Autor Tema: The Expanse  (Posjeta: 60846 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #150 : 29.06.2018. 22:39:58 »
Ne skidajte onu lucidTV verziju za hdtv S03E12-E13... Izmiješano je nešto. Barem jedna scena, koja treba biti blizu kraja je ubačena na početak... Ne znam kako to rade, ali pretpostavljam da spajaju iz dijelova nakon što isijeku reklame...
Ima ona druga verzija PROPER.HDTV.x264-KILLERS (od ettv), isto obje epizode... Ta je super... Prijevod uskoro, čim spojim ove od WebRipa, pošto je tamo odvojeno... Podignuta je 13, samo da prođe provjeru.

I da, pitanje, kako to objaviti? Treba li podizati i kao E12 i E13 ili je dovoljno samo kao 12? Pošto ne vidim mogućnost da se istovremeno označi kao obje?
Nisam dosad radio takav prijevod, mada sam viđao, ali se ne sjećam kako je išlo...

Usput, sjajno finale... Mada je knjiga tu dala materijala da se za ovo što je od E07 do E13 snimi još čitava sezona... Drugi bi to razvukli na ihiii...

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #151 : 01.07.2018. 15:38:14 »
Hvala na prevodima  :majstore

Finale odlicno, a ova prva verzija sto je izasla na netu sa pomijesanim redosljedom ispalo je bolje nego westworld (sto u biti ta prevara od serije i jeste, samo nakupina random mix scena)

Cak su lijepo i zaokruzili trilogiju iz straha od otkazivanja serije. ovo komotno moze biti i kraj, ali hvala Bogu pa je u stvari samo kraj jednog velikog prologa i pocetak neceg sto ce obiljeziti sci-fi svijet.

sad se mogu baciti na cetvrtu knjigu, moram priznati da mi je bolje za gledati, kao i kod gota jer su scene i cgi stvarno predivni, ni ja ne bih bolje zamislio sav taj svijet.

p.s. da li neko zna kad ce izaci ostale knjige u laguni?  ja sam ih nasao samo 5




Offline Dzi

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 173
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #152 : 01.07.2018. 16:24:28 »
Odlicno finale.

Sve 3 sezone su VRHUNSKE.

Jedva cekam cetvrtu.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #153 : 01.07.2018. 21:16:42 »
Hvala na prevodima  :majstore

Finale odlicno, a ova prva verzija sto je izasla na netu sa pomijesanim redosljedom ispalo je bolje nego westworld (sto u biti ta prevara od serije i jeste, samo nakupina random mix scena)

Cak su lijepo i zaokruzili trilogiju iz straha od otkazivanja serije. ovo komotno moze biti i kraj, ali hvala Bogu pa je u stvari samo kraj jednog velikog prologa i pocetak neceg sto ce obiljeziti sci-fi svijet.

sad se mogu baciti na cetvrtu knjigu, moram priznati da mi je bolje za gledati, kao i kod gota jer su scene i cgi stvarno predivni, ni ja ne bih bolje zamislio sav taj svijet.

p.s. da li neko zna kad ce izaci ostale knjige u laguni?  ja sam ih nasao samo 5
Nema na čemu...
A prvo sam pogledao tu verziju i vidim da mi nešto ne štima, ali se dalo gledati... Srećom brzo se pojavila i druga, taman kad sam krenuo prevoditi...
Knjige sam čitao kao pdf (postoji svih 5), njihovo izdanje (postoji i hrvatsko, ali mislim da su izdali manje). Kad sam došao do kraja 5. knjige, onda sam morao tražiti strana izdanja. Šteta što ne izdaju i one novele - i one su u seriji (Kasapin stanice Anderson, Drive...) ili će tek biti.
Ne vidim da u dijelu s najavama stoji novo Prostranstvo. Ko zna, možda povećani interes i donese nova izdanja.

A četvrta knjiga mu dođe kao nešto između. Otkrit ću samo (bez spoilera) da se radnja uglavnom odvija u jednom od sistema i da se vraća Havelock . Millerov partner s Cerere - ako će ići po knjizi - I istražitelj/Miller je i dalje tu. Ali to "između" otkriva još neke tajne o univerzumu koji su osmisli. Tako da tu ima puno toga što bi taman moglo stati u sezonu ili polusezonu (vjerovatno sezonu).

A nekako jedva čekam da dođu do radnje knjige 5, u kojoj bi možda moglo biti najviše akcije. A svaki od članova posade Rocinantea ima jednako važnu ulogu (pisana s njima kao prvim licima po poglavljima).

Znam da je nova knjiga (8. po redu) na engleskom najavljena za kraj godine, a 9. za godinu dana nakon toga. Tu je planiran kraj. Ali ko zna? Nadam se da neće biti...

Offline ixenio

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 117
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #154 : 02.07.2018. 17:08:06 »
postoje li prijevodi knjiga u pdf-u. molim link
Bibere humanum est, ergo bibamus - Piti je ljudski, zato pijmo

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #155 : 03.07.2018. 02:29:22 »
sudeci po intervjuu tvoraca serije. Radnja se nece odvijati samo na Ilusu, nego i na zemlji i marsu kao i avasarala ce da bude. mozda opet neki mix 4. i 5. knjige kao 1. i 2. u prvoj sezoni. snimanje krece u decembru.. brzo ce i 4. sezona, ma koliko se nama cinilo daleko

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #156 : 03.07.2018. 04:20:22 »
Ixenio... bilo je na balkandownloadu (nadam se da ovim ne kršim neko pravilo o reklamiranju - ako je tako neka se slobodno briše)... Uglavnom imaš tih 5 pdf-ova.

Augment... Nisam pratio planove, ali liči na uobičajenu dinamiku, tj. otprilike izlazi u isto vrijeme kao i treća sezona.
Da ne lupam spoilere onima koji nisu čitali:
Spoiler for Hiden:
Onda definitivno liči na miješanje knjige 5. Što vjerovatno znači da dobijamo i Marca Inarosa.
U tom slučaju, nakon što završe s Illusom, tamošnjim tajnama i riješe se istražitelja/Millera:
To znači da nam vjerovatno slijedi ona katastrofa epskih razmjera, izazvana od strane Marca Inarosa (i njegovog i Naominog sina Filipa).
Amos bi trebao biti na Zemlji i spasiti Clarissu i krenuti na ono uzbudljivo putovanje (prvo biciklima, a onda nekim fancy brodom do Mjeseca). Tu bi se trebalo još štošta saznati o Amosu. A ima se šta.
Alex bi trebao biti na Marsu (s tim što u knjizi on ne zna da ima sina, a u seriji to zna otpočetka), odakle bi on i Bobbie (koja im se tek tu priključuje u knjizi ponovo - nije bila u "sporoj zoni") trebali spasiti premijera ili predsjednika Marsa (neku čiviju, svakako) Razorbackom.
Naomi bi trebalo da traži Filipa Inarosa, svog sina, pa biva oteta.
Prije toga Roci biva potpuno remontiran na Tychou, gdje se vadi trag protomolekula, koji je ostavilo još ono biće s Ganimeda, a što je zapravo uzrok pojavljivanja Millera.
Isto, treba se riješiti pitanje vlasništva nad Rocinanteom. U knjizi ga je Tilly Fagan otkupila od Marsa. A u seriji je, ako sam dobro skontao mrtva. Mada to nije potpuno dorečeno.
A Holden, s Fredovom posadom u Rociju, ide da izgladi stvar i sve ih pokupi
Bit će zanimljivo vidjeti kako će sve to sklopiti. Ali sigurno će biti odmaka od knjiga, jer ga već dosta i ima. Ali u svakom slučaju, još puno više akcije...

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #157 : 11.07.2018. 12:36:26 »
Ponovo prevedoh prvu sezonu... To je nešto što sam usput radio zadnjih 20-tak dana. Prvo sve preveo, pa onda nekoliko puta pregledao ispravljao. I podizao titlove kako uradim sinhronizaciju za web varijantu svake epizode.

Naravno, nije mi namjera da sad ovdje ičiji trud nipodištavam ili nešto slično, ali bilo je nekih stvari koje sam mislio da treba drugačije. Između ostalog, tu su i nazivi nebeskih tijela, kao i nekih drugih specifičnih pojmova (među njima pojmova iz knjige), koji su kod drugih bili prilagođeni engleskom, a mi imamo svoje. Npr. Pheobe je Feba - Saturnov mjesec. Ceres je Cerera - asteroid ili patuljasti planet (zavisno od klasifikacije) - najveći objekt u asteroidnom pojasu. I slično. Svi ovi nazivi, pa kad se kasnije nekad pojave i izmišljeni, su uzeti iz mitologije, što grčke, što rimske, što neke druge, a za to imamo svoje varijante. Maksimalno sam se potrudio i što bolje prevesti tehničke pojmove i neke fraze.

Kako god, ovo sam radio zbog sebe. Ali zašto ne i ponuditi ostalima.
Pa, kome se sviđa, bujrum.

Offline Luka1

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 82
Odg: The Expanse
« Odgovor #158 : 14.07.2018. 11:47:35 »
Ja sam odgledao prvu sezonu, kad je pocela druga sezona nisqam uspeo da je povezem sa prvom, nista mi nije bilo jasno pa sam prestao  :(

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #159 : 14.07.2018. 18:09:37 »
Baš se nastavlja tamo gdje su stali. Možda si trebao obnoviti... Još Miller na početku S01E02 ima onu kratku rekapitulaciju:

Spoiler for Hiden:
Zvala se Julie Mao.
Preletio sam pola solarnog sistema da je pronađem.
Ali sam stigao sam prekasno.
Njen otac ju je pretvorio u eksperiment.
Imao je puno pomoći.
Oslobodili su neku "stvar" na stanici punoj Beltera.
Niko ne zna šta je to.
Upoznao sam neke dobre ljude koji su to pokušali spriječiti.
Nadam se da ih ima još.
Jedva smo izvukli živu glavu iz tog pakla.
Neki nisu uspjeli.
Mi smo jedini koji znaju šta se događa na Erosu.
Sve što sad želim je pronaći odgovorne i srediti te gadove.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #160 : 14.07.2018. 18:10:17 »
Pardon, na početku S02E01...

Offline Luka1

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 82
Odg: The Expanse
« Odgovor #161 : 15.07.2018. 14:58:01 »
Pa jel se isplati gledati, vredi li, ima li svih prevoda ...?

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #162 : 15.07.2018. 19:54:08 »
Negdje rekoše Battlestar Galactica susreće Game Of Thrones... Pa kome se takvo šta sviđa svakako...
Naravno, sve je prevedeno...

Offline Suncani

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #163 : 16.07.2018. 20:30:09 »
Meni je ovo posle serija Farscape, Battlestar Galactica, i pojedinih Star Trek u više od zadnjih par godina najbolja SF serija.
:murija:

Offline wooshoo

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski
Odg: The Expanse
« Odgovor #164 : 04.10.2018. 03:42:21 »

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #165 : 04.10.2018. 11:23:02 »
Nema veze. Taman. I prva je imala 10.
Vidim 10. se zove Cibola Burn (Cibola/Sibola u plamenu), što je naziv 4. knjige.
Radnjom smo stigli do te knjige, pa je vjerovatno finale, finale knjige. odnosno čitava sezona se vjerovatno bazira na toj knjizi. S tim što je moguće da ubace nešto i iz novela ili neki lik koji se trebao pojaviti kasnije.
Vidim da je i 8. knjiga dobila naslov (Thiamat's Wrath - Tiamatin gnjev - prema babilonskoj božici Tiamat), ali su izlazak pomjerili za mart 2019. (trebalo je u decembru kao prethodne 2, ako se ne varam).
https://www.jamessacorey.com/get-ready-tiamats-wrath/

Spoiler for Hiden:
U ovoj sezoni bi trebalo da se vrati Havelock (Millerov partner s Cerere), ako je suditi po knjigama. Zatim Basia Merton (otac onog dječaka koji je nastradao u eksperimentu - zaboravih ime trenutno - zadnji pretvoren u ono čudovište). Još od bitnih likova bi trebala biti uvedena Elvi Okoye, naučnica UN-a.
Nadam se da će Bobby, za razliku od knjiga, biti član posade Rocinantea.
Većina radnje knjige se odvija na Ilu (Illusu - prema latinskom), odnosno Novoj Zemlji. Prvi naziv su dali doseljenici, a drugi je naziv koji su dale UN.
A možda će sve to pomjeriti za kraj, a u međuvremenu ubaciti nešto.

A evo ovdje i Cas Anvarov snimak s prvog čitanja scenarija za S04E01
https://twitter.com/Casanvar/status/1044627792069947393

Offline wooshoo

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski
Odg: The Expanse
« Odgovor #166 : 09.10.2018. 01:14:59 »
Sabko,

Ne bunim se što ima 10  ;D
Bolje 10 dobrih i sadržajnih nego razvlačenje zarad uvećanja minuta i trajanja.

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #167 : 09.10.2018. 01:34:57 »
Ma, da... Ne kažem da se buniš... To ja ono kao sam sebi.  :)

Ma nema veze, dok god ne bude ukidanja... Čekat ćemo i sljedećih 10 iduće sezone...
A sigurno nećemo vidjeti sezonu kao 3, gdje su ubrzali radnju da bi stigli do onog dijela s kapijama da za svaki slučaj zaokruže dio priče.
Ali zato smo dobili par najboljih epizoda. 7 je bila ono baš. A ne zaostaju ni one dvije na kraju, koje su emitirane skupa.

Ipak, još uvijek žalim što nismo imali lik Bacce iz knjige (meni jedan od najboljih). Ali to nije bilo moguće zbog Drummerice (koja je ranije uvedena), pa smo tu na dobitku u odnosu na knjigu. Isto i Ashford u knjizi pogine na kraju i više je fanatični luđak. Ovako su ga ostavili, jer je stvarno dobro ispao. Zanima me šta će uraditi s Clarissom aka Melbom (ne vidjeh je u castu).
Spoiler for Hiden:
Ona bi trebala završiti u UN-ovom zatvoru nakon ovoga i tek kasnije ponovo biti važna. Amos je spasi prilikom napada na Zemlju.

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #168 : 09.10.2018. 01:42:16 »
Volio bih da citava sezona izadje odmah! nema potrebe se patiti sedmicu po sedmicu


Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #169 : 09.10.2018. 02:23:48 »
A Amazon obično tako radi.
Vidjet ćemo. :P

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #170 : 09.10.2018. 02:47:02 »
E, da, S04E01 se zove New Terra (Nova Zemlja), po planetu, koji sam spominjao (ili Ilo, kako će ga prozvati)



A tu su i novi kombinezoni posade Rocinantea:

« Zadnja izmjena: 09.10.2018. 02:49:38 sabko »

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #171 : 07.01.2019. 03:53:42 »
Sabko,

Ne bunim se što ima 10  ;D
Bolje 10 dobrih i sadržajnih nego razvlačenje zarad uvećanja minuta i trajanja.

Po pitanju ovoga... Negdje sam neki dan pročitao da im Amazon ne ograničava trajanje epizoda (dosad je valjda bilo 43 min. po epizodi ili slično), nego ih čak ohrabruje da rade duže. Tako da će epizode biti po oko 55-60 minuta, što i jeste praksa kod Amazona.
Kako god, u tih 10 epizoda ćemo imati vjerovatno isto ili više minuta nego u sezoni od 13.

Još jedna stvar, jako bitna, SyFy im je zbog načina distribucije, bio uveo ograničenja po pitanju jezika. Drugim riječima, nije se baš smjelo previše psovati. A isto je bilo i po pitanju golotinje.
U knjizi je jezik prilično slobodan. Pogotovo kad govori Avasarala. Ona psuje gore od kakvog kočijaša i to joj je, zapravo, jedna od glavnih osobina. Mada su od 2. sezone bili malo popustili, pa je psovala koliko-toliko, ali su prigušivali zvuk ili se koristili nekim drugim forama.
Sve to je Amazon dopustio da rade kako misle da treba. I najavili su da će tako i raditi.

Što se tiče radnje, rekli su da će glavna radnja pratiti knjigu, ali će i dodati radnju iz nekih novela i još štošta. A ovo već moram u spoiler. Mada možete otvoriti, osim ako baš ono ne želite ništa znati.
Spoiler for Hiden:
Bobby će vjerovatno biti na Marsu i kažu da su dosad pokazali premalo Marsa, osim nekih stvari koje su morali radi radnje. Tu itekako ima šta.
Avasarala će biti na Zemlji. I tu je očekivati štošta.
Nisam pročitao da su rekli, ali moglo bi nešto iz nekih narednih knjiga. A vezano je za Naomi i njenu prošlost. A istovremeno i za napad na Zemlju, te odmetnutu marsovsku frakciju i frakciju ASP-a.
Vjerovatno će i ASP (ne taj odmetnuti) početi preuzimati primat, kao neko ko će kontrolirati "Sporu zonu" (prostoru koji veže prstenove) i pristup prstenovima i sistemima.

Ono što na početku vjerovatno slijedi je transformacija Grdosije, ranjeg Nauvooa, u svemirsku obrtnu stanicu u "Sporoj zoni", s koje se i vrši ta kontrola. A posada Rocinantea će obavljati neke zadatke za ASP. Što bi ih i trebalo odvesti na misiju oko koje će se vrtiti sezona.

Trebalo bi da vidimo dosta Millera / Istražitelja. Tj. samo mi i Holden. Ostali ga ne vide.

A iako je to u knjigama kasnije, Drummerica bi mogla voditi glavnu riječ u ASP-u. U knjigama je, ako se dobro sjećam, to bilo negdje nakon 20-30 godina. A sumnjam da ćemo u seriji vidjeti toliki vremenski skok. Možda samo nekoliko godina. I to tek u 5. sezoni ili kasnije (jer do vremenskog skoka ima još štošta da se izdogađa).

Ma jedva čekam ovo. I nadam se da će Amazon pustiti čitavu sezonu odjednom. Da je ko čovjek u dahu odgledam.  :)

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #172 : 12.01.2019. 20:51:11 »
Dodao sam svoje titlove za S02 E04-E06 i preradio svoje titlove za S02 E01-E03... Trebalo je nešto malo popraviti, a sad su i tehnički bolji (bar ja mislim tako)...  :)

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #173 : 14.01.2019. 02:25:18 »
Citam da 4. sezona nece do jeseni... nadao sam se tamo maj/juni

Offline Mister No

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 232
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #174 : 02.05.2019. 22:38:31 »
Odlicna je ova treca sezona, jedino su po meni malo zbrzali radnju u poslednjoj epizodi ali nije strasno. Dobar kraj, i drago mi je sto je Amazon preuzeo seriju. Ovo mi je mozda i najbolja sf serija od BSG

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: The Expanse
« Odgovor #175 : 21.07.2019. 07:58:08 »
Mrzim lopatare i limune

Offline Augment

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 372
Odg: The Expanse
« Odgovor #176 : 24.07.2019. 02:18:15 »



 :majstore  clapp

Mogli su vala na jesen krenuti sa sezonom. sad neka izbace svih 10 ep. 13.12!

Offline Aleksandar Coa Zdravković

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 128
  • Spol: Muški
    • Superlative Сasual Dating - Live Women
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: The Expanse
« Odgovor #177 : 27.07.2019. 20:39:37 »
Serija je obnovljena za petu sezonu.

Offline wooshoo

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski
Odg: The Expanse
« Odgovor #178 : 29.07.2019. 03:14:50 »
Serija je obnovljena za petu sezonu.

Šta obnavljaju na petu, nek daju četvrtu da vidimo više  :P :neverovatno: njam-njam

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: The Expanse
« Odgovor #179 : 05.10.2019. 21:28:09 »
Stigo teser... Onako churchilovski... Uh... Ovo je vjerovatno povodom ComiCona NY, koji je danas počeo... Prošli je bio povodom ComiCona San Diego...