Autor Tema: True Detective  (Posjeta: 218148 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: True Detective
« Odgovor #60 : 11.02.2014. 14:48:43 »
Pa mislim da kad je Cohle pričao o svojoj obitelji Sa Maggie (Hartova žena) u 2 epizodi? mislim da je spomenuo da je on zgazio malu sa autom. ili tak nekako, nisam siguran.
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #61 : 11.02.2014. 15:25:17 »
Nije direktno rekao kako je on krivac već je samo spomenuo što se dogodilo, ali nije rekao kako ju je on ubio  :)
Spoiler for Hiden:
Cohle confides that his daughter died after being involved in a car accident, leading to the collapse of his marriage and the beginning of his addiction

I ne zaboravimo da je Cohle 1993. godine proveo više mjeseci u psihijatrijskoj bolnici.

Offline passenger

  • Prevoditelj extra
  • Regularni forumaš
  • *****
  • Postova: 97
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #62 : 11.02.2014. 19:08:17 »
Evo, okačio sam svoj titl za ovu 4. epizodu. Znam da ima drugih koji to prevode, ali ovo je serija koju planiram "baciti" na DVD pa težim perfekcionizmu i mislim je prevesti za sebe i svoje prijatelje.
A kad sam već preveo za sebe, mislio sam - zašto ne podijeliti?

No, ako bude kakvih prigovora od kolega koji ovo inače prevode, neću više kačiti svoj titl. Eto - tek toliko.
...Cheeks are hollow, skin is withering. Crone time comes, this life comes to an end. Life, life, death, life. The words of a crone. Cheeks are hollow, skin is withered...

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #63 : 11.02.2014. 22:06:03 »
Svaki dobar titl je dobrodošao.
Postavljen i srpski titl za 4. epizodu.
« Zadnja izmjena: 11.02.2014. 22:55:50 MilanRS »

Offline Hajzenberg

  • Captain333
  • Član
  • ***
  • Postova: 999
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #64 : 12.02.2014. 01:20:24 »
Nevjerovatna scena  :)  Pogledao sam je 3-4 puta.

Offline lazavr

  • Vođa pobunjenika!
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3191
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #65 : 12.02.2014. 15:56:37 »
Kakva epizoda, kakva završna scena, kakav rad kamere... Televizijsko savršenstvo na filmski način  notworthy

Offline Aleks@

  • Vitez švedskog stola
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3924
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #66 : 12.02.2014. 18:10:38 »
Ludacka scena. Jos kazu da su za dan ipo sve spremili i otresli kadar. Profi!

Sent from my HUAWEI G300 using Tapatalk


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #67 : 12.02.2014. 18:15:44 »
Da, jer nije kao kod filma da možeš jednu scenu snimati danima pa kasnije naštimavati. Samim time ta scena još više dobiva na težini i sam redatelj je rekao kako su se svi morali naći na valnoj dužini jer su toj sceni imali preko 30 glumaca i svako je imao svoj zadatak.



A i ne zaboravimo na odličnu folk/rock pjevačicu. Ta pjesma je bila u jednoj odličnoj humornoj sceni  ;D


Offline cocrcici

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 153
  • Summer Is Coming...
Odg: True Detective
« Odgovor #68 : 14.02.2014. 01:05:42 »
Mislim,serija je  :majstore
Summer Is Coming...

Offline Laudanum

  • A.C.A.B.
  • Prevoditelj
  • Regularni forumaš
  • ****
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
  • Super mi je mozak
Odg: True Detective
« Odgovor #69 : 14.02.2014. 12:27:07 »
Zadnja scena je preslikan rad kokaina. Mislim da su na to i ciljali jer se koka provlaci kroz celu epku. Onakav naboj, paranoicnost, agresivnost, intenzitet, dezorijentacija, zamucena kamera, euforicnost, bukvalno su docarali gledaocu kako to izgleda.
« Zadnja izmjena: 14.02.2014. 12:46:21 Laudanum »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #70 : 14.02.2014. 13:49:26 »
Paranoje i dezorijentacije nema kod bijelog. Samo rad vilice, puno kaugume i osjećaj da si Bog  ;D

Evo za petu epizodu promo...


Offline Derek Trotter

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 133
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #71 : 15.02.2014. 08:08:54 »
Svaka epizoda je sve bolja i bolja.
Ovu poslednju sam pogledao u jednom dahu.Najbolja do sada. I potpunosti se slažem o završnoj sceni,o samom scenariju,režiji i naravno gluma Matthew McConaugheya je za  :naklon:
"This time next year , we'll be millionaires!"

Offline pljoska

  • 1. Dinamo, 2. Celtic, 3. Liverpool
  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški
  • Ne muljaj muljatora...
Odg: True Detective
« Odgovor #72 : 15.02.2014. 14:09:42 »
Harleson je isto odlican, ako ne i bolji od partnera! Svaka im cast obadvojici.

Offline sabljarka

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 222
Odg: True Detective
« Odgovor #73 : 16.02.2014. 00:36:45 »
u 4. oj epizodi mi je, nekako, najupećatljiva scena bila
Spoiler for Hiden:
...kada Chole i Maggie pričaju u onom kafiću. Kada mu ona kaže: u must a be great husband... i nakon toga se frajer digne i ode, bez rijeći. super

Offline Hajzenberg

  • Captain333
  • Član
  • ***
  • Postova: 999
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #74 : 16.02.2014. 00:38:23 »
u 4. oj epizodi mi je, nekako, najupećatljiva scena bila
Spoiler for Hiden:
...kada Chole i Maggie pričaju u onom kafiću. Kada mu ona kaže: u must a be great husband... i nakon toga se frajer digne i ode, bez rijeći. super

Da. I meni mnogo jaka scena. Ono sam odavno počeo da radim u nekim situacijama  :)

Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Odg: True Detective
« Odgovor #75 : 16.02.2014. 15:09:05 »
Hvala za prevode!

Offline bedazzled

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 130
  • Spol: Muški
    • BluRay i HD ripovi Filmova i serija sa prevodima!
Odg: True Detective
« Odgovor #76 : 16.02.2014. 15:20:23 »
Odgledao prvu epizodu i odusevio se i pretpostavljam da su ostale jos bolje,jaka glumacka ekipa i to dva glumca koji su meni medju najomiljenijima. Hvala puno na prevodima!

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #77 : 17.02.2014. 10:56:36 »
Upravo sam pogledala petu. Ne mogu da opišem koliko sam oduševljena serijom. Svih pet epizoda dosad bile su prava remek dela. Strašno mi se sviđa što je priča tako slojevita.

Pesmica :)
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #78 : 17.02.2014. 16:49:39 »
Kris  smileyNO1 odličan je u grupi The Highwaymen gdje je pjevao sa pokojnim Cashom, Jenningsom i još uvijek živim Nelsonom.

I što tek onda reći nakon pete epizode. Epizoda koja se vješto poigrala sa našim glavama.
Spoiler for Hiden:
Oni crni detektivi su nas pokušali uvjeriti kako je Cohle ubojica ili da ima veze s tim ubojstvima. Malo su se motali po Hartovoj glavi oko toga i redatelj nam je namjerno dao sve te hintove kao što su oni davali Hartu da i mi pomislimo na trenutak kako je Cohle ubojica ili da ima veze s tim. Ne vjerujem u to. Jednostavno je tragao cijelo vrijeme za ubojicama. Klišej samo takav, a ovo je previše pametna serija da bi na kraju Cohle ispao. Sad da citiram onog lika iz prošle epizode koji je rekao

"He said that there's this place down south where all these rich men go to, uh, devil worship. He said that, uh, they—they sacrifice kids and whatnot. Women and children all got—all got murdered there and, um, something about someplace called Carcosa and the Yellow King. He said there's all these, like, old stones out in the woods, people go to, like, worship. He said there's just so much good killin' down there. Reggie's got this brand on his back, like a spiral. He says that's their sign."

The Yellow King jednostavno označava sotonistički kult ili više pojedinaca koji imaju pravo nositi taj naziv kao recimo Tuttle. Oni žele pozvati Old Ones iz Lovecraftovih mitova. One prve tri žrtve su bile iz 1995. godine. No, ajmo na nešto drugo. Zašto ti crni detektivi ispitivaju Harta i Cohlea? Po meni samo postoje dva uvjerljiva razloga. Prvi razlog je da zbilja vjeruju kako Cohle ima nešto s tim slučajevima i zato su ušli u Hartovu glavu i u pravom trenutku mu rekli što misle od samog početka. Primijetit ćete da u ove četiri epizode uopće nisu bombardirali Harta sa optužbama oko Cohlea niti mu davali išt, kao i nama gledateljima. Lijepo smo se opustili kad odjednom u ovoj petoj epizodi počnu bombardirati Harta kako Cohle ima prste u svemu tome.

Drugi razlog i koji je meni nekako logičan je da su ti detektivi unutra. Da rade za taj kult, pokušavaju spriječiti Harta, a pogotovo Cohlea koji po mojoj nekakvoj teoriji nikad nije ni prestao tražiti. Dosta toga on drži za sebe. Ti crni detektivi znaju da je blizu zečje rupe što sam si metaforički protumačio s ovom slikom

Metaforički, jel. I tako, ti crni detektivi rade za taj kult, za Yellow Kinga i pokušavaju spriječiti Cohlea da sve razotkrije. Zato je Cohle i izašao kroz ona vrata jer ih je analizirao kao što je taman prije Hart rekao kako neće ništa izvući iz njega već će on izvući iz njih. Cohle je i tom jednom detektivu rekao "je li ti imaš prijatelje na visokim pozicijama"

I znate što je najljepše od svega. To što se hitnovi iz prijašnjih epizoda povezuju s ovom epizodom. Pa da vas samo podsjetim što je Cohle rekao tim detektivima u drugoj epizodi. Rekao im je da je škola zatvorena i je li to njima što znači. I onda je par sekundi pauza i kamera pokazuje Cohleovu facu kako prati njihove reakcije i analizira ih. On cijelo vrijeme indirektno njih ispituje, a ti sjajni, al stvarno sjajni hintovi nam upućuju na to. Zato volim pogledat epizode više puta.

Sad pazite ovu sliku.


To je ona zadnja scena kad je Cohle u školi, drži vražju zamku i kamera dolazi prema nama polagano napuštajući taj prostor gdje je Cohle i što vidimo? Na prozoru vidimo crnu zvijezdu, a znamo da je škola povezana sa Tuttleom.

Imam teoriju kako je Hart nenamjerno povezan sa svime time. Kuća mu je stalno označena sa spiralama, a i to smo vidjeli kad se one igrale vani i na drvo im odleti s onim čime su se igrali. Tada sa zumiranjem vidimo nešto kao spiralu. Njegova starija kćer, Audrey, za nju smatram kako će biti u velikim problemima, a lako moguće potencijalna žrtva ili da je i sama povezana sa njima. A lako moguće da je i seksualno zlostavljana od nekog u ranijoj dobi zbog svih onih hintova iz prošlih epizoda, a i sad kako se promijenila.

Ovo je baš moderna verzija The King in Yellow jer što više mislimo o tome, sve dublje ide i svako malo se nešto otkrije.

A tek Hartova majica na kojoj je poster od Pink Floydovog zadnjeg albuma, a ta sama slika prikazuje jednu glavu ako se spoji, ali je od samog početka razdvojena i tako izgleda kao dvije glave iz profila. Značenje tog postera se do dan danas ne zna iako ima teorija.

Odlične scene sa Ledouxom, sjajno snimljene i neočekivane.


Offline GATTUSO88

  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #79 : 17.02.2014. 17:42:58 »
Muldere, svaka cast za ove analize! Sjajan si!  drinks

Offline Laudanum

  • A.C.A.B.
  • Prevoditelj
  • Regularni forumaš
  • ****
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
  • Super mi je mozak
Odg: True Detective
« Odgovor #80 : 17.02.2014. 18:38:20 »
Moguce je da je...
Spoiler for Hiden:
Hartovu kcerku seksualno zlostavljao njegov tast koji se savrseno uklapa u profil pripadnika kulta, imucan je i uticajan. Uglavnom, ona je vazan deo u svemu ovome. I kad god je Hart spomenuo da mu je trag bio odmah ispred nosa bude neki flesbek sa njegovom Odri. Mozda je ona pripadnica kulta i da ju je on tu izgubio a ne da je jedna od zrtava.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #81 : 17.02.2014. 20:09:46 »
Spoiler for Hiden:
Ona je sigurno povezana s nečime. A lako moguće da će biti potencijalna žrtva zbog prizivanja Old Onesa u što vjeruje taj kult. To žrtvovanje mora imati četiri elemenata. Zemlja (tako je ubijena Dora Lange pokraj onog drveta), voda (tako je ubijena ona druga žrtva, rijeka), vatra (tako je ubijena ona treća žrtva koja nikad nije ni nađena pa je logično da je spaljena) i zrak (tako je ubijena Tuttleova kćer) i peti element je kombinacija sva ta četiri elemenata. Peti element je za Hartovu kćer koja je očito od ranog djetinjstva zlostavljana i sad je sva sjebana. Dobro si ovo rekao za njegovog tasta. To zvuči sjajno i odličan je dio te velike slike  smileyNO1

A ta teorija od 5 elemenata je jako stara u književnosti i zvuči dosta logično kad se sve spoji i dodaju ubijene žrtve i kako su ubijene. To jest tu je četiri klasična elemenata koji imaju više značenja od žrtvovanja do duhovnosti Onda vidiš da su ubijeni upravp prema tim elementima. Uglavnom, ta teorija je zasad dobro prihvaćena i vidjet ćemo hoće se toga držati, a sve ide prema tome. I Hart mi je sve sumnjiviji zbog nekih scena

Cijela serija to jest ova prva sezona je odlična posveta Lovecraftu koji je taj kozmički horor popularizirao, a sami autor serije je fan njega. Pazi ovo.

For instance, he makes Cthulhu and his minions water beings, whereas "The Call of Cthulhu" has them coming down from space and building their cities on land; only later are their cities submerged by geological upheavals, and this is a catastrophe which immobilizes the Cthulhu spawn. Hastur is portrayed as an "air elemental", while at the same time Derleth implies that he lives on the bottom of the Lake of Hali. Yog-Sothoth and Nyarlathotep, probably the two most purely Cosmic of all Lovecraftian entities, are squeezed into the "earth" category; while, finally, he invents the fire elemental, Cthugha, to round out his menagerie of elementals. (Lovecraft invented no beings that could be construed as "fire elementals"). Cthugha comes from the star Fomalhaut --- presumably because Lovecraft once mentioned that star in one of his sonnets.

To su ti mitovi od Lovecrafta poznati kao Cthulhu Mythos. Tu su spomenuta ta četiri elemenata po kojima su ubijene te žrtve, a još bitnije je da je spomenut Hastur, a Hastur je spomenut i u seriji. Još u drugoj epizodi, opisan je u književnosti kao zli entitet.



Spoiler for Hiden:
u njezinom dnevniku je pisalo The Yellow King, a to su kratke horor priče od Chambersa koje će kasnije jako puno utjecati na Lovecrafta i njegove poznate mitove. U dnevniku je spomenut i grad Carcosa, a s tim gradom vlada zli entitet Hastur, žuti kralj koji je poznat po svojem žutom simbolu i ko igra njegove igra, on umire. Sjetite se one vražje zamke koju su našli detektivi. Ubojica s njima tako razgovara što je i Cohle rekao na početku.

Offline Laudanum

  • A.C.A.B.
  • Prevoditelj
  • Regularni forumaš
  • ****
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
  • Super mi je mozak
Odg: True Detective
« Odgovor #82 : 17.02.2014. 20:42:49 »
Spoiler for Hiden:
Bitan je Hastur veoma, jer on otvara put do Karkose, on je njen vladar. Bas mitologija je veoma prisutna, cak su i ove crne zvezde preuzete od Cambersa kao i dva sunca. I ona krv iz celije na snimku izleda kao pipci a znamo sta oni predstavljaju. Cak i nije slucajno sto su ova 2 detektiva iz 2012 crnci jer su u knjizevnim delima vecina likova crni, sem 2 koji su beli i koji mogu predstavljati Kola i Harta.
I meni je Hart sumnjiv ali jos ne znam tacno zbog cega Kol je lepo vukao za nos onu dvojicu i lepo im rece na kraju da su company men tj da zna da kult ima ljude u policiji. Znao je sta radi od pocetka intervjua, zato je i trazio pivo jer je znao da cim popije jedan gutljaj njekov iskaz nece vaziti na sudu. Ovako je saznao neke detalje najnovijeg zlocina koje su mu panduri dali, analizirao ih. Well played.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #83 : 17.02.2014. 23:22:02 »
To je to, na istoj smo valjnoj duljini  smileyNO1

Ma mitlogija je sjajno napravljena. U današnje vrijeme smisliti nešto originalno te spojiti svu tu književnost, nihilizam, filozofiju je stvarno za svaku pohvalu. Mislim, tek je prošlo 5 epizoda, a serija se već urezala u tv povijest. Razlog je i u tim detaljima i to što nema praznog hoda. Svaka rečenica je na mjestu, sve je bitno. Nije ništa slučajno stavljeno. Ne vjerujem da će zasrati u ove preostale tri epizode. Pametna je to ekipa koja pazi na detalje, imaju sjajnog redatelja, glumce. Stvarno ne vidim gdje mogu zasrati, a očito je odbijaju ići po standardnim klišejima kakav ovaj žanr nosi. Sad još samo trebam razmisliti na čemu sam sa Hartom jer je bilo previše hintova koji uključuju njega.

Jesi vidio ono sa brojkom 5?
Spoiler for Hiden:
Sjećaš se onih lutaka što je njegova kćer stavila kao grupno silovanje. Tamo je bilo 5 lutaka. 5 konjanika na onoj slici. Pa sad u zadnjoj epizodi rekli su da je Cohle viđen 5 puta u zadnjih 5 tjedana. Pa onda tih 5 elemenata to jest četiri, ali je 5. elemenat spoj tih četiri. 5 čini pentagram koji je značajan u seriji. Još se sigurno toga da naći.

I najočitije za kraj. To smo svi vidjeli.


I recimo da sad preostale tri epizode budu isto odlične i da serija ima samo jednu sezonu, ovo bi mi onda bila najbolja serija sa jednom sezonom poslije The Prisonera



Offline Laudanum

  • A.C.A.B.
  • Prevoditelj
  • Regularni forumaš
  • ****
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
  • Super mi je mozak
Odg: True Detective
« Odgovor #84 : 18.02.2014. 01:35:01 »
Spoiler for Hiden:
Da, pentagram je bitan. Onaj bivsi cimer Ledua je rekao da Ledu na ledjima nosi znak pripadnosti tom kultu. Nije bilo spirale vec pentagram. Takodje...

 Na slici je stari obicaj pod imenom "Courir de Mardi gras" karakteristican za predeo juzne Luizijane, koji vuce korene iz paganizma.
Cisto da ljudi ne pomisle da je i zloglasni KKK upleo prste u misteriju rofl
« Zadnja izmjena: 18.02.2014. 12:18:03 Laudanum »

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #85 : 18.02.2014. 19:51:38 »
Prevod pete epizode je postavljen na sajt.

Odlične epizode i dalje...
 smileyNO1

Offline Hajzenberg

  • Captain333
  • Član
  • ***
  • Postova: 999
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #86 : 19.02.2014. 01:43:44 »
Hvala na prevodu Milane i hvala na analizi Muldere  smileyNO1 

Offline Amon Lee

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 90
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #87 : 19.02.2014. 03:45:37 »
Mekonahi razvaljuje,raj za oči.
Spoiler for Hiden:
Nigro detektivi su lažni hint,kao i Mekonahi,moje skromno mišljenje
.Vudi,Vudi...
« Zadnja izmjena: 19.02.2014. 14:45:56 lazavr »

Offline Amon Lee

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 90
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #88 : 19.02.2014. 03:56:13 »
Mega level za sve druge serije koje se emituju.
« Zadnja izmjena: 19.02.2014. 04:06:04 Amon Lee »

Offline alexis

  • Član plus
  • Senior član
  • ***
  • Postova: 1207
  • -
Odg: True Detective
« Odgovor #89 : 19.02.2014. 12:52:50 »
Hvala na prevodima Milane.
Serija je odlicna, Mekonahi fenomenalan.
Jel ovo planirano samo kao mini serija od 8 epizoda?