Izdvojeno > Osnove pravopisa i gramatike

PRAVILA PISANJA

<< < (3/3)

Ben Dover:
Vlastita imena pišu se velikim slovom, ali se imena marki i proizvoda koja su postala od vlastitog imena a poprimila karakter opšte imenice pišu malim slovom.

Mnoga vlastita imena prestala su to biti kada označavaju konkretan predmet tj. proizvod, pa ih kao opšte imenice pišemo malim slovom: žilet, frižider, digitron, kaladont.

Džepni računari popularnog naziva digitron dobili su ime prema hrvatskoj fabrici „Digitron“ koja ih je proizvodila.
Pribor za brijanje uključuje penu za brijanje, četkicu i brijač ili žilet, koji je panentirao proizvođač „Žilet“.

Ovo se može uporediti sa nazivima mernih jedinica koja su dobila imena po naučnicima: vat, volt, bekerel, tesla, kulon, farad, veber. Stoga isto pravilo važi i dole.


Pravilo

Kada imenujemo proizvođača ili neki konkretan proizvod, pišemo velikim slovom: Majkrosoft, Lamborgini, Fijat, Vindous, Linuks, Folksvagen, Audi, Nokija, Motorola, Epl.

Majkrosoft je razvio operativni sistem Vindous.
Linus Torvalds je tvorac Linuksa.
Sedište Audija je u nemačkom gradu Ingolštatu.

Kada imenujemo proizvod iz serije istih predmeta/proizvoda, tada se ime shvata opštom imenicom (v. gore žilet itd.), pa pišemo malim slovom: linuks, vindous, lamborgini murčelago, fijat punto, nokija, ajfon, ajped, kindl.

Na računaru imam instaliran vindous, ali se služim i linuksom. (= neki iz serije ovih proizvoda)
Vozim audi, a kao gradski automobil koristim fijat punto.
Imam nokiju N8, a koristio sam i blekberi i ajfon.

Ovo možemo pisati i pod navodnicima, ali oni su obavezni samo ukoliko može doći do nedoumica ili ukoliko ime nije dovoljno prepoznatljivo, npr.:

Imam srpsku zastavu. (= steg, barjak) : Imam srpsku „zastavu“. (= automobil marke „Zastava“)
Ispred kuće su jaguar i mečka. (= divlje životinje) : Ispred kuće su „jaguar“ i „mečka“. (= vozila tih dveju marki)

Primer kada imamo oba slučaja u istoj rečenici:

Na Ženevskom sajmu automobila Lamborgini će predstaviti novi model „aventador spajder“.
Japanski proizvođač Honda proširio je ponudu motora svog popularnog modela „akord“.
Rols–Rojs ima u ponudi nekoliko „fantoma“.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju