Autor Tema: Peaky Blinders  (Posjeta: 71319 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #150 : 26.05.2016. 20:36:35 »
Obnovljeno za četvrtu i petu sezonu. Obe će imati po šest epizoda.

Potpuno zasluženo  clapp

Offline pedjakg

  • Novi član
  • *
  • Postova: 45
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #151 : 31.05.2016. 18:54:14 »
Serija fenomenalna , samo se nadam da ce dosta epizoda da ima, nekako mi ovi koncepti sa malo epizoda po sezoni prekratko traju. Dal sto se vezem za likove i pricu, i naviknem na redovno gledanje pa onda kraj.

Nego, ne mogu,a da se ne osvrnem na prevod. Da ne bude zabune, prevodi su kvalitetni ali upotreba nekih reci i izraza mi bas para oci, cak sam morao i da pauziram da bih potrazio znacenje nekih reci. Godinama sa ovog sajta skidam prevode za serije, i apsolutno nikada prilikom izbora prevoda nisam pravio razliku izmedju hrv, srb ili bos prevoda. Sve te razlike u tim prevodima se odnose na neke reci i izraze koji su vise manje opstepoznati svim narodima sa ovih prostora. Cak u vecem broju slucajeva sam zadovoljniji hrvatskim prevodima. Medjutim, gledajuci ovu seriju naisao sam vise puta na neke reci cije mi znacenje nije bilo ni na kraj pameti. Da ne trazim po prethodnim epizodama, u prvoj epizodi druge sezone u prva tri minuta sam dva puta zaustavljao seriju zbog reci kao sto su morija (eng. Pestilence ) - prema recniku to je kuga. A drugi izraz je livreja (eng. Uniform) - znaci odelo ili uniforma (koju nose vratari,vozaci i ostala posluga...) , ova rec potice iz francuskog recnika. Radi se o trecem po redu prevodu za epizodu koju sam uzeo kao primer, ciji je autor mjau.
Znam da je prevodjenje dobra volja autora, ali kako sam stekao utisak da je ovo sajt koji ne pravi razlike po pitanju nacionalne pripadnosti i do sad nisam sretao prevode u kojima su korisceni specificni izrazi ako nisu potrebni zbog samog konteksta recenice koja je izgovorena, takva praksa bi trebala i dalje da se izbegava, jer i sam kvalitet prevoda opada. Pa na ovim prostorima osim sto svaka nacija ima svoje svojstvene izraze, postoje izrazi koji se koriste u pojedinim regionima. Zamislite kolika bi upotrebljivost prevoda bila , kada bi prevodilac koji zivi na jugu srbije koristio izraze koji su svojstveni iskljucivo za to njegovo podrucje, ili neko Dalmacije da koristi svoje termine.
Mijau, nemoj da mi uzmes za zlo ovu moju primedbu, jako cenim tvoj rad, kao i sto sam gore rekao prevodi su ti kvalitetni. :)

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #152 : 31.05.2016. 19:05:16 »
Mogu da kažem da je mijau najbolji prevoditelj na PO i šire, a on voli da prevodi u duhu vremena kad se odvija radnja, i svaka mu čast na tome, jer to nije nimalo lako. Kao neko iz Srbije, nisam imao nikakve probleme u praćenju serije s njegovim prevodima.  :aha:

Offline pedjakg

  • Novi član
  • *
  • Postova: 45
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #153 : 31.05.2016. 19:24:46 »
Mogu da kažem da je mijau najbolji prevoditelj na PO i šire, a on voli da prevodi u duhu vremena kad se odvija radnja, i svaka mu čast na tome, jer to nije nimalo lako. Kao neko iz Srbije, nisam imao nikakve probleme u praćenju serije s njegovim prevodima.  :aha:

Nisam ni rekao da je los prevoditelj, ali evo opet sam zastao da potrazim znacenje reci spurijus - predosecaj. I ako kazes da nisi imao problema da pratis prevode, to je verovatno zbog tvog poznavanja engleskog,s obzirom da i sam prevodis, a ne zbog znacenja izraza. Da imam taj nivo znanja Engleskog, pa da samo na sluh mogu da pratim serije, prevodi mi verovatno ne bi ni bili potrebni,a verovatno bih se i ja bacio na prevodjenje.

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #154 : 31.05.2016. 19:56:18 »
I ljudi koji prevode naiđu na nepoznate izraze, ali kad imaš kontekst, onda lako zaključiš.

Offline pedjakg

  • Novi član
  • *
  • Postova: 45
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #155 : 31.05.2016. 20:30:35 »
I ljudi koji prevode naiđu na nepoznate izraze, ali kad imaš kontekst, onda lako zaključiš.

Ma daj druze, stvarno imam postovanja za sve vas koji prevodite za nas koji slabije vladamo stranim jezikom, ali nema potrebe da mi objasnjavas da nisam upravu i kako si bez problema pratio seriju (ako si prevod uopste koristio).  To sa kontekstom je tacno, ali sve ove reci koje sam naveo, nisam mogao iz konteksta da zakljucim.  Nisam idiot pa da navodim primere reci koje sam zakljucio sta znace na osnovu konteksta.  Evo ti jos jedna rec, za koju cu da ti citiram i deo dijaloga, da mi kazes da li si na osnovu konteksta zakljucio znacenje:
Spoiler for Hiden:
Razgovor vode inspektor Kembel i Vinston cercil. Scena je otprilike u 49. minutu prve epizode u drugoj sezoni. Inspektor je dosao da trazi odobrenje  od cercila. Dijalog  ide ovako:
Cercil: Hoce li nakon obavljena zadatka drzati jezik za zubima?
Inspektor: Nikako, gospodine. Nakon sto posluzi svrsi, predat cemo ga na skrb proslosti, kao i njegova prethodnika.
Cercil: Na galge?
Inspektor: To je njegova sudbina od dana kada se rodio. 
 
I sad ces mi ti reci da sam mogao zakljuciti da su galge ustvari vesala. Cak sam ovu rec iz konteksta shvatio, odnosno sam shvatio da mu ne misle dobro.  Ali kako su izdajnike krune vesali, za kriminalca sam pre ocekivao da ce da zavrsi u zatvoru i na taj nacin biti ucutkan i uklonjen. Ovo je samo primer, za ovu rec se ne hvatam uopste.
A evo ti ona prethodna rec spurijus:
Spoiler for Hiden:
Polly, spurijus mi kaze da situacija izmice kontroli.
Ceo taj kontekst mi je govorio da je spurijus ustvari jedan od likova u seriji, kojeg sam izgleda propustio. Ko li je taj Spurijus, Englez i Irac nije sigurno. Da nije mozda neki Nemac? Posto je rec nemackog porekla - die Spur. I ovo me vraca na tvoj prethodni komentar, gde si rekao da voli da prevodi u duhu vremena u kom se odvija serija. Je l likovi koriste u duhu vremena neke reci? Ili su na ovim prostorima u periodu kada se radnja serije odvija bili rasprostranjeni izrazi galge, spurijus,livreja? Znas i sam da nisu ni tvoje,a ni moje,a verovatno ni mijauove babe koristile te izraze.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #156 : 02.06.2016. 02:09:07 »
Pogledana treca  :)

Spoiler for Hiden:
Dobro je Arthur napravio sto je upucao onog jer je tako dao do znanja Thomasu da se prestane zajebavat. Ovo sto su se oni digli protiv njega nije zbog toga sto ga ne vole ili sto ga ne zele slusati. Da, u tom trenutku su vidjeli da je radio krive poteze i zato je trebalo ovako nesto. Arthur i ostali  i dalje zele da Thomas bude voda, da vodi posao, ali onakav kakav je bio prije.

Offline Peksijan

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #157 : 02.06.2016. 09:34:20 »
meni licno je ovo najbolja serija danasnjice ali priznajem da mi je zao sto nisu malo konkretnije i opsirnije prikazani uticaj i moc tkzv "ekonomske lige". kapiram da mnogo ljudi ne zna sta je ta bulumenta cinila po ostrvu a i mnogo sire pre 2.svetskog rata. verujem da na slican nacin ali u drugom obimu, isto to rade i dan danas. elem, htedoh da kazem da mnogi koji prate seriju ne mogu znati koliko su ljudi s kojima posluje Tomi Selbi opasni i mocni. ali, da ne zakeram, vec sam napisao da je Steven Knight genije. treba smestiti toliko toga u 6 epizoda a to je vraski tezak posao.

Offline bebapecic

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 358
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #158 : 03.06.2016. 23:36:22 »
I napisano i odglumljeno odlicno.

Offline BlackQ

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 357
  • Spol: Ženski
  • Magistra digresije
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #159 : 07.06.2016. 16:32:47 »
@pedjakg

Nisam aktivno pratila temu, pa kasnim s komentarom - ali baš me je tvoj upis šokirao i natjerao da reagiram.

Prigovor ne da ti nije na mjestu, nego bih čak rekla da se malo sramotiš, s oproštenjem (ističući vlastitu lijenost i odbojnost prema učenju ili bar saznavanju nečeg novog).
Na stranu to što ja znam, dapače i koristim (kad i ako je prikladno i zgodno) sve te riječi koje si naveo, fućkaš mene, nisam mjerilo.
Nego što mislim da je sugerirati prevoditelju neka osiromašuje vlastiti rječnik naprosto bedasto, kontraproduktivno (i još svašta nešto što ne želim napisati), rječju - loše - po korisnike titlova.

Eto, sad si naučio nekoliko novih riječi i zato se osjećaš nekako zakinut? Nešto ima loše u proširivanju vokabulara (pogotovo danas, kad u nekoliko klikova možeš saznati značenje riječi, ne moraš čak ni doma imati knjižurinu, rječnik, listati i škiljiti u sitna slova)? Ova pitanja su, naravno, retorička.

Nadam se da mijau neće uzeti u obzir tu kritiku i samo neka nastavi prevoditi kao i do sada, skidam kapu.
564
I'm sorry. Remind me, what was your question, specifically?  :ceska:
...
Please forgive me. I will go on from time to time, but generally in the service of thoroughness and always with the best of intentions.
  ;) (Jack Rackham)

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #160 : 08.06.2016. 00:49:13 »
Wooow koji finale sezone!!!!!!

Knight je ovo zakompicirao do bola.

Baš me zanima kako će se Tommy iskopati iz ovoga...
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline Peksijan

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #161 : 08.06.2016. 09:09:01 »
Kakvo finale? Finale sezone je sutra uvece i jedva se ceka.  ;)
Nikako da stignem da prokomentarisem 5.epizodu. Po meni ne samo najbolja u ovoj sezoni vec medju naboljima od pocetka serije. Pre svega, vrlo sadrzajna i konkretna. Napokon se naziru krajnji planovi i namere Tomija i ekipe. Cini mi se da su napokon svi slozni kao jedan i da je Artur "prisutan" glavom. Kad sam vec kod njega, moram da pomenem jednu od najupecatljivijih scena. Cim je receno Tomiju da ga ceka neki Zidov, znao sam da je vreme da se pojavi covek kog cekam cele sezone. Koliko malo treba Hardiju da ostavi pecat i da smek se najbolje videlo u tih par minuta. Dakle, vrlo mocna scena kada su on i Artur oci u oci. Imam neki osecaj da ce Majkl dobiti svoje mesto u finalu i da ce odigrati znacajnu ulogu, bez obzira na to sto se aunt Polly protivi onom sto je Tomi zamislio. Voleo bih da bude tako, gotivan je lik. Moram da pomenem fantasticnu muziku, posebno u ovoj epizodi. Predivno je kako je dobro uklapaju sa dogadjajima. Inace, od pocetka serije nas nije napustio nijedan od glavnih clanova ekipe. Iako bih voleo da tako ostane ne znam koliko je realno.
Sve u svemu, iako jos nije vreme za podvlacenje crte i zakljucke, mnogo mi je legla ova sezona. Otislo se dalje od Birmingema i prica je postala mnogo ozbiljnija. jedine zamerke, a vec sam o tome pisao, idu na racun samog prikaza nekih odnosa snaga i toga da neke stvari nisu konkretizovane. Drugim recima, mislim da je prica odradjena povrsno. Medjutim, ne mislim da je u pitanju otaljavanje posla. I o tome sam vec pisao, pretesko je toliko komplksnu temu preneti u 6 epizoda. Mozda su trebali da obuhvate manji period kroz sezonu ali se onda postavlja pitanje koliko bi serija imala sezona ako bi se radilo na taj nacin. Prethodne 2 sezone su mogle da se uklope u tih 12 epizoda jer se sve svodilo na kladionice i borbu sa Sabinijem. Nego, da ne zakeram previse. Siguran sam da ce finale opravdati ocekivanja. vec mi je zao sto opet dolazi pauza. Nadam se da nece trajati kao ova izmedju druge i trece sezone. I dalje, za mene, najbolja serija danasnjice.

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #162 : 08.06.2016. 09:33:36 »
Pa iscurio jučer Netflix WEBrip zadnje epizode, niste to vidjeli??? cccccc  ;D
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline Peksijan

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #163 : 08.06.2016. 10:04:29 »
aaaaa!! pa sto ne pricas!!!  clapp gleda se danas. hvala na informaciji.  drinks

Offline Peksijan

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #164 : 08.06.2016. 20:22:50 »
kakvo finale!!! kakav haos!!! ko ce docekati sledecu sezonu...

BBC, Steven Knight  clapp :naklon:

Offline stipest

  • Član plus
  • Član
  • ***
  • Postova: 790
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #165 : 10.06.2016. 15:11:14 »
Hvala mijau za sve  clapp clapp clapp !!!

Offline Dzi

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 173
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #166 : 11.06.2016. 23:56:10 »
Finale

Spoiler for Hiden:
Malo cudan kraj, nisam skapirao za koga sad radi i zasto je preveslao porodicu... Malo konfuzno, moracu ponovo da pogledam.

Inace odlicna sezona, Hardy je car.

Offline Srle

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 217
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #167 : 12.06.2016. 00:21:03 »
meni licno je ovo najbolja serija danasnjice ali priznajem da mi je zao sto nisu malo konkretnije i opsirnije prikazani uticaj i moc tkzv "ekonomske lige". kapiram da mnogo ljudi ne zna sta je ta bulumenta cinila po ostrvu a i mnogo sire pre 2.svetskog rata. verujem da na slican nacin ali u drugom obimu, isto to rade i dan danas. elem, htedoh da kazem da mnogi koji prate seriju ne mogu znati koliko su ljudi s kojima posluje Tomi Selbi opasni i mocni. ali, da ne zakeram, vec sam napisao da je Steven Knight genije. treba smestiti toliko toga u 6 epizoda a to je vraski tezak posao.
Moram da se nadovezem na ovaj post...Posle prve tri-cetiri epizode...Pomalo sam se izgubio u ovoj sezoni sa svim tim klanovima,grupama...U prve dve je bilo poprilicno lako da se isprati sve...ali sada vec ulazimo u neke price,sa kojima vecina nas nije upoznata..a mislim i da nisu bas najbolje napravili uvod za gledaoce.Volim da procitam posle neke serije malo istorijskih cinjenica,koje se spominju u seriji..ali nemam vremena da citam nesto sto ni oni sami verovatno ne uce u Engleskoj.  :-[

Ko je ekonomska liga ? Kakve veze ima onaj "velecasni"?
Sta ce Rusi u Britaniji ? (ok,dosli po oruzje/vozila ona iz fabrike)
Ko je ona Vojvotkinja ? Cak spominju i Bele Ruse..Ok,mozemo da shvatimo da se sve to odnosi na revoluciju u Rusiji posle WWI...Beli Rusi i bolsevici...Ali iskreno..pojma nemam otkud tu sad se spominje Gruzija..Ko je one Ruse poslao..Da li oni rade protiv ruskog konzulata u Londonu ...itd

"They must find it difficult...Those who have taken authority as the truth,rather than truth as the authority"

Offline BlackQ

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 357
  • Spol: Ženski
  • Magistra digresije
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #168 : 14.06.2016. 02:24:15 »
meni licno je ovo najbolja serija danasnjice ali priznajem da mi je zao sto nisu malo konkretnije i opsirnije prikazani uticaj i moc tkzv "ekonomske lige". kapiram da mnogo ljudi ne zna sta je ta bulumenta cinila po ostrvu a i mnogo sire pre 2.svetskog rata. verujem da na slican nacin ali u drugom obimu, isto to rade i dan danas. elem, htedoh da kazem da mnogi koji prate seriju ne mogu znati koliko su ljudi s kojima posluje Tomi Selbi opasni i mocni. ali, da ne zakeram, vec sam napisao da je Steven Knight genije. treba smestiti toliko toga u 6 epizoda a to je vraski tezak posao.
Evo, u boldanom si sam sebi odgovorio.  :)
Ipak je ovo priča o Peaky Blinders[ima], a ne o geopolitičkoj (i sl.) situaciji u GB između 2 rata. S druge strane, dobili smo dovoljno te "podloge" i jasno je s kakvom vrstom ljudi se Shelby zapetljao.

Inače, i meni je Peaky Blinders jedna od najfenomenalnijih ( ;D ) serija koje sam gledala, može ladno uz bok npr. ... Ja, Klaudija. (Pripremila sam si ju za pogledat još jednom cijelu otpočetka, u komadu, odvojit ću si jedan vikend samo za to.  liz-liz   Ako tako nastavim do kraja serije, moglo bi se dogoditi da je pogledam kojih... :ceska: 6-7 puta.  ;D )



Posle prve tri-cetiri epizode...Pomalo sam se izgubio u ovoj sezoni sa svim tim klanovima,grupama...U prve dve je bilo poprilicno lako da se isprati sve...ali sada vec ulazimo u neke price,sa kojima vecina nas nije upoznata..a mislim i da nisu bas najbolje napravili uvod za gledaoce.

Serija je za "sjedni i gledaj"; ako usput pričaš s nekim, večeraš, drljaš po kompu, igraš se s psom ... (štogod) - pogubit ćeš se, da.

Volim da procitam posle neke serije malo istorijskih cinjenica,koje se spominju u seriji..ali nemam vremena da citam nesto sto ni oni sami verovatno ne uce u Engleskoj:-[

 :facepalm
Ne uče u školi?

256
I'm sorry. Remind me, what was your question, specifically?  :ceska:
...
Please forgive me. I will go on from time to time, but generally in the service of thoroughness and always with the best of intentions.
  ;) (Jack Rackham)

Offline Peksijan

  • Regularni forumaš
  • *
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #169 : 14.06.2016. 11:07:18 »
Mislim da je bilo konstruktivnije da si coveku napisala tj. pojasnila ulogu i znacaj lige. I dalje stojim pri tome da se na osnovu same serije ne moze shvatiti o kakvoj organizaciji je rec i koliko je poslovanje sa njima preozbiljan zalogaj. To pise neko ko je prosto odusevljen serijom i koji je smatra remek delom. Da, jedini razlog je mali broj epizoda, nedovoljno mesta da se sve smesti.

@ Srle,
pokusacu da ti u kratkim crtama objasnim. Ako imas bilo kakvo pitanje ili nedoumicu, posalji mi pp, rado cu ti odgovoriti i razjasniti, da ne gusimo temu ovde.
Dakle, takozvana "ekonomska liga" je desnicarska tajna organizacija, sastavljena od uglednih biznismena, politicara i vojnih oficira. Naravno, nezvanicno, imala je vecu vlast od same vlade. Njena uloga je bila da spreci svaki potencijalni nemir u zemlji, da sprecava pobune ili pokusaje bilo kakvih revolucija. Naravno, u svemu tome su se obracunavali sa kim god su hteli jer su imali podrsku same vlade. Svako ko im se nije dopao je odstranjen po kratkom postupku. Sami su odlucivali o tome ko je podoban a ko nepodoban. Svoj uticaj su zloupotrebljavali i tako sto su uz pomoc iste svoje vlade naoruzavali pobunjenike po svetu i stvarali pogodno tle za nemire i pobune.
Sto se same serije tice, Rusi koji se pojavljuju u seriji su takodje tajna organizacija, koja bukvalno izvlaci korist od sverca oruzja i naoruzavanja naroda. Dakle, da sumiram, vlada preko lige aminuje sverc naoruzanja, Britvasi moraju da nadju nacin kako da ga ukradu a Rusi su samo posrednici do krajnjeg odredista.

Offline BlackQ

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 357
  • Spol: Ženski
  • Magistra digresije
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #170 : 14.06.2016. 19:46:26 »
^
(a ima i za Srleta)

Možda bi bilo jednostavnije (jednostavnije "čoveku", ne meni) da sam objasnila šta je Ekonomska liga, al meni se čini da je konstruktivnije uputiti osobu da ono što ga intrigira istraži sam (a pogotovo tako mislim oko 3 ujutro kad sam pisala post  :D ) - no to su stvari o kojima nije mjesto ovdje raspravljati. Možemo se složiti da imamo različite pristupe i završiti o tome. 

Bez imalo srama priznajem da sam "prosto oduševljena serijom" (jer je stvarno dobra serija  ;D ) i možda zato što sam ranije čitala o raznoraznim stvarima iz engleske povijesti, o aristokraciji, politici i tako, nisam kompetentna ocijeniti može li se samo po seriji ubrati da je (fiktivni) Shelby upao u igru s "momcima koji se ne šale"  ;) .  Meni je to bilo skroz bistro.

(Usput, izostavila bih iz onog tvog opisa EL riječ "desničarska" [organizacija] da se ne stekne pogrešan dojam, s obzirom na neke konotacije koje na ovom govornom području vuče ta etiketa, recimo nacionalizam itsl.)

Daljnje osvrte na stvarnu povijest i seriju, zbog onih koji još nisu gledali PB, uđuture mećem pod spojler, zlu ne trebalo.

Spoiler for Hiden:
Prvo, nisam dobila dojam da se Tommy vlastitim izborom upustio u poslovanje s EL/Rusima, da je zagrizao preveliki zalogaj, nego je bio uvučen u cijelu stvar kao dug što je na kraju 2. sez. izvukao živu glavu. Najboljerečeno, ucijenjen. Da je tome tako, govori i ponavljanje zadnje scene  2. na početku 3. sezone.
"G. Churchill će jednom, uskoro, htjeti razgovarati s Vama osobno", čitaj: radit ćeš za nas (->stanovite važne igrače-> EL) prljavi posao bez pogovora.  (moj subjektivni dojam je da obitelji nije otkrio koliko ga ovi drže u šaci)

Nego, glavna igra (cilj) nije šverc oružja, nego izbacivanje sovjetske ambasade iz VB (ako Sovjeti počine nasilje na tlu VB, Kruna će dobiti ispriku za prekid diplomatskih odnosa sa Sovjetima, zločestim Crvenima). Netko došapne crvenima da vlak s tenkovima ide za Tbilisi, navuku ih da dignu vlak u zrak i ćao Sovjeti iz UK-a. Ali, nećeš vraže... o tom potom.

A baš sjeßavanje komunista, sindikata, radničkih prava je (bila?  ;D ) prva stvar dnevnog reda za EL. Povijesno.

Rusi u seriji (Bijeli Rusi -zbog bijelih uniformi carske vojske- nakon revolucije izbjegla i po Evropi raseljena ruska aristokracija, rojalisti) su u očima EL jednaki pikzibneri kao i Shelby, i samo u njihovim ludim i pijanim glavama je postojala mogućnost da britansko oružje završi u Gruziji. EL to zna otpočetka, a Shelby (i gledaoci) otkriva(ju) dok se radnja razvija/raspliće.

Malo ofrlje povijesne podloge: Ti Rusi realno nisu nikakva tajna organizacija, svi su znali da ruska aristokracija sanja o povratku na vlast i sve nešto kao kuje i dima u tom pogledu, ali ih nitko nije ozbiljno shvaćao, jer nisu imali ni sredstava ni ljudstva za ikakav otpor komunistima, a  time ni podršku stranih vlada (jedino što je evropska aristokracija onima koji su izvukli živu glavu neko vrijeme pružala utočište, bilo zbog međusobnih rodbinskih veza ili iz suosjećanja).

Gruzija je bila dio Ruskog carstva (a kasnije i SSSR-a)...
Natrag na seriju: ...Elem je grupa Rusa iz serije došla s područja Gruzije. Nitko ih nije poslao, sami su došli u Englesku, pobjegli da spase glavu. Kad su guzice smjestili na sigurno, počeli su fantazirati o povratku na vlast, što je dobro došlo Ligi (vidi gore).

Pop radi za Ekonomsku ligu. U slobodno vrijeme "voli" dječicu (nije rečeno jel samo dečkiće ili ne bira).

(Velika) Vojvotkinja, ako misliš na onu mlađu, Tatjanu Petrovnu, je iz obitelji gorespomenutih Gruzi-Rusa, tobože posreduje oko nabave tenkova, ali zapravo igra svoju igru i kupi dragulje a Tommy pare. Nije eksplicite prikazano, ali se da zaključiti da su se ona i Tommy to dogovorili unaprijed.
344
I'm sorry. Remind me, what was your question, specifically?  :ceska:
...
Please forgive me. I will go on from time to time, but generally in the service of thoroughness and always with the best of intentions.
  ;) (Jack Rackham)

Offline Srle

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 217
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #171 : 16.06.2016. 22:02:41 »
@Peksijan,hvala na informacijama.  :majstore

@BlackQ,napisah vec da nemam vremena da istrazujem istorijske detalje po netu,jedva stignem i epizodu da odgledam,cesto i iz delova...Zato i svratim na forum da pohvatam informacije koje su mi promakle,jer ne zelim da gledam tek tako,nego i da razumem celu radnju.A i neko je vec pisao ovde da mu je isto bilo malo teze da pohvata zakulisnu pricu.
I ne znam sta ti je smesno to za skolu,pitaj nekog naseg osnovca u Srbji za "Crnorukce" i "Solunski proces" pa ce te 99% njih bledo pogledati. pravilaf

Neka brise neko ovaj post,totalno je bespotreban.
"They must find it difficult...Those who have taken authority as the truth,rather than truth as the authority"

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #172 : 17.06.2016. 04:37:04 »
Pogledano do kraja  :)

Na kraju gorak okus u ustima. Moglo je bolje ova sezona. Ni prva mi nije bila nešto odlično dok mi je druga bila. Ova sezona je napravila nove greške. Uzeli su prevelik zalogaj sa idejom i zato je finale izgledalo tako zbrzano. U drugoj szoni su to sve lijepo izbalansirali. Šest epizoda je premalo.

Offline heller

  • freelancer
  • Prevoditelj extra
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3100
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #173 : 17.06.2016. 15:41:27 »
Šest epizoda je premalo.

Slažem se. Zato i brzaju.

Offline Better call me

  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #174 : 07.09.2016. 21:18:11 »
Serija je vrh vrhova .  :naklon:

Offline den78

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1669
  • Spol: Muški
  • Destiny is all!
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #175 : 08.10.2016. 17:53:40 »

Offline mladen11994

  • Novi član
  • *
  • Postova: 38
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #176 : 31.10.2016. 03:28:26 »
Odgledao za 10ak dana sve epizode, natenane, pa celu sezonu za dan, ali sta cu kad serija vuce da se gleda epizoda za epizodom...Slazem se da je druga sezona najbolja za sad, videcemo kako ce odraditi ostalo...Sto se RTSa tice, iznenadili su me prijatno, svaka cast.
E sad malo o seriji, vidi se da su veliki uticaj ostavili pre svega Kum i Scarface, mislim kuca u trecoj sezoni je preslikana iz Scarface, nadam se samo da nece kraj biti isti :D A sto se kuma tice, od pocetnog pojavljivanja Majkla me bas podseca na Majkla Korleonea i mislim da se takav put i sprema za njega, da ako u narednim sezonama ubiju Tomija, on postane novi vodja (Kao sto je Majkl Korleone postao posle Vitove smrti) . Slazem se da podseca na Boardwalk empire, smestene su u isto vreme, ne zelim ni da ih poretim, kvalitetne serije na svoj nacin.

Offline wlaky

  • PO moderator
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1145
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #177 : 16.11.2016. 20:31:07 »
Sjajna serija, sjajna, sjajna....Pogledana sezona tri.  :naklon:

 :volim

Hvala mijau, za sjajne prevode.  :volim

Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo će da te spusti na svoj nivo, a onda će da te dobije na iskustvo!

Offline Behemoth

  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #178 : 20.11.2016. 14:16:42 »
Mogu da kažem da je mijau najbolji prevoditelj na PO i šire, a on voli da prevodi u duhu vremena kad se odvija radnja, i svaka mu čast na tome, jer to nije nimalo lako. Kao neko iz Srbije, nisam imao nikakve probleme u praćenju serije s njegovim prevodima.  :aha:

Nisam ni rekao da je los prevoditelj, ali evo opet sam zastao da potrazim znacenje reci spurijus - predosecaj. I ako kazes da nisi imao problema da pratis prevode, to je verovatno zbog tvog poznavanja engleskog,s obzirom da i sam prevodis, a ne zbog znacenja izraza. Da imam taj nivo znanja Engleskog, pa da samo na sluh mogu da pratim serije, prevodi mi verovatno ne bi ni bili potrebni,a verovatno bih se i ja bacio na prevodjenje.

Potvrđujem da ima reči koje nisu morale da se koriste i samo otežavaju.

Offline filkaja

  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: Peaky Blinders
« Odgovor #179 : 27.11.2016. 19:07:06 »
Da li neko zna ,ovo sto sada prikazuje RTS,koje su to epizode i koja sezxona i dokle ce da je emituju ??