Autor Tema: Enlightened  (Posjeta: 12207 )

0 članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MilanRS

  • ...
  • Administrator
  • Izuzetak
  • *****
  • Postova: 10706
  • Spol: Muški
Odg: Enlightened
« Odgovor #30 : 20.03.2013. 13:52:01 »
Jao, ne mogu da vjerujem  :nema: :nema: :nema:


 ;D  Ja sam je otkazao poslije sedme epizode. Koliko god da sam se trudio da vidim smisao, samo sam se mučio.
Ali hvala za prevode pogledanih epizoda.
petko, mijau  drinks

Offline Dobrica Legenda

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 239
Odg: Enlightened
« Odgovor #31 : 19.07.2021. 21:43:43 »
Nađoh minuli vikend ovu seriju na HBO Go. Vidim komedija, pogledam pilot, a onda nastavim i odgledam sve za 2 dana (čitav vikend je kišilo, šta drugo da se radi), nije neki problem jer su epizode 25-30 min i samo 2 sezone, ukupno 18 epizoda. Dobro je urađena, gluma na nivou. A komedija je samo po tome što su karikirali stvari, i ono što se dešavalo od radnje nije baš ozbiljno, ja se ni jednom nisam nasmijao. No poslana je važna poruka, iako je meni najkvalitetnije portretiranje glavne junakinje, koja je istovremeno i junakinja i antijunakinja.
Spoiler for Hiden:
Obična lezilebovćka, neradnik, vidi samo sebe, druge uglavnom koristi da ostvari vlastite ciljeve (visoka, vitka plavuša), mašta o nedostižnim idealima od kojih na kraju jedan i sprovede u djelo: Postane žena koja je udarila na zlog industrijskog giganta. Jedna od solidnijih kritika kapitalističkog načina života. Naravno, informatičari su u to vrijeme kad je serija snimana stereotipno prikazivani kao stidljivi čudaci sa neprilagođenim ponašanjem.
Dobra mi je epizoda koja prati Levi-jevo (Luke Wilson) "prosvjetljenje" kad bježi iz centra za odvikavanje u noćni provod sa dvoje koji su za njega balavci. I shvati neke stvari.
Naravno, kroz sve to se provlači i tragedija koju su Amy i Levi doživjeli dok su bili u braku i koja im je u dobroj mjeri razorila brak, pored toga što nisu bili dovoljno zreli za svoje godine, iako je evidentno da su rođeni jedno za drugo.
Po meni je ovo više drama nego komedija, ali može se smatrati i komedijom jer su jednostavno karikirali događaje. Nije nešto vrhunsko, ali vrijedi pogledati. Vidim kreatori serije Laura Dern (Amy - glavna junakinja) i Mike White (Tayler - njen glavni pomagač na poslu).

Tags: