Autor Tema: Babylon 5  (Posjeta: 33117 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #30 : 22.06.2011. 09:31:46 »
Najprije nam je otišao Richard Biggs - dr Stephen Franklin (18. 03. 1960. - 22. 05. 2004.) -

Nakon njega Andreas Katsulas - G'Kar (18. 05. 1946. - 13. 02. 2006.) -

A sad još i Jeff Conaway - Zack Allen  (05. 10. 1950. - 27. 05. 2011.) -


 :( :( :(
« Zadnja izmjena: 22.06.2011. 09:34:06 master »

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Babylon 5
« Odgovor #31 : 23.06.2011. 17:06:53 »
Huh... Al' umiru, jbt... Baš šteta.
A i dobrano stare. Kad se sjetim Šeridana sa početka druge sezone i kad ga sad vidim u Voices in the Dark... Nije baš kao O'Nil iz Stargejta, ali nije ni daleko od toga.  :)
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #32 : 30.06.2011. 12:09:23 »
Odlična serija i jedna od najboljih, ako ne i najbolja SF serija. Ostalo mi je u sjećanju kako je bila jednom davno prikazivana na tadašnjem OTV-u, a ja sam je tada počela gledati, pa je prestalo prikazivanje... Ili sam možda ja zaboravila na nju. Baš sam je počela ponovo gledati, ovaj već treći put i sjećam se kako mi se serija odmah svidjela od prvih par epizoda iz prve sezone. Znam da sam u manjini, jer većina fanova uglavnom kaže da im se počela sviđati tek od druge sezone, ali eto meni je to bilo dobro od početka. Ono što me privuklo u početku su likovi, a nakon toga i glavna priča koja se proteže kroz seriju, a počela je negdje krajem prve sezone, koliko se sjećam. Također bilo mi je fascinantno gledati Miru Furlan kao vanzemaljsku ambasadoricu, a žena je stvarno odlično odglumila. Od ostalih likova dragi su mi Londo i G'Kar, pa Lennier i Vir, a i Ivanova i Garibaldi... Zapravo ovo je jedna od rijetkih serija u kojoj su mi skoro svi likovi podjednako dobri. Nedavno sam kompletirala i DVD kolekciju sa 5 sezonom, koju moram priznati još nisam pogledala. Vjerovatno je to zbog onog kraja serije, moram se pripremiti na takav kraj, pa makar i bio logičan i zaokruženje priče.  Usput, ostalim ljubiteljima SF-a ili onima koji će to možda tek postati, preporučam da ne odustanu od gledanja tijekom prve sezone, pa makar i na trenutke izgledala dosadno ili kao da nema nikakve priče, vjerujte da ono najbolje tek dolazi. Eto isprika na mom trkeljanju, ali s obzirom da sam ponovila gledanje i sad sam na kraju treće sezone i uživam, morala sam nešto i napisat. :)

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #33 : 30.06.2011. 15:22:51 »
Vjerovatno je to zbog onog kraja serije, moram se pripremiti na takav kraj, pa makar i bio logičan i zaokruženje priče. 
Što se tiče samog izgleda, ovo je prva serija u kojoj su svi efekti rađeni kompjuterskom animacijom. (ST je u to vreme najveći deo efekata radio s modelima.)
Meni je taj izgled vrlo drag, zato što je specifičan i što nikad nećete čuti: "Ova serija liči na Babilon 5." Razmislite. Falling Skies liči na V, V liči na Independence Day (bljak!), Independence Day (bljak!) liči na stariji V. SGU liči na BSG i ST Voyager. Efekti nisu toliko jaki da bi privukli one koji od serije traže efekte i da bi odvukli pažnju s priče u svoj njenoj kompleksnosti.

Ova serija je dala mnogo izuzetnih epizoda. Ovom prilikom bih da istaknem dve.

2x21 Comes the Inquisitor - U kojoj inkvizitor ispituje motive Delen i Šeridana.
4x08 The Illusion of Truth - Gde mediji rade svoj posao, a epizoda završava ćutanjem.

A što se tiče kraja inamay, odgledaj ga i uživaj u njemu. Tako je hteo Stracinski.  :)
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #34 : 30.06.2011. 19:39:12 »
Meni osobno specijalni efekti nikad nisu bili toliko važni, već priča i likovi. Ja sam odrasla gledajući stari Doctor Who, tako da sam naučila ignorirati ono u pozadini, iza priče. ;) Shvaćam što hoćeš reći i meni su se svidjeli ti kompjuterski efekti, dapače to je bio bonus uz sve ostalo. Ja rijetko uspoređujem serije, jer smatram da je većina serija posebna na svoj način... Druga je stvar ako se radi o nekakvom remakeu ili ako su neke stvari posuđene.
Comes the Inquisitor je odlična epizoda. Kad već spominjemo epizode uz ove koje si ti naveo, spomenut ću one koje sam nedavno pogledala:

3.8 Messages from Earth (1)
3.9 Point of No Return (2)
3.10 Severed Dreams (3) -Napete epizode o pobuni i odvajanju postaje Babylon 5 od Earth Allieancea.

3.12 Sic Transit Vir - epizoda o Viru (Abrahamo Lincolni)

3.16 War Without End (1) - povezane sa događajima iz prve sezone, istražuje nestanak Babylona 4 i povratak nekih likova
3.17 War Without End (2) - odlične scene sa Londom i G'Karom

3.20 And the Rock Cried Out, No Hiding Place - meni osobno jedna od dražih epizoda i opet prikazuje Londa u drugačijem svjetlu. Potpuno neočekivani kraj i odlično spojeno sa soundtrackom u pozadini.

Zapravo može se reći skoro cijela treća sezona, a i nadolazeća četvrta su genijalne, vrhunske. smileyNO1 Ovaj put ću se potruditi da rastegnem gledanje epizoda na po dvije dnevno, umjesto šest i definitivno ću pogledat i kraj. :)


Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #35 : 30.06.2011. 20:14:31 »
3.20 And the Rock Cried Out, No Hiding Place
Jedan od religioznih lidera kaže Šeridanu sledeće.

I'd rather do something and make a mistake than be frightened into doing nothing.  That's the problem at home.  Folks have been conned into thinking  they can't change the world. Have to accept what is. I'll tell you something, my friends, the world is changing every day. The only question is, who's doing it?

Radije bih uradio nešto i pogrešio, nego bio preplašen da ne uradim ništa. To je problem kod kuće. Ljudi su prevareni da misle da ne mogu da izmene svet. Da moraju da prihvate ono šta jeste. Reći ću vam nešto, prijatelju, svet se menja svakog dana. Jedino pitanje je, ko ga menja?

Šta da čovek kaže na ovo? Nije li baš tako?

Zapravo može se reći skoro cijela treća sezona, a i nadolazeća četvrta su genijalne, vrhunske. smileyNO1 Ovaj put ću se potruditi da rastegnem gledanje epizoda na po dvije dnevno, umjesto šest i definitivno ću pogledat i kraj. :)

Smanji na jednu, ako možeš. Zadnje epizode odgledaj odjednom.  :)
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #36 : 30.06.2011. 21:06:34 »
3.20 And the Rock Cried Out, No Hiding Place
Jedan od religioznih lidera kaže Šeridanu sledeće.

Radije bih uradio nešto i pogrešio, nego bio preplašen da ne uradim ništa. To je problem kod kuće. Ljudi su prevareni da misle da ne mogu da izmene svet. Da moraju da prihvate ono šta jeste. Reći ću vam nešto, prijatelju, svet se menja svakog dana. Jedino pitanje je, ko ga menja?

Šta da čovek kaže na ovo? Nije li baš tako?

Zapravo može se reći skoro cijela treća sezona, a i nadolazeća četvrta su genijalne, vrhunske. smileyNO1 Ovaj put ću se potruditi da rastegnem gledanje epizoda na po dvije dnevno, umjesto šest i definitivno ću pogledat i kraj. :)

Smanji na jednu, ako možeš. Zadnje epizode odgledaj odjednom.  :)

Točno, tako je. To je još jedna od stvari koja čini ovu seriju vrhunskom, jer sadrži takve odlične dijaloge, citate koji te potiču na razmišljanje, a ujedno su svevremenski. Još mi se sviđa činjenica da likovi nisu neki čistunci, bezgrešni, da svi imaju neke mane, ali da se većina trudi da se poprave, a neki na kraju i dobiju iskupljenje. Također imamo likova, kod kojih nikad ne znaš kako će postupiti, a tu imamo primjer Londa u spomenutoj epizodi And the Rock Cried Out... iznenadio me onaj preokret na kraju. U seriji se mogu isčitati neke političke konotacije, ta činjenica da su narodi (vanzemaljske rase i ljudi) zavedeni i poneseni vlastitim željama za prevlasti, u suradnji sa Sjenama počeli ubijati i one iz vlastitih redova (Earth Alliance). Da ne filozofiram previše, mislim da ova serija prilično idealistički prikazuje budućnost čovječanstva, bez obzira na rat sa Minbarijima, njihov međusoban sukob i konačnu pojavu Sjena.
Ovdje mislim na Babylon 5 kao međunarodnu postaju koja promiče razumijevanje i suradnju među narodima i rasama, u borbi za zajedničkim ciljem.
 
Trenutno sam na maloj pauzi od gledanja, pa ću prijeći na Stargate i Farscape, a ostalo ću lijepo gledati epizodu dnevno kad odem na godišnji. Još imam i filmove za pogledati. Gledala sam samo In the Beginning. Da li vrijedi gledati ostale filmove? Po komentarima na 'Netu mi se činilo da većina nije bila baš dobra što se tiče priče.

Offline Matricar

  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški
    • Vila Design
Odg: Babylon 5
« Odgovor #37 : 11.08.2011. 16:12:33 »
Pogledo sam sve do sada i sad gledam Crusade i interesuje me kojim redosljedom da ga gledam

Original broadcast order

War Zone (108)
The Long Road (107)
The Well of Forever (106)
The Path of Sorrows (109)
Patterns of the Soul (110)
Ruling from the Tomb (111)
The Rules of the Game (112)
Appearances and Other Deceits (113)
Racing the Night (103)
The Memory of War (102)
The Needs of Earth (101)
Visitors from Down the Street (104)
Each Night I Dream of Home (105)


ili

Chronological order

War Zone (108)
The Long Road (107)
Ruling From the Tomb (111)
Appearances and Other Deceits (113)
The Memory of War (102)
The Needs of Earth (101)
Racing the Night (103)
Visitors From Down the Street (104)
Each Night I Dream of Home (105)
The Path of Sorrows (109)
Patterns of the Soul (110)
The Well of Forever (106)
The Rules of the Game (112)



Hvala ;)

Offline Vladimir Marković Covenant

  • Član
  • ***
  • Postova: 748
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #38 : 03.11.2011. 14:30:02 »
ja sad skidam seriju i nije mi baš najjasnije šta je Crusade. Može li neko pojašnjenje, molim Vas, znam da odavno ovo ne čitate ali sigurno se sećate.
Jasno mi je da je spinoff, ali ne znam u kom moentu se odvaja, a može onda i odgovor na prethodno pitanje, koje je postavio Matricar
« Zadnja izmjena: 03.11.2011. 14:32:35 Vladimir Marković Covenant »
Molim Vas, kad čitate moje poruke, uvek pretpostavite da je ono što sam mislio rečeno sa dobrom namerom i ako je rečeno nešto što može da se tumači dvojako, mislio sam onako kako bi Vi mislili da ste tako nešto napisali


Offline RockStar

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 144
Odg: Babylon 5
« Odgovor #39 : 03.11.2011. 14:49:32 »
Mislim da je to spin off serije, mozes da pogledas kad odgledas sve epizode... a mozes slobodno i da preskocis.

Offline Matricar

  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški
    • Vila Design
Odg: Babylon 5
« Odgovor #40 : 20.11.2011. 16:30:41 »
crusade prati brod koji traži lijek sa drakh kugu, ima samo par epizoda i nije nešt toliko ni bitno, ali nije na odmet i pogledat ako već gledaš

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #41 : 21.11.2011. 00:28:45 »
ja sad skidam seriju i nije mi baš najjasnije šta je Crusade. Može li neko pojašnjenje, molim Vas, znam da odavno ovo ne čitate ali sigurno se sećate.
Jasno mi je da je spinoff, ali ne znam u kom moentu se odvaja, a može onda i odgovor na prethodno pitanje, koje je postavio Matricar

evo jedna dobra preporuka o redoslijedu gledanja Babylona


Spoiler for Hiden:
Start off with the pilot ("The Gathering") but dont be put off by it, its not the best but everything has to start somewhere!

Then watch all of season 1 and season 2, some people will say "watch In the beginning before season 1" and although the events in that film (the earth/mibari war) are before season 1, it is told from 2278 and has a lot of other stuff in it you just will not appreciate until later, not to mention some of the info on sinclair practically ruins season 1 viewing for you.

After season 2, move straight into season 3 and then from season 3 go into season 4...

midway through season 4 between the episodes of "Into the Fire" and "Moments of Transition" is the time to watch "Thirdspace" which is set between these 2 episodes and has no spoilers or anything as it is pretty self contained.

Then continue with season 4. After season 4 is the time to watch "In The Beginning" in my view as it will show stuff from season 3, before season 1 and also some season 4 things, it will also hint at the near future in season 5 and you will really enjoy this film, i believe personally it is the best of the films.

Then watch season 5 upto "Objects at rest" which is the one from last episode, do not watch "sleeping in light" just yet.

After objects at rest watch River Of Souls which is set 6 months after Objects at rest (in 2263) not bad film.

Then watch Legend of the rangers (if you want to watch it) but i wouldnt bother as its awful and not consistent with rest of B5. This is where it fits in timeline wise as it is set 3 years after objects at rest.

After LoTR its time for A Call To Arms, 2nd to in the beginning a good theatrical film introducing the new charaters of the spin off "Crusade". this is set 5 years after season 5.  This was kind of pilot for crusade as well as a final movie for b5. If you have the 13 eps of crusade on DVD watch these directly after ACTA, they are good and crusade would have become a great show like B5 if the network would have allowed it to run.

After a call to arms and crusade, you are ready to watch Sleeping in Light and cry with the rest of us that there is no more B5 left to watch! sit back and marvel and think yourself enlighted for seeing such a wonderful show as it was meant to be seen.

While that will conclude your viewing there are graphic novels which have good plots which fill in some gaps, also there are 3 trilogies; the psi corps trilogy which is fantastic, the centauri prime trilogy which is also top notch and lastly the technomage trilogy which is very dark and exciting. those 3 trilogies are must reads, as are books #7 and #9 which are considered cannon by JMS.

Season 1

    * 1x00: The Gathering
    * 1x01: Midnight on the Firing Line
    * 1x02: Soul Hunter
    * 1x03: Born to the Purple
    * 1x04: Infection
    * 1x05: The Parliament of Dreams
    * 1x06: Mind War
    * 1x07: The War Prayer
    * 1x08: And the Sky Full of Stars
    * 1x09: Deathwalker
    * 1x10: Believers
    * 1x11: Survivors
    * 1x12: By Any Means Necessary
    * 1x13: Signs and Portents
    * 1x15: Grail
    * 1x16: Eyes
    * 1x18: A Voice in the Wilderness (1)
    * 1x19: A Voice in the Wilderness (2)
    * 1x20: Babylon Squared
    * 1x21: The Quality of Mercy
    * 1x14: TKO
    * 1x17: Legacies
    * 1x22: Chrysalis

Season 2

    * 2x01: Points of Departure
    * 2x02: Revelations
    * 2x03: The Geometry of Shadows
    * 2x04: A Distant Star
    * 2x05: The Long Dark
    * 2x06: Spider in the Web
    * 2x08: A Race Through Dark Places
    * 2x07: Soul Mates
    * 2x09: The Coming of Shadows
    * 2x10: GROPOS
    * 2x11: All Alone in the Night
    * 2x12: Acts of Sacrifice
    * 2x13: Hunter, Prey
    * 2x14: There All the Honor Lies
    * 2x15: And Now for a Word
    * 2x17: Knives
    * 2x16: In the Shadow of Z’ha’dum
    * 2x18: Confessions and Lamentations
    * 2x19: Divided Loyalties
    * 2x20: The Long Twilight Struggle
    * 2x21: Comes the Inquisitor
    * 2x22: The Fall of Night

Season 3

    * 3x01: Matters of Honor
    * 3x02: Convictions
    * 3x03: A Day in the Strife
    * 3x04: Passing Through Gethsemane
    * 3x05: Voices of Authority
    * 3x06: Dust to Dust
    * 3x07: Exogenesis
    * 3x08: Messages from Earth (1)
    * 3x09: Point of No Return (2)
    * 3x10: Severed Dreams (3)
    * 3x11: Ceremonies of Light and Dark
    * 3x13: A Late Delivery from Avalon
    * 3x12: Sic Transit Vir
    * 3x14: Ship of Tears
    * 3x15: Interludes and Examinations
    * 3x18: Walkabout
    * 3x16: War Without End (1)
    * 3x17: War Without End (2)
    * 3x19: Grey 17 Is Missing
    * 3x20: And the Rock Cried Out, No Hiding Place
    * 3x21: Shadow Dancing
    * 3x22: Z’ha’dum

Season 4

    * 4x01: The Hour of the Wolf
    * 4x02: What Ever Happened to Mr. Garibaldi?
    * 4x03: The Summoning
    * 4x04: Falling Towards Apotheosis
    * 4x05: The Long Night
    * 4x06: Into the Fire
    * 4x07: Epiphanies
    * 4x08: The Illusion of Truth
    * Movie: Thirdspace
    * 4x09: Atonement
    * 4x10: Racing Mars
    * 4x11: Lines of Communication
    * 4x12: Conflicts of Interest
    * 4x13: Rumors, Bargains and Lies
    * 4x14: Moments of Transition
    * 4x15: No Surrender, No Retreat
    * 4x16: Exercise of Vital Powers
    * 4x17: The Face of the Enemy
    * 4x18: Intersections in Real Time
    * 4x19: Between the Darkness and the Light
    * 4x20: Endgame
    * 4x21: Rising Star
    * 4x22: The Deconstruction of Falling Stars
    * Movie: In the Beginning

Season 5

    * 5x01: No Compromises
    * 5x02: The Very Long Night of Londo Mollari
    * 5x03: The Paragon of Animals
    * 5x04: A View from the Gallery
    * 5x05: Learning Curve
    * 5x06: Strange Relations
    * 5x07: Secrets of the Soul
    * 5x09: In the Kingdom of the Blind
    * 5x10: A Tragedy of Telepaths
    * 5x11: Phoenix Rising
    * 5x12: The Ragged Edge
    * 5x08: Day of the Dead
    * 5x13: The Corps Is Mother, the Corps Is Father
    * 5x14: Meditations on the Abyss
    * 5x15: Darkness Ascending
    * 5x16: And All My Dreams Torn Asunder
    * 5x17: Movements of Fire and Shadow (1)
    * 5x18: The Fall of Centauri Prime (2)
    * 5x19: The Wheel of Fire
    * 5x20: Objects in Motion
    * 5x21: Objects at Rest
    * Movie: River of Souls
    * Movie: The Legend of the Rangers
    * Movie: A Call to Arms

Crusade

    * Crusade 1x01: War Zone
    * Crusade 1x02: The Long Road
    * Crusade 1x03: The Well of Forever
    * Crusade 1x04: The Path of Sorrows
    * Crusade 1x05: Patterns of the Soul
    * Crusade 1x06: Ruling from the Tomb
    * Crusade 1x07: The Rules of the Game
    * Crusade 1x08: Appearances and Other Deceits
    * Crusade 1x09: Racing the Night
    * Crusade 1x10: The Memory of War
    * Crusade 1x11: The Needs of Earth
    * Crusade 1x12: Visitors from Down the Street
    * Crusade 1x13: Each Night I Dream of Home

The rest

    * 5x22: Sleeping in Light
    * 6x01: The Lost Tales; Voices in the Dark
May the Plasma be with you!

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #42 : 21.11.2011. 13:30:39 »
ja sad skidam seriju i nije mi baš najjasnije šta je Crusade. Može li neko pojašnjenje, molim Vas, znam da odavno ovo ne čitate ali sigurno se sećate.
Jasno mi je da je spinoff, ali ne znam u kom moentu se odvaja, a može onda i odgovor na prethodno pitanje, koje je postavio Matricar
evo jedna dobra preporuka o redoslijedu gledanja Babylona
Svaka čast na ovome, Krbo.  clapp
Napiši samo gde si na ovo nabasao, voleo bih i ja da malo pogledam.

Ljubiteljima koji nisu još gledali preporučio bih i Babylon 5: The Lost Tales. Ja sam se prijatno iznenadio. Čitao sam kako su snimali te dve priče. Ništa od kulisa nije ostalo, nije bilo ni Šeridanove uniforme - ludnica. Čisti entuzijazam.

http://www.imdb.com/title/tt0871427/

Iako snimljeno minimalnim budžetom, vrlo interesantno, sasvim u duhu B5. Prava naučna fantastika.

U jednoj od priča, sveštenika igra onaj bradonja (Alan Skarf) koji je u SGA epizodi Poisoning the Well bio vođa naroda koji je vekovima pravio vakcinu da bi uništio Utvare (Wraith) pa se onda, uz pomoć Atlantiđana, na kraju samovakcinisao. To je izazvalo gađenje i bes naših pravednih Atlantiđana.
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #43 : 22.11.2011. 00:50:06 »
Svaka čast na ovome, Krbo.  clapp
Napiši samo gde si na ovo nabasao, voleo bih i ja da malo pogledam.

misliš na popis? Pojma nemam, negdje sa interneta je, ali sam ja copy&paste u txt file koji čuči već dvije godine na disku
(i dobro je došao)



May the Plasma be with you!

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #44 : 22.11.2011. 01:00:39 »
misliš na popis? Pojma nemam, negdje sa interneta je, ali sam ja copy&paste u txt file koji čuči već dvije godine na disku
(i dobro je došao)
Nek' je čuč'o - dobro je dočuč'o.  ;D

Tekst odaje autora-znalca. Mislio sam da bi bilo dobro videti još pokoji iz istog pera.
It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Babylon 5
« Odgovor #45 : 24.11.2011. 23:01:32 »
Tja... Krbo, taj spisak ne mora značiti mnogo.
Ovo što sad slijedi je mali off, ali dobro ilustruje ono što želim reći.
 offtopic
Jedan od mojih najboljih prijatelja je veliki fan Star Warsa, kao i ja (praktično smo odrasli na 4., 5., i 6. epizodi). Prije nekoliko godina, svojoj curi (koja ti je živa enciklopedija Star Treka, ali o Star Warsima pojma nema; znam, čudno, ali istina je, života mi!) pustio Fantomsku prijetnju. Odgledali oni film zajedno i kad je završio, ona mu kaže "Ja ovo ništa ne razumijem." On njoj "Kako ne razumiješ?", a ona "Ko su džedaji?"; on objasni. "Ko je Palpatin?"; on objasni. "A, znači on će se kasnije pretvoriti u nekog zlog imperatora? Aha. A što je onaj dječak važan? Aha, on će kasnije postati... Kako si ono rekao? Dart Vejder? Aha. A ko je sad Dart Vejder, u p!#$u materinu?" I tako ukrug.
/ offtopic
Ja se nikad, ni u knjigama a ni u serijama/filmovima ne opterećujem previše vremenskim slijedom događaja. Kao po pravilu, i čitam i gledam sve onim redom kojim je izlazilo. Smatram da je tako uživanje najveće. Recimo, mnogo mi je zanimljivije gledati Palpatina kad znam u šta će se na kraju pretvoriti, nego samo vidjeti nekog tamo starog čikicu koji, eto, postade otjelotvorenje zla i svega što ne valja.
Tako i za B5. Kao prvo, Crusade jedva da i ima veze sa originalnom serijom. Možda ima neke logike prvo pogledati Call to Arms, mada mi je i to pod upitnikom, jer je samo posljednjih 5 min uvod u seriju. Kao drugo, Crusade mi iskreno i nije bila nešto, B5 je svjetlosnu godinu ispred.
A smatram da i u čitanju i u gledanju mozak sam na kraju sve posloži kako treba. Meni je često čak i zanimljivije kad znam za neki događaj, pa onda gledam "objašnjenje" kako je do njega došlo.
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline krbo

  • Psi, ćevapi i HD su zakon!
  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1978
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #46 : 24.11.2011. 23:36:57 »
Tja... Krbo, taj spisak ne mora značiti mnogo.
Ovo što sad slijedi je mali off, ali dobro ilustruje ono što želim reći.

Ovdje, recimo, pogledaj film "In the Beginning" koji govori o onome što je bilo prije prve sezone i grdno si spoilao
cijelu sezonu.

Nekada valja učiti na tuđim greškama.
May the Plasma be with you!

Offline annorax

  • Valar morghulis, valar dohaeris.
  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1135
  • Spol: Muški
  • Bifrost cross may those who die...
Odg: Babylon 5
« Odgovor #47 : 24.11.2011. 23:52:38 »
Ovdje, recimo, pogledaj film "In the Beginning" koji govori o onome što je bilo prije prve sezone i grdno si spoilao
cijelu sezonu.
Tačno tako. Moj primjer sa Star Warsima je možda i malo pretjeran, ali shvataš na šta sam mislio.
Velike su se polemike vodile (pa i ovdje pomalo) kojim redoslijedom treba gledati epizode. I ja sam mišljenja da treba ići 4., 5., 6., pa tek onda 1., 2., 3., mada neupućeni redovno zinu kad kažem tako nešto.

Moj rezon je (u svemu) da je pisac/scenarista izmišljao priču određenim redoslijedom, pa je najzanimljivije i pratiti taj redoslijed. Da je htio pravu hronologiju, išao bi tim putem, i onda bih ja tako i gledao/čitao.  :)
She is watching from on high,
she knows who lives or dies,
she will take me to the sky...

Vorfelan Rhinata Morie

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #48 : 20.10.2012. 11:30:17 »
Neki dan sam se sjetio ove serije. Ponovno počinjem s gledanjem. Naravno, od početka. :P

Offline maksi

  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5213
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #49 : 20.10.2012. 12:46:31 »
Odlična serija, meni jedna od najdražih...

Offline dalmatino

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #50 : 20.10.2012. 17:22:06 »
Meni definitivno najdraži ;D

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #51 : 20.10.2012. 22:51:49 »
Odlična serija, meni jedna od najdražih...

Također.

Ovo mi je tek drugi put da je gledam.  :neverovatno:
Moram priznati, već sam dosta zaboravio što se događalo na početku. :facepalm
Sutra slijedi maraton.   dobar-poso

Offline mijau

  • I ain't what I call bovvered.
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 6682
  • Spol: Muški
  • I dislike so many things... and people.
Odg: Babylon 5
« Odgovor #52 : 20.10.2012. 23:16:18 »
Baš ste neki, i ovak nemam vremena, a sad ćete me nagovoriti da opet krenem s B5 otpočetka. ;D
Laugh loudly, laugh often, and most important, laugh at yourself.
                  
La gente giudica e non sa neanche lei perché

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #53 : 20.10.2012. 23:51:47 »
Nisam znao da i ti gledaš SF.  :o

Offline mijau

  • I ain't what I call bovvered.
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 6682
  • Spol: Muški
  • I dislike so many things... and people.
Odg: Babylon 5
« Odgovor #54 : 20.10.2012. 23:53:39 »
Svašta dobroga ja gledam, ne obazirem se na žanr. ;D
Laugh loudly, laugh often, and most important, laugh at yourself.
                  
La gente giudica e non sa neanche lei perché

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #55 : 21.10.2012. 00:06:17 »
B5 je i više nego dobar.

Ja najviše volim SF. Pored toga najviše volim pustolovni, avanturistički i misteriozni žanr.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #56 : 21.10.2012. 00:13:41 »
Dobra serija, ali je znala dosta puta štekati. Kompleksna radnja je definitivno ono što odvaja ovu seriju. Dobri zapleti, zanimljivi likovi.

Offline maksi

  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5213
  • Spol: Ženski
Odg: Babylon 5
« Odgovor #57 : 21.10.2012. 14:15:16 »
Baš ste neki, i ovak nemam vremena, a sad ćete me nagovoriti da opet krenem s B5 otpočetka. ;D


 ;D

Offline master

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1822
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #58 : 21.10.2012. 14:22:35 »
Delenn, koju je glumila naša Mira Furlan, mi je jedna od najtajanstvenijih likova u cijeloj SF franšizi.

Offline Khevenhiler

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 660
  • Spol: Muški
Odg: Babylon 5
« Odgovor #59 : 21.10.2012. 22:50:04 »
Šta reći posle ovog...

It does what any good science-fiction film should – it takes a premise that changes one thing about the world and then carefully explores the implications of the idea.

Tags: