanse
« Odgovor #192 : 19.12.2019. 16:42:21 »
ako izumem političke peripetije koje mi od prve sezone nisu posve jasne niti sam se previše trudio pratiti tko tu koga i zašto ugnjetava, ovo mi je jako dobra sezona jer radnjom jako odudara od dosadašnjih i podsjeća me na sve moguće načine na Interstellar, Lost in Space i Prometeja. radnja je uzbudljiva, a završetkom treće sezone otvorili su si mnoga vrata za sljedeće sezone.

nije mi se svidjelo što se radnja može prepričati u nekoliko rečenica i već me dobrano nerviraju lik Thomasa Janea i ona starija indijska(?) glumica - neprirodna mi je totalno.

Offline zvoneM

  • Novi član
  • *
  • Postova: 36
Odg: The Expanse
« Odgovor #193 : 20.12.2019. 17:09:34 »
Citat:
ona starija indijska(?) glumica - neprirodna mi je totalno.

Kolinda u svemiru...   ;D

Offline cpdjaN

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1210
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #194 : 20.12.2019. 17:18:21 »
Što se tiče pojmova - za ostale prevoditelje (ako neko uskoči):

Planet se zove Il ili Nova Tera - ne ide drugačije.
To s Ilom je i Holden objasnio u S04E01. Tj. s engleskim "Ilus" - To je Ganimedov brat iz mitologije, a naseljen je izbjeglicama s Ganimeda (stvarin mjesec). Tako da bi se kod naziva astroloških pojmova, kad su po imenima likova iz mitologije, trebalo paziti da se koriste odgovarajuća imena. Isto kao što je engleski Ganymed kod nas Ganimed, Phoebe - Feba, Ceres - Cerera... itd.

Uglavnom, ako se pojavi neki takav naziv lako je naći na googleu.

Isto ovo za drugi naziv - New Terra - Nova Tera, po analogiji gdje se Mjesec (dakle Zemljin mjesec Mjesec) Luna, tako je i Terra Tera...

Po knjizi (prevod na srpski) planeta se zove Ilus.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #195 : 21.12.2019. 00:00:00 »
Po knjizi (prevod na srpski) planeta se zove Ilus.
Čitao, ali ne valja tako... Il je Ganimedov brat
To je isto kao kad bi za Cezara rekao da je Gaius Julius, a ne Gaj Julije.
Imamo svoja imena za grčka, latinska i neka druga historijska i mitološka imena i trebamo ih koristiti.
Sva nebeska tijela u našem sistemu (Sunčevom, je li) su tako dobila imena. Pa i mjesec Ganimed, po kojem je Il dobio ime.
« Zadnja izmjena: 21.12.2019. 00:05:09 sabko »

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #196 : 21.12.2019. 00:04:35 »
ako izumem političke peripetije koje mi od prve sezone nisu posve jasne niti sam se previše trudio pratiti tko tu koga i zašto ugnjetava, ovo mi je jako dobra sezona jer radnjom jako odudara od dosadašnjih i podsjeća me na sve moguće načine na Interstellar, Lost in Space i Prometeja. radnja je uzbudljiva, a završetkom treće sezone otvorili su si mnoga vrata za sljedeće sezone.

nije mi se svidjelo što se radnja može prepričati u nekoliko rečenica i već me dobrano nerviraju lik Thomasa Janea i ona starija indijska(?) glumica - neprirodna mi je totalno.
Nisi obratio pažnju na jedan od najvažnijih aspekta serije (osim realistične fizike vjerovatno najvažniji, ako ne i važniji).
Ne znam zašto onda gledaš uopšte?
I sama "Indijka", koja je zapravo rođena Iranka, a glumi Indijku (i nisi joj zapamtio ime nakon 4 epizode), upravo je oličenje tog aspekta.

Ma daj.
Oprosti, ali ovo ne smatram valjanim stavom.

Najbolja aktivna SF serija. Ono što smo čekali nakon BSG.

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: The Expanse
« Odgovor #197 : 21.12.2019. 23:14:08 »
Definitvino najbolja, možda bi i išao daleko da u zadnjih 10tak god nisam gledao bolju.

Offline RoadTrippin

  • Novi član
  • *
  • Postova: 48
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #198 : 23.12.2019. 15:00:54 »
Lijepo ispunjena nedjelja s maratonom ove posljednje sezone. Ne bih da zalazim u mitologiju, semantiku i pravilno prevođenje naziva nebeskih tijela u sci-fi seriji, jer zaboga primarna funkcija joj je zabava a ne filozofski diskurs, ali se svakako slažem s opaskom da je Avasaralin lik mogao biti puno bolje i prirodnije odglumljen. Na svaki njen dijalog i psovku mi se dizala kosa na glavi, osim toga, nemam nekih zamjerki. Zanimljiva i dinamična sezona u svakom slučaju.

Offline Mister No

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 232
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #199 : 23.12.2019. 15:36:29 »
Odgledao sam 4 epizode do sada iz nove sezone, za sada je odlicna, jedino sto kao i vecina ljudi imam veliku zamerku za lik Avasarale, iritiraju me te njene usiljene psovke, govor itd. Bukvalno se ne uklapa u kalup serije

Offline amiS

  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3605
  • Spol: Muški
  • Traži se
Odg: The Expanse
« Odgovor #200 : 23.12.2019. 17:14:25 »
ako izumem političke peripetije koje mi od prve sezone nisu posve jasne niti sam se previše trudio pratiti tko tu koga i zašto ugnjetava, ovo mi je jako dobra sezona jer radnjom jako odudara od dosadašnjih i podsjeća me na sve moguće načine na Interstellar, Lost in Space i Prometeja. radnja je uzbudljiva, a završetkom treće sezone otvorili su si mnoga vrata za sljedeće sezone.

nije mi se svidjelo što se radnja može prepričati u nekoliko rečenica i već me dobrano nerviraju lik Thomasa Janea i ona starija indijska(?) glumica - neprirodna mi je totalno.
Nisi obratio pažnju na jedan od najvažnijih aspekta serije (osim realistične fizike vjerovatno najvažniji, ako ne i važniji).
Ne znam zašto onda gledaš uopšte?
I sama "Indijka", koja je zapravo rođena Iranka, a glumi Indijku (i nisi joj zapamtio ime nakon 4 epizode), upravo je oličenje tog aspekta.

Ma daj.
Oprosti, ali ovo ne smatram valjanim stavom.

Najbolja aktivna SF serija. Ono što smo čekali nakon BSG.

pokušao sam, nisam uspio pohvatati. prve dvije sezone sam gledap nekoliko mjeseci, s dugim pazama jer nisam imao vremena pogledati na miru. gledao sam sigurno triput te dvije sezone, baš zato da pohvatam likove i ko je s kime povezan. Nisam uspio i odustao sam od toga - imam osjećaj da sam to i pisao na ovom forumu, ali moguće da sam zaboravio (ili su mi postovi obrisani, što sumnjam).

gledam zbog realistične fizike, solidnih specijalnih efekata, dobrih likova, prilično zanimljive priče (osim politike). Volim svemir i  avanture i istraživanja nepoznatog, pitanja o smislu postojanja, vanzemljacima. Ova serija i slične su njabliže što ću se tomu približiti. gledao bih i puno lošije serije slične tematike.

ne znam ime nijednog lika iz serije. ona i Thomas Jane (vidiš, znam kako se ovaj glumac zove i inače mi je odličan, ali ovdje mi je preloš i neznam ime njegovog lika) su mi u seriji najgori. ona puno više od njega.

uhvatio si se dijelova mojih komentara koji se ne slažu s tvojom mišljenjem i na temelju toga odbacio i sve ono dobro što sam napisao o seriji

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #201 : 24.12.2019. 01:55:47 »

Spoiler for Hiden:
Jules-Piere Mao je vrsio istrazivanja sa protomolekulom a Erinwright (sa nekim admiralima) ga pokrivao u zamjenu da se protomol. iskoristi i u vojna istrazivanja da bi omogucio zemlji da bude dominatna vojna sila (jer su Zemlja i Mars u nekoj vrsti hladnog rata) sve je pocelo sa sranjem na Phoebe a unistenjem Canterbury-a poceo je slijed dogadjaja u koji su upadali Holden i ekipa


pogledao sam nekoliko puta 1. sezonu i do sredine druge (kraj 1. knjige koja je jedina i izgleda zbrkana) i u nekoliko situacija ovi sto su adaptirali knjigu nisu se iskazali. ili su citavo objasnjenje stavili u jednu recenicu i veoma je tesko zapamtiti. npr. zasto su stealth brodovi napali donadzer (ok htjeli su da izazovu konflikt zemlje i marsa, ali vrlo sturo objasnjava zasto, osim da skrenu pozornost sa phoebe i erosa i onda odjednom erinwright zamjera Mao-u sto je radio i sa Marsom..

Nije spetljano ali ima par situacija gdje navode na krivi trag

srecom nista to vise nije bitno kad se bakaca digla sa venere i napravila "The Ring". tu prestaje GoT u svemiru a pocinje star trek  :)  :samcro:


4. sezona odgledana. vrh je i dalje,a zadnjih 10 minuta mi je u rangu sa finalom 3. sezone. steta sto su jedan od najvecih spojlera bacili za kraj.. svi znamo da ce izrokati zemlju i sad ispada kao TWD kad je Negan nalupao nekog.. a svi smo znali da je to Glenn.. mnogo bolje bi bilo da su to u 5. sezoni uradili
 



Offline Dobrica Legenda

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 239
Odg: The Expanse
« Odgovor #202 : 25.12.2019. 00:38:01 »
Odgledah 4. sezonu. Da, trenutno najbolja SF serija sa radnjom u svemiru (Mandalorijanac je tek počeo). Odgledao sam je za tri dana, sto u zadnje vrijeme ne praktikujem baš (bindžovanje). Ali, nisam odolio.
O sezoni bi se dalo pričati, bitno je da je kvalitetom na nivou prethodnih, u nekim stvarima je i bolja.

Spoiler for Hiden:
Ono što ne razumijem, ali takva je valjda piščeva vizija budućnosti da se u međuljudskim odnosima ništa neće promijeniti, da će se klati za resurse i u budućnosti, da će se i dalje dijeliti na naše i njihove. Ne kažem da će u budućnosti ljudi postati bolji jedni prema drugima, ali bez pune saradnje cijele ljudske rase, uvjeren sam da će ozbiljnija svemirska putovanja ostati samo san. Potrebno je ogromne resurse uložiti u nauku koja bi omogućila ozbiljniji prodor za osvajanje svemira. A kapitalistički način razmišljanja sigurno neće tome doprinijeti. Zato je i dalje Gene Roddenberry i njegov Star Trek najozbiljnija vizija budućnosti čovječanstva sa aspekta osvajanja svemira, a koja je ekranizovana na način da je ostvarila zapaženu popularnost. Sve ostalo su bajke (Star Wars), paralele, alegorije itd. Drugi nude priče, umjetnička djela, dok je ST pored toga značajno doprineo nekim tehničkim izumima. Naravno, pod Star Trek mislim onaj izvorni sa Kirkom i Spockom, evntualno Next Generation, Deep Space Nine i Voyager, sve posle toga je jeftini pokušaj uzimanja para velikoj populaciji fanova serijala. (Baš me zanima šta donosi Picard)
Tako da po meni The Expanse baš i ne nudi Bog zna šta osim zanimljive priče, prijemčivih likova, i određene paralele sa problemima današnjice, ali zabavno je. Kapetan Holden i njegova ekipa u novoj uzbudljivoj avanturi. A zabava je glavni cilj tv serija - Mandalorijanac je dobar primjer, takođe.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #203 : 25.12.2019. 01:19:45 »
Odgledah 4. sezonu. Da, trenutno najbolja SF serija sa radnjom u svemiru (Mandalorijanac je tek počeo). Odgledao sam je za tri dana, sto u zadnje vrijeme ne praktikujem baš (bindžovanje). Ali, nisam odolio.
O sezoni bi se dalo pričati, bitno je da je kvalitetom na nivou prethodnih, u nekim stvarima je i bolja.

Spoiler for Hiden:
Ono što ne razumijem, ali takva je valjda piščeva vizija budućnosti da se u međuljudskim odnosima ništa neće promijeniti, da će se klati za resurse i u budućnosti, da će se i dalje dijeliti na naše i njihove. Ne kažem da će u budućnosti ljudi postati bolji jedni prema drugima, ali bez pune saradnje cijele ljudske rase, uvjeren sam da će ozbiljnija svemirska putovanja ostati samo san. Potrebno je ogromne resurse uložiti u nauku koja bi omogućila ozbiljniji prodor za osvajanje svemira. A kapitalistički način razmišljanja sigurno neće tome doprinijeti. Zato je i dalje Gene Roddenberry i njegov Star Trek najozbiljnija vizija budućnosti čovječanstva sa aspekta osvajanja svemira, a koja je ekranizovana na način da je ostvarila zapaženu popularnost. Sve ostalo su bajke (Star Wars), paralele, alegorije itd. Drugi nude priče, umjetnička djela, dok je ST pored toga značajno doprineo nekim tehničkim izumima. Naravno, pod Star Trek mislim onaj izvorni sa Kirkom i Spockom, evntualno Next Generation, Deep Space Nine i Voyager, sve posle toga je jeftini pokušaj uzimanja para velikoj populaciji fanova serijala. (Baš me zanima šta donosi Picard)
Tako da po meni The Expanse baš i ne nudi Bog zna šta osim zanimljive priče, prijemčivih likova, i određene paralele sa problemima današnjice, ali zabavno je. Kapetan Holden i njegova ekipa u novoj uzbudljivoj avanturi. A zabava je glavni cilj tv serija - Mandalorijanac je dobar primjer, takođe.

i upravo zbog toga Star Trek niko nije nadmasio jer je skoro nemoguce stvoriti pricu bez losih medjuljudskih odnosa,sukoba,  smicalica i tenzija. ali nije da the expanse nema ni elemenata star treka. Rocinante Crew se drzi zajedno, skoro od pocetka. i kad neko napravi glupost (kao naomi) ekipa brzo oprosti i prihvati motive. Avasarala, Bobbie, Drummerica pa i Klaes Ashford i masa ljudi takodjer sanjaju "neki bolji svijet",ujedinjen pred vanzemaljskom prijetnjom, ali posto je jedan od tvoraca bio GG Martinov pomocnik,vidi se njegov utjecaj da su svi ljudi (ili velika vecina) stoka. GoT ima ogroman utjecaj na "prostranstvo",gotovo copy/paste situaciju gdje se ljudi kolju izmedju sebe, a ne vide opasnost koja dolazi "sa sjevera". Steta samo sto su ona dva debila sto su adaptirali GoT ucinili night kinga nebitnim na kraju i ispostavilo se kao obicni "plot device". za razliku od the expanse gdje sam odusevljen razvojem radnje i da su ljudi u biti nebitni naspram univerzuma. (iliti sto je "miller" slikovito objasnio holdenu: diferencijalni racun -> majmun.. ameba -> mocart)

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #204 : 25.12.2019. 12:26:17 »
AmiS, oprosti, ali tvoje mišljenje o seriji liči na nečiju kritiku neke knjige os strane nekoga kome su istu prepričali. Zato i rekoh ono s valjanim stavom.
Naravno da niko od nas ne može učiniti to da gledaš ovo s više zanimanja.
Thomas Jane (Miller, Istražitelj) je baš odlično odglumio, pogotovo onaj dio dok je bio samo Miller u 1. i 2. sezoni. Možda je Avasarala ponekad iritantna, ali to i zahtijeva njen lik.

Ovdje je čovječanstvo itekako dobro oslikano. Naravno da kao i svaki dobar SF govori više o sadašnjosti (ili bar onom trenutku kad je pisano), nego o budućnosti. Budućnost niko ne zna. Ali poznavajući čovječanstvo i to da se historija ponavlja, prije će biti takva nego ružičasta kao u Star Treku. Ne znam otkud vam ideja da idemo prema boljoj budućnosti kad smo u zadnjih 20-tak godina otišli itekako u rikverc (kao što to uvijek činimo). Volio bih i ja da svijet bude pravedan prema svima, ali ekstrapoliramo li ga (kao što su autori knjiga to pokušali, a samim time i oni koji su pravili seriju) teško da možemo doći do svjetlije budućnosti.

Nemojte, ovo porediti s Mandalorianom - koji je odličan i sigurno bolji od onoga što nam SW filmovi nude. Ali ovo je klasa za sebe.

Nemam sad vremena kad naklapati dalje.
Btw, svratih da kažem da je od sinoć tu i prijevod 2. epizode. Postoje negdje i neki drugi, koji baš nisu najbolje urađeni. Prijevod 3. epizode ću doraditi (u dogovoru s likom koji ga je radio). Ima tu itekako šta da se popravi. A rade se (ili su urađeni) ostali. Kako god, očekujte da će u dogledno vrijeme biti svi.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #205 : 25.12.2019. 15:02:18 »
Dobrica sa star trekom nije mislio da nas ocekuje ruzicasta buducnost nego ako covjecanstvo zeli kolonizirati svemir, mora nadvladati neke prepreke. klasican primjer je odlazak na mjesec kao zajednicki cilj zapada sa jedne i istoka sa druge strane. sad u ovom rasulu (i bez prave prijetnje) ne mozemo dalje od 400 kilometara od orbite.

Meni se licno svidja sto expanse nije utopija ali nije ni distopija

Offline Dobrica Legenda

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 239
Odg: The Expanse
« Odgovor #206 : 25.12.2019. 17:48:30 »
Hvala kolega @Augment, shvatio si moju poentu. Da, ja kao i svi ostali ne znam kakva nas budućnost čeka, ali ako želimo u svemir, cijelo čovječanstvo mora biti jedinstveno. A koljući se između sebe od toga nema ništa. I ta prelomna tačka koja bi to mogla da omogući je lijepo opisana u Star Treku - kad su ljudi upoznali Vulkance, postali su ujedinjeni, jer su shvatili da nisu sami u svemiru. Ali sumnjam da će nam se neka napredna vanzemaljska civilizacija ukazati dok ne ostvarimo neke rezultate koji će nas svrstati u skupinu ozbiljnih civilizacija koja razumije osnovni princip napretka - sinergija, udruživanje, saradnja. Kolege forumaši koji su roditelji znaju faze razvoja djeteta, i da je ono oko 3-5 godine sebično i vidi samo sebe, jer ne zna za drugo. To znači da smo i mi kao civilizacija na tom nivou, jer iako ima nekih tehnoloških uspjeha, i neka ljudska prava su unapređena u odnosu na prošlost, ipak je to daleko od potrebnog nivoa. Previše imamo Marco Inariosa (terorista), Jules-Pierre Mao-a (tajkun opasnih ambicija) i Sadavir Errinwrighta (korumpirani političar) danas koji nas koče na putu do zvijezda.
The Expanse je odlična serija, nema tu nikakve dileme, ali ne slažem se da se ne može porediti sa ostalim svemirskim bajkama poput Mandalorijana (koji joj trenutno jedino parira po nekom kvalitetu). Da, to su različite serije, Prostranstvo ima određenu dubinu, ipak je u pitanju adaptacija književnog djela, a Mandalorijanac osvaja jednostavnošću crno-bijelog svijeta iz bajki i westerna.
Kako god, uživajmo u napokon boljim danima za space opere  smileyNO1

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #207 : 25.12.2019. 18:36:51 »
Mandalorac (Mandalorijanac je nezgrapno, jer je s Mandalora/Mandalore, ne Mandalorije) je definitivno space-western. Jedina paralela s Prostranstvom (osim što je naučna fantastika smještena u svemir) je to što je i knjiga IV svojevrsni space-western, mada je ekranizacihja to malo manje.
Mandalorac je sav u tom folu. I to je super. Ali ne bih rekao da konkuriraju u širem smislu.
Prostranstvo je, što se dubine priče tiče, itekako bolje - odnosno, nazovimo ga ozbiljnijim - jer tako nećemo doći u zamku da kažemo da je Mandalorac loš.

Usput, mnogima se ova knjiga najmanje dopala, ali tu ima više razloga
- knjiga pomalo odudara od prethodne tri, koje su svojevrsna cjelina (moglo bi se reći ciklus prije otvaranja prstenova).
- čak se i direktni nastavak - knjiga V - opet razlikuje od nje. - ona je sva u akciji - pa treba očekivati i akcijom nabijenu sezonu.
Meni se lično dopala. Zapravo mislim da je bila upravo potrebna takva, nakon svih onih događanja. A njen značaj u kompletnom serijalu se vidi tek na duge staze (spomenut ću, a da ne koristim spoilere - ono što Holden osjeća dok prolazi kroz prsten ili što je Elvi osjetila kad je ubacivala Millera u ono čudo na kraju). Uglavnom, sad se priča polako slaže. Slijedi jedna kulminacija, ali i ona je priprema za dalje.

A složit ću se da Prostranstvo nije distopija. Samo je prilično realistično u gledanju na ljudski rod.
Ne može više ništa biti kao nekadašnji Star Trek, pa ni sam Star Trek, ma kako mi to željeli. On je nastao u drugim vremenima. I bio je slika nastojanja čovječanstva, gdje je među intelektualcima barem vladala svijest da nam je takva budućnost potrebna. Ne bih rekao da je to sad slučaj. Zato ni ST nije takav kakav je bio. Nema vraćanja na staro, a fali im novih ideja (barem onima koji imaju pravo da ga prave).
Roddenberry je praktično počeo s premisom da je ljudski rod neki bitan faktor u svemiru. Frank i Abraham (tj. Corey) ga stavljaju na dno te ljestvice. Malo je toliko godina napretka da dostignemo svijest Roddenberryjeve Federacije...

I definitivno, gledajući ovu seriju čovjek se mora zapitati kako bi tek Battlestar Galactica bila dobra da se snima sad. A bila je odlična za svoje vrijeme (uz sve sitne nedostatke). Jer ako se ima s čime porediti, onda je to ta serija.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #208 : 07.10.2020. 21:51:25 »
Četvrtak, oko 23:00 ako sam dobro skontao ova vremena... Kako god, uključio sam sebi podsjetnik da ne propustim, a evo link na youtube gdje će biti streaming (NY Comic Con):



Brzinski prijevod opisa:

Predvođena članicom glumačke postave Dominique Tipper (Naomi), glumačka postava i tvorci Prostranstva (The Expanse) fanovima će pružiti prvi pogled na dugo očekivanu 5. sezonu na Amazon Prime Video. Očekujte razgovor o detaljima i uzbudljiv kratki pogled na ono čemu se fanovi najviše raduju, na sljedeće poglavlje naučno-fantastične serije dobitnice nagrade Hugo.

Prema ovome, vjerovatno ćemo imati i kratku scenu (kao što je bilo ono spuštanje na Il), a pretpostavljam i prvi trailer... kao i (nadam se) datum...



Jedva čekam! Ako je suditi po knjigama, ovo bi mogla biti najbolja sezona serije... jer je 5. knjiga definitivno najbolja dosad. LOL

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1132
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #209 : 09.10.2020. 00:05:31 »
16. decembra 3 epizode, a onda po 1 sedmično...