Autor Tema: South Riding  (Posjeta: 4302 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
South Riding
« : 21.02.2011. 13:10:27 »

Opis:
Prema romanu Winifred Holtby, radnja ove mini serije obuhvaća 1930-e godine, kad je i Velika Britanija pogođena Velikom depresijom. Sarah Burton se vraća iz Londona u svoj rodni grad South Riding, u Yorkshireu, da bi preuzela posao ravnateljice škole za djevojke.
Od ostalih likova se pojavljuju najbolja učenica u školi Lydia Holly, prva vijećnica okruga Gđa Beddows, metodistički propovjednik Huggins, Sarahin potencijalni udvarač Joe Astell  i zemljoposjednik Robert Carne, u kojeg se Sarah polako zaljubljuje…
Scenarij za seriju je adaptirao Andrew Davies (Pride and Prejudice, Emma, Bleak House, Sense and Sensibility...)

Uloge: Anna Maxwell Martin, David Morrissey, Charlie May-Clark, Shauan Dooley, Brid Brennan, Katherine McGolpin, John Henshaw, Penelope Wilton i Douglas Henshall.

Žanr: drama

IMDb
TVDb
Wikipedia
BBC

Titlovi
« Zadnja izmjena: 08.08.2014. 16:23:47 maksi »

Offline mijau

  • I ain't what I call bovvered.
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 6682
  • Spol: Muški
  • I dislike so many things... and people.
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #1 : 21.02.2011. 14:02:52 »
Bloody hell! Andrew Davies, Anna Maxwell Martin i David Morrissey - ovo moram pogledati čim uhvatim vremena.  :)
Laugh loudly, laugh often, and most important, laugh at yourself.
                  
La gente giudica e non sa neanche lei perché

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #2 : 21.02.2011. 14:21:20 »
Ma da i meni je promakla serija. :) Slučajno sam naišla na DVD najavu na Amazonu, pa i na to da je mini serija počela u nedjelju. Davies je genijalac za takve serije. smileyNO1

Offline bossanova

  • Član
  • ***
  • Postova: 790
  • Spol: Ženski
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #3 : 21.02.2011. 15:11:35 »
Odlican opis, moze mala pomoc i kod Upstairs Downstairs? Hvala!

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #4 : 21.02.2011. 18:36:53 »
Odlican opis, moze mala pomoc i kod Upstairs Downstairs? Hvala!

Rješeno! Inače izašao je prvi nastavak serije South Riding i engleski titlovi. Idem sad baš pogledati, pa kasnije javim dojmove. :)


Evo pogledala sam i bit će dobra serija. Ovako gledajući prvi nastavak, rekla bih da je mješavina Pride and Prejudice, North and South (Armitage) i Jane Eyre, s malo humora i prilično realističnim prikazom života u vrijeme Velike depresije. David Morrissey je odličan kao uvijek, a Anna Maxwell Martin kao Sarah je također dobra.  Ostali likovi su isto zanimljivi, a simpatične su ove dvije učenice Lydia i Carneova kćer Midge. 
Kvragu, da imam više vremena, prevodila bih ali eto, netko će se već naći za to. Uglavnom preporučam ljubiteljima britanskih drama. smileyNO1
« Zadnja izmjena: 21.02.2011. 23:15:33 inamay »

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #5 : 28.02.2011. 00:48:20 »
Ako nekoga slučajno zanima izašle su 720p HDTV x264 verzije za prva dva nastavka. Ja sam trenutno u nabavci drugog, čini se da će biti još jedna dobra epizoda.

 U drugom nastavku
Spoiler for Hiden:
Sarah je u predbožićnoj kupovini u Manchesteru, gdje se neočekivano susreće s Robertom Carneom. On je odsjeo u istom hotelu.

Offline inamay

  • Prevoditelj
  • Član
  • ****
  • Postova: 559
  • Spol: Ženski
Odg: South Riding (2011)
« Odgovor #6 : 09.03.2011. 10:03:10 »
Eto pogledala sam i poslijednji nastavak. Moram reći da me prilično šokirao kraj. :o Definitivno nisam očekivala da će onako završiti. Pa serija je vrlo dobra, to ne osporavam, gluma je odlična, no priča se vjerovatno neće svidjeti nekima koji žele gledati neke vedre teme i ne vole kad je priča prerealistična. E sad pogodila sam kad sam na početku rekla da je priča nekakva mješavina djela Charlesa Dickensa i Elizabeth Gaskell.
Spoiler for Hiden:
Prati socijalnu tematiku tog vremena, svakodnevne tragedije, smrt, kao kod Gaskell, nitko nije siguran i nikad ne znaš tko će od likova umrijeti. Nisam pročitala knjigu Winifred Holtby i ne znam koliko je serija vjerna originalu, ali pročitala sam nešto o autoričinoj neuzvraćenoj ljubavi, te tragičnom kraju i ipak nisam očekivala da će jedan od glavnih glumaca poginuti. Bez obzira na taj neočekivani detalj, moglo bi se reći da serija ipak završava nekako pozitivno. Moje mišljenje je da su ipak trebali snimiti bar još jedan, ili dva nastavka jer mi se činilo da su u ta tri nastavka, prebrzo riješili priču korupcije, a osobito ljubavni trokut između Sarah, Joea i Roberta...
možda trebam ponoviti gledanje ali eto to je to.
Uglavnom preporučam gledanje. smileyNO1

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Serija uskoro na HRT-u
« Odgovor #7 : 22.02.2013. 21:41:47 »


South Riding

Od 26. veljače utorkom na HTV-u 2 oko 22 sta serija SOUTH RIDING  /12/

Andew Davies udahnuo je život klasičnom romanu 20. stoljeća autorice Winifred Holtby, u ovom detaljnom i opsežnom prikazu jorkširske zajednice 30-ih godina prošlog stoljeća, koja na iznenađujući i svjež način odražava našu današnjicu.

Sarah Burton vraća se iz Londona u svoje rodno mjesto South Riding, u Yorkshireu, negdje za vrijeme dugog poratnog razdoblja nakon Prvog svjetskog rata.
Izgubivši priliku za udaju i majčinstvo pogibijom svog zaručnika na bojištu, Sarah postaje suvremena zaposlena žena.

U svojim tridesetima prihvaća mjesto ravnateljice djevojačke srednje škole koja se našla u neprilikama. Ambiciozna, strastvena i gorljiva, spremna je preuzeti nadzor nad svojim životom i živjeti ga punim plućima.

Dok Britanija izlazi iz Velike depresije, Robert Carne sazna da mu prijeti financijska propast, iako se to na prvi pogled čini nevjerojatnim. Njegova je obitelj stoljećima obrađivala zemlju South Ridinga te je poljoprivrednu krizu trebao prebroditi zahvaljujući višegeneracijskom obiteljskom bogatstvu. No Carne, čovjek progonjen uspomenama na svoju tragičnu ljubav, većinu je prihoda od obrade zemlje potrošio u posljednjih 20 godina pokušavajući izbrisati osjećaj krivnje zbog žene za koju vjeruje da ju je uništio. Kad se Sarah sukobi sa zgodnim zemljoposjednikom, progonjenim vlastitom prošlošću, dolazi do sraza prošlosti i sadašnjosti. Ostali se pripadnici ove male zajednice bore s vlastitim problemima.

Četrnaestogodišnja Lydia živi u teškim uvjetima te otkriva da je nastavak njezinog školovanja doveden u pitanje nakon što joj majka umre a društvo okrene leđa. Gđica Sigglesthwaite, nesposobna nastavnica prirodnih znanosti, s mukom nastoji održati disciplinu u svom razredu.

Metodističkog svećenika i vijećnika Hugginsa razdire krivnja zbog pohotnih misli a uz to je uvučen u pokvarene političke igre, dok Joe Astell daje sve od sebe da Sarah zavoli njega umjesto Carnea. Vizualno raskošan, prožet suosjećanjem i suvremene tematike, South Riding je priča o maloj zajednici čije pripadnike more tako nam bliske brige: politika, recesija i ljubav; priča koja u svojoj konačnici ističe neuništivost ljudskog duha.

Serija je 2011. osvojila BAFTA-u u kategoriji najbolje fotografije, a bila je još nominirana u kategorijama najbolje glumice (Anna Maxwell Martin) i naboljeg zvuka.

Uloge: Anna Maxwell Martin (Sarah Burton - Moonshot, Free Agents, Freefall),
David Morrissey (Robert Carne - Five Days, Thorne, Razum i osjećaji), Douglas Henshall (vijećnik Joe Astell - Praskozorje, The Silence, Collision), Shaun Dooley (g. Holly Five Days, Vjenčani, samci, ostalo, Red Riding), John Henshaw (vijećnik Alfred Huggins - Red Riding, New Street Law, Born and Bred), Peter Firth (gradski vijećnik Snaith - Obavještajci, Antički Rim: Uspon i pad jednog carstva), Penelope Wilton (gđa Beddows - Downton Abbey, Five Days, Dr. Who), Brid Brennan (gđica Sigglesthwaite - Dr. Who, Cracker, Father & Son)
Adaptacija: Andrew Davies (Little Dorrit, Sumorna kuća, Razum i osjećaji), prema romanu Winifred Holtby
Redatelj: Diarmuid Lawrence (Little Dorrit, Emma)
Producentica: Lisa Osbourne (Little Dorrit, The Last Days of Lehman Brothers)
Izvršni producenti: Anne Pivcevic (Razum i osjećaji, Little Dorrit, Buđenje mrtvih) i
Hilary Martin (Svila, Sense of a Sexual Nature, No Angels)
Koprodukcija: BBC i Masterpiece

Jeste li znali?
Djelomično zasnovan na autoričinom nastavničkom iskustvu i njezinim uspomenama na odrastanje u East Ridingu, South Riding je tipični feministički roman koji portretira sve slojeve engleskog društva, od plemića do radnika, kao i odraz odluka lokalnih vlasti na njihove živote.

Ono što mi se najviše sviđa kod South Ridinga jest njegova suvremenost i aktualnost, iako je napisan i smješten u tridesete godine prošlog stoljeća. K tome obiluje raskošnim humorom te sjajnim, izvrsno odigranim sporednim likovima. Čini mi se kao da smo ponovo otkrili zaboravljeno remek-djelo, rekao je scenarist Andrew Davies.

hrt.hr
[/b]
Mrzim lopatare i limune