Autor Tema: Provjera tipografskih grešaka  (Posjeta: 20280 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline King Eric

  • Old staff
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5537
  • Spol: Muški
Provjera tipografskih grešaka
« : 15.08.2012. 22:42:16 »
Poštovani prevoditelji,

U ovim brzim uputama pokazat ću vam kako koristiti programe za provjeru tipografskih pogrešaka (tipfelera). Svi ih radimo, a takve greške svi gledatelji primjećuju i svima odvraćaju pažnju s radnje. Provjeravanje i ispravljanje takvih pogrešaka brzo je i jednostavno, a drastično povećava kvalitetu titlova.


Spell checker za hrvatski jezik
Za hrvatski jezik koristite Hascheck, online spell checker. Iznimno je brz i jednostavan za korištenje. Kliknite na priloženi link. Sada kliknite na opciju Očisti obrazac da vam pobriše tekst koji se nalazi u prozoru, prekopirajte tekst svoga titla u njega i nakon toga kliknite na opciju Pronađi pogreške. Pričekajte nekoliko sekundi i dobit ćete nešto ovakvo:



Hascheck je označio sve riječi koje nema u svojoj bazi. Kliknite na označene i otvorit će vam se popis prijedloga.



Jasno se vidi da imamo primjer "progutanoga" slova, krive upotrebe slova č i ć te krivog redoslijeda slova u riječi.

Sada pazite! Ako koristite stilske oznake (tagove) za nakošena ili podebljana slova, ne ispravljajte greške u Haschecku! Hascheck ih, nažalost, automatski briše kada ih prekopirate u njega. Otvorite si titl u Subtitle Workshopu ili Wordu i tamo ispravljajte tekst. Ako ih ne koristite, možete ispravljati greške izravno u Haschecku klikom na jedan od prijedloga i kada završite prekopirati ispravljeni tekst. Preporučujem vam ovo prvo.

Skrolajte tako do dna i ispravite sve greške. Za to će vam trebati do 10 minuta.


Spell checker za ostale jezike
Nažalost, za ostale naše jezike ne postoji jedno ovako jednostavno rješenje, ali ne brinite se, postoji jedno kvalitetno. To je Microsoftov program Word, dio paketa Office. No da biste ga mogli koristiti, prvo morate instalirati jezični dodatak (naziva se i language pack) za vaš jezik. Skinite jezični dodatak za svoj jezik sa službene stranice proizvođača i instalirajte ga.

Pokrenite program Word. Idite na Office button, tipku u gornjem lijevo kutu na kojoj se vidi Officeov logo. Kliknite na nju i namjestite si svoj jezik. U ovom primjeru koristim srpski.



Stisnite OK na dnu ekrana te ugasite pa ponovno pokrenite Word da bi nastupile promjene. Vidjet ćete da vam je sada sučelje na vašem jeziku, a ne više na engleskom.

Sada je red da napravimo provjeru. Možete je raditi u Wordu ili u Subtitle Workshopu. Izbor je vaš. Provjera pravopisnih pogrešaka i tipfelera pokreće se tipkovničkom prečicom F7 i u Wordu i u Subtitle Workshopu. Pritisnite je i otvorit će vam se prozor s raznim opcijama.



Sada provjeravajte svoj titl. Kao što vidite, prvu stvar koju mi je spell checker prijavio jest ime lika i naziv. Spell checker će vam prijaviti sve riječi koje nema u bazi. Ignorirajte strana imena i nazive. Jednostavno pritisnite Zanemari sve i tako se prebacujte dok ne dođete do stvarne pravopisne greške ili tipfelera. Evo primjera krivog redoslijeda slova u riječi i progutanoga slova:



Pogledajte prijedloge koje vam spell checker nudi i odaberite pravi ako postoji. Ovdje vidite da imam ispravne prijedloge. Označavam ih i stišćem Promeni. Time sam riješio ove greške koje znaju biti iznimno iritantne.

Ako vam spell checker ne da prijedlog ili nijedan prijedlog ne odgovara, ručno upišite ispravnu riječ. Primjer:



Ovdje mora pisati Štrecnuo, ali toga nema u prijedlozima. Jednostavno ručno upišite u prozoru gdje se nalazi riječ i pritisnite Promeni.



Sada samo tako idite do kraja svog titla. Ispravljajte pogreške i ignorirajte prijave stranih imena i naziva koje spell checker nema u bazi. Ovakva provjera prijavit će vam i eventualne neprevedene riječi ili rečenice pa će vam to biti prilika da popravite propušteno.

Ako naletite na neku riječ za koju niste sigurni je li ispravna ili nije bez obzira što vam javio spell checker, slobodno pitajte u temi Mali pravopisni podsetnik i pomoći ćemo vam.

Ako želite, možete koristiti Wordov spell checker i za hrvatski jezik. Jezični dodatak za hrvatski jezik nije besplatan, ali može se naći na internetu.

Još jednom naglašavam: provjeravajte i ispravljajte ovakve pogreške jer njih svi primjećuju i svima smetaju, dok eventualni krivi prijevod primjećuju samo neki. Provjera i ispravak pogrešaka traje do 10 minuta, a drastično povećava kvalitetu titlova.
« Zadnja izmjena: 15.08.2012. 23:52:00 King Eric »

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #1 : 03.05.2013. 00:53:49 »
Jezički paketi za Ofis 2013, direktni zvanični linkovi od Majkrosofta:

srpski x86
srpski x64
hrvatski x86
hrvatski x64
bosanski (latinica).


Probna 30-dnevna verzija Ofisa 2013 prekompilirana na srpskom/hrvatskom jeziku, direktni zvanični linkovi od Majkrosofta (potpuna instalacija na domaćem jeziku):

srpski x86
srpski x64
hrvatski x86
hrvatski x64.
• bosanski nema zasad (ubaciću ako/kad izađe).
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #2 : 28.11.2016. 05:07:01 »
Hascheck je promijenio adresu, sad je Ispravi.me.
Mrzim lopatare i limune

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #3 : 08.10.2019. 13:11:20 »
Moram nekome napraviti danas engleski titl za domaći dokumentarac. Koji je najpouzdaniji online spellchecker i online provjera pravopisa? Ne da mi se ništa instaliravati.
Mrzim lopatare i limune

Online Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #4 : 08.10.2019. 22:17:45 »
Word?
PA kad završiš samo otvoriš titl u word i provućeš...
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #5 : 08.10.2019. 22:47:27 »
Ako slučajno nemaš Word, može poslužiti i Google Drive.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #6 : 08.10.2019. 23:16:30 »
I Word je nešto što moram instalirati, mrsko mi je bakćati se tim kompliciranim instalacijama. Kako se provjerava preko Drivea? Zasad sam našao samo neki dodatak Grammarly.
Valjalo bi mi nešto što ne provjerava samo zatipke, već da može kontrolirati nizove riječi. Kao što ispravi.me prepozna pleonazme i slične stvari.
Mrzim lopatare i limune

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #7 : 08.10.2019. 23:34:46 »
Ne treba ti nikakav dodatak... Samo otvoriš kao google dokument. Ako neće da prepozna promijeni ekstenziju u txt.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Mrzim lopatare i limune

Offline sabko

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1129
  • Spol: Muški
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #9 : 09.10.2019. 22:53:44 »
Odličan...
Mislim, ima i Google Docs svoju provjeru (za sve podržane jezike). Jesi li poredio?
Pretpostavljam da ovo radi bolje s engleskim, pogotovo ovako kontekstualno.

Offline darcassan

  • Prevoditelj
  • Regularni forumaš
  • ****
  • Postova: 67
  • Spol: Muški
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #10 : 15.12.2019. 06:24:21 »
Sta je sa ispravi.me. Nesto nam ne radi.
You are your own sole creator, of your own masterplan

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21839
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Provjera tipografskih grešaka
« Odgovor #11 : 15.12.2019. 09:46:02 »
Jes, ne radi trenutno.

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Tags: