Općenito > Pomoć

Mali pravopisni podsetnik

<< < (395/416) > >>

forzajuve:
aha hvala, vidio sam da su ovi na tv pisali malim pa nisam bio siguran :)

kingmax:
Može li mi netko objasniti zašto je u bosankom "uredu" pravilan, a "u redu" nepravilan oblik? Naravno, ne odnosi se na "ured".

Lepi Dzoni:
Nemam pojma. Zar jeste?   :ceska:   Jesi li proverio da nije neka greška?

kingmax:

--- Citat: Lepi Dzoni - 10.01.2015. 07:17:42 ---Nemam pojma. Zar jeste?   :ceska:   Jesi li proverio da nije neka greška?

--- Kraj citata ---

Nije greška. Mislio sam da netko ovdje ima pravopis bosanskog, pa da pojasni.

dejaspo:
Baš naprotiv. Koliko znam uredu nikako ne može da bude pravilno. Malo sam proguglao da se uverim i naišao na ovo: http://bs.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pravilno-nepravilno_u_bosanskom_jeziku
Moram da dodam, pa bilo to nekome krivo ili ne, kad pročitam uredu u titlu to mi toliko bode oči baš kao i kada vidim da piše neznam.

Naleteh i na ovo: "Pravopis bosanskog jezika je podlozan kritici, posebno kada su u pitanju sastavljeno i rastavljeno pisanje rijeci. Tako je i sa u redu. Naime, bez obzira na znacenje i upotrebu, u oba oblika je preporucljivo pisati komponente ove prepozicijske fraze ODVOJENO. Razlog: Sta je s prosirenom frazom u NAJBOLJEM redu? Ako slijedimo preporuku pravopisa bosanskog jezika sa sastavljenim pisanjem, onda cemo se naci na pragu pravopisne nelogicnosti prve klase > unajboljemredu jer nas jezik nije arapski pa da u korijen rijec ubacujemo neke druge morfeme i slicno, znaci ako se u najboljem redu pise odvojeno, mora se pisati i osnovni oblik u redu odvojeno. I tu znacenje ne igra nikakvu ulogu, vec kontekst u kojem se upotrebljavaju te fraze koji onda u 100% slucajeva osigurava pravilno tumacenje!"

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju