Izdvojeno > Osnove pravopisa i gramatike

Krivo upotrebljavane riječi i pojmovi

<< < (3/4) > >>

Ben Dover:
U razgovornom jeziku (= nestandardnoj upotrebi) u srpskom jeziku pišemo jel’ spojeno, dok ako se radi o skraćenoj upitnoj konstrukciji je li, pišemo odvojeno je l’.

Najlakši način za određivanje kako treba napisati jeste prebaciti rečenicu u potvrdni oblik: ako u potvrdnom obliku ima je, pišemo odvojeno je l’: Je l’ ono Marko? < Ono je Marko.

Ako u potvrdnom obliku nema je, onda se radi o nestandardnoj upotrebi i pišemo spojeno jel’: Jel’ dolaziš? < Dolaziš, u kom slučaju je književno pisati Da li dolaziš? ili Dolaziš li?, ali se, naravno, ne morate slepo držati standardne upotrebe u prevodima, jer ni likovi na ekranu ne govore uvek pravilno. I jel’ svakako dolazi u obzir, samo treba voditi računa napisati to prema pravopisnoj konvenciji.

King Eric:
Pravilo

Netko ili nešto može biti isključivo u vezi s nekime ili nečime, nebitno je radi li se o osobi ili objektu.

Mislio sam nešto poduzeti u vezi toga.
Mislio sam nešto poduzeti u svezi toga.
Mislio sam nešto poduzeti u vezi s tim.

mijau:
Pogrešno je:

Je li me netko tražio?
Jesi li nekoga vidio?
Jesi li nešto našao?

Pravilno je:
Je li me tko tražio?
Jesi li koga vidio?
Jesi li što našao?

mijau:
Pravilo

Kada se u rečenici neodređene zamjenice s predmetcima ni-, i- (ništa, nikoji, ikakav, išta) upotrijebe s prijedlogom, prijedlog rastavlja zamjenicu na tvorbenome šavu te se takva skupina piše rastavljeno.

Za ništa na svijetu ne bih to učinio.
Ni za što na svijetu ne bih to učinio.

U prijedložno-padežnome izrazu sastavljenome od prijedloga bez i neodređene zamjenice predmetak ni- treba zamijeniti predmetkom i-. Taj prijedlog ne rastavlja zamjenicu na tvorbenome šavu.

Ostali smo bez ničega.
Ostali smo bez ičega.

King Eric:
Cilj ili smjer kretanja ili djelovanja označuje se prilogom van, a mjesto na kojemu se što nalazi prilogom vani.

Gdje si? -Vani.

Kamo ćeš? -Vani.
Kamo ćeš? -Van.

Otići ću vani.
Otići ću van.


Napomena za srpski jezik:

Pored ovih priloga, u srpskom se mogu u ovoj upotrebi naći i prilozi napolju i napolje:

Gde si? -Napolju.

Kuda ćeš? -Napolju.
Kuda ćeš? -Napolje.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju