Autor Tema: Promjena kodne tablice  (Posjeta: 13864 )

0 članova i 2 gostiju pregledava ovu temu.

Offline King Eric

  • Old staff
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5537
  • Spol: Muški
Promjena kodne tablice
« : 02.06.2012. 15:20:23 »
Poštovani korisnici,

U ovim uputama pokazat ću vam kako ćete brzo i jednostavno promijeniti kodnu tablicu titlova. Na sajtu dozvoljavamo isključivo kodnu tablicu ANSI jer je to jedina kodna tablica koju čitaju svi playeri i to bez ikakvih posebnih podešavanja. Ovo se pogotovo odnosi na DVD playere. Postoji bezbroj rješenja, ali ja ću vam pokazati samo jedno. Brzo je i lako.

Prvo trebate provjeriti u kojoj je tablici titl. Jednostavno ga otvorite u Notepadu i idite na File -> Save as...



Otvorit će vam se prozor i u dnu će vam pisati.



VAŽNO! Ne mijenjajte kodnu tablicu u Notepadu bez prethodnog podešavanja Windowsa jer ćete inače izgubiti neke od dijakritičkih znakova!

Kodnu tablicu mijenjat ćete u programu EditPad Lite. Skinite ga s priloženog linka i instalirajte.

Idite na File -> Open i učitajte titl.



Nakon toga idite na Convert i stisnite Text Encoding.



U prozoru koji vam se otvori vidjet ćete podatke o kodnoj tablici titla.



Sada označite drugu opciju ispod prozora u kojem piše kodna tablica i odaberite Windows 1250: Central European.



Stisnite OK na dnu, snimite svoj titl pritiskom na tipkovničku prečicu Ctrl+S i vaš je titl sada u kodnoj tablici ANSI. Cijela procedura promjene kodne tablice trajala je manje od minute.

Napomena
Ovo su bile upute za kodiranje latiničnih titlova. Za kodiranje ćiriličnih titlova u kodnu tablicu ANSI već imamo upute u temi Uputstvo za kodovanje ćiriličkih prevoda u CP1251.
« Zadnja izmjena: 27.11.2014. 20:46:35 nebojsa66 »

Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #1 : 04.07.2012. 12:48:36 »
Alternativno rešenje:

Snimanje unicode titla iz običnog notepada kao ansi rešava problem otvaranja u programima koji ne podržavaju unicode ali takođe uništava naše znakove Ć Č i Đ tako da taj postupak treba izbegavati.
Umesto notepada treba upotrebiti npr Word koji će očuvati sva naša slova.
Postupak je sledeći:
- otvorite fajl sa problematičnim titlom
- idite na File/Save As
- pod 'Save as type' odaberite 'Plain text' pa kliknite na 'Save'
- iz liste 'Other encoding' odaberite 'Central european (windows)' i klikite na OK

–>

uživajte
;)
« Zadnja izmjena: 16.08.2019. 10:41:01 petko »




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #2 : 28.02.2014. 21:07:17 »
Imam desetke titlova koje nakon nestanka struje i nemogućnosti instaliranja sedmice ne mogu na xp-u promijeniti u ANSI. Oni jesu ANSI, ali ne prikazuju niti jedan naš dijakritički znak. Ovom gore metodom ću se gnjaviti mjesec dana. Ima li neki brži način. Ali ni word mi neće neke promijeniti. Problem ostaje. Niti SW ne pomaže. Hvala.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #3 : 28.02.2014. 22:23:01 »
Mislim da to ne bi trebalo da bude problem u titlovima, nego u podešavanju sistema i/ili plejera.
 ???




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #4 : 28.02.2014. 23:03:55 »
Bilo koji titl, kad ga otvorim u notepadu makar bio ANSI kodiranje nema kvačica na č, ć, ž, ž je naopaka šestica s crticom.
Sve je podešeno kako bi trebalo biti. Kad stisnem save ili save as stalno izbacuje poruku da neke unicode znakove ne može spremiti i da neće pravilno prikazivati. Živcira me lagano.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #5 : 01.03.2014. 12:00:37 »
Dakle da stavim rješenje problema:
Control Panel -> Regional and Language Options -> Advanced -> Language for non-Unicode programs namjestiti hrvatski ili neki drugi jezik.
Ne znam zašto, ali sve je bilo namješteno na hrvatski. Ali dobro, nema veze.
Hvala Cakanoj na poruci i Dakyorlandu također čije sam rješenje našao na internetu.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline den78

  • Prevoditelj extra
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1669
  • Spol: Muški
  • Destiny is all!
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #6 : 07.10.2014. 19:44:13 »
http://sourceforge.net/projects/cp-converter/

Odrađuje posao, ali bez drag & drop podrške.

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #7 : 26.02.2015. 12:39:23 »
Ne znam gdje bih postavila pitanje pa ću ovdje. Može li se titl na ćirilici prebaciti u latinicu?

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #8 : 26.02.2015. 12:52:21 »
Naravno da može.
Pogledaj prvi post ove teme. Tamo ti je rećeno koji program koristiti a u slici čak možeš vidjeti da je jedna od kodnih tablica na raspolaganju ona ćirilićna...
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline faks86

  • kaputt
  • Ex prevoditelj
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 2097
  • Spol: Muški
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #9 : 26.02.2015. 14:24:55 »
Ne znam gdje bih postavila pitanje pa ću ovdje. Može li se titl na ćirilici prebaciti u latinicu?

TitlYu ti je najbolji za to.

Offline Aleks@

  • Vitez švedskog stola
  • PO moderator
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 3924
  • Spol: Muški
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #10 : 26.02.2015. 17:40:43 »
Samo pazi da ti ne оstane na kraјu titla
њњњ.пријеводи-онлине.цом :)

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #11 : 26.02.2015. 18:44:06 »
Naravno da može.
Pogledaj prvi post ove teme. Tamo ti je rećeno koji program koristiti a u slici čak možeš vidjeti da je jedna od kodnih tablica na raspolaganju ona ćirilićna...

Skinula sam program, ali svejedno ne kužim kako se to radi.  :(

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Mrzim lopatare i limune

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #13 : 26.02.2015. 19:10:50 »
To je puno lakše. Ok, napravila sam. Kako da ga prebacim u ANSI?

Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #14 : 26.02.2015. 21:36:36 »
Već piše nekoliko postova iznad:

Alternativno rešenje:

Snimanje unicode titla iz običnog notepada kao ansi rešava problem otvaranja u programima koji ne podržavaju unicode ali takođe uništava naše znakove Ć Č i Đ tako da taj postupak treba izbegavati.
Umesto notepada treba upotrebiti npr Word koji će očuvati sva naša slova.
Postupak je sledeći:
- otvorite fajl sa problematičnim titlom
- idite na File/Save As
- pod 'Save as type' odaberite 'Plain text' pa kliknite na 'Save'
- iz liste 'Other encoding' odaberite 'Central european (windows)' i klikite na OK

–>

uživajte
;)

Jedino što za ćirilicu u poslednjem koraku umesto Central European (Windows) treba odabrati ovo:
« Zadnja izmjena: 16.08.2019. 10:13:47 petko »




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline lille

  • Prevoditelj extra
  • Član
  • *****
  • Postova: 609
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #15 : 26.02.2015. 22:20:56 »
Probala sam sve gore navedeno, ali ne funkcionira; sva su mi slova poremećena. Zato i pitam. Probat ću još jednom sve ispočetka.

Offline kingmax

  • Prevoditelj početnik
  • Mlađi član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #16 : 01.03.2015. 22:43:24 »
Nadam se da će sve jednom osvanuti u unicodeu i da nemamo ovakvih problema.
R.I.P.  morfoos  (1987 - 2011)

Offline zzoe

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Postova: 689
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #17 : 22.02.2020. 15:12:18 »
Može li mala pomoć, izludeće me ovo.
Na laptopu mi je preinstaliran Windows 10 i sad imam problem sa našim slovima u titlu.
Titl je imao normalno sva slova. Odrađen je do kraja na prethodnom Windowsu, sad sam htela da pregledam još jednom i završim ga.
Kad otvorim titl u SW, ima sva naša slova, ali kad pokušam da izmenim neku liniju i ukucam č, ć, on prikaže è i æ.
U svim text editorima mogu normalno da ukucam naša slova. Titl je ANSI, u EditPadu piše da je kodna strana Windows 1250 Central European. Mislim da je u regionalnim podešavanjima Windowsa sve podešeno kako treba (Locale je na Serbian Latin).
Jedino mesto gde u SW može da se menja font je, koliko znam, na Settings -> Video preview -> Subtitles. Nekoliko puta sam menjala sa 'Western' na 'Central European'. Kad snimim, izađem, i vratim se tamo, opet je 'Western'

Koji mu je..?  :dash



Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #18 : 22.02.2020. 15:27:03 »
Probaj ovo:
control panel / region /administrative / change system locale
Mrzim lopatare i limune

Offline petko

  • Shpadoinkle!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 5318
  • Spol: Muški
  • Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #19 : 22.02.2020. 15:29:17 »
U SW bi ova dva trebala da reše stvar:



Prva kućica podešava kodnu stranu za original, druga za prevod.




I refuse to prove that I exist, says God…
…for proof denies faith, and without faith I am nothing.
Douglas Adams
       

Offline zzoe

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Postova: 689
  • Spol: Ženski
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #20 : 22.02.2020. 16:46:44 »
Hvala obojici. Ali i jedno i drugo je već bilo podešeno baš tako.
Nešto treće je bio problem.
Izgleda da najnovija verzija 10-ke ima drugačija podešavanja jezika i tastature. Imala sam tri opcije: ENG SRL (Engleski sa Srpskom tastaturom), ENG US (Engleski sa US tastaturom) i СРП (Srpski sa ćiriličnom tastaturom). I po default podešeno na ovo ENG SRL. Svi programi osim SW su radili dobro.
Morala sam da u Region izaberem Formats: Serbian (Latin, Serbia) i tek tada sam dobila izbor tastature SRP, kao što je i pre bilo.
I kad to izaberem, i u SW mogu da kucam ć i č.

Offline Dobrica Legenda

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 239
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #21 : 27.10.2022. 21:05:27 »
Sve ovo je informatički srednji vijek. Spominje se da ANSI titlove svi playeri podržavaju (izjava data prije 10 godina). Ti playeri zbog kojih se tada koristio ANSI ne mogu nove video formate ni da pokrenu. A u zadnjih 10 godina svaki uređaj, player, sve što pušta video i podržava titlove najbolje radi sa Unicode-om (UTF-8). Ja razumijem da je ovaj sajt arhaičan, tehnički ga je vrijeme pregazilo odavno, ali ljudi modernizujte se, UTF-8/Unicode podržava sve karaktere uključujući i latinicu i ćirilicu koja se koristi na našim prostorima, svaki operativni sistem (a Windows odavno više nije skoro jedini kao prije 10 godina) ga podržava. Kakav ANSI u 2022. godini?

Offline zkarlov

  • We ain’t gonna stand for any weirdness out here!
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 21834
  • Spol: Muški
  • Boogeyman is coming!
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #22 : 27.10.2022. 23:43:28 »
Sve dok mi na sajtu provjeravamo titlove u SW-u postavljači će ih morati postavljati u ANSI formatu. To oduzima postavljaču, 1,75 s odvojenog vremena. Uopće me nije briga je li nas pregazilo vrijeme, tehnička i ostala pravila su ono što oduvijek odvaja i odvajat će ovaj sajt od ostalih. Hoćeš reći da su titlovi sada puno kvalitetniji kad su izrađeni sa SE-om nego sa SW-om? Ne bih rekao.

“You've fooled them, haven't you, Michael? But not me.”

:volim

Offline r380rn

  • Novi član
  • *
  • Postova: 29
  • Spol: Muški
Odg: Promjena kodne tablice
« Odgovor #23 : 07.12.2022. 00:35:38 »
Gospodine Legendo...svaki mogući player ima štelovanje da se prebaci u windows 1250 srednja evropa kodiranje t.j u ANSI. Poneki imaju i automatiku za prepoznavanje kodiranja. Preporučijem MINIX media HD Player. Taj čita sve formate, ne gurati povrće unutra, za to je nepismen.

Tags: