Općenito > Pomoć

Mali pravopisni podsetnik

<< < (396/416) > >>

kingmax:

--- Citat: dejaspo - 11.01.2015. 12:10:52 ---Baš naprotiv. Koliko znam uredu nikako ne može da bude pravilno. Malo sam proguglao da se uverim i naišao na ovo: http://bs.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pravilno-nepravilno_u_bosanskom_jeziku
Moram da dodam, pa bilo to nekome krivo ili ne, kad pročitam uredu u titlu to mi toliko bode oči baš kao i kada vidim da piše neznam.

Naleteh i na ovo: "Pravopis bosanskog jezika je podlozan kritici, posebno kada su u pitanju sastavljeno i rastavljeno pisanje rijeci. Tako je i sa u redu. Naime, bez obzira na znacenje i upotrebu, u oba oblika je preporucljivo pisati komponente ove prepozicijske fraze ODVOJENO. Razlog: Sta je s prosirenom frazom u NAJBOLJEM redu? Ako slijedimo preporuku pravopisa bosanskog jezika sa sastavljenim pisanjem, onda cemo se naci na pragu pravopisne nelogicnosti prve klase > unajboljemredu jer nas jezik nije arapski pa da u korijen rijec ubacujemo neke druge morfeme i slicno, znaci ako se u najboljem redu pise odvojeno, mora se pisati i osnovni oblik u redu odvojeno. I tu znacenje ne igra nikakvu ulogu, vec kontekst u kojem se upotrebljavaju te fraze koji onda u 100% slucajeva osigurava pravilno tumacenje!"

--- Kraj citata ---

Hvala. Svakako planiram prolistati nekakav mjerodavan pravopis bosanskog. Neke stvari su baš  :o

Cakana:

--- Citat: Packy - 31.07.2015. 19:28:10 ---Podforum ili potforum. Khm...

--- Kraj citata ---
Podforum. Ovde nije potreban pravopis, nego gramatika, pogledati pod glasovne promene  ;D

Ja se više ježim klasične nepismenosti, kad je u pitanju nešto što očigleno nije tipfeler, nego se provlači kroz ceo titl. I u ovima sa TV-a, navodno lektorisanim, sam viđala "zasad" umesto "za sad". Kakav crni "zasad", čega, paradajza, lubenica, ruža...? ??? A takvih primera ima koliko voliš. Nije titlovanje ispit iz pravopisa i gramatike, ali ovo su osnovne stvari, sitnije mogu da "prođu" (ali i tu treba obratiti pažnju. Ja nekad uzmem pa čitam one teme o jezičkim nedoumicama).

MilanRS:
Dejo, probaj sad.

Možda bi bolje bilo otvoriti neku opštu temu u Osnovama pravopisa i gramatike za diskusije.

Bajone.rs je jednom davno rekao da je na srpskom ipak ispravno potforum i nešto kasnije sam to prihvatio i sad isključivo tako pišem.
U hrvatskom je ipak podforum.

Zasad i za sad može zavisno od značenja.



hyde_sb:
i ja prijeđoh limit od 25 poruka (nisam ni znala da se to može)

@Cakana, pa de nemoj mi reći da je "zasad" pogrešno? ajmeee, na koliko sam samo mjesta to napisala ali uvjerena sam da sam provjeravala i da piše da može i jedno i drugo.. morat ću opet provjeriti


Sent from my iPhone using Tapatalk

dejaspo:

--- Citat: hyde_sb - 31.07.2015. 22:24:34 ---i ja prijeđoh limit od 25 poruka (nisam ni znala da se to može)

@Cakana, pa de nemoj mi reći da je "zasad" pogrešno? ajmeee, na koliko sam samo mjesta to napisala ali uvjerena sam da sam provjeravala i da piše da može i jedno i drugo.. morat ću opet provjeriti


Sent from my iPhone using Tapatalk

--- Kraj citata ---
Gvirni post iznad  :P
Milane  clapp

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju