Autor Tema: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?  (Posjeta: 7210 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« : 11.08.2011. 20:15:51 »
Eto kao što naslov kaže, treba mi nešto u vezi katastra (dwg-a) pa ako netko zna raditi s tim neka se slobodno javi.
Nekad davno sam radio, ali sada se samo sjećam otvoriti dwg :)
Zahvaljujem.

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline -=QuadDamage=-

  • Prevodilac
  • Old staff
  • Senior član
  • *****
  • Postova: 1081
  • Spol: Muški
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #1 : 30.08.2011. 00:33:12 »
Jbg ako ti nije kasno, ja radim sa AutoCAD-om.

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #2 : 30.08.2011. 00:42:11 »
Nisam ni ja ranije video temu, ali nudim pomoć ako nije kasno (radim s ovim programom intenzivno još od izdanja R14).
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline Debeloguzi Diktator

  • U mirovini...
  • Ex prevoditelj
  • Član
  • ***
  • Postova: 575
  • mag.ing.silv
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #3 : 30.08.2011. 19:29:45 »
Nije kasno jer nemam nikakav rok za ovo, te sam shodno tome obojici poslao poruku. :)
Unaprijed zahvaljujem

Pravilo:"Zabranjuje se uploaderima samovoljno prenošenje prijevoda sa sa stranice prijevodi-online. Ukoliko želite neki prijevod sa PO-a prenijeti na vašu stranicu, prvo se obratite autoru prijevoda i tražite dopuštenje. U slučaju obrade na neki drugi jezik ne smijete brisati ime originalnog prevoditelja. Vaš potpis smijete dodati iza linije imena prevoditelja s napomenom da je prijevod uređen.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #4 : 10.04.2015. 15:31:04 »
Zna li netko napraviti hatch (šrafuru)? Treba mi za presjek betona, ali nemam pojma kako je napraviti. Ili ako se može negdje naći pa da se samo uveze. Evo slika. Meni treba ovo prvo:



Kad kliknem na inherit properties, dobijem ovako:

Mrzim lopatare i limune

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #5 : 10.04.2015. 15:53:38 »
Kad izabereš komandu Hatch, otvoriće ti se prozor u kom ćeš imati opciju Swatch. Tu će ti biti ponuđena neka šrafura. Klikne na nju i otvara se novi prozor. Izabereš karticu Other predefined i tu nađeš Gravel. To ti je ta za šljunak. Verovatno ćeš morati da podesiš i scale. Inherit properties je nešto drugo.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #6 : 10.04.2015. 16:00:43 »
Mislim da me nisi razumjela, meni treba ona na vrhu, a šljunak je ovo donje. Ovo želim:




Vjerojatno se on može dobiti nekakvom manipulacijom, ali kod mene ima samo scale i angle. Imam AutoCAD 2000. Vjerojatno ima neka caka.
Ja sam ovu šrafuru kopirao s drugog crteža, ali ne mogu je mijenjati. Krajnje mi je rješenje da je razbijem naredbom explode pa da je ubacim. To mogu pošto mi odgovara dimenzija visine.

Inače, razumijem se u AutoCAD, samo ne znam kako ovo ide.
Mrzim lopatare i limune

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #7 : 10.04.2015. 16:10:34 »
Razumela sam te, samo što je to u mojoj struci oznaka za šljunak. Ali to je najmanje bitno. :)  Ta šrafura se u Autocadu zove gravel. Imaš li iznad scale i angle opciju swatch?

Nije ti najbolja opcija da razbijaš šrafuru.
« Zadnja izmjena: 10.04.2015. 16:12:06 nevermindtz »

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #8 : 10.04.2015. 16:18:33 »
Tako ja i radim. Ovo mi je šrafura za gravel, samo što se drukčije zove.





Vjerojatno u AutoCAD-u 2000 nema nekih naprednih opcija. A kad odem na ovo custom, nema nikakvih opcija.
Mrzim lopatare i limune

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #9 : 10.04.2015. 16:30:19 »
Ova koju si izabrao nije gravel. Skroluj još malo (ova druga slika koju si postavio). Gravel je još nekoliko redova niže.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #10 : 10.04.2015. 16:49:17 »
Ovako to kod mene izgleda.

Other predefined:


Ostale tri tablice:


Ovako izgleda AR-CONC kad ga izmijenim skaliranjem:


Kao što vidiš, dolje nema ništa što bih mogao upotrijebiti. Vjerojatno ima u nekim novijim verzijama.
Mrzim lopatare i limune

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #11 : 10.04.2015. 17:02:55 »
Da, to je onda do verzije. Ako hoćeš pošalji mi crtež i ubaciću ja šrafuru.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #12 : 10.04.2015. 17:08:08 »
Hvala, neću te toliko smarati. :)
Uspjet će ovako s explode. Kasnije samo skratim šrafuru po dužini, premjestim je gdje treba i onda opet sjedinim opcijom unify (ili tako nekako).
Mrzim lopatare i limune

Offline nevermindtz

  • Prevoditelj extra
  • Mlađi član
  • *****
  • Postova: 321
  • Spol: Ženski
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #13 : 10.04.2015. 17:12:32 »
Koliko samo ja stvari odradim tom metodom "snađi se" ;D  Srećan rad :)

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #14 : 13.04.2015. 17:18:23 »
Evo ti gomila raznih šrafura u prilošku. Otvori instalacioni folder Autokeda, unesi u polje za pretragu *.pat i pregazi istoimene fajlove ovima. Upali Ked i klikni na naredbu Hatch i sačekaj malo dok se učitaju, potrajaće minut-dva. Tu imaš nekoliko vrsta šljunaka između ostalog.
I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #15 : 13.04.2015. 18:50:49 »
Hvala. smileyNO1
Netko mi je već bio poslao baš ovu šrafuru koju tražim i rekao da kopiram ovdje, ali nije upalilo. Nemam uopće te mape.


Windows Vista, 7, and 8:
C:\Users\<user>\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD 20xx\Rxx.x\enu\Support

Windows XP:
C:\Documents and Settings\<user>\Application Data\Autodesk\AutoCAD 20xx\Rxx.x\enu\Support
Mrzim lopatare i limune

Offline Ben Dover

  • You can't fix stupid!
  • Old staff
  • Heroj član
  • *****
  • Postova: 4512
  • Spol: Muški
  • Hostile runtimes downloading to mobile platforms.
    • Српски језички атеље / Srpski jezički atelje
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #16 : 13.04.2015. 23:23:55 »
Nemoguće da nemaš te foldere, njih Autoked napravi automatski instaliranjem. Ja koristim ove šrafure već deset godina i ubacujem ih nakon instalacije na goreopisani način (samo je trebalo da kažem da se potraži „*.pat“, bez navodnika, na C disku kao i tamo gde je instaliran program, ako to nije C, ne samo u instalacionom folderu programa), rade sa svim verzijama Autokeda (trenutno koristim 2014, a vidim da je izašla i v. 2016).

Evo kako će ti izgledati prozor pri odabiru šrafura (namerno sam osenčao šljunak), a vidi se da ih ima tušta i tma (nije mi jasno što Autodesk ne proširi ponudu šrafura u novijim verzijama programa; stalno unapređuju neke druge stvari dok ovo zapostavljaju):

I see that you're enticed by my daughter's awesome rocking tits.

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #17 : 13.04.2015. 23:26:42 »
Nije mi to na ovom kompu, provjerit ću kasnije. Moguće da sam imao lapsus mozga pa sam kopirao sebi samo put za W7, a kod mene je instaliran XP. Znam samo da je bio folder od verzije 2007. koji sam prije imao instaliran.
Mrzim lopatare i limune

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #18 : 09.08.2016. 19:23:09 »
Nacrtao sam rođaku tlocrt kata, ali nemam ga kako isprintati osim da odem u neku firmu koja ima ploter, ali to je komplikacija.
Ima li netko ideju kako da crtež izvezem u .jpg ili nešto drugo, ali da mogu printati u M 1:50 ili barem 1:100? (Neću printati u omjeru, nego na format A3 u nekoj lokalnoj kopirnici). Ima opcija copy i paste u Paintu, samo što ne dobijem dovoljno velik crtež jer imam 17-inčni monitor.

Spoiler for Dobijem ovako, nečitljivo.:

Mogao je netko tko ima malo jači monitor od jedno četeres inči oprobati isto, vjerojatno bi se dobila bolja slika. Bitno je da se zumira tako da cijeli crtež bude u ekranu, označi sve i kopira pa zalijepi u Paintu. Treba mi samo ovaj dio koji sam uslikao. Radio sam u verziji AutoCAD 2000, tako da bi svaki noviji trebao otvoriti. Ubacio sam file u attachment.
Mrzim lopatare i limune

Offline faks86

  • kaputt
  • Ex prevoditelj
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 2097
  • Spol: Muški
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #19 : 09.08.2016. 20:31:29 »
https://www.amazon.de/clouddrive/share/ol0Cirs0NXq38P46rckQSSvMwaaP7uIPoYrObF6QI5C?ref_=cd_ph_share_link_copy

Nisam neki mag za AC, znam samo osnove. Izbacio sam ga u EPS formatu, otvorio u Photoshopu i sačuvao u rezoluciji većoj od A3.
U kopirnici se možeš dogovoriti s njima oko detalja.  :)

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #20 : 09.08.2016. 20:44:14 »
Hvala. Ovo je dobro.  Samo što se ne vidi šrafura gdje su stubovi, ali nema veze. Zna se gdje je što. drinks
Mrzim lopatare i limune

Offline faks86

  • kaputt
  • Ex prevoditelj
  • Heroj član
  • ***
  • Postova: 2097
  • Spol: Muški
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #21 : 09.08.2016. 21:02:45 »
Prešao sam na SSD pre par dana pa imam novi sistem, AC mi je na starom.
Mislim da nisam ni imao šrafure kad sam otvorio fajl. Možda je do verzije (koristim 2015.) ili si ih dodatno instalirao (nema ih u osnovnoj verziji).  :ne-zna

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #22 : 09.08.2016. 21:08:26 »
Vjerojatno je do toga. Kao što vidiš gore, isto sam prošle godine imao takvih problemčića. Oni očito ne znaju uskladiti te šrafure.
Mrzim lopatare i limune

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #23 : 09.08.2016. 21:41:41 »
Imaš naredbu jpgout koju otipkaš u komandnoj liniji i odabereš područje koje želiš izbaciti u sliku.

Jedino si prije  toga u postavkama moraš prebaciti podlogu na bijelo jer će u sliku povući boju podloge a ovako crno ne izgleda nikako.
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #24 : 09.08.2016. 21:51:35 »
Hvala, vidjet ću to. Ovo za pozadinu nije problem jer samo prebacim u Paintu da upali negativ i bude sve dobro.
Mrzim lopatare i limune

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #25 : 19.09.2017. 18:07:23 »
Help

Jutros mi je bio upaljen komp kad mi je nestalo struje.
Iz nekog razloga sam izgubio sav rad kojeg sam radio od jutra, ali to je manje bitno.
Najveći problem mi je što su mi se nekako poremetile neke postavke i sad mi je otežan rad u njemu.

-Prvo. Ne radi mi tipka "Delete" na tipkovnici i ne mogu ništa brisati tako.
-Drugo. Kod svih mi se naredbi poremetilo nešto. Sada mogu nešto uraditi samo ako prvo odaberem naredbu, kliknem na objekat i onda move, delete, stretch... itd. Ne može ono da prvo odaberem neki objekt i tek onda kliknem na naredbu.
-Ne mogu promijeniti tekstove, ne radi dvoklik da uđem u edit teksta
-Kada stisnem desni klik, nema properties.

To je zasad što sam primijetio, vjerojatno ima još ponešto.
Je li se netko već susreo s problemom i ima li rješenja osim da reinstaliram CAD? A to mi nije sigurno jer nisam neki stručnjak za te komplicirane instalacije. Može li se popraviti negdje u postavkama?
Imam AutoCAD v2016 64-bit.
Mrzim lopatare i limune

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #26 : 19.09.2017. 22:32:00 »
Help

Jutros mi je bio upaljen komp kad mi je nestalo struje.
Iz nekog razloga sam izgubio sav rad kojeg sam radio od jutra, ali to je manje bitno.
Najveći problem mi je što su mi se nekako poremetile neke postavke i sad mi je otežan rad u njemu.

-Prvo. Ne radi mi tipka "Delete" na tipkovnici i ne mogu ništa brisati tako.
-Drugo. Kod svih mi se naredbi poremetilo nešto. Sada mogu nešto uraditi samo ako prvo odaberem naredbu, kliknem na objekat i onda move, delete, stretch... itd. Ne može ono da prvo odaberem neki objekt i tek onda kliknem na naredbu.
-Ne mogu promijeniti tekstove, ne radi dvoklik da uđem u edit teksta
-Kada stisnem desni klik, nema properties.

To je zasad što sam primijetio, vjerojatno ima još ponešto.
Je li se netko već susreo s problemom i ima li rješenja osim da reinstaliram CAD? A to mi nije sigurno jer nisam neki stručnjak za te komplicirane instalacije. Može li se popraviti negdje u postavkama?
Imam AutoCAD v2016 64-bit.

Uf, ne gine ti reinstalacija.

Ako se ne varam, tebi se pri nestanku struje sjebalo par stvari koje se onako svaka za sebe daju srediti ali ovako na hrpi ne.
To se bilo dogodilo i kolegi i morao je ispočetka raditi instalaciju jer čak ni repair nije obavio posao.

Ako ti još netko ne javi bojim se da je to, to...
A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #27 : 20.09.2017. 08:15:37 »
Reinstalirao sam. Samo što mi nigdje sad nije iskočilo da ukucam key i ostalo. Valjda će raditi.
Ako za mjesec dana istekne jer je trial, opet će mi trebati pomoć oko instalacije jer kad generiram patch, piše mi da nisam ovdje administrator, a to ne znam promijeniti. Ali ne treba mi to sad.
Mrzim lopatare i limune

Offline PO team

  • PO fan
  • Novi član
  • *
  • Postova: 0
  • Spol: Muški
  • Volim PO
    • let's chat
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #28 : 18.01.2019. 09:03:47 »
Imam novi problemčić. Zanima me postoji li neka naredba "obriši sve suvišne linije" koja radi na principu ako se na istom jestu nalazi linija u istom layeru, iste boje, iste dužine i sve ostalo isto, da ih sve obriše i ostavi samo jednu.

Prije nisam znao za naredbu hatchtoback i imao sam problema kad bih ovakve crteže (sa šrafurama s punim bojama) izvozio u pdf. Obično bi ove boje prekrile dosta linija pa sam ja to prije izvodio tako da bih sa strane kopirao cijeli crtež, obrisao sve šrafure i takav goli kostur copy/pasteao na original. Tako bi mi se opet pokazale sve crte.

Problem je što mi je program dosta sporiji kad ima ovoliko crta, a ne isplati se sve duplikate brisati pješke. Na nekim mjestima imam po osam puta istu crtu na istom mjestu.

Mrzim lopatare i limune

Offline Commandoguru

  • Prevoditelj
  • Senior član
  • ****
  • Postova: 1112
  • Spol: Muški
  • Smotani
Odg: Ima li netko da se dobro razumije u AutoCAD?
« Odgovor #29 : 18.01.2019. 09:46:56 »
Ima, naredba se zove Overkill, to briše suvišne te djelomice preklapajuće spaja u jednu.A imaš naredbu Draworder u kojoj možeš prebacivat stvari u pozadinu ili izvlačit na površinu pa ti e tako podešava što je jedno iznad drugoga. Za to imaš cijeli toolbar ako radiš sa toolbarima a ne sa ovim novim context driven sranjem koje su uveli u zadnjih 6, 7, 8 verzija...

Imam novi problemčić. Zanima me postoji li neka naredba "obriši sve suvišne linije" koja radi na principu ako se na istom jestu nalazi linija u istom layeru, iste boje, iste dužine i sve ostalo isto, da ih sve obriše i ostavi samo jednu.

Prije nisam znao za naredbu hatchtoback i imao sam problema kad bih ovakve crteže (sa šrafurama s punim bojama) izvozio u pdf. Obično bi ove boje prekrile dosta linija pa sam ja to prije izvodio tako da bih sa strane kopirao cijeli crtež, obrisao sve šrafure i takav goli kostur copy/pasteao na original. Tako bi mi se opet pokazale sve crte.

Problem je što mi je program dosta sporiji kad ima ovoliko crta, a ne isplati se sve duplikate brisati pješke. Na nekim mjestima imam po osam puta istu crtu na istom mjestu.


A guy with a BIG fuckin gun is not more dangerous than a guy with a club... It's only a matter of range and reach... :D

Tags: