Općenito > Pomoć

Mali pravopisni podsetnik

<< < (401/416) > >>

igor_MD:

--- Citat: softwaremaniac - 25.08.2015. 15:39:20 ---Imam nedoumicu oko pisanja imena lijeka. Je li pravilno:
1) <i>xanax</i>
2) <i>ksanaks</i>
3) Nešto treće. Ovo dvoje mi zvuči grozno i neprirodno. Možda da napišem nešto tipa apaurin?

--- Kraj citata ---

U hrvatskom je: Xanax ili alprazolam.

P. S. Ne može Apaurin! Ako Xanax nije poznat, ne znam što jest. ;D

softwaremaniac:
Hvala na savjetima, ma znam što je to, ali ne znam koliko gledatelji znaju, pa sam zato mislio :)

Aleks@:
Što se ti krećeš u nekoj zdravoj sredini gde se ne pominju benzodiazepini i antidepresivi. Retki su ljudi u današnje vreme koji ne konzumiraju makar jedno od ta dva.

softwaremaniac:
Mladost ;) Hvala Bogu ne treba mi ništa za živce. Još sam zdrav, al uskoro počinje godina na faksu, pa ćemo vidjeti :)

Castle Breaker:

--- Citat: King Eric - 15.12.2009. 16:16:45 ---Imam jedno malo pitanje. Što je ispravno?

Kad ili kada.
Ovog ili ovoga.
Otkud ili otkuda.

Ima još sličnih primjera, ali ovi su mi prvi pali na pamet.

--- Kraj citata ---

Postoji veći broj razloga za umetanje a. Međutim nemaju svi isti razlog. Na primer

Onog dana kada se desio - neodređen dan koji je moguće kasnije pojašnjen u rečenici
Onoga dana sam se setio - onoga već spomenutog ili impliciranog dana, "a" ovde ima sličnu funkciju kao određeni član u raznim jezicima

- plav čovek, neodređen čovek sa atributom da je plav
- plavi čovek, jedan čovek koga smo već spomenuli gde ga pridev plavi razdvaja od ostale skupine spomenutih ili podrazumevanih

U drugim slučajevima kada nije u pitanju pridev takođe postoje razlike. Stilski nije dobro:
U drugim slučajevima kad nije u pitanju pridev takođe postoje razlike.

Od onog čoveka i Od onoga čoveka se razlikuju logički. Onog je češće čovek koji je fizički ili logički bliži, dok ga onoga udaljuje. Na primer na ulici ako stoji više ljudi, "onoga čoveka" bi značilo "ne od ovog ovde bližeg, za kog bi rekao onog, nego od onoga tamo dalje".

U svakom slučaju dodato "a" ima ili gramatičku ili stilsku ili logičku razliku te se stoga mogu smatrati ravnopravnim u smislu da se mogu koristiti svi oblici, ali je u skoro svakom pojedinačnom slučaju upotrebe jedna varijanta bilo poželjnija bilo ispravnija.

Kako je u pretežnom broju slučajeva reč o stilskoj upotrebi, gramatika ne razjašnjava do detalja sve ove upotrebe već jednostavno navodi da su sve u upotrebi, kako bih lično preveo standardnu napomenu da su "ravnopravne". Nisu baš ravnopravne jer se u velikom broju slučajeva ne mogu koristiti na istim mestima u rečenici.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju