Autor Tema: True Detective  (Posjeta: 218299 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: True Detective
« Odgovor #30 : 20.01.2014. 00:13:20 »
Odgledah pilot, serija ima dosta potencijala.  Jedan od bojih introoa u zadnih par godina. Mada je HBO i po tome prepoznatljiv, barem se meni većina svidjela. Što se tiče prve epizode, upoznavanje sa detektivima i njihova veza, onda taj slučaj (koji i nije igrao glavnu ulogu u ovoj prvoj epizodi). Ali vjerujem da će biti jako zanimljivo kad budu rešavali ovo ubistvo. Dosta filosofskih misli što mi se sviđa. Samo neka nastave sa dobrim radom.

Offline iwanna76

  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #31 : 20.01.2014. 08:09:56 »
Prva epizoda je bila ljubav na prvi pogled , mislim da ce ljubav trajati i dalje  :majstore

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #32 : 20.01.2014. 16:51:54 »
"Always make the audience suffer as much as possible." - Alfred Hitchcock

Moram pohvaliti redatelja Carya Fukunaga koji je dao dušu za sve te divne kadrove, a koliko vidim, režirat će i preostale epizode. Kinematografski besprijekorno.

McC i dalje briljira. Još više improvizira i saznali smo
Spoiler for Hiden:
o njegovom liku kako je bio u psihijatrijskoj bolnici 1993. godine. Malo produbili njegovu priču o kćeri. Alexandra Daddario ima divne sise  srcesmajli malo sam više obratio pozornost na Harrelsona i ne mogu reći da je isti tada i u sadašnjosti. Razlike ipak ima. Nek kao kod McC-a, ali razlike vidim.

Iako u nekim stvarima nema veze sa Twin Peaksom, ali u nekim segmentima je nevjerojatna slično pa tako dolazim do glavne reference u ovoj epizodi. Samo za nas horor fanove i pazite sad kako je sve dobro povezano. Samo se nadam se ste pažljivo pratili simbole i pokušat ću biti što jasniji i krenuti od prvog simbola u drugoj epizodi i sve povezati sa zadnjim simbolom.
Spoiler for Hiden:
u njezinom dnevniku je pisalo The Yellow King, a to su kratke horor priče od Chambersa koje će kasnije jako puno utjecati na Lovecrafta i njegove poznate mitove. U dnevniku je spomenut i grad Carcosa, a s tim gradom vlada zli entitet Hastur, žuti kralj koji je poznat po svojem žutom simbolu i ko igra njegove igra, on umire. Sjetite se one vražje zamke koju su našli detektivi. Ubojica s njima tako razgovara što je i Cohle rekao na početku.

Sad pogledajte zadnji hint koji su nam dali je Sova. Na trenutak se pojavljuje. Vidite dole na slici. Sova je jedan od glavnih trademarkova Twin Peaksa. U Twin Peaksu Sova je predstavljaja zlog entiteta BOB-a, ali ne samo to. Sova inače predstavlja Molocha, boga kojega štuju Illuminati. Znak Molocha smo vidjeli i u prvoj epizodi, objasnio sam tad na onim slikama.

Dakle, ovo je jako jako kompleksno sastavljena mitologija serije. Naprosto sam oduševljen jer za ovo treba biti potkovan. Ček se treća u kojoj će još više produbiti tu mitologiju. Jedno je sigurno, a to da imamo novo TV pitanje koje glasi Who Killed Dora Lange?

Offline milijura

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 238
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #33 : 20.01.2014. 20:03:24 »
E ovo mi je sjelo!!!
Konacno nakon duuuugo vremena jedan dobar mi pilot...

Hvala na prijevodu!!!

Offline spico

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1536
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #34 : 20.01.2014. 20:50:50 »
Pogledana i druga epizoda. Ovo je stvarno odlično. Ja sa mitologijom nisam upoznata, ali primetila sam sve te sitnice što je pomenuo Mulder (fino ti to nama objašnjavaj ;D). Svaka od tih scena napravljena je tako ako paziš i te kako primetiš te stvari, pa makar i ne znao o čemu se radi, i da tako da kažem ostanu u podsvesnom sećanju. Gluma je FANTASTČNA, pogotovo McConaughey. Baš su ga uboli. Ta mračna, jeziva atmosfera... divota! Jedva čekam sledeću epizodu. Oduševljena sam. smileyNO1
“You will begin to touch heaven, Jonathan, in the moment that you touch perfect speed. And that isn’t flying a thousand miles an hour, or a million, or flying at the speed of light. Because any number is a limit, and perfection doesn’t have limits. Perfect speed, my son, is being there.”
― Richard Bach, Jonathan Livingston Seagull


Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #35 : 20.01.2014. 21:17:27 »
Ima u današnjim Večernjim Novostima intervju sa McConaughey i između ostalog i pitanja za seriju i lik koji glumi u seriji.
Ovde je fantastičan, kakva transformacija, boja glasa, ponašanje, dijalozi, ponašanje 101% skinuto od zavisnika.. Reginald 'Bubbles' Cousins mi je bio bez premca, ali Rust Cohle ga šiba sa ulogom zavisnika..
Odlična druga ep.
iShare, noProfit


Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #36 : 21.01.2014. 20:44:51 »
Dobra je i druga epizoda, razvija se priča.

P.S. Prevod je postavljen.

Offline Šubi

  • Troler
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 2299
  • Spol: Muški
  • Capo di tutti capi.
Odg: True Detective
« Odgovor #37 : 22.01.2014. 00:51:51 »
Hvala za drugu!  ;D smileyNO1

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #38 : 22.01.2014. 04:07:04 »
Promo za treću  :)


Offline aleksa71

  • Prevoditelj
  • Mlađi član
  • ****
  • Postova: 130
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #39 : 22.01.2014. 10:26:33 »
Metju neprevaziđen, nenadjebiv, vrhunski baja  :naklon: Serija fantastična... Realizam kakav još nisam gledao u sličnim serijama...  :volim
If you want to fuck the sky, learn your dick to fly!

Offline Mister No

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 232
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #40 : 22.01.2014. 12:05:27 »
Ovo sam nasao na jednom forumu,napisao je lik koji je pogledao prve cetiri epizode

Citat:
"True Detective turns occult, fast, and is gonna be to Lovecraftian/Weird Fiction fans what Twin Peaks did for Lynchian/Stephen King bindings. The best part is? People who watched Episode 1 of True Detective don't even know it yet."

http://www.gamefaqs.com/boards/226-television-cable-and-satellite/68332546

Offline Aleks@

  • Vitez švedskog stola
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3924
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #41 : 22.01.2014. 12:31:51 »
Odlično i očekujem da bude sve bolje.

Spoiler for Hiden:
Citat:
Alexandra Daddario ima divne sise  srcesmajli malo sam više obratio pozornost na Harrelsona

Stvarno sise za medalju. A ti više obraćao pažnju na Harrlesona. u_jeeeeeeeeee  :P ;D

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #42 : 22.01.2014. 13:06:27 »
Spoiler for Hiden:
Bitna je serija i detalji u njoj, a ne sise  :P sise dolaze kasnije kao bonus.

Ovo za Lovecrafta ništa čudno. Gore sam napisao poveznicu između Lovecrafta i žutog kralja. Volio bih vidjeti kako produbljuju priču
Spoiler for Hiden:
oko Lovecrafta i njegovih mitova, ali ne vjerujem da će serija ići u nadnaravno već će se samo baviti s tim temama.

Tako da jedva čekam vidjeti što će od njega uzeti. Vjerojatno Cthulhu mitove. Bavit će se kozmičkim hororom, vjerojatno kroz metaforu i njegove vizije/halucinacije. Dakle, pripremite se za Great Old Ones

Lovecraft se i sam bavio okultnim, čak je i pisao da je komunicirao s one strane svijeta i jako detaljno opisivao svoja iskustva. Necronomicon imate danas svugdje za nabaviti pa ko želi, neka si pročita.

Samo je šteta što će malo ko ove stvari skužiti pa ću pokušati biti što detaljniji oko takvih stvari i povezivati ih u jednu sliku.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #43 : 28.01.2014. 04:17:34 »
"To realize that all your life, all your love, all your hate, all your memory, all your pain, it was all the same thing. It was all the same dream you had inside a locked room – a dream about being a person. And, like a lot of dreams, there’s a monster at the end of it." - Rust Cohle

Jebote, Cohle i nihilizam. Kao da opet čitam Schopenhauera i Nietzschea  ;D
 
Ma svaka čast Pizzolattou. Odlično je napisao Cohlea i njegove analize/seciranja su nas koji volimo filozofiju kao najljepši dar koji trenutno možemo dobiti.

Malo više o epizodi u spoileru.

Početak i religija
Spoiler for Hiden:
vrhunsko analiziranje Cohlea. I ne napada religiju kao takvu niti obične vjernike već one vjerske fanatike. Ipak, ne možemo reći da je Cohle ateist, upravo zbog te njegove filozofije i njegovog prosvjetljenja. Bliži je agnostiku iako ja osobno ne volim te etikete jer su to samo etikete koje nas djele. Kao i same religije, kao i sve ostalo u ovom bolesnom svijetu. Simbola u ovoj epizodi i nije bilo osim one spirale koja se svako malo pojavljuje, ali nije ni itrebalo biti. Ipak ta spirala sugerira da postoji veza između više ubojstava. U prve dvije su nam davali hintove/simbole, a sad su nam približili likove. Maggie, Cohle, Hart. Vjerujem da nas tek pravi simboli očekuju u narednim epizodama.

Hart je ustvari puno više nemoralan od Cohlea. Da, Cohle je čudak u ovom svijetu. Ja ga ne smatram čudnim niti malo upravo zato što djelimo neke osobine i dobro je da se stavlja iznad drugih i da na svako pitanje ima odgovor. Proispituje ono što je pred njim. okolina ga samo okružuje, ne utječe na njega kao na Harta što i vidimo kakve ima probleme doma. Pritisak je sve jači, on lagano puca. Jebe mu se većinu toga. Previše je nošalantan iako spada u tradicionalne osobe. Sjajna je scena nakon razgovora sa kćerkom, ide razgovor sa ženom. Simbolično je to što je on sad u koži svoje kćeri pred svojom ženom. Tu se vidjelo propadanje jednog srednjovjekovnog čovjeka koji je upao u krizu srednjih godina, koji misli da ima svoj cilj što i govori da gleda samo ravno. On ne želi kao Cohle da okolina utječe na njega, ali joj se ne može oduprijeti. Pokušava, trudi se, ali laže, vara sve zbog pritiska koji je stvorio njegovu krizu.

A kraj epizode je vjerojatno Leteće Špageti-Čudovište koje je ova vidjela na LSD-u  ;D http://hr.wikipedia.org/wiki/Lete%C4%87e_%C5%A0pagetno_%C4%8Cudovi%C5%A1te

Na kraju, imam teoriju o ubojici ili nekome ko surađuje s njim. Bilo je ajmo reći hintova o njemu i prikazali su ga.
Spoiler for Hiden:
Ima baš čudnu bradu, zar ne  ;D s tim da je najveća misterija kako je njihova kćerka to vidjela i gdje je vidjela. Smatram da u ovoj seriji nema slučajnosti. Takva je serija, puna hintova. Sve je tu s razlogom. Ne govorim da je taj lik ubojica, ali vjerujem da je nekako povezan i koliko vidim, on će se pojaviti još u dvije epizode. Toliko...

I ovu šalicu si nabavljam...



Sutra još jednom pogledam epizodu. Vraćaju se za dva tjedna.

Offline GATTUSO88

  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #44 : 28.01.2014. 11:11:11 »
Odlicna epizoda! 10/10
"See, we all got what I call a life trap, this gene-deep certainty, that things will be different, that you'll move to another city, and meet the people that'll be the friends, for the rest of your life, that you'll fall in love and be fulfilled. Fucking fulfillment, heh, and closure. Fucking empty jars, to hold this shitstorm, and nothing is ever fulfilled, until the very end."

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #45 : 29.01.2014. 00:10:05 »
Prevod je postavljen.

Dijalog iz epizode:
Spoiler for Hiden:
– Pitaš li se ikada jesi li loš čovek?
– Ne, ne pitam se.
   Svetu su potrebni loši ljudi. Držimo druge loše ljude dalje od vrata.

Offline PedjaCh

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 115
Odg: True Detective
« Odgovor #46 : 29.01.2014. 00:45:51 »
Stvarno dobra serija.
Hvala za prevod!

Offline Dekara

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 75
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #47 : 29.01.2014. 08:22:01 »
Hvala za prevod  smileyNO1

Offline sabljarka

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 222
Odg: True Detective
« Odgovor #48 : 29.01.2014. 14:02:36 »
tko će čekati još dva tjedna do slijedeće ...

Offline Amon Lee

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 90
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #49 : 29.01.2014. 16:38:12 »
Mislim da će ova sezona biti najbolja sezona od svih emitovanih serija do sada(2013/2014),ako ne i kandidat za sezonu,seriju)u tekućoj godini.narovno,moje mišljenje.Pozdrav za prevode.

Offline pele

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 295
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #50 : 30.01.2014. 10:13:53 »
Za sada je samo skidam,ali pogledavsi prvu epizodu,mislim da ce biti odlicna serija.Nadam se.

Sent from my LG-E975


Offline nenad.d

  • Stoka je na ceni, ljudi su jeftini!
  • Prevoditelj extra
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5287
  • Spol: Muški
  • With Robert Hawkins ready to go and nukem all.
    • http://hotel-weinhaus-bernarda.de
  • Google map koordinata: Moja lokacija
Odg: True Detective
« Odgovor #51 : 30.01.2014. 20:44:46 »
Pauza dolazi jer ameri imaju finale NFL-a sad u nedelju. Sem ako u CA ne puste jer kod njih nije to nacionalni sport.
iShare, noProfit


Offline Mister No

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 232
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #52 : 04.02.2014. 09:00:28 »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #53 : 04.02.2014. 10:45:26 »
Par zanimljivih slika koje sam nasao na netu


Da, o tom sam govorio malo gore. To je taj grad
Spoiler for Hiden:
Carcosa iz te kratke priče od Chambersa, The King in Yellow. Black Stars je dio te pjesmice. Sve to spada u metaforu kozmičkog horora, a to je ovdje Bog. Zato i imamo toliko religije kroz seriju. Sama radnja te krakte priče je o okultnom u tom malom gradiću gdje tamošnji ljudi izvode različite vrste žrtvovanja što se događa i u ovoj seriji.


Spoiler for Hiden:
http://oi42.tinypic.com/331es5u.jpg
http://oi42.tinypic.com/2a9pqo9.jpg
To je onaj crtež koja je njegova klinka nacrtala. A brada je ista kao kod njega. Smatram da to nije ubojica, ali da je nekako povezan.


Ovo jako puno toga otkriva i povezano je sa onim crtežima od njegove klinke
Spoiler for Hiden:
a ta mala je rekla da su je prijatelji nagovaral ida tako nešto nacrta. Sad povežemo ove gore slike sa Tuttleom i ta škola je povezana sa Tuttleom što nam govori da se dosta ljudi iz te zajednice bave okultnim. Ako bolje pogledamo, kroz sve epizode se provlači god vs evil priča i vjerojatno svi ti upleteni misle kako vode rat što je i spomenuto od jednog lika kad je rekao "upravo se vodi rat". Dakle, Tuttle vjerojatno ima tu grupu ljudi s kojima ispiru mozak djeci u školi o nekakvom ratu kako je i sam spomenuo. Ovo gore na prvoj slici je Ku Klux Klan, a dolje vidimo lutke posložene kako je gore na slici. Jako slično. Uglavnom, njegova kćer je sigurno nešto vidjela. Još dodamo one crteže.

One spirale koje se pojavljuju na žrtvama, takva jedna spirala je nacrtana u Martijevoj kući i obješena na zid. http://oi62.tinypic.com/2pq52dk.jpg samim time je njegova kćer vjerojatno označena. Ne bi me čudilo da je cijela zajednica upletena. Referirali su se i na Lovecrafta, a ono što je zanimljivo u njegovim kratkim pričama je da je radnja 90% vremena u nekakvoj maloj zajednici za koju se ispostavi kako se bavi okultnim, a glavni likovi su uvijek neki par koji istražuje čudne događaje.

Samo u tri epizode su imali toliko izvrsnih scena, a neke serije po 5, 6 sezona nemaju niti jednu.

« Zadnja izmjena: 04.02.2014. 10:47:31 Mulder »

Offline Fonste

  • Novi član
  • *
  • Postova: 48
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #54 : 04.02.2014. 16:29:36 »
Uf, sto ovo sto malder opisuje deluje tako zanimljivo, poboljsao mi je seriju, koja mi je inace jedna od boljih ikada za sad, za 100 puta :D

maldere, jel imas neki film ili seriju koja je u slicnom tripu kao i ova tvoja objasnjavanja, neka luda misterija ili tako nesto? ako znas, daj mi nazive, sve cu da ih odgledam hahha

Offline Bad Boy

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 369
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #55 : 04.02.2014. 17:11:20 »
Serija je fantastična, razumem "znake", znam nešto opšte i primitivno o okultizmu i mračnoj strani serije, a Mulder je svakako to znanje produbio i lakše mi je za praćenje znajući što više o pozadinskoj priči. A posebno mi drago što slučaj nije čista izmišljotina i plod mašte, već se istorijsko-naučne činjenice mogu naći, kao što je nekoliko puta na ovoj temi ukazano. Hvala, Mulder!  :naklon:

Sinoć ponovio prvu epizodu na HBO i moram pogledati ostale dve pre nove, navučen sam.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #56 : 05.02.2014. 12:55:38 »
Uf, sto ovo sto malder opisuje deluje tako zanimljivo, poboljsao mi je seriju, koja mi je inace jedna od boljih ikada za sad, za 100 puta :D

Serija je fantastična, razumem "znake", znam nešto opšte i primitivno o okultizmu i mračnoj strani serije, a Mulder je svakako to znanje produbio i lakše mi je za praćenje znajući što više o pozadinskoj priči. A posebno mi drago što slučaj nije čista izmišljotina i plod mašte, već se istorijsko-naučne činjenice mogu naći, kao što je nekoliko puta na ovoj temi ukazano. Hvala, Mulder!  :naklon:

Sinoć ponovio prvu epizodu na HBO i moram pogledati ostale dve pre nove, navučen sam.

Nema na čemu  drinks

maldere, jel imas neki film ili seriju koja je u slicnom tripu kao i ova tvoja objasnjavanja, neka luda misterija ili tako nesto? ako znas, daj mi nazive, sve cu da ih odgledam hahha
Iako je serija vrlo originalna, ipak ima dosta sličnosti s nekim serijama/filmovima. Recimo, ovako filozofske serije jako dugo nije bilo, ali baš da se konstantno priča o filozofskim temama. U toj kategoriji, Northern Exposure joj je najsličnija. Tu ćeš naći svu važniju filozofiju iz povijesti. I po atmosferi rijetko koja serija može stat uz bok gradu Cicely. Što se tiče nekakvog tripa, to je Twin Peaks i odmah dolazimo do Carnivalea koja je po metaforama najsličnija True Detective. Epska good vs evil priča. Po samom istraživanju sličnih tema imaš dosta mračni Millennium i jedna zaboravljena mini serija, Wild Palms pa kad već preporučujem, evo jedna koju se nažalost slabo spominje, a trebalo bi. Picket Fences - kroz tu seriju su se probili hrpa poznatih glumaca. Ima dosta misterije + mali gradić.

Uglavnom, sve te serije imaju jednu ili više dodirnih točaka sa True Detective. Dakle, iako je Northern Exposure skroz različita serija, ali gledajući kroz filozofski dio, to je najsličnija serija, a jedna od najvećij snaga True Detectivea je upravo taj filozofski dio.

A što se filmova tiče... Originalni The Wicker Man ako želiš nešto najbolje o kultu. Naravno, nezaobilazan je i Lynch i njegov Lost Highway a ako želiš vidjeti nešto od Lovecrafta, onda pogledaj Dagon i Jacob's Ladder se bavi dosta podsvjesnim, kozmičkim hororom.

Forbrydelsen je recimo slična serija što se tiče istraživanja ubojstva, ali tu nema nikakvog tripa.

Evo, naći ćeš nešto za sebe  smileyNO1


Offline Fonste

  • Novi član
  • *
  • Postova: 48
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #57 : 05.02.2014. 14:37:08 »
E to to, cak sam sad izvalio da me ta filozofija vise interesuje nego ta misterija.

inace, ako nekad budem cuo da neko pominje maldera odmah mu placam pivo, jer ne znam kako drugacije da se zahvalim :D

Offline Hajzenberg

  • Captain333
  • Član
  • ***
  • Postova: 999
  • Spol: Muški
Odg: True Detective
« Odgovor #58 : 11.02.2014. 00:15:03 »
"To realize that all your life, all your love, all your hate, all your memory, all your pain, it was all the same thing. It was all the same dream you had inside a locked room – a dream about being a person. And, like a lot of dreams, there’s a monster at the end of it." - Rust Cohle

Jebote, Cohle i nihilizam. Kao da opet čitam Schopenhauera i Nietzschea  ;D
 

 smileyNO1

Uživam u seriji. Rust Cohle, lik po mojoj mjeri.

Spoiler for Hiden:
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law. We are things that labor under the illusion of having a self; an accretion of sensory, experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody, when in fact everybody is nobody. Maybe the honorable thing for our species to do is deny our programming, stop reproducing, walk hand in hand into extinction, one last midnight, brothers and sisters opting out of a raw deal.
« Zadnja izmjena: 11.02.2014. 00:22:41 Hajzenberg »

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: True Detective
« Odgovor #59 : 11.02.2014. 03:26:04 »
I što tek reći nakon ovakve epizode.

Evo, par minuta sam gledao u ekran i razmišljao što napisati nakon ove epizode, nakon onog zadnjeg kadra. Najozbiljnije.

Epizoda je bila bez previše simbolike, bez previše hintova. Totalno drugačija od prve tri epizode. Ne mogu reći da nisam očekivao ovakav zaokret, ali prve tri epizode su mu toliko uvukle pa me ova epizoda ostavila kao jako malo epizoda u modernoj tv povijesti.

Woody i McC su još viš izvukli ono nešto iz sebe i vukli epizodu gdje kod su htjeli. No, ovaj put budimo fer. Redatelju moramo čestitai na onome što smo upravo gledali. Prve tri epizode su isto fantastično režirane, ali Cary Fukunaga je kao Woody i McC izvukao ono nešto iz sebe i dao nam jednu od najbolje režiranih scena u televizijskoj povijesti. Za ovo zadnje dajem ruku u vatru da će se ta scena prepričavati godinama i da će ostati tako zapamćena. Ono što je on izveo je kontinuirani dugi kadar koji je toliko težak da treba godine i godine učenja za tako nešto, a da ne pričam na koliko se tu detalja treba paziti. I on nam je to dao. Izvrstan šestominutni kadar, a prije toga tri i pol slow-paced epizode da bi nam onda darovao takvu napetost i režiju. Da previše ne baljezgam oko tog kadra, baš kako piše u ovom ČLANKU  Best. Scene. Of. The. TV. Season.

Što se tiče same radnje
Spoiler for Hiden:
kad smo kod simbolike, onaj lik u zatvoru je spomenuo žutog kralja, grad Carcosa i ono o čemu sam govorio nakon prve epizode, žrtvovanje (devil worshippers). I zanimljiva je jedna rečenica koju je Marty rekao, a to je "the detectives curse to have the solution right under your nose, but to be paying attention to the wrong clues".

Samo je pitanje na što se odnosi. Možda na Ledouxa. A tek Cohle i pretvaranje da je njihov pa uzimanje bijelog i to je jako realistično prikazao. Sami izrazi lica, još dodamo režiju redatelja koji sve to dočarava. I napokon su bajkere odlično prikazali. Primjetite da se Cohle nazvao Crash, a njegova preminula kćer je poginula u automobilskoj nesreći. Imam teoriju da je i on kriv za smrt svoje kćeri. Po meni bi to imalo dosta logike. Zasad se sporedno bave s time i bavit će se do samoga kraja kada će se sve otkriti, nadam se.

Ne smijem zaboraviti i kako ovo sjajno izgleda kinematografski. Adam Arkapaw, svaka čast.

Sad na još jedno gledanje pa možda uhvatim još neki detalj. Čisti mind-blowing kojeg želim još.
« Zadnja izmjena: 11.02.2014. 03:28:03 Mulder »