Autor Tema: George A. Romero  (Posjeta: 2171 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
George A. Romero
« : 12.12.2012. 12:26:34 »
Otvaram ovu temu o redatelju koji je postavio temelje za zombie podžanr. Meni osobno jako drag redatelj i uvijek se vraćam njegovim filmovima.

Godina je 1968. a film koji je sve promijenio se zove Night of the Living Dead. Film koji se bez problema može svrstati među najutjecajnije filmove svih vremena. To su bile godine vijetnamskog rata, razno raznih nemira, ubojstva važnih ljudi, black power  8)

Morao sam to spomenuti da shvatite koliko je film imao utjecaj na društvo. Film je napravljen namjerno s puno nasilja, krvi, gorea. Sve samo da kritizira vijetnamski rat i ostale društvene teme kojima su se tada većina redatelja protivila.

Pogledati ovaj dokumentarac da dobite uvid u tadašnje horor redatelj i njihove filmove među kojima je i NOTLD i njegov utjecaj.



Ostale dijelove isto imate na youtubu.

Dakle, sam film je low-budget i amaterski snimljen, ali je njegov utjecaj toliko enorman da jednostavno proživljavate to doba. Glavni glumac je crnac. U to doba rijetko je koristio glavnog glumca, a da je crnac. Dakle, tu je automatski kritika na rasizam, KKK, i pojedine zemlje poput Alabame. Kasnije što se dogodi s tim glavnim glumcem je u neku ruku dosta simbolično. Ostale stvari u filmu su isto očite. Dakle, sam film ima toliko toga da ga jednostavno diže u all time klasike.

Njegov drugi film iz te trilogije je Dawn of the Dead (1978). Film koji je za mene sama alfa i omega zombie podžanra, ujedno i najbolji zombie film. "When There's No More Room in Hell, the Dead Will Walk the Earth".

U tom filmu se bavi drugim socijalnim problemima. Film se može shvatiti kao i satira 70-ih godina. Kritika na tadašnje društvo i sve što je loše došlo iz medija. Isto tako, sam cilj preživljavanja u filmu govori o tome ko je vaš pravi prijatelj, a ko neprijatelj. Sami temelji toga za kasnije filmove koji će se baviti takvim temama. Da, zombiji na filmu su i prije postojali poput filma I Walked with a Zombie (1943), ali tamo se radi o oživljavanju sa vudu magijom. Romero je taj koji je postavio temelje i po kojem će nadolazeći zombie filmovi pratiti sve što je on napravio.

Njegov idući zombie film je bio Day of the Dead (1985). Ovaj film ima više gorea nego prvi i drugi film zajedno. Poznat po tome što je Tom Savini radio make up. Film je poznat po tome što je kritizirao tajne američke bunkere i njihove eksperimente koji su se tada pojavili i američka javnost je bila šokirana iako se desetljećima prije o tome govorilo. Radnja se i dešava u takvim bunkerima gdje imamo vojnike, lude znanstvenike i naravno, sarkastični i prepoznatljivi kritički komentar Romera na sve te događaje. Nije u rangu prva dva dijela, ali je dobar i horor 80-ih. Di ćeš bolje od toga. I ne zaboravimo najboljeg zombija u povijesti tog podžanra. Bub  ;D

Još je napravio tri zombie dijela od kojih je jedan vrijedan spomena, Land of the Dead (2005). Film koji nam je dao jednog unikatnog zombija i zanimljivu ideju o samim zombijima. Zanimljiva glumačka postava i dobra atmosfera.

Diary of the Dead (2007) i Survival of the Dead (2009) su filmovi koji nisu vrijedni spomena. Jednostavno su nepotrebni i loši.

Sad idemo dalje na njegove filmove koje treba pogledati. Prvo je zasigurno Creepshow (1982). Film koji je nastao od kralja horora, Stephena Kinga koji je inače jako dobar prijatelj sa Romerom. I njegova knjiga Cell je upravo posveta Romeru. Film je omnibus od 5 priča, a u jednoj glumi Stephen king. Sve priče su dobre i zanimljive, a posebno se izdvaja priča The Crate. Nikad neću zaboraviti tu priču. Čudovište u kutiji, njami  angeldemon

Ima drugi i treći dio, ali režiser nije Romero. Drugi dio nije u rangu prvoga dijela, ali je isto zanimljiv sa jednom odličnom pričom, SPLAV.

Idući film koji treba spomenuti je jedan vampirski film koji je pomalo zaboravljen zbog njegovih zombie filmova. Zove se Martin (1976). Prilično realan pošto se radi o čovjeku koji vjeruje da vampir. Znači, mi ne znamo jel on zaista vampir, ali polako kako odmiče radnja, vidimo jel u pravu ili ne. Vjerojatno jedan od najpodcjenjenijih filmova 70-ih godina.

The Dark Half (1993), film napravljen opet po priči Stephena Kinga. Knjiga je vrhunska i meni je među najboljim Kingovim knjigama pošto se radi o izvrsnom psihološkom hororu o čovjeku kojemu oživi njegov alter-ego ili možda ne. Film započinje zanimljivo, malo se gubi na sredini, ali zato to sve nadoknađuje sa završnih pola sata koje su pogodile samu srž knjige.

I to je to od Romera. Ima on još filmova, ali nisu vrijedni spomena. The Crazies (1973) mi je promašaj. Remake mi je čak i bio bolji. Knightriders (1981) je zabavan trash koji stvarno traje predugo. Due occhi diabolici (1990) se još jedino može spomenuti, film koji je radio zajedno sa talijanskim Hitchcockom, Dariom Argentom.

Eto, glasajte za njegove najbolje filmove. Stavio sam tri opcije.
« Zadnja izmjena: 12.12.2012. 12:30:17 Mulder »

Offline Red Dragon

  • Born To Be Awesome!
  • Prevoditelj
  • Heroj član
  • ****
  • Postova: 2988
  • Spol: Muški
  • U slobodno vrijeme rušim web stranice
Odg: George A. Romero
« Odgovor #1 : 12.12.2012. 15:14:07 »
Eto, ne smatram ga za nekog odličnog režisera horora, ali svakako je dobar.


Glasao sam za  Creepshow i Dawn of Dead to su po meni dva najbolja od njega. Ako uzmem u obizir da neke nisam gledao.

Offline Mulder

  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 16309
  • Spol: Ženski
Odg: George A. Romero
« Odgovor #2 : 13.12.2012. 11:21:55 »
Gledajući neku sveukupnu sliku njega kao horor redatelja, niti ja ga ne smatram odličnim iako ima jedno remek djelo u horor žanru, par vrlo dobrih i dobrih horor filmova. No, smatram ga što se tiče utjecaja na horor žanr, odmah pri vrhu.

Iako bih ga stavio u top 5 horor redatelja. Rijetko ima odličnih horor redatelja kada gledamo cijelu njihovu filmografiju. Carpenter je iznimka. Bude i o njemu tema. Zaslužuje čoek  ;D

Tags: